Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

IAMNA 75UG/20UG BEVONT TABLETTA 1X21 BUB (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kereskedelmi Kft.
Hatástani csoport:
G03AA Progesztogén és ösztrogén fix kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21218/01
Hatóanyagok:
GestodenumDDD
Etinil oestradiolum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás módja: szájon át történő alkalmazásra.

Hogyan kell szedni a gyógyszert?
A kombinált orális fogamzásgátló gyógyszerek helyes szedése mellett kb. évi 1 %-os a hibaarány. A hibaarány magasabb lehet, ha kimarad egy tabletta, vagy ha nem megfelelőképpen szedik a gyógyszert.
A bevont tablettákat a csomagoláson feltüntetett irányban haladva, minden nap nagyjából ugyanabban az időpontban kell bevenni, szükség szerint egy kevés folyadékkal. Huszonegy egymást követő napon keresztül naponta 1 bevont tablettát kell bevenni. A következő csomag megkezdése előtt 7 napos gyógyszerszünetet kell tartani. Ennek 2.-3. napján általában bekövetkezik a megvonásos vérzés, mely nem feltétlenül fejeződik be a következő csomag megkezdésének időpontjáig.

Hogyan kell elkezdeni a Iamna bevont tabletta szedését?
A megelőző hónapban hormonális fogamzásgátló készítményt nem szedett nők esetén:
A menstruációs ciklus (havi vérzés) első napján kell elkezdeni a készítmény szedését. Bár a Iamna bevont tabletta szedése a ciklus 2.-5. napján is elkezdhető, ebben az esetben a gyógyszerek alkalmazásának első 7 napján ajánlatos barrierelvű fogamzásgátló eszközt is használni.

Más gyártmányú, kombinált fogamzásgátlóról áttérő nők esetén (kombinált orális fogamzásgátlók/COC, hüvelygyűrű vagy transzdermális tapasz):
Lehetőleg a korábban használt COC-készítmény utolsó aktív tablettájának (utolsó hatóanyagot tartalmazó tablettájának) bevételét követő napon, legkésőbb azonban az előzőleg alkalmazott készítmény adagolási útmutatójában előírt gyógyszerszünet (vagy placebo-időszak) befejeződését követő napon kell elkezdeni a Iamna bevont tabletta szedését. Hüvelygyűrűről vagy transzdermális tapaszról való áttérés esetében a Iamna bevont tabletta szedését lehetőleg az eltávolítás napján kell elkezdeni, de legkésőbb akkor, amikor a következő felhelyezés esedékes lenne.

Monokomponensű progesztogén készítményről (minitabletta, injekció, implantátum) vagy levonorgesztrel tartalmú intrauterin rendszer (IUS) alkalmazásáról áttérő nők:
A progesztogén minitablettát szedők bármikor, az implantátumot vagy IUS-t használók az implantátum vagy IUS eltávolításának napján, az injekciós készítménnyel kezelt nők a következő injekció esedékessé válásának napján kezdhetik el a Iamna bevont tabletta szedését. Mind a három esetben tanácsos azonban barrierelvű fogamzásgátló eszközt is használni a Iamna bevont tabletta szedésén kívül.

Az első trimeszterben elvégzett terhesség-megszakítás után:
Azonnal elkezdhető a gyógyszer szedése; ebben az esetben nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszereket alkalmazni.

Szülés, vagy a második trimeszterben elvégzett terhesség-megszakítás után:
A szoptató anyákra vonatkozó útmutatást lásd a 4.6 pont alatt.
A szülést, vagy a második trimeszterben elvégzett terhesség-megszakítást követő 21.-28. napon kezdhető el a Iamna bevont tabletta szedése. Ha ennél későbbre halasztják a gyógyszer szedésének elkezdését, az első 7 napos időszakban barrierelvű fogamzásgátló eszközt is alkalmazni kell. Mindazonáltal, ha ezt megelőzően már sor került nemi együttlétre, ki kell zárni az esetleges újabb terhesség lehetőségét, vagy a következő menstruáció idejére kell halasztani a gyógyszer szedésének elkezdését.

Mi a teendő, ha kimarad egy adag?
Abban az esetben, ha kevesebb, mint 12 óra telt el a legutóbbi, esedékes gyógyszer bevételének időpontja óta, nem csökken a fogamzásgátlás hatékonysága. Ebben az esetben mielőbb be kell venni, és a továbbiakban az előírt időpontokban kell szedni a Iamna bevont tablettát.
Abban az esetben, ha több mint 12 óra telt el a legutóbbi, esedékes gyógyszer bevételének tervezett időpontja óta, csökkenhet a fogamzásgátlás hatékonysága. Ebben az esetben a következő alapszabályokat kell alkalmazni.
1. A gyógyszer szedését sohasem szabad 7 napnál hosszabb időre félbeszakítani.
2. A hipotalamusz-hipofízis-petefészek rendszer működésének megfelelő mértékű gátlásához 7 napon keresztül, folyamatosan szedni kell a készítményt.

Mindezek alapján, az orvos a következőket javasolhatja:
• 1. hét
Mielőbb be kell venni a kimaradt gyógyszert, még abban az esetben is, ha a késedelem hosszúsága miatt valójában 2 bevont tabletta bevétele szükséges. Ezt követően az előírt időpontokban kell szedni a készítményt, azonban 7 napon keresztül barrierelvű fogamzásgátló eszközt (pl. óvszert) is használni kell. Ha a megelőző 7 napos időszakban nemi együttlétre került sor, nem zárható ki a terhesség lehetősége. A teherbe esés kockázata a kimaradt gyógyszerek számával arányosan nő, ill. annál nagyobb, minél közelebb esik a mulasztott időszak az előírt gyógyszerszünet kezdetéhez.
• 2. hét
Mielőbb be kell venni a kimaradt gyógyszert, még abban az esetben is, ha a késedelem hosszúsága miatt valójában 2 bevont tabletta bevétele szükséges. Ezt követően az előírt időpontokban kell szedni a gyógyszert. Abban az esetben, ha az illető a Iamna bevont tabletta kimaradásának napját megelőző 7 napos időszakban pontosan szedte a készítményt, nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszereket alkalmazni. Ellenkező esetben, vagy ha egynél több adag maradt ki, a gyógyszerszedés újrakezdésének első 7 napján további fogamzásgátló eljárásokat kell alkalmazni.
• 3. hét
Ebben az időszakban - a közelgő gyógyszerszünet miatt - már rendkívül nagy a fogamzásgátlás elégtelenné válásának veszélye. Mindazonáltal, a gyógyszerszedés ütemezésének módosításával biztosítható valamelyes fogamzásgátló hatás. A következőkben ismertetett protokollok alkalmazása esetén nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszereket alkalmazni, feltéve, hogy az illető pontosan szedte a készítményt a megelőző 7 napos időszakban. Ellenkező esetben az első protokollt kell választani, és az elkövetkező 7 napos időszakban kiegészítő fogamzásgátló eljárásokat kell alkalmazni.
1. Mielőbb be kell venni a kimaradt adagot, még abban az esetben is, ha a késedelem hosszúsága miatt valójában 2 bevont tabletta bevétele szükséges. Ezt követően az előírt időpontokban kell szedni a gyógyszert. A csomag kiürülése után haladéktalanul - gyógyszerszünet közbeiktatása nélkül - el kell kezdeni a következő csomag Iamna bevont tabletta szedését. Bár ebben az esetben csak a második csomag szedésének befejezésekor jelentkezik megvonásos vérzés, időközben pecsételő, vagy áttöréses vérzés léphet fel.
2. Másik lehetőség, hogy az illető nem folytatja tovább a már megkezdett csomagot, hanem (a kimaradt gyógyszerek napjait is beleszámítva) legfeljebb 7 napos gyógyszerszünetet tart, majd új csomagot megkezdve folytatja a Iamna bevont tabletta szedését.
Abban az esetben, ha az aktuális csomag felhasználása során kimaradt néhány gyógyszer, és a gyógyszerszünet ideje alatt nem jelentkezik megvonásos vérzés, nem zárható ki a terhesség lehetősége.

