Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TRIMETAZIDIN-RATIOPHARM 35MG RET TABLETTA 60X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ratiopharm Gmbh
Hatástani csoport:
C01EB Egyéb szívszerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21552/01
Hatóanyagok:
TrimetazidinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Naponta 2×1 trimetazidin tablettát (2×35 mg) kell bevenni, étkezés közben.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél (kreatinin-clearance 30-60 ml/perc közötti) (lásd 4.4 és 5.2 pont) az ajánlott dózis naponta 1×1 tabletta (35 mg) reggel, étkezés közben.

Idősek
Az idősek fokozott trimetazidin-expozíciónak lehetnek kitéve a korral romló vesefunkció miatt (lásd 5.2 pont). Közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél (kreatinin-clearance 30-60 ml/perc közötti) az ajánlott dózis naponta 1×1 tabletta (35 mg) reggel, étkezés közben.
Idősek esetén a dózisbeállítást fokozott óvatossággal kell végezni (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
A trimetazidin biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb gyermekeknél és serdülőknél nem igazolták. Nem áll rendelkezésre adat.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Súlyos májkárosodásban, megfelelő klinikai adatok hiányában, a készítmény alkalmazása nem ajánlott.

A Trimetazidin-ratiopharm 35 mg retard tabletta nem alkalmas anginás rohamok kezelésére, sem instabil angina vagy myocardialis infarctus kezdeti kezelésére. Nem szabad alkalmazni sem a prehospitalis szakaszban, sem a kórházi kezelés első napjaiban. Anginás roham esetén az angina pectorist újra kell értékelni és meg kell fontolni a kezelés módosítását (gyógyszeres kezelés és szükség esetén revascularisatio).

A trimetazidin ronthatja az extrapyramidalis tüneteket (tremor, akinesia, hypertonia), ami főként idős betegeknél rendszeres vizsgálatot igényel. Bizonytalan esetekben a betegnél neurológiai szakvizsgálat elvégzése indokolt.

Az olyan mozgászavarok, mint az extrapyramidalis tünetek, nyugtalan láb szindróma, tremor, instabil járás jelentkezése esetén a trimetazidin-kezelést azonnal be kell fejezni.

Ezek az esetek ritkák és a mozgászavar a kezelés megszakítását követően általában reverzibilis.
A felépült betegek nagy részénél a tünetek a trimetazidin elhagyását követően 4 hónapon belül megszűntek. Amennyiben az extrapyramidalis tünetek a gyógyszer elhagyását követően több mint 4 hónappal is fennállnak, neurológiai szakvizsgálat elvégzése javasolt.

A járásbizonytalanság, illetve hypotonia kialakulása kapcsán elesések fordulhatnak elő, főként a vérnyomáscsökkentő kezelés alatt álló betegeknél (lásd 4.8 pont).

A trimetazidin-kezelés beállításakor fokozott óvatosság szükséges a fokozott expozíció veszélyének kitett betegeknél:
- Közepesen súlyos vesekárosodás (lásd 4.2 és 5.2 pont),
- 75 évesnél idősebb betegek (lásd 4.2 pont).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Klinikai vizsgálatok során a trimetazidinnek nem volt hemodinamikai hatása, mindazonáltal szédülést és álmosságot figyeltek meg a posztmarketing vizsgálatok során (lásd 4.8 pont), melyek befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Nem jelentettek trimetazidin-túladagolásból származó mérgezéses eseteket.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A várt előfordulási gyakoriságok osztályozása:
Nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszer
Gyakoriság
Megnevezés
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Szédülés, fejfájás

Nem ismert
Extrapyramidalis tünetek (tremor, akinesia, hypertonia), járás-instabilitás, nyugtalan láb szindróma, egyéb mozgászavarok, melyek általában a kezelés felfüggesztését követően javulást mutatnak

Nem ismert
Alvászavarok (álmatlanság, aluszékonyság)
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Nem ismert
Vertigo
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Ritka
Palpitáció, extrasystolék, tachycardia
Érbetegségek és tünetek
Ritka
Artériás hypotensio, orthostaticus hypotensio, amit rosszullét, szédülés vagy esés kísérhet, különösen vérnyomáscsökkentőt szedő betegeknél, kipirulás
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Hasi fájdalom, hasmenés, dyspepsia, hányinger és hányás

Nem ismert
Székrekedés
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori
Kiütés, viszketés, urticaria

