Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

LEUCOVORIN-TEVA 10MG/ML OLDATOS INJEKCIÓ 1X30ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
V03AF A húgyúti rendszert védő gyógyszerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-05072/07
Hatóanyagok:
Acidum folinicumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Hűvös helyen
+2 és +8 °c között
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Csecsemőknek nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Valamennyi 5, 10, 20, 30 és 50 ml-es üveg 10 mg/ml folinsavat tartalmaz kalcium-folinát formájában.
A 10 mg/ml töménységű Leucovorin-Teva oldatos injekciók oldat hatóanyag tartalma: 50,0 mg (5 ml), 100 mg (10 ml), 200 mg (20 ml), 300 mg (30 ml), ill. 500 mg (50 ml) folsav kalcium-folinát formájában.

Ismert hatású segédanyagok

Leukovorin-Teva 10 mg/ml oldatos injekció 10 ml-es injekciós üvegben
A készítmény 32,64 mg nátriumot tartalmaz 10 ml-es injekciós üvegben.

Leukovorin-Teva 10 mg/ml oldatos injekció 20 ml-es injekciós üvegben
A készítmény 65,27 mg nátriumot tartalmaz 20 ml-es injekciós üvegben.

Leukovorin-Teva 10 mg/ml oldatos injekció 30 ml-es injekciós üvegben
A készítmény 97,91 mg nátriumot tartalmaz 30 ml-es injekciós üvegben.

Leukovorin-Teva 10 mg/ml oldatos injekció 50 ml-es injekciós üvegben
A készítmény 163,18 mg nátriumot tartalmaz 50 ml-es injekciós üvegben.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Kizárólag intravénás és intramuszkuláris kezelésre. Intravénás alkalmazás esetén az oldat kalciumtartalma miatt maximum 160 mg kalcium-folinát adható be percenként.
Intravénás alkalmazás esetén a kalcium-folinát a beadás előtt tovább hígítható 0,9%-os nátrium-klorid oldattal, vagy 5%-os glükóz oldattal. Lásd még a 6.3 és a 6.6 részeket is.

Kalcium-folinát "rescue" metotrexát kezelés során:
Mivel a kalcium-folinát "rescue" kezelés adagja nagyban függ a közepes- vagy nagy dózisú metotrexát adásától, a metotrexát terápiás protokoll dönti el a kalcium-folinát kezelés adagját. Az alkalmazás módját és adagját ezért célszerű a metotrexát kezelési protokollban megnézni.

Az alábbi útmutatás illusztrálja a kalcium-folinát "rescue" kezelés menetét felnőttekben, idősekben és gyermekekben.

A kalcium-folinát "rescue" kezelést malabszorpciós szindrómában, vagy más gasztroenterológiai kórképben szenvedő betegek esetében, akiknél az enterális felszívódás nem biztosított, parenteralisan kell alkalmazni. A 25-50 mg feletti adagokat parenteralisan kell alkalmazni az enteralis felszívódás telítődése miatt.

Folinsav "rescue" szükséges, ha a metotrexát adagja meghaladja az 500 mg/m2-t, és megfontolandó, ha a metotrexát alkalmazott dózisa 100-500 mg/m2 között van.

A kalcium-folinát adagja és a kezelés tartama elsősorban a metotrexát adagjától, a kezelés jellegétől és/vagy a toxikus tünetek megjelenésétől és az egyéni metotrexát kiválasztástól függ. Szabály szerint az első kalcium-folinát adag 15 mg (6-12 mg/m2), amelyet a metotrexát infúzió megkezdése után 12-24 (maximum 24) órával adunk. Ugyanezt az adagot ismételjük 6 órás időközönként 72 órán át. Többszöri parenteralis adag után a kezelés per os folytatható.
A kalcium-folinát alkalmazása mellett a metotrexát azonnali kiválasztódását biztosító eljárásokat (így a vizelet mennyiségének fokozása és a vizelet alkalizálása) is alkalmazni kell, melyek a kalcium-folinát "rescue" kezelés integráns részét képezik. A vesefunkciót a naponta végzett szérum kreatinin szint meghatározásával kell monitorozni.

