Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ISOLYTE OLDATOS INFÚZIÓ 10X500ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Fresenius Kabi Hungary Kft.
Hatástani csoport:
B05BB Az elektrolit egyensúlyt befolyásoló oldatok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21195/01
Hatóanyagok:
ElektrolitDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fagymentes helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Adagolható kortól függően
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek és gyermekek
Az alkalmazott adag és a beadás sebessége a kortól, testtömegtől, a beteg klinikai és biológiai állapotától (beleértve a sav-bázis-egyensúlyt is) és az egyidejűleg alkalmazott kezeléstől függ.

Javasolt adagolás:
A legmagasabb napi adag megfelel a beteg folyadék- és elektrolitigényének.
A vérvolumen átmeneti helyreállításához a vérveszteség volumenének 3-5-szöröse szükséges.

Az általában javasolt adagolás:
Felnőtteknek, időskorúaknak és serdülőknek (12 éves és annál idősebbeknek): napi 500 ml-től 3 l-ig.
Csecsemőknek, kisgyermekeknek és gyermekeknek (28 napos kortól 11 éves korig): napi 20 ml/ttkg-tól 100 ml/ttkg-ig.

Infúziós sebesség:
Folyamatos kezelés során akut folyadékvesztésen kívül a szokásos infúziós sebesség felnőttekben 40 ml/ttkg/24 óra.
Pediátriai betegekben az infúzió sebessége átlagosan 5 ml/ttkg/óra, de az érték a kortól függően változik: csecsemőkben 6-8 ml/ttkg/óra, kisgyermekekben 4-6 ml/ttkg/óra, iskolás korú gyermekekben pedig 2-4 ml/ttkg/óra.

Az alkalmazás módja
Intravénás alkalmazásra.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A beteg klinikai státuszát és laboratóriumi paramétereit (folyadékegyensúly, szérum- és vizeletelektrolitok, valamint a sav-bázis-egyensúly) monitorozni kell, különösen az oldat nagyobb volumenű alkalmazása esetén.

Általában kerülni kell a túladagolás okozta folyadék-túlterhelést. Szívelégtelenségben, vagy a súlyos veseműködési zavarban szenvedő betegek esetében különösen figyelembe kell venni a folyadék-túlterhelés kockázatát; az adagolást ehhez kell igazítani.

Metabolikus alkalosisban, valamint olyan klinikai helyzetekben, amikor az alkalizációt kerülni kell, előnyben kell részesíteni a 0,9%-os nátrium-klorid oldatot az alkalizáló oldatokkal szemben, mint amilyen az Isolyte.

Különös gondossággal kell eljárni súlyos elektrolit-rendellenességek esetén, mint pl. hypernatraemiában, hypermagnesaemiában és hyperchloraemiában.

A nátrium-kloridot tartalmazó oldatokat csak kellő óvatossággal szabad alkalmazni hypertensióban, szívelégtelenségben, perifériás-, vagy pulmonalis oedemában, vesefunkció-károsodásban, praeeclampsiában, aldosteronismusban szenvedő betegek, illetve nátriumretencióval járó egyéb körülmények, vagy kezelések (pl. kortikoidok/szteroidok) esetében (lásd 4.5 pont).

Mivel az oldat káliumot tartalmaz, kombinálása kálium-visszatartó diuretikumokkal nem javallt. A plazma káliumszint különösen szoros monitorozására van szükség azon betegeknél, akiknél fennáll a hyperkalaemia kockázata, pl. a vesefunkció súlyos, krónikus károsodása esetén (lásd 4.5 pont).

Ezt a gyógyszert csak elővigyázatossággal szabad alkalmazni angiotenzin-konvertáló enzim (ACE)-inhibitorokkal, angiotenzin II-receptor-antagonistákkal, szuxametóniummal, takrolimusszal és ciklosporinnal kombinálva, vagy súlyos digitálisz-intoxikáció esetén (szívvel kapcsolatos tünetek kockázata).

Bár az Isolyte kálium koncentrációja hasonló a plazmakoncentrációhoz, ez nem elégséges a megfelelő hatás kifejtésére súlyos káliumhiány esetén, így erre a célra nem alkalmazható.

