Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PK-MERZ 100MG FILMTABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Merz Pharmaceuticals Gmbh
Hatástani csoport:
N04BB Adamantán-származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-02205/01
Hatóanyagok:
Amantadinium sulfuricum
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Száraz helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás egyszeri és napi adagok esetén:
A kezelés megkezdése előtt, ill. 1 és 3 hét múlva EKG-t (50 mm/s) kell készíteni, és manuálisan meg kell határozni a Bazett-formulával korrigált QT időt (QTc). Hasonlóképpen, bármilyen dózisemelés előtt és 2 héttel később is EKG-t kell készíteni. Emellett legalább évente egyszer ellenőrizni kell az EKG-t. A kezelést nem szabad elkezdeni, ill. meg kell szakítani akkor, ha a QTc kiindulási értéke meghaladja a 420 ms-ot, ha a QTc több mint 60 ms-mal nő a PK-Merz 100 mg filmtablettával történő kezelés alatt, vagy ha a QTc értéke meghaladja a 480 ms-ot a PK-Merz 100 mg filmtablettával való kezelés alatt, illetve akkor, ha az EKG-n U hullám jelenik meg.
A fenti óvintézkedések betartásával és a


Ellenjavallat

4.3 pontnál felsorolt ellenjavallatok figyelembe vételével meg lehet előzni a készítmény nagyon ritka, de életveszélyes mellékhatását, a "torsades de pointes" kamrai arrhythmiát.

A Parkinson-kór és a gyógyszer által okozott mozgászavarok kezelését általában fokozatosan kell megkezdeni, és a gyógyszeradagot a terápiás hatásnak megfelelően növelni.
A kezelést az első 4-7 napban napi egy PK-Merz 100 mg filmtablettával kell kezdeni (ami napi 100 mg amantadin-szulfátnak felel meg), ezután hetente egy tablettával lehet növelni a napi adagot a fenntartó dózis eléréséig.
A szokásos hatásos adag naponta kétszer 1-3 PK-Merz 100 mg filmtabletta (ami napi 200-600 mg amantadin-szulfátnak felel meg).

Idős korban, különösen akkor, ha a beteg agitált, zavart vagy delíriumos állapotban van, a kezelést alacsonyabb dózissal kell kezdeni.
Ha a készítményt más antiparkinson gyógyszerrel kombináljuk, akkor az adagot egyénre szabottan kell beállítani.
Ha a beteget korábban amantadin-szulfát infúziós oldattal kezelték, akkor nagyobb kezdőadagot is lehet választani.
Amennyiben a parkinsonos tünetek akutan oly mértékben súlyosbodnak, hogy akinetikus krízis alakul ki, akkor az amantadin-szulfátot infúzió formájában kell alkalmazni.

Adagolás vesekárosodásban szenvedő betegeknél:
Veseműködési zavar esetén a glomerulus filtrációs ráta (GFR) alapján a vese-clearance csökkenésétől függően kell beállítani az adagolást, amint az alábbi táblázatban látható:

GFR
(ml/perc)
Adag
(amantadin-szulfát)
Az adagolás gyakorisága
80-60
100 mg
12 óránként
60-50
200 mg és 100 mg*
naponta váltakozva*
50-30
100 mg
naponta egyszer
30-20
200 mg
hetente kétszer
20-10
100 mg
hetente háromszor
< 10 és a hemodializált betegek
200 mg és 100 mg
hetente egyszer vagy
kéthetente egyszer
* váltakozva adva 1 x 1 ill. 1 x 2 PK-Merz 100 mg filmtablettát

A glomerulus filtrációs rátát (GFR) az alábbi közelítő számítás alapján lehet megbecsülni:


Clcr =
(140 - életkor) x testsúly

72 x kreatinin

ahol:
Clcr = kreatinin-clearance ml/perc-ben
kreatinin = szérum kreatinin mg/100 ml-ben

A fenti képlet alapján kiszámított kreatinin-clearance férfiakra érvényes (nőknél az érték 85%-ával kell számolni), és a GFR meghatározásakor közel egyenlőnek tekinthető az inulin-clearance-szel (ami felnőttek esetében 120 ml/perc).
Az amantadin csak kis mértékben dializálható (kb. 5%).