48 órával a metotrexát infúzió megkezdése után a reziduális metotrexát szintet meg kell határozni. Ha a reziduális metotrexát szint >0,5 µmol/l, a kalcium-folinát dózist adaptálni kell a következő útmutatás szerint:

Reziduális metotrexát vér szint 48 órával a metotrexát kezelés megkezdése után
6 óránként kiegészítő kalcium-folinát adagolás szükséges még 48 órán keresztül, vagy míg a metotrexát szintje 0,05 µmol/l alá süllyed
?0,5 µmol/l
15 mg/m2
?1,0 µmol/l
100 mg/m2
?2,0 µmol/l
200 mg/m2

Az 5-fluorouracillal kombinált citosztatikus kezelés során:
Különböző kezelési módokat és dózisokat alkalmaznak, de egyetlen alkalmazott dozírozási formáról sem mutatták ki, hogy optimális lenne.
A következő kezelési módokat alkalmazzák felnőttekben és idősekben előrehaladott vagy metasztatizáló colorectalis karcinómában; a kezelési módok az alábbi példákon keresztül kerülnek bemutatásra. Ezen kombináció alkalmazásáról nincs adat gyermekekben.

Kéthavonta alkalmazott kezelés: A kalcium-folinátot 200 mg/m2 dózisban, intravénás infúzióban két óra alatt adják, melyet 400 mg/m2 dózisban, bólusban adott 5-fluorouracil, majd 2 egymást követő napon át, 22 órás infúzióban, 600 mg/m2 dózisban adott 5-fluorouracil infúzió követ minden két hétben az első és a második napon.

Heti adagolás: 20 mg/m2 dózisban adott kalcium-folinát bólus intravénás injekcióban vagy 200-500 mg/m2 intravénás infúzióban 2 óra alatt plusz 500 mg/m2 5-fluorouracil mint intravénás bólus injekció a kalcium-folinát infúzió közepén vagy végén.

Havi adagolás: 20 mg/m2 dózisban adott kalcium-folinát bólus intravénás injekcióban vagy 200-500 mg/m2 intravénás infúzióban 2 óra alatt melyet azonnal 425 vagy 370 mg/m2 5-fluorouracil mint intravénás bólus injekció követ 5 egymást követő napon.

Az 5-fluorouracillal alkalmazott kombinációs kezelés során az 5-fluorouracil dózisának és a kezelés mentes időszak hosszának módosítása szükségessé válhat, a beteg állapotának, a klinikai válasznak és a dózist limitáló toxicitásnak a függvényében (lásd 5-fluorouracil alkalmazási előírását). A kalcium-folinát dózisát nem szükséges csökkenteni.

Az ismételt ciklusok számát a klinikusnak kell meghatároznia.

A folsav antagonista trimetrexát, trimetoprim és pirimetamin antidotumai

Trimetrexát toxicitás:
- Megelőzés: A kalcium-folinátot naponta kell alkalmazni a trimetrexát kezelés alatt és 72 órával a trimetrexát utolsó dózisa után. A kalcium-folinát vagy intravénásan 20 mg/m2 dózisban 5-10 perc alatt hat óránként 80 mg/m2 napi összdózisban, vagy per os négyszer 20 mg/m2 adagban egyenlő időnként elosztva adagolható. A kalcium-folinát napi dózisát a trimetrexát hematológiai toxicitásához kell igazítani.
- Túladagolás (mely a 90 mg/m2, vagy ennél magasabb dózisban alkalmazott trimetrexát alkalmazása után lép fel, melyet nem követett kalcium-folinát adagolás): a trimetrexát kezelés leállítása után a kalcium-folinátot 40 mg/m2 dózisban, intravénásan adnak 6 óránként 3 napig.

Trimetoprim toxicitás:
- A trimetoprim kezelés leállítását követően, 3-10 mg/nap kalcium-folinát a normál vérkép helyreállásáig.

