Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

INSULIN MIXTARD 40HM(ge) PENFILL 100NE/ML PATRON 5X3ML (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Novo Nordisk A/s
Hatástani csoport:
A10AD Intermedier hatástartamú inzulinok gyors hatáskezdettel
Törzskönyvi szám:
EU/1/02/231/015
Hatóanyagok:
InsulinumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Hőtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
Az adagolás egyéni, és a beteg szükségletének megfelelően a kezelőorvos határozza meg.
Az 1-es típusú diabetesben a fenntartó kezeléshez szükséges átlagos napi inzulin mennyisége 0,5 -1,0 NE/kg. Prepubertasban lévő gyermekekben ez az érték rendszerint
0,7 és 1,0 NE/kg között változik, de a részleges remissio alatt jóval alacsonyabb is lehet. Inzulin rezisztenciában - pl. a pubertas alatt, vagy obesitas következtében - a napi inzulin szükséglet lényegesen magasabb lehet.

A 2-es típusú diabeteses betegek kezdő adagja gyakran alacsonyabb, pl. 0,3 - 0,6 NE/kg/nap.

Mivel a cukorbetegekben az anyagcsere optimális egyensúlya késlelteti a diabetes késői szövődményeinek megjelenését és lassítja a progressziójukat, ezért az anyagcsere gondos ellenőrzése és beállítása ajánlott, beleértve a vércukormérést is.

Idősekben a kezelés elsődleges célja a tünetek enyhítése, és a hypoglykaemiás események elkerülése lehet.

A készítményeket a hasfalba vagy a combba a bőr alá adják be, de használható még a glutealis vagy a deltoid régió is.
Szuszpenziós inzulin injekciókat soha nem szabad intravénásan alkalmazni.
A redőbe emelt bőrbe történő injekciózás minimálisra csökkenti az intramuscularis beadás veszélyét.
A hasfal bőre alá adott injekció gyorsabban szívódik fel, mint a többi helyre beadott injekció.

A lipodystrophia elkerülése érdekében egy adott inzulin készítmény beadási helyeit egy anatómiai régión belül forgórendszerben váltogatni kell.

Az előre kevert (premix) inzulinokat általában naponta egyszer vagy kétszer adják, amikor gyors kezdeti hatást és elhúzódóbb hatást is el akarnak érni.

Az injekciót 30 percen belül szénhidrátot tartalmazó főétkezésnek vagy kisebb étkezésnek kell követnie.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvatossági rendszabályok
Az elégtelen adagolás vagy a kezelés megszakítása - különösen 1-es típusú diabetesben - hyperglykaemiához és diabeteses ketoacidosishoz vezethet.
A hyperglykaemia első tünetei rendszerint fokozatosan, órák illetve napok alatt alakulnak ki. Közéjük tartozik a szomjúságérzés, megnőtt vizeletmennyiség, émelygés, hányás, bágyadtság, kipirult és száraz bőr, szájszárazság, étvágytalanság, valamint az acetonos lehelet.
1-es típusú diabetesben a kezeletlen hyperglykaemiás események végül diabeteses ketoacidosis-hoz vezetnek, ami életveszélyes állapot.

Az egyidejű betegségek - különösen a fertőzések és lázas állapotok - általában megnövelik a beteg inzulinszükségletét.

A vese vagy a máj károsodása csökkentheti az inzulinigényt.

Fokozott testmozgás vagy a szokásos étrend megváltoztatása esetén szintén az adag módosítására lehet szükség.

A beteg átállítása más típusú vagy gyártmányú inzulinra szoros orvosi felügyelet mellett történjék. Előfordulhat, hogy az adagot változtatni kell, ha az inzulin töménysége, a gyártmánya (előállító), típusa (rövid hatású inzulin, intermedier hatású inzulin, hosszú hatású inzulin stb.), faja (állati, humán inzulin analóg) és/vagy az előállítási módszere (rekombináns DNS, illetve állati eredetű inzulin) változott.
A Mixtardra áttérő betegeknek a megszokott inzulin adagjuk változtatására lehet szüksége.

Amennyiben módosításra van szükség, akkor az történhet az első adagtól kezdve, vagy az első néhány hét, illetve hónap alatt.

