Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

OVESTIN 1MG TABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Aspen Pharma Trading Ltd.
Hatástani csoport:
G03CA Természetes és félszintetikus ösztrogének
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01662/02
Hatóanyagok:
OestriolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Az Ovestin egy csak ösztrogént tartalmazó készítmény, ami uterusszal rendelkező, vagy uterus nélküli nőknek adható.

Adagolás

* Ösztrogénhiányos tünetek kezelésére:
Az első héten napi 4-8 mg, amit fokozatos csökkentés követ. Fenntartó kezelésre a legkisebb, még hatásos dózis adandó. Ép uterusú nők hosszútávú kezelése esetén az endometrium monitorozása vagy progesztogén egyidejű alkalmazása ajánlott (lásd még a 4.4 pontot). Általában minden hónapban/28 napos ciklusban legalább 12-14 napig egy progesztogénnel együtt kell alkalmazni. Hacsak nem diagnosztizáltak korábban endometriosist, hysterectomizált nők esetében nem ajánlott a progesztogén hozzáadása.
* Cervicalis problémák miatti infertilitás kezelésére:
Általában a menstruációs ciklus 6-15. napján napi 1-2 mg adandó. Azonban néhány betegnél napi 1 mg is elég lehet, míg másoknak akár napi 8 mg-ra is szükségük lehet. Ezért az adagot minden hónapban emelni kell a méhnyaknyákra kifejtett optimális hatás eléréséig.
* Hüvelyi műtéten áteső postmenopausalis nők pre- és postoperatív kezelésére:
A műtét előtti két héten napi 4-8 mg, utána két héten át napi 1-2 mg.
* Diagnosztikus segítségként kétséges atrófiás cervicalis kenet esetén:
A következő kenet levétele előtti 7 napon napi 2-4 mg.

Az elmulasztott adagot, amint a beteg eszébe jut, pótolni kell, kivéve, ha már több mint 12 óra telt el. Az utóbbi esetben az elmulasztott adagot ki kell hagyni, és a szokásos időben kell bevenni a következő adagot.

Az alkalmazás módja

A tablettákat kevés vízzel vagy egyéb folyadékkal, lehetőleg minden nap ugyanabban az időben kell bevenni. Fontos, hogy a teljes napi adagot egyszerre kell bevenni (lásd 4.4 pont).

Postmenopausalis tünetek kezelésének kezdetekor, illetve fenntartásakor a legkisebb, még hatásos adag a lehető legrövidebb ideig adandó (lásd még a 4.4 pontban).

Azok a nők, akik nem alkalmaznak HRT-t, vagy akik folyamatos kombinált HRT-termékről váltanak, bármelyik napon elkezdhetik alkalmazni az Ovestin tablettát. Azoknál a nőknél, akik ciklikus HRT-ről váltanak, az Ovestin-kezelést egy héttel a ciklus befejezése után kell elkezdeni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* Ismert, vagy kórelőzményben szereplő emlőrák, vagy annak gyanúja.
* Ismert ösztrogén-dependens malignus tumor, vagy annak gyanúja (például endometrialis carcinoma).
* Tisztázatlan eredetű hüvelyi vérzés.
* Kezeletlen endometrialis hyperplasia.
* A kórelőzményben szereplő idiopathiás, vagy fennálló vénás thromboembolia (mélyvénás thrombosis, tüdőembólia).
* Ismert thrombophiliára hajlamosító betegségek (például protein-C, protein-S vagy antithrombin hiánya, lásd 4.4 pont).
* Fennálló vagy a kórelőzményben szereplő artériás thromboemboliás megbetegedés (például angina, myocardialis infarctus).
* Akut májbetegség, vagy a kórelőzményben szereplő májbetegség, amennyiben a májfunkciós eredmények még nem normalizálódtak.
* A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* Porphyria.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

* Postmenopausalis tünetek kezelésére csak abban az esetben alkalmazandó HRT, ha a tünetek kedvezőtlenül befolyásolják az életminőséget. Minden esetben legalább évente egyszer gondosan mérlegelni kell az előnyöket és a kockázatokat, és a HRT csak akkor folytatandó, ha az előnyök meghaladják a kockázatot.

