Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

L-THYROXIN HENNING 50 MIKROGRAMM TABLETTA 100X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sanofi-aventis Zrt.
Hatástani csoport:
H03AA Pajzsmirigy-hormonok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01417/03
Hatóanyagok:
Levothyroxinum natricum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
721 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános577,00144,00
Közgyógy721,000,00
Üzemi baleset721,000,00
Teljes0,00721,00
Egyedi engedélyes0,00721,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Individuális.
Az itt megadott adagolási táblázat csak irányelveket tartalmaz.

Az egyes betegek napi dózisának meghatározása a laboratóriumi és klinikai vizsgálatok alapján történik. Tekintettel arra, hogy számos betegnél magasabb T4 (tiroxin)- és fT4 (szabad tiroxin)-koncentráció tapasztalható, a thyreoid-stimuláló hormon (TSH) szérumszintje reálisabb alapja lehet a kezelésnek.
A thyreoid-hormon kezelést alacsony dózissal kell kezdeni és fokozatosan kell az adagolást növelni 2, illetve 4 hetente mindaddig, amíg a szubsztitúciós szintet el nem éri.

Gyermekek és serdülők
Újszülötteknek és gyermekeknek veleszületett hypothyreosis esetén, ahol fontos a gyors szubsztitúció, az ajánlott kezdő dózis 10-15 mikrogramm/testtömegkilogramm naponta az első három hónapban. Ezt követően a dózist az egyéni szükséglethez kell igazítani, a klinikai tünetek és a thyreoid-hormon, TSH-szint alapján.

Idősebb, koszorúér-betegségben szenvedő vagy súlyos, illetve hosszú ideje fennálló hypothyreosisban szenvedő betegeknél különös óvatossággal kell elkezdeni a pajzsmirigyhormonokkal való kezelést. Ilyen esetekben alacsony dózissal kell kezdeni (pl. 12,5 mikrogramm/nap), amelyet lassan és hosszú intervallumokban (pl. fokozatosan emelve 12,5 mikrogramm/nap dózissal 4 naponta) a pajzsmirigyhormonszint gyakori ellenőrzése mellett. A komplett szubsztitúciós terápiához szükséges dózisnál alacsonyabb dózis értelemszerűen nem eredményezi a TSH-szint teljes korrekcióját, ezért ezt figyelembe kell venni.

Megfigyelések szerint alacsony testtömegű, valamint nagy és göbös strumás betegeknél elegendőnek bizonyultak a kisebb dózisok is.

Javallat
Ajánlott dózis
(mikrogramm levotiroxin-nátrium/nap)
Jóindulatú euthyreoid struma kezelése
75-200
Euthyreoid struma műtét utáni recidíva profilaxisára
75-200
Hypothyreosis szubsztitúciós kezelése felnőtteknél
- kezdő dózis
- fenntartó dózis


25-50
100-200
Hypothyreosis szubsztitúciós kezelése gyerekeknél
- kezdő dózis
- fenntartó dózis


12,5-50
100-150 mikrogramm/testfelület m2
Pajzsmirigy-túlműködés thyreostaticus kezelése mellett kísérő gyógyszerként
50-100
Szuppressziós terápia pajzsmirigyráknál
150-300
Diagnosztikus céllal: Pajzsmirigy szuppressziós teszt.
4. hét
a teszt előtt
3. hét
a teszt előtt
2. hét
a teszt előtt
1 hét
a teszt előtt



200 mikrogramm/nap
200
mikrogramm/nap

A szükséges dózis napi egyszeri alkalommal beadható.

Az alkalmazás módja

Naponta egyszer, üres gyomorra, fél órával reggeli előtt, egészben (szétrágás nélkül), lehetőleg kevés folyadékkal (pl. fél pohár vízzel).
A hatóanyag jobban felszívódik, ha éhgyomorra veszik be, mint étkezés előtt vagy után.

Gyermekek legalább 30 perccel a napi első étkezés előtt kapják meg a tablettát. A tablettát kevés vízben fel kell oldani (10-15 ml), és az elkészített oldatot még egy kis víz (5-10 ml) hozzáadása után frissen kell beadni. Az oldatot minden alkalmazása előtt frissen kell készíteni.