Nem ismert
Akut generalizált exanthematosus pustulosis (AGEP), angiooedema
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori
Asthenia
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
Agranulocytosis
Thrombocytopenia
Thrombocytopeniás purpura
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem ismert
Hepatitis

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szívre ható szerek, egyéb szívgyógyszerek; ATC kód: C01E B15 (C: Cardiovascularis rendszer)

Hatásmechanizmus
A trimetazidin a hosszú láncú 3-ketoacil-CoA-tioláz enzim részleges gátlása révén másodlagosan gátolja a zsírsavak béta-oxidációját, ami a glükóz-oxidáció fokozódásához vezet. Ischaemiás sejtben a glükóz-oxidáció során nyert energia kisebb oxigén-felhasználást igényel, mint a zsírsavak béta-oxidációja. A glükóz-oxidáció potencírozása optimalizálja a sejtek energiafelhasználását, ezáltal fenntartja a szükséges energiaellátást az ischaemiás epizód során.

Farmakodinámiás hatások
Ischaemiás szívbetegségben szenvedő betegekben a trimetazidin metabolikus hatása révén segít fenntartani a szívizomzat magas energiaszintű intracelluláris foszfátszintjét. Az anti-ischaemiás hatást társuló hemodinamikai hatások nélkül éri el.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Klinikai vizsgálatok igazolták a trimetazidin hatásosságát és biztonságosságát a krónikus angina kezelésében önállóan alkalmazva, illetve kombinációban egyéb antianginás gyógyszerekkel, ha azok hatása önmagukban elégtelennek bizonyult.

Egy 426 beteg részvételével végzett kettős vak, placebokontrollos vizsgálat (TRIMPOL-II) során a trimetazidin (60 mg/nap) napi 100 mg metoprolollal (50 mg naponta kétszer) kombinációban 12 hétig adva, szignifikánsan javította a terheléses teszteredményeket és a klinikai tüneteket a placebo-kezeléshez viszonyítva: fizikális terhelés teljes időtartama: +20,1 s, p = 0,023, teljes terhelés: +0,54 METs, p = 0,001, az 1 mm-es ST-szakasz-depresszió kialakulásáig eltelt idő: +33,4 s, p = 0,003, angina felléptéig eltelt idő: +33,9 s, p < 0,001, anginás roham/hét: -0,73, p = 0,014, rövid hatású nitrát-használat/hét: -0,63, p = 0,032, hemodinamikai változások nélkül.

Egy 223 beteg részvételével végzett kettős vak, placebokontrollos vizsgálat (Sellier) során napi 50 mg atenolol mellé adott napi 2×35 mg módosított hatóanyag-leadású tabletta trimetazidinnel végzett 8 hetes kezelést követően, a betegek egy alcsoportjában (n = 173) a gyógyszer bevétele után 12 órával végzett terheléses tesztek során az 1 mm-es ST-szakasz-depresszióig eltelt idő statisztikailag szignifikáns növekedését (+34,4 s, p = 0,03) találták a placebo-kezeléssel összehasonlítva. Az angina pectoris kialakulásáig eltelt időt illetően szintén statisztikailag szignifikáns különbség volt megfigyelhető (p = 0,049). Az egyéb másodlagos végpontok tekintetében (a terhelés teljes időtartama, teljes munkavégzés és klinikai végpontok) nem volt kimutatható szignifikáns különbség.

Egy 1962 beteg részvételével végzett 3 hónapos, kettős-vak, randomizált vizsgálat (Vasco vizsgálat) során napi 50 mg atenolol mellett a trimetazidin két dózisát (70 mg és 140 mg naponta) vizsgálták a placebóval összehasonlítva. A tünetes és tünetmentes pácienseket is magában foglaló teljes betegpopulációt illetően a trimetazidin nem mutatott előnyt sem az ergometriás (teljes terhelési időtartam, 1 mm-es ST-elevációig eltelt idő, angina felléptéig eltelt idő), sem a klinikai végpontok tekintetében. Mindazonáltal a tünetes betegek egy alcsoportjában (n = 1574) a trimetazidin (140 mg) statisztikailag szignifikáns mértékben növelte a teljes terhelés időtartamát (+23,8 s vs. +13,1 s placebo; p = 0,001) és az angina kialakulásáig eltelt időt (+43,6 s vs. +32,5 s placebo; p = 0,005).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A trimetazidin per os bevételt és a tápcsatornából történő felszívódást követően a maximális szérumkoncentrációt a bevételtől számított kb. 5 óra múlva éri el.
A gyógyszer dinamikus egyensúlyi szérumkoncentrációja 60 óra múlva alakul ki, és a kezelési időszak teljes hossza alatt stabil marad. Nem észleltek táplálékkal való kölcsönhatást.

