Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

COLCHICUM-DISPERT BEVONT TABLETTA 20X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pharmaselect Gmbh
Hatástani csoport:
M04AC A húgysav-metabolizmusra nem ható készítmények
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01320/01
Hatóanyagok:
ColchicinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

* AKUT KÖSZVÉNYES ROHAMOK KEZELÉSE

Felnőttek adagja akut köszvényroham esetén először 2 bevont tabletta (1 mg kolchicin), majd ezt követően 1 óra múlva 1-2 bevont tabletta (0,5-1,0 mg kolchicin). A maximális adag 3-4 bevont tabletta (1,5-2,0 mg) 24 óránként. Ezután az alacsony dózisú kezelés 1-2 bevont tablettával (0,5-1,0 mg kolchicin) addig folytatható, amíg a fájdalom meg nem szűnik.
Az akut köszvényes roham kezelését nem szabad megismételni 3 napon belül.
A fenti adagolás felnőttekre és 16 évesnél idősebb serdülőkre vonatkozik.

* KÖSZVÉNYES ROHAMOK MEGELŐZÉSE

A megkezdett urátcsökkentő készítmények mellett párhuzamosan, rövid távon alkalmazva a további köszvényes rohamok megelőzésére naponta egyszer vagy kétszer 1 tablettát (0,5 mg) kell bevenni. A maximális adag naponta 2 bevont tabletta (1 mg).

* ÖRÖKLETES MEDITERRÁN LÁZ (FMF) KEZELÉSE

Felnőttek:
A Colchicum-Dispert javasolt adagja FMF kezelésére, felnőttek esetében naponta 2-4 bevont tabletta (1 mg - 2 mg). A szokásos kezdő adag felnőttek esetében napi 2-3 bevont tabletta (1-1,5 mg).
A Colchicum-Dispert adagja szükség szerint 1 bevont tabletta (0,5 mg) léptékben növelendő a napi maximális adag, 4 bevont tablettára (2 mg), ahogy a betegség kontrollálásához szükséges, és ahogy a beteg tolerálja.
Ha a betegek nem mutatnak klinikai választ erre a maximális adagra, a tapasztalat azt mutatja, hogy a további adagnövelés csak nagyon ritkán vezet a betegség jobb kontrolljához, míg a mellékhatások incidenciája és súlyossága növekedni kezd.
Még ha az FMF roham kontrollja nem is tekinthető kielégítőnek, javasolt a terápia folytatása annak érdekében, hogy minimalizálható legyen a másodlagos amyloidosis kialakulásának kockázata.
Ha súlyos mellékhatás alakul ki, az adag csökkentésére lehet szükség, amíg a mellékhatások el nem múlnak vagy tolerálhatóvá nem válnak.
A terápia kezdetén a javasolt adagot általában két részre osztva, reggel és este veszik be. Ha a beteg a terápiát jól tolerálja és nem fordul elő mellékhatás, a teljes adag bevehető naponta egyszer, és a beteg együttműködése érdekében általában ez javasolt.

Gyermekek (FMF)
Gyermekek és serdülők (4 és 18 éves kor között):
A javasolt kezdő adag napi 1 bevont tabletta (0,5 mg) 4-5 év közötti gyermekek esetében, és napi 2 bevont tabletta (1 mg) 5év feletti gyermekek esetében. Az adag szükség szerint 1 bevont tabletta (0,5 mg) léptékben növelendő a napi maximális adag, 4 bevont tablettára (2 mg), ahogy a betegség kontrollálásához szükséges és ahogy a beteg tolerálja. Gyermekgyógyászati alkalmazás esetén a kolchicint kizárólag olyan szakorvos felügyelete mellett lehet felírni, aki rendelkezik a szükséges ismeretekkel és tapasztalattal. Az adag módosítása tekintetében a javaslat ugyanaz, mint a felnőttek esetében.

4 évesnél fiatalabb gyermekek:
4 évesnél fiatalabb gyermekek esetében nincs elegendő tapasztalat a kolchicin alkalmazásával kapcsolatban, ezért nem adható.

