Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PENTAXIM POR ÉS SZUSZPENZIÓ SZUSZP INJEKCIÓHOZ 1X0,5ML ET

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sanofi Pasteur Sa
Hatástani csoport:
J07CA Bakteriális és virális vakcinák kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09414/05
Hatóanyagok:
Diphteria toxoidDDD
Tetanusz toxoid
Bordatella pertussis
Haemophilus influenzae
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Elkészítés után azonnal felhasználandó
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Elkészítés után egy adag (0,5 ml) vakcina tartalma:
Diftéria toxoid1 legalább 20 NE2, 3 (30 Lf)
Tetanusz toxoid1 legalább 40 NE3, 4 (10 Lf)
Bordetella pertussis antigének 1:
Pertusszisz toxoid1 25 mikrogramm
Filamentózus hemagglutinin1 25 mikrogramm
Poliovírus (inaktivált)5
1-es típus (Mahoney törzs) 29 D-antigén egység6
2-es típus (MEF-1 törzs) 7 D-antigén egység6
3-as típus (Saukett törzs) 26 D-antigén egység6

Haemophilus influenzae b típus poliszacharid 10 mikrogramm
tetanusz proteinhez konjugálva

1 Hidratált alumínium-hidroxidra (0,3 mg Al3+) adszorbeálva
2 Mint alsó konfidencia határérték (p = 0,95), és legalább 30 NE, mint átlagérték
3 vagy megfelelő immunogenitás értékelésére használt módszerrel meghatározott, ezzel egyenértékű aktivitás
4 mint alsó konfidencia határérték (p = 0,95)
5 VERO-sejtkultúrán tenyésztett
6 Az 1-es 2-es és 3-as szerotípusú antigén mennyisége pontosan ugyanannyi, mint a korábban 40-8-32 D-antigén egységként megadott mennyiség, egy másik megfelelő immunkémiai módszerrel meghatározva.

Ismert hatású segédanyag:
12,5 mikrogramm fenilalanin (lásd 4.4 pont)

A segédanyagok teljes felsorolását lásd a 6.1 pontban.





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Mivel minden egyes adag tartalmazhat kimutathatatlan nyomokban glutáraldehidet, neomicint, streptomicint és polimixin B-t, ezért óvatosságra van szükség, amikor az ezen anyagokra túlérzékeny személyek esetében alkalmazzák a védőoltást.

Az immunszuppresszív kezelés, illetve az immunhiányos állapot csökkentheti a Pentaxim immunitást keltő hatását. Ezért a védőoltás előtt ajánlatos megvárni a kezelés, illetve a betegség végét. Mindamellett az idülten immunhiányos személyek - mint a HIV-fertőzöttek - esetében javasolt a védőoltás, még akkor is, ha az ellenanyagválasz korlátozott lehet.

Amennyiben egy tetanusz toxoidot tartalmazó korábbi oltás beadása után Guillain-Barré-szindróma vagy brachialis neuritis alakult ki az adott személy esetében, akkor a lehetséges előnyök és az esetleges kockázatok gondos mérlegelése alapján kell eldönteni, hogy adjanak-e tetanusz toxoidot tartalmazó oltóanyagot. A védőoltás rendszerint azon csecsemők esetében indokolt, akiknek a alapimmunizálása nem teljes (azaz háromnál kevesebb adagot kaptak).

Ne fecskendezzék intravaszkulárisan, győződjenek meg róla, hogy a tű nem hatolt-e be egy vérérbe! Ne adják be intradermálisan!

Mint minden injekciós oltóanyagot, a Pentaxim-ot is óvatosan kell beadni az olyan személyeknek, akiknek trombocitopéniájuk vagy vérzési rendellenességük van, mert vérzés léphet fel az esetükben az intramuszkuláris alkalmazás után.

A védőoltás előtt át kell tekinteni az orvosi kórelőzményt (különös tekintettel a védőoltásokkal kapcsolatos anamnézisre, és arra, hogy fordultak-e elő nemkívánatos események a korábbi védőoltások után), és orvosi vizsgálatot kell végezni.