* Korai menopausa kezelésére alkalmazott HRT kockázatáról kevés adat áll rendelkezésre. Ugyanakkor, fiatalabb nőknél az alacsony abszolút kockázat miatt az előny-kockázat arány kedvezőbb lehet, mint az idősebb nőknél.

Orvosi vizsgálat/ellenőrzés
* HRT kezdése vagy újrakezdése előtt komplett családi és egyéni anamnézist kell felvenni. A fizikális orvosi vizsgálatot (a medence és az emlők vizsgálatát is beleértve) az ennek során nyert információk, valamint az ellenjavallatoknál és a figyelmeztetéseknél leírtak által vezérelve kell végezni. A kezelés alatt rendszeres - egyénre szabott gyakorisággal és mélységben - orvosi vizsgálat ajánlott. Tájékoztatni kell a nőket, hogy az emlőjükben észlelt változások melyikét kell jelenteniük orvosuknak vagy a nővérnek (lásd "Emlőrák" lentebb). A vizsgálatokat, beleértve a megfelelő képalkotó eljárásokat, pl. a mammográfiát, a jelenleg elfogadott szűrési gyakorlatnak megfelelően, egyénre igazítva kell elvégezni.

Felügyeletet igénylő állapotok
* Ha az alábbi állapotok bármelyike jelen van, előfordult korábban, és/vagy súlyosbodott terhesség vagy korábbi hormonkezelés alatt, a beteg szoros felügyeletre szorul. Gondolni kell arra, hogy ezek az állapotok kiújulhatnak vagy súlyosbodhatnak az Ovestin-kezelés alatt. Különösen az alábbiak:
- leiomyoma (uterin fibroidok) vagy endometriosis;
- thromboemboliás betegségek rizikófaktorai (lásd lentebb);
- ösztrogénfüggő tumorok rizikófaktorai, pl. emlőrák az elsőfokú rokonságban;
- hypertonia;
- májbetegségek (pl. májadenoma);
- diabetes mellitus az erek érintettségével vagy a nélkül;
- cholelithiasis;
- migrén vagy (súlyos) fejfájás;
- szisztémás lupus erythematosus;
- endometrialis hyperplasia az anamnézisben (lásd lentebb);
- epilepsia;
- asthma;
- otosclerosis.

A terápia azonnali felfüggesztésének indokai
A kezelés azonnal felfüggesztendő bármely ellenjavallat felfedezésekor vagy az alábbi helyzetekben:
* sárgaság vagy a májműködés romlása;
* a vérnyomás jelentős emelkedése;
* migrén jellegű fejfájás első jelentkezése;
* terhesség.

Endometrialis hyperplasia és carcinoma
* Klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy az osztott napi adagok és magas dózisok hosszú távú alkalmazása az endometrium stimulációjához vezethet. Ezenkívül egy epidemiológiai vizsgálat azt mutatta, hogy az orálisan adott kis dózisú ösztriol növelheti az endometriumrák kockázatát. A kizárólag ösztrogént szedő nőknél az endometriumrák kockázatának 2-12-szeres növekedéséről számoltak be az ösztrogént nem szedőkhöz képest, a kezelés időtartamától és az ösztrogén dózisától függően (lásd 4.8 pont). A kezelés abbahagyása után a kockázat legalább 10 éven át emelkedett maradhat.
* A progesztogén ciklusos, havonta/28 napos ciklusok során legalább 12 napig történő kiegészítő alkalmazása vagy a kombinált ösztrogén-progesztogén terápia alkalmazása hysterectomián át nem esett nőknél megelőzi a csak ösztrogént tartalmazó HRT-vel kapcsolatos kockázatnövekedést.
* A fokozott kockázat főként kevéssé invazív és magasan differenciált tumorokat érintett. Ép uterusú nőknél az alábbi elővigyázatossági intézkedéseket kell betartani:
* A teljes napi adagot egyszerre kell bevenni.
* A beteg figyelmét fel kell hívni arra, hogy hüvelyi vérzés észlelésekor értesítse orvosát. A kezelés alatti hüvelyi vérzést mindig ki kell vizsgálni.
* Hosszú távú kezelés alatt az endometriumot legalább évente monitorozni kell, vagy minden naptári hónap legalább 12-14 napján progesztogént is kell alkalmazni.
Az emlőráknak a kombinált ösztrogén-progesztogén kezeléssel összefüggő megnövekedett kockázatát figyelembe kell venni, amikor az endometrium monitorozása vagy a progesztogén alkalmazása mellett döntenek.

