Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

LOSARTAN-HCT 1A PHARMA 50MG/12,5MG FILMTABLETTA 30XBUB (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
1 A Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
C09DA Angiotensin ii antagonists and diuretics
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20940/04
Hatóanyagok:
LosartanumDDD
Hydrochlorothiazidum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Magas vérnyomás
A lozartán és a hidroklorotiazid kombinációja nem kezdő terápiaként alkalmazandó, hanem olyan betegek kezelésére szolgál, akik vérnyomását a lozartán-kálium vagy a hidroklorotiazid önmagában nem rendezte megfelelően.

Ajánlott az adagolás titrálása az egyes összetevőkkel (lozartán és hidroklorotiazid).

Klinikailag indokolt esetben a monoterápiáról való közvetlen áttérés a fix kombinációra mérlegelhető az olyan betegnél, akinek a vérnyomás beállítása volt nem megfelelő.

Losartan-HCT 1 A Pharma 50 mg/12,5 mg filmtabletta
A szokásos fenntartó adag naponta egyszer 1 db Losartan-HCT 1 A Pharma 50 mg/12,5 mg filmtabletta (50 mg lozartán /12,5 mg HCT). Amennyiben a beteg nem reagál megfelelően a Losartan-HCT 1 A Pharma 50 mg/12,5 mg filmtablettára, az adag legfeljebb napi 2 db Losartan-HCT 1 A Pharma 50 mg/12,5 mg filmtablettára vagy 1 db Losartan-HCT 1 A Pharma 100 mg/25 mg filmtablettára (100 mg lozartán /25 mg HCT) emelhető. A teljes vérnyomáscsökkentő hatás általában a kezelés megkezdésétől számított három/négy héten belül alakul ki.

Losartan-HCT 1 A Pharma 100 mg/25 mg filmtabletta
Az adható legmagasabb adag naponta egyszer egy Losartan-HCT 1 A Pharma 100 mg/25 mg filmtabletta. A teljes vérnyomáscsökkentő hatás általában a kezelés megkezdésétől számított három/négy héten belül alakul ki.

Vesekárosodásban és hemodialízis
Közepesen súlyos vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance: 30-50 ml/perc) a kezdeti adag módosítására nincs szükség. A lozartán és a hidroklorotiazid nem ajánlott hemodializált betegeknek. A lozartán/HCT tabletta nem alkalmazható súlyos vesekárosodás (ha a kreatinin-clearance < 30 ml/perc) esetén (lásd 4.3 pontot).

Intravascularis volumenhiány
A lozartán/HCT filmtabletta alkalmazása előtt a volumen- és/vagy a nátriumdepléciót rendezni kell.

Májkárosodás
Súlyos májkárosodás esetén a lozartán/HCT alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Idősek
Idős betegek esetében az adag módosítására rendszerint nincs szükség.

Gyermek és serdülők
A Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és 18 évesnél fiatalabb serdülők esetében nem igazolták. A Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta nem adható gyermekeknek és serdülőknek.

Az alkalmazás módja

A Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta más vérnyomáscsökkentőkkel együtt is alkalmazható (lásd 4.3, 4.4, 4.5 és 5.1 pont).
A Losartan-HCT 1 A Pharma filmtablettát egy pohár vízzel, egészben kell lenyelni.
A Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta étkezéstől függetlenül is bevehető.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Lozartán

Angioödéma
Az olyan betegeteket, akiknek az anamnézisében angioödéma (az arc, az ajkak, a torok és/vagy a nyelv duzzanata) szerepel, szoros megfigyelés alatt kell tartani (lásd 4.8 pont).

Hypotonia és intravascularis volumenhiány
Szimptómás hypotonia jelentkezhet - különösen az első adagot követően - forszírozott diuretikus kezelés, sómegvonás, hasmenés vagy hányás következtében volumen- és/vagy nátriumhiányban szenvedő betegeknél. Ezeket az állapotokat rendezni kell a Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta alkalmazása előtt (lásd 4.2 és 4.3 pont).

Az elektrolit-háztartás zavarai
Rendezni kell az elektrolit-háztartás zavarait, melyek gyakoriak a vesekárosodott betegnél cukorbetegség egyidejű fennállása mellett vagy anélkül. A plazma káliumkoncentrációját és a kreatinin-clearance-t szorosan kell monitorozni; különösen szívelégtelenség esetén és akkor, ha a kreatinin-clearance 30-50 ml/perc között van.

Káliummegtakarító diuretikumok, káliumpótlók és káliumtartalmú sópótlók egyidejű használata lozartánnal/hidroklorotiaziddal nem ajánlott (lásd 4.5 pont).

Májkárosodás
Azon farmakokinetikai adatok alapján, amelyek a lozartán plazmaszintjének jelentős emelkedését mutatják cirrózisban, a Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta óvatosan adható olyan betegeknek, akiknél enyhe vagy közepes fokú májkárosodás áll fenn. Súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetében nincs a lozartánra vonatkozó terápiás tapasztalat . Ezért a Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta ellenjavallt súlyos májkárosodásban szenvedők esetében (lásd 4.2, 4.3 és 5.2 pontok).

Vesekárosodás
A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer (RAAS) gátlása következtében a vesefunkció károsodásáról, ezen belül veseelégtelenség kialakulásáról is beszámoltak (különösen olyan betegeknél, ahol a vesefunkció a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszertől függ, például súlyos szívelégtelenségben vagy a kezelést megelőzően fennálló vesefunkció-károsodás esetén).

Más renin-angiotenzin-aldoszteron rendszerre ható gyógyszerekhez hasonlóan, a karbamid-nitrogén- és szérum kreatininszint emelkedéséről is beszámoltak bilaterális veseartéria-szűkület vagy a szoliter vese artériájának szűkülete esetén, a vesefunkció ezen változásai a kezelés abbahagyása után reverzibilisek lehetnek. A lozartán óvatosan alkalmazható a bilaterális veseartéria-szűkületben vagy a szoliter vese artériájának szűkületében szenvedőknél.

Veseátültetés
Nincsen terápiás tapasztalat közelmúltban veseátültetésen átesett betegekkel.

Primaer hyperaldosteronismus
A primaer hyperaldosteronismusban szenvedő betegek általában nem reagálnak az olyan vérnyomáscsökkentőre, amelyik a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer gátlásán keresztül hat. Ezért ilyen betegekben a Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta alkalmazása nem ajánlott.

A koszorúerek betegsége és az agyi erek betegsége
Más vérnyomáscsökkentőkhöz hasonlóan, a túlzott vérnyomáscsökkenés az ischaemiás szívbetegségben vagy cerebrovascularis betegségben myocardialis infarctus vagy stroke kialakulását eredményezheti.

Szívelégtelenség
A vesekárosodással járó vagy az anélkül fennálló szívelégtelenségben szenvedő betegeknél, ahogy az egyéb renin-angiotenzin-aldoszteron rendszerre ható gyógyszerek esetében is, fennáll a súlyos artériás hypotonia és (gyakran akut) vesekárosodás veszélye.

Aorta- és mitrális billentyű-stenosis, obstructiv hypertrophiás cardiomyopathia
Ahogy a többi értágító esetében is, különös figyelem szükséges az aorta- vagy mitrális billentyű-stenosisban, vagy obstructiv hypertrophiás cardiomyopathiában szenvedőknél.