Ha az alábbi események valamelyikének előfordulása időben kapcsolható a védőoltás beadásához , akkor pertusszisz tartalmú oltóanyag további beadását alaposan meg kell fontolni:
* 40?C-os vagy magasabb láz 48 órán belül, más kimutatható ok nélkül.
* Kollapszus, illetve sokkszerű állapot (hipotóniás-hiporesponsiv állapot) a védőoltás után 48 órán belül.
* Tartós, vígasztalhatatlan sírás legalább három órán át a védőoltás beadását követő 48 órán belül.
* Lázas vagy láz nélküli konvulziók a védőoltás beadását követő három napon belül.

A kórelőzményben szereplő, korábbi védőoltással nem kapcsolatos lázgörcs nem képezi a védőoltás ellenjavallatát. Ebben a tekintetben különösen fontos a testhőmérséklet ellenőrzése a védőoltást követő 48 óra során, és lázcsillapító kezelés rendszeres alkalmazása 48 órán át.

A kórelőzményben szereplő, korábbi védőoltással nem kapcsolatos, láztalan görcsöt szakembernek kell értékelnie, mielőtt döntenének a védőoltás beadásáról.

Abban az esetben, ha az egyik vagy mindkét végtag ödémás reakciója következett be a Haemophilus influenzae b típusát tartalmazó oltóanyag beadása után, a két védőoltást, a diftéria-tetanusz-pertusszisz-poliomielitisz vakcinát és a Haemophilus influenzae b típus konjugált vakcinát két külön helyre és két különböző napon kell beadni. Ez esetben a Haemophilus influenzae b vakcinát 0,5 ml. 0,4%-os NaCl oldatban kell reszuszpendálni.

Az apnoe kialakulásának lehetséges kockázatát és a 48-72 órán keresztüli légzésfigyelés szükségességét mérlegelni kell, ha az alapimmunizációs sorozatot éretlen (? 28. gesztációs hétre született) koraszülött kapja, különösen, ha kórtörténetében a légzőrendszer éretlensége szerepel.
Mivel a vakcináció sok előnnyel jár a gyermekek ezen csoportjában, a vakcina beadását nem szabad megakadályozni ill. halogatni.

Mint minden injekciós védőoltás esetében, mindig rendelkezésre kell, hogy álljon a megfelelő orvosi kezelés, és a szoros felügyelet az oltóanyag beadását követő ritka anafilaxiás reakció esetére.

A Pentaxim nem véd a Haemophilus influenzae b típustól eltérő egyéb szerotípusai által okozott invazív betegségek, sem a más eredetű meningitisz ellen.

Bármilyen vakcináció után vagy akár azt megelőzően is előfordulhat syncope a tűvel beadott injekcióra adott pszichés reakcióként, ezért olyan intézkedéseket kell tenni, melyekkel az elesés és a sérülés megelőzhető, illetve az ájulás kezelhető.

A Pentaxim fenilalanint, etanolt és nátriumot tartalmaz
A Pentaxim 12,5 mikrogramm fenilalanint tartalmaz 0,5 ml-es adagonként. A fenilalanin ártalmas lehet a fenilketonuriának (PKU) nevezett ritka genetikai rendellenességben, amely során a fenilalanin felhalmozódik, mert a szervezet nem tudja megfelelően eltávolítani.

A Pentaxim 2 mg alkoholt (etanolt) tartalmaz 0,5 ml-es adagonként. A készítményben található kis mennyiségű alkohol semmilyen észlelhető hatást nem okoz.

A Pentaxim kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.



4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.


4.9 Túladagolás

Nem értelmezhető.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A nemzeti hivatalos oltási naptár ajánlása alapján ez az oltóanyag alkalmazható más vakcinával egyidejűleg, de különböző helyre adva.

Immunszupresszív terápiát kivéve (lásd 4.4 pont), más kezeléssel és biológiai készítménnyel kapcsolatban nem számoltak be jelentős klinikai interakcióról.

B típusú Haemophilus influenzae konjugált vakcina alkalmazását követően néhány esetben beszámoltak antigénuriáról (PRP antigén). Ezért egy esetleges b típusú Haemophilus influenzae fertőzés vizeletből történő antigén meghatározása az oltást követő két héten belül nem biztos, hogy pontos diagnosztikai értékkel bír.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában a szuszpenzió (diftéria toxoidot, tetanusz toxoidot, acelluláris pertussist és inaktivált poliomyelitist tartalmazó vakcina) a mellékelt b típusú Haemophilus influenzae-t tartalmazó liofilizált poron kívül nem keverhető össze más gyógyszerekkel.

