Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

OPTALGIN 500MG TABLETTA 10X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
N02BB Pirazolonok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22029/01
Hatóanyagok:
Metamizolum natricumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
10 éves kor alatt nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Az adagot a fájdalom vagy a láz intenzitása, és az Optalgin 500 mg tablettára adott, az egyéni érzékenységtől függő válasz alapján kell meghatározni. Alapvető fontosságú, hogy a fájdalmat és a lázat csillapító legkisebb adagot kell választani.

Felnőttek és 15 éves vagy annál idősebb serdülők (> 53 kg) legfeljebb 1000 mg metamizolt szedhetnek, egyszeri adagban, ami naponta legfeljebb 4-szer, 6-8 óránként ismételhető, ami 4000 mg maximális napi adagot jelent.

Az egyértelmű hatás 30-60 perccel a per os alkalmazás után várható.

Az alábbi táblázat az ajánlott egyszeri adagokat és a maximális napi adagokat mutatja, a testtömegtől vagy a kortól függően:

Testtömeg/ kor
Egyszeri adag
Napi maximális adag
kg
kor
tabletta
mg
tabletta
mg
> 53
? 15 év
1-2
500-1000
8
4000


Az alkalmazás időtartama
Az alkalmazás időtartamát a kórállapot jellege és súlyossága határozza meg. Hosszabb időtartamú Optalgin-kezelés esetén rendszeres vérképvizsgálatot (benne kvalitatív vérképvizsgálatot is) kell végeztetni.

Különleges betegcsoportok

Idősek, legyengült betegek, és csökkent kreatinin-clearance-ű betegek
Időseknél, legyengült betegeknél, és csökkent-kreatinin clearance-ű betegeknél az adagot csökkenteni kell, mivel a metamizol bomlástermékeinek eliminációja meghosszabbodhat.

Máj- és vesekárosodás
Mivel károsodott vese-, illetve májfunkció esetén az eliminációs ráta csökken, kerülni kell a nagy dózisok ismételt alkalmazását. Rövid időtartamú alkalmazás esetén nem szükséges a dózis csökkentése. Ez idáig nincs elegendő tapasztalat a metamizol hosszú távú alkalmazására vonatkozóan, súlyos máj- és vesekárosodásban szenvedő betegeknél.

Gyermekek és serdülők
Az Optalgin 500 mg tabletta nem ajánlott 15 évesnél fiatalabb gyermekeknek, mivel egy tabletta 500 mg fix mennyiségű metamizolt tartalmaz. Egyéb gyógyszerformák/hatáserősségek elérhetők, amelyek megfelelően adagolhatók kisebb gyermekeknek.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A tablettákat egészben, megfelelő mennyiségű folyadékkal (pl. egy pohár vízzel) kell lenyelni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

Az Optalgin 500 mg tabletta nem alkalmazható az alábbi esetekben:
- a hatóanyaggal, pirazolon-, illetve pirazolidin-származékkal, például metamizol, propifenazon, fenazon vagy fenilbutazon hatóanyag-tartalmú gyógyszerekkel szembeni (beleértve azon betegeket, akiknél pl. agranulocytosis alakult ki e hatóanyagok bevételét követően), vagy a készítmény 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység
- ismert analgetikum-asztma szindróma vagy analgetikum-intolerancia esetén, mely ismert csalánkiütéses/angiooedemás típusú, pl. olyan betegeknél, akik szalicilátokra, paracetamolra vagy más nem-narkotikus hatású fájdalomcsillapítókra, pl. diklofenákra, ibuprofénre, indometacinra vagy naproxénre bronchospasmussal vagy egyéb anaphylactoid típusú reakcióval reagálnak (pl. urticaria, rhinitis és angiooedema)
- a nyirokszervek közé tartozó csontvelő működési zavarai (pl. citosztatikum-kezelés után) vagy a vérképzőrendszer betegségei esetén
- örökletes glükóz-6-foszfát-dehidrogenázhiány esetén (haemolysis veszélye)
- akut intermittáló hepaticus porphyria esetén (porphyriás roham kockázata miatt)
- a terhesség harmadik trimeszterében (lásd 4.6 pont)
- 15 éves életkor alatti gyermekek




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az Optalgin 500 mg tabletta hatóanyaga a pirazolon-származék metamizol, amelynek alkalmazása során felléphetnek ritka, de életveszélyes mellékhatások: agranulocytosis és anaphylaxiás shock (lásd 4.8 pont).

