Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ZINACEF 1,5G POR INJEKCIÓHOZ VAGY INFHOZ 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kereskedelmi Kft.
Hatástani csoport:
J01DC Második generációs cephalosporinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01091/01
Hatóanyagok:
Cefuroximum natricum
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Elkészítés után +2 és +8 °c között, 48 óráig alkalmazható
Elkészítés után 25 °c-on, 5 óráig alkalmazható
Fénytől védve
25 °c alatt
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Súlytól függő adagolás
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

A Zinacef az alábbi fertőzések kezelésére javallott felnőtteknél és gyermekeknél, beleértve az újszülötteket is (a születéstől) (lásd 4.4 és 5.1 pont):

* Területen szerzett pneumonia.
* Krónikus bronchitis akut exacerbatiója.
* Szövődményes húgyúti fertőzések, beleértve a pyelonephritist is.
* Lágyrészfertőzések: cellulitis, erysipelas és sebfertőzések.
* Hasüregi fertőzések (lásd 4.4 pont).
* Fertőzések profilaxisa gastrointestinalis (köztük oesophagealis), ortopédiai, cardiovascularis és nőgyógyászati műtétek esetén (beleértve a császármetszést is).

Azon fertőzések kezelésénél és megelőzésénél, amelyeknél nagy valószínűséggel anaerob mikroorganizmusokkal kell számolni, a cefuroximot további megfelelő antibakteriális gyógyszerek mellett kell alkalmazni.

Figyelembe kell venni az antibakteriális gyógyszerek helyes használatával kapcsolatos hivatalos irányelveket.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

1. táblázat: Felnőttek és 40 kg-os vagy nagyobb testtömegű gyermekek

Javallat
Adagolás
Területen szerzett pneumonia és krónikus bronchitis akut exacerbatiója


750 mg 8 óránként (intravénásan vagy intramuscularisan)
Lágyrészfertőzések: cellulitis, erysipelas és sebfertőzések

Hasüregi fertőzések

Szövődményes húgyúti fertőzések, beleértve a pyelonephritist is
1,5 g 8 óránként (intravénásan vagy intramuscularisan)
Súlyos fertőzések
750 mg 6 óránként (intravénásan)
1,5 g 8 óránként (intravénásan)
Fertőzések profilaxisa gastrointestinalis, nőgyógyászati (beleértve a császármetszést is) és ortopédiai műtétek esetén
1,5 g az anesztézia kezdetekor. Ezt két 750 mg-os dózis követheti (intramuscularisan) 8 és 16 óra múlva
Fertőzések profilaxisa cardiovascularis és oesophagus műtétek esetén
1,5g az anesztézia kezdetekor, amelyet 750 mg-os dózisok követhetnek (intramuscularisan) 8 óránként további 24 órán át.

2. táblázat: 40 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek


3 hetesnél idősebb csecsemők és kisgyermekek, valamint < 40 kg testtömegű gyermekek
Csecsemők (születéstől 3 hetes életkorig)
Területen szerzett pneumonia
30-100 mg/ttkg/nap (intravénásan) 3 vagy 4 osztott dózisban; a 60 mg/ttkg/nap adag a legtöbb fertőzés esetében megfelelő
30-100 mg/ttkg/nap (intravénásan) 2 vagy 3 osztott dózisban (lásd 5.2 pont)
Szövődményes húgyúti fertőzések, beleértve a pyelonephritist is


Lágyrészfertőzések: cellulitis, erysipelas és sebfertőzések


Hasüregi fertőzések



Vesekárosodás
A cefuroxim elsősorban a veséken át választódik ki. Ezért minden ilyen antibiotikumhoz hasonlóan, a vesefunkció jelentős mértékű károsodása esetén a Zinacef adagjának csökkentése javasolt a lassúbb kiválasztódás ellensúlyozására.