Az alkalmazás módja és időtartama:
A filmtablettákat kevés folyadékkal kell bevenni, lehetőleg reggel és délután. A napi utolsó adagot nem szabad délután 4 óra után bevenni.
A kezelés időtartamát a betegség lefolyásának természete és súlyossága alapján a kezelőorvos határozza meg. A betegeknek egyoldalúan nem szabad megszakítani a kezelést.
A PK-Merz 100 mg filmtabletta szedését nem szabad hirtelen abbahagyni, mivel súlyosbodhatnak a Parkinson-kóros betegek extrapiramidális tünetei, így néha akinetikus krízis alakulhat ki, valamint néha elvonási tünetek fordulhatnak elő (beleértve a delíriumot is).

Gyermekkor:
A készítmény gyermekkori felhasználásával kapcsolatban nincs elegendő tapasztalat.

4.3 Ellenjavallatok

A PK-Merz 100 mg filmtabletta nem alkalmazható az alábbi esetekben:
- amantadinvegyületekkel, "Sunset Yellow" színezékkel (E 110) vagy a készítmény bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység
- súlyos dekompenzált szívelégtelenség (NYHA IV. stádium)
- cardiomyopathiák és myocarditis
- II. vagy III. fokú AV-blokk
- bradycardia, ha a szívfrekvencia 55/perc alatt van
- megnyúlt QT-intervallum (Bazett-formulával korrigált QT; QTc > 420 ms) vagy az EKG-n U hullám látható, vagy veleszületett QT-szindróma a családi anamnézisben
- a kórelőzményben súlyos kamrai arrhythmiák, például "torsades de pointes"
- egyidejű kezelés budipinnel vagy más olyan gyógyszerrel, amely megnyújtja a QT-intervallumot
(lásd: 4.5 pont)
- csökkent kálium- vagy magnéziumszint a vérben




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A PK-Merz 100 mg filmtabletta különös elővigyázatossággal használandó az alábbi esetekben:
- prosztata-hipertrófia
- zártzugú glaukóma
- (különböző súlyosságú) veseelégtelenség (a vese filtrációs képessége csökken, ezért fennáll a veszély, hogy a készítmény felhalmozódik (lásd 4.2 és 4.4 pont))
- agitált vagy zavart állapot
- delírium vagy exogén pszichózis az anamnézisben
- egyidejű memantin-kezelés (lásd: 4.5 pont).

A kezelés megkezdése előtt, ill. 1 és 3 hét múlva EKG-t (50 mm/s) kell készíteni, és manuálisan meg kell határozni a Bazett-formulával korrigált QT időt (QTc). Hasonlóképpen, bármilyen dózisemelés előtt és 2 héttel később is EKG-t kell készíteni. Emellett legalább évente egyszer ellenőrizni kell az EKG-t. A kezelést nem szabad elkezdeni, ill. meg kell szakítani akkor, ha a QTc kiindulási értéke meghaladja a 420 ms-ot, ha a QTc több mint 60 ms-mal nő a PK-Merz 100 mg filmtablettával való kezelés alatt, vagy ha a QTc értéke meghaladja a 480 ms-ot a PK-Merz 100 mg filmtablettával való kezelés alatt, továbbá akkor, ha az EKG-n U hullám jelenik meg.

Ha például diuretikus kezelés, gyakori hányás és/vagy hasmenés, sürgősségi inzulinkezelés, veseműködési zavar vagy anorexia miatt fennáll a veszély, hogy felborul az elektrolit-háztartás, akkor meg kell kezdeni a laboratóriumi paraméterek monitorozását, és gondoskodni kell az elektrolitok - különösen a kálium és a magnézium - pótlásáról.

Palpitáció, szédülés vagy ájulás (syncope) esetén azonnal abba kell hagyni a PK-Merz 100 mg filmtabletta szedését, és 24 órán belül ellenőrizni kell az EKG-t, hogy nem nyúlt-e meg a QT-szakasz. Ha nem nyúlt meg a QT-szakasz, akkor folytatni lehet a kezelést, figyelembe véve az ellenjavallatokat és interakciókat.

Ha a beteg pacemakerrel rendelkezik, akkor a QT-időt nem lehet pontosan meghatározni, ezért a PK-Merz 100 mg filmtabletta alkalmazását egyénre szabottan kell mérlegelni, konzultálva a beteg kardiológusával.