Etnikai csoportok
Ahogy az angiotenzin-konvertáz enzimgátlóknál is megfigyelhető, a lozartán és az egyéb angiotenzin-antagonisták kevésbé hatékonyak a feketebőrű populációban, mint az egyéb népcsoportokban, valószínűleg amiatt, mert az alacsony reninszint gyakoribb a magas vérnyomásban szenvedő feketebőrűek körében.

Terhesség
ATII-receptor-antagonistával történő kezelést terhesség alatt nem szabad elkezdeni. Hacsak az ATII-receptor-antagonistával történő folyamatos kezelés nem elengedhetetlen, a terhességet tervező betegeket más, olyan antihipertenzív kezelésre kell átállítani, melynek biztonságossága terhességben alátámasztott. Az ATII-receptor-antagonista szedését azonnal abba kell hagyni, amennyiben terhességet állapítottak meg. Szükség esetén más, megfelelő kezelést kell elkezdeni (lásd 4.3, 4.6 pont).

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer (RAAS) kettős blokádja
Bizonyíték van rá, hogy az ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén egyidejű alkalmazása fokozza a hypotonia, hyperkalaemia és csökkent veseműködés (beleértve az akut veseelégtelenség) kockázatát. A RAAS ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén kombinált alkalmazásával történő kettős blokádja ezért nem javasolt (lásd 4.5 és 5.1 pont).

Ha a kettősblokád-kezelést abszolút szükségesnek ítélik, ez csak szakorvos felügyeletével, a vesefunkció, az elektrolitszintek és a vérnyomás gyakori és szoros ellenőrzése mellett történhet.
Az ACE-gátlók és angiotenzin II-receptor-blokkolók nem alkalmazhatók egyidejűleg diabeteses nephropathiában szenvedő betegeknél.

Hidroklorotiazid

Hypotonia és az elektrolit-/folyadék-egyensúly zavarai
Ahogy bármilyen vérnyomáscsökkentő kezelésnél, egyes betegek esetében tünetekkel járó hypotonia alakulhat ki. A betegeknél figyelni kell a folyadék- vagy elektrolit-háztartás egyensúlyzavaraira utaló klinikai jeleket, pl. volumencsökkenés, hyponatraemia, hypochloraemiás alkalosis, hypomagnesaemia vagy hypokalaemia jeleit, amelyek visszatérő hasmenés vagy hányás során alakulhatnak ki. Az ilyen betegnél a szérum elektrolitok szintjét szükség szerinti gyakorisággal rendszeresen meg kell határozni. Az ödémás betegnél nagy melegben diluciós hyponatraemia alakulhat ki.

Anyagcsere- és endokrin hatások
A tiazid-kezelés ronthatja a glükóztoleranciát. Szükség lehet az antidiabetikumok, köztük az inzulin adagjának módosítására (lásd 4.5 pont). Tiazid-kezelés alatt a látens cukorbetegség manifesztté válhat.

A tiazidok csökkenthetik a vizelettel történő kalcium-kiválasztást, és a szérum kalcium időszakos és enyhe emelkedését okozhatják. Kifejezett hypercalcaemia rejtett hyperparathyreosis jele lehet. A tiazidok szedését abba kell hagyni a mellékpajzsmirigy funkcionális vizsgálata előtt.

A tiazid diuretikus kezelés a koleszterin- és triglicerid-értékek emelkedésével járhat.

A tiazid-kezelés egyes betegeknél hyperuricaemiát és/vagy köszvényt válthat ki. Mivel a lozartán csökkenti a húgysav szintjét, a lozartán hidroklorotiaziddal kombinálva csökkenti a húgyhajtó indukálta hyperuricaemiát.

Májkárosodás
A tiazidok óvatosan alkalmazandók károsodott májműködésű vagy progresszív májbetegségben szenvedő betegeknél, mivel intrahepaticus cholestasist okozhatnak, és mivel a folyadék- és elektrolit-háztartás kisfokú eltérései májkómát válthatnak ki.

A Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta ellenjavallt súlyos májkárosodásban szenvedő betegnél (lásd 4.3 és 5.2 pontok).

Nem-melanomatípusú bőrrák
A nem-melanomatípusú bőrrák (NMSC) [bazálsejtes rák (BCC) és laphámsejtes rák (SCC)] megnövekedett kockázatát figyelték meg a hidroklorotiazid (HCTZ) növekvő kumulatív dózisával összefüggésben a Dán Nemzeti Rákregiszteren alapuló két epidemiológiai tanulmányban. Az NMSC lehetséges mechanizmusa a HCTZ fotoszenzitivitást okozó hatása.

A HCTZ-t szedő betegeket tájékoztatni kell az NMSC kockázatáról, valamint arról, hogy rendszeresen ellenőrizzék bőrüket - különös tekintettel az esetleges új elváltozásokra - és haladéktalanul jelentsenek minden gyanús bőrelváltozást. A bőrrák kockázatának minimalizálása érdekében a betegeket tanáccsal kell ellátni a lehetséges megelőző intézkedésekkel, például a napfény és az UV-sugárzás korlátozásával, valamint a napfénynek kitettség esetén a megfelelő védelem alkalmazásával kapcsolatban. A gyanús bőrelváltozásokat azonnal meg kell vizsgálni, potenciálisan beleértve a biopsziás szövettani vizsgálatokat is. Azoknál a betegeknél, akiknél korábban NMSC-t diagnosztizáltak, a HCTZ használatát felül kell vizsgálni (lásd még 4.8 pont).

Egyéb
A tiazid-kezelésben részesülő betegnél túlérzékenységi reakció alakulhat ki, ismert allergiás betegség vagy asthma bronchiale mellett, vagy anélkül. A tiazidok alkalmazása mellett a szisztémás lupus erythematosus aktiválódását vagy kiújulását is jelentették.

Doppingteszt
Doppingvizsgálat alkalmával a hidroklorotiazid pozitív eredményt adhat.

Különleges figyelmeztetések a segédanyagokkal kapcsolatban
A Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta laktózt tartalmaz. A ritka, öröklött galaktóz-intoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban szenvedők ne alkalmazzák ezt a gyógyszert.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Gépjárművezetés vagy gépek kezelése esetén gondolni kell arra, hogy a vérnyomáscsökkentő kezelés alatt, különösen a kezelés kezdetén vagy az adag emelésének időszakában alkalomszerűen szédülés vagy aluszékonyság jelentkezhet.


4.9 Túladagolás

A lozartán/hidroklorotiazid-túladagolás kezelésével kapcsolatban nem állnak rendelkezésre a gyógyszerre specifikus adatok. A kezelés tüneti és szupportív. A Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta alkalmazását fel kell függeszteni és a beteget szoros megfigyelés alatt kell tartani.
A javasolt eljárások: ha a bevétel nem régen történt, akkor hánytatás, egyébként a dehidráció és az elektrolitegyensúly-zavar rendezése, a májkóma és a hypotonia kezelése a bevett módszerekkel.