3. táblázat: A Zinacef ajánlott adagjai vesekárosodás esetén

Kreatinin-clearance
t1/2 (óra)
Adag (mg)
> 20 ml/perc/1,73 m2
1,7-2,6
Nem szükséges a standard dózis (750 mg-1,5 g naponta háromszor) csökkentése
10-20 ml/perc/1,73 m2
4,3-6,5
750 mg naponta kétszer

< 10 ml/perc/1,73 m2
14,8-22,3
750 mg naponta egyszer

Hemodializált betegek
3,75
Minden dialízis végén egy további 750 mg-os adagot kell adni intravénásan vagy intramuscularisan. A parenterális alkalmazás mellett a cefuroxim-nátrium a peritoneális dializáló folyadékba is keverhető (általában 250 mg minden 2 liter dializáló oldathoz)
Intenzív terápiás egységben kezelt, veseelégtelenségben szenvedő betegek, akik folyamatos arteriovenosus hemodialízisben (CAVH) vagy "high flux" hemofiltrációban (HF) részesülnek
7,9-12,6 (CAVH)
1,6 (HF)
750 mg naponta kétszer; "Low-flux" hemofiltráció esetén a vesefunkció károsodásánál ajánlott adagolást kell alkalmazni


Májkárosodás
A cefuroxim elsősorban a vesén keresztül ürül. Kóros májműködésű betegeknél ez várhatóan nem befolyásolja a cefuroxim farmakokinetikáját.

Az alkalmazás módja
A Zinacef-et intravénás injekció formájában 3-5 perc alatt közvetlenül egy vénába, vagy csepegtetőn át, illetve infúzióban 30-60 perc alatt, vagy mély intramuscularis injekcióban kell beadni. Az intramuscularis injekciókat viszonylag nagy tömegű izomba, mélyen kell beadni. Legfeljebb 750 mg adható be egy helyen. 1,5 g-nál nagyobb adagokat intravénásan kell beadni. A gyógyszer alkalmazás előtti feloldására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Túlérzékenységi reakciók
Mint minden béta-laktám antibakteriális hatóanyag esetében, súlyos és esetenként halálos kimenetelű túlérzékenységi reakciókat jelentettek. Olyan túlérzékenységi reakciókat is jelentettek, amelyek Kounis-szindrómába (akut allergiás coronaria arteriospasmus, ami akár myocardialis infarctust is okozhat, lásd 4.8 pont) progrediáltak. Súlyos túlérzékenységi reakciók esetén a cefuroxim-kezelést azonnal abba kell hagyni és megfelelő sürgősségi intézkedéseket kell kezdeményezni.

A kezelés megkezdése előtt meg kell ismerni, hogy a beteg anamnézisében szerepelnek-e cefuroximra, egyéb cefalosporinra vagy bármely más típusú béta-laktám hatóanyagra adott túlérzékenységi reakciók. Elővigyázatosság szükséges, ha a cefuroximot olyan betegnél alkalmazzák, akinek az anamnézisében nem súlyos túlérzékenység fordult elő egyéb béta-laktám hatóanyagokra.


Bőrt érintő, súlyos mellékhatások (severe cutaneous adverse reaction, SCAR)
Bőrt érintő, súlyos mellékhatásokat, köztük Stevens-Johnson-szindrómát (SJS), toxicus epidermalis necrolysist (TEN) és eosinophiliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakciót (DRESS) jelentettek cefuroxim-kezeléssel összefüggésben, amelyek életveszélyesek vagy halálos kimenetelűek is lehetnek (lásd 4.8 pont).

A gyógyszer rendelésekor a betegeket tájékoztatni kell a bőrreakciók jeleiről és tüneteiről, és szoros monitorozásuk szükséges a bőrreakciók kialakulása tekintetében. Amennyiben ilyen reakciók kialakulására utaló jelek és tünetek lépnek fel, a cefuroxim-kezelést azonnal le kell állítani, és mérlegelni kell másik terápiás lehetőség alkalmazását. Ha a betegnél a cefuroxim alkalmazásakor súlyos reakció, például SJS, TEN vagy DRESS jelentkezik, akkor ez a beteg soha többé nem kezelhető cefuroximmal.

Egyidejű kezelés erős hatású diuretikumokkal vagy aminoglikozidokkal
Cefalosporin antibiotikumok nagy adagokban csak elővigyázatosan adhatók olyan betegeknek, akik egyidejűleg erős hatású diuretikumot (pl. furoszemidet) vagy aminoglikozidot kapnak. Vesekárosodást jelentettek az ilyen kombinációk alkalmazása során. Időseknél és ismert, korábban már fennálló vesekárosodásban szenvedőknél a vesefunkciót rendszeresen ellenőrizni kell (lásd 4.2 pont).

Nem-érzékeny mikroorganizmusok elszaporodása
A cefuroxim alkalmazása a Candida elszaporodását okozhatja. A tartós használat az egyéb nem érzékeny mikroorganizmusok (pl. az Enterococcusok és a Clostridioides difficile) elszaporodásához is vezethet, ami a kezelés megszakítását igényelheti (lásd 4.8 pont).

