Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BEZALIP 400MG RETARD FILMTABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Actavis Group Ptc Ehf.
Hatástani csoport:
C10AB Fibrátok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-02028/01
Hatóanyagok:
BezafibratumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A Bezalip 400 mg retard filmtabletta ajánlott adagja naponta 1 filmtabletta.

Vesekárosodás
Vesebetegek adagját a kreatinin szintnek vagy a kreatinin clearance-nek megfelelően kell meghatározni a következő adagolási séma szerint:

Szérum kreatinin
Kreatinin-clearance
Bezalip 400 mg módosított retard filmtabletta adagja
1,5 mg/100 ml-ig ;
135 mikromol/l-ig
? 60 ml/perc

1 retard filmtabletta naponta
1,6-6 mg/100 ml felett;
136-530 mikromol/l felett
? 60 ml/perc
ellenjavallt

Figyelembe kell venni, hogy a kreatinin-clearance megbízhatóbb paraméter, mint a szérum kreatinin (különösen idős betegek esetében). A kreatinin-clearance a következő egyenlettel számítható ki (Cockroft és Gault egyenlet), de csak felnőtteknél alkalmazható:

(140-kor [évek]) × ttkg
Férfiak ClKr =-------------------------------- ml/perc
72 × CKr (mg/dl)

ClKr = kreatinin-clearance
CKr = szérum kreatinin

Nőknél az egyenlettel számolt érték 85%-át kell venni.

Gyermekek és serdülők
Gyermekkorban való alkalmazását nagyon meg kell fontolni. Gyermekek számára nincs az adagolásra vonatkozó javallat.

Az alkalmazás módja
A filmtablettát reggel vagy este, étkezés közben vagy után, egészben, kevés vízzel kell lenyelni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával, a bezafibráttal vagy más fibrátokkal vagy a készítmény 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység,
* Májbetegségek (kivéve a zsírmájat, ami a hypertriglyceridaemia gyakori következménye),
* Epehólyag megbetegedések epekövességgel és anélkül (mivel májelváltozás nehezen zárható ki),
* Terhesség és szoptatás (megfelelő adatok hiányában) (lásd 4.6 pont).
* Vesekárosodott betegek, akik szérum kreatinin szintje > 1,5 mg/100 ml (> 135 mikromol/l) vagy a kreatinin-clearance-e < 60 ml/perc és dializált betegek.
* Ismert fotoallergiás vagy fototoxikus reakciók fibrátokra.
* Bezafibrát és HMG-CoA-reduktáz-gátlók kombinált alkalmazása myopathiára hajlamos, pl. károsodott veseműködésű, súlyos fertőzésben szenvedő, traumán, sebészeti beavatkozáson átesett, valamint a hormon-, illetve elektrolit-háztartás zavarában szenvedő betegeknél.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A diéta és a lipidzavarokat javító intézkedések (mint pl. fizikai aktivitás, súlycsökkentés) betartása és az egyéb metabolikus zavarok (pl. diabetes, köszvény) kezelése rendkívül fontos.