* PERICARDITIS KEZELÉSE

A kolchicin javasolt adagja akut pericarditis kezelésére felnőtteknek 70 kg vagy annál nagyobb testtömegű betegek esetén napi kétszer 0,5 mg, 70 kg-nál kisebb testtömegű betegek esetén napi egyszer 0,5 mg 3 hónapon keresztül.
A kiújuló pericarditis megelőzésére a kolchicin adagja felnőtteknek 70 kg vagy annál nagyobb testtömegű betegek esetén napi kétszer 0,5 mg, 70 kg-nál kisebb testtömegű betegek esetén, illetve akik nem tolerálják a magasabb dózist napi egyszer 0,5 mg legalább 6 hónapon keresztül.
kolchicin
* BEHCET-KÓR TÜNETEI KÖZÜL AZ ARTHRITIS ÉS ERYTHEMA NODOSUM KEZELÉSE

A kolchicin javasolt adagja Behcet-kór esetén az arthritis és erythema nodosum kezelésére felnőtteknek napi 2-4 bevont tabletta (1-2 mg).

Az alkalmazás módja

Általános alkalmazási utasítás minden indikációban: A bevont tablettát egészben, nem szétosztva/eltörve kell bevenni, elegendő mennyiségű folyadékkal.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Akut köszvényes rohamok kezelése vesekárosodásban szenvedő betegeknél:
Vesekárosodásban szenvedő betegek esetében csontvelő rendellenességek, agranulocytosis, neuromyopathia, myopathia vagy rhabdomyolysis alakulhat ki. A betegeknél szigorúan ellenőrizni kell a kolchicin esetleges mellékhatásait és mérlegelni kell az adag csökkentését. Dialízis kezelésben részesülő betegek esetében a kolchicin kezelés ellenjavallt.

Akut köszvényes rohamok kezelése májkárosodásban szenvedő betegeknél:
A betegeknél szigorúan ellenőrizni kell a kolchicin esetleges mellékhatásait és mérlegelni kell az adag csökkentését.

Idősek kezelése:
Időskorú betegek esetében az adagot fokozott körültekintéssel kell meghatározni, figyelembe véve a beszűkült vese- és májműködés nagyobb gyakoriságát, illetve az egyidejűleg alkalmazott egyéb gyógyszeres kezelést.

Gastrointestinalis zavarokban szenvedő betegek kezelése:
Gastrointestinalis zavarokban szenvedő betegeknél a kolchicin antimitotikus hatása súlyosbíthatja a tüneteket, aminek következtében hasmenés, hányinger, hányás és hasi fájdalom jelentkezhet.

A Colchicum-Dispert Opalux AS 250000 színezőanyagot tartalmaz, amely allergiás reakciót - akár asztmás rohamot is - kiválthat az arra érzékeny személyeknél.

Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, laktóz-intoleranciában, fruktóz-intoleranciában, szacharáz-izomaltáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz- malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Allergiás reakció gyakrabban fordul elő olyan betegek körében, akik érzékenyek az acetilszalicilsavra.

A Colchicum-Dispert gyermekektől elzárva tartandó.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.


4.9 Túladagolás

A kolchicin biztonságossági tartománya keskeny.
A jelentős toxicitást okozó kolchicin pontos adagja nem ismert. Súlyos mérgezés és halál 0,5 mg/ttkg orális adagok esetében fordult elő, de 8 mg összdózis mellett is írtak le halálesetet.

Az akut kolchicin mérgezés első stádiuma 24 órán belül a bevételtől számítva kezdődik és az alábbi tünetekkel jár: gastrointestinalis tünetek, például hasi fájdalom, hányinger, hányás, hasmenés és volumendepléciót eredményező jelentős folyadékvesztés, elektrolitháztartási zavarok, leukocytosis, alacsony vérnyomás súlyos esetekben. Az életveszélyes szövődményekkel járó második fázis a gyógyszer bevétele utáni 24-72 órában alakul ki: több szervrendszert érintő működési zavar, akut veseelégtelenség, tüdőkárosodás, hepatocelluláris károsodás, izomkárosodás, cardiomyopathia, zavartság, kóma, konvulzió, izomgyengeség, felfelé haladó perifériás motoros és szenzoros neuropathia és paralysis, myocardialis depresszió, pancytopenia, dysrhythmiák, légzési elégtelenség, coagulopathia. Kifejlődhet agranulocytosis, leukopenia, thrombocytopenia, disszeminált intravascularis koaguláció és keringési kollapszus, ami sokkhoz vezet.
A halál általában a légzésdepresszió, a keringés összeomlása vagy a csontvelőműködés elégtelensége miatt áll be. Ha a beteg túléli a mérgezést a több szervet érintő működési zavar visszacsapó hatásként leukocytosissal és alopeciával járhat, amely az első bevétel után körülbelül 1 héttel kezdődik.

