Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TAMSULOSIN-TEVA 0,4MG RET FILMTABL 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
G04CA Alpha-adrenoreceptor antagonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21970/01
Hatóanyagok:
TamsulosinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2006 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános502,001504,00
Közgyógy2006,000,00
Üzemi baleset2006,000,00
Teljes0,002006,00
Egyedi engedélyes0,002006,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Más alfa1-adrenoreceptor-antagonistákhoz hasonlóan, tamszulozin-kezelés során is előfordulhat egyedi esetekben vérnyomáscsökkenés, melynek eredményeként ritkán felléphet ájulás (syncope). Az orthostaticus hypotensio első jeleinek (szédülés, gyengeség) jelentkezésekor a beteget le kell ültetni vagy le kell fektetni, amíg a tünetek meg nem szűnnek.

A tamszulozin-terápia megkezdése előtt a beteget ki kell vizsgálni, hogy kizárhatóak legyenek olyan egyéb betegségek, amelyek a benignus prosztata-hyperplasia (BPH) tüneteivel azonos tüneteket okozhatnak. A kezelés megkezdése előtt és a kezelés alatt rendszeres időközönként rectalis digitalis prosztata vizsgálat, és szükség esetén prosztata specifikus antigén (PSA) meghatározás végzendő.

Súlyos vesekárosodásban szenvedő (kreatinin-clearance < 10 ml/perc) betegeknél a kezelés fokozott körültekintést igényel, mivel ilyen betegeknél nem vizsgálták ezt a gyógyszert.

Tamszulozin alkalmazása után ritkán angiooedemát jelentettek. Ilyen esetben a kezelést azonnal abba kell hagyni, a beteget az oedema megszűnéséig monitorozni kell, és a tamszulozint nem szabad újra alkalmazni.

Néhány, tamszulozin-hidroklorid-kezelés alatt álló vagy előzőleg tamszulozin-hidrokloriddal kezelt betegnél cataracta vagy glaucoma műtét során Intraoperativ Floppy Iris szindrómát (IFIS, a szűkpupilla-szindróma egy variánsa) figyeltek meg. Az IFIS az intraoperatív és posztoperatív szemészeti komplikációk kockázatának fokozódásához vezethet. A tamszulozin-hidroklorid-kezelés felfüggesztése a cataracta vagy glaucoma műtét előtt 1-2 héttel esetenként hasznosnak bizonyult, de a kezelés felfüggesztésének előnyét még nem igazolták. Olyan betegeknél is beszámoltak IFIS-ről, akik cataracta-műtét előtt hosszabb időre felfüggesztették a tamszulozin szedését.

Cataracta vagy glaucoma műtétre előjegyzett betegeknél nem javasolt a tamszulozin-hidroklorid-kezelés elkezdése. A műtéti előkészítés során a cataracta műtétet végző szemész szakorvosoknak meg kell győződniük arról, hogy a cataracta vagy glaucoma műtétre előjegyzett beteget kezelik-e vagy kezelték-e tamszulozinnal, annak érdekében, hogy a műtét során potenciálisan előforduló IFIS kezeléséhez a megfelelő feltételeket biztosítsák.

A tamszulozin-hidrokloridot nem szabad erős CYP3A4-gátlókkal kombinációban alkalmazni gyenge CYP2D6-metabolizáló fenotípusú betegeknél.

A tamszulozin-hidroklorid csak fokozott körültekintéssel alkalmazható erős és közepesen erős CYP3A4-gátlókkal kombinációban (lásd 4.5 pont).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gyógyszer hatásait a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre nem vizsgálták. A betegeknek azonban tisztában kell lenniük azzal, hogy szédülés léphet fel.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A tamszulozin-hidroklorid túladagolása potenciálisan súlyos vérnyomáscsökkentő hatásokat okozhat. Súlyos vérnyomáscsökkentő hatásokat a túladagolás különböző szintjei mellett észleltek.