A magnéziumsókat tartalmazó oldatokat elővigyázatossággal kell alkalmazni vesekárosodásban, súlyos szívritmuszavar esetén, valamint myasthenia gravisban. A betegeknél figyelni kell a magnéziumtöbblet jeleire, különösen eclampsia kezelése során. Elővigyázatossággal kell alkalmazni postoperativ periódusban neuromuszkuláris blokk után, mivel a magnéziumsók rekurarizációs hatást válthatnak ki (lásd 4.5 pont).

Az acetát-ionok jelenléte miatt az Isolyte metabolikus alkalosist válthat ki. Nem alkalmas azonban súlyos metabolikus és légzési acidosis kezelésére.

Hosszú távú parenterális kezelés alatt a betegnél a megfelelő tápanyag-bevitelt is biztosítani kell.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Isolyte oldatos infúzió nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Véletlen túladagolás esetén a kezelést fel kell függeszteni, és a beteget megfigyelés alatt kell tartani a gyógyszerrel összefüggő tünetek tekintetében. Szükség szerint biztosítani kell a szimptomatikus és támogató intézkedéseket, pl. diuretikum adása. A folyadékfelesleg eltávolításához oliguriás és anuriás betegekben hemofiltrációra vagy dialízisre lehet szükség.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nátriummal kapcsolatos interakciók
Ellenjavallt kombinációk: (lásd 4.4 pont).
A kortikoidok/szteroidok és karbonoxolonok nátrium- és vízretenciót okozhatnak (oedemával és hypertensióval).

Káliummal kapcsolatos interakciók
Az alábbi kombinációk emelik a plazma káliumkoncentrációt és potenciálisan végzetes kimenetelű hyperkalaemiához vezethetnek, különösen a hyperkalaemiás hatást fokozó veseelégtelenség esetében:
Ellenjavallt kombinációk: (lásd 4.4 pont).
* Kálium-visszatartó diuretikumok: amilorid, spironolakton, triamteren, önmagában vagy kombinációban.
* Angiotenzin-konvertáló enziminhibitorok (ACE-gátlók) és angiotenzin II-receptor-antagonisták.
* Takrolimusz, ciklosporin.
* Szuxametónium.

Magnéziummal kapcsolatos interakciók
Ellenjavallt kombinációk: (lásd 4.4 pont).
Kompetitív és depolarizáló neuromuszkuláris blokkolók.

A vizelet alkalizálása
Elővigyázatossággal kell eljárni, mivel az acetát-metabolizmus során keletkező bikarbonát által alkalizált vizelet bizonyos gyógyszerek fokozottabb eliminációjához vezet (pl. szalicilátok, lítium) és csökkenti az olyan alkalikus gyógyszerek eliminációját, mint a szimpatomimetikumok (pl. amfetamin).


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A nemkívánatos hatások osztályozása a következő: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Hasonló készítmények esetében az alábbi mellékhatásokról számoltak be:

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
A következő mellékhatásokról számoltak be elektrolit oldatok alkalmazása közben:
* Hyperhidratio és szívelégtelenség szívrendellenességben és pulmonalis oedemában szenvedő betegekben (nagyon gyakori).
* Víz-/nátrium-túlterhelésből eredő oedema (nem ismert gyakoriságú).

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Az alkalmazás technikájához kapcsolódhatnak mellékhatások, pl. lázreakció, fertőzés a beadás helyén, lokális fájdalom vagy reakció, vénairritáció, a beadás helyéből kiinduló thrombosis, vagy phlebitis és extravasatio.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nagy adagoknál a hígítás hatásai gyakran hasonló hígulást eredményeznek a vérkomponensekben, pl. véralvadási faktorokban és más plazmaproteinekben, valamint a hematokritérték csökkenhet.

Mellékhatások kapcsolódhatnak az oldathoz adott gyógyszerhez is; az adalék természete meghatározza az egyéb mellékhatások előfordulásának valószínűségét.