A kezelés időtartama

A kezelés hossza a beteg egész életén át tart a hypothyreosis szubsztitúciós kezelésénél, valamint strumectomia és thyreoidectomia után, illetve euthyreoid golyva eltávolítása után a kiújulás megelőzésére. A hyperthyreosis kezelésénél kísérő gyógyszerként az euthyreoid állapot elérése után a kezelés időtartama addig tart, amíg a thyreostaticumot szedi a beteg.

A jóindulatú euthyreoid struma kezelésénél a kezelés hosszúsága hat hónaptól két évig szükséges. Amennyiben ezen idő alatt a gyógyszeres kezelés nem volt kielégítő, a golyva műtéti vagy radioterápiás kezelése megfontolandó.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kezelés megkezdése előtt:

- A levotiroxin alkalmazása fokozott óvatosságot igényel cardiovascularis betegségben szenvedő betegek esetén, ezért a pajzsmirigyhormonnal történő kezelés, vagy thyreoid szupressziós teszt megkezdése előtt az alábbi betegségeket, illetve egészségügyi állapotokat kell kizárni, illetve kezelni: koszorúér-elégtelenség, angina pectoris, szívelégtelenség, myocardialis infarktus, arteriosclerozis, hypertonia, hipofízis-elégtelenség, mellékvese-elégtelenség.

- A pajzsmirigy-autonómiát szintén ki kell zárni, vagy kezelni a thyreoid hormonnal való terápia megkezdése előtt. Ha pajzsmirigy-autonómia gyanúja merül fel, a kezelés előtt TRH-vizsgálatot vagy szuppressziós szcintigráfiás vizsgálatot kell végezni

- Még enyhe gyógyszer okozta hyperthyreosist is meg kell akadályozni azoknál a betegeknél, akiknek koronária-elégtelensége, szívelégtelensége vagy tachycardiája van. Ezért ezekben az esetekben a thyreoid-hormon szintjét gyakran kell ellenőrizni.

- Másodlagosan kialakult hypothyreosis esetén a helyettesítő terápia adása előtt ki kell vizsgálni az okot és amennyiben szükséges a mellékvese-elégtelenség kompenzálására kiegészítő terápiát kell kezdeni.

A kezelés során:

- Néhány esetben súlyos túlérzékenységi reakciókat (beleértve az angioödémát is), jelentettek az L-Thyroxin alkalmazásakor. Ha az allergiás reakciók jelei és tünetei jelentkeznek az L-Thyroxin-kezelést abba kell hagyni és megfelelő tüneti kezelést kell alkalmazni (lásd 4.3 és 4.8 pont).

- Elővigyázatosság szükséges olyan idős, strúmás, normál pajzsmirigy-működésű betegek esetében, akiknek már volt myocardialis infarktusa, angina pectorisban, szívelégtelenségben vagy tachyarrhythmiában szenvednek.

- Pajzsmirigyhormon-pótló kezelés kiválthat akut adrenalis krízist mellékvese-elégtelenségben szenvedő betegeknél vagy azoknál, akiknek hipofízis működési rendellenessége van megfelelő kortikoszteroid kiválasztás nélkül.

- Monitorozni kell azokat a betegeket, akik a levotiroxinnal egyidejűleg olyan gyógyszereket szednek, amelyek befolyásolhatják a pajzsmirigyfunkciót (pl. amiodaron, tirozin-kináz-gátlók, nagy dózisban alkalmazott szalicilátok és furoszemid) (lásd 4.5 pont).

- Óvatosság szükséges olyan betegek kezelésekor, akiknek az anamnézisében epilepszia szerepel, mivel ilyen esetekben megnő a görcsrohamok kialakulásának kockázata.