Mi a teendő emésztőszervi problémák esetén?
Emésztőszervi problémák esetén csökkenhet a hatóanyagok felszívódása a tápcsatornából ezért kiegészítő védekezés szükséges.
A gyógyszer bevételét követő 3-4 órás időszakban jelentkező hányás esetén a 4.2.3. szakaszban ismertetett, a kimaradt adagok pótlására vonatkozó útmutatásokat kell követni. Ha az illető nem kívánja felborítani a már megkezdett csomagban lévő bevont tabletták szedésének rendjét, egy másik csomagból kell pótlólag gyógyszer(eke)t bevennie.

A menstruáció időpontjának módosítása vagy elhalasztása
Az előző csomag befejezése után jelentkező menstruáció elhalasztása érdekében gyógyszerszünet nélkül folytatni kell a készítmény szedését. A második csomag szedésének ideje alatt áttöréses, ill. pecsételő vérzés jelentkezhet. A csomag befejezése után 7 napos gyógyszerszünetet kell tartani, majd folytatható a Iamna bevont tabletta szedése.
Abban az esetben, ha az illető a hét más napjára kívánja időzíteni a menstruáció kezdetét, a kívánt számú nappal lerövidítheti a gyógyszerszünet hosszúságát. Minél rövidebb azonban a gyógyszerszünet, annál nagyobb a második csomag ideje alatt jelentkező áttöréses, ill. pecsételő vérzés valószínűsége (éppúgy, mint a menstruáció elhalasztása esetén).




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A kombinált hormonális fogamzásgátlók nem alkalmazhatók az alábbi állapotokban. Abban az esetben, ha a fogamzásgátló szedésének ideje alatt jelentkezik valamelyik felsorolt betegség, haladéktalanul abba kell hagyni a készítmény alkalmazását.

* Jelenleg fennálló vénás thromboembolia (VTE), illetve ennek kockázata
o Vénás thromboembolia - jelenleg fennálló (antikoaguláns mellett) vagy kórtörténetben szereplő (pl. mélyvénás thrombosis [MVT] vagy tüdőembólia [TE]);
o A vénás thromboembolia kialakulásával kapcsolatosan ismert öröklődő vagy szerzett hajlam, mint például APC-rezisztencia (ideértve Faktor V Leiden mutációt), antithrombin III-hiány, protein C-hiány, protein S-hiány;
o Nagy műtéti beavatkozás, ami hosszú ideig tartó immobilizációval jár (lásd 4.4 pont);
o Magas kockázat a vénás thromboembolia kialakulásával kapcsolatban, több kockázati tényező fennállása miatt (lásd 4.4 pont).

* Jelenleg fennálló artériás thromboembolia (ATE), illetve ennek kockázata
o Artériás thromboembolia - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő artériás thromboembolia (pl. myocardialis infarctus), illetve prodromális állapot (pl. angina pectoris);
o Cerebrovascularis betegség - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő stroke vagy prodromális állapot (pl. tranziens ischaemiás attak, TIA);
o Ismert öröklődő vagy szerzett hajlam az artériás thromboembolia kialakulására, mint például a hyperhomocysteinaemia és antifoszfolipid antitestek (antikardiolipin antitestek, lupus anticoagulans);
o Fokális neurológiai tünetekkel járó migrén a kórtörténetben;
o Az artériás thromboembolia magas kockázata több kockázati tényező (lásd 4.4 pont) vagy egy súlyos kockázati tényező fennállása miatt, mint például:
* értünetekkel járó diabetes mellitus
* súlyos hypertonia
* súlyos dyslipoproteinaemia
* koszorúér-betegség
* trombózis kialakulására hajlamosító billentyű betegségek
* trombózis kialakulására hajlamosító ritmuszavarok;
* Aktív vagy a kórelőzményben szereplő pancreatitis, ha az súlyos hypertrigliceridaemiával szövődött;
* Ismert vagy feltételezett emlőrák vagy egyéb, feltételezetten ösztrogénfüggő rosszindulatú daganat;
* A máj adenomái vagy karcinómái, vagy aktív májbetegség a májfunkció normalizálódásáig;
* Tisztázatlan eredetű hüvelyi vérzés;
* A készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

A Iamna bevont tabletta egyidejű alkalmazása ellenjavallt ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirt, dazabuvirt, glekaprevirt/pibrentaszvirt vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirt tartalmazó gyógyszerekkel (lásd 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Figyelmeztetések

Ha az alábbiakban felsorolt állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike fennáll, a Iamna bevont tabletta alkalmazhatóságát meg kell beszélni a pácienssel.

Ha ezen állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike súlyosbodik vagy először alakul ki, a nőnek azt kell tanácsolni, hogy keresse fel kezelőorvosát, aki a továbbiakban eldönti, hogy abba kell-e hagyni a Iamna bevont tabletta alkalmazását.

A vénás thrombembolia (VTE) kockázata
Bármelyik kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazása növeli a vénás thromboembolia (VTE) kockázatát ahhoz képest, mint ha a készítményt nem alkalmaznák. A levonorgesztrelt, norgesztimátot vagy noretiszteront tartalmazó készítmények alkalmazása jár a VTE legalacsonyabb kockázatával. Más készítmények, mint például a Iamna bevont tabletta alkalmazása esetén ez a kockázat akár kétszeres is lehet. A VTE legalacsonyabb kockázatával járó készítménytől eltérő bármely más készítmény alkalmazásával kapcsolatos döntést csak a pácienssel történő megbeszélést követően szabad meghozni, így gondoskodva arról, hogy a nő megértette a Iamna bevont tabletta alkalmazásával járó VTE kockázatát, továbbá azt, hogy a fennálló kockázati tényezői miképpen befolyásolják ezt a kockázatot, illetve, hogy a VTE kockázata a legelső alkalmazás első évében a legmagasabb. Kevés bizonyíték rendelkezésre áll arra vonatkozóan is, hogy a kockázat fokozott, ha a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazását 4 hétig vagy tovább tartó szünet után újrakezdik.