Antibakteriális szerek alkalmazásával összefüggő pseudomembranosus colitist csaknem az összes antibakteriális gyógyszerrel, köztük a cefuroximmal kapcsolatban is jelentettek, amelynek súlyossága az enyhétől az életveszélyesig terjedhet. Ezt a diagnózist figyelembe kell venni a cefuroxim alkalmazása során vagy közvetlenül utána kialakult hasmenés esetén (lásd 4.8 pont). Mérlegelni kell a cefuroxim-kezelés abbahagyását és a Clostridioides difficile elleni specifikus kezelés alkalmazását. Perisztaltikát gátló gyógyszereket nem szabad alkalmazni.

Az intracameralis alkalmazás és a szembetegségek
A Zinacef nem alkalmas intracameralis alkalmazásra. Súlyos szemészeti mellékhatások egyedi eseteit és csoportos előfordulását jelentették a cefuroxim-nátrium nem engedélyezett intracameralis alkalmazása kapcsán, amikor a gyógyszert intravénás/intramuscularis alkalmazásra engedélyezett készítmény injekciós üvegéből szívták fel. Reakcióként előfordult maculaoedema, retinaoedema, retinaleválás, retinatoxicitás, látáskárosodás, csökkent látásélesség, homályos látás, szaruhártya-opacitás, szaruhártya-oedema.

Hasüregi fertőzések
Hatásspektruma miatt a cefuroxim nem alkalmas a Gram-negatív nemfermentáló baktériumok által okozott fertőzések kezelésére (lásd 5.1 pont).

Interferencia diagnosztikai vizsgálatokkal
A cefuroxim alkalmazásával kapcsolatban kialakuló pozitív Coombs-teszt megzavarhatja a transzfúziós keresztreakció eredményét (lásd 4.8 pont).

Enyhe zavaró hatás megfigyelhető lehet a rézion-redukción alapuló módszereknél (Benedict, Fehling, Clinitest). Ez azonban nem vezethet álpozitív eredményhez, mint ahogyan bizonyos egyéb cefalosporinoknál tapasztalható.

Mivel álnegatív reakció fordulhat elő a ferricianid tesztnél, cefuroxim-nátriumot kapó betegek esetében a vér- vagy plazmaglükózszint meghatározására a glükóz-oxidáz vagy a hexokináz módszer alkalmazása ajánlott.

Fontos információ a nátriumról

Zinacef 250 mg por és oldószer oldatos injekcióhoz és Zinacef 250 mg por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz
Ez a készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Zinacef 750 mg por és oldószer oldatos injekcióhoz és Zinacef 750 mg por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz
Ez a gyógyszer 42 mg nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 2,1%-ának felnőtteknél.

Zinacef 1,5 g por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz
Ez a gyógyszer 83 mg nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 4,15%-ának felnőtteknél.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A cefuroxim gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Mindazonáltal, az ismert mellékhatások alapján valószínűtlen, hogy a cefuroxim befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A túladagolás neurológiai következményekhez vezethet, beleértve az encephalopathiát, a convulsiókat és a kómát. A túladagolás tünetei előfordulhatnak, ha a dózist nem csökkentik megfelelő mértékben vesekárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 4.2 és 4.4 pont).

A cefuroxim szérumszintje hemodialízissel vagy peritoneális dialízissel csökkenthető.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A cefuroxim befolyásolhatja a bélflórát, ezáltal csökkenhet az ösztrogén reabszorpciója és a kombinált orális fogamzásgátlók hatásossága.

A cefuroxim glomerularis filtrációval és tubularis szekrécióval választódik ki. Probenecid egyidejű alkalmazása nem ajánlott. Probenecid egyidejű alkalmazása meghosszabbítja az antibiotikum kiválasztódását és magasabb szérum-csúcskoncentrációt eredményez.

Potenciálisan nephrotoxikus gyógyszerek és a kacsdiuretikumok
Olyan betegek, akik erős hatású diuretikumokat (pl. furoszemidet) vagy potenciálisan nephrotoxikus készítményeket (pl. aminoglikozid antibiotikumokat) szednek, a cefalosporinok nagy dózisaival csak kellő körültekintéssel kezelhetőek,, mert nem zárható ki az ilyen kombinációk által okozott vesefunkció-károsodás.