A nagyon alacsony születési súlyú koraszülötteknél a levotiroxin-kezelés megkezdésekor monitorozni kell a hemodinamikai paramétereket, mivel az éretlen mellékveseműködés miatt összeomolhat a keringés.
(Az irodalmi adatok szerint kis súlyú koraszülöttek esetében a levotiroxin stresszreakciót kiváltva növelheti a szervezet kortizol igényét, amit a fejletlen mellékvese nem tud kielégíteni, ezért annak elégtelen működéséhez vezethet, lásd 4.8 pont).


- Levotiroxin-kezelés alatt változás korán átesett hypothyreosisos nőknél, akiknél fennáll az osteoporosis veszélye, a levotiroxin-nátrium dózisát a lehető legkisebb dózisra kell csökkenteni, és gyakran kell ellenőrizni a pajzsmirigyfunkciót (lásd 4.8 pont).

További megfontolások:

- A levotiroxin nem adható hyperthyreotikus állapotban, kivéve hyperthyreosis esetén antithyreoid gyógyszerrel történő kezelés mellett kiegészítő kezelésként.

- A pajzsmirigyhormon nem alkalmas testtömegcsökkentésre. Euthyreoid betegek esetében a levotiroxin-kezelés egyáltalán nem eredményez testtömegcsökkenést. A szokásosnál nagyobb dózisoknak súlyos, vagy akár életveszélyes nemkívánatos mellékhatásokat okozhat (lásd 4.9 pont), különösen bizonyos hatóanyagokkal, főleg szimpatomimetikus aminokkal együttesen alkalmazva.

Ha a levotiroxin-kezelés beállítódott, egy másik pajzsmirigyhormont tartalmazó gyógyszerre történő átállás esetén az átmeneti időszakban a laboratóriumi és klinikai paraméterek szoros monitorozása ajánlott a pajzsmirigy működésének lehetséges ingadozása miatt. Néhány beteg esetében a dózis módosítása válhat szükségessé.

- Diabéteszes, illetve véralvadásgátló kezelés alatt álló betegek kezelése esetén lásd a 4.5. pontot.

Laboratóriumi vizsgálatok során fellépő zavaró hatások:
A biotin megzavarhatja a biotin/sztreptavidin kölcsönhatáson alapuló pajzsmirigy immunvizsgálatokat, ami tévesen csökkent vagy tévesen emelkedett vizsgálati értékekhez vezethet. A zavaró hatások kockázata fokozottan fennáll a biotin nagyobb adagban történő alkalmazásakor.
A laboratóriumi vizsgálatok eredményeinek értelmezésekor figyelembe kell venni a biotin esetleges zavaró hatását, különösen, ha a klinikai képpel való koherencia hiánya figyelhető meg.
Biotintartalmú készítményt szedő betegek esetében tájékoztatni kell a laboratóriumi személyzetet, ha pajzsmirigyműködési vizsgálat elvégzésére van szükség. Lehetőség szerint olyan alternatív vizsgálatokat kell alkalmazni, amelyek nem érzékenyek a biotin okozta interferenciára (lásd 4.5 pont).

Az L-Thyroxin tabletta nátriumot tartalmaz.
A gyógyszer kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag nátriummentes.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítményeknek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Ugyanakkor, mivel a levotiroxin azonos a természetben előforduló pajzsmirigyhormonnal, nem várható, hogy az L-Thyroxin befolyásolja a gépjárművezetéshez, gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A T3-szint emelkedése megbízhatóbb jele a túladagolásnak, mint az emelkedett T4- vagy szabad T4-szint. 10 mg (öngyilkossági szándék) jól tolerálható komplikációk nélkül.

Túladagolás esetén a felszívódás erős fokozódása fordulhat elő (lásd 4.8 pont).

