Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CORDAFLEX 20MG RETARD FILMTABLETTA 60X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
C08CA Dihydropiridin származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03725/02
Hatóanyagok:
NifedipinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
696 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános545,00151,00
Közgyógy696,000,00
Üzemi baleset696,000,00
Teljes0,00696,00
Egyedi engedélyes0,00696,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A Cordaflex-kezelés ajánlott induló dózisa 2×1 Cordaflex retard filmtabletta (2×20 mg).
Ha szükséges, a napi adagot 2×2 retard filmtablettára lehet emelni.
A nifedipin retard filmtabletta napi maximális dózisa 80 mg.

Gyermekek és serdülők
A nifedipin biztonságosságát és hatásosságát 18 év alatti gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. A jelenleg rendelkezésre álló adatok leírása az 5.1 pontban található.

Májkárosodás
A nifedipin főként a májban metabolizálódik, ezért a beteg májfunkciójának figyelembevételével kell a dózist megállapítani.

Vesekárosodás
Csökkent vesefunkció miatt a nifedipin adagját nem kell módosítani.

Súlyos cerebrovascularis betegség
Súlyos cerebrovascularis betegségekben szenvedők kisebb dózissal (kisebb hatóanyag-tartalmú készítménnyel) kezelendők.

Idősek (> 65év)
Idős korban a nifedipin farmakokinetikája megváltozhat, ezért kisebb adagok is megfelelő terápiás hatást fejthetnek ki.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A filmtablettákat célszerű naponta két részletben, 12 óránként bevenni.
A gyógyszert étkezés előtt, szétrágás nélkül, kevés folyadékkal kell bevenni. Adagolását - különösen nagyobb dózisok esetén - fokozatosan kell abbahagyni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Amennyiben a beteg vérnyomása nagyon alacsony (súlyos hipotenzió 90 Hgmm-nél alacsonyabb szisztolés értékkel), továbbá manifeszt szívelégtelenség és súlyos aorta stenosis esetében nagyon körültekintően kell eljárni

Akut anginás roham kezelésére nem alkalmas.

Nifedipin nem alkalmazható a terhesség alatt kivéve az olyan klinikai állapotot, amikor a terhes nő kezelése nifedipint igényel. A nifedipin-kezelést a terhes nőknél kizárólag a súlyos hipertónia hagyományos kezelésre nem reagáló eseteinél lehet alkalmazni (lásd 4.6 pont).

A nifedipin nem javasolt szoptatás ideje alatt, mert beszámoltak arról, hogy kiválasztódik a humán anyatejbe és nem ismert, hogy a nifedipin kis mennyiségének szájon át történő felszívódása milyen hatást vált ki (lásd 4.6 pont).

A vérnyomást különös gondossággal kell monitorozni, ha a nifedipint intravénásan magnézium-szulfáttal adják együtt a vérnyomás extrém csökkenésének lehetősége miatt, amely egyaránt veszélyeztetheti az anyát és a magzatot (lásd 4.6 pont).

Májműködési zavarban a betegek gondos monitorozása, súlyos esetekben pedig a dózis csökkentése válhat szükségessé.

A nifedipin a citokróm P450 3A4 enzimrendszeren keresztül metabolizálódik.
Azok a gyógyszerek, amelyekről ismert, hogy gátolják, vagy serkentik ennek az enzimrendszernek a működését, befolyásolhatják a first-pass metabolizmust, vagy a nifedipin clearance-ét (lásd 4.5 pont).

A citokróm P450 3A4 enzimrendszer ismert inhibitorai ezért megemelhetik a nifedipin plazmakoncentrációját. Ezek a gyógyszerek például:
* makrolid antibiotikumok (pl. eritromicin);
* HIV-proteáz-inhibitorok (pl. ritonavir);
* azol-típusú gombaellenes szerek (pl. ketokonazol);
* antidepresszánsok: nefadozon, fluoxetin;
* kinuprisztin/dalfoprisztin;
* valproinsav;
* cimetidin.

