Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

EMPERIN 16MG TABLETTA 60X (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
N07CA Szédülés elleni készitmények
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21087/02
Hatóanyagok:
Betahistinium chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Eredeti csomagolásban
Nedvességtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek
Emperin 8 mg tabletta: Az ajánlott adag általában a napi 24-48 mg-os tartományban van (több részletben alkalmazva).
8-16 mg (1-2 tabletta) naponta 3-szor.

Emperin 16 mg tabletta: Az ajánlott adag általában a napi 24-48 mg-os tartományban van (több részletben alkalmazva).
8-16 mg (1/2-1 tabletta) naponta 3-szor.

Az adagolást a beteg egyéni szükségleteinek megfelelően kell beállítani, a beteg kezelésre adott válaszának megfelelően. Néha csak több hetes kezelést követően figyelhető meg javulás. A legjobb eredmény egyes esetekben csak több hónapos kezeléssel érhető el. A betegség jelentkezésekor megkezdett kezelés megakadályozza a betegség progresszióját és/vagy a hallásvesztést a betegség későbbi stádiumában.

Gyermekek és serdülők
A betahisztin nem javasolt 18 év alatti gyermekek számára a biztonságosságra és a hatásosságra vonatkozó adatok elégtelensége miatt.

Időskor
A klinikai vizsgálati adatok limitáltak ebben a betegcsoportban, de a széles körű posztmarketing tapasztalatok alapján nem szükséges az adagolás módosítása az idős betegek esetében.

Vesekárosodás
Klinikai vizsgálati adatok nem állnak rendelkezésre ebben a betegcsoportban, de a posztmarketing tapasztalatok alapján nem látszik szükségesnek az adagolás módosítása a vesekárosodásban szenvedő betegek esetében.

Májkárosodás
Klinikai vizsgálati adatok nem állnak rendelkezésre ebben a betegcsoportban, de a posztmarketing tapasztalatok alapján nem látszik szükségesnek az adagolás módosítása a májkárosodásban szenvedő betegek esetében.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A tablettákat étkezés közben kell bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Óvatosság ajánlott peptikus ulcusban szenvedő betegek kezelése esetén, ill. ha az anamnézisben peptikus ulceráció szerepel, mivel a betahisztinnel kezelt betegekben esetenként dyspepsia jelentkezhet.

Óvatosan adható a készítmény asthma bronchiale-ban szenvedő betegeknek.

Kellő óvatossággal rendelhető a betahisztin csalánkiütés, bőrkiütés vagy allergiás rhinitis esetén, mivel előfordulhat ezen tünetek rosszabbodása.

Óvatosság ajánlott súlyos hypotensiós betegek esetén.

Ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, laktóz-intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A betahisztin Meniere-szindróma kezelésére javasolt, amely vertigoval, fülzúgással és halláscsökkenéssel járó tüneteket okoz. A Meniere-szindróma és tünetei negatívan befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A betahisztin nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolta a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket az erre irányuló klinikai vizsgálatok során.


4.9 Túladagolás

Csak kisszámú túladagolási esetet jelentettek. Néhány beteg észlelt 640 mg-os adagig terjedő túladagolás esetén enyhe, ill. középsúlyos tüneteket (pl. hányinger, aluszékonyság, hasi fájdalom). Súlyosabb szövődmények (pl. konvulzió, pulmonális vagy kardiális szövődmények) jelentkeztek a betahisztin szándékos túladagolása esetén, különösen egyéb gyógyszerek túladagolásával egyidejűleg. A túladagolás kezelése standard támogató beavatkozásokkal történik.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A betahisztinnel kezelt betegeknél placebo-kontrollált vizsgálatok során a következő mellékhatásokat figyelték meg az alábbi előfordulási gyakoriságokkal: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (? 10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg).

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hányinger és dyspepsia.

A klinikai vizsgálatok során jelentett eseteken túl a következő mellékhatások fordultak elő a posztmarketing használat során kapott spontán jelentésekben, illetve a szakirodalomban. A rendelkezésre álló adatokból az előfordulás gyakorisága nem állapítható meg, így annak besorolása: "nem ismert".