Kombinált hormonális fogamzásgátlót nem alkalmazó és nem terhes 10 000 nő közül 2 nőnél fog VTE kialakulni egy egyéves időszak alatt. Ugyanakkor a háttérben álló kockázati tényezők függvényében ez a kockázat egyénenként sokkal magasabb is lehet (lásd alább).

Becslések szerint1 gesztogént tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazó 10 000 nő közül 9-12 nőnél alakul ki VTE egy egyéves időszak alatt; míg a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő nők közül körülbelül 62-nőnél történik ilyen.

Mindkét esetben, a VTE évenkénti száma alacsonyabb a terhesség során, illetve a postpartum időszakban vártnál.

A VTE az esetek 1-2%-ában halálos kimenetelű lehet.

A VTE események 10 000 nőre vonatkoztatott száma, egy év alatt

VTE események száma

Kombinált hormonális Levonorgesztrelt tartalmazó Gesztodént tartalmazó kombinált
fogamzásgátlót nem alkalmazók kombinált hormonális fogamzásgátlók hormonális fogamzásgátlók
(2 esemény) (5-7 esemény) (9-12 esemény)

Kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazók körében rendkívül ritkán más ereket, pl. hepaticus, mesenterialis, renalis és retinalis vénákat és artériákat érintő thrombosisról számoltak be.

A VTE kockázati tényezői

A kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazók körében a vénás thromboemboliás szövődmények kockázata jelentősen emelkedhet olyan nőknél, akiknek további kockázati tényezői vannak, különösen akkor, ha ezekből több is jelen van (lásd táblázat).
A Iamna bevont tabletta alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében a vénás thrombosis kialakulásának kockázata magas (lásd 4.3 pont). Ha valamely nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők eredője, ezért ilyen esetben a VTE összkockázatát kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: A VTE kockázati tényezői

Kockázati tényező
Megjegyzés
Elhízás (a testtömegindex (BMI) nagyobb mint 30 kg/m2)
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen nő.
Különösen fontos figyelembe venni akkor, ha más kockázati tényezők is jelen vannak.
Hosszú ideig tartó immobilizáció, nagy műtéti beavatkozás, az alsó végtagon vagy a medencén végzett bármilyen műtét, idegsebészeti beavatkozás vagy jelentős trauma



Megjegyzés: ideiglenes immobilizáció, ideértve a >4 órás repülőutat is, szintén a VTE kockázati tényezője lehet, különösen más kockázati tényezőkkel rendelkező nőknél
Ilyen helyzetekben javasolt a tapasz/tabletta/gyűrű alkalmazásának felfüggesztése (elektív műtétet megelőzően legalább 4 héttel), és az alkalmazást csak a teljes mobilizációt követő két hét elteltével javasolt folytatni. A nem kívánt terhesség elkerülésére másik fogamzásgátló módszert kell alkalmazni.
Thrombosis elleni kezelés alkalmazása mérlegelendő, ha a Iamna bevont tabletta alkalmazását előzetesen nem függesztették fel.

Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló vénás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban pl. 50 éves kor előtt jelentkezett).
Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor szakértő tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.
VTE-vel összefüggő más egészségi probléma
Rák, systemás lupus erythematosus, haemolyticus uraemiás szindróma, krónikus gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa) és sarlósejtes anaemia
Előrehaladott életkor
Különösen 35 éves kor felett

A visszértágulatoknak (varicositas) és a felszínes thrombophlebitisnek a vénás thrombosisok kialakulásában vagy progressziójában betöltött szerepével kapcsolatban nincs egyetértés.
Tekintettel kell lenni a thromboembolia emelkedett kockázatára a terhesség és különösképpen a gyermekágy 6 hetes időszaka során (a "Terhesség és szoptatással" kapcsolatos információkért lásd a 4.6 pontot).

A VTE (mélyvénás thrombosis és tüdőembólia) tünetei
Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.
A mélyvénás thrombosis (MVT) tünetei közé tartozhatnak:
- egyoldali vagy valamely lábszárvéna mentén tapasztalható lábszár- és/vagy lábduzzanat;
- a lábszár fájdalma vagy érzékenysége, amit lehet, hogy csak állás vagy
járás közben észlel a beteg;
- az érintett lábszár fokozott melegsége; a lábszár bőrének vörössége vagy elszíneződése.
A tüdőembólia (TE) tünetei közé tartozhatnak:
- hirtelen fellépő, megmagyarázhatatlan légszomj vagy szapora légzés;
- hirtelen fellépő köhögés, amihez vérköpés társulhat;
- éles mellkasi fájdalom;
- súlyos szédülékenység vagy szédülés;
- szapora vagy rendszertelen szívverés.
E tünetek némelyike (pl. "légszomj", "köhögés") nem specifikusak, és összekeverhetők gyakoribb vagy kevésbé súlyos események tüneteivel (pl. légúti fertőzés).

Az érelzáródás egyéb jelei közé tartozhatnak: hirtelen fájdalom, duzzanat és a végtag enyhén kékes elszíneződése.
Ha az elzáródás a szemben alakul ki, akkor a tünetek a fájdalmatlanul kialakuló homályos látástól a látásvesztésig súlyosbodó tünetekig terjedhetnek. Néha a látásvesztés szinte azonnal kialakul.

Az arteriás thromboembolia (ATE) kockázata
Az epidemiológiai vizsgálatok összefüggésbe hozták a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazását az artériás thromboembolia vagy a cerebrovascularis események (pl. átmeneti ischaemiás attak, stroke) emelkedett kockázatával. Az artériás thromboemboliás események akár halálos kimenetelűek is lehetnek.