* Hypoalbuminaemiában, pl. nephroticus szindrómában, és vesekárosodásban szenvedő betegeknél a bezafibrát retard tablettát csökkentett dózisban alkalmazott bezafibrát tablettával kell helyettesíteni és a vesefunkciót rendszeresen ellenőrizni kell. A fennálló vesekárosodásban szenvedő betegeknél akut veseelégtelenség fejlődhet ki, ha a szérum kreatinin és kreatinin-clearance értékek alapján előírt adagolási utasítást nem követik szigorúan.
* A beteg terápiára adott válaszát rendszeresen ellenőrizni kell, és a kezelést abba kell hagyni, ha 3-4 hónap alatt nem érnek el terápiás eredményt.
* A bezafibrát gyermekeknél történő alkalmazását igen alaposan meg kell fontolni. Pontos adagolási javaslatok gyermekek számára nem adhatók.
* Mivel az ösztrogének a lipidszintek emelkedését idézhetik elő, az ösztrogéneket vagy ösztrogéntartalmú fogamzásgátlót szedő betegeknél a bezafibrát felírásáról rendkívüli körültekintéssel, egyénenként kell dönteni.
* A gyakran jelentős kreatinin-kináz (CK) emelkedéssel járó izomgyengeség, myalgia és izomgörcs előfordulhat. Izolált esetekben súlyos izomkárosodást (rhabdomyolysis) figyeltek meg. Az esetek többségében ez a szindróma a bezafibrát túladagolása vagy a bezafibrát retard tabletta nem megfelelő alkalmazása miatt alakult ki, leggyakrabban fennálló vesekárosodásban szenvedő betegeknél.
* A rhabdomyolysis kockázata miatt bezafibrát HMG-CoA-reduktáz-gátlókkal csak kivételes esetekben, egyértelműen szükséges javallatra adható. A kombinációval kezelt betegeket teljes körűen tájékoztatni kell a myopathia tüneteiről és szoros monitorozás alatt kell tartani. A kombinált terápiát a myopathia első jeleire azonnal fel kell függeszteni (lásd 4.5. pont).
* A bezafibrát megváltoztatja az epe összetételét. Izolált esetekben epekőképződést is megfigyeltek. Nem biztos, hogy az epekövek előfordulásának növekedése a tartós bezafibrát-kezelés eredménye - lehet, hogy a már meglévő epekövek nagyobbodnak a kezelés során.
Mivel a cholelithiasist, mint a bezafibrát lehetséges mellékhatását nem lehet kizárni, ezért megfelelő diagnosztikai eljárásokat kell alkalmazni, ha a cholelithiasis jelei és tünetei lépnek fel (lásd. 4.8 pont).
* Amikor a bezafibrátot anioncserélő gyantákkal (pl. kolesztiraminnal) alkalmazzák együtt, a két készítmény beadása között legalább 2 órának kell eltelnie.

Segédanyagok

Laktóz-monohidrát
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Nátrium
A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".



4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A betegeket tájékoztatni kell arról, hogy a bezafibrát olyan mértékben csökkentheti a reakciókészséget, ami károsan befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ez az olyan, lehetséges mellékhatások miatt következik be, mint a szédülés, vagy izomgyengeség.


4.9 Túladagolás

A rhabdomyolysis kivételével a bezafibrát túladagolásának specifikus tünetei nem ismertek.
Specifikus antidotum nincs, ezért tüneti kezelést kell adni túladagolás esetén szükség szerint. Rhabdomyolysis esetén a bezafibrát-kezelést azonnal le kell állítani és a vesefunkció fokozott ellenőrzése szükséges.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Bezafibrát és egyéb gyógyszerek vagy hatóanyagok egyidejű alkalmazásakor az alábbi kölcsönhatásokat kell figyelembe venni:
* A bezafibrát fokozhatja a kumarin típusú antikoagulánsok hatását, ezért az antikoagulánsok dózisát 30-50%-kal csökkenteni kell a bezafibrát-kezelés megkezdésekor, majd a dózisokat a véralvadási paramétereknek megfelelően kell titrálni.
* A szulfonilureák és az inzulin hatását a bezafibrát fokozhatja. Ez a javuló glükózfelhasználás következménye lehet, amivel egyidejűleg csökken az inzulinigény .
* A HMG-CoA-reduktáz-gátlók (sztatinok) és fibrátok között létrejövő interakciók természete és intenzitása az alkalmazott gyógyszerektől függően változhat. A két gyógyszerosztály közötti farmakodinámiás kölcsönhatás egyes esetekben hozzájárulhat a myopathia fokozott kockázatához. Ez a kombinációs terápia nem alkalmazható olyan betegeknél, akiknél myopathiára hajlamosító tényezők vannak jelen (vesekárosodás, súlyos fertőzés, trauma, műtét, a hormon- vagy elektrolit-egyensúly zavara).
* Immunszuppresszív terápia mellett bezafibrát-kezelésben is részesülő szervátültetésen átesett betegeknél néhány esetben kifejezett, bár reverzibilis vesekárosodást (megfelelő szérum kreatinin-emelkedéssel kísérve) észleltek. Ezen betegek esetén a veseefunkciót szigorúan ellenőrizni kell, és ha szignifikáns változások történtek a laboratóriumi paraméterekben, a bezafibrát-kezelést szükség esetén abba kell hagyni.
* Ösztrogént vagy ösztrogéntartalmú fogamzásgátlókat szedő nőknél a bezafibrát adagolást meg kell fontolni, egyénileg kell elbírálni, mivel az ösztrogének emelhetik a lipidszinteket.
* Perhexilin maleáttal (vazodilatátor) és monoaminooxidáz-bénítókkal a hepatotoxicitás veszélye miatt nem adható együtt a bezafibrát.
* Anioncserélő gyantákkal (pl. kolesztiramin) együtt adva a két gyógyszer bevétele között legalább 2 óra szünetet kell tartani, mert a bezafibrát felszívódása csökkenhet.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A bezafibrát összesített biztonságossági profilja a volt Boehringer Mannheim-től származó klinikai adatok és a forgalomba hozatalt követő tapasztalatok kombinációján alapszik.