A túladagolás mértékétől függően ajánlott a kezelést megszakítani, és az alábbi kezeléseket elvégezni.
Az intenzív béta-szimpatomimetikus hatás által okozott tünetek, mint például a tachycardia, szorongás, izgatottság és hyperkinesia béta-blokkolókkal csökkenthetők. Extrém túladagolás esetén a plasmapheresis segíthet. Akut túladagolás esetén a levotiroxin felszívódása aktivált szén adásával csökkenthető.
Fogékony betegeknél, akiket az egyéni dózistolerancia-szintet meghaladó dózissal kezeltek, epilepszia izolált eseteiről számoltak be.
Hosszú éveken át tartó nem megfelelő alkalmazás hirtelen szívhalálhoz vezetett néhány bejelentett esetben.
A levotiroxin túladagolása esetén legalább 6 napig javasolt a beteg megfigyelése, mert a tünetek jelentkezése késlekedhet. Ennek oka a levotiroxin fokozatos lebomlása trijód-tironinná.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Antidiabetikumok:
A levotiroxin csökkentheti a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek hatását (pl. metformin, glimepirid, glibenklamid és inzulin). Ezért különösen a pajzsmirigyhormon-kezelés elején és a kezelés befejezésekor gyakran kell ellenőrizni a vércukorszintet, és ha szükséges, az antidiabetikumok dózisát módosítani kell.

Kumarin-származékok:
Az antikoaguláns-kezelések hatása növekedhet, mert a levotiroxin leszorítja az antikoaguláns gyógyszereket a plazmafehérjékről, ez megnövelheti a vérzés előfordulásának veszélyét (különösen központi idegrendszeri vagy gyomor-bélrendszeri vérzésekét idős betegeknél polipharmacia esetén). Ezért kezdetben és a kiegészítő terápia alatt gyakran kell ellenőrizni a véralvadási paramétereket. Ha szükséges, meg kell változtatni az antikoaguláns gyógyszer dózsát.

HIV-proteáz-gátlók:
A proteáz-gátlók (pl. ritonavir, lopinavir, indinavir) befolyásolhatják a levotiroxin hatását. A pajzsmirigyhormon-értékeket gyakran kell ellenőrizni. Szükség esetén a levotiroxin dózisát módosítani kell.

A citokróm P-450 enziminduktor gyógyszerek hatása:
Az enziminduktor gyógyszerek, mint pl. a rifampicin, karbamazepin, fenitoin és barbiturátok, valamint közönséges orbáncfüvet (Hypericum perforatum) tartalmazó készítmények növelhetik a pajzsmirigyhormon hepatikus clearence-ét, ami a pajzsmirigyhormonok szérumkoncentrációjának csökkenését eredményezi. Ezért a pajzsmirigyhormon-pótló kezelésben részesülő betegeknél az ilyen készítmények egyidejűleg történő alkalmazása esetén a pajzsmirigyhormon dózisának növelésére lehet szükség.
A fenitoin továbbá befolyásolhatja a levotiroxin hatását a levotiroxin plazmafehérjéről való leszorítása révén, ez a szabad T4 és T3 frakciók emelkedésével jár.
A thyroid-hormon paraméterek szoros megfigyelése ajánlott.

Ioncserélő gyanták:
Az ioncserélő gyanták - pl. kolesztiramin, kolesztipol, polisztirol-szulfonát, kalcium és nátriumsók - alkalmazása gátolja a levotiroxin-nátrium felszívódását. A levotiroxin-nátriumot az ilyen készítmények alkalmazása előtt 4-5 órával kell bevenni.
A koleszevelám a levotiroxinhoz kötődve csökkenti annak felszívódását a gasztrointesztinális traktusban. Nem figyeltek meg gyógyszerkölcsönhatást, amikor a levotiroxin bevétele legalább 4 órával megelőzte a koleszevelámét, ezért a levotiroxint legalább 4 órával a koleszevalám előtt kell alkalmazni.

Szevelamer:
A szevelamer csökkentheti a levotiroxin felszívódását. Ezért ajánlott a betegek pajzsmirigyfunkciójának változását a kezelés során szorosan ellenőrizni. Amennyiben szükséges, meg kell változtatni a levotiroxin dózisát.

Alumíniumot, illetve vasat tartalmazó gyógyszerek, kalcium-karbonát:
A vonatkozó irodalmi adatok szerint az alumínium-tartalmú gyógyszerek (antacidumok, szukralfát) csökkenthetik a levotiroxin hatását. Ezért a levotiroxin-tartalmú gyógyszereket legalább 2 órával az alumíniumot tartalmazó készítmény adása előtt kell bevenni.
Vas-sók: a vas-szulfát csökkenti a levotiroxin bélből való felszívódását.
Ugyanez érvényes a kalcium-karbonátra.