A túladagolás kezelése

Kolchicin túladagolás esetén gyomormosást kell végezni, lehetőleg 60 percen belül a gyógyszer bevétele után, és orvosi szenet kell adni. A hasmenést nem szabad csillapítani, mert az a kolchicin kiürülésének fő útja.
A kezelés elsősorban tüneti és támogató jellegű lehet. A fájdalomcsillapítás analgetikumokkal, esetleg atropinnal történhet; adhatók benzodiazepinek is, ill. papaverin vagy tannalbin a görcsök ellen. A szívműködést digoxinnal lehet támogatni.
Ajánlott az antibiotikumokkal végzett profilaktikus kezelés is. Ha megnövekszik a liquornyomás, dexametazont kell alkalmazni. Esetenként szükség lehet lumbálpunkcióra is.
Opiátokat nem szabad adni!
A hemodinamikai státuszt, a szívet és a légzést, valamint a vér-elektrolitokat folyamatosan monitorozni és ellenőrizni kell. Veseelégtelenség esetén hasznos lehet a hemodialízis vagy peritonealis dialízis.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Interakciós vizsgálatokat nem végeztek. A szakirodalom azonban az alábbi kölcsönhatásokról számol be:
A kolchicin gátolhatja a B12-vitamin felszívódását.
A kolchicin ciklosporinnal, HMG-CoA-reduktáz-inhibitorokkal (sztatinokkal), fibrátokkal, konazolokkal, több HIV elleni készítménnyel, makrolid antibiotikumokkal, cimetidinnel, verapamillal, diltiazemmel, ranolazinnal, digoxinnal, nagy mennyiségű grépfrútlével (1000 ml/nap) és más CYP3A4 vagy P-gp inhibitorokkal együtt való alkalmazása - különösen veseelégtelenségben szenvedőknél - csontvelőműködési rendellenességet, agranulocytosist, neuromyopathiát, myopathiát vagy rhabdomyolysist és más mellékhatásokat válthat ki, illetve megemelheti - akár életveszélyes mértékben is - a kolchicin szérumkoncentrációját.
A kolchicin a P-gp és a CYP3A4 enzimek szubsztrátja. Életveszélyes és halálos kimenetelű gyógyszerkölcsönhatásokról számoltak be P-gp és erős CYP3A4 gátlóval együtt adott kolchicinnel kezelt betegek esetében. Ha P-gp vagy erős CYP3A4 gátlóval való kezelés szükséges normál vese- és májműködésű betegeknél, akkor a kolchicin adagját csökkenteni kell vagy átmenetileg fel kell függeszteni. A Colchicum Dispert egyidejű alkalmazása P-gp vagy erős CYP3A4 gátlókkal ellenjavallt vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegek esetében (lásd az ellenjavallatokat).
Sztatinok, gemfibrozil vagy fibrátok (önmagukban is miotoxicitást okozó szerek) vagy ciklosporin egyidejű alkalmazása a Colchicum Dispert-tel (kolchicinnel) fokozhatja a myopathia kialakulását. A kolchicin és az eritromicin/klaritromicin egyidejű alkalmazása ellenjavallt.
A plazma kolchicin koncentráció növekedését figyelték meg, amikor egyszeri adag ketokonazolt, ritonavirt, verapamilt, diltiazemet alkalmaztak.


6.2 Inkompatibilitások

Nem ismert.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A kolchicin kezelés mellékhatásait és a kolchicin kezeléssel kapcsolatos forgalomba hozatalt követő ellenőrzési adatokat az alábbiakban foglaljuk össze:
Nagyon gyakori (? 1/10)
Gyakori (>1/100 - <1/10)
Nem gyakori (>1/1000 - <1/100)
Ritka (>1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (< 1/10 000)
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatok alapján nem meghatározható).

