Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BISOPROLOL SANDOZ 2,5MG FILMTABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kereskedelmi Kft.
Hatástani csoport:
C07AB Egykomponensű szelektív béta-receptor blokkolók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20950/02
Hatóanyagok:
Bisoprololum fumaricum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Felbontás után legfeljebb +25 °c
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Dopping listán szereplő
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Adagolás stabil krónikus szívelégtelenség kezelésében
A szívelégtelenség standard kezelése egy ACE-gátló (vagy az ACE-gátlókkal szembeni intolerancia esetén egy angiotenzin-receptor-gátló), egy béta-blokkoló gyógyszer, vízhajtó és szükség esetén szívglikozidok adásából áll. A betegek állapota stabil kell legyen (akut szívelégtelenség nélkül) a bizoprolol-kezelés megkezdésekor.

Ajánlatos, hogy a kezelőorvos gyakorlattal rendelkezzen a krónikus szívelégtelenség kezelésében.

Dózisemelés időszaka
A stabil krónikus szívelégtelenség bizoprolollal való kezelése dózisemeléssel járó időszakot (titrációs fázist) igényel.

A bizoprolol-kezelést fokozatos dózisemeléssel kell kezdeni a következő lépések szerint:
* 1,25 mg naponta egyszer egy héten át. Ha ez jól tolerálható, az adag tovább emelendő:
* 2,5 mg naponta egyszer a következő héten. Ha ez jól tolerálható, az adag tovább emelendő:
* 3,75 mg naponta egyszer a következő héten. Ha ez jól tolerálható, az adag tovább emelendő:
* 5 mg naponta egyszer a következő 4 héten át. Ha ez jól tolerálható, az adag tovább emelendő:
* 7,5 mg naponta egyszer a következő 4 héten át. Ha ez jól tolerálható, az adag tovább emelendő:
* 10 mg naponta egyszer, fenntartó terápiaként.

Az ajánlott legnagyobb adag 10 mg naponta egyszer.
A szívelégtelenség átmeneti rosszabbodása, hypotensio vagy bradycardia jelentkezhet a dózisemelés időszaka alatt és később.
Az élettani paraméterek (pulzusszám, vérnyomás) és a szívelégtelenség rosszabbodását jelző tünetek gondos követése ajánlott a dózisemelés időszaka alatt. A tünetek már a kezelés megkezdését követő első napon előfordulhatnak.

A kezelés módosítása
Ha a legnagyobb ajánlott adagot nem tolerálja jól a beteg, az adag fokozatos csökkentését mérlegelni lehet.

Szívelégtelenség átmeneti rosszabbodása, hypotensio, vagy bradycardia esetén ajánlott az egyéb egyidejűleg szedett gyógyszerek adagjainak újragondolása. Átmenetileg szükséges lehet a bizoprolol adagjának csökkentése, esetleg a kezelés abbahagyásának a mérlegelése is.

Az újbóli bevezetés és/vagy dózisemelés mindig meggondolandó, amint a beteg állapota ismételten stabillá válik.

Kezelés időtartama
A stabil krónikus szívelégtelenség bizoprolollal történő kezelése általában hosszú távú kezelést jelent.

A bizoprolollal végzett kezelést tilos hirtelen abbahagyni, mivel ez az állapot átmeneti rosszabbodásához vezethet. Különösen ischaemiás szívbetegségben szenvedő betegek esetében tilos a kezelést hirtelen abbahagyni. A napi adag fokozatos csökkentése javasolt.

Vese- vagy májkárosodás
Nincs adat a bizoprolol farmakokinetikájára vonatkozóan krónikus szívelégtelenségben szenvedő és csökkent vese- vagy májműködésű beteg esetében. Az adagemelést ilyen betegeknél ezért különös óvatossággal kell végezni.

Idősek
Nincs szükség az adag módosítására.