Emlőrák
Az átfogó bizonyítékok az emlőrák fokozott kockázatát mutatták ki az ösztrogén-progesztogén kombinációt vagy a csak ösztrogént tartalmazó hormonpótló kezelést kapó nőknél, amely függ a hormonpótló kezelés időtartamától.

Kombinált ösztrogén-progesztogén kezelés

- A randomizált, placebokontrollos vizsgálat (Women's Health Initiative study, WHI) és prospektív epidemiológiai vizsgálatok metaanalízise következetesen azt állapítja meg, hogy megnövekedett az emlőrák kockázata a kombinált ösztrogén-progesztogén tartalmú hormonpótló kezelést kapó nőknél, ami körülbelül 3 (1-4) év után válik nyilvánvalóvá (lásd 4.8 pont).

Csak ösztrogént tartalmazó hormonpótló kezelés

- A WHI-vizsgálat alapján az emlőrák kockázata nem emelkedik a csak ösztrogént tartalmazó HRT-t alkalmazó, hysterectomián átesett nőknél. A megfigyeléses vizsgálatokban többnyire a diagnosztizált emlőrák kockázatának kismértékű növekedéséről számoltak be, ami azonban alacsonyabb volt, mint az ösztrogén-progesztogén kombinációkat szedők esetében (lásd 4.8 pont).

Egy nagy volumenű metaanalízis eredményei azt mutatták, hogy a kezelés leállítását követően a fokozott kockázat idővel csökken, és a kiindulási értékre való visszatérés időtartama a korábbi hormonpótló kezelés időtartamától függ. Ha a hormonpótló gyógyszert több mint 5 évig szedték, a kockázat 10 évig vagy azon túl is fennállhat.

A HRT, különösen az ösztrogén-progesztogén kombinált kezelés növeli a mammográfiai denzitást, ami hátrányosan befolyásolhatja az emlőrák radiológiás észrevételét. Klinikai vizsgálatoknál arról számoltak be, hogy a megnövekedett mammográfiás denzitás kialakulásának valószínűsége az ösztriollal kezelt betegeknél alacsonyabb volt, mint a más ösztrogénekkel kezelt betegeknél.

* Nem ismert, hogy az Ovestinnél fennállnak-e ezek a kockázatok. Több, populáción alapuló, eset-kontroll vizsgálatban az ösztriol alkalmazása - a többi ösztrogénnel ellentétben - nem járt együtt fokozott emlőrákkockázattal. Mindazonáltal ezeknek az eredményeknek a klinikai vonatkozásai jelenleg még nem ismertek. Ezért fontos, hogy az emlőrák kockázatát megbeszéljük a beteggel és a HRT ismert előnyeivel szemben mérlegeljük.

Petefészekrák
A petefészekrák sokkal ritkábban fordul elő, mint az emlőrák. Egy nagy meta-analízisből származó epidemiológiai bizonyítékok enyhén megemelkedett kockázatra utalnak azoknál a nőknél, akik ösztrogén-monoterápiát, vagy kombinált ösztrogén-progesztogén hormonpótló kezelést kapnak. Ez az enyhe kockázatemelkedés 5 éven belül válik nyilvánvalóvá, és a kezelés abbahagyását követően idővel csökken.

Néhány további vizsgálat például a WHI vizsgálat, arra utal, hogy a kombinált hormonpótló kezelések alkalmazása hasonló vagy valamelyest alacsonyabb kockázattal járhat együtt (lásd 4.8 pont).

Nem tisztázott, hogy a kis potenciálú ösztrogének (mint amilyen az Ovestin) hosszú távú alkalmazása a más, csak ösztrogént tartalmazó készítményekétől eltérő kockázatot hordoz-e.