Az influenza "A" fertőzés megelőzésére és kezelésére nem ajánlott és ezért nem is szabad kiegészítő amantadin-dózist adni, mivel fennáll a túladagolás veszélye.

A "Sunset Yellow" színezék (E 110) allergiás reakciókat válthat ki.
A készítmény laktózt tartalamaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, Lapp laktáz- hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Impulzuskontroll-zavarok
A betegeknél rendszeresen figyelni kell, nem alakulnak-e ki impulzuskontroll-zavarok. A betegek és gondozóik figyelmét fel kell hívni arra, hogy az impulzuskontroll-zavarok viselkedési tünetei, például kóros játékszenvedély, fokozott libidó, hiperszexualitás, kényszeres költekezés vagy vásárlás, falási zavar és kényszeres evés előfordulhatnak a dopaminerg hatású készítményekkel - köztük a PK-Merz 100 mg filmtablettával - kezelt betegeknél. A fenti tünetek jelentkezésekor megfontolandó a dózis csökkentése vagy fokozatos elhagyása.

Az alkalmazással kapcsolatos különleges óvintézkedések:
Ha a beteg egyidejűleg neuroleptikumot és PK-Merz 100 mg filmtablettát is szed, és hirtelen abbahagyja a PK-Merz 100 mg filmtabletta szedését, életveszélyes malignus neuroleptikus szindróma alakulhat ki.

Veseműködési zavar esetén intoxikáció alakulhat ki.

Különös óvatosság ajánlott a PK-Merz 100 mg filmtabletta organikus pszichoszindrómában szenvedő vagy epilepsziás görcsökre hajlamos betegnél történő alkalmazásakor, mivel epilepsziás rohamok alakulhatnak ki, vagy a tünetek felerősödhetnek (lásd 4.2 és 4.8 pont).

A cardiovascularis betegeket rendszeresen monitorozni kell a PK-Merz 100 mg filmtablettával való kezelés alatt.

Parkinson-kórban szenvedő betegeknél gyakori tünet az alacsony vérnyomás, a nyálfolyás, a verejtékezés, a testhőmérséklet-emelkedés, a hőleadás zavara, az ödéma és a depresszió. Ezen betegek kezelése során különösen figyelembe kell venni a PK-Merz 100 mg filmtabletta mellékhatásait és interakcióit.

Amennyiben homályos látás vagy egyéb látásproblémák jelentkeznek, a szaruhártya-ödéma kizárása céljából szemész szakorvos véleményét kell kérni. Ha a szakorvos szaruhártya-ödémát állapít meg, az amantadin-kezelést le kell állítani.

A beteg feltétlenül szóljon az orvosának, ha vizeletürítési zavart észlel.



4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem kizárt, hogy a gyógyszer hatást gyakorol az éberségi állapotra és az akkomodációra, különösen a Parkinson-szindróma kezelésében használt más gyógyszerekkel együtt. A kezelés megkezdésekor rosszabbodhatnak a beteg gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességei azon túl, amit maga a betegség okoz.
Ezt tovább fokozza az egyidejű alkoholfogyasztás.


4.9 Túladagolás

Intézkedések sürgősségi ellátás esetén, tünetek és antidotumok

Mindig gondolni kell a többszörös intoxikáció lehetőségére, például ha a beteg öngyilkossági szándékkal egynél több gyógyszert vesz be.

a) A túladagolás tünetei
Az akut intoxikációra jellemző a hányinger, hányás, hiperexcitábilitás, tremor, ataxia, homályos látás, letargia, depresszió, dysarthria és epilepsziás rohamok; egy esetben beszámoltak malignus szívritmuszavarról is.
Amantadin és más antiparkinson szerek egyidejű adásakor megfigyeltek akut toxikus pszichózist is, amit zavartság, vizuális hallucinációk és néha myoclonusok kísértek, és esetenként kómához vezetett.