Az ATE kockázati tényezői
Az arteriás thromboemboliás szövődmények vagy a cerebrovascularis események kockázata emelkedik a kockázati tényezőkkel rendelkező, kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nők körében (lásd táblázat). Iamna bevont tabletta alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek egy súlyos vagy több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében magas az artériás thrombosis kialakulásának kockázata (lásd 4.3 pont). Ha valamely nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők eredője, ezért ilyen esetben az összkockázatot kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: Az ATE kockázati tényezői
Kockázati tényező
Megjegyzés
Előrehaladott életkor
Különösen 35 éves kor felett
Dohányzás
A nőket figyelmeztetni kell a dohányzás kerülésére, amennyiben kombinált hormonális fogamzásgátlót kíván alkalmazni. Nyomatékosan javasolni kell más fogamzásgátló módszer alkalmazását azon 35 év feletti nők számára, akik folytatják a dohányzást.
Hypertonia

Elhízás (a testtömegindex nagyobb mint 30 kg/m2)
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen emelkedik.
Ez különösen további kockázati tényezővel rendelkező nőknél fontos
Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló artériás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban pl. 50 éves kor előtt jelentkezett).
Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor szakértő tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne
Migrén
A kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása során a migrén gyakorisága és súlyossága fokozódhat (ami a cerebrovascularis esemény előrejelzője lehet), így ez indokolhatja a készítmény alkalmazásának azonnali abbahagyását
Nemkívánatos vascularis eseményekkel járó más egészségi probléma
Diabetes mellitus, hyperhomocysteinaemia, szívbillentyű-betegség és pitvarfibrilláció, dyslipoproteinaemia és systemás lupus erythematosus.

Az ATE tünetei
Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A cerebrovascularis események tünetei közé tartozhatnak:
- az arc, kar vagy lábszár, különösen a test egyik felén hirtelen kialakuló zsibbadása vagy gyengesége;
- hirtelen kialakuló járásprobléma, szédülés, egyensúly- vagy koordinációs zavar;
- hirtelen kialakuló zavartság, beszéd- vagy beszédértési zavar;
- az egyik vagy mindkét szemet érintő hirtelen látászavar;
- hirtelen jelentkező, súlyos vagy elhúzódó, ismeretlen okból fennálló fejfájás;
- eszméletvesztés vagy ájulás, görcsrohammal vagy anélkül.

Az ideiglenes tünetek tranziens ischaemiás attakra (TIA) utalnak.

A myocardiális infarctus tünetei közé tartozhatnak:
- mellkasi, kar- vagy a szegycsont alatti fájdalom, diszkomfort, nyomás, nehézségérzés, összenyomás érzése vagy teltségérzés;
- a hátba, állkapocsba, torokba, karba vagy hasba sugárzó diszkomfort;
- teltségérzés, emésztési zavarra utaló érzés vagy fulladásérzés;
- verejtékezés, émelygés, hányás vagy szédülés;
- rendkívüli gyengeség, nyugtalanság vagy légszomj;
- szapora vagy rendszertelen szívverés.

Genitális tumorok

Méhnyakrák
A legfontosabb kockázati tényező a méhnyakrák szempontjából a fennálló humán papillomavírus fertőzés.

Egyes vizsgálatok azt találták, hogy a tartós (> 5 év) COC-szedés esetén egyes populációkban nőhet a cervicalis intraepithelialis neoplasma vagy az invazív méhnyakrák kialakulásának kockázata. Mindazonáltal, továbbra is ellentmondásos, hogy ezek az eredmények milyen mértékben tulajdoníthatók a szexuális magatartás és egyéb tényezők miatt fennálló különbségeknek. Ismeretlen eredetű kóros hüvelyvérzés esetén indokolt elvégezni a megfelelő diagnosztikai vizsgálatokat.

Emlőrák
Az emlőrák kialakulására igazoltan hajlamosító kockázati tényező az életkor előrehaladása, a pozitív családi anamnézis, a túlsúly, a nulliparitás, vagy az első terminusig kihordott terhesség esetében az idősebb életkor.

Egy 54 klinikai vizsgálat eredményeit elemző metaanalízis során megállapították, hogy a COC-készítményeket szedő nőknél az ilyen készítményeket soha nem szedőkhöz képest kismértékben fokozott (relatív kockázat RR=1,24) az emlőrák kockázata. A COC-szedés befejezése után 10 év alatt ez a megnövekedett kockázat fokozatosan eltűnik. Tekintve, hogy 40 évesnél fiatalabb nőknél ritka az emlőrák, az aktuálisan és a közelmúltban COC-készítményeket szedő nőknél a teljes élettartamra vetített kockázathoz képest csekély az addicionálisan diagnosztizált emlőrákos esetek száma. Az észlelt kockázatnövekedés tükrözheti azt, hogy a fogamzásgátlót szedő nőknél hamarabb diagnosztizálják az emlőrákot, vagy a COC-k hatását is, esetleg a két tényező kombinációjának a következménye. A diagnosztizált emlőrákesetek általában klinikailag kevésbé előrehaladottak a valaha COC-t szedőknél, mint a COC-t soha nem szedőknél.

Rosszindulatú májdaganatok / májbetegség
Nagyon ritka esetekben a máj adenomatosus daganata, illetve rendkívül ritka esetekben hepatocellularis carcinoma kialakulása társulhat a COC alkalmazásához. Úgy tűnik, hogy a COC-szedés időtartamával arányosan nő ez a kockázat. A májadenomák rupturája az intraabdominalis vérzés révén fatális kimenetelű lehet. A májtumorok lehetőségét figyelemben kell venni a differenciáldiagnózis során, ha súlyos felhasi fájdalom, májmegnagyobbodás vagy intraabdominális vérzés jelei jelentkeznek a COC-t szedő nőknél.

Ez az állapot nagyobb valószínűséggel alakul ki COC-szedés kapcsán azoknál a nőknél, akiknek az anamnézisében COC-készítményekkel kapcsolatos cholestasis szerepel, vagy akiknél a terhesség során cholestasis alakult ki. Ha ezek a betegek COC-készítményt kapnak, gondosan kell állapotukat ellenőrizni, illetve, ha a betegség ismételten kialakul, a COC szedését abba kell hagyniuk.

A COC-készítmények szedése során beszámoltak hepatocellularis károsodásról. A gyógyszerrel kapcsolatos hepatocellularis károsodás korai felismerése a gyógyszerszedés abbahagyásával egyidejűleg csökkentheti a hepatotoxicitás súlyosságát. Ha hepatocellularis károsodást észlelnek, a betegnek abba kell hagynia a COC szedését, nem hormonális fogamzásgátló módszert kell alkalmaznia és kapcsolatba kell lépnie kezelőorvosával.

A májműködés heveny vagy idült zavarai szükségessé tehetik a COC szedésének az abbahagyását a májfunkciós értékek normalizálódásáig.

Magasabb dózisú COC-k használata esetén (50 mikrogramm etinilösztradiol) csökken az endometrialis és a petefészek-daganatok kockázata. Még nem került megállapításra, hogy ez alacsony dózisú COC-k esetén is helytálló-e.

A malignus daganatok életveszélyesek vagy halálos kimenetelűek lehetnek.

Egyéb állapotok

A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív, akár közvetlenül a kezelés megkezdését követően jelentkező tünetek esetén vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.