Szalicilátok, dikumarol, furoszemid, klofibrát:
A szalicilátok (különösen 2,0 g/napnál nagyobb dózisban), dikumarol és a furoszemid nagy dózisban (250 mg), valamint a klofibrát és más anyagok gátolhatják a pajzsmirigyhormonok kötődését a hordozófehérjékhez, aminek a következtében a szabad pajzsmirigyhormonok szintje átmenetileg megnövekszik, majd a teljes pajzsmirigyhormonszint lecsökken.

Tirozin-kináz-gátlók:
A tirozin-kináz-gátlók (pl. imatinib, szunitinib) csökkenthetik a levotiroxin hatásosságát. Ezért ajánlott a betegek pajzsmirigyfunkciójának változását a kezelés elején vagy a végén ellenőrizni. Amennyiben szükséges, meg kell változtatni a levotiroxin dózist.

Glükokortikoidok, propiltiouracil, béta-szimpatolítikumok (különösen a propanolol), és jódtartalmú kontrasztanyagok:
Ezek az anyagok gátolják a T4-nek T3-má történő perifériás átalakulását, ami a T3 szérumszintjének csökkenéséhez vezethet.

Amiodaron:
Az amiodaron gátolja a T4-nek T3-má történő perifériás átalakulását, ami a T3 szérumszintjének csökkenését, és a TSH megnövekedett szérumszintjét eredményezi.
Magas jódtartalmának köszönhetően az amiodaron hyperthyreosist vagy hypothyreosist válthat ki. Különös gondossággal kell eljárni az esetleges fel nem ismert pajzsmirigy-autonómiával társuló noduláris golyva esetében.

Szertralin, klorokin/proguanil:
Ezek a hatóanyagok csökkentik a levotiroxin hatását, és növelik a szérum TSH-szintjét.

Ösztrogének:
Az ösztrogéntartalmú fogamzásgátlókat szedő vagy post-menopausában lévő, hormonpótló-kezelésben részesülő nők levotiroxin-szükséglete magasabb lehet.

Protonpumpa-gátlók (PPI-k):
A PPI-kkel történő egyidejű alkalmazás a pajzsmirigyhormonok felszívódásának csökkenését okozhatja, ami az intragastricus pH-értéknek a PPI-k által okozott növekedése miatt következik be.
Egyidejűleg alkalmazott kezelés során a pajzsmirigy működésének rendszeres és klinikai ellenőrzése javasolt. Előfordulhat, hogy a pajzsmirigyhormonok dózisának növelésére van szükség.
Körültekintően kell eljárni akkor is, amikor a PPI-kezelés véget ér.

Szójatartalmú élelmiszerek:
A szóját tartalmazó élelmiszerek csökkenthetik a levotiroxin bélből való felszívódását. Ezért az L-Thyroxin dózisának módosítására lehet szükség, különösen a szójatartalmú élelmiszerekkel kiegészített étrend fogyasztásának kezdetén vagy befejezését követően.

Veleszületett hypothyreosisban szenvedő, szójadiétán lévő levotiroxinnal kezelt gyermekek esetében a TSH-szint emelkedését jelentették. Mivel a T4- és TSH-értékek normalizálódásához a levotiroxinnak a szokásosnál nagyobb dózisban történő adagolására lenne szükség, a szójadiéta alatt és a diétát követően a szérum T4- és TSH-szintjének szoros ellenőrzése szükséges a levotiroxin dózisának esetleges módosítása mellett.

A levotiroxin kávéval történő egyidejű alkalmazását kerülni kell, mivel a kávé csökkentheti a levotiroxin bélből történő felszívódását. Ezért a levotiroxin bevétele és a kávé fogyasztása között javasolt fél-egyórás időtartamot hagyni, ami csökkentheti a kölcsönhatás kialakulásának kockázatát. Azok a betegek, akik rendszeresen fogyasztanak kávét és levotiroxin-kezelés alatt állnak, ne változtassák meg "kávéfogyasztási szokásaikat" anélkül, hogy a kezelőorvosuk nem ellenőrizte és nem monitorozná a levotiroxinszintjüket.