Mellékhatás(ok) fellépése esetén az infúziót fel kell függeszteni.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Elektrolitok, ATC kód: B05B B01

Az Isolyte egy izotóniás elektrolit oldat. Az Isolyte összetevői és azok koncentrációja megfelel a plazmáénak. A készítmény a szérum elektrolit-egyensúlyának és a sav-bázis-egyensúly zavarainak helyreállítására használható. Az elektrolitok alkalmazásának célja a megfelelő ozmotikus viszonyok elérése vagy fenntartása az extracellularis, valamint intracellularis térben. Az acetát bikarbonáttá metabolizálódik a májban és különböző szövetekben (pl. izmok és perifériás szövetek), és enyhe alkalizáló hatást hoz létre. A metabolizálandó anionok mennyisége miatt az Isolyte megfelelő az acidózisra hajlamos betegek számára.

Hasonló összetételű, intravénásan alkalmazott oldatok farmakológiája ismert régóta történő alkalmazásukból a klinikai és sürgősségi gyógyászatban.

Az oldat farmakodinámiás tulajdonsága megegyezik az alkotórészekével (víz, nátrium, kálium, magnézium, acetát és klorid). Az Isolyte fő hatása az extracellularis tér - beleértve az interstitialis és az intravascularis folyadékok - növelése.

Az ionok, pl. a nátrium, áthatolnak a sejtmembránon különböző transzportmechanizmusok segítségével, ilyen pl. a nátrium-pumpa (Na+/K+-ATPáz). A nátrium fontos szerepet játszik a neurotranszmisszióban és a cardialis elektrofiziológiában.

A kálium nélkülözhetetlen számos metabolikus és fiziológiai folyamatban, pl. ingerületvezetés, izomműködés és a sav-bázis-egyensúly szabályozása. A plazma káliumkoncentrációjának normál értéke kb. 3,5-5,0 mmol/l. A kálium túlnyomórészt intracellularis kation formájában, elsősorban az izomban található; csupán kb. 2%-a van jelen az extracellularis folyadékban. A kálium bejutásához a sejtbe és retenciójához a koncentrációgradiens ellenében aktív transzportra van szükség a Na+/K+-ATPáz-on keresztül.

A klorid főként extracellularis anion, amely alacsony koncentrációban található a csontban és magas koncentrációban a kötőszövetek egyes elemeiben, pl. a kollagénben. Magas intracellularis kloridkoncentráció mérhető a vörösvértestekben és a gyomor mucosában. Az anion- és kation-egyensúlyt a vese szabályozza. A klorid visszaszívása általában a nátrium visszaszívását követi.

A magnézium számos enzimrendszer aktivátora és mint ilyen, általánosan fontos a metabolikus funkciók szempontjából. Szerepet játszik a szénhidrát- és zsírmetabolizmusban, a proteinszintézisben, valamint a membrántranszportban és integritásban. Az ingerületvezetés és izomműködés is a magnéziumtól függ.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az oldat farmakokinetikai tulajdonságai megegyeznek az összetevők tulajdonságaival (víz, nátrium, kálium, magnézium, acetát és klorid).

Hasonló összetételű, intravénásan alkalmazott oldatok farmakológiája ismert régóta történő alkalmazásukból a klinikai és sürgősségi gyógyászatban, továbbá a víz- és elektrolitegyensúly szabályozásának és a testben zajló metabolikus folyamatok részletes tanulmányozásából.

Az extracellularis tér fő elektrolitjai a Na+ kationok és a Cl- anionok. A normál nátriumegyensúly fenntartása alapvető fontosságú a megfelelő vérvolumen és vízeloszlás biztosításához a testben. A folyadék-homeostasist különböző kapcsolódó rendszerek szabályozzák. Az egészséges szervezet képes nagyon eltérő mennyiségű víz- és nátrium-klorid-bevitelt ellensúlyozni azzal, hogy hozzáigazítja a kiválasztást. Főleg a vesék, mellékvese, hypophysis, tüdő és a szimpatikus idegrendszer érintett. A szervezet vízegyensúlyát szabályozó rendszerek összefüggnek a Na+ kationnal. Következésképpen, a víz-homeostasis zavarai a nátriumot érintő változásokhoz vezetnek és fordítva. Ezenkívül a nátrium részt vesz a bioelektromos folyamatokban és számos enzimrendszer működésében.