Vénás thromboembolia
* A HRT kapcsolatban áll a vénás thromboembolia (VTE), pl. mélyvénás thrombosis vagy tüdőembólia kialakulásának 1,3-3-szoros kockázatemelkedésével. Az esemény bekövetkezésének nagyobb esélye van az első évben, mint később (lásd 4.8 pont). A vizsgálatokban nem alkalmaztak Ovestint, és adatok hiányában nem ismert, hogy ugyanez a kockázat az Ovestin esetében fennáll-e.
* Az ismert thrombophiliás betegségekben szenvedő betegeknél fokozott a VTE kialakulásának kockázata. A HRT növelheti ezt a kockázatot. A HRT ezért ellenjavallt ezeknél a betegeknél (lásd 4.3 pont).
A VTE általánosan elfogadott rizikófaktorai közé tartozik az ösztrogének használata, az idősebb életkor, nagyobb műtétek, az elhúzódó immobilizáció, az obesitas (testtömeg-index >30 kg/m2), a terhesség/postpartum periódus, a szisztémás lupus erythematosus (SLE) és a rák. A varicosus vénák tekintetében nincs konszenzus.

Ahogy minden posztoperatív betegnél, a műtétet követő VTE megelőzésére itt is különös figyelmet kell fordítani. Ahol az elektív műtétet követően elhúzódó immobilizáció várható, a HRT 4-6 héttel korábbi ideiglenes leállítása javasolt. A kezelést akkor szabad újból elkezdeni, amikor a nő már teljesen mozgásképessé vált.

* Ha az Ovestint a nők "pre- és posztoperatív kezelésére" alkalmazzuk, a thrombosis elleni profilaktikus kezelés megfontolandó.

* Ha a nő anamnézisében a VTE nem szerepel, de az elsőfokú rokonság anamnézisében viszont szerepel a fiatalkori thrombosis, szűrés végezhető a nőnél a szűrés korlátainak ismertetésével (a thrombophiliára hajlamosító rendellenességek csak egy része azonosítható a szűréssel). Amennyiben olyan thrombophiliára hajlamosító rendellenességet azonosítanak, amely a családtagokban thrombosist idézett elő, vagy ha a rendellenesség "súlyos" (például antithrombin, protein-S, vagy protein-C hiánya, vagy e rendellenességek kombinációja), a HRT ellenjavallt.

* Azoknál a nőknél, akiknél már folyamatban van az antikoaguláns-terápia, a HRT alkalmazásának előnyeit és kockázatait alaposan mérlegelni kell.

* Ha a VTE a kezelés megkezdése után fejlődik ki, a terápiát abba kell hagyni. Fel kell hívni a betegek figyelmét arra, hogy esetleges thromboemboliás tünetek (pl. a lábak fájdalmas megdagadása, hirtelen mellkasi fájdalom, nehézlégzés) észlelése esetén azonnal értesíteniük kell orvosukat.

Szívkoszorúér-betegség (CAD)
* Randomizált, kontrollos vizsgálatok nem támasztották alá a kombinált ösztrogén-progesztogén vagy csak ösztrogén HRT-kezelésben részesülő, szívkoszorúér-betegségben (CAD) szenvedő, illetve nem szenvedő nők szívinfarktussal szembeni védelmét.

Kombinált ösztrogén-progesztogén-terápia:

Enyhén megemelkedik a CAD relatív kockázata a kombinált ösztrogén-progesztogén HRT során. Mivel alapesetben a CAD abszolút kockázata erősen életkorfüggő, az ösztrogén-progesztogén-kezelés miatt előforduló CAD esetek száma nagyon kevés a változókor-közeli egészséges nőkben, de az életkor előrehaladtával az esetek száma nő.

Ösztrogénterápia:

A randomizált kontrollos adatok alapján a hysterectomián átesett, kizárólag ösztrogénterápiában részesülő nőkben a CAD kockázata nem emelkedik.

Ischaemiás stroke
* A kombinált ösztrogén-progesztogén-terápia és a csak ösztrogénnel végzett terápia kapcsolatban áll az ischaemiás stroke kialakulásának 1,5-szeres kockázatával. A relatív kockázat nem változik az életkorral vagy a menopausa óta eltelt idővel. Mivel a stroke kockázata alapvetően erősen életkorfüggő, a stroke általános kockázata a HRT-ben részesülő nőknél az életkor előrehaladtával megnövekszik (lásd 4.8 pont).