Fennálló, vagy a családi kórelőzményben szereplő hypertriglyceridaemia esetén a kombinált orális fogamzásgátlók használata fokozhatja a pancreatitis kialakulásának kockázatát.

Bár a kombinált orális fogamzásgátlókat szedő nőknél gyakran észlelhető enyhe vérnyomás-emelkedés, a klinikailag releváns hypertonia ritka. Mindazonáltal, ha a kombinált orális fogamzásgátlók alkalmazásának ideje alatt derül fény tartósan fennálló, klinikai szempontból jelentős hypertoniára, ajánlatos abbahagyni a fogamzásgátló alkalmazását, és elkezdeni a vérnyomáscsökkentő kezelést. Abban az esetben, ha ezt az orvos megfelelőnek ítéli, a vérnyomás sikeres beállítása után újrakezdhető a kombinált orális fogamzásgátlók szedése.

Bár nem bizonyítottak egyértelmű ok-okozati összefüggést, a következő betegségek/állapotok kombinált orális fogamzásgátlók szedése, illetve a terhesség ideje alatt egyaránt előfordulnak vagy súlyosbodnak: cholestasis okozta icterus és/vagy pruritus; epekőképződés; porphyria; szisztémás lupus erythematosus; haemolyticus uraemiás szindróma; Sydenham-chorea; herpes gestationis; otosclerosis okozta hallásvesztés.

Esetenként előfordulhat chloasma, különösen kórelőzményben szereplő chloasma gravidarum esetén. Chloasmára hajlamos nők kerüljék a napsugárzást és az ultraibolya sugárzást COC-szedés alatt.

Immunreakciók

Angiödéma
Az exogén ösztrogének kiválthatják vagy súlyosbíthatják az angioödéma tüneteit, különösen azoknál a nőknél, akik örökletes angiödémában szenvednek.

ÓVINTÉZKEDÉSEK

Orvosi vizsgálatok
A Iamna bevont tabletta alkalmazásának megkezdése vagy újrakezdése előtt fel kell venni a teljes kórtörténetet (beleértve a családi kórtörténetet is), és ki kell zárni a terhességet. Meg kell mérni a vérnyomást, továbbá az ellenjavallatok (lásd 4.3 pont) és a figyelmeztetések (lásd 4.4 pont) szerinti fizikális vizsgálatot kell végezni. Fontos, hogy felhívják a nő figyelmét a vénás és arteriás thrombosissal kapcsolatos információkra, ideértve a Iamna bevont tabletta más kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz képesti kockázataira, a VTE és ATE tüneteire, az ismert kockázati tényezőkre és a teendőkre thrombosis gyanúja esetén.

A nőnek el kell mondani, hogy alaposan olvassa el a betegtájékoztatót, és tartsa be a kapott tanácsokat. A vizsgálatok gyakoriságának és típusának az elfogadott gyakorlati irányelvekben foglaltakon kell alapulnia, és ezeket az egyedi nő vonatkozásában személyre szabottan kell végezni.

Fel kell hívni a nőknek a figyelmét, hogy a hormonális fogamzásgátlók nem védenek a HIV-fertőzéssel (AIDS) és más nemi úton terjedő betegségekkel szemben.

Hatás a szénhidrát- és a zsíranyagcserére

Bár a kombinált orális fogamzásgátlók befolyásolhatják a perifériás szövetek inzulin-rezisztenciáját, és a glükóz-toleranciát, de nincs arra vonatkozó adat, mely szerint módosítani kellene az alacsony dózisú orális fogamzásgátlókat szedő (< 0,05 mg etinilösztradiol) cukorbeteg nők antidiabetikus kezelését. Mindazonáltal, a fogamzásgátlók szedésének ideje alatt gondosan monitorozni kell a diabeteses nők állapotát.

Crohn- betegség, ill. colitis ulcerosa kialakulását is észlelték kombinált orális fogamzásgátlót szedő nőknél.

A fogamzásgátlók szedése alatt a nők egy kis hányadánál a lipidszintek kedvezőtlenül változnak. Nem kontrollált dyslipidemia esetén nem hormonális fogamzásgátló módszerek alkalmazását kell mérlegelni. Tartósan fennálló hypertriglyceridaemia a COC-ket szedő nők kis hányadában előfordulhat. A plazma trigliceridszint emelkedése hasnyálmirigy-gyulladáshoz és egyéb szövődményekhez vezethet.

A hyperlipidemia miatt kezelt nők állapotát gondosan figyelemmel kell követni, amennyiben úgy döntenek, hogy COC-készítményt szednek.

Hüvelyvérzés
Előfordulhat, hogy néhány nőnél a tablettamentes időszakban nem következik be megvonásos vérzés. Ha a beteg az első kimaradt megvonásos vérzést megelőzően a COC-készítményt nem az utasításoknak megfelelően szedte, vagy ha egymást követően két alkalommal marad ki a megvonásos vérzés, a tabletta szedését abba kell hagyni és helyette nem hormonális fogamzásgátló módszert kell alkalmazni addig, amíg a terhesség lehetőségét ki nem zárják.

A COC-készítményeket szedő nőknél áttöréses / pecsételő vérzés fordulhat elő, különösen a kezelés első három hónapja alatt. Ha a vérzés tartósan fennáll vagy ismétlődik, mérlegelni kell a nem hormonális okokat és megfelelő diagnosztikus lépések lehetnek indokoltak. Ha a szervi elváltozást kizárták, a COC-készítmény további alkalmazása vagy másik készítményre való áttérés megoldhatja a problémát.

Egyes nőknél a tablettaszedés abbahagyása után amenorrhea (potenciálisan anovuláció) vagy oligomenorrhea fordulhat elő, különösen akkor, ha korábban már ilyen állapot fennállt. Abban az esetben, ha az illető a 4.2 pont útmutatásainak megfelelően szedte a gyógyszert, valószínűtlen a terhesség. Azonban, ha az első megvonásos vérzés esedékes időpontját megelőzően nem tartotta be ezeket az útmutatásokat, vagy két alkalommal maradt ki a megvonásos vérzés, csak a terhesség kizárását követően folytatható a fogamzásgátló szedése.

A kombinált orális fogamzásgátlók hatékonyságát a kihagyott tabletták (lásd 4.2 pont), emésztőrendszeri zavarok (lásd 4.2 pont), és egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek (lásd 4.5 pont) is csökkenthetik.

A Iamna bevont tabletta laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.
A Iamna bevont tabletta szacharózt is tartalmaz. Örökletes fruktóz intoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz bevont tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. A COC-t szedők körében a készítmény gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatást eddig nem figyeltek meg.