b) Teendők túladagolás esetén
Specifikus gyógyszeres kezelés vagy antidotum nem ismert. A PK-Merz 100 mg filmtablettával történő intoxikáció esetén a beteget hánytatni kell, vagy gyomormosást kell végezni.
Életveszélyes intoxikáció esetén intenzív osztályos ellátásra van szükség.
Szóba jövő terápiás lépések: folyadékbevitel és a vizelet savanyítása a hatóanyag minél gyorsabb kiválasztása érdekében, valamint esetleg a szedálás, antikonvulzív szerek és antiarrhythmiás szerek (intravénás lidokain) adása.
A (fent leírt) neurotoxikus tünetek kezelését meg lehet próbálni fizosztigmin intravénás adásával felnőtteknél 2 óránként 1-2 mg dózisban, gyermekeknél pedig 5-10 percenként 2-szer 0,5 mg dózisban, maximum 2 mg összdózisig.
Az amantadin kismértékű dializálhatósága miatt (kb. 5%) a hemodialízis nem jön szóba.
A betegek szoros monitorozása ajánlott, különösen fontos figyelni a QT-idő megnyúlását és az olyan tényezőket, amelyek előidézhetik a "torsades de pointes" arrhythmiát, pl. az elektrolit-háztartás zavara (különösen hypokalaemia és hypomagnesaemia) vagy bradycardia.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az amantadin és a QT-intervallumot megnyújtó, egyéb gyógyszerek együttes használata ellenjavallt. Ezek például:

- az I.A osztályba tartozó egyes antiarrhythmiás szerek (pl. kinidin, dizopiramid, prokainamid) és a III. osztályba tartozó egyes szerek (pl. amiodaron, szotalol)
- egyes antipszichotikumok (pl. tioridazin, klórpromazin, haloperidol, pimozid)
- egyes triciklusos és tetraciklusos antidepresszánsok (pl. amitriptilin)
- egyes antihisztaminok (pl. asztemizol, terfenadin)
- egyes makrolid antibiotikumok (pl. eritromicin, klaritromicin)
- egyes girázgátlók (pl. sparfloxacin)
- az azol-típusú antimikotikumok és egyéb gyógyszerek, például a budipin, halofantrin, co-trimoxazol, pentamidin, cizaprid és bepridil.

A lista nem teljes. Mielőtt az amantadin mellett más gyógyszert állítana be, olvassa át alaposan a másik gyógyszer alkalmazási előírását is, hogy fennáll-e olyan interakció veszélye a két gyógyszer között, ami a QT-szakasz megnyúlását okozná.

A PK-Merz 100 mg filmtabletta adható kombinációban egyéb antiparkinson szerrel. A mellékhatások (pl. pszichotikus reakciók) elkerülésére esetenként csökkenteni kell a másik készítmény vagy a kombináció adagját.

Nem történtek specifikus vizsgálatok arra vonatkozóan, hogy fellépnek-e interakciók a PK-Merz 100 mg filmtabletta és más antiparkinson szer (pl. levodopa, bromokriptin, trihexifenidil stb.) vagy a memantin egyidejű adása során (lásd a nemkívánatos hatásokat a 4.8 pontban).

A PK-Merz 100 mg filmtablettát és az alábbiakban felsorolt, bármelyik gyógyszercsoportot vagy hatóanyagot egyidejűleg adva a következő kölcsönhatások alakulhatnak ki:

Antikolinerg szerek:
Az antikolinerg szerek (pl. trihexifenidil, benzatropin, szkopolamin, biperiden, orfenadrin stb.) mellékhatásainak (zavartság, hallucináció) felerősödése.

A központi idegrendszerre indirekt módon ható szimpatomimetikumok:
Az amantadin centrális hatásainak serkentése.

Alkohol:
Az alkohol-tolerancia csökkenése.

Levodopa (antiparkinson szer):
A terápiás hatás kölcsönös potencírozása. A levodopa ezért adható együtt a PK-Merz 100 mg filmtablettával.

Memantin (dementia elleni gyógyszer):
A memantin felerősítheti a PK-Merz 100 mg filmtabletta hatását és mellékhatásait (lásd 4.4 pont).