Ezeknek a gyógyszereknek az együttes adása esetén a vérnyomást monitorozni kell, és ha szükséges, a nifedipin dózisának csökkentését mérlegelni kell (lásd 4.5 pont).

Különleges betegcsoportokban történő alkalmazását lásd a 4.2. pontban.

Hypovolaemiás állapotokban a szer antihipertenzív hatása fokozódik.

A nifedipin béta-blokkolókkal történő egyidejű alkalmazása során a beteg gondos ellenőrzése szükséges, mivel a vérnyomás jelentős csökkenése következhet be; egyes esetekben szívelégtelenség kifejlődését is észlelték.

Vesebetegségben nem szükséges a nifedipin adagját megváltoztatni. Dialízis-kezelést követően a pulmonális nyomás csökkentése és a hypovolaemia miatt hatása fokozódhat, ezért az adag csökkentése javasolt.

Nifedipin-kezelés kezdetén, vagy a dózis emelésekor, ritka esetben, rövid idővel a bevétel után mellkasi fájdalom (paradox ischaemia miatt angina pectoris) léphet fel. Ha a gyógyszer szedésével ez ok-okozati összefüggésbe hozható, ezeknél a betegeknél a készítmény adását fel kell függeszteni.

A nifedipin-kezelés során a diabeteses betegek fokozott ellenőrzése szükséges.

A gyógyszer szedésének ideje alatt alkoholt fogyasztani tilos!

A Cordaflex 20 mg retard filmtabletta laktózt és nátriumot tartalmaz.
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz retard filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az egyénenként változó reakciók károsíthatják a járművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességet (lásd 4.8 pont). Ez különösen vonatkozik a kezelés kezdetére, a gyógyszeres kezelés változtatására és az egyidejű alkoholfogyasztásra.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Súlyos nifedipin-intoxikáció esetén az alábbi tüneteket észlelték:

Kómáig mélyülő tudatzavar, vérnyomásesés, tachycardiás/bradycardiás szívritmus zavarok, hyperglykaemia, metabolikus acidózis, hypoxia, cardiogen sokk tüdőödémával.

A túladagolás kezelése
Ami a kezelést illeti, a hatóanyag eliminációja és a stabil cardiovascularis állapot helyreállítása élvez prioritást.

Per os bevétel esetén alapos gyomormosás javallott, szükség esetén a vékonybél irrigációjával kombinációban.

Az eliminációnak, amennyire csak lehet, teljesnek kell lennie, beleértve a vékonybelet is, különösen a lassú hatóanyag-leadású nifedipin tartalmú gyógyszerformákkal, mint a nifedipin retard készítményekkel történő intoxikáció esetében, hogy elkerülhető legyen a hatóanyag egyébként biztosan bekövetkező, későbbi felszívódása.

A hemodialízisnek nincs értelme, mert a nifedipin nem dializálható, azonban plazmapheresis javasolható (magas plazmafehérje-kötődés, viszonylag alacsony eloszlási volumen).

A bradycardiás szívritmuszavarok tünetileg béta-szimpatomimetikumokkal kezelhetők, életet veszélyeztető bradycardiás szívritmuszavarok jelentkezésekor pedig ideiglenes pacemaker-használat javasolható.

A cardiogen sokk és az artériás vasodilatatio következtében kialakult hypotonia kalciummal kezelhető (10-20 ml 10%-os kalcium-glükonát oldat lassan, intravénásan adagolva, és szükség esetén megismételve). Ennek eredményeképpen a szérum kalciumszintje a normálérték felső határát vagy annál kissé magasabb értéket érhet el. Ha a kalcium hatására a vérnyomás nem emelkedik kellő mértékben, vazokonstriktor hatású szimpatomimetikumokat, például dopamint vagy noradrenalint kell adni. Ezeknek a gyógyszereknek az adagját a beteg válaszreakciója alapján kell meghatározni.