Egyéb állapotok
* Az ösztrogének folyadékretenciót okozhatnak, ezért a szív-, vagy veseelégtelenségben szenvedő betegek fokozott figyelmet igényelnek.
* Az ösztriol gyenge gonadotropin-inhibitor, az endokrin rendszerre kifejtett egyéb hatások nélkül.
* Az exogén ösztrogének örökletes, illetve nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.
* A HRT nem javítja a kognitív funkciókat. Vannak arra utaló eredmények, hogy a folyamatos kombinált kezelést vagy kizárólag ösztrogénnel történő kezelést 65 éves koruk után elkezdő nők esetleges demenciájának kockázata emelkedett.
* Az Ovestin nem alkalmas fogamzásgátlóként való alkalmazásra.
* A készítmény tablettánként 86,5 mg laktóz-monohidrátot tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

GPT- (ALAT) szint-emelkedés
Klinikai vizsgálatok során hepatitis C-vírussal fertőzött betegeknél, akik ombitaszvir/paritaprevir/ritonavir kombinációs kezelést kaptak dazabuvirral vagy anélkül, a GPT (ALAT) szintjének a normáltartomány felső határának ötszörösénél nagyobb emelkedése szignifikánsan gyakoribb volt etinilösztradiolt (például a kombinált hormonális fogamzásgátlókat) alkalmazó nőknél. Ezenfelül, a glekaprevir/pibrentaszvir kombinációval kezelt betegeknél is GPT- (ALAT) szint-emelkedést figyeltek meg etinilösztradiolt tartalmazó gyógyszereket (például kombinált hormonális fogamzásgátlókat) alkalmazó nőknél. Etinilösztradioltól eltérő ösztrogéneket tartalmazó gyógyszereket (például ösztradiolt) alkalmazó nőknél a GPT- (ALAT) szint-emelkedés mértéke hasonló volt azokéhoz, akik nem kaptak ösztrogént; mindazonáltal az egyéb ösztrogéneket szedő nők korlátozott száma miatt elővigyázatosság szükséges az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavir kombinációs kezelés (dazabuvirral együttesen vagy anélkül) és a glekaprevir/pibrentaszvir-kezelés esetében is. Lásd 4.5 pont.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs arra utaló adat, hogy az Ovestin befolyásolja a betegek gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességét.


4.9 Túladagolás

Az ösztriol akut toxicitása állatokban igen csekély mértékű. Ezért toxikus tünetek megjelenése még több tabletta egyszerre történt beszedésekor sem várható. Heveny túladagolás esetén hányinger, hányás és nőknél megvonásos vérzés alakulhat ki. Specifikus antidotum nem ismert. Szükség szerint tüneti kezelés alkalmazandó.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A klinikai gyakorlat során nem jelentettek az Ovestin és más készítmények közötti interakciókat. Habár kevés a rendelkezésre álló adat, előfordulhatnak interakciók az Ovestin és más készítmények között. A következő interakciókat a kombinált orális fogamzásgátlók alkalmazása során jelentették, amelyek az Ovestin esetében is előfordulhatnak.

A gyógyszerek metabolizmusában résztvevő enzimek, különösen a citokróm P450 ismert induktorai, mint pl. az antikonvulzánsok (pl. fenobarbitál, fenitoin, karbamazepin) és antiinfektívumok (pl. rifampicin, rifabutin, nevirapin, efavirenz) együtt adásakor fokozódhat az ösztrogének metabolizmusa.

A ritonavir és a nelfinavir, melyek erős inhibitorként ismertek, szteroid hormonokkal együtt adva ellentétesen, serkentőleg hatnak.

Az orbáncfüvet (Hypericum perforatum-ot) tartalmazó növényi készítmények fokozhatják az ösztrogének metabolizmusát.

Az ösztrogének fokozott metabolizmusa klinikailag csökkentheti a hatást és a méh vérzési profiljának változását okozhatja.

Az ösztrogénekkel végzett HRT hatása egyéb gyógyszerekre
Az ösztrogéntartalmú hormonális fogamzásgátlókról kimutatták, hogy egyidejű alkalmazás esetén a lamotrigin plazmakoncentrációját jelentősen csökkentik, a lamotrigin glükuronidációjának indukciója miatt. Ez gyengítheti a görcsrohamokat gátló hatást. Bár a hormonpótló kezelés és a lamotrigin közötti lehetséges kölcsönhatást nem vizsgálták, várhatóan hasonló kölcsönhatás áll fenn, ami a két gyógyszert együtt szedő nők görcskontrolljának csökkenéséhez vezethet.