Az akut és a hosszú távú indikációkban a leggyakoribb mellékhatások a kolchicin kezelést kezdő betegeknél a gastrointestinalis mellékhatások, például a hasmenés, amelyek általában 24 órán belül jelentkeznek. A jellemző tünetek a görcs, hányinger, hasmenés, hasi fájdalom és hányás. Ezek az események dóziskorlátozónak tekinthetők, ha súlyosak, és jelentősebb toxicitás kezdetének előjelei lehetnek. A gastrointestinalis mellékhatások súlyosságának csökkentése érdekében az akut köszvényes rohamok kezelésére alkalmazott adag csökkenthető.
Az új vizsgálati eredmények és a farmakokinetikai jellemzők miatt az akut köszvényes rohamok kezelésére javasolt kolchicin adag jelenleg alacsonyabb (lásd 4.2 pont), mint régebben, ami miatt kevesebb a gastrointestinalis mellékhatás, mint a múltban. Az akut köszvényes rohamok kezelése az új javasolt alacsonyabb kolchicin adaggal (lásd 4.2 pont) 0,75-ről 0,25-re csökkentheti a gastrointestinalis mellékhatások valószínűségét, valamint a gyógyszer-kölcsönhatások lehetőségét, amelyről tudjuk, hogy összefüggésben van a jelentett kolchicin toxicitással.

A kolchicin túladagolása vagy túlzott felhalmozódása esetén kialakuló mérgezés a következő formában jelentkezhet: csontvelő-szuppresszió, disszeminált intravascularis coagulatio, a vese, a máj, a keringési rendszer és az idegrendszer sejtjeinek károsodása.

Általában a következő mellékhatásokról számoltak be a kolchicinnel összefüggésben.
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
ritka
agranulocytosis


thrombocytosis

nem gyakori
leukopenia


csontvelőműködési elégtelenség


haemolyticus vagy aplasticus anaemia


pancytopenia


neutropenia


thrombocytopenia


granulocytopenia
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
gyakori
hányinger


hányás


hasmenés


hasi görcsök


hasi fájdalom
Idegrendszeri betegségek és tünetek
nagyon ritka
neuropathia


szédülés
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
nem gyakori
emelkedett GOT /ASAT


emelkedett GPT/ALAT
A bőr és a bőr alatti szövetek betegségei és tünetei
ritka
urticaria


maculopapularis kiütés


purpura


kiütés


erythema


oedema


pruritus

nem gyakori
alopecia


a köröm elváltozásai
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
nem gyakori
myopathia


emelkedett CPK


myotonia


izomgyengeség


izomfájdalom


rhabdomyolysis
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
ritka
azoospermia


oligospermia
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
nem gyakori
vesekárosodás
Immunrendszeri betegségek és tünetek
nagyon ritka
túlérzékenység
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Köszvényellenes készítmények /A húgysav metabolizmusra nem ható készítmények
ATC kód: M04AC01

Hatásmechanizmus
A kolchicin a sejtosztódás metafázis stádiumában kötődik a mikrotubulusokhoz. Ez meggátolja a mikrotubulusok polimerizációját és ezáltal akadályozza a citoszkeleton kialakulását, de ugyanakkor csökkenti az intercelluláris lizoszómák mozgását és degranulációját is. Így a kolchicin ún. orsóméreg, valamint csökkenti a lizoszómális enzimek, a kemotaktikus anyagok és a tejsav felszabadulását.

A kolchicin elnyomja a húgysavkristályok leukocyták által történő fagocitózisát. Csökken a leukocyták sejtmembránjának elroncsolódását, valamint lizoszómális enzimek, kemotaktikus anyagok és tejsav kiválasztódása. Mérséklődik az új granulocyták behatolása. A sejtosztódás és migráció gátlása következik be.

A kolchicin nem befolyásolja az ureakoncentrációt sem a vérben, sem a szövetekben.

Farmakodinámiás hatások
A kolchicin köszvényellenes hatású. A hatóanyag gyulladáscsökkentő aktivitással is rendelkezik, de nem csillapítja a fájdalmat. Nincs hatással a húgysav vizelettel történő kiválasztására vagy a szérum urátkoncentrációjára, az urát oldhatóságára vagy szérumfehérjékhez való kötődésére sem. Bár a kolchicin köszvényellenes hatásának mechanizmusa nem teljesen ismert, úgy tűnik, hogy a hatóanyag károsítja a citoszkeleton működését azáltal, hogy meggátolja a béta-tubulin polimerizálódását és mikrotubulusokká alakulását, ezzel megelőzve a neutrophil sejtek aktiválódását, degranulációját és migrációját, amely a feltevések szerint a köszvényes tünetek kialakulását mediálja.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A kolchicin gyorsan és jól felszívódik a gastrointestinalis traktusból. 4,2 ng/ml átlagos plazma-csúcskoncentrációt mértek mintegy 60 perccel 2 bevont tabletta (2 × 0,5 mg összalkaloidot, 2 × 0,38 mg kolchicint tartalmazó tabletta) per os alkalmazását követően.