Egyes betegek, akiknél az állati eredetű inzulinról való áttérés után hypoglykaemiás reakciók fordultak elő, arról számoltak be, hogy a hypoglykaemia korai figyelmeztető tünetei kevésbé kifejezettek vagy eltérőek voltak, mint az előző inzulinjuk mellett.

Azok a betegek, akiknek jelentősen javult az anyagcsere helyzete, pl. intenzív inzulinkezelés következtében, a hypoglykaemiára figyelmeztető szokásos tüneteik megváltozását tapasztalhatják, és ennek megfelelően kell őket tanáccsal ellátni.

Az inzulin szuszpenziók nem használhatók az inzulin infúziós pumpákban.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre
A hypoglykaemia következtében a beteg koncentráló képessége és reakció készsége károsodhat. Ez hátrányosan befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és gépkezeléshez szükséges képességeket. Ezért a kezelés kezdeti szakaszában - egyénenként meghatározandó ideig - járművet vezetni vagy baleseti veszéllyel járó munkát végezni tilos. A továbbiakban egyedileg határozandó meg a tilalom mértéke.
A betegeknek azt kell tanácsolni, hogy fokozott elővigyázatossággal igyekezzenek elkerülni a hypoglykaemiát vezetéskor, ez különösen azok esetében fontos, akikben csökkent vagy hiányzik a hypoglykaemia figyelmeztető jelei iránti érzékenység, vagy akiknek gyakran vannak hypoglykaemiás rosszullétei.


4.9 Túladagolás

Az inzulinok esetében a túladagolásnak nincs konkrét meghatározása. Hypoglykaemia azonban egymást követő stádiumokban fejlődhet ki:
ˇ Az enyhe hypoglykaemiás epizódokat glukóz vagy cukrot tartalmazó termékek szájon keresztül történő adásával lehet kezelni. Ezért ajánlatos, hogy a beteg állandóan hordjon magánál néhány kockacukrot, vagy pl. néhány kekszet.
ˇ A súlyos hypoglykaemiás epizódok, amikor a beteg eszméletlen, kezelhetők glukagonnal (0,5-től 1,0 mg-ig), amit az erre betanított személy ad be intramuscularisan vagy subcutan; illetve orvos által intravénásan alkalmazott glukózzal. Akkor is vénás glukózt kell adni, ha a beteg 10-15 percen belül nem reagál a glukagonra.
Az eszmélet visszanyerése után a betegnek szénhidrát szájon keresztül történő bevitele javasolt, a visszaesés megelőzése érdekében.




Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Számos gyógyszerről ismert, hogy befolyásolja a cukoranyagcserét. Az orvosnak ezért számításba kell vennie a lehetséges kölcsönhatásokat.

A következő anyagok csökkenthetik az inzulinigényt:
Orális antidiabetikumok, octreotid, monoaminoxidáz gátlók (MAOI), nem szelektív béta-blokkoló szerek, angiotenzin konvertáló enzim (ACE) gátlók, szalicilátok, alkohol és anabolikus szteroidok.

A következő anyagok növelhetik az inzulinigényt:
Orális fogamzásgátló szerek, tiazidok, glukokortikoidok, pajzsmirigyhormonok és szimpatomimetikumok, danazol.

A béta-blokkoló szerek elfedhetik a hypoglykaemia tüneteit.
Az alkohol fokozza és elnyújtja az inzulin hatását.




6.2 Inkompatibilitások
Általánosságban inzulin csak olyan vegyületekkel keverhető, amelyekről ismert, hogy kompatibilisek az inzulinnal.
Az inzulin szuszpenziókat nem szabad infúziós oldatokhoz adni.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az inzulinkezelés gyakran előforduló mellékhatása a hypoglykaemia. A hypoglykaemiás tünetek rendszerint hirtelen jelentkeznek. Közéjük tartozhat a hideg verejtékezés, hűvös, sápadt bőr, nyugtalanság vagy reszketés, szorongó érzés, szokatlan fáradtság vagy gyengeség, zavarodottság, koncentrálási nehézség, bágyadtság, erős éhségérzés, átmeneti látászavar, fejfájás, émelygés és heves szívdobogás-érzés. A súlyos hypoglykaemia eszméletlenséghez vezethet, és átmeneti vagy megmaradó agyi működészavart, sőt halált is eredményezhet.