Összesen 3581 beteget vontak be, mintegy 48 klinikai vizsgálatba. A klinikai vizsgálatok és az azt követő klinikai gyakorlat során megfigyelt mellékhatások többnyire átmeneti jellegű emésztőrendszeri zavarok voltak, amelyek ritkán vezettek a gyógyszer alkalmazásának felfüggesztéséhez. Myopathiát (rhabdomyolysis) többnyire akkor észleltek, amikor nem csökkentették a dózisokat a vesekárosodásban szenvedő betegeknél. A mellékhatások egyike sem befolyásolhatta a hosszú távú biztonságosságot, mivel ezek rendszerint a terápia első néhány hónapjában következtek be, és átmenetiek voltak, vagy megszűntek a gyógyszer leállítását követően.

A MedDRA szervrendszer és gyakoriság szerint csoportosított gyógyszer-mellékhatások az alábbi táblázatban kerülnek felsorolásra: gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori ( ? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: pancytopenia, thrombocytopenia.

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori: túlérzékenységi reakciók, beleértve az anaphylaxiás reakciókat is.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Gyakori: étvágycsökkenés.

Pszichiátriai kórképek:
Ritka: depresszió, insomnia.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori: szédülés, fejfájás
Ritka: perifériás neuropathia, paraesthesia.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: interstitialis tüdőbetegség.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: emésztőrendszeri zavarok,
Nem gyakori: hasi disztenzió, hasi fájdalom, székrekedés, hasmenés, dyspepsia, hányinger.
Ritka: pancreatitis.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek:
Nem gyakori: cholestasis.
Nagyon ritka: cholelithiasis (lásd 4.4 pont)
Nem ismert: abnormális májfunkció

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Nem gyakori: pruritus, urticaria, fényérzékenységi reakció, alopecia, bőrkiütés
Nagyon ritka: thrombocytopeniás purpura, erythema multiforme, Stevens-Johnson szindróma, toxicus epidermalis necrolysis.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
Nem gyakori: izomgyengeség, myalgia, izomgörcs
Nagyon ritka: rhabdomyolysis (az esetek többségében kóros veseműködésű betegeknél)

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Nem gyakori: akut veseelégtelenség.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek:
Nem gyakori: (másként nem meghatározott) merevedési zavarok

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:
Nem gyakori: a vér emelkedett kreatinin-foszfokináz szintje, emelkedett kreatininszint, emelkedett alkalikus foszfatázszint.
Nagyon ritka: csökkent hemoglobinszint, csökkent fehérvérsejtszám, májenzimszintek emelkedése (emelkedett gamma-glutamil-transzferáz-szint, transzaminázszint-emelkedés).