Egyéb gyógyszerek:
A triamteren/hidroklorotiazid kombinációs típusú diuretikumok egyidejű alkalmazása esetén csökkenhet az amantadin plazma-clearance-e, aminek következtében toxikus plazmakoncentráció alakulhat ki. Ezért az ilyen szerek egyidejű adása kerülendő.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások értékelése az alábbi gyakorisági kategóriák alapján történt:

Nagyon gyakori:
(?1/10)
Gyakori:
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori:
(?1/1000 - <1/100)
Ritka:
(?1/10000 - <1/1000)
Nagyon ritka:
(<1/10000)
Nem ismert
(a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: Szédülés
Nagyon ritka: Epilepsziás rohamok, általában az ajánlott dózist meghaladó adagokkal történő kezelés után; myoclonus, perifériás neuropathia tünetei

Pszichiátriai kórképek:
Gyakori: Alvászavarok, motoros és pszichés agitatio. Vizuális hallucinációkkal járó exogén paranoid pszichózisok léphetnek fel, különösen arra hajlamos, idősebb egyéneken. Az ilyen típusú mellékhatások gyakrabban jelentkeznek akkor, ha a PK-Merz 100 mg filmtablettát más antiparkinson gyógyszerrel (pl. levodopa, bromokriptin) vagy memantinnal együtt adják.
Nem ismert: Impulzuskontroll-zavarok: kóros játékszenvedély, fokozott libidó, hiperszexualitás, kényszeres költekezés vagy vásárlás, falási zavar vagy kényszeres evés előfordulhatnak dopaminerg hatású készítményekkel - köztük a PK-Merz 100 mg filmtablettával - kezelt betegeknél (lásd 4.4 pont).

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Gyakori: Vizeletretenció prosztata-hipertrófia esetén.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Gyakori: Livedo reticularis (márványozott bőr) kialakulása, amit néha lábszár- és bokaödéma kísér

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: Hányinger, szájszárazság

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Nagyon ritka: Szívritmuszavarok, pl. kamrai tachycardia, kamrafibrilláció, "torsades de pointes", és a QT-szakasz megnyúlása. Az esetek többségében a gyógyszer túladagolása vagy bizonyos gyógyszerek kombinálása, vagy más kardiális kockázati tényezők jelenléte játszott szerepet (lásd: 4.3 és 4.5 pont). Tachycardiával járó szívritmuszavar.

Érbetegségek és tünetek:
Gyakori: Ortostatikus vérnyomás-szabályozási zavar

Szembetegségek és szemészeti tünetek*:
Nem gyakori: Homályos látás
Ritka: Szaruhártya-lézió, például pontszerű subepithelialis homályok, melyek összefüggésben állhatnak felületes pontszerű keratitisszel, cornealis epithelialis ödémával és jelentősen csökkent látásélességgel
Nagyon ritka: Átmeneti látásvesztés*, fokozott fényérzékenység

* Szemészeti tünetek, például a látásélesség csökkenése vagy homályos látás jelentkezése esetén a beteget a lehető leghamarabb szemész szakorvosnak kell megvizsgálni, a szaruhártya-ödéma kizárása érdekében (lásd: 4.4 pont).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: Hematológiai mellékhatások, mint például leukopenia és thrombocytopenia

A "Sunset Yellow" színezék (E 110) allergiás reakciókat válthat ki.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: antiparkinson gyógyszer,
ATC kód: N04BB01

Az amantadin többféle farmakológiai hatással rendelkezik. A hatóanyag indirekt agonista hatást fejt ki a striatalis dopamin-receptorokra. Állatkísérletek szerint az amantadin a dopamin felszabadításának fokozása és a dopamin preszinaptikus neuronokba történő visszavételének gátlása révén növeli az extracelluláris dopamin-koncentrációt. Terápiás koncentrációban az amantadin gátolja az NMDA-receptorok által mediált acetilkolin felszabadítását, és így antikolinerg hatást válthat ki. A hatóanyag az L-dopával szinergista hatást fejt ki.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás:
Az amantadin per os alkalmazás után gyorsan és tökéletesen felszívódik a gyomor-bélrendszerből.

Plazmakoncentráció, kiürülés:
Egyszeri dózis beadása után a készítmény kb. 2-8 óra (tmax) múlva éri el maximális plazmakoncentrációt. A könnyebben oldódó amantadin-hidroklorid magasabb csúcskoncentrációt ér el a plazmában, mint a nehezebben oldódó amantadin-szulfát, ami később éri el csúcskoncentrációját (Cmax), mint az amantadin-hidroklorid. Per os 250 mg amantadin-hidroklorid egyszeri beadása után a Cmax 0.5 µg/ml.
Napi 200 mg-ot adva az egyensúlyi ("steady state") állapot 4-7 nap alatt áll be, a plazmakoncentráció 400-900 ng/ml. 100 mg amantadin-szulfát beadása után a Cmax 0.15 µg/ml.
A felszívódó hatóanyag összmennyisége mindkét amantadin só esetében egyforma. Kimutatták, hogy a plazma clearance azonos a veseclearanceszel, értéke 17.7 ± 10 l/óra egészséges idős önkénteseken. A látszólagos eloszlási térfogat (4.2 ± 1.9 l/kg) életkorfüggő; időskorban értéke 6.0 l/kg.