Eloszlás
A kolchicin biohasznosulása szájon át alkalmazva 25-50%. A kolchicin kis-közepes mértékben (30-50%-ban) kötődik a plazmafehérjékhez és ismételt felszívódás után gyorsan távozik a plazmából és eloszlik a különböző szövetekben.
A kolchicin gyorsan eloszlik a perifériás granulocytákban. A kolchicin kedvező hatását az akut köszvény kezelésében a polimorf magvú leukocytákra kifejtett aktivitás eredményezi. Úgy tűnik, hogy a kolchicin számára az a "szövet", amelyben a leginkább felhalmozódik, a leukocyta, ami megerősíti, hogy a kolchicin köszvényes arthritisben kifejtett kedvező hatása azon alapul, hogy meggátolja a granulocyták migrációját a gyulladt területre.

Biotranszformáció és elimináció
A kolchicin részben a májban acetilálódik és lassan metabolizálódik más szövetekben.
A hatóanyag és metabolitjai elsősorban a széklettel választódnak ki, 10-20% ürül a vizelettel. Az utóbbi fokozódhat májproblémákkal küzdő betegek esetében. A kolchicin magas szöveti koncentrációjának köszönhetően az egyszeri adagnak mindössze 10%-a ürül ki az első 24 órában. Ennek következtében a kolchicin eliminációja a kezelés után több mint 10 napig folytatódhat.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Azok a mellékhatások, amelyeket bár a klinikai vizsgálatokban nem észleltek, de az állatkísérletekben a humán klinikai expozíciós szintekhez hasonló expozíciós szinteknél jelentkeztek, és amelyek klinikai jelentőséggel bírhatnak, a következők voltak:

Egerekben, hörcsögökben, nyulakban és csirke embriókban elvégzett állatkísérletek teratogén hatásokat mutattak. Ezenkívül, a kolchicin hím nyulakban történő subcutan alkalmazását követően (1,5/ ttkg, hetente 2-szer) a spermatogenesis károsodását és a herék atrophiáját figyelték meg.

Emellett a kolchicin humán lymphocyta tenyészetekben kromoszómakárosodást okoz. Ezen kromoszóma károsodások és a teratogén hatás közötti összefüggés emberben nem bizonyított egyértelműen.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db bevont tabletta PVC/PVDC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két keresztes, erős hatású)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pharmaselect International Beteiligungs GmbH
Ernst-Melchior-Gasse 20
1020 Bécs, Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1320/01

9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1988. január 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2008. december 5.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2016. augusztus 30.
8

OGYI/24004/2015




Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség:
Terhesség alatt a Colchicum-Dispert alkalmazása ellenjavallt.
Kolchicin terápia alatt megbízható fogamzásgátlás szükséges, amit a Colchicum-Disperttel folytatott kezelés leállítása után még 3 hónapig alkalmazni kell.
Mivel a kolchicin károsíthatja a hímivarsejteket, a kolchicinnel kezelt férfiaknak 6 hónapos regenerációs időre van szükségük a kolchicin terápia befejezését követően, ezen időszakon belül a gyermeknemzés nem ajánlott. Ha mégis bekövetkezne terhesség, genetikai tanácsadó segítségét kell igénybe venni.

Szoptatás:
Szoptatás alatt a Colchicum-Dispert alkalmazása ellenjavallt.
Információk állnak rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogy a kolchicin kiválasztódik az emberi és állati anyatejbe. A kolchicinnel kapcsolatos fizikai-kémiai és a rendelkezésre álló farmakodinámiás/ toxikológiai adatok arra mutatnak rá, hogy a hatóanyag kiválasztódik az anyatejbe, és nem zárható ki, hogy a szoptatott gyermekre nézve kockázatot jelent.

Termékenység:
A publikált nem klinikai vizsgálatok szerint a mikrotubulus-képződés kolchicin okozta károsodása befolyásolja a meiózist és a mitózist. A reproduktív vizsgálatok beszámoltak a hímivarsejtek morfológiájának kóros elváltozásáról és a hímivarsejtek számának csökkenéséről hím állatokban.