Gyermekek és serdülők
A Bisoprolol Sandoz 2,5 mg filmtabletta nem javasolt gyermekek és serdülők számára a biztonságosságra és a hatásosságra vonatkozó adatok hiánya miatt.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A Bisoprolol Sandoz 2,5 mg filmtablettákat reggel kell bevenni és étkezés közben is be lehet venni őket.
Folyadékkal kell lenyelni és nem szabad elrágni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Stabil állapotú krónikus szívelégtelen betegeknél a bizoprolollal végzett kezelést speciális adagemelési fázissal kell kezdeni (lásd 4.2 pont).

Különösen ischaemiás szívbetegségben szenvedő betegek esetében a bizoprolol-kezelést tilos hirtelen megszakítani, kivéve, ha az egyértelműen indokolt, mivel az a szívbetegség átmeneti rosszabbodásához vezethet (lásd 4.2 pont).

Stabil állapotú krónikus szívelégtelen betegeknél a bizoprolollal végzett kezelés elkezdése és megszüntetése rendszeres ellenőrzést tesz szükségessé. Az adagolást és az alkalmazás módját lásd a 4.2 pontban.

A bizoprololt óvatosan kell alkalmazni a következő esetekben:
* Bronchospasmus (asthma bronchiale, krónikus obstruktív tüdőbetegség [COPD]).
Bár a kardioszelektív (béta-1-szelektív) béta-blokkolók kevésbé befolyásolhatják a tüdő működését a nem szelektív béta-blokkolókhoz képest, mégis, a többi béta-blokkolóhoz hasonlóan, obstruktív légúti tüdőbetegség esetén kerülni kell az alkalmazásukat, hacsak arra nem áll fenn valamilyen kényszerítő klinikai körülmény. Ha ilyen ok fennáll, a bizoprolol csak óvatossággal alkalmazható. Obstruktív tüdőbetegségekben szenvedő betegek esetén a bizoprolol-kezelést a lehető legalacsonyabb adaggal kell kezdeni és a beteg rendszeres monitorozása szükséges, az esetleg előforduló új tünetek miatt (mint például nehézlégzés, terhelési intolerancia vagy köhögés). Asthma bronchiale vagy egyéb, krónikus obstruktív tüdőbetegség tünetekkel járó esetében egyidejű bronchodilatátor-kezelés ajánlott. Asztmás betegeknél alkalmanként előfordulhat a légúti ellenállás növekedése, ilyenkor a béta-2-agonista gyógyszer dózisának emelése válhat szükségessé.
* A vércukorszint jelentős ingadozásával járó diabetes mellitus. A gyógyszer elfedheti a hypoglykaemia tüneteit (pl. a tachycardiát, szívdobogás-érzést vagy verejtékezést).
* Szigorú koplalás
* Folyamatban lévő deszenzitizációs kezelés. Hasonlóan más béta-blokkolókhoz, a bizoprolol is növelheti az allergének iránti érzékenységet és fokozhatja az anaphylaxiás reakciók súlyosságát. Az adrenalin-kezelés nem mindig biztosítja a várt terápiás hatást.
* Első fokú AV-blokk
* Prinzmetal angina. Koszorúér-vasospasmus eseteit figyelték meg. Az anginás rohamok nem zárhatók ki teljesen Prinzmetal-anginában szenvedő betegeknél bizoprolol adása esetén, a magas béta-1-szelektivitás ellenére sem.
* A perifériás verőér-szűkület (a tünetek súlyosbodása következhet be, különösen a kezelés elején)
* Általános anesztézia
* Az általános anesztéziában részesülő betegeknél a béta-blokád csökkenti az arrhythmiák előfordulási gyakoriságát és a myocardialis ischaemiát az anesztézia bevezetése és az intubálás idején, valamint a posztoperatív időszakban. A jelenlegi ajánlás szerint a béta-blokkoló-kezelést fenn kell tartani a perioperatív időszakban. Az aneszteziológusnak tudnia kell arról, hogy a beteg béta-blokkolót kap a lehetséges gyógyszerkölcsönhatások miatt, amelyek bradyarrhythmiákat, a reflex tachycardia csökkenését és a vérveszteség reflexes kompenzációs mechanizmusainak gyengülését eredményezhetik. Ha úgy ítélik meg, hogy szükséges a műtét előtt a béta-blokkoló elhagyása, ezt fokozatosan kell megtenni és az elhagyás az altatás előtt körülbelül 48 órával teljes kell hogy legyen.