Az Optalgin 500 mg tablettára anaphylaxiás reakciókkal reagáló betegeknél különösen magas annak a kockázata, hogy ugyanígy reagáljanak más nem narkotikus hatású fájdalomcsillapítókra.

Az Optalgin 500 mg tablettára anaphylaxiás shockkal vagy egyéb immunrendszer által közvetített reakciókkal (pl. agranulocytosissal) reagáló betegeknél különösen magas a kockázata annak, hogy ugyanígy reagáljanak egyéb pirazolon- vagy pirazolidin-származékra.

Azoknál a betegeknél, akik anafilaxiás vagy más immunológiai reakciót tapasztalnak más pirazolonokra, pirazolidinokra vagy egyéb nem narkotikus fájdalomcsillapítókra, különösen nagy a hasonló reakciók kialakulásának kockázata metamizollal.

Agranulocytosis
Amint neutropenia jelei alakulnak ki (<1500 neutrofil/mm3), a kezelést azonnal meg kell szakítani, és a teljes vérképet ellenőrizni kell normalizálódásig.

A betegeket figyelmeztetni kell, hogy azonnal hagyják abba a gyógyszer alkalmazását, és forduljanak orvoshoz, ha az alábbi jelek és tünetek jelentkeznek: az általános állapot váratlan romlása (pl. láz, hidegrázás, torokfájás, nyelési nehézség), visszatérő vagy szüntelen láz, valamint a nyálkahártyák fájdalmas elváltozásai, különösen a szájban, az orrban, a torokban vagy a nemi szervek és az anális területek környékén. A metamizol alkalmazását azonnal meg kell szakítani, és a vérképet (beleértve a differenciált vérképet is) ellenőrizni kell. A kezelést még a laboratóriumi vizsgálatok eredményeinek megjelenése előtt le kell állítani (lásd 4.8 pont).

Thrombocytopenia
Ha a thrombocytopenia jelei jelentkeznek, mint például fokozott hajlam a bőr és a nyálkahártyák vérzésére vagy bevérzésére (lásd 4.8 pont), a metamizol alkalmazását azonnal meg kell szakítani, és a vérképet (beleértve a differenciált vérképet) ellenőrizni kell. A kezelés megszakítását nem szabad elhalasztani, amíg a laboratóriumi vizsgálati eredmények rendelkezésre nem állnak.

Pancytopenia
Pancytopenia esetén a kezelést azonnal abba kell hagyni, és a teljes vérképet ellenőrizni kell a normálértékek visszaállásáig (lásd 4.8 pont). A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy vér-dyscrasiára utaló tünetek (pl. általános rossz közérzet, fertőzés, szűnni nem akaró láz, bőrvérzések, vérzés, sápadtság) jelentkezése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni.

Anaphylaxiás/ anaphylactoid reakciók
Az alkalmazás módjának megválasztásakor figyelembe kell venni, hogy a metamizol parenterális alkalmazása az anaphylaxiás és anaphylactoid reakciók magasabb kockázatával jár.

Az Optalgin 500 mg tablettával szembeni potenciálisan súlyos anaphylaxiás/ anaphylactoid reakciók előfordulási esélye különösen magas az alábbi betegeknél:
- analgetikum-asztma szindróma, illetve csalánkiütéses/angiooedemás típusú analgetikum-intolerancia (lásd 4.3 pont),
- asthma bronchialéban szenvedő betegek, különösen az ezzel együttesen megjelenő rhinosinusitis polyposa esetén.
- krónikus urticariában szenvedő betegek esetén,
- színezőanyagokkal (pl. tartrazinnal) vagy tartósítószerekkel (pl. benzoátokkal) szembeni intolerancia,
- alkohol-intolerancia. Ilyen betegek már kismennyiségű szeszesital fogyasztására is tüsszögéssel, könnyezéssel és az arc erős kipirulásával reagálnak. Ez az alkohol-intolerancia korábban már meglévő, de nem diagnosztizált analgetikum-asztma szindrómát is jelezhet (lásd 4.3 pont).