Lozartán
A túladagolással kapcsolatosan emberben csak kevés adat áll rendelkezésre. A túladagolás legvalószínűbb megnyilvánulása a hypotonia és tachycardia, paraszimpatikus (vagus) stimulációt követően bradycardia alakulhat ki. Ha a hypotonia tüneteket okoz, akkor szupportív kezelést kell alkalmazni.
Sem a lozartán, sem az aktív metabolitja nem távolítható el dialízissel.

Hidroklorotiazid
A leggyakrabban megfigyelt jeleket és tüneteket az elektrolitok csökkenése (hypokalaemia, hypochloraemia, hyponatraemia) és a dehidráció okozza, ezeknek oka a jelentős diurézis. Ha digitáliszt is kapott a beteg, akkor a hypokalaemia súlyosbíthatja a szívritmuszavarokat.

Nem ismert, hogy a hidroklorotiazid milyen mértékben távolítható el dialízissel.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Lozartán

Beszámoltak arról, hogy a rifampicin és a flukonazol csökkentik a lozartán aktív metabolitjának szintjét. Ezen interakciók klinikai következményeit nem vizsgálták.

Más gyógyszerekhez hasonlóan, amelyek az angiotenzin II-t vagy hatásait gátolják, a káliummegtakarító diuretikumok (pl. spironolakton, triamteren, amilorid), káliumpótlók, vagy káliumtartalmú sópótlók együttes alkalmazása a szérum káliumszint emelkedéséhez vezethet. Ezek együttadása nem ajánlott.
Más gyógyszerekhez hasonlóan, amelyek a nátrium kiválasztását befolyásolják, a lítium kiválasztása csökkenhet. Emiatt a szérum lítiumszintet gondosan ellenőrizni kell, ha az angiotenzin-II-receptor-antagonista mellett a beteg lítiumsókat is kap.

Ha angiotenzin II-blokkolót egyidejűleg alkalmazzák nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel (NSAID-ok) (pl. szelektív COX-2-gátlókkal, acetilszalicilsavval gyulladáscsökkentő adagban) és nemszelektív, nemszteroid gyulladáscsökkentőkkel, akkor a vérnyomáscsökkentő hatás gyengülése jelentkezhet. Angiotenzin II-gátlók vagy diuretikumok nemszteroid gyulladáscsökkentőkkel történő egyidejű alkalmazása mellett fokozott a veseműködés romlásának (akár akut veseelégtelenség is kialakulhat) és a szérum kálium emelkedésének veszélye, különösen a már meglévő csökkent vesefunkció esetében. A kombinációt óvatosan kell alkalmazni, különösen időskorban. A beteg folyadék-háztartásának egyensúlyban kell lennie, és meggondolandó a veseműködés ellenőrzése az együttes alkalmazás bevezetése után, továbbá időszakonként a későbbiekben is.

Néhány, csökkent veseműködésű betegnél, akiket nemszteroid gyulladáscsökkentőkkel, köztük szelektív COX-2-gátlókkal kezelnek, az angiotenzin II-receptor-blokkoló egyidejű alkalmazása a veseműködés további romlását eredményezheti. Ez a hatás rendszerint reverzíbilis.

A klinikai vizsgálati adatok azt mutatták, hogy a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszernek (RAAS) ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén kombinációjával történő kettős blokádja nagyobb gyakorisággal okoz mellékhatásokat, például hypotoniát, hyperkalaemiát vagy beszűkült veseműködést (többek között akut veseelégtelenséget), mint csak egyféle RAAS-ra ható szer alkalmazása (lásd 4.3, 4.4 és 5.1 pont).

Egyéb vérnyomáscsökkenést okozó szerek, mint a triciklusos antidepresszánsok, antipszichotikumok, baklofén, amifosztin: ezen vérnyomáscsökkentő hatású gyógyszerekkel egyidejűleg alkalmazva - fő hatásként vagy mellékhatásként - nőhet a hypotonia kialakulásának a veszélye.

Hidroklorotiazid

A tiazid diuretikumokkal egyidejűleg alkalmazva a következő gyógyszerek esetében léphetnek fel gyógyszerinterakciók:

Alkohol, barbiturátok, narkotikumok, antidepresszánsok:
Előfordulhat az orthostaticus hypotonia fokozódása.

Antidiabetikumok (orális szerek és inzulin):
A tiazid-kezelés befolyásolhatja a glukóz-toleranciát. Szükségessé válhat az antidiabetikumok adagjának módosítása. A metformint óvatosan kell alkalmazni a laktácidózis veszélye miatt, amit hidroklorotiaziddal összefüggő, esetleg kialakuló funkcionális veseelégtelenség okozhat.

Egyéb vérnyomáscsökkentők
Additív hatás.

Kolesztiramin- és kolesztipolgyanták:
Az anionos ioncserélő gyanták rontják a hidroklorotiazid felszívódását. A kolesztiramin- vagy a kolesztipolgyanták egy-egy adagja megköti a hidroklorotiazidot, és a tápcsatornából való felszívódását az előbbi akár 85%-kal, az utóbbi akár 43%-kal is csökkenti.

Kortikoszteroidok, ACTH
Fokozott elektrolitvesztés, különösen hypokalaemia.

Katekolaminok (pl. adrenalin)
Előfordulhat, hogy a pesszor aminokra adott válasz csökken, de ez nem olyan mértékű, ami eleve kizárná alkalmazásukat.

Nemdepolarizáló izomrelaxánsok (pl. tubokurarin)
Az izomrelaxánsokkal szembeni érzékenység fokozódása előfordulhat.

Lítium
A diuretikumok csökkentik a lítium clearance-ét, és jelentősen fokozzák a lítiummérgezés veszélyét, az együttes alkalmazás nem ajánlott.

A köszvény kezelésére alkalmazott gyógyszerek (probenecid, szulfinpirazon és allopurinol)
Szükségessé válhat a húgysavürülést fokozó szerek adagjának módosítása, mivel a hidroklorotiazid emelheti a húgysav szintjét a szérumban. Szükség lehet a probenecid vagy a szulfinpirazon adagjának emelésére. Tiazidok együttes alkalmazása növeli az allopurinollal szembeni túlérzékenységi reakciók veszélyét.

Antikolinerg szerek (pl. atropin, biperidén)
A tápcsatorna motilitásának és a gyomor ürülésének csökkentésével növelik a tiazid-típusú diuretikumok biológiai hasznosulását.

Citotoxikus szerek (pl. ciklofoszfamid, metotrexát)
A tiazidok csökkenthetik a citotoxikus szerek vesén keresztül történő kiválasztását és így fokozhatják azok mieloszupresszív hatását.

Szalicilátok
Szalicilátok nagy adagja mellett a hidroklorotiazid fokozhatja a szalicilátok központi idegrendszerre gyakorolt toxikus hatását.

Metildopa
Egy-egy esetben hemolitikus anémia kialakulását jelentették hidroklorotiazid és metildopa együttes alkalmazása esetén.

Ciklosporin
Ciklosporin egyidejű alkalmazása növelheti a hyperuricaemia és a köszvényes tünetek veszélyét.

Digitálisz glikozidok
A tiazidok által okozott hypokalaemia vagy hypomagnesaemia elősegítheti a digitálisz-kiváltotta szívritmuszavarok megjelenését.

