Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

KONAKION 2MG/0,2ML PAEDIATRIC OLDATOS INJEKCIÓ 5X0,2ML+F

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Cheplapharm Arzneimittel Gmbh
Hatástani csoport:
B02BA K-vitamin
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04204/03
Hatóanyagok:
PhytomenadionumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
809 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Csecsemő-gyermekgyógyászat
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy809,000,00
Eü kiemelt509,00300,00
Üzemi baleset809,000,00
Általános445,00 (55%)364,00
Közgyógy eü.kiemelt809,000,00
Teljes0,00809,00
Egyedi engedélyes0,00809,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
25 °c alatt
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Adagolható kortól függően
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2. Adagolás és alkalmazás

Újszülöttek és csecsemők részére.
Orális, intravénás (iv.) vagy intramuszkuláris (im.) alkalmazásra.

Adagolás

Profilaxis
36 hetes vagy idősebb gesztációs korú, egészséges újszülöttek:
- vagy 1 mg intramuszkuláris (im.) injekció születéskor vagy a születést követően rövid időn belül,
- vagy 2 mg szájon át születéskor vagy a születést követően rövid időn belül.
Az első szájon át adott dózis után egy újabb 2 mg-os dózist kell adni 4-7 napos korban, majd egy további 2 mg-os orális dózis adandó születés után 1 hónappal. Kizárólag tápszerrel táplált csecsemőknél a harmadik orális dózis kihagyható.

36 gesztációs hétnél fiatalabb, 2,5 kg-os vagy ennél nagyobb testtömegű koraszülöttek és különösen veszélyeztetett, időre született újszülöttek (pl. éretlenség, szülési asphyxia, obstruktív sárgaság, nyelési képtelenség, antikoagulánsok vagy antiepileptikumok anyai alkalmazása):
1 mg im. vagy intravénás (iv.) injekció születéskor vagy a születést követően rövid időn belül. A további dózisok nagyságát és gyakoriságát a koagulációs státusz alapján kell meghatározni.

36 gesztációs hétnél fiatalabb, 2,5 kg-nál kisebb testtömegű koraszülöttek:
0,4 mg/kg (megfelel 0,04 ml/kg-nak) im. vagy iv., születéskor vagy a születést követően rövid időn belül. Ez a parenterális dózis nem léphető túl. A további adagok nagyságát és gyakoriságát a koagulációs státusz alapján kell meghatározni.

Cholestaticus májbetegség és malabszorpció fennállása esetén a szájon át adott profilaxis elégtelennek bizonyult (lásd 5.1 pont).

Figyelmeztetés: körültekintően kell eljárni a dózis testtömeg alapján történő kiszámításakor és a dózis kimérésekor (gyakori a 10-szeres adagolási hiba).

Adagolási útmutató - koraszülötteknek születéskor adandó profilaktikus dózis a K-vitamin-hiány által okozott vérzés megelőzésére

Újszülött testtömege
Születéskor adandó K-vitamin dózis
Injekció térfogata
1 kg
0,4 mg
0,04 ml
1,5 kg
0,6 mg
0,06 ml
2 kg
0,8 mg
0,08 ml
2,5 kg
1 mg
0,1 ml
több mint 2,5 kg
1 mg
0,1 ml

Alternatív megoldásként, 5%-os glükózoldattal - 1:5 vagy 1:10 arányban - hígítva, megfelelő térfogatra történő beállítás után is beadható.

Szoptatott csecsemők számára további orális dózisok adása javasolt, azonban a további adagok biztonságosságára és hatásosságára vonatkozó adatok korlátozottan állnak rendelkezésre (lásd 5.1 pont).

Kezelés
A kezdő dózis 1 mg iv. A további dózisok a klinikai képtől és az alvadási státustól függnek.
Szükséges lehet a Konakion-terápia azonnal hatásos kezeléssel történő kiegészítése, pl. a teljes vér vagy alvadási faktorok transzfúziója a súlyos vérvesztés és a késedelmes K1-vitamin-válasz kompenzálására.

Az alkalmazás módja

Orális alkalmazás
Per os adagoláshoz a doboz szájfecskendőt tartalmaz. Az ampulla felnyitását követően az ampullából fel kell szívni a szájfecskendőbe 0,2 ml oldatot a szájfecskendő oldalán található jelölésig (2 mg). A tolórúd benyomásával közvetlenül a gyermek szájába kell csepegtetni a szájfecskendőbe felszívott oldatot.