Azoknak a betegeknek, akik psoriasisban szenvednek, vagy akiknek az anamnézisében psoriasis szerepel, csak a várható előny és kockázat gondos mérlegelése után szabad adni béta-blokkolót, (például bizoprololt).

Phaeochromocytomában szenvedőknek a bizoprololt tilos adni addig, amíg nem alakítottak ki alfa-receptor-blokádot.

A bizoprolollal történő kezelés elfedheti a thyreotoxicosis tüneteit.

Verapamil- vagy diltiazem-típusú kalcium-antagonisták, I. osztályba tartozó antiaritmiás gyógyszerek és centrálisan ható antihipertenzív gyógyszerek bizoprolollal történő együttadása általánosságban nem ajánlott (lásd 4.5 pont).

Nincs a bizoprolollal terápiás tapasztalat szívelégtelenségben olyan betegeknél, akiknél az alábbi betegségek és állapotok állnak fenn:
* inzulinfüggő diabetes mellitus (I. típusú);
* súlyosan károsodott veseműködés;
* súlyosan károsodott májműködés;
* restrictiv cardiomyopathia;
* congenitalis szívbetegség;
* hemodinamikailag jelentős, organikus szívbillentyű-betegség;
* a megelőző 3 hónapban bekövetkezett szívinfarktus.

A Bisoprolol Sandoz 2,5 mg filmtabletta laktózt és nátriumot tartalmaz
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Ez a gyógyszer kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Egy, koszorúér-betegségben szenvedő betegek bevonásával végzett vizsgálat során a bizoprolol nem befolyásolta negatívan a gépjárművezetési teljesítményt. Az adott beteg terápiás válaszától függően a gépjárművezetéshez vagy a gépek kezeléséhez szükséges képességek csökkenhetnek. Ez különösen a kezelés kezdetekor, a gyógyszerelés megváltozásakor vagy alkoholfogyasztás mellett kell mérlegelni.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Túladagoláskor (pl. 15 mg naponta 7,5 mg helyett) harmadfokú AV-blokkot, bradycardiát és szédülést jelentettek. Általánosságban, béta-blokkoló túladagolásakor várható leggyakoribb tünetek a bradycardia, hypotensio, bronchospasmus, akut szívelégtelenség és hypoglykaemia. Mostanáig bizoprolol-túladagolásról (legfeljebb 2000 mg) csak néhány esetben számoltak be, magas vérnyomásban és/vagy koszorúér-betegségben szenvedő betegeknél, minden esetben rendeződött az állapot. A bizoprolol egyetlen nagy adagjával szembeni érzékenység nagyfokú egyéni eltérést mutat, a szívelégtelenségben szenvedők valószínűleg nagyon érzékenyek. Ezért ezeknek a betegeknek a kezelését kötelező az adag fokozatos feltitrálásával kezdeni a 4.2 pontban szereplő adagolási séma szerint.

Kezelés
Általánosságban, ha túladagolás következik be, a bizoprolol-kezelést abba kell hagyni, támogató és tüneti kezelést kell biztosítani. A rendelkezésre álló kevés adat szerint a bizoprolol kevéssé dializálható. Ha klinikailag szükséges, a várt farmakológiai hatások és egyéb béta-blokkolókra vonatkozó ajánlások alapján a következő általános intézkedéseket kell mérlegelni:
Bradycardia: Atropin adandó intravénásan. Ha a válasz nem megfelelő, izoprenalin vagy egyéb, pozitív kronotróp gyógyszer adható óvatosan. Bizonyos esetekben vénán keresztüli pacemaker-behelyezés lehet szükséges.

Hypotensio: Intravénásan folyadék és vazopresszorok adandók. Glükagon intravénásan hasznos lehet.