Ezek a reakciók főleg érzékeny betegeknél fordulnak elő. Ezért a metamizolt megfelelő körültekintéssel kell felírni asztmás és atópiás betegek esetén.

Az Optalgin 500 mg tabletta alkalmazása előtt a betegeket a fent említetteknek megfelelően ki kell kérdezni. Az anaphylactoid reakciók fokozott kockázata esetén az Optalgin 500 mg tabletta csak a lehetséges kockázatok és a várható terápiás előnyök gondos mérlegelését követően alkalmazható. Ha az Optalgin 500 mg tablettát ilyen esetekben alkalmazzák, a betegeket szoros monitorozni kell és a sürgősségi ellátásnak elérhetőnek kell lennie.

Súlyos bőrreakciók
Metamizol-kezeléssel összefüggésben súlyos bőrreakciókról (SCARs), többek között Stevens-Johnson-szindrómáról (SJS), toxicus epidermalis necrolysisről (TEN) és potenciálisan életveszélyes vagy halálos, eozinophyliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakcióról (DRESS) számoltak be.
A betegeket tájékoztatni kell a jelekről és tünetekről, és szoros megfigyelés alatt kell tartani őket a bőrreakciók észlelése érdekében.
Ha ilyen reakciókra utaló jelek és tünetek jelennek meg, a metamizol adását azonnal le kell állítani, és semmikor nem szabad újrakezdeni (lásd a 4.3. pontot).

Hipotenzív reakciók
Az Optalgin 500 mg tabletta hipotenzív reakciókat idézhet elő (lásd 4.8 pont). Ezek a reakciók lehetnek dózisfüggőek, és valószínűbben alakulnak ki parenterális, mint per os kezelés esetén.

Az ilyen reakciók előfordulásának kockázata növekszik az alábbi esetekben:
- túl gyors intravénás injekciózás
- már előzetesen fennálló alacsony vérnyomás, folyadékhiány vagy dehidrált állapot, instabil vérkeringés vagy kialakulóban lévő keringési elégtelenség (pl. szívizominfarktus vagy többszörös trauma)
- magas láz.

Ennek megfelelően ilyen betegeknél az alkalmazás indikációját gondosan mérlegelni és a beteg állapotát szorosan monitorozni kell. Megelőző jellegű intézkedések (pl. a vérkeringés stabilizálása) válhatnak szükségessé a hipotenzív reakciók kockázatának csökkentése érdekében.

Olyan betegeknél, akiknél a vérnyomás csökkenését minden körülmény esetén el kell kerülni (pl. súlyos koszorúér-betegség vagy az agyat ellátó erek jelentős szűkülete), az Optalgin 500 mg tabletta csak a hemodinamikai paraméterek szoros monitorozása mellett alkalmazható.

Gyógyszer okozta májkárosodás
Metamizollal kezelt betegeknél a kezelés kezdetét követően néhány nappal, vagy néhány hónappal kialakuló, túlnyomórészt hepatocellularis jellegű akut hepatitis eseteit jelentették. A tünetek közé tartozott a májemzimszint-emelkedés (sárgasággal vagy a nélkül), a gyakran egyéb gyógyszer-túlérzékenységi reakciók (pl. bőrkiütés, vérdiszkrázia, láz és eozinofília), vagy az autoimmun hepatitisre jellemző tünetek kíséretében. A legtöbb beteg a metamizol-kezelés abbahagyása után felépült, ugyanakkor izolált esetekben beszámoltak májátültetést igénylő akut májelégtelenségről.

A metamizol által okozott májkárosodás mechanizmusa nem teljesen tisztázott, de az adatok immunoallergiás mechanizmusra utalnak.

A betegek figyelmét fel kell hívni, hogy májkárosodásra utaló tünetek jelentkezése esetén forduljanak kezelőorvosukhoz. Ilyen esetekben a metamizol alkalmazását abba kell hagyni, és ellenőrizni kell a májfunkciót.