Gyógyszerek, amelyeket a szérum káliumszint eltérései befolyásolnak
A szérum káliumszint és az EKG rendszeres ellenőrzése javasolt, ha a lozartán/hidroklorotiazid olyan gyógyszerekkel kerül együttes alkalmazásra, amelyek hatását a szérum káliumszint eltérései befolyásolják (pl. digitálisz glikozidok és antiarritmiás szerek), vagy a következő, torsades de pointes típusú kamrai tachycardiát kiváltó gyógyszerekkel (köztük antiarritmiás szerekkel) (a hypokalaemia torsades de pointes típusú kamrai tachycardiára hajlamosít):
* Ia. osztályú antiarritmiás szerek (pl. kinidin, hidrokinidin, dizopiramid)
* III. osztályú antiarritmiás szerek (pl. amiodaron, szotalol, dofetilid, ibutilid)
* Bizonyos antipszichotikus szerek (pl. tioridazin, klórpromazin, levomepromazin, trifluoperazin, ciamemazin, szulpirid, szultoprid, amiszulprid, tiaprid, pimozid, haloperidol, droperidol)
* Egyebek (pl. bepridil, cizaprid, difemanil, iv. eritromicin, halofantrin, mizolasztin, pentamidin, terfenadin, iv. vinkamin).

Kalciumsók
A tiazid diuretikumok a kiválasztás csökkenése révén emelhetik a szérum kalciumszintet. Ha kalciumpótlás szükséges, a szérum kalciumszintet rendszeresen ellenőrizni kell, és a kalcium adagját ennek megfelelően kell beállítani.

Interakciók laboratóriumi vizsgálatokkal
A kalciumháztartásra gyakorolt hatásuk miatt a tiazidok zavarhatják a mellékpajzsmirigy-funkció vizsgálatát (lásd 4.4 pont).

Karbamazepin
Fenáll a tünetekkel járó hyponatraemia kialakulásának kockázata. Klinikai és laboratóriumi ellenőrzés szükséges.

Jódtartalmú kontrasztanyagok
A diuretikumok által kiváltott dehidráció esetén akut veseelégtelenség veszélye áll fönn, különösen ha a jódtartalmú kontrasztanyagot nagy adagban alkalmazzák.
A vizsgálat előtt a beteg folyadékháztartását rendezni kell.

Amfotericin B (parenterálisan), kortikoszteroidok, ACTH és stimuláló székletlazítók, vagy glicirrizin (édesgyökérben található).
A hidroklorotiazid fokozhatja az elektrolitzavart, különösen a hypokalaemiát.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi mellékhatások szervrendszerek szerint, azon belül pedig a következő gyakorisági kategóriák szerint kerülnek megadásra:

Nagyon gyakori: ? 1/10
Gyakori: ? 1/100 - < 1/10
Nem gyakori: ? 1/1000 - < 1/100
Ritka: ? 1/10 000 - < 1/1000
Nagyon ritka: < 1/10 000
Nem ismert: a rendelkezésre álló adatok alapján nem megítélhető.

A lozartán-káliummal és hidroklorotiaziddal folytatott klinikai vizsgálatokban nem figyeltek meg olyan mellékhatást, amely csak erre a kombinációra lett volna jellemző. A mellékhatások ugyanazok voltak, amiket korábban a lozartán-káliummal és/vagy hidroklorotiaziddal kapcsolatban figyeltek meg.

Esszenciális hypertoniával kapcsolatos, ellenőrzött klinikai vizsgálatokban a szédülés volt az egyetlen jelentett hatóanyagfüggő mellékhatás, amely a placebocsoportban megfigyeltnél nagyobb gyakorisággal jelentkezett a lozartánnal és hidroklorotiaziddal kezelt betegek több mint 1%-ánál.

Ezen hatásokon túl további mellékhatásokat jelentettek a készítmény piaci bevezetését követően a következők szerint:

Szervrendszer
Mellékhatás
Gyakoriság
Máj- és epeutak betegségei és tünetei
Hepatitis
ritka
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
Hyperkalaemia, ALAT (GPT) emelkedése
ritka

További mellékhatások, amelyeket az egyes komponensek valamelyikével kapcsolatban figyeltek meg és a lozartán-kálium/hidroklorotiaziddal kapcsolatban is megfigyelhetők lehetnek:

Lozartán

Szervrendszer
Mellékhatás
Gyakoriság
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
anaemia, Henoch/Schönlein purpura, ecchymosis, hemolysis
nem gyakori

thrombocytopenia
nem ismert
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
hypotonia, orthostaticus hypotonia, sternalgia, angina pectoris, másodfokú AV-blokk, cerebrovascularis események, myocardialis infarctus, palpitáció, arritmiák (pitvarfibrilláció, sinus bradycardia, tachycardia, kamrai tachycardia, kamrafibrilláció)
nem gyakori
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
forgó jellegű szédülés, fülzúgás
nem gyakori
Szembetegségek és szemészeti tünetek
homályos látás, égő/szúró érzés a szemben, conjunctivitis, a látásélesség csökkenése
nem gyakori
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hasi fájdalom, émelygés, hasmenés, dyspepsia
gyakori

székrekedés, fogfájás, szájszárazság, flatulencia, gastritis, hányás
nem gyakori

pancreatitis
nem ismert
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
gyengeség, kimerültség, mellkasi fájdalom
gyakori

az arc ödémája, ödéma, láz
nem gyakori

influenzaszerű tünetek, rossz közérzet
nem ismert
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
májfunkciós eltérések
nem ismert
Immunrendszeri betegségek és tünetek
túlérzékenységi reakciók: anaphylaxiás reakciók, angiooedema, közte légúti szűkületet okozó gégeödéma és/vagy az arc, az ajkak, a garat és/vagy a nyelv duzzanata; néhány ilyen beteg kórelőzményben szerepelt más gyógyszerrel, köztük ACE-gátlókkal kapcsolatba hozható angiooedema;
ritka
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
anorexia, köszvény
nem gyakori
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
izomgörcsök, hátfájdalom, lábfájdalom, myalgia
gyakori

a kar fájdalma, ízületi duzzanat, térdfájdalom, a csont-/vázizomrendszeri fájdalom, a váll fájdalma, merevség, ízületi fájdalom, arthritis, csípőfájdalom, fibromyalgia, izomgyengeség
nem gyakori

rhabdomyolysis
nem ismert
Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás, szédülés
gyakori

idegesség, paraesthesiák, perifériás neuropathia, remegés, migraine, eszméletvesztés
nem gyakori

dysgeusia
nem ismert
Pszichiátriai kórképek
álmatlanság
gyakori

szorongás, szorongásos betegség, pánikbetegség, zavartság, depresszió, szokatlan álmok, alvászavarok, aluszékonyság, a memória romlása
nem gyakori
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
vesekárosodás, veseelégtelenség
gyakori

nocturia, gyakori vizelés, húgyúti fertőzés
nem gyakori
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
erectilis dysfunctio, libidócsökkenés, impotencia
nem gyakori
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
köhögés, felső légúti fertőzés, orrdugulás, sinusitis, orrmelléküreg-betegségek
gyakori