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók, pl. anafilaxia.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Enyhe gyomorpanaszok (például hányás, gasztrointesztinális fájdalom, hasi feszülés és puffadás). Ezek általában kezelhetők a gyógyszer étkezés közben történő bevételével vagy az adag csökkentésével.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
A bőr és a bőr alatti szövet túlérzékenységi reakciói, főként angioneurotikus ödéma, csalánkiütés, bőrkiütés és pruritus.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szédülés elleni készítmények ATC kód: N07C A01

A betahisztin hatásmechanizmusa csak részben tisztázott. Számos, állatkísérletekkel és humán adatokkkal alátámasztott hipotézis létezik.

? A betahisztin hatással van a hisztaminerg rendszerre:
A betahisztin részleges H1-receptor-agonistaként és H3-receptor-antagonistaként működik az idegszövetben is, H2-receptor-aktivitása elhanyagolható. A betahisztin a preszinaptikus H3-receptorok gátlása és downregulációja révén növeli a hisztaminforgalmat és a hisztaminfelszabadulást.

? A betahisztin képes fokozni a cochlearis területek, valamint az egész agy véráramlását:
Farmakológiai állatkísérletek kimutatták, hogy javítja a belső fülben a stria vascularis keringését, valószínűleg a belső fül mikrocirkulációjában részt vevő praecapillaris sphincterek ellazítása révén.
Kimutatták továbbá, hogy a betahisztin fokozza emberben az agyi vérkeringést.

? A betahisztin elősegíti a vestibularis kompenzációt:
A betahisztin állatokban egyoldali neurectomia után gyorsítja a vestibularis funkciók regenerálódását a centrális vestibularis kompenzáció elősegítése révén; ezt a hatást a hisztaminforgalom és a hisztaminfelszabadulás upregulációja jellemzi és a H3-receptor-antagonizmus közvetíti. Vestibularis neurectomia után emberben is csökkent a regenerálódáshoz szükséges idő betahisztinnel történő kezelés mellett.

? A betahisztin megváltoztatja a vestibularis magvakban a neuronok tüzelését:
A betahisztin dózisfüggően gátolja a neuronok tüzelési aktivitását a lateralis és medialis vestibularis magvakban.

Az állatkísérletekben igazolt farmakodinámiás jellemzők hozzájárulhatnak a betahisztinnek a vestibularis rendszerre gyakorolt pozitív terápiás hatásához.

A betahisztin hatásosságát Méniere-betegségben szenvedő betegek bevonásával végzett vizsgálatokban bizonyították: a vertigórohamok súlyosságában és gyakoriságában egyaránt javulás következett be.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A per os alkalmazott betahisztin könnyen és csaknem teljes mértékben felszívódik a gasztrointesztinális traktus bármely részéből. Felszívódás után a hatóanyag gyorsan és csaknem teljes mértékben 2-piridil-ecetsavvá (2-PAA) metabolizálódik. A betahisztin plazmaszintje nagyon alacsony. Éppen ezért minden farmakokinetikai vizsgálat alapja a 2-PAA szintjének mérése a plazmában és a vizeletben. Étkezés utáni bevétel esetén a Cmax alacsonyabb, mint éhgyomorra történő alkalmazáskor. A betahisztin teljes felszívódása azonban hasonló a két esetben. Ez azt mutatja, hogy a táplálékbevitel csupán lelassítja a betahisztin felszívódását.

Eloszlás
A betahisztinnek kevesebb, mint 5%-a kötődik a plazmafehérjékhez.

Biotranszformáció
Felszívódás után a betahisztin gyorsan és csaknem teljes mértékben 2-PAA-vá metabolizálódik, amelynek nincs farmakológiai hatása. A betahisztin per os alkalmazását követően a 2-PAA plazmakoncentrációja (és vizeletben mért koncentrációja) a maximumot egy órával a bevétel után éri el, majd csökken, féléletideje körübelül 3,5 óra.

Elimináció
A 2-PAA rögtön ki is ürül a vizelettel. 8 és 48 mg közötti dózistartományban az eredeti adagnak mintegy 85%-a fellelhető a vizeletben. Magának a betahisztinnek a vesén át vagy széklettel történő kiürülése csekély jelentőségű.