Az elkészített vakcina nem keverhető össze más vakcinákkal vagy gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatásokat a gyakoriságuk szerint soroljuk fel, a következő kategóriák alkalmazásával:
Nagyon gyakori: ?1/10
Gyakori: ?1/100 - <1/10
Nem gyakori: ?1/1000 - <1/100
Ritka: ?1/10 000 - <1/1000
Nagyon ritka: <1/10 000
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

A klinikai vizsgálatokból származó adatok

Három klinikai vizsgálatban, ahol a csecsemők alapimmunizálásként kaptak Pentaxim-ot, a leggyakrabban jelentett reakciók a következők voltak: ingerlékenység (15,2%), az injekció beadási helyén jelentkező lokális reakciók, mint a vörösség (11,2%), ill. a 2 cm-t meghaladó beszűrődés (15,1%).
Egy Svédországban végzett vizsgálat során a Pentaxim három adagjának 3, 5 és 12 hónapos korban történő alkalmazása után a leggyakrabban jelentett reakciók a következők voltak: ingerlékenység (24,1%), az injekció beadási helyén jelentkező lokális reakciók, így bőrpír (13,4%), ill. beszűrődés (12,5%).
Ezek a tünetek rendszerint a védőoltást követő 48 órán belül fordulnak elő, és 48-72 óráig folytatódhatnak. Spontán megszűnnek anélkül, hogy külön kezelésre lenne szükség.
Az alapoltási sorozatot követően az injekció beadási helyén jelentkező reakciók gyakorisága nő az alkalmazott emlékeztető adagok számával

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nagyon gyakori:
* Étvágytalanság (evészavarok)

Pszichiátriai kórképek
Nagyon gyakori:
* Nyugtalanság (ingerlékenység)
* Kóros sírás
Gyakori:
* Alvászavarok
Nem gyakori:
* Tartós vígasztalhatatlan sírás

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori:
* Aluszékonyság

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori:
* Hányás
Gyakori:
* Hasmenés

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori:
* Bőrpír az injekció helyén
* 38 ?C-os vagy magasabb láz
* Fájdalom az injekció helyén
* Duzzanat az injekció helyén
Gyakori:
* Beszűrődés az injekció helyén
Nem gyakori:
* 5 cm-es vagy nagyobb vörösség és duzzanat az injekció helyén
* 39 ?C-os vagy magasabb láz
Ritka:
* 40 ?C feletti láz
* A Haemophilus influenzae b típusát tartalmazó oltóanyagok kapcsán ritkán az egyik vagy mindkét alsó végtagot érintő ödémás reakcióról számoltak be. Amennyiben ez a reakció fellép, elsősorban az alapimmunizáció során következik be és az oltást követő néhány órán belül figyelhető meg. Ez a reakció szederjességgel, bőrvörösséggel, átmeneti purpurával és intenzív sírással járhat, ami a védőoltás után órákon belül megjelenik, és következmények nélkül 24 órán belül spontán megszűnik

A forgalomba kerülés utáni tapasztalatból származó adatok

A spontán beszámolók alapján a következő mellékhatásokat is jelentették a kereskedelmi forgalomba kerülés után.
Ezeket igen ritkán jelentették, jóllehet a pontos gyakoriságukat nem lehet egzakt módon kiszámolni, ezért gyakoriságuk a "nem ismert" kategóriába sorolható.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
* Anafilaxiás reakciók, mint pl. arcödéma, Quincke-ödéma vagy sokk

Idegrendszeri betegségek és tünetek
* Lázas vagy láz nélküli konvulziók
* Hipotóniás-hiporesponziv állapotok (HHE)

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
* Kiütés
* Csalánkiütés

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
* Gyermekenél beszámoltak nagy (50 mm-t meghaladó) reakcióról a beadás helyén, beleértve a végtagnak az injekció helyétől egy vagy több ízületen túlra terjedő duzzanatát. Ezek a védőoltás után 24-72 órán belül kezdődnek, és a következő tünetekkel járhatnak: pír, kimelegedés, érzékenység vagy fájdalom az injekció helyén; és 3-5 napon belül spontán megszűnnek. Úgy tűnik, hogy a kockázat függ az acelluláris pertusszisz tartalmú oltóanyagok előző adagjainak a számától; a kockázat a negyedik és az ötödik adag után nagyobb.