4.9 Túladagolás

Felnőtteknél és gyermekeknél az orális fogamzásgátló túladagolása során az alábbi tünetek jelentkezhetnek: émelygés, hányás, az emlő érzékenysége szédülés, hasfájás, aluszékonyság (azaz kimerültség), nőknél megvonásos vérzés fordulhat elő. A készítménynek nincs specifikus antidotuma, és a túladagolás további kezelése, ha szükség van rá, a tünetekre kell, hogy irányuljon.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Megjegyzés: Egyidejűleg alkalmazott gyógyszerezés esetén az esetleges interakciók felismerése érdekében meg kell nézni a gyógyszer alkalmazási előírását.

Más gyógyszerek hatása a Iamna bevont tablettára
Interakciók léphetnek fel a mikroszómális enzimeket indukáló gyógyszerekkel, mely a szexhormonok fokozott clearance-ét eredményezheti, és ami áttöréses vérzéshez és/vagy a fogamzásgátlás elégtelenségéhez vezethet.

Kezelés
Az enzimindukció már pár napig tartó kezelést követően észlelhető. A maximális enzimindukció általában pár héten belül látható. A gyógyszeres kezelés befejezését követően az enzimindukció nagyjából 4 hétig még fennmaradhat.

Rövidtávú kezelés

Enzimindukciót okozó gyógyszerrel kezelt nők átmenetileg barrierelvű fogamzásgátló módszert kell, hogy alkalmazzanak a COC mellett. A barrierelvű módszert az együttes gyógyszerszedés alatt, illetve a kezelés megszakítását követő 28 napban végig alkalmazni kell. Amennyiben a gyógyszeres kezelés tovább tart, mint a tabletták a COC-t tartalmazó dobozban, a következő doboz COC-t közvetlenül az előző doboz után kell elkezdeni szedni, a szokásos tablettamentes időszak nélkül.

Hosszútávú kezelés

Olyan nőbetegekben, akiknél hosszútávú kezelést alkalmaznak májenzim-indukciót okozó hatóanyagokkal, egyéb megbízható, nem hormonális fogamzásgátló módszer alkalmazása javasolt.

A szakirodalomban a következő interakciókat jelentették:

A COC-k clearance-értékét fokozó hatóanyagok (a COC-k csökkent hatékonysága enzimindukció miatt), mint:
Barbiturátok, bozentán, karbamazepin, fenitoin, primidon, rifampicin, rufabutin és a HIV kezelésére szolgáló ritonavir, nevirapin és efavirenz és esetlegesen a felbamát, grizeofulvin, oxkarbazepin, topiramát, valamint a közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) tartalmú gyógynövénykészítmények.

A COC-k clearance-értékét potenciálisan fokozza minden olyan szer, ami csökkenti a gastrointestinalis tranzitidőt.

Az EE-tartalmú készítmények és a csökkent EE szérum koncentrációhoz vezető vegyületek egyidejű alkalmazása során javasolt, hogy a Iamna bevont tabletta rendszeres szedése mellett egyidejűleg nem hormonális fogamzásgátló módszert (például óvszert vagy spermicid szert) is alkalmazzanak. Ilyen vegyületek tartós használata esetén a COC-készítmények alkalmazását nem szabad elsődleges fogamzásgátló módszernek tekinteni.

A COC-k clearance értékét csökkentő hatóanyagok:
Atorvasztatin; a szulfatálás kompetitív gátlószerei a gastrointestinális traktus falában, például az aszkorbinsav (C-vitamin) és a paracetamol; a citokróm P450 3A4 izoenzimeket gátló szerek, például az indinavir, az mint az antifungális azolok (pl itrakonazol, flukonazol és a vorikonazol), a verapamil, a makrolidok (pl. klaritromicin, eritromicin), a diltiazem és a grapefruitlé emelhetik a plazma ösztrogén- és/vagy progesztin-koncentrációját.

A COC-k clearance értékét változó módon befolyásoló hatóanyagok:
COC-készítményekkel együtt alkalmazva a HIV-proteáz-inhibitorok és a nem nukleozid reverz transzkriptáz gátlók számos kombinációja, beleértve a HCV-inhibitorokat, növelhetik vagy csökkenthetik az ösztrogén és a progesztin plazmakoncentrációit. Néhány esetben ezen változások nettó hatása klinikailag jelentős lehet.

Ezért az együttesen szedett HIV/HCV elleni készítmények felírási útmutatóját át kell tekinteni a lehetséges interakciók és bármely vonatkozó ajánlás beazonosításához. Amennyiben kétség merül fel, kiegészítő barrierelvű fogamzásgátlási módszert kell alkalmazni a proteázinhibitorral vagy a nem-nukleozid reverz transzkriptáz gátlóval kezelt nők esetén.

Napi 60 mg-120 mg etorikoxib 0,035 mg etinilösztradiol-tartalmú kombinált hormonális fogamzásgátlóval együtt adagolva, az etinilösztradiol plazmakoncentrációjának 1,4-1,6 szoros emelkedését okozta.

A Iamna bevont tabletta hatása más gyógyszerekre
A COC-k befolyásolhatják néhány más hatóanyag metabolizmusát, következésképpen azok plazma- és szöveti koncentrációja vagy nőhet (pl. ciklosporin, teofillin, kortikoszteroidok) vagy csökkenhet (pl. lamotrigin, levotiroxin, valproát).

In vitro, az etinilösztradiol reverzibilisen gátolja a CYP2C19-, CYP1A1- és CYP1A2-enzimet, valamint hatásmechanizmusa alapján gátolja a CYP3A4/5, CYP2C8 és a CYP2J2-enzimet. Klinikai vizsgálatokban az etinilösztradiol-tartalmú hormonális fogamzásgátló adása nem vagy csak kis mértékben vezetett a CYP3A4-szubsztrátok (pl. midazolám) plazmakoncentrációjának növekedéséhez, ugyanakkor a CYP1A2-szubsztrátok plazmakoncentrációja enyhén (pl. teofillin) vagy mérsékelten (pl. melatonin és tizanidin) növekedhet.

Farmakodinámiás kölcsönhatások
A klinikai vizsgálatok során, az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirrel és dazabuvirrel (ribavirinnel együtt vagy a nélkül) kezelt hepatitis C-fertőzötteknél a normálérték ötszörösét meghaladó GPT- (ALAT) szint-emelkedés szignifikánsan gyakrabban fordult elő azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek. Ezenkívül a glekaprevir/pibrentaszvirrel vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirrel kezelt betegeknél is a GPT-szint emelkedését figyelték meg azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek (lásd 4.3 pont).
Ezért a Iamna bevont tablettát alkalmazóknak más fogamzásgátló módszerre kell váltaniuk (pl. csak progesztogént tartalmazó, vagy nem hormonális fogamzásgátló módszerre) ezen gyógyszerkombinációs kezelések megkezdése előtt. A Iamna bevont tabletta alkalmazását csak a kombinációs kezelés befejezése után 2 héttel lehet újrakezdeni.