Egyéb kölcsönhatások
A vér- vagy plazmaglükózszint meghatározása: lásd 4.4 pont.
Orális antikoagulánsok egyidejű alkalmazása emelkedett INR (nemzetközi normalizált arány) értéket eredményezhet.


6.2 Inkompatibilitások

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A leggyakoribb mellékhatások a neutropenia, az eosinophilia, a májenzimszintek vagy a bilirubinszint átmeneti megemelkedése, különösen előzetesen már fennálló májbetegség esetén, de nincs bizonyíték a májkárosító hatásra és az injekció beadási helyén jelentkező reakciókra.

A mellékhatásokhoz rendelt alábbi gyakorisági kategóriák becslések, mivel a legtöbb reakció esetében nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok az előfordulási gyakoriság kiszámításához. Ezen felül a cefuroxim-nátriummal összefüggő mellékhatások incidenciája a javallatok szerint változhat.

Klinikai vizsgálatokból származó adatokat használtak fel a nagyon gyakoritól a ritkáig terjedő mellékhatások gyakoriságának meghatározásához. Az összes többi mellékhatáshoz (azaz az < 1/10 000 esetben előfordulókhoz) rendelt gyakoriságok meghatározása főként forgalomba hozatal utáni adatok felhasználásával történt, és inkább a jelentési arányt, mintsem a valódi gyakoriságot tükrözik.

A kezeléssel összefüggő bármely súlyossági fokozatú mellékhatások az alábbiakban a MedDRA szervrendszer szerinti osztályozásban, gyakoriság és súlyosság szerint vannak felsorolva. A gyakoriság osztályozása az alábbi konvenció alapján történt: nagyon gyakori ? 1/10; gyakori ? 1/100 - < 1/10; nem gyakori ? 1/1000 - < 1/100; ritka ? 1/10 000 - < 1/1000; nagyon ritka < 1/10 000 és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszer szerinti besorolás
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések


a Candida elszaporodása,
a Clostridioides difficile elszaporodása
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
neutropenia, eosinophilia,
csökkent haemoglobin koncentráció
leukopenia, pozitív Coombs-teszt
thrombocytopenia,
haemolyticus anaemia
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


Kounis-szindróma
Immunrendszeri betegségek és tünetek


gyógyszer okozta láz, interstitialis nephritis, anaphylaxia,
cutan vasculitis
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

gastrointestinalis zavar
pseudomembranosus colitis (lásd 4.4 pont)
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
a májenzimszintek átmeneti emelkedése
a bilirubinszint átmeneti emelkedése

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

bőrkiütés, urticaria és pruritus
erythema multiforme,
toxikus epidermalis necrolysis és Stevens-Johnson-szindróma,
angioneurotikus oedema, eosinophiliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (DRESS)
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


a szérum-kreatinin-, illetve a vér-karbamidnitrogén-szint emelkedése, valamint a kreatinin-clearance csökkenése (lásd 4.4 pont)
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
reakciók az injekció beadási helyén, beleértve a fájdalmat és a thrombophlebitist


Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
A cefalosporinok gyógyszercsoportja hajlamos a vörösvértestek membránjának felszínére adszorbeálódni és a gyógyszer elleni antitestekkel reakcióba lépni, ezért a Coombs-teszt pozitívvá válhat (ami megzavarhatja a transzfúziós keresztreakció eredményét), és nagyon ritkán haemolyticus anaemia jelentkezhet.

A szérum-májenzim-, illetve -bilirubinszintek átmeneti emelkedését figyelték meg, amely rendszerint reverzibilis.

Az intramuscularis injekció beadási helyén fájdalom jelentkezése nagyobb dózisok esetén valószínűbb. Azonban nem valószínű, hogy ez szükségessé teszi a kezelés abbahagyását.

Gyermekek
A cefuroxim-nátrium gyermekeknél megfigyelt biztonságossági profilja összhangban van a felnőttekével.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szisztémásan alkalmazott antibakteriális szerek; második generációs cefalosporinok
ATC kód: J01DC02

Hatásmechanizmus
A cefuroxim a penicillinkötő fehérjékhez való kapcsolódást követően gátolja a bakteriális sejtfalszintézist. Ennek eredményeként megszakad a sejtfal (peptidoglikán) bioszintézise, ami a baktériumsejt líziséhez és pusztulásához vezet.