Lehetséges mellékhatások
(vagyis olyan mellékhatások, amelyekről nem közvetlenül a Pentaxim kapcsán számoltak be, hanem más oltóanyagokkal kapcsolatban, amelyek a Pentaxim egy vagy több antigén alkotórészét tartalmazták).
* Guillain-Barré-szindrómát és brachialis neuritist jelentettek tetanusz toxoidot tartalmazó oltóanyag adása után.
* Apnoe kialakulása éretlen koraszülötteknél (? 28. gesztációs hét) (lásd 4.4 pont)

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.





Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Diftéria, tetanusz, pertusszisz, és poliomielitisz, valamint Haemophilus influenzae b típus által okozott fertőzések elleni oltóanyag.

Farmakoterápiás csoport: Diphtheria-hemophilus influenzae B-pertussis-poliomyelitis-tetanus, ATC kód: J07CA06

A diftéria- és tetanusz toxint formaldehiddel inaktiválták, majd tisztították.

A poliomielitisz vakcinát a poliomielitisz vírus 1, 2 és 3 típusának Vero sejteken történő szaporításából nyerték, tisztították, majd formaldehiddel inaktiválták.

Az acelluláris pertusszisz komponenseket (PT és FHA) Bordetella pertussis tenyészetekből vonták ki, majd tisztították. A pertusszisz toxint (PT) glutáraldehiddel detoxifikálták, és megfelel a pertusszisz toxoidnak (PTxd). Az FHA natív. Kimutatták, hogy a PTxd és az FHA a pertusszisz elleni védelemhez szükséges két legfontosabb összetevő.

A PRP tok-poliszacharidot (poliribozil-ribitol-foszfát - PRP) a Haemophilus influenzae b típusának tenyészetéből vonták ki, és a tetanusz proteinnel (T) konjugálták, így kapták meg a PRP-T konjugált vakcinát.

A PRP tok-poliszacharid (poliribozil-ribitol-foszfát - PRP) a PRP elleni szerológiai választ vált ki az emberekben. Azonban, mint minden poliszacharid antigén esetében, az immunválasz a timusztól független, jellemző rá a csekély immunogén hatás a csecsemőkorban, és az emlékeztető/megerősítő hatás hiánya 15 hónapos kor előtt. A Haemophilus influenzae b típus tok-poliszacharidnak egy vivőfehérjéhez, a tetanusz proteinhez való a kovalens kötődése lehetővé teszi, hogy a konjugált vakcina a timusztól függő antigénként viselkedve specifikus PRP-ellenes szerológiai reakciót váltson ki a csecsemőkben, és emlékeztető/megerősítő hatást is előidézzen.

Immunválasz az alapimmunizálás után:
A csecsemőkön végzett immunogenitási vizsgálatokkal kimutatták, hogy egy hónappal az alapimmunizálás harmadik adagja után az összes oltott (100%) esetében szeroprotektív ellenanyagszint (>0,01 NE/ml) alakult ki mind a diftéria, mind a tetanusz antigénnel szemben.

Ami a pertussziszt illeti, egy hónappal az alapimmunizálás harmadik adagja után a csecsemők 93%-ában a PT antitestek, és több mint 88%-ukban az FHA antitestek szintjének a négyszeres emelkedését érték el.

A csecsemők legalább 99%-ának szeroprotektív antitest-titere volt a poliomielitisz vírus 1, 2 és 3 típusával szemben (?5 a szeroneutralizációs hígítás reciprokában kifejezve).

A csecsemők legalább 97,2%-ában 0,15 ?g/ml feletti anti-PRP titert értek el egy hónappal az alapimmunizálás harmadik adagja után.