A pótlólagos folyadékbevitelt vagy volumenpótlást a fenyegető cardialis túlterhelés miatt hemodinamikai ellenőrzés mellett, óvatosan kell végezni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A nifedipint befolyásoló gyógyszerek
A nifedipin metabolizációja a bélnyálkahártyában és a májban található citokróm P450 3A4 rendszeren keresztül történik. Az ezen enzimrendszert gátló vagy serkentő szerek megváltoztathatják a nifedipin first-pass metabolizmusát (per os adagolás esetén) vagy clearnce értékét is (lásd 4.4 pont).

Az interakció mértékét és időtartamát figyelembe kell venni a nifedipin következő gyógyszerekkel történő egyidejű alkalmazásakor:

Rifampicin
A rifampicin jelentősen serkenti a citokróm P450 3A4 rendszert. Rifampicinnel való együttadás esetében a nifedipin biológiai hasznosulása határozottan csökken, ezáltal hatásossága gyengül. A nifedipinnek rifampicinnel való kombinálása ezért ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

A citokróm P450 3A4 alábbi gyenge vagy közepes gátlóinak együttadása esetén a vérnyomás monitorozása szükséges és a nifedipin dózis csökkentése válhat szükségessé (lásd. 4.4 pont).

Makrolid antibiotikumok (pl. eritromicin)
Nem végeztek interakciós vizsgálatot a nifedipin és a makrolid antibiotikumok között. Bizonyos makrolid antibiotikumokról ismert, hogy gátolják más gyógyszerek metabolizmusát a citokróm P450 3A4 rendszeren keresztül. Ezért nem zárható ki a nifedipin plazmakoncentrációjának emelkedése együttes gyógyszeralkalmazás során (lásd 4.4 pont).

Az azitromicinre, bár strukturálisan a makrolid antibiotikumok osztályába sorolható, a CYP3A4 gátlás nem vonatkozik

HIV-proteáz inhibitorok (pl. ritonavir)
Nifedipin és bizonyos HIV-proteáz-inhibitorok kölcsönhatásával foglalkozó klinikai vizsgálatot még nem végeztek. Az ebbe a csoportba tartozó gyógyszerekről ismert, hogy gátolják a citokróm P450 3A4 rendszert. Emellett kimutatták, hogy a gyógyszercsoport in vitro gátolja a nifedipin citokróm P450 3A4 enzimrendszer által mediált lebomlását is. Ezért nifedipinnel együtt alkalmazva nem zárható ki, hogy a nifedipin plazmakoncentrációja jelentősen megnövekszik a lelassult first-pass mechanizmus következtében, és nem zárható ki az elimináció lelassulása sem (lásd 4.4 pont).

Azol antimikotikumok (pl. ketokonazol)
Nifedipin és bizonyos azol antimikotikumok kölcsönhatásával foglalkozó klinikai vizsgálatot még nem végeztek. Az ebbe a csoportba tartozó gyógyszerekről ismert, hogy a citokróm P450 3A4 rendszert gátolják. Nifedipinnel való per os együttadás során a csökkent first-pass metabolizáció miatt a nifedipin szisztémás biohasznosulásában történő jelentős emelkedés nem zárható ki (lásd 4.4 pont).

Fluoxetin
Nifedipin és fluoxetin kölcsönhatásával foglalkozó klinikai vizsgálatot még nem végeztek. A fluoxetinről ismert, hogy in vitro gátolja a nifedipin citokróm P450 3A4 rendszer által mediált metabolizmusát. Nifedipinnel való együttadás során nem zárható ki a nifedipin plazmakoncentrációjának emelkedése (lásd 4.4 pont).

Nefazodon
Nifedipin és nefazodon kölcsönhatásával foglalkozó klinikai vizsgálatot még nem végeztek. A nefazodonról ismert, hogy gátolja más gyógyszerek citokróm P450 3A4 enzimrendszeren történő lebomlását. Ezért nem zárható ki, hogy a nifedipin plazmakoncentrációja megemelkedik, ha a két gyógyszert együtt alkalmazzák (lásd 4.4 pont).