AV-blokk (másod- vagy harmadfokú): A betegeket gondosan ellenőrizni kell és izoprenalin infúzióval vagy vénán át pacemaker behelyezésével kell kezelni.
Szívelégtelenség akut rosszabbodása: iv. diuretikumok, inotróp gyógyszerek, értágítók adandók.

Bronchospasmus: hörgőtágító-kezelés, pl. izoprenalin, béta-2 szimpatomimetikumok és/vagy aminofillin adandók.

Hypoglykaemia: iv. glükóz adandó.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nem ajánlott kombinációk:
A verapamil-típusú és kisebb mértékben a diltiazem-típusú kalcium-antagonisták: A kontraktilitást és az atrioventricularis átvezetést negatívan befolyásolják. Verapamil intravénás adása béta-blokkoló-kezelésben részesülő betegnél súlyos hypotensiót és pitvar-kamrai blokkot eredményezhet.

I. osztályú antiarrhythmiás gyógyszerek (pl. kinidin, dizopiramid, lidokain, fenitoin, flekainid, propafenon). A pitvar-kamrai átvezetési időre gyakorolt hatás felerősödhet és a negatív inotróp hatás fokozódhat.

A centrálisan ható antihipertenzív gyógyszerek, pl. klonidin és egyebek (metildopa, moxonodin, rilmenidin): A centrálisan ható vérnyomáscsökkentők egyidejű alkalmazása ronthatja a szívelégtelenséget a centrális szimpatikus tónus csökkentésével (pulzusszám és szívteljesítmény csökkenése, vazodilatáció). Ezek hirtelen elhagyása, különösen a béta-blokkoló elhagyását megelőzően, a "rebound hypertensio" fokozott veszélyével jár.

Óvatosan alkalmazandó kombinációk:
A dihidropiridin-típusú kalcium-antagonisták, pl. a felodipin és az amlodipin: Az együttes alkalmazás fokozhatja a hypotensio veszélyét, továbbá fokozza annak a veszélyét, hogy tovább romlik a kamrai pumpafunkció azoknál a betegeknél, akiknél nem zárható ki a szívelégtelenség.

III. osztályú antiarrhythmiás gyógyszerek (pl. amiodaron): A pitvar-kamrai átvezetési időre gyakorolt hatás felerősödhet.

Helyileg alkalmazott béta-blokkoló gyógyszerek (pl. glaucoma kezelésére alkalmazott szemcsepp) hatása hozzáadódhat a bizoprolol szisztémás hatásaihoz.

Paraszimpatomimetikus gyógyszerek: az egyidejű alkalmazás növelheti a pitvar-kamrai átvezetési időt és a bradycardia veszélyét.

Inzulin és orális antidiabetikumok: a vércukorszint-csökkentő hatás erősödik. A béta-adrenerg receptorok blokkolása elfedheti a hypoglykaemia tüneteit.

Anesztetikumok: A reflex tachycardia csökken és a hypotensio veszélye nő (az anesztéziával kapcsolatos további információkat lásd a 4.4 pontban).

Digitálisz glikozidok: A szívfrekvencia csökkenése, a pitvar-kamrai átvezetési idő megnyúlása.

Nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszerek (NSAID-ok): a NSAID-ok csökkenthetik a bizoprolol vérnyomáscsökkentő hatását.

Béta szimpatomimetikumok (pl. izoprenalin, dobutamin): A bizoprolollal való együttadás mindkét gyógyszer hatását csökkenheti.

Az alfa- és a béta-receptorokat egyaránt serkentő szimpatomimetikumok (pl. noradrenalin, adrenalin): A bizoprolollal való együttadás felfedheti ezeknek a gyógyszereknek az alfa-adrenerg receptorok közvetítette vazokonstriktor hatásait, ami a vérnyomás emelkedéséhez és a claudicatio intermittens exacerbációjához vezethet. Az ilyen kölcsönhatásokat valószínűbbnek tekintik nem szelektív béta-blokkolók együttadása esetén.