torokfájdalom, pharyngitis, laryngitis, légszomj, bronchitis, orrvérzés, rhinitis, tüdőpangás
nem gyakori
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
alopecia, dermatitis, száraz bőr, erythema, kipirulás, fényérzékenység, viszketés, kiütés, urticaria, izzadás
nem gyakori
Érbetegségek és tünetek
vasculitis
nem gyakori

dózisfüggő orthostaticus hatások
nem ismert
Laboratóriumi vizsgálatok
hyperkalaemia, a hematokrit-érték és a hemoglobinszint kismértékű csökkenése
gyakori

a karbamid (BUN) és kreatinin szérumszintek kismértékű emelkedése
nem gyakori

májenzimek és bilirubin emelkedése
nagyon ritka

hyponatraemia
nem ismert

Hidroklorotiazid

Szervrendszer
Mellékhatás
Gyakoriság
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
agranulocytosis, aplasticus anaemia, haemolyticus anaemia, leukopenia, purpura, trombocytopaenia
nem gyakori
Immunrendszeri betegségek és tünetek
anaphylaxiás reakció
ritka
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
anorexia, hyperglykaemia, hyperuricaemia, hypokalaemia, hyponatraemia
nem gyakori
Pszichiátriai kórképek
álmatlanság
nem gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás
gyakori
Szembetegségek és szemészeti tünetek
átmeneti homályos látás, xanthopsia
nem gyakori
Érbetegségek és tünetek
nekrotizáló angiitis (vasculitis, a bőr vasculitise)
nem gyakori
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
respiratoricus distress, beleértve a pneumonitist és tüdőödémát
nem gyakori
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
nyálmirigyek gyulladása, görcsök, gyomorirritáció, émelygés, hányinger, hányás, hasmenés, székrekedés
nem gyakori
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
sárgaság (intrahepatikus cholestasis), pancreatitis
nem gyakori
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
fényérzékenység, urticaria, toxicus epidermalis necrolysis
nem gyakori

cutan lupus erythematosus
nem ismert
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
izomgörcsök
nem gyakori
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
glycosuria, interstitialis nephritis, veseműködési zavar, veseelégtelenség
nem gyakori
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
nem-melanomatípusú bőrrák (Bazálsejtes rák és Laphámsejtes rák)*
nem ismert
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Láz, szédülés
nem gyakori
* Nem-melanomatípusú bőrrák (NMSC): Epidemiológiai tanulmányokból származó, rendelkezésre álló adatok alapján kumulatív dózisfüggő kapcsolatot figyeltek meg a hidroklorotiazid (HCTZ) és az NMSC között (lásd még 4.4 és 5.1 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: A renin-angiotenzin rendszerre ható gyógyszerek. Angiotenzin II-antagonisták és diuretikumok, ATC-kód: C09DA01

Lozartán/hidroklorotiazid
A Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta összetevőiről kimutatták, hogy vérnyomáscsökkentő hatásuk additív, azaz kombinációban a vérnyomást jelentősebben csökkentik, mint az egyes komponensek külön-külön. Ez a hatás a komponensek egymást kiegészítő hatásának tudható be. Továbbá a diuretikus hatásán keresztül a hidroklorotiazid fokozza a plazmarenin-aktivitást, fokozza az aldoszteron elválasztását, csökkenti a szérum káliumszintjét, és emeli az angiotenzin II-szintet. A lozartán gátolja az angiotenzin II valamennyi lényeges élettani hatását és az aldoszteron gátlásán keresztül csökkentheti a diuretikum hatásaként létrejövő káliumvesztést.

A lozartánnal kapcsolatban ismert enyhe és átmeneti húgysavürülést fokozó hatása. A hidroklorotiazid mérsékelten emeli a húgysav szintjét, a lozartán és hidroklorotiazid kombinációja csökkenti a diuretikum kiváltotta hyperuricaemiát.

A lozartán/hidroklorotiazid vérnyomáscsökkentő hatása 24 órán át fennáll. A legalább egy évig tartó klinikai vizsgálatokban a folyamatos kezelés alatt az antihipertenzív hatás mindvégig megmaradt. A vérnyomás szignifikáns csökkenése ellenére a lozartán-hidroklorotiazid-kezelés nem hatott klinikai szempontból jelentős mértékben a szívfrekvenciára. Klinikai vizsgálatokban az 50 mg lozartán és 12,5 mg hidroklorotiazid kombinációjával végzett, 12 hetes kezelés eredményeként az ülő helyzetben mért diasztolés vérnyomás átlagosan akár 13,2 Hgmm-rel is csökkent.

A lozartán/hidroklorotiazid hatékonyan csökkenti a vérnyomást férfiban és nőben, fekete és nemfekete bőrszínű csoportokban, fiatalabb (< 65 év) és idősebb (? 65 év) betegekben és hatékony a magas vérnyomás minden súlyossági fokában.

Lozartán
A lozartán szintetikus, szájon át szedhető angiotenzin II-receptor- (AT1-) antagonista. Az angiotenzin II egy erős érszűkítő hatású anyag, a renin-angiotenzin rendszer elsődleges aktív hormonja, és a magas vérnyomás patofiziológiájának fontos tényezője. Az angiotenzin II az egyes szövetekben (pl. érfali simaizom, mellékvese, vesék, szív) megtalálható AT1-receptorokhoz kötődik, és számos fontos biológiai hatást vált ki: köztük a vazokonstrikciót és az aldoszteron elválasztásának serkentését. Az angiotenzin II a simaizomsejtek proliferációját is fokozza.
A lozartán szelektíven gátolja az AT1-receptorokat. In vitro és in vivo mind a lozartán, mind a farmakológiailag aktív karboxilsav metabolitja, az E-3174 gátolja az angiotenzin II összes élettani szempontból számottevő hatását, tekintet nélkül a szintézis forrására vagy útjára.
A lozartánnak nincs agonista hatása, és nem blokkolja a szív-érrendszeri szabályozásban részt vevő más fontos hormonreceptorokat vagy ioncsatornákat sem. Továbbá, a lozartán nem gátolja az angiotenzin konvertáz (kinináz II) enzimet sem, ami a bradikinin lebontását végzi. Ennek következtében nem fokozódnak a bradikinin-mediálta nemkívánatos hatások sem.

A lozartán adagolása - az angiotenzin II által kiváltott negatív feedback kikapcsolása révén - megnövekedett plazmarenin-aktivitáshoz (PRA) vezet, ami a plazma angiotenzin II-szint emelkedését váltja ki. Az említett eltérések ellenére a vérnyomáscsökkentő hatás és a plazma aldoszteron-koncentrációjának a szuppressziója megmarad, jelezve ezzel a hatásos angiotenzin II-receptor-blokádot. A lozartan-terápia felfüggesztése után a PRA- és az angiotenzin II-értékek 3 nap alatt az alapértékre esnek vissza.

Mind a lozartánnak, mind pedig a legfontosabb aktív metabolitjának lényegesen nagyobb az affinitása az AT1-receptorhoz, mint az AT2-receptorhoz. Fajlagosan, azonos súlyra számolva az aktív metabolit 10-40-szer olyan hatásos, mint a lozartán.