Pirimetamin toxicitás:
- Nagy dózisú pirimetamin, vagy hosszabb ideig alkalmazott alacsony dózisú kezelés esetén 5-50 mg/nap kalcium-folinátot kell párhuzamosan alkalmazni, a perifériás vérkép alapján.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kalcium-folinát kizárólag intramuszkularisan vagy intravénás injekcióban adható, intratekalisan nem alkalmazható. Intratekalis folinsav adagolás esetén, intratekalis metotrexát túladagolást követően halálos szövődményről számoltak be.

Általános

A kalcium-folinát metotrexáttal vagy 5-fluorouracillal kizárólag a daganatos betegségek kemoterápiás kezelésében jártas klinikus közvetlen felügyelete mellett alkalmazható.

A kalcium-folinát kezelés elfedheti az anaemia perniciosát és egyéb B12 vitaminhiányból eredő anémiákat.

Számos citosztatikus szer - direkt vagy indirekt DNS szintézis gátlók - makrocitózishoz vezetnek (például hidroxiurea, citarabin, merkaptopurin, tioguanin). Az ilyen jellegű makrocitózis nem kezelendő folinsavval.

Fenobarbitállal, fenitoinnal, pirimidonnal és szukcinimidekkel kezelt epilepsziás betegekben az anti-epileptikus gyógyszerek plazmaszintje csökken, így fokozódhat a rohamok előfordulásának gyakorisága. Ezért az anti-epileptikus gyógyszerek plazmakoncentrációjának monitorozása, szükség esetén pedig a dózis módosítása ajánlott kalcium-folinát kezelés alatt, illetve ezt követően (lásd még a
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A kalcium-folinát a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.


4.9 Túladagolás

Az irodalomban nincs közlemény arra vonatkozóan, hogy mi annak a következménye, ha egy beteg az ajánlott kalcium-folinát dózisnál szignifikánsan nagyobb mennyiséget kap. Ugyanakkor a túl magas kalcium-folinát dózisok nullára csökkenthetik a folsav antagonisták kemoterápiás hatását.

Ha az 5-fluorouracil és a kalcium-folinát kombinált túladagolása fordul elő, az 5-fluorouracil túladagolására vonatkozó útmutatásokat kell követni.





Kölcsönhatás

6.2 Inkompatibilitások

A kalcium-folinát injekciós oldata nem elegyíthető a droperidol, fluorouracil, foszkarnet és metotrexát injekciós formáival.

Droperidol
1. Droperidol 1,25 mg / 0,5 ml kalcium-folináttal (5 mg/0,5 ml), direkt összekeverést követően 25 °C-on 5 percig állva hagyva, majd 8 perc centrifugálást követően azonnal precipitátum képződik.

2. Droperidol 2,5 mg / 0,5 ml kalcium-folináttal (5 mg/0,5 ml), azonnal precipitátum képződött, mikor a gyógyszereket egymás után adták be egy hármas csapon át, anélkül, hogy a hármas csapot átmosták volna az injekciók között.

Fluorouracil
A kalcium-folinátot nem szabad ugyanabban az infúzióban feloldani, mint az 5-fluorouracilt, mivel precipitátum képződhet. Az 50 mg/ml fluorouracil a 20 mg/ml folináttal különböző mértékben keverve és polivinil tárolókban 4 °C-on, 23 °C-on vagy 32 °C-on tárolva, 5%-os dextrózban, vagy anélkül vízben feloldva is inkompatibilisnek mutatkozott.

Foszkarnet
A 24 mg/ml foszkarnet 20 mg/ml kalcium-folináttal való keverésekor zavaros, sárga oldat keletkezett.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100-<1/10)
Nem gyakori (?1/1000-<1/100)
Ritka (?1/10 000-<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000),
nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Valamennyi kezelési indikáció esetén:

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: allergiás reakciók, így anafilaxiás reakciók és urticaria kialakulása.

Pszichiátriai kórképek
Ritka: álmatlanság, agitáció és depresszió nagy dózisok alkalmazását követően.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: nagy dózisok alkalmazását követően gasztrointesztinális megbetegedések kialakulása.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: az epilepsziás rohamok gyakoriságának fokozódása (lásd még a 4.5 részt "Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók" is).