Vérnyomáscsökkentőkkel és egyéb, potenciálisan a vérnyomást csökkentő gyógyszerekkel (pl. triciklusos antidepresszánsok, barbiturátok, fenotiazinok) együtt adva nőhet a hypotensio veszélye.

Meggondolandó kombinációk:
Meflokin: bradycardia fokozott veszélye

Monoaminooxidáz-bénítók (kivéve MAO-B-inhibitorok): A béta-blokkoló gyógyszerek vérnyomáscsökkentő hatása kifejezettebb, de a hypertensiv krízis veszélye is fennáll.

Rifampicin: A bizoprolol felezési idejének mérsékelt csökkenése a májban a gyógyszermetabolizáló enzimek indukciója miatt. Normálisan az adag módosítása nem szükséges.

Ergotamin-származékok: perifériás keringési zavarok exacerbációja.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A gyakorisági fogalmakat az alábbiak szerint határozták meg:
Nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1 000 - ? 1/100), ritka ? 1/10 000 - ? 1/1 000), nagyon ritka (? 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatok alapján a gyakoriság nem állapítható meg).

Pszichiátriai kórképek:
Nem gyakori: alvászavarok, depresszió
Ritka: rémálmok, hallucinációk.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: szédülés, fejfájás.
Ritka: syncope

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Ritka: csökkent könnytermelés (figyelembe kell venni, ha a beteg kontaktlencsét visel)
Nagyon ritka: conjunctivitis.

A fül és az egyensúlyérzékelő szerv betegségei és tünetei:
Ritka: hallászavarok

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Nagyon gyakori: bradycardia krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegeknél
Gyakori: a már fennálló szívelégtelenség rosszabbodása krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegeknél
Nem gyakori: pitvar-kamrai átvezetési zavarok

Érbetegségek és tünetek:
Gyakori: hidegérzés vagy zsibbadás a végtagokban, alacsony vérnyomás (különösen szívelégtelenségben szenvedő betegeknél)
Nem gyakori: orthostaticus hypotonia

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetei:
Nem gyakori: bronchospasmus asthma bronchialéban szenvedőknél vagy azoknál a betegeknél, akiknek az anamnézisében obstruktív légúti betegség szerepel
Ritka: allergiás rhinitis.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetei:
Gyakori: emésztőrendszeri panaszok, pl. émelygés, hányás, hasmenés, székrekedés.

Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
Ritka: hepatitis.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Ritka: túlérzékenységi reakció (viszketés, kipirulás, kiütés, angiooedema).
Nagyon ritka: a béta-blokkolók a psoriasist kiválthatják vagy ronthatják, vagy psoriasis-szerű bőrkiütést, hajhullást okozhatnak.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
Nem gyakori: izomgyengeség és izomgörcsök.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek:
Ritka: erectilis dysfunctio.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Gyakori: gyengeség, fáradtság

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
Ritka: trigliceridek szintjének emelkedése, májenzimek (GPT, GOT) szintjének emelkedése.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szelektív béta-blokkolók
ATC kód: C07AB07

Hatásmechanizmus
A bizoprolol nagyfokban béta-1-szelektív adrenerg receptor-blokkoló, nincs intrinsic szimpatomimetikus és releváns membránstabilizáló hatása. Csak kis affinitást mutat a hörgők és az érfal simaizomzatának béta-2-receptorai vagy az anyagcsere-szabályozásban szereplő béta-2-receptorok iránt. Emiatt általában a bizoprolol várhatóan nem befolyásolja a légúti ellenállást és a béta-2-receptor-mediált metabolikus hatásokat. A béta-1-szelektivitása túlterjed a terápiás dózistartományon.

A bizoprolol a magas vérnyomás, angina pectoris és szívelégtelenség kezelésére szolgál. Ahogy egyéb béta-1-blokkolóknál is, a magas vérnyomás csökkentésének hatásmechanizmusa nem ismert. Az viszont ismert, hogy a bizoprolol jelentősen csökkenti a plazma reninaktivitást.
Antianginás hatás: A szív béta receptorainak gátlásával a bizoprolol a szimpatikus aktivitásra adott választ csökkenti. Ez azt eredményezi, hogy csökken a szívfrekvencia és a kontraktilitás, ezen keresztül csökkentve a szívizomzat oxigénigényét.