A metamizol nem alkalmazható újra azoknál a betegnél, akiknél metamizol-kezelés során jelentkezett olyan májkárosodás, amelynek egyéb okát nem sikerült meghatározni.

Vese- és májkárosodás
A vese-, illetve a májfunkció zavara esetén az Optalgin 500 mg tabletta csak a kockázatok és az előnyök gondos mérlegelését és megfelelő elővigyázatossági intézkedések foganatosítását követően alkalmazható (lásd 4.2 pont).

Az Optalgin 500 mg tabletta hosszú távú alkalmazása során rendszeresen ellenőrizni kell a vérképet, beleértve a differenciált vérképet is.

Segédanyag
Nátrium
Ez a gyógyszer megközelítőleg 32,78 mg nátriumot tartalmaz tablettánként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 1,64%-ának felnőtteknél.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az ajánlott dózistartományban nem ismeretesek a koncentráló-, illetve a reakcióképességet károsító hatások. Azonban elővigyázatosságból, legalább is nagyobb adagok esetén, a károsító hatás lehetőségét figyelembe kell venni, és a beteg nem kezelhet gépeket, nem vezethet, és nem végezhet baleseti kockázattal járó tevékenységeket. Ez különösen vonatkozik az alkohollal való egyidejű alkalmazásra.


4.9 Túladagolás

Túladagolás tünetei:
Akut túladagolások esetén émelygést, hányást, hasi fájdalmat, vesekárosodást/akut veseelégtelenséget (pl. interstitialis nephritis formájában) és - ritkábban - központi idegrendszeri tüneteket (szédülést, álmosságot, comát, convulsiókat) és vérnyomásesést figyeltek meg, amely esetenként shockhoz és tachycardiához vezetett.
Nagyon nagy adagok alkalmazása után a rubazonsav kiválasztódása vörösre színezheti a vizeletet.

Túladagolás esetén alkalmazandó kezelés:
A metamizolnak nincs specifikus antidotuma. Ha a metamizol bevétele röviddel korábban történt, megkísérelhető a felszívódás csökkentése elsődlegesen méregtelenítő intézkedésekkel (például gyomormosás) vagy felszívódást gátló módszerekkel (pl. aktív szénnel). A fő metabolit (4-N-metilamino-antipirin) hemodialízissel, hemofiltrációval, hemoperfúzióval, illetve plazmaszűréssel eltávolítható.
Az intoxikáció kezelése, valamint a súlyos szövődmények megelőzése általános és speciális intenzív, rendszeres orvosi felügyeletet és kezelést igényel.

Azonnali intézkedések a súlyos túlérzékenységi reakciók (shock) fellépése esetén:
Azonnal abba kell hagyni a készítmény alkalmazását a túlérzékenység első jeleire (például bőrreakciók, úgymint urticaria, kipirulás, nyugtalanság, fejfájás, izzadás, hányinger). Hagyja a kanült a vénában vagy biztosítson vénás hozzáférést. Az általános sürgősségi intézkedéseken kívül, mint Trendelenburg helyzetbe történő helyezés, szabad légutak biztosítása és oxigén adása, szimpatomimetikumok alkalmazására, volumenpótlásra vagy glükokortikoidok alkalmazására lehet szükség.

Az érvényes irányelveknek megfelelő sürgősségi intézkedéseket kell kezdeményezni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Metabolizáló enzimek farmakokinetikai indukciója
A metamizol metabolizáló enzimeket indukálhat, beleértve a CYP2B6 és CYP3A4 enzimeket is.

A metamizol együttes alkalmazása bupropionnal, efavirenzzel, metadonnal, valproáttal,
ciklosporinnal, takrolimusszal vagy szertralinnal csökkentheti ezeknek a gyógyszerekenek a
plazmakoncentrációját, ami potenciálisan mérsékelheti ezeknek a gyógyszereknek a klinikai
hatásosságát. Ezért a metamizol együttes alkalmazásakor óvatosság szükséges; adott esetben a
klinikai válasz és/vagy a gyógyszerek szérumkoncentrációjának monitorozása is szükséges lehet.