Laboratóriumi vizsgálatok
A fogamzásgátló szteroidok alkalmazása befolyásolhatja bizonyos laboratóriumi vizsgálatok eredményeit (pl. a máj-, pajzsmirigy-, mellékvese-, és vesefunkció biokémiai értékeit), a (szállító) fehérjék (pl. a kortikoszteroid-kötő globulin) és a lipid/lipoprotein frakciók plazmaszintjét, valamint a szénhidrát-anyagcsere, a koaguláció és a fibrinolízis paramétereit. A változás mértéke rendszerint nem haladja meg a laboratóriumi normál tartományt.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A COC alkalmazását kapcsolatba hozták:
* a cervicalis intraepithelialis neoplasma és a méhnyakrák fokozott kockázatával;
* az emlőrák diagnózisának a fokozott kockázatával;
* a jóindulatú májdaganatok (pl. fokális nodularis hyperplasia, májadenoma) fokozott kockázatával.

Szervrendszer

Mellékhatás
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Gyakori (?1/100 - <1/10)

Vaginitis, beleértve a candidiasist is
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
Nagyon ritka (?1/10000)


Hepatocellularis carcinoma
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka (?1/10000 - <1/1000)




Nagyon Ritka (<1/10000)

Anaphylaxia / anaphylactoid reakció, így nagyon ritka esetekben urticaria, angiodema, és súlyos, légzési és keringési tünetekkel járó reakciók

Systemás lupus erythematosus kiújulása
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)


Ritka (?1/10000 - <1/1000)

Nagyon ritka (<1/10000)


Étvágy megváltozása (fokozott vagy csökkent étvágy)

Glükóz intolerancia

Porphyria kiújulása
Pszichiátriai kórképek
Gyakori (?1/100 - <1/10)

Kedélyállapot változása, így depresszió; libido megváltozása
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori (?1/10)

Gyakori (?1/100 - <1/10)

Nagyon ritka (<1/10000)

Fejfájás (a migrént is beleértve)

Idegesség, szédülés

A chorea fellángolása
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Ritka (?1/10000 - <1/1000)


Nagyon ritka (<1/10000)

Kontaktlencsével szemben kialakult intolerancia

Opticus neuritis;* retinaér-thrombosis
Érbetegségek és tünetek
Ritka (?1/10000 - <1/1000)


Nagyon ritka (<1/10000)

Vénás thromboembolia, artériás thromboembolia

Varicositas súlyosbodása
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori (?1/100 - <1/10)

Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)

Nagyon ritka (<1/10000)

Nem ismert (a rendelkezésre álló adatok alapján a gyakoriság nem állapítható meg)

Émelygés, hányás, hasfájás

Hasi görcsök, haspuffadás

Pancreatitis, ischaemiás colitis

Gyulladásos bélbetegség (Crohn betegség, colitis ulcerosa)
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Ritka (?1/10000 - <1/1000)

Nagyon ritka (<1/10000)

Nem ismert (a rendelkezésre álló adatok alapján a gyakoriság nem állapítható meg)

Cholestaticus icterus

Epehólyag betegség, így epekövek **

Hepatocellularis károsodás (pl. hepatitis, kóros májfunkció)
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori (?1/100 - <1/10)

Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)



Ritka (?1/10000 - <1/1000)

Nagyon ritka (<1/10000)

Acne

Csalánkiütés, akár tartósan fennálló chloasma (melasma), hirsutismus, alopecia

Erythema nodosum

Erythema multiforme
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nagyon ritka (<1/10000)

Hemolyticus uraemiás szindróma
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nagyon gyakori (?1/10)

Gyakori (?1/100 - <1/10)


Áttöréses / pecsételő vérzés

Emlőfájdalom, érzékenység, megnagyobbodás, váladékozás, dysmenorrhea; a menstruáció erősségének megváltozása; cervicalis hám és szekréció megváltozása; amenorrhea
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori (?1/100 - <1/10)


Folyadékretenció / ödéma
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyakori (?1/100 - <1/10)

Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)



Ritka (?1/10000 - <1/1000)

Súlyváltozás (hízás vagy fogyás)

Vérnyomás emelkedése; szérum zsírsavszintek változása, így hypertriglyceridaemia

Szérum folsavszintek csökkenése ***

* Az opticus neuritis a látás részleges vagy teljes elvesztéséhez vezethet.
** A COC-készítmények súlyosbíthatják a már fennálló epehólyag-betegséget és a korábban tünetmentes nőknél gyorsíthatják ennek a betegségnek a kialakulását.
*** A szérum folsavszinteket a COC-kezelés csökkentheti. Ennek klinikai jelentősége lehet, ha a nő a COC-készítmény szedésének az abbahagyása után röviddel terhes lesz.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Az artériás és vénás thrombosisos és thromboemboliás események, beleértve a myocardialis infarctus, stroke, átmeneti ischaemiás attak, vénás thrombosis és tüdőembólia emelkedett kockázatát figyelték meg kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nőknél. Ezek részletesebb ismertetése a 4.4 pontban található.

Daganatok:
• Az emlődaganat diagnózisának gyakorisága nagyon kis mértékben emelkedett az orális fogamzásgátlót szedők körében. Mivel az emlődaganat ritka a 40 év alatti nőkben, az előfordulása alacsony az emlőrák átlagos kockázatával kapcsolatban. Az ok-okozati összefüggés a kombinált hormonális fogamzásgátlókkal ismeretlen.
• Májdaganat (benignus és malignus)

Egyéb betegségek:
• Emelkedett pancreatitiskockázat COC használatakor (hypertriglyceridaemiaval élő nőknél)
• hypertonia
• Olyan állapotok megjelenése vagy romlása, melyek nincsenek egyértelműen kapcsolatban a COC alkalmazásával: sárgaság, és/vagy cholestasis okozta pruritus, epekőképződés, porphyria, szisztémás lupus erythematosus, hemolyticus uraemiás szindróma, Sydenham-chorea, herpes gestationis, otosclerosis okozta hallásvesztés, cervix carcinoma.
• Örökletes angiooedemában szenvedő nőknél az exogén ösztrogének kiválthatják vagy súlyosbíthatják az angiooedema tüneteit.
• májfunkció-zavarok
• változások a glükóztoleranciában vagy a perifériás inzulin-rezisztenciában
• Crohn-betegség, colitis ulcerosa
• chloasma

Interakciók
Áttöréses vérzés és/vagy a fogamzásgátló hatás megszűnése származhat más (enzimindukciót okozó) gyógyszerekkel való kölcsönhatás miatt (lásd 4.5 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: progesztogének és ösztrogének fix kombinációi, ATC-kód: G03A A10

A COC-k fogamzásgátló hatása különböző tényezők kölcsönhatásán alapul. Legfontosabb ezek közül az ovuláció gátlása, és a cervixnyák tulajdonságainak módosítása. Továbbá, az endometriumot nem teszi fogékonnyá a beültetésre.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

* Gesztodén

Felszívódás
A szájon át alkalmazott gesztodén gyorsan és tökéletesen felszívódik. A 4 ng/ml-es legnagyobb szérumkoncentráció egyszeri alkalmazás után körülbelül egy óra múlva alakul ki. Az élettani hasznosulás kb. 99%.