A szívelégtelenséget, mint indikációs területet a CIBIS II vizsgálatban elemezték. Összesen 2647 beteg került bevonásra, 83% (N=2202) tartozott a NYHA III. stádiumba és 17% (N=445) a NYHA IV. stádiumba. Stabil, tüneteket okozó szisztolés szívelégtelenségük volt (ejekciós frakció ? 35%, az echocardiographia alapján). A teljes halálozás 17,3%-ról 11,8%-ra csökkent (34%-os relatív csökkenés). Megfigyelték a hirtelen halálozás csökkenését (3,6% vs. 6,3%, 44%-os relatív csökkenés) és a kórházi kezelést igénylő szívelégtelenség rosszabbodásának csökkenését (12% vs. 17,6%, 36%-os relatív csökkenés). Végül a NYHA stádiumbeosztás szerinti funkcionális állapot jelentős javulását mutatták ki. A bizoprolol-kezelés elkezdése és az adagemelés során megfigyelték, hogy a bradycardia (0,53%), hypotensio (0,23%) és akut dekompenzáció (4,97%) miatti kórházi felvételek gyakoribbak voltak, de ezek nem következtek be gyakrabban, mint a placebocsoportban (0%, 0,3%, 6,74%). A teljes vizsgálati időszak alatt a halálos vagy maradandó károsodást okozó stroke-ok száma a vizsgálat teljes időtartama alatt a bizoprolol-csoportban 20 volt, a placebocsoportban 15.
A CIBIS III vizsgálat 1010, legalább 65 éves, enyhe vagy közepesen súlyos krónikus szívelégtelenségben szenvedő (CHF, NYHA II. vagy III. stádium) és 35% vagy az alatti ejekciós frakcióval rendelkező beteget vizsgált, akiket még nem kezeltek ACE-gátlóval, béta-blokkolóval vagy angiotenzin-receptor-blokkolóval. A betegeket 6-24 hónapig kezelték a bizoprolol és enalapril kombinációjával egy kezdeti, 6 hónapig tartó, bizoprolollal, vagy enalaprillal végzett kezelés után.
Tendenciaszerűen a krónikus szívelégtelenség rosszabbodása gyakoribb volt akkor, ha bizoprololt alkalmaztak a 6 hónapos bevezető kezelés során. A protokoll szerinti betegek adatainak az elemzése alapján az, hogy a "bizoprolol először" kezelés nem rosszabb az "enalapril először" kezelésnél, nem volt bizonyítható, bár a krónikus szívelégtelenség kezelésének kétféle bevezetése során a halálozás és kórházi kezelés alapján képzett elsődleges összetett végpont gyakorisága a vizsgálat végén hasonló volt (32,4% a "bizoprolol először" csoportban vs. 33,1% az "enalapril először" csoportban, a protokoll szerint kezelt populációban). A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a bizoprolol alkalmazható időskorú, enyhe vagy közepesen súlyos szívelégtelenségben szenvedőknél is.
Ha a bizoprololt olyan koszorúér-betegségben szenvedőknek akutan adják, akik krónikus szívelégtelenségben nem szenvednek, a bizoprolol csökkenti a szívfrekvenciát és a pulzustérfogatot, ennek megfelelően a szívteljesítményt és a szív oxigénfogyasztását is. Hosszan tartó alkalmazásnál a kezdetben emelkedett perifériás érellenállás csökken.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A bizoprolol felszívódik és szájon át való bevételt követően körülbelül 90%-os a biológiai hasznosulása szájon át szedve.

Eloszlás
A plazmafehérjéhez való kötődés körülbelül 30%-os. Az eloszlási térfogat 3,5 l/ttkg.