Orlisztát:
Hypothyreosis és/vagy a hypothyreosis-kezelés hatásosságának csökkenése fordulhat elő, ha a levotiroxint és az orlisztátot egyidejűleg alkalmazzák. Ennek oka a levotiroxin csökkent felszívódása lehet.

Laboratóriumi vizsgálatok során fellépő zavaró hatások:
A biotin befolyásolhatja a biotin/sztreptavidin kölcsönhatáson alapuló pajzsmirigy immunvizsgálatokat, ami tévesen csökkent vagy tévesen emelkedett vizsgálati értékekhez vezet (lásd 4.4 pont).

A szemaglutid egyidejű alkalmazása befolyásolhatja a levotiroxin expozícióját. A tiroxin teljes expozíciója (AUC) (endogén szintekhez igazítva) 33%-kal növekedett a szemaglutid egyszeri orális dózisának alkalmazását követően, a maximális expozíció (Cmax) változatlan volt. Levotiroxinnal és szemaglutiddal egyidejűleg kezelt betegeknél szükséges lehet a pajzsmirigyhormon szintjének rendszeres monitorozása, illetve az levotiroxin dózisának módosítása.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A levotiroxinnal kapcsolatos mellékhatások általában túladagolással függnek össze.

Amennyiben az adagolás a beteg egyéni levotiroxin-nátrium toleranciaszintjét meghaladja, vagy túladagolás történt, akkor a hyperthyreosisra jellemző klinikai tünetek léphetnek fel, különösen akkor, ha túl gyorsan növelték a dózist a kezelés elején. Ilyen esetekben a napi dózist csökkenteni kell, vagy a gyógyszer szedését néhány napig fel kell függeszteni. A nemkívánatos hatások elmúltával a terápia óvatos adagolással visszaállítható.

Az L-Thyroxin bármely összetevőjével szembeni túlérzékenység esetén allergiás reakciók léphetnek fel, különösen bőr (pl. angioödéma, bőrkiütés, urticaria) vagy a légzőszervi tünetek alakulhatnak ki.

A feltüntetett gyakoriságokat a következő megegyezés felhasználásával határoztuk meg:
Nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - ?1/10), nem gyakori (?1/1000 - ?1/100), ritka (?1/10 000 - ?1/1000), nagyon ritka (?1/10 000), nem ismert gyakoriság (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert gyakoriság: túlérzékenység

Endokrin betegségek és tünetek
Gyakori: hyperthyreosis

Pszichiátriai kórképek
Nagyon gyakori: insomnia
Gyakori: idegesség
Nem ismert gyakoriság: ingerlékenység

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: fejfájás
Nem ismert gyakoriság: tremor, pseudotumor cerebri, különösen gyermekeknél

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nagyon gyakori: palpitációk
Gyakori: tachycardia
Nem ismert gyakoriság: szívritmuszavarok, anginás panaszok

Érbetegségek és tünetek
Nem ismert gyakoriság: kipirulás, a keringés összeomlása kis súlyú koraszülötteknél (lásd 4.4 pont)

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert gyakoriság: hasmenés, hányás

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem ismert gyakoriság: angioödéma, bőrkiütés, urticaria, verejtékezés

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem ismert gyakoriság: izomgyengeség és görcsök, osteoporosis a levotiroxin szupresszív dózisánál, különösen a változókorban lévő nőknél elsősorban hosszú ideig tartó kezelés esetén

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nem ismert gyakoriság: menstruációs zavarok

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem ismert gyakoriság: melegintolerancia, láz

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nem ismert gyakoriság: testtömegcsökkenés

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: pajzsmirigyhormonok, ATC kód: H03AA01.