A felezési idő 10 és 30 óra között változik, átlagosan kb. 15 óra, és erősen függ a beteg életkorától. Idős férfiaknál (62-72 év) a felezési idő 30 óra. Veseelégtelenségben jelentősen megnőhet a plazma felezési idő, és elérheti a 68 ± 10 órát.

Az amantadin körülbelül 67%-ban kötődik a plazmafehérjékhez (in vitro); körülbelül 33%-a szabad formában van jelen a plazmában. A vér-agy gáton egy telíthető transzporter rendszer segítségével lép át.
Az amantadin szinte teljesen változatlan formában ürül a vizelettel (az egyszeri dózis 90%-a), kis mennyiségben a széklettel választódik ki.
Az amantadin dializálhatósága kis mértékű, egyetlen dialízis alatt körülbelül 5%.

Metabolizmus:
Az amantadin emberben nem metabolizálódik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az amantadin befolyásolja a szív elektrofiziológiáját, többek között megnyújtja az akciós potenciál időtartamát azáltal, hogy gátolja a repolarizációt okozó káliumionok beáramlását a sejtekbe. Ezek a hatások ritka esetben emberben is különleges szívritmuszavart okozhatnak (apikális alternáló tachcycardia vagy "torsades de pointes" arrhythmia).
A krónikus toxicitási vizsgálatok során elsősorban központi idegrendszeri stimuláló hatásokra derült fény. Kutyákon és majmokon egyes esetekben extraszisztolékat figyeltek meg, kutyán pedig a myocardium enyhe zsíros infiltrációját is észlelték.
A szokásos in vitro és in vivo tesztekkel végzett mutagenitási vizsgálatok során nem találtak bizonyítékot arra, hogy az amantadinnak genotoxikus hatása lenne.
Az amantadin karcinogenitására vonatkozóan nem végeztek hosszú távú vizsgálatokat.
A patkányokon, egereken és nyulakon végzett embriotoxicitási vizsgálatok során csak a patkányoknál észleltek az embrió elhalását okozó hatásokat és fejlődési rendellenességeket nagyobb adagok mellett. Gyakrabban figyeltek meg ödémát, a hátsó lábak fejlődési zavarát és szkeletális rendellenességeket. A készítmény fertilitásra gyakorolt hatását nem vizsgálták kellően; egyes adatok arra utalnak, hogy a patkányok fertilitása károsodott.
Peri- és posztnatális vizsgálatokat nem végeztek.





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség:
A készítmény placentán történő átjutásával kapcsolatban nincsenek adatok. Az amantadin terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem áll rendelkezésre megfelelő információ. A közlemények beszámolnak egészségesen született gyermekekről, terhességi szövődményekről és öt esetben fejlődési rendellenességekről (cardiovascularis rendellenességek, végtag-anomáliák) is. Állatkísérletek során kimutatták, hogy az amantadin embriotoxikus és teratogén hatású (lásd 5.3 pont). A jelenlegi adatok alapján nem állapítható meg, hogy az amantadint biztonságosan lehet-e használni humán terhességben.
Ezért az amantadin terhesség idején kizárólag feltétlenül indokolt esetben alkalmazható. Ha a terápiára az 1. trimeszterben kerül sor, ultrahangos vizsgálatot kell végezni.
Ha az amantadint fogamzóképes nőnek írják fel, akkor a beteg figyelmét fel kell hívni arra, hogy haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot orvosával, ha gyermeket szeretne, vagy azt gyanítja, hogy terhes.

Szoptatás:
Az amantadin bejut az anyatejbe. Ha a gyógyszer szedése a szoptatás alatt is feltétlenül szükséges, akkor figyelni kell a csecsemőt, hogy nem jelentkeznek-e mellékhatások (bőrkiütés, vizeletretenció, hányás), és a szoptatást szükség esetén abba kell hagyni.