Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RIGESOFT 750UG TABLETTA 2X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
G03AD
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06372/01
Hatóanyagok:
LevonorgestrelumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A kezelés két tabletta egyidejű bevételét jelenti.

Mindkét tablettát egyszerre kell bevenni a védekezés nélküli közösülést követő lehető legrövidebb időn belül (lehetőleg 12 órán belül), de legkésőbb 72 órán belül (lásd 5.1 pont).

Ha a tabletták bevételét követő három órán belül hányás fordul elő, másik 2 tabletta alkalmazása válik szükségessé.

Azon nők számára, akiknek sürgősségi fogamzásgátlásra van szükségük és az elmúlt 4 hétben enziminduktor hatású gyógyszereket szedtek, nem hormonális sürgősségi fogamzásgátló módszer használata javasolt (például: réztartalmú méhen belüli eszköz, rézspirál). Abban az esetben, ha az érintett nő nem tud, vagy nem akar réztartalmú méhen belüli eszközt használni, akkor dupla levonorgesztrel-dózis, azaz 4 tabletta együttes bevétele javasolt (lásd 4.5 pont).

A Rigesoft tablettát a menstruációs ciklus bármelyik napján lehet alkalmazni abban az esetben, ha a megelőző menstruáció normális lefolyású volt.

A sürgősségi fogamzásgátlóval történt kezelést követően a következő menstruációig egyéb helyi fogamzásgátló módszert (pl.: gumióvszer, méhnyaksapka, spermicid, hüvelysapka) kell alkalmazni. A Rigesoft tabletta alkalmazását követően nincs ellenjavallata annak, hogy a kezelés folyamatos hormonális fogamzásgátlással folytatódjon.

Gyermekek és serdülők
A Rigesoft tabletta sürgősségi fogamzásgátlóként történő alkalmazásának nincs relevanciája gyermekeknél és prepubertás életkorban.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A sürgősségi fogamzásgátlás csak úgynevezett "vészhelyzetben" alkalmazható módszer. Semmi esetben sem pótolja a reguláris fogamzásgátló módszereket.

A sürgősségi fogamzásgátlók nem akadályozzák meg a teherbe esést minden esetben.

Ha a nő a jelentkezéskor bizonytalan a védekezés nélküli közösülés időpontjában, vagy ha ugyanabban a menstruációs ciklusban 72 óránál régebben is történt védekezés nélküli közösülés a fogamzás már létrejöhetett. A második aktust követő Rigesoft-kezelés ebben az esetben eredménytelen lesz. Ha a menstruáció több mint öt napot késik, vagy ha a megfelelő időben jelentkezik, de lefolyása nem normális, vagy ha bármilyen egyéb más okból a terhesség gyanúja fennáll, a terhességet ki kell zárni.

Rigesoft tablettával történt kezelés mellett létrejövő terhességek esetén, a méhen kívüli terhesség lehetőségével számolni kell. A méhen kívüli terhesség abszolút kockázata valószínűleg alacsony, mivel a levonorgesztrel megakadályozza az ovulációt és a megtermékenyülést. Méhen kívüli terhesség vérzés jelentkezése ellenére is bekövetkezhet. Ezért a levonorgesztrel fokozott elővigyázatossággal alkalmazható olyan betegeknél, akiknél fennáll a méhen kívüli terhesség kockázata (salpingitis vagy ectopiás terhesség az anamnézisben).

A Rigesoft tabletta nem javasolt súlyos májműködési zavarok esetén.
Súlyos felszívódási zavarok, például a Crohn-betegség, ronthatják a Rigesoft-kezelés hatékonyságát. Azok a nők, akik ilyen betegségekben szenvednek, forduljanak orvoshoz sürgősségi fogamzásgátlás céljából.

A kezelést követően a menstruáció rendszerint a megfelelő időpontban jelentkezik és normális lefolyású. Ritkábban azonban pár nappal korábban, vagy később jelentkezhet. Ajánlatos a betegnek azt tanácsolni, hogy a kezelés után forduljon orvoshoz folyamatos fogamzásgátlás céljából. Abban az esetben, ha a nő reguláris hormonális fogamzásgátló szer tablettaszedési hibája miatt alkalmazta a Rigesoft tablettát, és a következő hét napos szünetben nem jelentkezik vérzés, a terhességet ki kell zárni.
Ugyanazon menstruációs cikluson belüli ismételt kezelés kerülendő a cikluszavarok előfordulásának lehetősége miatt.