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem gyakori: a kalcium-folinát injekciós oldatának alkalmazását követően láz kialakulásáról számoltak be.

Az 5-fluorouracillal végzett kombinációs kezelés esetén:

Általánosságban a biztonságossági profil az 5-fluorouracil alkalmazásának módjától függ, az 5-fluorouracil indukálta toxicitás felerősítése miatt:

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem ismert: Hyperammonaemia

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: Csontvelő-elégtelenség, beleértve a halálos kimenetelű eseteket is.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori: mucositis, beleértve a stomatitist és a chelitist. Halálos kimenetelű mucositis is előfordult.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori: Palmar-Plantar erythrodysesthesia.

Havi alkalmazás:

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: hányás és émelygés

Más, 5-fluorouracil okozta toxicitás előfordulása (például neurotoxicitás) nem fokozódik.

Heti alkalmazás:

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori (?10%): súlyosabb fokú toxicitással járó hasmenés, mely kiszáradáshoz vezet, kórházi felvételt tesz szükségessé, vagy akár halálhoz is vezethet.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: antineoplasztikus kezelés detoxifikáló szere, ATC kód: V03AF03

Hatásmechanizmus
A kalcium-folinát az 5-formil tetrahidrofolsav kalcium sója. Ez a folinsav egy aktív metabolitja és a citosztatikus kezelés során a nukleinsav szintézis esszenciális koenzime.

Farmakodinámiás hatások
A kalcium-folinátot gyakran alkalmazzák a folát antagonisták, így például a metotrexát toxicitásának ellensúlyozására. A kalcium-folinát és a folát antagonisták ugyanazt a membrán transzportert használják, és kompetícióban állnak a sejt belseje felé irányuló transzport tekintetében, fokozva így a folát antagonisták kiáramlását. Ugyancsak megvédi a sejteket a folát antagonisták hatásától a csökkent folsav raktárak helyreállításával. A kalcium-folinát a H4 folát előredukált forrása, a folát antagonista blokkot áthidalva így biztosítja, hogy a folsav különböző vegyületeiben koenzimként szerepeljen.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A kalcium-folinátot gyakran alkalmazzák a fluoropiridinek (5-fluorouracil) biokémiai módosításai során a citotoxicitás fokozására. Az 5- fluorouracil gátolja a timidilát szintáz enzimet, mely kulcsfontosságú szerepet tölt be a pirimidin bioszintézisben. A kalcium-folinát fokozza a timidilát szintáz gátlását az intracelluláris folát raktárak növelése révén, azaz az 5-fluorouracil-timidilát szintáz komplexet stabilizálva és aktivitását fokozva.

Végezetül az intravénás kalcium-folinát alkalmazható a folát deficiencia megelőzésére és kezelésére, ha ez nem előzhető meg vagy kezelhető per os adott folsavval. Ez előfordulhat teljes parenterális táplálás során és súlyos malabszorpciós kórképekben. Ugyancsak alkalmas a folsav hiány miatt kialakult megaloblasztos anémia kezelésére, ha a per os kezelés nem lehetséges.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A vizes oldat intramuszkuláris adagolását követően a szisztémás hozzáférhetőség hasonló az intravénás alkalmazáshoz. Ugyanakkor a csúcs-szérum szintek (Cmax) alacsonyak.

Eloszlás
A folinsav megoszlási térfogata nem ismert.

A kiindulási vegyület (D/L-5-formil-tetrahidrofolsav, folinsav) a legmagasabb szérumszintjét az intravénás alkalmazást követő 10 perc múlva éri el.

A 25 mg-os dózis adását követően az L-5-formil-tetrahidrofolát és 5-metil-tetrahidrofolát görbe alatti területe (AUC) 28,4 ± 3,5 mg.min/l és 129 ± 112 mg.min/l volt. Az inaktív D-izomer magasabb koncentrációban van jelen, mint az L-5-formil-tetrahidrofolát.

Biotranszformáció
A kalcium-folinát egy racém forma, ahol az L-forma (L-5-formil-tetrahidrofolát, L-5-THF) az aktív enantiomer.