Egy olyan vizsgálatban, aminek célja kifejezetten a köhögés gyakoriságának összehasonlítása volt a lozartánnal és az ACE-gátlókkal kezelt betegeknél, a lozartánt vagy hidroklorotiazidot kapó betegek esetében a köhögés előfordulása hasonló volt, és szignifikánsan alacsonyabb, mint az ACE-gátlóval kezelt betegek körében. Ezen túlmenően, 4131 betegen végzett, 16, kettős vak klinikai vizsgálat átfogó elemzése szerint a lozartánnal kezelt betegeknél a spontán közölt köhögés incidenciája hasonló volt (3,1%) ahhoz, amit a placebóval (2,6%) vagy hidroklorotiaziddal (4,1%) kezelt betegeknél tapasztaltak, míg az ACE-gátlók alkalmazása esetén ez az arány 8,8% volt.

Nem cukorbeteg, magas vérnyomásban szenvedő, proteinuriás betegeknél a lozartán-kálium alkalmazása jelentősen csökkenti a proteinuriát és a frakcionált albumin- és IgG-ürítést. A lozartán megtartja a glomerulus filtrációt (GFR-t) és csökkenti a filtrációs frakciót. A lozartán a szérum húgysavszintet általában csökkenti (rendszerint 0,4 mg/dl alá), ez a hatás a krónikus kezelés során állandónak bizonyult.

A lozartán nem hat a vegetatív reflexekre, és nincs tartós hatása a plazma noradrenalinszintre.

Balkamra-elégtelenségben szenvedő betegeknél a 25 mg-os és 50 mg-os dózisú lozartán pozitív hemodinamikai és neurohormonális hatást váltott ki, melyet a szívindex növekedése, valamint a pulmonalis kapilláris éknyomás, az általános érellenállás, az átlagos szisztémás vérnyomás és a szívfrekvencia csökkenése jellemzett, ezen kívül ugyancsak csökkent a keringő aldoszteron és noradrenalin szintje. Ezeknél a szívelégtelenségben szenvedő betegeknél a hypotonia előfordulása dózisfüggő volt.

Hypertoniás vizsgálatok
Kontrollos klinikai vizsgálatokban a lozartán napi egyszeri adagolása enyhe vagy középsúlyos esszenciális hypertoniában a szisztolés és diasztolés vérnyomás statisztikailag szignifikáns csökkenését eredményezte. A 24 órával az adag beadása után mért vérnyomás és az 5-6 órával az adag után mért vérnyomás összehasonlítása 24 órán át tartó vérnyomáscsökkenést mutatott, a természetes napi ritmus megtartása mellett. Az adagolási időszak végén a vérnyomáscsökkenés 70-80%-a volt az adag beadása után 5-6 órával mért értéknek.

A lozartán elhagyása magas vérnyomásos betegeknél nem eredményezte a vérnyomás hirtelen emelkedését (rebound). A kifejezett vérnyomáscsökkenés ellenére a lozartán nem befolyásolta klinikailag jelentős mértékben a szívfrekvenciát.

A lozartán egyaránt hatékony férfiaknál és nőknél, fiatalabbaknál (65 év alatt) és idősebb magas vérnyomásos betegeknél.

LIFE vizsgálat
A LIFE (Losartan Intervention For Endpoint reduction in hypertension) vizsgálat egy randomizált, hármas vak, aktívkontrollos vizsgálat volt, melyet 9193, 55 és 80 év közötti, EKG-val dokumentált balkamra-hypertrophiás, hypertoniás beteg bevonásával végeztek el. A betegek a randomizációt követően naponta egyszer 50 mg lozartánt, vagy 50 mg atenololt kaptak. Amennyiben a kívánt vérnyomást (< 140/90 Hgmm) nem sikerült elérni, elsődlegesen hidroklorotiazidot (12,5 mg) adtak a kezeléshez, majd szükség esetén a lozartán, ill. az atenolol adagját napi egyszeri 100 mg-ra emelték. Ha szükséges volt, a kívánt vérnyomás elérése érdekében a kezelési séma mellett egyéb vérnyomáscsökkentő kezelést is alkalmaztak ACE-gátlók, angiotenzin II-antagonisták és a béta-blokkolók kivételével.

Az utánkövetés átlagos időtartama 4,8 év volt.

A vizsgálat elsődleges végpontja az összegzett cardiovascularis morbiditás és mortalitás volt, melyet a szív-érrendszeri eredetű halálozás, a stroke és a myocardialis infarctus kombinált előfordulásával mértek. Mindkét csoportban hasonló mértékű, jelentős vérnyomáscsökkenés volt. A lozartán-kezelés az elsődleges végpont elérése szempontjából az atenololhoz viszonyítva a betegek számára 13%-os kockázatcsökkenést eredményezett. (p = 0,021, 95% konfidencia intervallum 0,77-0,98). Ezt elsősorban a stroke előfordulásának csökkenése okozta. A lozartán-kezelés az atenololhoz képest 25%-kal csökkentette a stroke veszélyét (p = 0,001, 95% konfidencia intervallum: 0,63-0,89). A cardiovascularis halálozás és myocardialis infarctus aránya nem volt jelentősen különböző a két kezelési csoportban.

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer (RAAS) kettős blokádja

Két nagy, randomizált, kontrollos vizsgálatban [ONTARGET (ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial) és VA NEPHRON-D (The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes)] vizsgálták az ACE-gátló és angiotenzin II-receptor-blokkoló kombinált alkalmazását.

Az ONTARGET vizsgálatot olyan betegeken végezték, akiknek a kórtörténetében cardiovascularis vagy cerebrovascularis betegség, vagy szervkárosodással járó II. típusú diabetes mellitus szerepelt. A VA NEPHRON D vizsgálatot II. típusú diabetesben és diabeteses nephropathiában szenvedő betegeken végezték.
Ezek a vizsgálatok nem mutattak ki szignifikánsan előnyös hatásokat a renalis és/vagy cardiovascularis kimenetel és a mortalitás vonatkozásában, miközben a monoterápia esetén megfigyelthez képest nőtt a hyperkalaemia, akut veseelégtelenség és/vagy hypotonia kockázata.
A hasonló farmakodinámiás tulajdonságok alapján ezek az eredmények más ACE-gátlók és angiotenzin II-receptor-blokkolók esetében is relevánsak.

Ezért az ACE-gátlók és angiotenzin II-receptor-blokkolók nem adhatók együtt diabeteses nephropathiában szenvedő betegeknek.

Az ALTITUDE (Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints) vizsgálat célja az volt, hogy megállapítsák, előnyös-e a standard ACE-gátló- vagy angiotenzin II-receptor-blokkoló-kezelés kiegészítése aliszkirénnel II. típusú diabetesben és krónikus vesebetegségben, illetve cardiovascularis betegségben vagy mindkettőben szenvedő betegeknél. A vizsgálatot idő előtt leállították, mert nőtt a mellékhatások kockázata. A cardiovascularis eredetű halál és a stroke szám szerint gyakoribb volt az aliszkiréncsoportban, mint a placebocsoportban, és a jelentős mellékhatások illetve súlyos mellékhatások (hyperkalaemia, hypotonia és veseműködési zavar) is gyakoribbak voltak az aliszkiréncsoportban, mint a placebocsoportban.