A klorid nélkülözhetetlen a megfelelő sav-bázis-egyensúly fenntartásában és fontos szerepet játszik a folyadék-homeostasis kontrolljában. Magas kloridkoncentráció található a gyomornedvekben. A hasmenés, hányás és más zavarok miatt bekövetkező kloridvesztés hypochloraemiához és metabolikus alkalosishoz vezethet. A 0,9%-os nátrium-klorid oldathoz képest alacsonyabb kloridtartalom segít megelőzni a hyperchloraemiás metabolikus acidosist.

Az intracellularis és extracellularis folyadék közötti káliumtranszportot befolyásoló tényezők, mint amilyen a sav-bázis-egyensúly zavara, megzavarhatják a plazma és a teljes test káliumraktárai közötti viszonyt. A kálium kiválasztását főképp a vese végzi a distalis tubulusokban nátrium- vagy hidrogénion-cserén keresztül. A vese káliummegtartó képessége csekély, és valamennyi káliumürítés akkor is történik, mikor a szervezetben már súlyos a káliumhiány. Egy kevés kálium távozik a széklettel, illetve kis mennyiségben kiválasztódik a verítékkel is.

Az acetát a bikarbonát metabolikus prekurzora. Gyorsan aktiválódik acetil-KoA-vá, és belép a megfelelő biokémiai folyamatokba, melyek során széndioxidra bomlik. A bikarbonát a test legfontosabb extracellularis puffere, amely dinamikus egyensúlyban van a széndioxiddal és a disszociálatlan szénsavval. Főként ez az egyensúlyi pufferkapacitás állítja be a vér pH-ját a normális, enyhén lúgos értékre. Az acetátnak, miután moláris arányban bikarbonáttá változik, antiacidotikus hatása van.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az Isolyte tekintetében az állatokon végzett preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményeinek nincs relevanciájuk, mivel az alkotóelemek az állati és emberi plazma fiziológiai komponensei.

A kezelésre vonatkozó javaslatok betartása mellett klinikai körülmények között toxikus hatás nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Poliolefin zsák (freeflex) védőcsomagolásban: 20×500 ml vagy 10×1000 ml
LDPE palack (KabiPac): 10×500 ml, 20×500 ml vagy 10×1000 ml

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Kizárólag egyszeri alkalmazásra.
A palack vagy a zsák felnyitása után azonnal felhasználandó.
Minden megmaradt készítményt meg kell semmisíteni.
Csak tiszta, részecskementes oldat és sértetlen csomagolású készítmény használható fel.
Használat előtt a Poliolefin (freeflex) zsákról távolítsa el a védőcsomagolást.
Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: keresztjelzés nélkül
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben nem tárolható! Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

a.) Felhasználhatósági időtartam kereskedelmi csomagolásban:

Poliolefin (freeflex) zsákban: 3 év.
LDPE palackban (KabiPac): 3 év.

b.) Felhasználhatósági időtartama tartály első felnyitása után:

A készítményt a felnyitás után azonnal fel kell használni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Fresenius Kabi Hungary Kft.
1025 Budapest
Szépvölgyi út 6. III.em.
Magyarország
Tel.: +36 1 250 83 71
Fax.: +36 1 250 83 72
E-mail: info@fresenius-kabi.hu


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-21195/01 10×500 ml LDPE palack (KabiPac)
OGYI-T-21195/02 20×500 ml LDPE palack (KabiPac)
OGYI-T-21195/03 20×500 ml Poliolefin zsák (freeflex) védőcsomagolásban
OGYI-T-21195/04 10×1000 ml LDPE palack (KabiPac)
OGYI-T-21195/05 10×1000 ml Poliolefin zsák (freeflex) védőcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2010. február 25.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2014. augusztus 7.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2016.03.17.
7



OGYÉI/5416/2016