A folinsav legfontosabb metabolikus terméke az 5-metil-tetrahidrofolsav (5-metil-THF), mely elsősorban a májban és az intesztinális mucosaban keletkezik.

Elimináció
Az aktív L-enantiomer eliminációs féléletideje 32-35 perc, az inaktív D-enantiomer féléletideje pedig 352-485 perc.

Az aktív metabolitok végső féléletideje körülbelül 6 óra (intravénás vagy intramuszkuláris alkalmazást követően).

80-90%-ban a vizelettel (5- és 10 formil tetrahidrofolát inaktív metabolitok), 5-8% a széklettel.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az alkalmazási előírat egyéb részeiben leírt preklinikai biztonságossági adatokat leszámítva nincs egyéb, a biztonságosságra vonatkozó adat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml, 10 ml, 20 ml, 30 ml vagy 50 ml oldat szürke színű, lepattintható műanyag védőlappal, rollnizott alumíniumkupakkal és klórbutil gumidugóval lezárt, színtelen injekciós üvegbe töltve.
1 vagy 10 injekciós üveg dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A Leucovorin-Teva injekciós oldat 0,9%-os nátrium-klorid vagy 5%-os glükóz oldattal hígítható. Bizonyított, hogy az ily módon hígított oldat (25 °C-nál alacsonyabb) szobahőmérsékleten vagy 2-8 °C-on 72 óráig őrzi meg fizikai-kémiai stabilitását. Mikrobiológiai megfontolások alapján azonban hígítás után azonnal be kell adni az oldatot - kivéve, ha az oldatot, steril körülmények között készítették és hígították. Ha nem adják be azonnal az oldatot, a felhasználó feladata megfelelő körülményeket biztosítani annak tárolására.
Az alkalmazás előtt a kalcium-folinátot meg kell tekinteni. Az injekciós vagy infúziós oldatnak sárga színű, tiszta folyadéknak kell lennie. Ha a folyadék zavaros, vagy benne részecskék úsznak, az oldatot nem szabad beadni, hanem ki kell dobni. A kalcium-folinát injekciós vagy infúziós oldatot kizárólag egyszer szabad felhasználni. Az oldat fel nem használt részét a helyi előírásoknak megfelelően kell elszeparálni.

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben, 2-8 ?C között tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az injekciós üveget tartsa a dobozában.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen, Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-5072/01 (5 ml/50 mg injekció, 1×)
OGYI-T-5072/02 (5 ml/50 mg injekció, 10×)
OGYI-T-5072/03 (10 ml/100 mg injekció, 1×)
OGYI-T-5072/04 (10 ml/100 mg injekció, 10×)
OGYI-T-5072/05 (20 ml/200 mg injekció, 1×)
OGYI-T-5072/06 (20 ml/200 mg injekció, 10×)
OGYI-T-5072/07 (30 ml/300 mg injekció, 1×)
OGYI-T-5072/08 (30 ml/300 mg injekció, 10×)
OGYI-T-5072/09 (50 ml/500 mg injekció, 1×)
OGYI-T-5072/10 (50 ml/500 mg injekció, 10×)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1996. május 30.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. augusztus 24.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. szeptember 14.
10



OGYÉI/61079/2020




Várandósság,szopt.

4.6 pontot "Termékenység, terhesség és szoptatás" és a metotrexátot és 5-fluorouracilt tartalmazó gyógyszerek alkalmazási előírásait.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kalcium-folinát kizárólag intramuszkularisan vagy intravénás injekcióban adható, intratekalisan nem alkalmazható. Intratekalis folinsav adagolás esetén, intratekalis metotrexát túladagolást követően halálos szövődményről számoltak be.

Általános

A kalcium-folinát metotrexáttal vagy 5-fluorouracillal kizárólag a daganatos betegségek kemoterápiás kezelésében jártas klinikus közvetlen felügyelete mellett alkalmazható.

A kalcium-folinát kezelés elfedheti az anaemia perniciosát és egyéb B12 vitaminhiányból eredő anémiákat.