Biotranszformáció és elimináció
A teljes clearance körülbelül 15 l/óra. A 10-12 órás plazma felezési idő a napi egyszeri adagolásnak 24 órás hatást biztosít.
A bizoprolol a szervezetből kétféle úton kerül kiválasztásra. 50% a májban bomlik le inaktív metabolitokra, ezeket a vesék választják ki. A maradék 50% változatlan formában választódik ki a vesékben.

Linearitás /nem linearitás
A bizoprolol kinetikája lineáris és életkortól független.

Különleges betegcsoportok
Mivel a májon és a vesén keresztül történő elimináció hasonló mértékű, ezért májkárosodásban vagy veseelégtelenségben szenvedő betegeknél nincs szükség az adag módosítására. Károsodott máj- vagy vesefunkciójú, stabil, krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegeknél a farmakokinetikát nem vizsgálták. Krónikus szívelégtelenségben szenvedő (NYHA III. stádiumú) betegeknél a bizoprolol plazmaszintjei magasabbak és a felezési ideje megnyúlt az egészséges önkéntesekéhez képest. Dinamikus egyensúlyi állapotban napi 10 mg-os adag mellett a legmagasabb plazmakoncentráció 64±21 ng/ml és a felezési idő 17±5 óra.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy az alkalmazási előírás egyéb részeinél jelzetteken kívül a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre. Hasonlóan más béta-blokkoló gyógyszerekhez, a bizoprolol nagy adagban adva anyai (csökkent táplálékbevitel és alacsonyabb testtömeg) és embrionális/magzati toxicitást (a felszívódások gyakoribb előfordulása, az utódok kisebb születési testtömege, visszamaradt fizikai fejlődés) okozott, de nem volt teratogén.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A filmtabletták OPA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban, vagy PE kupakkal lezárt HDPE tartályban kerülnek forgalomba.

Kiszerelési egységek:
7, 10, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 90, 98, 100, 10×30 filmtabletta buborékcsomagolásban.

10, 20, 30, 50, 60, 100, 250 és 500 db filmtabletta HDPE tartályban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A filmtabletta egyenlő adagokra osztható, ha egy lapos, kemény felszínre helyezik a bemetszéssel ellátott oldalával felfelé. A filmtabletta hüvelykujjal történő enyhe nyomásgyakorlással kettétörhető.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Buborékcsomagolás: Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
HDPE tartály: Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást. Felbontás után legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Buborékcsomagolásban: 5 év

HDPE tartályban: 3 év
Felbontás után: 6 hónap


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Hungária Kft.
1114 Budapest
Bartók Béla út 43-47.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-20950/02


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. július 6.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. október 3.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. március 25.
10








OGYÉI/44362/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A bizoprololnak vannak olyan farmakológiai hatásai, melyek károsak lehetnek a terhességre és/vagy a magzatra/újszülöttre. Általában a béta-adrenerg receptor-blokkolók csökkentik a méhlepény keringését, amit kapcsolatba hoztak a növekedésbeli visszamaradással, intrauterin elhalással, abortusszal vagy koraszüléssel. Nem kívánt hatások (pl. hypoglykaemia és bradycardia) fordulhatnak elő a magzatban vagy az újszülöttben. Amennyiben szükséges a béta-adrenerg receptor-blokkolóval történő kezelés, a szelektív béta-1-receptor-blokkoló gyógyszereket kell előnyben részesíteni.

A bizoprolol terhesség alatt nem javasolt, csak ha szedése egyértelműen szükséges. Ha a bizoprolol-kezelést szükségesnek ítélik, az uteroplacentaris keringést és a magzat növekedését javasolt ellenőrizni. A magzatra vagy a terhességre gyakorolt ártalmas hatások esetén javasolt mérlegelni az egyéb kezelési lehetőségeket. Az újszülöttet szorosan ellenőrizni kell. A hypoglykaemia és bradycardia tünetei általában az első 3 napban várhatóak.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a bizoprolol kiválasztódik-e az anyatejbe. Ezért a szoptatás nem javasolt a bizoprolol-kezelés ideje alatt.