Az inzulinkezelés megkezdésekor előfordulhat vizenyő és fénytörési zavar. Ezek a tünetek rendszerint átmeneti jellegűek.

Helyi túlérzékenységi reakciók (kipirulás, duzzanat és viszketés a beadás helyén) előfordulhatnak az inzulinkezelés alatt. Ezek a reakciók általában átmenetiek és rendszerint megszűnnek a kezelés folytatása mellett.

Alkalmanként generalizált túlérzékenységi reakciók is előfordulhatnak. Ezek potenciálisan súlyosabbak és generalizált bőrkiütést, viszketést, verejtékezést, gastrointestinális tüneteket, Quincke-oedemát, légszomjat, szívdobogás-érzést és vérnyomásesést okozhatnak. Az általános túlérzékenységi reakciók potenciálisan életveszélyesek.

A beadás helyén (ha azt nem változtatják egy területen belül forgórendszerben) következményes lipodystrophia fordulhat elő.





Farmakológia

5 FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
ATC: A10A D01
Az inzulin vércukorcsökkentő hatása annak tulajdonítható, hogy az inzulin egyrészt az izmokon és zsírsejteken található receptoraihoz való kötődése után serkenti a sejtek glukóz felvételét, másrészt egyidejűleg gátolja a májból történő glukóz kibocsátást.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Az inzulin felezési ideje a vérkeringésben néhány perc. Ennek következtében egy inzulin készítmény idő-hatás profilját egyedül a felszívódási jellemzői határozzák meg. Ezt a folyamatot több tényező befolyásolhatja (pl. az inzulin adag nagysága, az injekció beadásának módja és helye), ezért van az, hogy mind a betegekben, mind az egyes betegek között számottevő változékonyság tapasztalható.

A Mixtard felszívódási profilját az határozza meg, hogy a termék elhúzódóan és gyorsan felszívódó inzulinok keveréke (lásd 2.).

Subcutan injekció után az átlagos hatásprofil a következő:

Mixtard (valamennyi keverési arány)
Kezdet: 1/2 órán belül
Maximum: 2 és 8 óra között
Tartam: 24 óráig

5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei
Különböző állatfajokban végeztek preklinikai vizsgálatokat, és egyik sem hozott váratlan, figyelemre méltó eredményt.





Csomagolás

6.5 A csomagolás (jellege, anyaga, kiszerelési egységek)

Mixtard 10 ml-es üvegampulla gumidugóval lezárva és kartonba csomagolva.
Mixtard Penfill Gumidugattyút tartalmazó üvegpatron (1,5 vagy 3 ml-es), gumidugóval lezárva és kartonba csomagolva.
Mixtard NovoLet Előretöltött fecskendő (több adagot tartalmazó eldobható toll), amely injekciózó tollból és gumidugattyút tartalmazó, gumidugóval lezárt (3 ml-es) üvegpatronból áll. Az előretöltött fecskendők kartonba vaínnak csomagolva.
Az injekciózó toll műanyagból készül. Az előretöltött fecskendő használat után eldobható.


6.4 Különleges tárolási előírások
Az inzulin készítményeket 2°C és 8°C között (hűtőszekrényben) kell tárolni; nem a fagyasztó részben vagy annak a közelében. A megfagyott inzulin készítményeket nem szabad felhasználni!
Az inzulin készítményeket óvni kell az erős hőtől és a napsugárzástól.
Az inzulin szuszpenziókat nem szabad használni, hogyha szuszpendálás után nem tűnnek egyenletesen fehérnek és tejszerűnek.


6.3 Lejárati idő
30 hónap.
Az első használat után a Mixtardot tartalmazó ampullákat 6 hétig lehet (25°C-ot meg nem haladó) szobahőmérsékleten tartani. A Mixtard Penfill és a Mixtard NovoLet négy hétig használható vagy hordható tartalékként (25°C alatt).


7 A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Novo Nordisk Hungária Kft
1025 Budapest
Felsőzöldmáli út 35