Farmakodinámiás kölcsönhatások
Klinikai vizsgálatok során azoknál a betegeknél, akik HCV ellen ombitaszvir/paritaprevir/ritonavir kombinációs kezelést kaptak dazabuvirral vagy anélkül, a GPT (ALAT) szintjének a normáltartomány felső határának ötszörösénél nagyobb emelkedése szignifikánsan gyakoribb volt az etinilösztradiolt (például kombinált hormonális fogamzásgátlókat) alkalmazó nőknél. Etinilösztradioltól eltérő ösztrogéneket tartalmazó gyógyszereket (például ösztradiolt) alkalmazó nőknél a GPT- (ALAT) szint-emelkedés mértéke hasonló volt azokéhoz, akik nem kaptak ösztrogént. Mindazonáltal az egyéb ösztrogéneket szedő nők korlátozott száma miatt elővigyázatosság szükséges a (dazabuvirral együttesen vagy a nélkül alkalmazott) ombitaszvir/paritaprevir/ritonavir kombinációs kezelés, és a glekaprevir/pibrentaszvir-kezelés esetében is (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az irodalom és a biztonságossági felügyeleti ellenőrzés alapján a következő mellékhatásokat jelentették:

Szervrendszer
Mellékhatások
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Folyadékvisszatartás
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Az emlők feszülése és fájdalma
Postmenopausalis pecsételő vérzés
Cervicalis váladék
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Influenzaszerű tünetek

A további mellékhatások az ösztrogén-progesztogén alkalmazásához kapcsolódnak.
* Az epehólyag betegsége.
* A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei: chloasma, erythema multiforme, erythema nodosum, vascularis purpura.
* Valószínűsíthető demencia 65 éves kor felett (lásd 4.4 pont).

Az emlőrák kockázata
- Arról számoltak be, hogy kétszeresére nő a kockázata annak, hogy emlőrákot diagnosztizálnak azoknál a nőknél, akik több mint 5 éven keresztül kombinált ösztrogén-progesztogén-terápiában részesülnek.
- A csak ösztrogént tartalmazó kezelést alkalmazók fokozott kockázata kisebb, mint az ösztrogén-progesztogén kombináció esetén.
- A kockázat szintje a terápia időtartamától függ (lásd 4.4 pont).
- A legnagyobb randomizált, placebokontrollos vizsgálatnak (a WHI-vizsgálatnak) és a prospektív epidemiológiai vizsgálatok legnagyobb volumenű metaanalízisének eredményein alapuló abszolút kockázatbecsléseket az alábbiakban mutatjuk be.

Prospektív epidemiológiai vizsgálatok legnagyobb metaanalízise

Az emlőrák becsült többletkockázata 5 éves alkalmazás után, 27 kg/m2 testtömegindexű nőknél

Életkor a hormonpótló kezelés kezdetekor (év)
Incidencia hormonpótló kezelést soha nem alkalmazó 1000 nőre vetítve, 5 éves időtartam alatt (50-54 éves)*
Kockázati arány
Többletesetek száma hormonpótló kezelést alkalmazó 1000 nőre vetítve, 5 év után
Csak ösztrogént tartalmazó hormonpótló kezelés
50
13,3
1,2
2,7
Kombinált ösztrogén-progesztogén
50
13,3
1,6
8,0
* Angliában 2015-ben, 27 kg/m2 testtömegindexű nők körében megfigyelt kiindulási incidenciaarányok alapján.
Megjegyzés: Mivel az emlőrák háttérincidenciája eltér az egyes EU-országokban, az emlőrákos többletesetek száma is arányosan változni fog.

Az emlőrák becsült járulékos kockázata 10 éves alkalmazás után, 27 kg/m2 testtömegindexű nőknél

Életkor a hormonpótló kezelés kezdetekor (év)
Incidencia hormonpótló kezelést soha nem alkalmazó 1000 nőre vetítve, 10 év alatt (50-59 éves) *
Kockázati arány
Többletesetek száma hormonpótló kezelést alkalmazó 1000 nőre vetítve, 10 év után
Csak ösztrogént tartalmazó hormonpótló kezelés
50
26,6
1,3
7,1
Kombinált ösztrogén-progesztogén
50
26,6
1,8
20,8
*Angliában 2015-ben 27 kg/m2 testtömegindexű nők körében megfigyelt kiindulási incidenciaarányok alapján.
Megjegyzés: Mivel az emlőrák háttérincidenciája eltér az egyes EU-országokban, a emlőrákos többletesetek száma is arányosan változni fog.