A metamizol-nátrium és a klórpromazin egyidejű alkalmazása során súlyos hypothermia alakulhat ki.

Amennyiben a metamizolt metotrexát mellett alkalmazzák, különösen idős betegeknél, megnövekedhet a metotrexát hemotoxicitása, ezért ezt a gyógyszerkombinációt kerülni kell.

A metamizol csökkentheti az együttesen alkalmazott acetilszalicilsav thrombocyta-aggregációt gátló hatását, ezért ez a kombináció óvatossággal alkalmazható azoknál a betegeknél, akik az acetilszalicilsavat kis adagban, kardioprotektív céllal szedik.

A pirazolon-származékok csoportja ismerten kölcsönhatásba léphet orális antikoagulánsokkal, kaptoprillel, lítiummal, methotrexáttal és triamterennel, valamint befolyásolhatja a vérnyomáscsökkentők és a vizelethajtók hatásosságát. Nem ismert, hogy a metamizol milyen mértékben idéz elő ilyen kölcsönhatásokat.

Kölcsönhatás a laboratóriumi vizsgálatokkal
A metamizol-kezelés során a Trinder- vagy a Trinder-szerű reakciókon alapuló laboratóriumi vizsgálatokkal (például a kreatinin, a triglicerid, a HDL-koleszterin vagy a húgysav szérumkoncentrációjának meghatározása) való kölcsönhatásról számoltak be.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások gyakoriságának értékelésére az alábbi gyakorisági kategóriákat alkalmazták:

Nagyon gyakori
? 1/10
Gyakori
? 1/100-< 1/10
Nem gyakori
? 1/1000-< 1/100
Ritka
? 1/10 000-< 1/1000
Nagyon ritka
< 1/10 000
Nem ismert
a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg

A metamizol fő mellékhatásai a túlérzékenységi reakciókból származnak. A legjelentősebbek a sokk és az agranulocytosis. Ezek a reakciók ritkán vagy nagyon ritkán fordulnak elő, de életveszélyesek, és akkor is előfordulhatnak, ha a metamizolt korábban szövődmények nélkül adták.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: leukopenia
Nagyon ritka: agranulocytosis, beleértve a halálos kimenetelű eseteket is, illetve thrombocytopenia
Nem ismert: aplasticus anaemia, pancytopenia, beleértve a halálos kimenetelű eseteket is.

Ezek a reakciók akkor is kialakulhatnak, ha a metamizol-nátriumot korábban problémamentesen alkalmazták.
Bizonyíték van rá, hogy az agranulocytosis kockázata fokozódik, ha a metamizol-nátrium szedése egy hétnél tovább tart. Az agranulocytosis nem dózisfüggő, és a kezelés során bármikor kialakulhat. Jellemzője a magas láz, hidegrázás, torokfájás, nyelési nehézségek éppúgy, mint a szájüreg, az orr, a torok, a genitáliák és a végbéltájék gyulladásos elváltozásai. Az antibiotikumokat szedő betegeknél azonban ezek a jelek minimálisak lehetnek. A nyirokcsomók vagy a lép csak csekély mértékben vagy egyáltalán nem duzzadt. A vörösvértest-süllyedés jelentősen gyorsabb, míg a granulocyták száma nagymértékben csökkent, vagy a granulocyták teljes mértékben hiányoznak. A hemoglobin, a vörösvértest- és a vérlemezkeszám általában, de nem mindig, normális (lásd 4.4 pont).
Az általános állapot váratlan romlása agranulocitózisra utalhat.

A gyógyszer szedésének azonnali abbahagyása nélkülözhetetlen az állapot rendeződéséhez. Ennek megfelelően nyomatékosan ajánlott az Optalgin 500 mg tabletta szedésének azonnali abbahagyása, meg nem várva a laboratóriumi diagnosztikai vizsgálatok eredményeit, amennyiben az agranulocytosis jelei jelentkeznek.
A thrombocytopenia tipikus jelei közé tartozik a fokozott vérzési hajlam és petechiák a bőrön és a nyálkahártyákon.