A rezisztencia mechanizmusa
A cefuroximmal szembeni bakteriális rezisztenciáért az alábbi mechanizmusok közül egy vagy több lehet felelős:
* béta-laktamázok általi hidrolízis, köztük (nem kizárólagosan) a kiterjesztett spektrumú béta-laktamázokkal (ESBL-ekkel) és az AmpC enzimekkel, amelyek bizonyos aerob Gram-negatív baktériumfajoknál indukálhatók vagy stabilan derepresszálhatók;
* a penicillinkötő fehérjék csökkent affinitása a cefuroxim iránt;
* a külső membrán impermeabilitása, ami korlátozza a cefuroxim hozzáférését a Gram-negatív baktériumokban lévő penicillinkötő fehérjékhez;
* bakteriális effluxpumpák.

Az injekció formájában alkalmazott egyéb cefalosporinokra rezisztens mikroorganizmusok várhatóan rezisztensek a cefuroximra is. A rezisztencia mechanizmusától függően a penicillinre rezisztens mikroorganizmusok csökkent érzékenységet vagy rezisztenciát mutathatnak a cefuroximra is.

A cefuroxim-nátriumra vonatkozó határértékek
A minimális gátló koncentráció (MIC) European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) által meghatározott határértékei a következők:

Mikroorganizmusok
Határérték (mg/l)

Érzékeny
Rezisztens
Enterobacteriaceae1
? 82
> 8
Staphylococcus spp.
Megjegyzés3
Megjegyzés3
Streptococcus A, B, C és G csoport
Megjegyzés4
Megjegyzés4
Streptococcus pneumoniae
? 0,5
> 1
Streptococcus (egyéb)
? 0,5
> 0,5
Haemophilus influenzae
? 1
> 2
Moraxella catarrhalis
? 4
> 8
Nem fajtól függő határértékek1
? 45
> 85
1A cefalosporinok Enterobacteriaceae-fajokra vonatkozó határértékei az összes klinikailag fontos rezisztenciamechanizmust (köztük az ESBL-t és a plazmid-mediált AmpC-t) kimutatják. Egyes, béta-laktamázt termelő törzsek érzékenyek vagy mérsékelten érzékenyek az ilyen határértékű 3. és 4. generációs cefalosporinok iránt, és úgy kell jelenteni ezeket, ahogyan kimutatták, vagyis valamely ESBL jelenléte vagy hiánya önmagában nem befolyásolja az érzékenység kategorizálását. A fertőzéskontroll céljából sok területen az ESBL meghatározása és minősítése ajánlott vagy kötelező.
2A határérték csak a naponta 3-szor 1,5 g-os dózisra, és csak az E. colira, a P. mirabilisre és a Klebsiella-alfajokra vonatkozik.
3A Staphylococcusok cefalosporinok iránti érzékenységét a meticillin-érzékenység alapján számították, a ceftazidim, a cefixim és a ceftibutén kivételével, amelyeknek nincs határértékük, és nem alkalmazhatók Staphylococcus-fertőzésekben.
4A Streptococcus A, B, C és G csoportok cefalosporinok iránti érzékenységét a benzilpenicillin érzékenység alapján számították.
5A határértékek a naponta 3-szor 750 mg-os, valamint egy nagy, legalább 3-szor 1,5 g-os intravénás dózisra vonatkoznak

Mikrobiológiai érzékenység
A szerzett rezisztencia előfordulási gyakorisága kiválasztott fajok esetében földrajzilag és időben változhat és kívánatos, hogy legyenek helyi rezisztenciainformációk, különösen súlyos fertőzések kezelésekor. Szükség esetén szakértő tanácsát kell kérni, ha a rezisztencia helyi prevalenciája ismert, és a hatóanyag alkalmazhatósága a fertőzéstípusok legalább egy részében kérdéses.