Korlátozott számú és nem meggyőző adatok alapján felmerült, hogy a testtömeg vagy a testtömegindex (BMI) növekedésével a Rigesoft hatásossága esetleg csökkenhet (lásd 5.1 és 5.2 pont). Minden nőnek a lehető legrövidebb időn belül alkalmaznia kell a sürgősségi fogamzásgátlót a védekezés nélküli közösülést követően, tekintet nélkül a testtömegre vagy BMI-re.

A Rigesoft tabletta hatékonysága kisebb a konvencionális reguláris fogamzásgátló módszerek hatékonyságánál. Ha valaki több alkalommal jelentkezik sürgősségi fogamzásgátlás igényével mindenképpen meg kell fontolni valamilyen hosszú távú módszer alkalmazását.

A sürgősségi fogamzásgátlás nem pótolja a szexuális úton terjedő betegségek elleni megfelelő védekezést.

Ez a gyógyszer laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatására vonatkozóan nem készült vizsgálat.


4.9 Túladagolás

Nagydózisú orális fogamzásgátló készítmény bevételét követő súlyos nemkívánatos eseményről nincs adat. A túladagolás émelygést, vérzészavarokat okozhat. Specifikus antidotum nincs, a kezelés tüneti.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A levonorgesztrel metabolizmusa fokozódik májenziminduktorok, különösképpen a CYP3A4 enzim induktorainak egyidejű alkalmazása esetén. Egyidejűleg alkalmazott efavirenz hatására a levonorgesztrel plazmaszintje (AUC) nagyjából 50%-kal csökken.
A következő hatóanyag-tartalmú készítmények hasonlóképpen csökkenthetik a levonorgesztrel plazmaszintjét: barbiturátok (beleértve a primidont is), fenitoin, karbamazepin, Hypericum perforatum (közönséges orbáncfű) tartalmú gyógynövénykészítmények, rifampicin, ritonavir, rifabutin és grizeofulvin.

Azon nők számára, akik az elmúlt 4 hétben enziminduktorokat használtak és sürgősségi fogamzásgátlásra van szükségük, nem hormonális sürgősségi fogamzásgátlók használata javasolt (például: réztartalmú méhen belüli eszköz). Dupla dózisú levonorgesztrel alkalmazása (azaz 3000 mikrogramm levonorgesztrel a védekezés nélküli közösülést követően, 72 órán belül) alternatív megoldás lehet azon nőknek, akik nem tudnak, vagy nem akarnak réztartalmú méhen belüli eszközt használni. Ugyanakkor ezt a speciális kombinációt (dupla dózisú levonorgesztrel és egyidejűleg alkalmazott enziminduktor) még nem vizsgálták.

A levonorgesztrel-tartalmú készítmények növelhetik a ciklosporin-toxicitás kockázatát a ciklosporin metabolizmusának esetleges gátlásán keresztül.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A leggyakoribb mellékhatás a hányinger.

Szervrendszer

Mellékhatások gyakorisága

Nagyon gyakori
(?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
Szédülés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger
Alhasi fájdalom
Hasmenés
Hányás
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Menstruációtól független vérzés
Menstruáció 7 napot meghaladó késése
Rendszertelen és pecsételő vérzés
Emlőfeszülés
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Fáradtság


A menstruáció jellege átmenetileg megváltozhat, de a nők többségénél a következő havivérzés a számítotthoz képest 5-7 napon belül jelentkezik.

Ha a vérzés több mint öt napot késik, a terhesség kizárandó.

A forgalomba hozatalt követően még az alábbi mellékhatásokról számoltak be:

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka (<1/10 000): hasi fájdalom

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nagyon ritka (<1/10 000): bőrkiütés, urticaria, pruritus

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nagyon ritka (<1/10 000): kismedencei fájdalom, dysmenorrhoea

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon ritka (<1/10 000): arcödéma

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: nemi hormonok és a genitális rendszer modulátorai, sürgősségi fogamzásgátlók, ATC kód: G03AD01

Hatásmechanizmus
A Rigesoft tabletta pontos hatásmechanizmusa nem ismert.
A javasolt dózisban a levonorgesztrel főként az ovuláció és a megtermékenyülés megakadályozásának révén hat, abban az esetben, ha a közösülés a preovulációs fázisban történt (amikor a megtermékenyülés valószínűsége a legnagyobb). Amennyiben az implantáció folyamata már megkezdődött, a kezelés hatástalan lesz.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Egy korábban elvégzett klinikai vizsgálat eredményei szerint 750 mikrogramm levonorgesztrel (két 750 mikrogrammos dózis 12 órás intervallumon belül történő) alkalmazásával az egyébként létrejövő terhességek kb. 85%-át lehet megelőzni. Minél több idő telik el a közösülés és a kezelés megkezdése között, annál kisebb a gyógyszer hatékonysága (95% 24 órán belül, 85% a 24. órát követően, de 48 órán belül, 58% a 48. órát követően, de 72 órán belül).