Parenterális alkalmazás
A Konakion paediatric nem keverhető egyéb parenterális gyógyszerekkel, de adott esetben beadható az infúziós szerelék alsó szakaszába injektálva.




Figyelmeztetés

4.4. Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Felhasználáskor az oldatnak tisztának kell lennie. Nem megfelelő tárolás esetén az oldat megzavarosodhat, és a fázisok szétválhatnak. Az ilyen oldatot nem szabad használni.

Parenterális alkalmazás
A 2,5 kg-nál kisebb súlyú éretlen csecsemőknek parenterálisan adva, a Kern-icterus kifejlődésének veszélye fokozódik (bilirubin encephalopathia).


4.7. A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.


4.9. Túladagolás

K1-hypervitaminosis nem ismert.

A következő tüneteket jelentették a Konakion újszülötteknek és csecsemőknek történő túladagolásával kapcsolatban: sárgaság, hyperbilirubinaemia, emelkedett GOT- és gamma-GT-szint, hasi fájdalom, székrekedés, lágy széklet, rossz közérzet, nyugtalanság és bőrkiütés. Az okozati összefüggést nem állapították meg. Ezeknek a mellékhatásoknak a többsége nem volt súlyosnak tekinthető, és további kezelés nélkül megszűntek.
Túladagolás gyanúja esetén a tünetek csillapítása a cél.





Mellékhatás

4.8. Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Ritkán közölték anaphylactoid reakció jelentkezését a Konakion paediatric injekció iv. adása után. Az injekció beadási helyén lokális irritáció léphet fel, ez azonban nem valószínű az injekció kis mennyisége miatt.
Ritkán előfordulhat az injekció helyén kifejezett reakció, mely súlyos lehet, beleértve a gyulladást, az atrophiát és a necrosist is.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: K-vitamin és egyéb vérzéscsillapító szerek, K-vitamin ATC kód: B02B A01

A Konakion szintetikus K1-vitamin készítmény. A K-vitamin jelenléte (vagyis K1-vitamin vagy K-vitamin hatású anyag) elengedhetetlen a szervezetben a prothrombin, a VII. faktor, IX. faktor és X. faktor képződéséhez. A K1-vitamin alig jut át a placenta-barrieren az anyából a gyermekbe, és alig választódik ki az anyatejbe. A K1-vitamin-hiány fokozza a vérzés kialakulását az újszülötteknél. A K1-vitamin adása, ami elősegíti a fenti koagulációs faktorok szintézisét a májban, normalizálni tudja a K1-vitamin-hiány által kiváltott kóros koagulációs státuszt.
A kevert micellás oldatban a K1-vitamint a lecitin és epesav-tartalmú fiziológiás kolloidális rendszer szolubilizálja.

Gyermekek
Egy prospektív, randomizált, kontrollos vizsgálatban 44 konjugált hyperbilirubinaemiában szenvedő csecsemő (életkor: 1-26 hét) vett részt (idiopathiás neonatalis hepatitis: n= 17; biliaris atresia: n= 13; teljes parenterális táplálás okozta cholestasis: n= 3; Alagille-szindróma: n= 2; alfa-1-antitripszin-deficientia: n= 2, besűrűsödött epe szindróma: n= 2; 5 esetben egyéb diagnózis: fructosaemia, galactosaemia, choledochus-cysta, nekrotizáló enterocolitis, cytomegalovirus hepatitis).
Az orális és a "kevert micelláris" intravénás K-vitamin farmakokinetikáját és hatásosságát hasonlították össze a cholestaticus májbetegségben szenvedő csecsemőknél, profilaktikus alkalmazás során.
Fő kimenetelként a K1-vitamin és a nem-karboxilált prothrombin (PIVKA-II) szérumkoncentrációját mérték a kevert micelláris K1-vitamin egyszeri 1 mg-os intravénás vagy 2 mg-os orális dózisát megelőzően, ill. a beadást követő 4 napon keresztül. A K1-vitamin szájon át történő beadása után 24 órával mért K1-vitamin-szinteket 14 egészséges, a vitamin azonos dózisát kapó újszülött K1-vitamin szintjeivel is összehasonlították.
Eredmények: Felvételkor szubklinikai K-vitamin-hiányra utaló, emelkedett szérum PIVKA-II-szintet 18 csecsemőnél (41%), alacsony K1-vitamin-koncentrációt 8 csecsemőnél (18%) mértek. A K1-vitamin-szérumkoncentrációk középértéke (medián) kiinduláskor hasonló volt az orális és az intravénás csoportban (0,92 vs. 1,15 ng/ml); a K1-vitamin beadását követő 6 óra alatt ez azonban körülbelül 100-szor magasabb szintre, 139 ng/ml-re emelkedett az intravénás, míg csupán 1,4 ng/ml-re a szájon át történő alkalmazás esetén. A K1-vitamin-szintek tekintetében az utóbbi, a per os-csoportban mért alacsony mediánérték (0,95 ng/ml), valamint széles értéktartomány (< 0,15-111 ng/ml) elmaradt az azonos orális dózist kapott egészséges újszülötteknél megfigyelt jóval magasabb értékektől (medián: 77, értéktartomány: 11-263 ng/ml), ami arra utal, hogy cholestaticus csecsemőknél a vitamin belekből történő felszívódása károsodott és kiszámíthatatlan. A felszívódási zavar olyannyira súlyos volt, hogy a 24 csecsemő közül mindössze 4-nél (17%) tapasztaltak 10 ng/ml-t meghaladó emelkedést a K1-vitamin-szintben.