Pancytopenia kialakulásakor, az Optalgin 500 mg tabletta alkalmazását azonnal abba kell hagyni, és a vérképet monitorozni kell annak normalizálódásáig (lásd 4.4 pont).

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: anaphylactoid, illetve anaphylaxiás reakciók*.
Nagyon ritka: analgetikum-asztma szindróma. Analgetikum-asztma szindrómában szenvedő betegeknél az intolerancia reakciók tipikusan asztmás rohamok formájában jelentkeznek.
Nem ismert: anaphylaxiás shock*.

* Ezek a reakciók parenteralis használat során jelentkezhetnek, és súlyosak, illetve életveszélyesek lehetnek, néha halálos kimenetellel. Ezek akkor is előfordulhatnak, ha a metamizolt már előzőleg szövődmények nélkül alkalmazták.

A gyógyszerekre adott ilyen reakciók előfordulhatnak injekció beadása során, közvetlenül az alkalmazást követően vagy órákkal később is; azonban az esetek többségében a beadást követő első óra során jelentkeznek.

Az enyhébb reakciók jellemzően a bőrön és a nyálkahártyákon jelentkeznek (pl. viszketés, égő érzés, vörösség, csalánkiütés, duzzanat), nehézlégzés és ritkábban emésztőrendszeri panaszok (pl. hányinger, dyspepsia, hányás). Az ilyen enyhe reakciók súlyossá válhatnak generalizált csalánkiütésekkel, súlyos angiooedemával (benne gégeödémával), súlyos bronchospasmussal, szívritmuszavarokkal, vérnyomáseséssel (néha a vérnyomás ezt megelőző emelkedésével) és keringési shockkal.

Analgeticus asztmás szindrómában szenvedő betegeknél az intolerancia jellemzően asztmás rohamok formájában jelentkezik.

A sokk első jelei esetén, mint például hideg verejték, kábultság, szédülés, bőrelszíneződés, szív körüli kellemetlen érzés, a szükséges sürgősségi intézkedéseket kell tenni.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem ismert: Kounis-szindróma

Érbetegségek és tünetek
Nem gyakori: hypotoniás reakciók a gyógyszer szedése alatt vagy azt követően. Ezek lehetnek farmakológiai eredetűek, és nem hozhatók összefüggésbe az anaphylactoid vagy anaphylaxiás reakciók egyéb tüneteivel. Ezek a reakciók súlyos vérnyomáseséshez vezethetnek.
Dózistól függően, kritikus vérnyomásesés jelentkezhet hyperpyrexia esetében, további túlérzékenységi reakciók tünetei nélkül.

Emésztőrendszeri tünetek:
Nem ismert: Gyomor-bélrendszeri vérzéses eseteket jelentettek.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem ismert: Gyógyszer okozta májkárosodás, beleértve az akut hepatitist, sárgaságot, emelkedett májenzimszinteket (lásd 4.4 pont).

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: fix gyógyszerkiütés
Ritka: bőrkiütés (egyéb exanthemák)
Nagyon ritka: Stevens-Johnson-szindróma vagy toxicus epidermalis necrolysis fordulhat elő (lásd 4.4 pont)
Nem ismert: Eozinophyliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (DRESS) (lásd 4.4 pont)
Ezért az Optalgin alkalmazását azonnal fel kell függeszteni, ha bőrreakciók lépnek fel.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nagyon ritka: a veseműködés akut károsodása, ami nagyon ritkán proteinuriával, oliguriával, anuriával vagy akut vesekárosodással, akut interstitialis nephritissel járhat.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
A vizelet vörösre színeződését jelentették, ez a metamizol ártalmatlan metabolitjának a rubazonsavnak tulajdonítható, amely alacsony koncentrációban van jelen.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: analgetikumok, egyéb fájdalom- és lázcsillapítók, pirazolonok
ATC kód: N02BB02

A metamizol pirazolon-származék, amely fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, lázcsökkentő és görcsoldó hatású. A hatásmechanizmus nem teljesen ismert. Egyes vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a metamizol és a fő metabolit (4-N-metilamino-antipirin) esetlegesen központi és perifériás hatásmechanizmussal is rendelkezik.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A metamizol per os alkalmazást követően teljes mértékben hidrolizálódik a farmakológiailag aktív 4-N-metilamino-antipirin (MAA) metabolittá. Az MAA biohasznosulása kb. 90% és kissé nagyobb per os bevételt követően, mint parenteralis alkalmazás után. Az egyidejű táplálékfogyasztásnak nincs releváns hatása a metamizol farmakokinetikájára.