Kinuprisztin/Dalfoprisztin
Nifedipin és kinuprisztin/dalfoprisztin együttes alkalmazása a nifedipin plazmakoncentrációjának emelkedéséhez vezethet (lásd 4.4 pont).

Valproinsav
Nifedipin és valproinsav lehetséges kölcsönhatásával foglalkozó klinikai vizsgálatot nem végeztek. Mivel a valproinsav a hasonló szerkezetű kalciumcsatorna-blokkoló nimodipin plazmakoncentrációját enzimgátlással növeli, a nifedipin plazmakoncentrációjának növekedése, ezáltal hatásának fokozódása nem zárható ki (lásd 4.4 pont).

Cimetidin
Mivel a cimetidin a citokróm P450 3A rendszert gátolja, ezzel a nifedipin plazmakoncentrációt növeli, és a vérnyomáscsökkentő hatást fokozhatja (lásd 4.4 pont).

Diltiazem
Növeli a nifedipin szérumkoncentrációját.

Egyes fluorokinolon antibiotikumok (norfloxacin, ciprofloxacin) és gesztagén tartalmú fogamzásgátló készítmények gátolhatják a nifedipin metabolizmusát, ezért hatását fokozhatják.

Ciklosporin
A ciklosporin szintén a CYP 3A4 szubsztrátja; így a ciklosporin és a nifedipin együttes adagolás mellett egymás hatását megnyújthatják.

További vizsgálatok
Ciszaprid
Ciszaprid és nifedipin együttes adása a nifedipin plazmakoncentrációjának emelkedéséhez vezethet.

A citokróm P450 3A4 rendszert indukáló antiepileptikumok, pl. fenitoin, karbamazepin, és fenobarbitál
A fenitoin serkenti a citokróm P450 3A4 rendszert. Fenitoinnal való egyidejű adagolás esetén a nifedipin biohasznosulása mérséklődik, ezáltal hatásossága csökken. A két gyógyszer együttadása esetén a nifedipinre adott klinikai választ monitorozni kell, és szükség esetén megfontolandó a nifedipin dózisának megemelése. Amennyiben a két gyógyszer együttadása miatt a nifedipin adagjának emelésére kerül sor, a fenitoin-kezelés leállítását követően a nifedipin adag csökkentésének lehetőségét meg kell fontolni.
Nifedipin és karbamazepin vagy fenobarbitál lehetséges kölcsönhatásával foglalkozó klinikai vizsgálatot még nem végeztek. Mivel mindkét gyógyszer a hasonló szerkezetű kalciumcsatorna-blokkoló nimodipin plazmakoncentrációját enzimindukcióval csökkenti, a nifedipin plazmakoncentrációjának csökkenése, és ezáltal hatásosságának mérséklődése nem zárható ki.

Nifedipin hatása egyéb gyógyszerekre
Vérnyomáscsökkentők
A nifedipin fokozhatja az együttadott egyéb antihipertenzív gyógyszerek vérnyomáscsökkentő hatását, pl:
* diuretikum;
* beta-blokkoló;
* ACE-gátlók;
* AT-1-antagonisták;
* egyéb kalciumantagonisták;
* alfa-adrenerg-gátlószerek;
* PDE5-gátlók;
* alfa-metildopa.
Nifedipin és béta- blokkolók együttes adásakor a beteget gondosan monitorozni kell, mivel izolált esetekben a szívelégtelenség rosszabbodását észlelték.

Pszichopharmakonokkal és magnézium-készítményekkel együtt adva additív vérnyomáscsökkentő hatással kell számolni.

Teofillin
Teofillinnel történő együttadáskor a teofillin vérszintje emelkedhet.

Kumarin-származékok
Kumarin-származékok antikoaguláns hatását a nifedipin fokozhatja.

Vinkrisztin
A nifedipin csökkenti a vinkrisztin kiválasztását, így a vinkrisztin mellékhatásai fokozódhatnak. A vinkrisztin adagjának csökkentését kell megfontolni.