Linearitás
Orális alkalmazás során 8 és 48 mg közötti dózistartományban a kiürülési arány állandó, ami azt jelzi, hogy a betahisztin farmakokinetikája lineáris, továbbá hogy a metabolizmusában részt vevő útvonal nem telített.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Krónikus toxicitás
Idegrendszeri mellékhatásokat észleltek kutyák és majmok esetében intravénásan alkalmazott 120 mg/ttkg és ennél nagyobb adagok után.
Per os alkalmazott betahisztin-dihidrokloriddal krónikus toxicitási vizsgálatokat patkányokon és kutyákon végeztek, 18, ill. 6 hónapig. A patkányok az 500 mg/ttkg adagot, a kutyák pedig a 25 mg/ttkg adagot a klinikai kémiai és a hematológiai paraméterek megváltozása nélkül tolerálták. Ezeknél az adagoknál a kezelés nem idézett elő szövettani elváltozásokat. 300 mg/ttkg-ig emelt adagok esetében a kutyáknál hányást tapasztaltak. Egy szakirodalomban megjelent publikáció arról számolt be, hogy egy patkányokon 39 mg/ttkg és ennél nagyobb betahisztinadagokkal végzett 6 hónapos kísérlet után egyes szövetekben hyperaemiát észleltek. A publikációban korlátozott mennyiségű adatot közöltek, ezért ennek az észlelésnek a jelentősége nem világos.

Mutagén és karcinogén potenciál
A betahisztin nem mutagén hatású.
Speciális karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek betahisztin-dihidrokloriddal. Mindazonáltal a patkányokon végzett 18 hónapos krónikus toxicitási vizsgálat során a hisztopatológiai vizsgálat nem mutatott ki tumort, neoplazmát vagy hyperplasiát. A betahisztin-dihidroklorid 500 mg/ttkg-ig terjedő adagolásban nem mutatott karcinogén potenciált ebben a korlátozott terjedelmű, 18 hónapos vizsgálatban.

Reprodukciós toxicitás
A betahisztinnek a reprodukcióra való hatására vonatkozólag korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. Egy patkányokon végzett egygenerációs vizsgálatban a napi 250 mg/ttkg orális betahisztin dózis nem volt negatív hatással sem a hímek, sem a nőstények fertilitására, sem a foetus beágyazódására, sem az ellésre, sem az utódok szoptatás alatt tapasztalt életképességére. Nem tapasztaltak abnormalitást az elválasztott patkányoknál sem. 10, ill. 100 mg/ttkg betahisztin adaggal per os kezelt vemhes nyulak esetében sem tapasztaltak negatív hatásokat a foetusok beágyazódását, vitalitását vagy súlyát illetőleg, és nem észleltek a foetusoknál csontrendszeri vagy lágyszöveti rendellenességeket sem. Ezekből a vizsgálatokból az a következtetés vonható le, hogy a betahisztinnek nem volt kimutatható hatása a releváns reprodukciós paraméterekre ezekben a patkányokon, ill. nyulakon végzett vizsgálatokban. A betahisztin nem teratogén. A szóban forgó vizsgálatok kísérletes jellege miatt azonban a kockázatot nem lehet teljes mértékben kizárni.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Emperin 8 mg tabletta: 30 db, 50 db, 100 db és 120 db tabletta PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Emperin 16 mg tabletta: 20 db, 30 db, 42 db, 50 db, 60 db, 84 db és 100 db tabletta PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25oC-on, az eredeti csomagolásban tárolandó a nedvességtől való védelem érdekében.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
H-1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

Emperin 8 mg tabletta: OGYI-T-21 087/01 - 100x
Emperin 16 mg tabletta: OGYI-T-21 087/02 - 60x


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA


A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. december 02.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2013. március 8.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2017. február 7.



7




OGYÉI/3116/2016
OGYÉI/3119/2016




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhes nőkön történő alkalmazásra nincs megfelelő adat a betahisztin tekintetében. Az állatokon végzett kísérletek nem kielégítőek a terhesség és embrionális/magzati fejlődés, szülés és szülés utáni fejlődés tekintetében. Emberben a potenciális veszély nem ismert.
A betahisztint a terhesség ideje alatt nem szabad alkalmazni, csak akkor, ha erre egyértelműen szükség van.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a betahisztin kiválasztódik-e az anyatejbe. Állatkísérletekben sem vizsgálták, hogy kiválasztódik-e az anyaállatok tejébe. Szoptatás esetén a gyógyszernek az anya számára való fontosságát kell összevetni a szoptatás előnyeivel és a csecsemőre nézve jelentkező potenciális kockázattal.