Kezelés
Túladagolás után fellépő akut hypotensio esetén szív-érrendszeri szupportív kezelést kell alkalmazni. A vérnyomás helyreállítható és a szívfrekvencia normalizálható a beteg lefektetésével. Ha ez nem segít, akkor volumen-expandereket és szükség esetén vazopresszorokat lehet alkalmazni. A veseműködést monitorozni kell, és általános szupportív kezelést kell alkalmazni.

Mivel a tamszulozin nagyon erősen kötődik a plazmafehérjékhez, a dialíziskezelés valószínűleg eredménytelen.
A felszívódás csökkentésére olyan beavatkozások végezhetők, mint a hánytatás. Nagy mennyiségek bevételekor gyomormosás végezhető, és aktív szén és ozmotikus hashajtó, mint pl. nátrium-szulfát adható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Gyógyszerinterakciós vizsgálatokat eddig csak felnőtteknél végeztek.

Nem észleltek kölcsönhatást a tamszulozin-hidroklorid és atenolol, enalapril vagy teofillin egyidejű alkalmazása során.

Az egyidejűleg alkalmazott cimetidin emeli, a furoszemid pedig csökkenti a tamszulozin plazmakoncentrációit, azonban mivel a tamszulozin koncentrációja a normál tartományon belül marad, a dózist nem kell módosítani.

In vitro a diazepám, a propranolol, triklórmetiazid, klórmadinon, amitriptilin, diklofenák, glibenklamid, szimvasztatin és warfarin sem változtatja meg a tamszulozin szabad frakciójának humán plazmában mért mennyiségét. A tamszulozin sem változtatja meg a diazepám, propranolol, triklórmetiazid és klórmadinon szabad frakciójának mennyiségét.

A diklofenák és a warfarin azonban növelheti a tamszulozin eliminációs sebességét.

A tamszulozin-hidroklorid egyidejű alkalmazása erős CYP3A4-gátlókkal növelheti a tamszulozin-hidroklorid expozícióját. Ketokonazollal (ismert erős CYP3A4-gátló) való egyidejű alkalmazás 2,8-szeresére, ill. 2,2-szeresére emelte a tamszulozin-hidroklorid AUC, ill. Cmax értékét.

A tamszulozin-hidrokloridot nem szabad erős CYP3A4-gátlókkal kombinációban alkalmazni gyenge CYP2D6-metabolizáló fenotípusú betegeknél.

A tamszulozin-hidroklorid csak fokozott körültekintéssel alkalmazható erős és közepesen erős CYP3A4-gátlókkal kombinációban.

A tamszulozin-hidroklorid egyidejű alkalmazása paroxetinnel - amely erős CYP2D6-gátló - a tamszulozin-hidroklorid Cmax értékét 1,3-szeresére, az AUC értékét 1,6-szeresére emelte, de ezeket az emelkedéseket klinikailag nem tartják relevánsnak.

Más ?1-adrenoreceptor-antagonistával történő együttes adása vérnyomáscsökkentő hatásokhoz vezethet.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások szervrendszerek és előfordulásuk gyakorisága szerint vannak felsorolva az alábbi táblázatban.
A gyakoriság meghatározása: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000) nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).


Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Szédülés (1,3%)
Fejfájás
Syncope


Szembetegségek és szemészeti tünetek




Homályos látás*, látáscsökkenés*
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Palpitatio



Érbetegségek és tünetek

Orthostaticus hypotensio



Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Rhinitis


Orrvérzés*
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Obstipatio, diarrhoea,
hányinger, hányás


Szájszárazság*
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Bőrkiütés,
pruritus,
urticaria
Angiooedema
Stevens-Johnson-szindróma
Erythema multiforme*, exfoliatív dermatitis*
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Ejakulációs rendellenességek, beleértve a retrográd ejakulációt és a sikertelen ejakulációt


Priapismus

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Asthenia



* A forgalomba hozatalt követően megfigyelt mellékhatás

A forgalomba hozatalt követően tamszulozin-kezeléssel összefüggő Intraoperativ Floppy Iris szindrómaként (IFIS) ismert szűkpupilla-szindrómáról számoltak be cataracta és glaucoma műtét közben (lásd 4.4 pont).