A cefuroxim in vitro rendszerint hatásos az alábbi mikroorganizmusokkal szemben
Általában érzékeny fajok
Gram-pozitív aerobok:
Staphylococcus aureus (meticillinre érzékeny) $
Streptococcus pyogenes
Streptococcus agalactiae
Gram-negatív aerobok:
Haemophilus parainfluenzae
Moraxella catarrhalis
Mikroorganizmusok, amelyeknél a szerzett rezisztencia probléma lehet
Gram-pozitív aerobok:
Streptococcus pneumoniae
Streptococcus mitis (viridans csoport)
Gram-negatív aerobok:
Citrobacter spp., kivéve C. freundii
Enterobacter spp., kivéve E. aerogenes és E. cloacae
Escherichia coli
Haemophilus influenzae
Klebsiella pneumoniae
Proteus mirabilis
Proteus spp., kivéve P. penneri és P. vulgaris
Providencia spp.
Salmonella spp.
Gram-pozitív anaerobok:
Peptostreptococcus spp.
Propionibacterium spp.
Gram-negatív anaerobok:
Fusobacterium spp.
Bacteroides spp.
Eredendően rezisztens mikroorganizmusok
Gram-pozitív aerobok:
Enterococcus faecalis
Enterococcus faecium
Gram negatív aerobok:
Acinetobacter spp.
Burkholderia cepacia
Campylobacter spp.
Citrobacter freundii
Enterobacter aerogenes
Enterobacter cloacae
Morganella morganii
Proteus penneri
Proteus vulgaris
Pseudomonas aeruginosa
Serratia marcescens
Stenotrophomonas maltophilia
Gram-pozitív anaerobok:
Clostridioides difficile
Gram-negatív anaerobok:
Bacteroides fragilis
Egyebek:
Chlamydia spp.
Mycoplasma spp.
Legionella spp.
$ Az összes meticillinre rezisztens S. aureus rezisztens cefuroximra is.

A cefuroxim-nátrium és az aminoglikozid antibiotikumok in vitro kombinációban vizsgált aktivitásáról kimutatták, hogy az legalább addititív, szinergizmusra utaló esetenkénti bizonyítékkal.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Egészséges önkénteseknél intramuscularis (im.) cefuroxim injekció beadását követően az átlagos szérum-csúcskoncentráció 27-35 µg/ml között volt a 750 mg-os, és 33-40 µg/ml között az 1000 mg-os dózis esetében, és 30-60 perccel a beadást követően alakult ki. Intravénás (iv.) beadást követően a 15. percben a szérum-csúcskoncentráció kb. 50 µg/ml volt a 750 mg-os, és kb. 100 µg/ml volt az 1500 mg-os dózis esetében.

Az AUC- és a Cmax-érték az adag növelésével lineárisan növekvőnek mutatkozik 250-1000 mg egyszeri dózis tartományban, im. vagy iv. adagolás után. A cefuroximot intravénásan 1500 mg dózisban 8 óránként ismételten adva, nem volt bizonyíték a cefuroxim felhalmozódásra egészséges önkéntesek szérumában.

Eloszlás
A fehérjekötődés mértékét az alkalmazott módszertől függően 33-50% között állapították meg. Az eloszlási térfogat átlagértéke 250-1000 mg közötti dózistartományban, im. vagy iv. adagolást követően 9,3-15,8 l/1,73 m2 között van. A cefuroxim gyakori patogénekre nézve minimális gátló szint feletti koncentrációit lehet elérni a tonsillákban, a sinus-szövetben, a bronchus-nyálkahártyában, a csontban, a pleuralis folyadékban, az ízületi folyadékban, a synovialis folyadékban, az interstitialis folyadékban, az epében, a nyálban és a csarnokvízben. Az agyhártyák gyulladása esetén a cefuroxim átjut a vér-agy gáton.

Biotranszformáció
A cefuroxim nem metabolizálódik.

Elimináció
A cefuroxim glomerularis filtrációval és tubularis szekrécióval választódik ki. A szérum felezési idő intramuscularis vagy intravénás injekció beadását követően kb. 70 perc. A beadást követő 24 órán belül a cefuroxim változatlan formában csaknem teljes mértékben (85-90%-ban) visszanyerhető a vizeletből. A cefuroxim nagy része az első 6 órán belül választódik ki. Az átlagos vese clearance im. vagy iv. beadást követően a 250-1000 mg dózistartományban 114-170 ml/perc/1,73 m2 között van.

Különleges betegcsoportok

Nem
A cefuroxim farmakokinetikájában nem figyeltek meg különbségeket férfiak és nők között 1000 mg cefuroxim nátriumsó formájában egyszeri, iv. bolus injekcióként történt beadása után.

Idősek
Im. vagy iv. beadást követően a cefuroxim felszívódása, eloszlása és kiürülése időseknél hasonló volt az ekvivalens vesefunkciójú fiatalokéhoz. Mivel időseknél valószínűbb a csökkent vesefunkció előfordulása, figyelmet kell fordítani a cefuroxim dózisának megválasztására, és hasznos lehet a vesefunkció rendszeres ellenőrzése (lásd 4.2 pont).