Számos citosztatikus szer - direkt vagy indirekt DNS szintézis gátlók - makrocitózishoz vezetnek (például hidroxiurea, citarabin, merkaptopurin, tioguanin). Az ilyen jellegű makrocitózis nem kezelendő folinsavval.

Fenobarbitállal, fenitoinnal, pirimidonnal és szukcinimidekkel kezelt epilepsziás betegekben az anti-epileptikus gyógyszerek plazmaszintje csökken, így fokozódhat a rohamok előfordulásának gyakorisága. Ezért az anti-epileptikus gyógyszerek plazmakoncentrációjának monitorozása, szükség esetén pedig a dózis módosítása ajánlott kalcium-folinát kezelés alatt, illetve ezt követően (lásd még a 4.5 pontot "Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók").

Kalcium-folinát/5-fluorouracil
Kalcium-folináttal kombinálva fokozódhat az 5-fluorouracil toxicitása, különösen idős, vagy legyengült betegekben. A leggyakoribb toxikus mellékhatás a leukopenia, a mucositis, stomatitis és a diarrhoea, ami limitálhatja az alkalmazott dózist. Ha az 5-fluorouracilt kalcium-folináttal együtt adjuk, az 5-fluorouracil adagját toxikus tünetek esetén jobban kell csökkenteni, mintha csak önmagában adnánk.

A gasztrointesztinális toxicitás tüneteit mutató betegeknél, a tünetek súlyosságától függetlenül kombinált 5-fluorouracil/kalcium-folinát kezelést nem szabad indítani, illetve folytatni, egészen addig, míg a tünetek maradéktalanul el nem múlnak.

Mivel a hasmenés a gasztrointesztinális toxicitás egyik jele lehet, a hasmenéssel jelentkező betegeket szorosan monitorozni kell a panaszok teljes megszűnéséig, mivel a klinikai állapot igen gyorsan romolhat, mely akár halálhoz is vezethet. Amennyiben diarrhoea és/vagy stomatitis lépne fel, ajánlott az 5-FU adagját csökkenteni, amíg a tünetek teljesen meg nem szűnnek. Különösen azok az idős betegek veszélyeztetettek a toxicitás szempontjából, akik a betegségük miatt csak korlátozott mértékű fizikai aktivitásra képesek. Ezért ezeket a betegeket különös figyelemmel kell követni a kezelés során.

Azoknál az idősebb betegeknél, akik előzetesen sugárkezelésen estek át, tanácsos a kezelést csökkentett dózisú 5-fluorouracillal kezdeni.

A kalcium-folinátot nem szabad 5-fluorouracillal keverni ugyanabban az intravénás injekcióban vagy infúzióban.

A kombinált 5-fluorouracil/kalcium-folinát kezelést kapó betegek kalcium szintjét monitorozni kell, és ha a szérum kalcium szint alacsony, kalcium pótló készítményeket kell adni.

Kalcium-folinát/metotrexát
A metotrexát toxicitás csökkentésének részleteit lásd a metotrexát alkalmazási előíratában.

A kalcium-folinát nem befolyásolja a metotrexát nem-hematológiai toxikus hatásait, például a szer, és/vagy a metabolitjának kicsapódása okozta nefrotoxicitást. Azon betegek, akiknél a korai metotrexát elimináció elhúzódik, hajlamosabbak a reverzíbilis veseelégtelenség kialakulására és a metotrexát kezeléssel összefüggő összes toxikus állapot is gyakrabban lép fel esetükben, erre vonatkozóan lásd a metotrexát alkalmazási előíratát. A már kialakult, vagy metotrexát indukálta veseelégtelenség esetén a metotrexát kiválasztása megnyúlhat, emiatt szükségessé válhat a kalcium-folinát dózisának emelése és a kezelés idejének meghosszabbítása.

Nagyon nagy kalcium-folinát adagok adása kerülendő, mert ez csökkenti a metotrexát tumorellenes hatását, kivált a központi idegrendszeri tumorok esetében, mert az ismételt kezelés során a kalcium-folinát felhalmozódik.