Forgalomba hozatalt követő tapasztalatok: A fent felsorolt nemkívánatos hatásokon kívül az alábbiakról számoltak még be a tamszulozin alkalmazása mellett:

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Nem ismert gyakoriság: pitvarfibrilláció, arrhythmia, tachycardia.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nem ismert gyakoriság: dyspnoe.

Mivel ezek a spontán jelentésekből származó események forgalomba hozatalt követően gyűjtött nemzetközi tapasztalatokból származnak, gyakoriságuk és a tamszulozin szerepe az események kialakulásában nem határozható meg egyértelműen.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül*.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Alfa-adrenoreceptor-antagonisták
ATC kód: G04CA02

A gyógyszert csak a prosztata betegségeinek kezelésére alkalmazzák.

Hatásmechanizmus
A tamszulozin szelektíven és kompetitív módon kötődik a posztszinaptikus ?1-adrenoreceptorokhoz, különösen azok ?1A és ?1D, altípusaihoz, ami a prosztata és a húgycső simaizomzatának elernyedését eredményezi.

Farmakodinámiás hatások
A prosztata és a húgycső simaizomzatának elernyesztése révén a tamszulozin növeli a maximális vizeletáramlás sebességét, ezáltal javítja az ürítési tüneteket.

Emellett a gyógyszer javítja az irritatív és az obstruktív tüneteket is, melyeknél az alsó húgyúti traktus simaizom kontrakciója fontos szerepet tölt be.

Az alfa-blokkolók csökkenthetik a vérnyomást a perifériás ellenállás csökkentése révén. Normotóniás betegeknél, tamszulozinnal végzett vizsgálatok során nem észlelték a vérnyomás klinikailag jelentős mértékű csökkenését.

Hosszan tartó kezelés során a készítmény vizelettárolási és vizeletürítési tünetekre gyakorolt hatása is fennmarad. Megfigyelésen alapuló adatok alapján a tamszulozin alkalmazása késleltetheti a műtét vagy a katéterezés szükségességét.

Gyermekek és serdülők
Kettős vak, randomizált, placebokontrollos, dózismegállapító vizsgálatot végeztek neuropathiás húgyhólyagban szenvedő gyermekek és serdülők bevonásával. Összesen 161 (2 és 16 éves kor közötti) gyermeket és serdülőt randomizáltak és kezeltek a tamszulozin 3 dózisszintjének (alacsony [0,001-0,002 mg/ttkg], közepes [0,002-0,004 mg/ttkg] és magas [0,004-0,008 mg/ttkg]) egyikével vagy placebóval. Az elsődleges végpontot az LPP (detrusor leak point pressure) 40 H2O cm érték alá csökkenése jelentette, amit azonos napon történő két mérés alapján határoztak meg. A másodlagos végpontok az alábbiak voltak: A detrusor LPP tényleges és százalékos változása a kiindulási értékhez képest, a hydronephrosis és a hydroureter mértékének csökkenése vagy stabilizációja, a katéterezésnél nyert vizelet mennyiségének változása, valamint a vizeletürítések száma a katéterezéseknél, amelyeket a katéterezési naplóban rögzítettek alapján állapítottak meg. A placebocsoport és a 3 tamszulozin-csoport egyike között sem találtak statisztikailag szignifikáns különbséget, sem az elsődleges, sem bármelyik másodlagos végpont esetében. Egyik dózisszint esetében sem figyeltek meg dózis-hatás összefüggést.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A retard tabletta formájában alkalmazott tamszulozin a bélből szívódik fel. A számítások szerint az alkalmazott éhomi dózis kb. 57%-a szívódik fel.
A retard tabletta formájában alkalmazott tamszulozin-hidroklorid felszívódásának sebességét és mértékét az alacsony zsírtartalmú étkezés nem befolyásolja. Összehasonlítva az éhomi bevétellel a magas zsírtartalmú étkezés az abszorpció mértékét az AUC tekintetében 64%-kal, a Cmax tekintetében 149%-kal megnöveli.

A tamszulozin farmakokinetikája lineáris.