Hidroklorotiazid
A hidroklorotiazid egy tiazid diuretikum. A tiazid diuretikumok vérnyomáscsökkentő hatásának mechanizmusa nem teljesen ismert. A tiazidok a vesetubulusokban az elektrolit-reabszorpciót befolyásolják és körülbelül azonos mértékben, közvetlenül fokozzák a nátrium és klorid kiválasztását. A hidroklorotiazid diuretikus hatásával csökkenti a plazmatérfogatot, fokozza a plazmarenin-aktivitást és fokozza az aldoszteron elválasztását, és ennek következtében fokozódik a kálium- és bikarbonátvesztés, és csökken a szérum kálium szintje. A renin-aldoszteron kapcsolatot az angiotenzin II közvetíti, így az angiotenzin II-receptor-blokkoló hozzáadása mérsékli a tiazid diuretikum okozta káliumvesztést.

A készítmény bevétele után 2 órán belül megkezdődik a diurézis, ami a bevétel után körülbelül 4 órával éri el a csúcspontját, és körülbelül 6-12 órán át tart. A vérnyomáscsökkentő hatás 24 órán át fennmaradhat.

Nem-melanomatípusú bőrrák (NMSC): Epidemiológiai tanulmányokból származó, rendelkezésre álló adatok alapján kumulatív dózisfüggő kapcsolatot figyeltek meg a hidroklorotiazid (HCTZ) és az NMSC között. Az egyik tanulmány 71 533 BCC-ben és 8629 SCC-ben szenvedő beteget vizsgált, a hozzájuk tartozó 1 430 833, illetve 172 462 létszámú kontrollcsoportokkal. A magas HCT-használat (legalább 50 000 mg kumulatív dózis) kapcsolatba hozható volt a következő korrigált esélyhányados (OR) értékekkel: 1,29 (95% CI: 1,23-1,35) a BCC és 3,98 (95% CI: 3,68-4,31) az SCC esetében. Mind a BCC, mind az SCC esetében egyértelmű volt a kumulatív dózis-hatás kapcsolat. Egy másik tanulmány az ajakrák (SCC) és a HCTZ közötti lehetséges összefüggést mutatta ki: 633 ajakrákkal kapcsolatos esetet hasonlítottak össze egy 63 067 létszámú kontrollcsoporttal, kockázatalapú mintavételi stratégia alkalmazásával. Kumulatív dózis-hatás kapcsolatot mutattak ki a következő korrigált OR-értékkel: 2,1 (95% CI: 1,7-2,6) megemelkedett 3,9-re (3,0-4,9) magas szintű gyógyszerhasználat esetén (~25 000 mg) és az OR 7,7 (5,7-10,5) volt a legmagasabb kumulatív dózis esetén (~100 000 mg) (lásd még 4.4 pont).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

Lozartán
Szájon át való bevételt követően a lozartán jól szívódik fel, és first-pass metabolizmuson megy keresztül, melynek során egy aktív karboxilsav-metabolit és más inaktív metabolitok képződnek. A lozartán tabletta szisztémás biohasznosulása körülbelül 33%. A lozartán az átlagos csúcskoncentrációt 1 órán belül, az aktív metabolitja pedig 3-4 órán belül éri el. A szokásos összetételű táplálékkal együtt alkalmazva a lozartán plazmakoncentrációinak profilja nem változott klinikailag jelentős mértékben.

Eloszlás

Lozartán
Mind a lozartán, mind pedig az aktív metabolitja ? 99%-ban kötődik a plazmafehérjékhez, elsődlegesen az albuminhoz. A lozartán megoszlási térfogata 34 l. Patkányokon végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a lozartán nagyon kevéssé vagy egyáltalán nem jut át a vér-agy gáton.

Hidroklorotiazid
A hidroklorotiazid átjut a placentagáton, azonban a vér-agy-gáton nem. Az anyatejjel kiválasztódik.

Biotranszformáció

Lozartán
Az intravénásan vagy szájon át bejuttatott lozartán körülbelül 14%-a alakul át az aktív metabolittá.
A 14C-el jelzett lozartán-kálium intravénás és per os adása után a keringő plazma radioaktivitása elsődlegesen a lozartánnak és aktív metabolitjának tudható be. A vizsgált egyének mintegy egy százalékánál észlelték, hogy a lozartán csak minimális mértékben alakul át aktív metabolittá.

Az aktív metaboliton kívül inaktív metabolitok is képződnek, egyebek között két fő metabolit alakul ki a butil-oldallánc hidroxilációja által, és egy kevésbé jelentős metabolit ? egy N-2 tetrazol-glükuronid származék képződik.

Elimináció

Lozartán
A lozartán plazma-clearance-e körülbelül 600 ml/perc,az aktív metabolitjáé 50 ml/perc. A renális clearance a lozartán esetében 74 ml/perc, az aktív metabolit esetében pedig 26 ml/perc. Szájon át adva az adag körülbelül 4%-a ürül változatlan formában a vizelettel, és az adag körülbelül 6%-a választódik ki a vizelettel mint aktív metabolit. 200 mg adagig a lozartán és az aktív metabolit farmakokinetikája lineáris összefüggést mutat a szájon át bevitt lozartán-kálium adaggal.

Szájon át bevéve a lozartán és az aktív metabolit plazmakoncentrációja poliexponenciálisan csökken, a végső féléletidő körülbelül 2 ill. 6-9 óra. Napi egyszeri 100 mg adag mellett sem a lozartán, sem az aktív metabolit nem akkumulálódik jelentősen a plazmában.

A lozartán és metabolitjainak eliminációjához az epével és a vizelettel történő kiválasztás is hozzájárul. A 14C-el jelzett lozartánt szájon át bevíve embernél a radioaktivitás körülbelül 35%-a a vizeletben és körülbelül 58%-a a székletben jelenik meg.

Hidroklorotiazid
A hidroklorotiazid nem metabolizálódik, viszont a vesén keresztüli kiválasztása gyors. A plazmaszinteket legalább 24 óráig követve a plazma féléletidő 5,6 és 14,8 óra között változott. A szájon át bevett adag legalább 61%-a 24 órán belül, változatlan formában kiürül.

Betegekre vonatkozó jellemzők

Lozartán /hidroklorotiazid
A lozartánnak és az aktív metabolitjának plazmakoncentrációja, valamint a hidroklorotiazid felszívódása idős és fiatal hypertoniás betegekben nem különbözik egymástól jelentősen.

Lozartán
Enyhe vagy közepes fokú alkoholos májcirrózisban szenvedő betegnél a szájon át bevett adagot követően a lozartán és az aktív metabolit plazmakoncentrációja 5-ször illetve 1,7-szer magasabb volt, mint fiatal férfi önkéntesekben.

Farmakokinetikai vizsgálatok kimutatták, hogy a lozartán AUC értéke nem különbözik a japán és a nem-japán egészséges férfiaknál. A karbonsav metabolit (E-3174) AUC értéke azonban különbözőnek tűnik a két csoport között, japán embereknél mintegy másfélszer nagyobb értékkel jelentkezik, mint nem-japánoknál. Ezen eredmények klinikai jelentősége nem ismert.