Eloszlás
A gesztodén a szérum albuminhoz és a nemi hormonokat megkötő globulinhoz (SHBG) kapcsolódik. A szerből csak a szérumban lévő teljes koncentráció 1-2%-a van jelen szabad szteroidként, 50-70%-a az SHBG-hez kötődik. Az SBHG növekedése, amelyet az etinilösztradiol indukál, az SHBG-hez kötődő mennyiséget növeli, az albuminhoz kötődő mennyiség rovására. A gesztodén látszólagos eloszlási térfogata 0,7 l/kg.

Anyagcsere
A gesztodén a szteroidok metabolizációjának jól ismert módján tökéletesen metabolizálódik. A szérumból lebomlás útján kiürülő mennyiség 0,8 ml/min/kg. A vele együtt adagolt etinilösztradiollal direkt kölcsönhatás nem észlelhető.

Kiválasztás
A gesztodén szérumszintje két lépcsőben csökken. A végső kiürülési fázis 12-15 órás felezési idővel jellemezhető. A gesztodént nem változatlan formában választja ki a szervezet. Anyagcsere-termékei kb. 6:4 arányban választódnak ki a vizelettel, illetve az epével. Az anyagcsere-termékek kiválasztásának felezési ideje kb. 1 nap.

Egyensúlyi állapot
A gesztodén farmakokinetikai tulajdonságait az SHBG-szint határozza meg, amelyet az etinilösztradiol a háromszorosára növel. A naponta történő gyógyszerszedéskor a gyógyszer szérumszintje körülbelül négyszeres lesz, és a kezelési ciklus második felében áll be az egyensúlyi állapot.

* Etinilösztradiol

Felszívódás
A szájon át alkalmazott etinilösztradiol gyorsan és tökéletesen felszívódik. A 80 pg/ml-es legnagyobb szérumkoncentráció 1-2 órán belül alakul ki. A felszívódás és a "first pass effect" során az etinilösztradiol nagymértékben metabolizálódik, ezért az átlagos orális biohasznosulása kb 45%, mely 20-65% között jelentős individuális eltéréseket mutat.

Eloszlás
Az etinilösztradiol nagymértékben, de nem specifikusan kötődik a szérum albuminhoz (kb. 98%), és az SHBG szérumkoncentrációjának növekedését indukálja. Az etinilösztradiol látszólagos eloszlási térfogata 2,8-8,65 l/kg.

Anyagcsere
Az etinilösztradiol mind a vékonybél mukozában mind pedig a májban konjugálódik. Az etinilösztradiol elsősorban aromatikus hidroxilációval metabolizálódik, de a hidroxilált és metilált származékoknak is széles skálája képződik, melyek szabad, illetve glükuronidált és szulfatált metabolitok formájában vannak jelen. A clearance kb 2,3-7 ml/min/kg.

Kiválasztás
Az etinilösztradiol szérumszintje két fázisban csökken, amelyet kb. 1 órás és 10-20 órás felezési idő jellemez. A gyógyszer változatlan formában nem ürül ki. A metabolitok a vizelettel illetve az epével 4:6 arányban ürülnek. A metabolitok excreciójának felezési ideje kb.1 nap.

Egyensúlyi állapot
A szérum végső diszpozíciós fázisa és a naponkénti bevétel következtében a felezési idő változó, az etinilösztradiol egyensúlyi állapota kb. 1 hét alatt áll be.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A preklinikai vizsgálatok során nem észleltek toxikus, genotoxikus, karcinogén, illetve a reprodukcióra toxikus mellékhatásokat. Mindenesetre nem szabad elfelejteni, hogy a szexuálszteroidok elősegíthetik bizonyos hormonfüggő szövetek és daganatok növekedését.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Bevont tabletta PVC/Al buborékcsomagolásban, dobozban.
1×21, 3×21 vagy 6×21 bevont tablettát tartalmazó naptárcsomagolás.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30°C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében a buborékcsomagolást tartsa a dobozában.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Hungária Kft.
1114 Budapest
Bartók Béla út 43-47.


8. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Iamna 75 mikrogramm/20 mikrogramm bevont tabletta
OGYI-T-21218/01 1×21 db buborékcsomagolásban
OGYI-T-21218/02 3×21 db buborékcsomagolásban
OGYI-T-21218/03 6×21 db buborékcsomagolásban

Iamna 75 mikrogramm/30 mikrogramm bevont tabletta
OGYI-T-21218/04 1×21 db buborékcsomagolásban
OGYI-T-21218/05 3×21 db buborékcsomagolásban
OGYI-T-21218/06 6×21 db buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2010. március 18.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2014. szeptember 5.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. január 20.
1 Ezeket az incidencia értékeket az összes epidemiológiai vizsgálati adat alapján becsülték, amelyhez a különböző készítményeknek a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz hasonlított relatív kockázatát használták.
2A tartomány középértéke 5-7 per 10 000 NÉ, a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlók relatív kockázata alapján, az ilyen készítmények alkalmazása nélkül tapasztalható, körülbelül 2,3-3,6-os kockázatához viszonyítva.
---------------

------------------------------------------------------------

---------------

------------------------------------------------------------




2

OGYÉI/66123/2022
OGYÉI/66124/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Iamna bevont tabletta használatának indikációja terhesség idején nem áll fenn.
Ha a Iamna szedése alatt terhesség jön létre, a készítmény szedését azonnal abba kell hagyni.
Mindazonáltal nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a COC-készítményekben lévő ösztrogén és progesztogén károsítaná a fejlődő gyermeket, ha a COC-készítmény szedése során véletlenül terhesség következne be. Lásd 5.3 pont.

Postpartum időszakban a Iamna bevont tabletta újrakezdése esetén mérlegelni kell a VTE (vénás thromboembolia) fokozott kockázatát (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Szoptatás
A fogamzásgátló szteroidok és/vagy metabolitjaik kis mennyiségét kimutatták a szoptató anyák tejében és beszámoltak a gyermeknél néhány mellékhatásról, így sárgaságról és az emlő megnagyobbodásáról. A COC-k befolyásolhatják az anyatej elválasztását, mivel csökkenthetik a tej mennyiségét és megváltoztathatják annak összetételét.

A COC-készítmények alkalmazása általában nem javasolt egészen addig, amíg a szoptató anya teljesen el nem választja a gyermeket.