A klinikai hatásosságért főként az MAA felelős, de bizonyos mértékig a 4-amino-antipirin (AA) metabolit is szerepet játszik. Az AA AUC értéke az MAA AUC értékének kb. 25%-a. A 4-N-acetilamino-antipirin (AAA) és a 4-N-formilamino-antipirin (FAA) farmakológiailag gyakorlatilag inaktívak.

Megjegyzendő, hogy minden metabolit farmakokinetikája nem-lineáris jellegű. E jelenség klinikai jelentősége nem ismeretes. Rövid időtartamú kezelés esetén a metabolitok akkumulációja jelentéktelen.

A metamizol átjut a vér-placenta gáton. A metamizol metabolitjai kiválasztódnak az anyatejjel.

Az MAA plazmafehérje kötődése 58%, az AA-é 48%, az FAA-é 18%, míg az AAA-é 14%.

Intravénás alkalmazást követően a metamizol plazma féléletideje kb. 14 perc. Az intravénásan beadott jelzett hatóanyag-mennyiség kb. 96%-át nyerték vissza a vizeletből és kb. 6%-át a székletből. Egyszeri per os adag bevételét követően a vizelettel ürült metabolitok 85%-át azonosították. Ebből az MAA 3±1%-ot, az AA 6±3%-ot, az AAA 26±8%-ot és az FAA 23±4%-ot képviselt. Egyszeri per os 1 g metamizol bevételét követően a veseclearance-érték az MAA esetében 5±2 ml/perc, az AA esetében 38±13 ml/perc, az AAA esetében 61±8 ml/perc és az FAA esetében 49±1,5 ml/perc volt. A vonatkozó plazma féléletidő az MAA esetében 2,7±0,5 óra, az AA esetében 3,7±1,3 óra, az AAA esetében 9,5±1,5 óra, míg az FAA esetében 11,2±1,5 óra volt.

Idősek
Idős betegek kezelése esetén az AUC értéke 2-3-szor magasabb. Egyszeri per os bevételt követően az MAA és az FAA féléletideje májcirrózisos betegeknél kb. 3-szorosára nőtt, míg az AA és az AAA féléletideje nem nőtt ilyen mértékben. Ezeknél a betegeknél kerülni kell a nagy adagok alkalmazását.

Vesekárosodás
A károsodott vesefunkciójú betegekről rendelkezésre álló adatok az egyes metabolitokra (AAA és FAA) csökkent eliminációs rátát mutatnak. Ezért ezeknél a betegeknél kerülni kell a nagy adagok alkalmazását.

Biohasznosulás
Az originátor metamizol filmtablettájával és egy referencia termékkel (iv. beadás 2 perc időtartamban) 1987-ben, 12 önkéntessel végzett összehasonlító biohasznosulási vizsgálat a 4-MAA-ra vonatkozóan az alábbi eredményeket adta:


Filmtabletta
(1 g)
Iv. alkalmazás
(1 g)
Plazma csúcskoncentráció (Cmax) [mg/l]
17,3 ± 7,54
56,5 ± 12,2
A plazma csúcskoncentráció kialakulásának időpontja (tmax) [óra]
1,42 ± 0,54
Az injekció beadásának vége
A koncentráció-idő görbe alatti terület (AUC) [mg×óra/l]
80,9 ± 34,1
71,2 ± 13,7
(Átlagértékek és szórás)

Az originátor filmtablettájának abszolút biohasznosulása a 4-MAA plazmakoncentráció AUC-jében kifejezve 93%.
Az átlagos plazmaszint-profil a referencia termékkel összehasonlításban a koncentráció-idő görbén:



5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Különböző fajokon végeztek szubkrónikus és krónikus toxicitási vizsgálatokat. Patkányoknak adtak per os 100-900 mg/ttkg metamizolt 6 hónapon keresztül. A legnagyobb dózisnál (900 mg/ttkg) 13 hét múlva a reticulocytaszám és a Heinz-testek számának emelkedését figyelték meg.
Kutyáknak 30-600 mg/ttkg adagokban adtak metamizolt 6 hónapon át. A 300 mg/ttkg-os és nagyobb adagok esetében dózisfüggő módon haemolyticus anaemiát és funkcionális vese- és májelváltozásokat figyeltek meg.
Ellentmondásos eredmények állnak rendelkezésre metamizolról ugyanazon in vitro és in vivo vizsgálati rendszerekben végzett vizsgálatokból.
Hosszú időtartamú vizsgálatokban patkányokon nem észleltek karcinogén potenciálra utaló bizonyítékot. Háromból két hosszú időtartamú vizsgálatban egereken nagy adagok esetén emelkedett a májadenómák száma.
Patkányokon és nyulakon végzett embriotoxicitási vizsgálatokban nem találtak teratogén hatásra utaló bizonyítékot.
Nyulakban magzati halálozást okozó hatást észleltek az anyaállatra még nem-toxikus 100 mg/ttkg adagnál. Magzati halálozást okozó hatás patkány esetén az anyaállatra toxikus dózistartományban fordult elő. Patkányban a 100 mg/ttkg feletti napi adagok a vemhesség időtartamának meghosszabbodását és az ellési folyamat károsodását eredményezték, a mortalitás fokozódásával mind az anyaállatok, mint az utódgeneráció esetében.
A termékenységi vizsgálatok a vemhességi ráta enyhe csökkenését mutatták a szülői generációban napi 250 mg/ttkg dózisnál. Az F1 generáció termékenysége nem változott.

A metamizol metabolitjai kiválasztódnak az anyatejbe. Nincsenek tapasztalatok a metamizol csecsemőkre kifejtett hatásait illetően.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Kiszerelések: 10, 20, 30 és 50 tabletta.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (keresztjelzés nélküli)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen
Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22029/01 10×
OGYI-T-22029/02 20×
OGYI-T-22029/03 50×
OGYI-T-22029/04 30×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2012. február 22.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2016. november 15.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. július 4.



11



OGYÉI/17396/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A metamizol terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében csak korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre.

Az első trimeszterben metamizol-expozíciónak kitett terhes nőkre (n = 568) vonatkozó nyilvános adatok alapján, teratogén vagy embriotoxikus hatást nem azonosítottak. Bizonyos esetekben a metamizol egyszeri adagjai elfogadhatók az első és a második trimeszterben, ha egyéb terápiás alternatíva nincs. Ugyanakkor, a metamizol alkalmazása általában nem ajánlott az első és a második trimeszterben. A harmadik trimeszterben történő alkalmazás fetotoxicitással (vesekárosodás és ductus arteriosus constrictio) társult, ezért a metamizol alkalmazása a terhesség harmadik trimeszterében ellenjavallt (lásd 4.3 pont). A harmadik trimeszterben figyelmetlenségből alkalmazott metamizol esetén a magzatvizet és a ductus arteriosust ultrahanggal és echokardiográfiával ellenőrizni kell.
Bár a metamizol csak gyenge prosztaglandin-inhibitor, nem zárható ki a perinatális szövődmények lehetősége az anyai és gyermeki thrombocyta-aggregáció csökkenése miatt.

A metamizol átjut a placentán.

Állatkísérletekben a metamizol reproduktív toxicitást váltott ki, de nem volt teratogén (lásd 5.3 pont).

Szoptatás
A metamizol bomlástermékei jelentős mennyiségben kiválasztódnak az anyatejbe és a szoptatott csecsemőre vonatkozó kockázat nem zárható ki. Ezért, a metamizol ismételt alkalmazását különösen kerülni kell szoptatás alatt. A metamizol egyszeri alkalmazása esetén az anyatej gyűjtése és kidobása javasolt az adag alkalmazását követően, 48 órán át.