Eloszlás
A gyógyszer kb. 16%-ban kötődik plazmafehérjékhez. A megoszlási térfogat 4,8 l/kg, amely a gyógyszer jó szöveti penetrációjára utal.

Elimináció
A trimetazidin főként a vizelettel ürül, változatlan formában. Átlagos felezési ideje 7 óra, amely 65 év feletti betegeknél 12 órára emelkedik.

Farmakokinetikai tulajdonságok különleges betegcsoportokban

Idősek
Időseknél a teljes clearance a vesefunkció életkorfüggő csökkenése következtében kisebb. A populációszintű farmakokinetikai elemzés azt mutatta, hogy az életkor nem befolyásolja jelentős mértékben a trimetazidin farmakokinetikáját. Az expozíció csak 1,1-szeres mértékben emelkedett az 55-65 éves, illetve 1,4-szeres mértékben a 75 évesnél idősebb önkénteseknél, ami nem teszi szükségessé a dózis módosítását.
Az időseknél az átlagpopulációhoz képest nem észleltek biztonságossági aggályt.

Vesekárosodás
A trimetazidin-expozíció normális vesefunkciójú egészséges önkéntesekhez képest átlagban kb. 2-szeresére emelkedik a közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél (kreatinin clearance 30-60 ml/perc) napi egyetlen 35 mg-os trimetazidin tabletta alkalamazása után, illetve átlagban 3,1-szeresére súlyos vesekárosodás esetén (30 ml/perc alatti kreatinin clearance) napi egyetlen 35 mg-os trimetazidin tabletta alkalamazása során (lásd 4.2 és 4.3 pont).
Nem észleltek biztonságossági aggályt ebben a betegpopulációban az átlagpopulációhoz viszonyítva.

Nem állnak rendelkezésre farmakokinetikai adatok a trimetazidin májkárosodott betegekben történő alkalmazásáról.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A trimetazidin akut toxicitása egerekben, patkányokban és tengerimalacokban alacsony. A trimetazidinnel patkányokban és kutyákban végzett ismételt adagolású dózistoxicitási vizsgálatokban nem mutattak ki toxikológiai célszervet. A trimetazidin in vitro és in vivo standard vizsgálati sorozatban nem volt genotoxikus. Patkányon, egéren és nyúlon végeztek a trimetazidinnel reproduktív toxikológiai vizsgálatokat, amelyekben nem figyeltek meg trimetazidin által okozott mellékhatásokat a reproduktív funkciókban (különösen teratogenitást nem észleltek).
Patkányokon és nyulakon végzett embriotoxicitási vizsgálatokban a trimetazidin nem mutatott semmilyen teratogén hatást. Egy patkányokon végzett, három generációra kiterjedő vizsgálatban nem figyeltek meg módosulásokat a reproduktív funkciókban. A fertilitás és a pre-/postnatalis fejlődés vonatkozásában nem végezték el a szokásos vizsgálatokat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db, 60 db és 120 db retard tablettát tartalmazó színtelen, átlátszó PVC/PVDC//Al buborékcsomagolás.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? egy keresztes, erős hatású szer.
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30oC-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

ratiopharm GmbH
Graf-Arco-Strasse 3
89079 Ulm
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-21552/01 60× buborékcsomagolás


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2010. december 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2015. május 21.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. március 29.



6



OGYÉI/11127/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség
A trimetazidin terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem áll rendelkezésre megfelelő információ. Az állatkísérletek során nyert eredmények elégtelenek (lásd 5.3 pont). A potenciális humán kockázat mértéke ismeretlen. A trimetazidin nem alkalmazható terhesség alatt, kivéve, ha ez egyértelműen szükséges.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a trimetazidin kiválasztódik-e a humán vagy az állati anyatejbe. Mivel az anyatejbe történő kiválasztódás és a szoptatott csecsemőt érintő kockázata nem zárható ki, a trimetazidin nem alkalmazható a szoptatás során.

Termékenység
A reproduktív toxicitási vizsgálatok nem igazoltak a termékenységre kifejtett káros hatásokat egerekben, patkányokban és nyulakban (lásd 5.3 pont).