Immunválasz az emlékeztető oltás után:
Az első emlékeztető adag után (16-18 hónapos korban) az összes kisded esetében protektív antitestek alakultak ki a diftéria (>0,1 NE/ml), a tetanusz (>0,1 NE/ml) és a poliomielitisz vírus (?5 a szeroneutralizációs hígítás reciprokában kifejezve) ellen.
A pertusszisz ellenanyagok szerokonverziós rátája (a védőoltás előttinek a négyszeresét meghaladó titer) legalább 98%-os volt a PT (EIA) és 99%-os az FHA (EIA) esetében.
Valamennyi kisded esetében legalább 1,0 ?g/ml-es anti-PRP ellenanyagtitert értek el.

A pertusszisz immunogenitás nyomonkövetési vizsgálata öt-hatéves korban azt mutatta, hogy az acelluláris kombinált vakcinával alapimmunizálásban és emlékeztető oltásban részesült gyermekek anti-PT és anti-FHA ellenanyag-titerei legalább egyenértékűek voltak a teljes pertusszisz kombinált oltóanyaggal immunizált azonos korú gyermekek esetében megfigyeltekkel.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Nem értelmezhető.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az állatkísérletekből származó nem klinikai jellegű adatok arra utalnak, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Por (I-es típusú üveg) injekciós üvegben, (klórbutil) dugóval és lepattintható alumínium/polipropilén kupakkal + 0,5 ml szuszpenzió előretöltött (I-es típusú üveg) fecskendőben, (klórbutil vagy brómbutil) dugattyúval, rögzített injekciós tűvel és tűvédővel (elasztomer) - 1×, 10× és 20× dobozban.

Por (I-es típusú üveg) injekciós üvegben, (klórbutil) dugóval és lepattintható alumínium/polipropilén kupakkal + 0,5 ml szuszpenzió előretöltött (I-es típusú üveg) fecskendőben (klórbutil vagy brómbutil) dugattyúval, zárókupakkal (elasztomer) és egy külön injekciós tűvel - 1× dobozban.

Por (I-es típusú üveg) injekciós üvegben, (klórbutil) dugóval és lepattintható alumínium/polipropilén kupakkal + 0,5 ml szuszpenzió előretöltött (I-es típusú üveg) fecskendőben (klórbutil vagy brómbutil) dugattyúval, zárókupakkal (elasztomer) és két külön injekciós tűvel - 1×, 10× dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A csatlakozó tű nélküli fecskendőkre a különálló tűt szorosan, negyedfordulatnyit elcsavarva kell rálilleszteni.
Az oldat elkészítéséhez a kombinált diftéria, tetanusz, acelluláris pertusszisz és poliomielitisz vakcina szuszpenzióját fel kell rázni, hogy az előretölött fecskendő tartalma homogén legyen, majd bele kell fecskendezni a Haemophilus influenzae b típus konjugált vakcina por fiolájába. Össze kell rázni, amíg fehéres színű, homogén szuszpenzió nem keletkezik. Elkészítés után azonnal felhasználandó!

Abban az esetben, ha a két védőoltást, a diftéria-tetanusz-pertusszisz-poliomielitisz vakcinát és a Haemophilus influenzae b típus konjugált vakcinát két külön helyre és két különböző napon kell beadni (lásd 4.4 pont), a Haemophilus influenzae b típus konjugált vakcinát 0,5 ml 0,4%-os NaCl oldatban kell reszuszpendálni.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó. Nem fagyasztható!

A gyógyszer feloldása utáni tárolásra vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.
Elkészítés után azonnal felhasználandó!


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

SANOFI PASTEUR
14 Espace Henry Vallée
69007 Lyon
Franciaország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-9414/01 1× Port tartalmazó injekciós üveg + előretöltött fecskendő, rögzített tűvel
OGYI-T-9414/02 10× Port tartalmazó injekciós üveg + előretöltött fecskendő, rögzített tűvel
OGYI-T-9414/03 20× Port tartalmazó injekciós üveg + előretöltött fecskendő, rögzített tűvel
OGYI-T-9414/04 1× Port tartalmazó injekciós üveg + előretöltött fecskendő 1 külön injekciós tűvel
OGYI-T-9414/05 1× Port tartalmazó injekciós üveg + előretöltött fecskendő 2 külön injekciós tűvel
OGYI-T-9414/06 10× Port tartalmazó injekciós üveg + előretöltött fecskendő 20 külön injekciós tűvel


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2004. április 21.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. augusztus 10.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. szeptember 2.



9


OGYÉI/21555/2023