Digoxin
Nifedipin és digoxin együttes adása a digoxin csökkent clearance-éhez vezethet, ami növeli a digoxin plazmakoncentrációját. Ezért digoxin-túladagolás veszélye miatt a beteget ellenőrizni kell, és ha szükséges, a digoxin plazmakoncentráció-értékének figyelembevételével a glikozid dózisát csökkenteni kell

Kinidin
Nifedipin és kinidin együttadása esetén a plazmában a kinidinszint csökken, míg a nifedipin adagolás megszüntetését követően a kinidin plazmakoncentrációjának határozott növekedése volt megfigyelhető egyedi esetekben. Ezért amikor a nifedipint kiegészítésként adják vagy adagolását megszüntetik, a kinidin plazmakoncentrációt ellenőrizni kell, és szükség esetén a kinidin dózis ismételt beállítása javasolt. Néhány szerző a nifedipin emelkedett plazmakoncentrációját írta le a két gyógyszer együttes adagolásakor, míg mások a nifedipin farmakokinetikájában nem figyeltek meg változást.
Ezért, amennyiben meglévő nifedipin-terápia mellé kinidint adnak a vérnyomást körültekintően monitorozni kell. Szükség esetén a nifedipin dózisát csökkenteni kell.

Takrolimusz
A takrolimusz metabolizációja a citokróm P450 3A4 rendszeren keresztül történik. Publikált adatok szerint nifedipinnel való együttes adagolás esetében a takrolimusz dózisa egyedi esetekben csökkenthető. A két gyógyszer együttes adásakor a takrolimusz plazmakoncentrációt ellenőrizni kell, és szükség esetén megfontolandó a takrolimusz dózisának csökkentése.

Gyógyszer-étel kölcsönhatások:
Grépfrútlé
A grépfrútlé gátolja a citokróm P450 3A4 rendszert. A nifedipin és a grépfrútlé együttes adása ezért a nifedipin plazmakoncentrációjának emelkedéséhez vezet, a csökkent first-pass lebomlás miatt. Következésképp a vérnyomáscsökkentő hatás erősödhet. A grépfrútlé rendszeres fogyasztása után ez a hatás legalább 3 napig tarthat az utolsó adag grépfrútlé megivása után.

Ezért grépfrút/grépfrútlé fogyasztását kerülni kell nifedipin-kezelés során (lásd 4.2 pont).

Egyéb kölcsönhatások
A nifedipin a vizelet vanil-mandulasav (VMA) spektrofotometriás értékeinek növekedését okozhatja. A VMA meghatározására használt HPLC mérés eredményére nincs hatással.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A nifedipinnel végzett placebokontrollos vizsgálatokon (klinikai vizsgálatok adatbázisa: nifedipin n=2661; placebo n=1486; állapot: 2006. február 22., és az ACTION vizsgálat: nifedipin n=3825; placebo n=3840) alapuló, CIOMS III gyakorisági kategóriák szerint csoportosított mellékhatások (ADR) az alábbiakban kerülnek felsorolásra:
A gyakori mellékhatások 3% alatti gyakorisággal fordultak elő, kivéve az ödéma (9,9%) és a fejfájás (3,9%).
A nifedipint tartalmazó gyógyszerekkel jelentett mellékhatások gyakoriságát az alábbi táblázat foglalja össze. Az egyes gyakorisági csoportokon belül a nemkívánatos események csökkenő súlyosság szerint kerülnek bemutatásra. A gyakorisági kategóriák a következők: gyakori (? 1/100 - < /10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).