A tamszulozin retard tabletta egyszeri adagjának éhgyomorra történő alkalmazása után a tamszulozin plazma-csúcskoncentrációjának kialakulásához szükséges időtartam mediánja 6 óra. A dinamikus egyensúlyi (steady state) állapot - amely az ismételt adagolás 4. napján alakul ki - tamszulozin-plazmakoncentrációi 4-6 óránál érik el a csúcsot, mind éhgyomorra, mind étkezés után alkalmazva. A plazma-csúcskoncentrációk az első dózis után mérhető kb. 6 ng/ml-ről a dinamikus egyensúlyi állapotban mérhető 11 ng/ml-ig emelkednek.
Az elnyújtott hatóanyagleadásnak megfelelően a mélyponti tamszulozin-plazmakoncentráció értéke a plazma-csúcskoncentráció 40%-át teszi ki mind éhgyomorra, mind étkezés után alkalmazva.

A tamszulozin-plazmaszintek interindividuális variabilitása kifejezett mind egyszeri, mind többszöri adagolás után is.

Eloszlás
Embernél a tamszulozin több mint 99%-ban kötődik plazmafehérjékhez, és eloszlási térfogata kicsi (kb. 0,2 l/ttkg).

Biotranszformáció
A tamszulozin first-pass metabolizmusa alacsony, metabolizációja lassú. A tamszulozin nagy része változatlan formában van jelen a plazmában. A májban metabolizálódik.

Patkányokon végzett vizsgálatokban a tamszulozin csak kismértékben okozott mikroszomális májenzim-indukciót.
In vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a metabolizációért a CYP3A4 és a CYP2D6 enzimek felelősek, a tamszulozin-hidroklorid metabolizmusában más CYP izoenzimek kevésbé játszanak szerepet. A CYP3A4 és a CYP2D6 metabolizáló enzimek gátlása a tamszulozin-hidroklorid megnövekedett expozíciójával járhat.(lásd 4.4 és 4.5 pont).
A metabolitok nem olyan hatékonyak és toxikusak, mint maga a hatóanyag.

Elimináció
A tamszulozin és metabolitjai főképp a vizelettel ürülnek. A retard tabletta formájában alkalmazott dózis kb. 4-6%-a változatlan formában ürül.
Egyszeri dózisban retard tabletta formájában alkalmazott tamszulozin esetében kb. 19 órás, a dinamikus egyensúlyi állapotban kb. 15 órás eliminációs felezési időt mértek.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Egyszeri és ismételt dózisokkal toxicitási vizsgálatokat végeztek egereken, patkányokon és kutyákon. Ezen kívül reprodukciós toxicitást patkányokon, karcinogenitást egereken és patkányokon, genotoxicitást pedig in vitro és in vivo is vizsgáltak.

A tamszulozin magas dózisai mellett észlelt általános toxicitási profil összhangban van az alfa-adreno-receptor-gátlók ismert farmakológiai hatásával.

Nagyon magas dózisszinteknél kutyáknál EKG-változásokat észleltek. Ezt a reakciót klinikailag nem tartják relevánsnak. A tamszulozin nem mutatott releváns genotoxikus hatásokat.

Nőstény patkányoknál és egereknél fokozott gyakorisággal számoltak be az emlőmirigyek proliferatív elváltozásairól. Ezek a megfigyelések, amelyek hátterében valószínűleg hyperprolactinaemia áll, és csak nagy dózisszint mellett fordultak elő, nem tekintik relevánsnak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

OPA/Alu/PVC-alumínium buborékcsomagolás.

Kiszerelések
Buborékcsomagolás: 10 db, 14 db, 20 db, 28 db, 30 db, 50 db, 56 db, 60 db, 90 db, 100 db vagy 200 db retard tabletta.
Adagonként perforált buborékcsomagolás: 50×1 db (kórházi csomag) retard tabletta.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

TEVA Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-21970/01 30× buborékcsomagolásban
OGYI-T-21970/02 60× buborékcsomagolásban
OGYI-T-21970/03 90× buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2011. december 28.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2018. május 23.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. szeptember 13.





8




OGYÉI/33432/2022