Egy újabb klinikai vizsgálat eredményei szerint két 750 mikrogrammos levonorgesztrel tabletta egyidejű bevételével (a védekezés nélküli közösülést követően 72 órán belül) az egyébként létrejövő terhességek kb. 84%-át lehet megelőzni. Nem volt különbség a létrejött terhességek arányában attól függően, hogy a nők a védekezés nélküli közösülést követően a harmadik vagy a negyedik napon kezdték meg a kezelést (p> 0,2).

Három WHO-vizsgálat és metaanalízisének eredményeit az 1. táblázat foglalja össze.

1. táblázat: Három WHO-vizsgálat metaanalízise (Von Hertzen és mtsai, 1998 és 2002; Dada és mtsai, 2010)

Levonorgesztrel-adag
Kezelésig eltelt idő (nap)
Megelőzött terhességek %-os aránya
Terhességi arány*
Von Hertzen, 1998
0,75 mg (két adag 12 óra különbséggel)
1 nap (? 24 h)
95%
0,4%


2 nap (> 24 h -? 48 h)
85%
1,2%


3 nap (> 48 h -? 72 h)
58%
2,7%


Összes nő
85%
1,1%
Von Hertzen, 2002
1,5 mg (egyszeri adag)
1-3 nap
84%
1,34%

0,75 mg (két adag 12 óra különbséggel)
1-3 nap
79%
1,69%
Dada, 2010
1,5 mg (egyszeri adag)
1-3 nap
96,7%
0,40%

0,75 mg (két adag 12 óra különbséggel)
1-3 nap
97,4%
0,32%
Három WHO-vizsgálat metaanalízise
-
-
1,01%
* Sürgősségi fogamzásgátlás hiányában várható terhességi arány: 8%

Korlátozott számú és nem meggyőző adat áll rendelkezésre a nagy testtömeg/magas BMI fogamzásgátlás hatékonyságára gyakorolt hatásáról. Három WHO-vizsgálat alapján nem állapítható meg olyan tendencia, hogy csökkenne a hatékonyság megnövekedett testtömeg/BMI esetében (2. táblázat), míg másik két vizsgálatban (Creinin és mtsai, 2006 és Glasier és mtsai, 2010) csökkent hatékonyságot figyeltek meg megnövekedett testtömeggel vagy BMI-vel összefüggésben (3. táblázat).
Mindkét metaanalízis kizárta a védekezés nélküli közösülést követő 72 óránál későbbi alkalmazást (pl. a levonorgesztrel alkalmazási előírástól eltérő (off-label) használatát), illetve azokat a nőket, akiknek további védekezés nélküli közösülésük volt. (Az elhízott nőkre vonatkozó farmakokinetikai vizsgálatokkal kapcsolatban lásd 5.2 pont.)

2. táblázat: Három WHO-vizsgálat metaanalízise (Von Hertzen és mtsai, 1998 és 2002; Dada és mtsai, 2010)
BMI (kg/m2)
Normálisnál kisebb testtömegű
0-18,5
Normál testtömegű
18,5-25
Túlsúlyos
25-30
Elhízott
?30
N összes
600
3952
1051
256
N terhességek
11
39
6
3
Terhességi ráta
1,83%
0,99%
0,57%
1,17%
Konfidencia-intervallum
0,92-3,26%
0,70-1,35%
0,21-1,24%
0,24-3,39%

3. táblázat: Creinin és mtsai, 2006 és Glasier és mtsai, 2010 vizsgálatainak metaanalízise
BMI (kg/m2)
Normálisnál kisebb testtömegű
0-18,5
Normál testtömegű
18,5-25
Túlsúlyos
25-30
Elhízott
?30
N összes
64
933
339
212
N terhességek
1
9
8
11
Terhességi ráta
1,56%
0,96%
2,36%
5,19%
Konfidencia-intervallum
0,04-8,40%
0,44-1,82%
1,02-4,60%
2,62-9,09%

Az ajánlott dózistartományon belül a levonorgesztrelnek nincs szignifikáns hatása a véralvadási faktorokra, a lipid- és a szénhidrát-anyagcserére.