Gyermekek
Kimutatták, hogy a gestatiós kortól függően újszülötteknél a cefuroxim szérum felezési ideje jelentősen megnyúlik. Mindazonáltal, idősebb csecsemőknél (3-hetes kor felett) és gyermekeknél a 60-90 perces szérum felezési idő hasonló a felnőtteknél megfigyelt értékhez.

Vesekárosodás
A cefuroxim elsősorban a veséken keresztül választódik ki. Mint minden ilyen antibiotikum esetében, jelentősen károsodott vesefunkciójú betegeknél (pl. Clcr < 20 ml/perc) ajánlott a cefuroxim adagjának csökkentése, a lassúbb kiürülés kompenzációja érdekében (lásd 4.2 pont). A cefuroxim hemodialízissel és peritoneális dialízissel hatásosan eltávolítható.

Májkárosodás
Mivel a cefuroximot elsősorban a vesék eliminálják, a májműködés zavarának várhatóan nincs hatása a cefuroxim farmakokinetikájára.

PK/PD összefüggés
Kimutatták, hogy cefalosporinok esetében az in vivo hatásossággal korreláló legfontosabb farmakokinetikai-farmakodinámiás index az adagolási intervallum azon részének a százalékos aránya (%T), amellyel az egyes célfajok esetében a szabad hatóanyag koncentrációja meghaladja a cefuroxim minimális gátló koncentrációját (MIC), azaz %T > MIC.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, reprodukcióra- és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. Karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek; mindazonáltal nincs karcinogenitási potenciálra utaló bizonyíték.

Patkányoknál a különböző cefalosporinok gátolják a vizelet gamma-glutamil-transzpeptidáz-aktivitását, azonban a gátlóhatás mértéke a cefuroxim esetében alacsonyabb. Ennek jelentősége lehet a humán klinikai laboratóriumi vizsgálatokra gyakorolt hatás szempontjából.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

250 mg, 750 mg, vagy 1,5 g cefuroxim (cefuroxim-nátrium formájában) por brómbutil gumidugóval, alumínium kupakkal és lepattintható műanyag védőlappal lezárt színtelen injekciós üvegben.

A cefuroxim port tartalmazó injekciós üvegek oldószerként injekciós vízet tartalmazó ampullával együtt csomagolva is forgalomban lehetnek.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Útmutató a feloldáshoz

4. táblázat: Hozzáadott térfogatok és koncentrációk, amelyek töredékdózisok szükségessége esetén hasznosak lehetnek.

Hozzáadott térfogatok és koncentrációk, amelyek töredékdózisok szükségessége esetén hasznosak lehetnek
Az injekciós üveg mérete
Az alkalmazás módja
Fizikai forma
A hozzáadott víz térfogata (ml)
Közelítőleges cefuroxim-koncentráció (mg/ml)**
250 mg por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz
250 mg
Intramuscularis
Intravénás bolus
Intravénás infúzió
szuszpenzió
oldat
oldat
1 ml
Legalább 2 ml
Legalább 2 ml*
216
116
116
750 mg por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz
750 mg
Intramuscularis
Intravénás bolus
Intravénás infúzió
szuszpenzió
oldat
oldat
3 ml
Legalább 6 ml
Legalább 6 ml*
216
116
116
1,5 g por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz


1,5 g

Intramuscularis
Intravénás bolus
Intravénás infúzió
szuszpenzió
oldat
oldat
6 ml
Legalább 15 ml
15 ml*
216
94
94
*Az elkészített oldatot 50 vagy 100 ml kompatibilis infúziós folyadékhoz kell hozzáadni (a kompatibilitással kapcsolatos információt lásd lent).

**Az oldószerrel elkészített cefuroxim-oldat térfogata a hatóanyag kiszorítási faktora miatt nagyobb, és a felsorolt (mg/ml-ben megadott) koncentráció-értékeket eredményezi.

Kompatibilitás
15 ml injekcióhoz való vízben feloldott 1,5 g cefuroxim-nátrium hozzáadható (500 mg/100 ml koncentrációjú) metronidazol injekcióhoz.
1,5 g cefuroxim-nátrium kompatibilis 1 g (15 ml-ben), illetve 5 g (50 ml-ben) azlocillinnel.
A cefuroxim-nátrium (5 mg/ml) 5 m/v%-os, illetve 10 m/v%-os xilit injekcióban használható.
A cefuroxim-nátrium kompatibilis legfeljebb 1% lidokain-hidrokloridot tartalmazó vizes oldatokkal.