Szervrendszer
Gyakori
?1/100 -
<1/10
Nem gyakori
?1/1000-
<1/100
Ritka
?1/10 000-
<1/1000
Nem ismert

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek



Agranulocytosis
Leukopenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek

Allergiás reakció
Allergiás oedema / angioedema (beleértve a gége ödémát1)
Viszketés
Urticaria
Kiütés
Anaphylaxiás/
anaphylactoid reakció
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek



Hyperglykaemia
Pszichiátriai kórképek

Szorongásos reakciók
Alvászavarok



Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
Vertigo
Migrén
Szédülés
Tremor
Par-/Dysaesthesia
Hypoaesthesia
Aluszékonyság
Szembetegségek és szemészeti tünetek

Látászavarok

Szemfájdalom
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Tachycardia
Palpitatio


Mellkasi fájdalom
(angina pectoris)
Érbetegségek és tünetek
Oedema (beleértve a perifériás oedema)
Vasodilatatio
Hypotonia
Syncope


Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Orrvérzés
Orrdugulás

Dyspnoea, Pulmonalis oedema*
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Székrekedés

Gastrointestinalis és hasi fájdalom
Hányinger
Emésztési zavar
Puffadás
Szájszárazság
Fogíny hyperplasia

Hányás
Gastro-oesophageális sphincter elégtelenség
Máj-, és epebetegségek illetve tünetek

A májenzimszintek átmeneti megemelkedése

Icterus
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Erythema


Toxikus epidermális nekrolízis
Fényérzékenység okozta allergiás reakció
Tapintható purpura
A csont- és izomrendszer valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Izomgörcsök
Ízületi duzzanat


Arthralgia
Myalgia
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

Polyuria
Dysuria



A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek

Merevedési zavar


Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Rosszullét

Nem specifikus fájdalom
Hidegrázás


1Életet veszélyeztető lehet
*Eseteket jelentettek terhességben történő tokolitikus alkalmazással összefüggésben (lásd 4.6 pont).

Malignus hipertóniában és hypovolaemiában szenvedő dializált betegeknél előfordulhat a vérnyomás határozott esése, ami a vasodilatatio következménye.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szelektív kalciumcsatorna-blokkolók, főként érhatásokkal; Dihidropiridin-származékok, ATC kód: C08C A05

Hatóanyaga, a nifedipin, a dihidropiridin-csoportba tartozó kalciumantagonista: antianginás és antihipertenzív hatású vasodilatator. Gátolja a kalcium-ionok beáramlását az artériák simaizomsejtjeibe és a szívizomsejtekbe, csökkenti az intracelluláris kalcium-felszabadulást, ezáltal a perifériás és a coronaria-arteriák relaxációját idézi elő.
Terápiás adagokban a szívizomsejtekre gyakorolt hatása nem számottevő.
Artériás értágítás révén csökkenti a perifériás ellenállást, ezáltal csökken a szív utóterhelése (afterload), munkája és oxigénigénye. A nifedipin az ép és az atheroscleroticus coronaria-artériákat is tágítja, ezáltal védi a szívet a coronaria-spazmusok kialakulásától és javítja az ischaemiás myocardium vérellátását. Normál tenziójú betegeknél nem vagy alig befolyásolja a vérnyomást.

A szívkoszorúerek tágítása, spazmusuk oldása a szívizom oxigénellátásának javulását eredményezi.

Gyermekek és serdülők
A nifedipin és más antihipertenzív szerek (különböző készítmények és dózisok) összehasonlításáról korlátozott információ áll rendelkezésre mind az akut hypertonia, mind a hosszan fennálló hypertonia vonatkozásában.
A nifedipin antihipertenzív hatása bizonyított, de a dózisra vonatkozó ajánlások, a hosszú távú biztonságosság és a cardiovascularis kimenetelre gyakorolt hatás nem megalapozott. Hiányoznak a gyerekgyógyászati gyógyszerformák.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A nifedipin felszívódása a gyomor-béltraktusból gyakorlatilag teljes. Abszolút biohasznosulása 40-70%. A first-pass effektus magas: 40-60%.
Egy 20 mg-os retard filmtabletta a bevétel után 1 órával már terápiásan hatékony vérszintet biztosít. 1,5-6 óra között egyenletes vérszint (retard plató) mérhető, ami 30-36 órára fokozatosan csökken.