Egy retrospektív vizsgálatból származó adatok arra utalnak, hogy a hetente adott per os profilaxis hatásos a K-vitamin-hiány okozta vérzés megelőzésében. A vizsgálat időtartama alatt (1992. novembere és 2000. júniusa között) összesen 507 850 élő újszülött született. Az újszülöttek 78%-a részesült per os, 22%-a intramuszkuláris profilaxisban, azaz körülbelül 396 000 újszülött kapott születésekor per os profilaxist. Valamennyi csecsemő számára heti orális profilaxist javasoltak mindaddig, amíg túlnyomórészt anyatejet kaptak. Per os K-vitamin-profilaxisként az újszülöttek 2 mg fitomenadiont kaptak születéskor, melyet hetenkénti per os K-vitamin-profilaxis követett (a szülők a csecsemők 3 hónapos koráig heti 1 mg-ot adtak gyermeküknek). Egyetlen K-vitamin-hiány által okozott vérzéses esetről sem számoltak be, azaz az incidencia 0-0,9:100 000 (95% CI) volt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A K1-vitamin a vékonybélből szívódik fel. Epe hiánya limitálja a felszívódást.

Eloszlás és biotranszformáció
A K1-vitamin főleg a májban kumulálódik, a plazmában 90%-ban kötődik a lipoproteinekhez, a szervezetben csak rövid ideig raktározódik. A K1-vitamin több poláros metabolittá, pl. fitomenadion 2, 3-epoxiddá alakul.

Elimináció
A K1-vitamin plazma eliminációs felezési ideje kb. 70 óra. A K1-vitamin glükuronid- és szulfát-konjugátum formájában választódik ki az epébe és a vizeletbe.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincs adat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

0,2 ml oldat piros és fehér kódgyűrűvel és fehér törőponttal ellátott barna üvegampullába töltve.
5 ampulla nyitott műanyag tálcán és 5 szájfecskendő lezárt műanyag (PVC/PVC) buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás:II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások. A gyógyszerek megsemmisítésére vonatkozó általános szabályokat kell alkalmazni.



6.4 Különleges tárolási előírások

A gyógyszer nem használható fel a dobozán feltüntetett lejárati idő (Felhasználható) után.

Legfeljebb 25?C-on tárolandó. Az üvegampullák a fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandók. Az oldat nem fagyasztható.
Csak tiszta oldat használható fel.
A nem megfelelő tárolás zavaros vagy szétvált fázisú oldatot eredményezhet. Ilyen esetben az ampulla tartalmát nem szabad felhasználni.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

CHEPLAPHARM Arzneimittel GmbH
Ziegelhof 24
17489 Greifswald
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-4204/03


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1994. augusztus 29.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. október 8.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. szeptember 24.


A gyógyszerről részletes információ az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet
(OGYÉI) internetes honlapján (www.ogyei.gov.hu) található.

6

OGYÉI/49136/2023