A cefuroxim-nátrium kompatibilis az alábbi infúziós folyadékokkal.
0,9 m/v%-os nátrium-klorid injekció BP
5%-os glükóz injekció BP
0,18 m/v%-os nátrium-klorid plusz 4%-os glükóz injekció BP
5%-os glükóz és 0,9 m/v%-os nátrium-klorid injekció BP
5%-os glükóz és 0,45%-os nátrium-klorid injekció
5%-os glükóz és 0,225%-os nátrium-klorid injekció
10%-os glükóz injekció
Ringer-laktát injekció USP
M/6 nátrium-laktát injekció
Összetett nátrium-laktát injekció BP (Hartmann oldat)

A cefuroxim-nátrium stabilitását 0,9 m/v%-os nátrium-klorid injekció BP oldatban és 5%-os glükóz injekcióban nem befolyásolja a hidrokortizon-nátrium-foszfát jelenléte.

A cefuroxim-nátriumot szintén kompatibilisnek találták intravénás infúzióban elegyítve:
heparinnal (10 és 50 NE/ml) 0,9 m/v%-os nátrium-klorid injekció BP oldatban;
kálium-kloriddal (10 és 40 mEq/l) 0,9 m/v%-os nátrium-klorid injekció BP oldatban.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az injekciós üveget tartsaa dobozában.

A gyógyszer feloldás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Száraz por:
3 év

Injekcióhoz való elkészítés esetén az elkészített oldat kémiai-fizikai stabilitása 25 °C-on 5 órán át, 2-8 °C-on 72 órán át igazolt.

Infúzióhoz való elkészítés esetén az elkészített oldat kémiai-fizikai stabilitása 25 °C-on 3 órán át, 2-8 °C-on 72 órán át igazolt.

Mikrobiológiai szempontból az elkészített oldatot azonnal fel kell használni. Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználásig az eltartási idő és a tárolási körülmények a felhasználó felelőssége, amely általános esetben nem haladhatja meg a 24 órát 2 °C - 8 °C közötti hőmérsékleten tárolva, kivéve, ha az elkészítés ellenőrzött és validált aszeptikus körülmények között történt.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Hungária Kft.
1114 Budapest
Bartók Béla u. 43-47.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-6157/01 (Zinacef 250 mg por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz, 25×)
OGYI-T-6157/02 (Zinacef 250 mg por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz, 10×)
OGYI-T-6158/01 (Zinacef 750 mg por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz, 25×)
OGYI-T-6158/02 (Zinacef 750 mg por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz, 10×)
OGYI-T-1086/01 (Zinacef 250 mg por és oldószer oldatos injekcióhoz, 1×)
OGYI-T-1087/01 (Zinacef 750 mg por és oldószer oldatos injekcióhoz, 1×)
OGYI-T-1091/01 (Zinacef 1,5 g por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz, 1×)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1982. január 1.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2007. november 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. augusztus 7.


14


OGYÉI/34351/2023
OGYÉI/34352/2023
OGYÉI/34354/2023
OGYÉI/34673/2023
OGYÉI/34680/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A cefuroxim terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. Állatkísérletek nem igazoltak reproduktív toxicitást (lásd 5.3 pont). A Zinacef csak akkor rendelhető terhes nőknek, ha az előnyök meghaladják a kockázatokat.

A cefuroximról kimutatták, hogy átjut a placentán, és az anyának adott intramuscularis vagy intravénás adag beadását követően terápiás szinteket ér el a magzatvízben, valamint a köldökzsinórvérben.

Szoptatás
A cefuroxim kis mennyiségben kiválasztódik a humán anyatejbe. Terápiás adagok esetében mellékhatások nem várhatók, mindazonáltal a hasmenést és a nyálkahártyák gombás fertőzésének kockázatát nem lehet kizárni. Döntést kell hozni arról, hogy a szoptatást függesztik-e fel vagy abbahagyják/nem kezdik el a cefuroxim-kezelést, figyelembe véve a szoptatás előnyeit a gyermek és a kezelés előnyeit az anya számára.

Termékenység
Nincs adat a cefuroxim-nátrium humán termékenységre gyakorolt hatásairól. Állatokon végzett reprodukciós vizsgálatok nem mutattak fertilitásra gyakorolt hatásokat.