US WHI vizsgálatok - Az emlőrák kockázatának növekedése 5 év alkalmazás után

Korosztály (év)
Esetszám/1000, több mint 5 évig a placebo kontrollcsoportban lévő nő*
Kockázati arány és 95% CI
Rendkívüli esetszám/1000, több, mint 5 éven keresztül HRT-ben részesülő nő (95% CI)
CEE (konjugált equin ösztrogén) ösztrogén
50-79
21
0,8 (0,7-1,0)
-4 (-6 - 0)*
CEE+MPA (medroxiprogeszteron-acetát) ösztrogén-progesztogén‡
50-79
17
1,2 (1,0-1,5)
+4 (0-9)
‡Amikor az analízis olyan nőkre korlátozódott, akik nem használtak HRT-t a vizsgálat előtt, a kezelés első 5 évében nem volt megfigyelhető a kockázat-növekedés:
5 év után a kockázat nagyobb volt, mint a nem használók körében.
*Méh nélküli nőkkel folytatott WHI vizsgálat, amely nem mutatta ki az emlőrák kockázat-növekedését.

Az endometriumrák kockázata

Postmenopausában lévő uterusszal rendelkező nők
Az endometriumrák kockázata kb. 5 minden 1000 uterusszal rendelkező, hormonpótló kezelést nem alkalmazó nőre számítva.
Uterusszal rendelkező nőknél a csak ösztrogént tartalmazó hormonpótló kezelés alkalmazása nem javallt, mert növeli az endometriumrák kockázatát (lásd 4.4 pont).
50 és 65 éves életkor közötti nők esetében, az epidemiológiai vizsgálatok szerint, az ösztrogén-monoterápia időtartamától és az ösztrogén adagjától függően az endometriumrák kockázatnövekedése 1000 nőre számítva 5 és 55 többlet diagnosztizált eset között változott.
Amennyiben az ösztrogén-monoterápiát ciklusonként legalább 12 napig kiegészítik egy progesztogénnel, az megelőzheti ezt a megnövekedett kockázatot. A Million Women Study során 5 évig tartó (folyamatos vagy szekvenciális) kombinált hormonpótló kezelés nem növelte az endometriumrák kockázatát (RR 1,0 (0,8-1,2)).

Petefészekrák

A csak ösztrogénnel végzett vagy a kombinált ösztrogén-progesztogén hormonpótló kezelés alkalmazását a petefészekrák kis mértékben fokozott kockázatával hozták összefüggésbe (lásd 4.4 pont).

52 epidemiológiai vizsgálat metaanalízise a petefészekrák megnövekedett kockázatáról számolt be azoknál a nőknél, akik épp akkor hormonpótló kezelésben részesültek, azokhoz a nőkhöz képest, akik soha nem kaptak hormonpótló kezelést (RR 1,43, 95% CI 1,31-1,56). Az 50-54 év közötti, hormonpótló kezelést nem kapó nők esetében 2000-ből körülbelül 2 nőnél diagnosztizálnak petefészekrákot egy 5 éves időszak alatt. Az 5 évig hormonpótló kezelésben részesülő, 50-54 év közötti nőknél ez 2000 kezelt nőre számítva a 2 eseten felül körülbelül 1 új esetet eredményez.

A vénás thromboembolia kockázata

A HRT kapcsolatban áll a vénás thromboembolia (VTE), azaz a mélyvénás thrombosis és a tüdőembólia kialakulásának 1,3-3-szoros kockázatemelkedésével. Ilyen esemény bekövetkezésére nagyobb esély van a HRT első évében (lásd 4.4 pont). A WHI vizsgálat eredményei a következők:

WHI vizsgálatok - A VTE kockázatának növekedése 5 év alkalmazás után

Korosztály (év)
Esetszám/1000, több mint 5 évig a placebo kontrollcsoportban lévő nő
Kockázati arány és 95% CI
Rendkívüli esetszám/1000, HRT-ben részesülő nő
Orális ösztrogén*
50-59
7
1,2 (0,6-2,4)
1 (-3 - 10)
Orális kombinált ösztrogén-progesztogén
50-59
4
2,3 (1,2-4,3)
5 (1-13)
*Méh nélküli nőkkel folytatott vizsgálat

A szívkoszorúér-betegség kockázata

A szívkoszorúér-betegség kockázata enyhén emelkedett a 60 évesnél idősebb, kombinált ösztrogén-progesztogén HRT-ben részesülő nőknél (lásd 4.4 pont).