A szintetikus levotiroxin hatása azonos a pajzsmirigy fő hormonjával. A tiroxin (T4) a pajzsmirigyben termelődik jodidból és tirozinból. A T4 részleges dejodinációval trijód-tironinná (T3) és reverz trijód-tironinná (rT3) alakul át. A T3 metabolikus aktivitása mintegy tízszer erősebb, mint a T4-é. A sejtmagban, a mitokondriumokban és a mikroszómákban receptorokhoz kötődve a T3 és a T4 befolyásolja az oxigénfogyasztást, a növekedést, a hőtermelést, a lipidek, proteinek, szénhidrátok, ásványi anyagok, nukleinsavak, vitaminok és más hormonok metabolizmusát. Továbbá lényeges szerepet játszanak a központi idegrendszer és a csontváz fejlődésében.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az L-Thyroxin per os alkalmazás után 75-80%-ban szívódik fel a vékonybélből. Egyidejű táplálékfelvétel a felszívódást 40-60%-ra csökkenti.
A csúcskoncentrációt a plazmában a bevétel után 6 órával éri el, azután a T4-szint fokozatosan csökken. (Ezért a T4-szintet a levotiroxint szedő betegeknél az utolsó dózis bevétele után 24 órával lehet meghatározni.) A gyógyszer hatása az orális kezelés megkezdése után 3-5 nappal jelentkezik.
A levotiroxin mintegy kétharmada a tiroxinkötő globulinhoz (TBG), közel egyharmada a tiroxinkötő prealbuminhoz (TBPA) kötődik, egy kis része pedig az albuminhoz. A magas, 99,95%-os fehérjekötődés felelős a levotiroxin hosszú felezési idejéért (kb. 1 hét), és az alacsony metabolikus clearance-rátáért (1,2 l plazma/hét). A levotiroxin felezési ideje hypothyreosisban megnyúlik, hyperthyreosisban pedig lerövidül.
A levotiroxin megoszlási térfogata 12 l.
A pajzsmirigyből naponta felszabaduló tiroxin legalább 33%-a alakul át T3-má és rT3-má a májban, vesében és más szervekben.
A magas fehérjekötődés miatt a levotiroxin csak igen kis hányada dializálható.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A nem klinikai vizsgálatok során csak a maximális humán adagolást jóval meghaladó expozíciónak voltak következményei, melyeknek a klinikai alkalmazás szempontjából csekély a jelentősége.

1.) Akut toxicitás
A levotiroxin akut toxicitása igen kismértékű. A levotiroxinnal történő mérgezések (öngyilkossági kísérletek) azt igazolják, hogy még a 10 mg feletti dózistartományban is szövődménymentesen tolerálható a készítmény. A levotiroxin alkalmazása mellett súlyos szövődmények, mint az életfontosságú funkciók (légzés, keringés) fenyegetettsége nem várható, a koszorúér-betegségek kivételével.

2.) Krónikus toxicitás
A krónikus toxicitást kutyákkal és patkányokkal vizsgálták. A levotiroxin magas dózisai patkányoknál májbetegséget, a spontán nephrosisok számának növekedését és a szervek súlyának változását okozták. Kutyáknál nem észleltek mellékhatásokat. Néhány levotiroxinnal hosszú ideig kezelt betegnél hirtelen szívhalált jelentettek.

3.) Karcinogenitás és mutagenitás
Nem végeztek olyan hosszú távú vizsgálatokat állatokkal, amely igazolná a levotiroxin carcinogenitását.
Nincsenek adatok a levotiroxin mutagenitásáról, valamint a pajzsmirigyhormonok génállományt módosító hatásáról, amely az utódok sérülését okozhatja.