Gyermekek és serdülők
Egy prospektív megfigyeléses vizsgálat azt mutatta, hogy 305 levonorgesztrel-tartalmú sürgősségi fogamzásgátlóval kezelt nő közül 7 nő esett teherbe, ami összesítve 2,3%-os hibarátát eredményezett.
A hibaráta 18 év alatti nőknél 2,6% (vagyis 4/153), ami hasonlóan alakult a 18 éves és a feletti nők esetében (2,0% vagyis 3/152).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az orálisan alkalmazott levonorgesztrel rövid időn belül gyakorlatilag teljes mértékben felszívódik. 16 egészséges nőn végzett vizsgálat eredményei szerint 1,5 mg levonorgesztrel bevételét követően 2 óra múlva mérhető maximális szérumkoncentráció 18,5 ng/ml.
A csúcskoncentráció elérése után a levonorgesztrel szérumkoncentrációja csökkenést mutatott, az átlagos eliminációs felezési idő 26 óra körül volt.

A levonorgesztrel nem választódik ki változatlan formában, csak metabolitjai révén, széklettel és vizelettel kb. egyenlő arányban. A biotranszformáció a szteroidokra jellemző metabolikus utakat követi. A levonorgesztrel hidroxilálódik a májban, a metabolitok glükuronidkonjugátumok formájában választódnak ki.
A levonorgesztrelnek nincs ismert farmakológiailag aktív metabolitja.

A levonorgesztrel a szérumalbuminhoz és a nemihormonkötő globulinhoz (SHBG-hez) kötődik. A teljes mennyiségnek kb. csak 1,5%-a található szabad szteroid formájában a szérumban, de 65% specifikusan kötődik az SHBG-hez. Az abszolút biológiai hozzáférhetőség gyakorlatilag a bevitt dózis 100%-a.

Az anyai dózis kb. 0,1 %-a jut át szoptatás során az anyatejjel a csecsemőbe.

Farmakokinetika elhízott nők esetében
Egy farmakokinetikai vizsgálat azt mutatta, hogy az elhízott (BMI> 30 kg/m2) nők esetében a levonorgesztrel-koncentrációk alacsonyabbak (a Cmax és az AUC0-24 körülbelül 50%-kal csökkent) a normál testtömegindexű (BMI< 25 kg/m2) nők értékeihez képest (Praditpan és mtsai., 2017). Egy másik vizsgálat is a levonorgesztrel Cmax-értékének körülbelül 50%-os csökkenéséről számolt be elhízott nők körében, a normál testtömegindexű nőkhöz képest. Viszont úgy tűnt, hogy elhízott nőknél a dózis megkettőzésével (3 mg) a 1,5 mg levonorgesztrelt kapó, normális testtömegű nőknél észlelt plazmakoncentrációkhoz hasonló szintek érhetők el (Edelman és mtsai., 2016). Ezen adatok klinikai jelentősége nem egyértelmű.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Levonorgesztrellel végzett állatkísérletekben a nőnemű magzatok virilizációját figyelték meg nagy dózisok alkalmazása esetén. Preklinikai adatok nem mutattak más kockázatot az emberre vonatkozólag, csak azokat, amiket az alkalmazási előírás más pontjai már tárgyaltak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

2 db tabletta Alu-PVC buborékcsomagolásban, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
H-1103 Budapest
Gyömrői út 19-21.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-6372/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1998. július 22.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. november 18.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. szeptember 28.
2








OGYÉI/63332/2020
OGYÉI/14099/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Rigesoft tablettát nem szabad alkalmazni terhesség esetén. A kezelés a már fennálló terhességet nem szakítja meg.
Már fennálló terhesség esetén, a rendelkezésre álló korlátozott számú epidemiológiai vizsgálatok eredményei szerint nem kell számolni magzatkárosító hatással, azonban nem állnak rendelkezésre klinikai vizsgálatból származó adatok 1,5 mg-nál magasabb levonorgesztrel-adagok potenciális következményeire vonatkozóan (lásd 5.3 pont).

Szoptatás
A levonorgesztrel kiválasztódik az anyatejbe. A gyermek potenciális levonorgesztrel-expozícióját úgy lehet a leginkább csökkenteni, ha az anya a tablettákat mindkét esetben közvetlenül a szoptatás után veszi be és a gyógyszerszedést követően legalább 8 órán keresztül nem szoptat.

Termékenység
A levonorgesztrel növeli a cikluszavarok előfordulásának lehetőségét, amely esetenként korai vagy késői ovulációhoz vezethet. Ezek a változások módosíthatják a megtermékenyülés időpontját, ugyanakkor nem állnak rendelkezésre hosszú távú fertilitási adatok.