Laboratóriumi eltérések:
A laboratóriumi vizsgálatok alábbi eltéréseit figyelték meg a klinikai vizsgálatok során, illetve jelentették a forgalomba hozatalt követően:
Nem gyakori: hematokritcsökkenés, csökkent alkalikus foszfatázszint.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a
hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Koleszterin- és trigliceridszint-csökkentő szerek
ATC kód: C10A B02

A bezafibrát csökkenti az emelkedett lipidszinteket (trigliceridek és koleszterin). Az emelkedett VLDL- és LDL-szintek csökkennek bezafibrát-kezelés hatására, míg a HDL-szint nő. A lipoprotein-lipáz aktivitása nő bezafibrát hatására, ami részt vesz a trigliceridekben gazdag lipoproteinek lebontásában. A trigliceridekben gazdag lipoproteinek (kilomikronok, VLDL) fokozott bomlása során a HDL-képződés prekurzorai képződnek, ami magyarázza a HDL-emelkedést. A koleszterin-bioszintézis is csökken bezafibrát hatására, mellyel együtt jár az LDL-receptor által mediált lipoprotein-bomlás stimulációja.
A hyperlipoproteinaemia, dohányzás és hypertonia mellett az emelkedett fibrinogénszint is fontos rizikófaktora az atheroma kifejlődésének. A fibrinogén fontos szerepet játszik a viszkozitásban és így a véráramlásban, a trombusképződésben és a trombus oldhatóságában. A bezafibrát hat a trombogén faktorokra, szignifikánsan csökkenti az emelkedett fibrinogénszintet. Ennek következménye egyebek között a vér és a plazma viszkozitásának csökkenése.
A thrombocyta-aggregációt is gátolja.
Diabeteses betegeknél csökkent a vércukor-koncentráció a glükóztolerancia növekedésének köszönhetően. Ugyanezen betegeknél az éhezési és posztprandiális szabad zsírsav-koncentrációt is csökkentette a bezafibrát.
Bizonyított, hogy a fibrátokkal történő kezelés csökkentheti a szívkoszorúér-betegségek előfordulását, azonban a kardiovaszkuláris betegségek elsődleges és másodlagos megelőzésében nem csökkentették valamennyi halálok előfordulását.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás és eloszlás
A 400 mg-os retard filmtabletta beadása után a 6 mg/l csúcskoncentráció 3-4 óra múlva alakul ki. A bezafibrát 94-96%-ban kötődik a humán szérum fehérjékhez, a megoszlási térfogat kb. 17 l.

Biotranszformáció és elimináció
Gyorsan eliminálódik, csaknem kizárólag a vesén keresztül, a 14C-jelölt gyógyszer aktivitásának 95%-a a vizeletből nyerhető vissza és 3% a faecesből, 48 órán belül. A beadott adag 50%-a változatlan formában jelenik meg a vizeletben és 20% glükuronid formájában.
A vese-clearance sebessége 3,4-6,0 l/óra. A bezafibrát retard filmtabletta felezési ideje kb. 2-4 óra.
Vesekárosodott betegeknél a bezafibrát eliminációja csökken, ezért alkalmazása ellenjavallt azoknál a betegeknél, akiknek a szérum kreatininszintje > 1,5 mg/100 ml illetve > 135 mikromol/l vagy a kreatinin-clearance-e < 60 ml/perc. Összefüggés van a kreatinin-clearance és a bezafibrát eliminációs felezési ideje között, ha csökken a clearance, az eliminációs felezési idő nő.

Időseken végzett farmakokinetikai vizsgálatok szerint májkárosodás esetén csökkenhet az elimináció. Májbetegségben (kivéve a zsírmájat) ellenjavallt. A bezafibrát nem dializálható (kuprofán filter).
A bezafibrát retard filmtabletta ellenjavallt dializált betegeknek.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Krónikus toxicitási vizsgálatokban a bezafibrát nőstény patkányokon májtumor képződést váltott ki.
A dózis 30-40-szerese volt a humán dózisnak. Ilyen hatást nem észleltek alacsonyabb dózisokkal, melyek közelebb állnak a humán lipidszint csökkentő dózishoz.
Embriotoxikus és teratogén hatást nem figyeltek meg.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db retard filmtabletta PVC/ALU buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Actavis Group PTC ehf.
Dalshraun 1
IS-220 Hafnarfjordur
Izland


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-2028/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1992. január 1.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2013. március 13.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. augusztus 23.


7




7




OGYÉI/52843/2023