4.) Reproduktív toxicitás
A placentán csak kis mennyiségű pajzsmirigyhormon megy át. Csirke embriókba adott kis dózisú levotiroxin (24 mikrogrammig) hatására megnövekedett a stophosomus incidenciája. Embernél a terhesség minden szakaszában kiterjedt tapasztalatok állnak rendelkezésre a levotiroxin terápiáról. Nincsenek bizonyítékok a levotiroxin magzatkárosító és malformációkat okozó hatásáról. Mostanáig nem közöltek adatokat a levotiroxin férfi és női fertilitást károsító, valamint egyéb ártalmas hatásáról.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

50 db, 84 db, 100 db tabletta átlátszó PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

SANOFI-AVENTIS Zrt.
1138 Budapest, Váci út 133. E épület 3. emelet
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-1417/01 (L-Thyroxin Henning 50 mikrogramm tabletta) 50 db
OGYI-T-1417/02 (L-Thyroxin Henning 50 mikrogramm tabletta) 84 db
OGYI-T-1417/03 (L-Thyroxin Henning 50 mikrogramm tabletta) 100 db

OGYI-T-1417/04 (L-Thyroxin Henning 100 mikrogramm tabletta) 50 db
OGYI-T-1417/05 (L-Thyroxin Henning 100 mikrogramm tabletta) 84 db
OGYI-T-1417/06 (L-Thyroxin Henning 100 mikrogramm tabletta) 100 db


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1989. augusztus 9.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. október 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. március 25.
11



OGYÉI/81575/2022
OGYÉI/81577/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Körültekintően végzett epidemiológiai vizsgálatok nem utalnak a levotiroxin-nátrium terhességre vagy a magzatra/újszülöttre gyakorolt káros hatására.
Az L-Thyroxin Henning 50 mikrogramm vagy 100 mikrogramm tabletta terhesség alatt alkalmazható.
A levotiroxin-kezelést terhesség és szoptatás alatt megszakítás nélkül kell folytatni. A szükséges dózisok terhesség alatt növekedhetnek.
Terhesség és szoptatás alatt szuppressziós teszt elvégzése ellenjavallt.

Terhesség
A pajzsmirigyhormonok a placentán nehezen jutnak át, a klinikumban nem tapasztaltak magzati rendellenességeket. Terhesség alatt a pajzsmirigyhormonok normál szinten való tartása alapvető az anya és magzat egészségének biztosítása érdekében. A levotiroxin-kezelést terhesség alatt folytatni kell.

Mivel a szérum TSH-szintjének emelkedése korán, már a terhesség első 4 hetében előfordulhat, a levotiroxin-kezelésben részesülő terhes nőknél a TSH-szintet mindegyik trimeszterben ellenőrizni kell annak biztosítása érdekében, hogy az anyai szérum TSH-értékek az adott trimeszternek megfelelő referenciatartományban legyenek. Az emelkedett szérum TSH-szintet a levotiroxin dózisának növelésével kell korrigálni. Mivel a szülés utáni TSH-értékek hasonlóak a fogantatást megelőző értékekhez, a levotiroxin dózisát a szülés után azonnal a terhesség előtti dózisra kell visszaállítani. A szérum TSH-szintjét a szülést követő 6-8 hét alatt kell elérni.

Terhesség alatt ellenjavallt a levotiroxin abban az esetben, ha azt kiegészítő terápiaként alkalmazzák a pajzsmirigyműködést gátló gyógyszerek mellé a hyperthyreosis kezelésére. A levotiroxin adása megnövelheti az antithyreoid gyógyszerek dózisát.
A pajzsmirigyműködést gátló gyógyszerek hatékony dózisban, a levotiroxintól eltérően átjutnak a placentán, ennek következtében a magzatnál hypothyreosis alakulhat ki. A terhesség alatti hyperthyreosis csak kis dózisú pajzsmirigyműködést gátló gyógyszerrel kezelendő.

Szoptatás
A szoptatás időszakában a levotiroxin kiválasztódik az anyatejbe, de a javasolt terápiás dózisok mellett elért koncentrációk nem elegendőek ahhoz, hogy a csecsemőnél hyperthyreosis kialakulásához vagy a TSH-kiválasztás szuppressziójához vezessenek.

Termékenység
A hypothyreosis vagy hyperthyreosis valószínűleg hatást gyakorol a termékenységre. A hypothyreosis L-Thyroxinnal történő kezelését a laboratóriumi paraméterek ellenőrzése során kapott eredményekhez kell igazítani, mivel az alacsony dózis valószínűleg nem eredményez javulást, a túlzott adagolás pedig hyperthyreosis kialakulásához vezethet.