A csökkent membrántranszport okozta metotrexát rezisztencia esetén a rezisztencia a kalcium-folináttal szemben is fennáll, mert mindkét gyógyszer ugyanazt a transzportrendszert használja.

A folát antagonisták, például a metotrexát véletlen túladagolását orvosi vészhelyzetnek kell tekinteni. A metotrexát adás és a kalcium-folinát "rescue" között eltelt idő növekedésével a kalcium-folinát hatékonysága a toxikus hatások ellen csökken.

Ha kóros laboratóriumi eredményeket vagy a klinikai toxicitás jelét tapasztaljuk, mindig gondolni kell arra az eshetőségre is, hogy a beteg a metotrexáttal kölcsönhatásba lépő egyéb gyógyszert is szed (mely például befolyásolja a metotrexát kiürülését, vagy a szérum albuminhoz kötődik).

Segédanyagok

Leukovorin-Teva 10 mg/ml oldatos injekció 5 ml-es injekciós üvegben
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagolási egységenként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Leukovorin-Teva 10 mg/ml oldatos injekció 10 ml-es injekciós üvegben
Ez a gyógyszer 32,64 mg nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 1,63%-ának felnőtteknél.

Leukovorin-Teva 10 mg/ml oldatos injekció 20 ml-es üvegben
Ez a gyógyszer 65,27 mg nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 3,26%-ának felnőtteknél.

Leukovorin-Teva 10 mg/ml oldatos injekció 30 ml-es üvegben
Ez a gyógyszer 97,91 mg nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 4,90%-ának felnőtteknél.

Leukovorin-Teva 10 mg/ml oldatos injekció 50 ml-es üvegben
Ez a gyógyszer 163,18 mg nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 8,17%-ának felnőtteknél.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Ha a kalcium-folinátot folsav antagonista gyógyszerrel (például ko-trimoxazollal, pirimetaminnal) együtt adjuk, a folsav antagonista hatása csökkenhet, vagy teljesen megszűnhet.

A kalcium-folinát csökkentheti az anti-epileptikumok, például a fenobarbitál, pirimidon, fenitoin, szukcinimidek hatását, ezzel az epilepsziás roham kockázata megnő (az enziminduktor anti-epileptikumok plazmaszintje csökkenhet a májban történő metabolizmus fokozódásával - a folátok ennek kofaktorai.) (Lásd még a 4.4 és a 4.8 részeket is.)

A kalcium-folinát és az 5-fluorouracil együttes adásakor az 5-fluorouracil hatása és toxicitása megnő. (Lásd még a 4.2, 4.4 és a 4.8 pontokat is.)

4.6 Termékenység terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhes, vagy szoptató nőkre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre megfelelően kivitelezett és jól kontrollált klinikai vizsgálatok. Kalcium-folináttal állatokon végzett reprodukciós toxicitási vizsgálatokat sem végeztek. Semmi nem utal azonban arra, hogy a terhesség során alkalmazott folsav káros lenne. Terhesség alatt a metotrexát kizárólag szigorú indikációval alkalmazható, mert mérlegelni kell, hogy az anyának adott gyógyszer okozta előnyök és a magzatra gyakorolt esetleges károsító hatások hogyan viszonyulnak egymáshoz. Ha a metotrexát- vagy egyéb folát antagonista kezelést a terhesség vagy a szoptatás ellenére elvégzik, a kalcium-folinát toxicitást szüntető vagy ellensúlyozó hatására vonatkozóan nincsenek korlátozások.

Az 5-fluorouracil alkalmazása általánosságban ellenjavallt terhesség és szoptatás alatt. Ugyanez vonatkozik a kalcium-folinát és 5-fluorouracil kezelés kombinációjára is.
Ebben a tekintetben utalunk a metotrexát és egyéb folát antagonista hatású gyógyszerek és az 5-fluorouracil alkalmazási előírásaira.

Szoptatás
A kalcium-folinát anyatejjel történő kiválasztódására nincsenek adatok. A kalcium-folinát alkalmazható a szoptatás során, ha ezt terápiás indikációk alapján szükségesnek ítélik.