Az ischaemiás stroke kockázata

Az ösztrogén- és a kombinált ösztrogén-progesztogén-terápia kapcsolatban áll az ischaemiás stroke relatív kockázatának 1,5-szörös emelkedésével. A haemorrhagiás stroke kockázata nem emelkedik a HRT alatt.
A relatív kockázat nem függ az életkortól vagy a kezelés időtartamától, de mivel alapjában a kockázat erősen életkorfüggő, a stroke általános kockázata az életkorral nő a HRT-ben részesülő nőknél, lásd 4.4 pont.

Kombinált WHI vizsgálatok - Az ischaemiás stroke* kockázatának emelkedése 5 év alkalmazás után

Korosztály (év)
Esetszám/1000, több mint 5 évig a placebo kontrollcsoportban lévő nő)
Kockázati arány és 95% CI
Esetszám/1000, több mint 5 éven keresztül HRT-ben részesülő nő
50-59
8
1,3 (1,1-1,6)
3 (1-5)
*Az ischaemiás és haemorrhagiás stroke között nem történt különbségtétel.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: természetes és félszintetikus ösztrogének önmagukban, ATC kód: G03CA04

Hatásmechanizmus
Az Ovestin tabletta a természetes női hormont, az ösztriolt tartalmazza. A többi ösztrogénnel ellentétben az ösztriol rövid hatású, mivel az endometriumsejtek magjában rövid a retenciós ideje. Pótolja a menopausaban lévő nők lecsökkent termelődés miatt hiányzó ösztrogénjét, és csillapítja a menopausalis tüneteket. Az ösztriol különösen hatékony az urogenitalis panaszok enyhítésében. Az alsó urogenitalis traktus atrófiája esetén az ösztriol elősegíti az urogenitalis hám normalizálódását, és segít helyreállítani a hüvely normális mikroflóráját és fiziológiás pH-értékét. Következésképpen fokozza az urogenitalis hámsejtek fertőzésekkel és gyulladásokkal szembeni ellenállását, ami csökkenti a hüvelyi panaszokat, mint pl. dyspareunia, szárazság, viszketés, hüvelyi vagy húgyúti fertőzések, vizelési panaszok, enyhe vizelet-inkontinencia.

Klinikai vizsgálati információk
* A menopausalis tünetek csökkenése már a kezelés első heteiben megfigyelhető volt.
* Az Ovestin-kezelés után hüvelyi vérzést csak ritkán jelentettek.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az ösztriol orális alkalmazás után gyorsan és szinte teljesen felszívódik a gastrointestinalis traktusból.

Eloszlás
A nem konjugált ösztriol a maximális plazmakoncentrációt az alkalmazás utáni 1 órán belül éri el. 8 mg ösztriol orális alkalmazása után a cmax körülbelül 200 ng/ml, a cmin körülbelül 20 ng/ml és a cátlag megközelítőleg 40 ng/ml.

Biotranszformáció
Az ösztriol csaknem teljes mennyisége (90%) a plazmában albuminhoz kötődik és - ellentétben a többi ösztrogénnel - SHBG-hez (nemihormon-kötő globulinhoz) alig kötődik. Az ösztriol metabolizmusa főként az enterohepaticus körforgás alatti konjugációból és dekonjugációból áll.

Elimináció
Az ösztriol, mint metabolikus végtermék, főként a vizelettel ürül, konjugált formában. Csak egy kis mennyiség (~2%) ürül a széklettel, főleg nem konjugált ösztriolként.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincsenek különleges jellemzők.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Tabletták PVC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Buborékcsomagolásonként 30 db tablettát tartalmaz.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./1 csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30°C-on tárolandó. A fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Aspen Pharma Trading Limited
3016 Lake Drive
Citywest Business Campus
Dublin 24
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-1662/02 (30 db)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1972. január 1.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. november 23.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. december 28.
12





OGYÉI/68721/2023