Eloszlás
A plazmafehérjékhez (albumin) való kötődés mértéke: 94-97%.
A hatóanyag átjut a placentán és bekerül az anyatejbe. A vér-agy gáton 5%-nál kisebb mennyiség jut át.

Biotranszformáció
A hatóanyag metabolizmusa során 3 farmakológiailag inaktív metabolit keletkezik.

Elimináció
A dózis 60-80%-a inaktív metabolit formájában ürül a vizelettel. A fennmaradó rész az epével és a széklettel eliminálódik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Patkányokon végzett 2 éves karcinogenitási vizsgálatban a nifedipin nem okozott karcinogén hatást.
In vitro és in vivo tesztekben mutagén hatást nem tapasztaltak.
A nifedipin állatkísérletekben - a humán dózis sokszorosában - teratogén, embrio-, ill. foetotoxikus.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

60 darab retard filmtabletta mozgáscsillapítóval ellátott, garanciazáras műanyag kupakkal lezárt barna színű üvegben, dobozban, betegtájékoztatóval ellátva.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-3725/02


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1993. január 1.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. május 27.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. február 12.

---------------

------------------------------------------------------------

---------------

------------------------------------------------------------




12






NNGYK/GYSZ/9464/2024




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Nifedipin nem alkalmazható a terhesség alatt kivéve, az olyan klinikai állapotot, amikor a terhes nő kezelése nifedipint igényel. A nifedipin-kezelést a terhes nőknél kizárólag a súlyos hipertónia hagyományos kezelésre nem reagáló eseteinél lehet alkalmazni (lásd 4.4 pont).

Terhes nőkre vonatkozóan megfelelő és jól kontrollált klinikai vizsgálatokból származó adatok nem állnak rendelkezésre.

A rendelkezésre álló információ nem elegendő a magzatra vagy az újszülöttre kifejtett mellékhatás kizárásához.

Állatkísérletes vizsgálatok során a nifedipin embriotoxikus, fetotoxikus és teratogén hatását igazolták (lásd 5.3 pont).

Az elérhető klinikai tapasztalatok alapján prenatális alkalmazás esetén specifikus kockázatot nem azonosítottak, habár a perinatális aszfixia, a császármetszések, valamint a koraszülés és az intrauterin növekedésbeli elmaradás számának szaporodását jelentették. Nem tisztázott, hogy ezek a megfigyelések a hipertónia, mint alapbetegség, annak kezelése vagy egy speciális gyógyszermellékhatás eredményei.

Akut pulmonalis oedemát figyeltek meg kalciumcsatorna-blokkolók (mint pl. a nifedipin) tokolitikus szerként történő alkalmazása során terhesség alatt (lásd 4.8 pont), különös tekintettel az iker (kettes- vagy többes) terhességekben, intravénás alkalmazás során és/vagy béta2-agonistákkal történő együttes alkalmazás során.

Szoptatás
A nifedipin nem javasolt szoptatás ideje alatt, mivel kiválasztódik az anyatejbe. Az anyatej nifedipin koncentrációja csaknem azonos az anya szérumkoncentrációjával. Az azonnali hatóanyag-leadású gyógyszerformák esetében javasolt a gyógyszer bevételét követően 3-4 órában felfüggeszteni a szoptatást vagy az ekkor lefejt anyatejet nem javasolt a gyermeknek adni, a csecsemőt érő nifedipin-expozíció csökkentése érdekében (lásd 4.4 pont).

Termékenység
In vitro megtermékenyítés során egyedi esetekben a kalciumantagonisták, mint pl. a nifedipin alkalmazása az ondósejtek fejrészében visszafordítható biokémiai változásokkal járt együtt, amelyek elégtelen spermafunkciót okozhatnak. Azoknál a férfiaknál, akik in vitro megtermékenyítéskor ismételten sem képesek gyermeket nemzeni, és akiknél ez semmilyen más okkal nem magyarázható, a lehetséges okok között a kalciumantagonistákra, mint pl. a nifedipinre is gondolni kell.