Sem a lozartán, sem az aktív metabolit nem távolítható el hemodialízissel.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, genotoxicitási, karcinogenitási - vizsgálatokból származó preklinikai adatok azt igazolták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre. A lozartán/hidroklorotiazid kombináció toxicitását patkányban és kutyában vizsgálták 6 hónapig terjedő időtartamú krónikus toxicitási vizsgálatokban, a készítményt szájon át adták. Az ezekben a vizsgálatokban megfigyelt változások főként a lozartánnak tulajdoníthatók. A lozartán/hidroklorotiazid kombináció adása mellett csökkentek egyes, a vörösvértestekkel összefüggő paraméterek (vörösvértestszám, hemoglobin, hematokrit), emelkedett a szérum urea-nitrogén, csökkent a szív súlya (szövettani jellegzetességek nélkül), és gyomor/bélcsatornát érintő elváltozások (nyálkahártya-léziók, fekélyek, eróziók, vérzések) jelentkeztek.
Teratogenitásra utaló jel a lozartán/hidroklorotiazid kombinációval kezelt patkányokban vagy nyulakban nem volt. Patkányokban, a nőstényeket a terhesség előtt és alatt kezelve magzati toxicitás megfigyelhető volt (enyhén növekedett a számfeletti bordák előfordulása az F1 nemzedékben). Ahogy a csak lozartánnal végzett vizsgálatokban is, nemkívánatos magzati és újszülöttet érintő hatások (köztük vesetoxicitás és magzati elhalás) voltak megfigyelhetők, ha a terhes patkányokat a lozartán/hidroklorotiazid kombinációval kezelték a késői terhesség/szoptatás alatt.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A filmtabletták Alumínium//Alumínium vagy ACLAR//Alumínium buborékcsomagolásban és dobozban, vagy PP zárókupakkal ellátott HDPE tartályban vannak becsomagolva.

Buborékcsomagolás: 10, 14, 28, 30, 50×1, 56, 60, 90, 98 vagy 100 db filmtabletta.
Tablettatartály: 100 db filmtabletta.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ( (egy keresztes)
Osztályozás: II csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Losartan-HCT 1 A Pharma 50 mg/12,5 mg filmtabletta
Buborékcsomagolás: Legfeljebb 30 ?C-on tárolandó.
Tablettatartály: Legfeljebb 30 ?C-on tárolandó. A tartályt tartsa jól lezárva a nedvességtől való védelem érdekében!

Losartan-HCT 1 A Pharma 100 mg/25 mg filmtabletta
Buborékcsomagolás: Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
Tablettatartály: A tartályt tartsa jól lezárva a nedvességtől való védelem érdekében!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

1 A Pharma GmbH
Keltenring 1+3, 82041 Oberhaching
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Losartan-HCT 1 A Pharma 50 mg/12,5 mg filmtabletta

OGYI-T-20940/01 28× Al//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-20940/02 28× Aclar//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-20940/03 30× Al//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-20940/04 30× Aclar//Al buborékcsomagolás

Losartan-HCT 1 A Pharma 100 mg/25 mg filmtabletta

OGYI-T-20940/05 28× Aclar//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-20940/06 30× Aclar//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-20940/07 28× Al//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-20940/08 30× Al//Al buborékcsomagolás


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. június 26.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2018. május 30.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2019. február 18.



3




OGYÉI/49857/2018
OGYÉI/49858/2018
OGYÉI/62838/2018
OGYÉI/62842/2018




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Angiotenzin II-receptor-antagonisták (AIIRA-k):
Az AIIRA-k alkalmazása a terhesség első trimeszterében nem javasolt (lásd 4.4 pont). Az AIIRA-k alkalmazása ellenjavallt a terhesség második és harmadik trimeszterében (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Az ACE-gátlók első trimeszterben történő szedését követő teratogén kockázatra vonatkozó epidemiológiai adatok nem egyértelműek, a kockázat kismértékű növekedése azonban nem zárható ki. Bár az AIIRA-k teratogén kockázatára vonatkozóan nem állnak rendelkezésre kontrollált epidemiológiai adatok, feltételezhető, hogy a kockázat erre a gyógyszercsoportra vonatkozóan is hasonló. Hacsak az AIIRA-val történő folyamatos kezelés nem elengedhetetlen, a terhességet tervező betegeket más, olyan antihipertenzív kezelésre kell átállítani, melynek biztonságossága terhességben alátámasztott. Az AIIRA-kezelést azonnal abba kell hagyni, amennyiben terhességet állapítottak meg. Szükség esetén más, megfelelő kezelést kell elkezdeni.

Ismert, hogy az AIIRA második és harmadik trimeszterben történő szedése emberen magzatkárosodást (csökkent veseműködés, oligohydramnion, a koponya csontosodásának visszamaradása) és neonatalis toxicitást (veseelégtelenség, hypotonia, hyperkalaemia) okoz (lásd 5.3 pont).

Amennyiben az AIIRA szedése a terhesség második illetve harmadik trimeszterében történt, a vese és a koponya ultrahangos ellenőrzése javasolt.

AIIRA-t szedő anyák csecsemőit fokozottan meg kell figyelni hypotonia kialakulása szempontjából (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Hidroklorotiazid:
A hidroklorotiazid terhesség, és különösen az első trimeszter alatt történő alkalmazásával kapcsolatban csak korlátozott tapasztalat áll rendelkezésre. Az állatkísérletek hiányosak. A hidroklorotiazid átjut a placentán. A hidroklorotiazid farmakológiai hatásmechanizmusa alapján a második és harmadik trimeszter alatt történő alkalmazása ronthatja a foetoplacentaris perfúziót, és foetalis és neonatalis hatásokat idézhet elő, például icterust, az elektrolit-egyensúly felborulását és thrombocytopeniát.

Hidroklorotiazidot nem szabad alkalmazni terhességi ödéma, terhességi hypertonia vagy praeeclampsia kezelésére a csökkent plazmatérfogat és a placenta hypoperfúziója miatt, a betegség kezelésére gyakorolt jótékony hatások nélkül.

A hiroklorothiazidot nem szabad alkalmazni terhes nők esszenciális hypertoniájának kezelésére, eltekintve attól a néhány kivételtől, amikor más kezelésre nincs lehetőség.

Szoptatás

Angiotenzin II-receptor-antagonisták (AIIRA-k):
Lozartán:
Mivel nem áll rendelkezésre adat a Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta szoptatáskor történő alkalmazására vonatkozóan, a készítmény adása nem javasolt. Szoptatás alatt - különösen újszülött vagy koraszülött szoptatása esetén - olyan készítményt kell előnyben részesíteni, amelynek szoptatásra vonatkozó biztonságossági profilja jobban alátámasztott.

Hidroklorotiazid:
A hidroklorotiazid kismértékben kiválasztódik anyatejjel. A nagy dózisban alkalmazott tiazidok, intenzív diuretikus hatásuk miatt, a tejtermelés gátlását okozhatják. A Losartan-HCT 1 A Pharma filmtabletta alkalmazása nem ajánlott szoptatás ideje alatt. Amennyiben a Losartan-HCT 1 A Pharma filmtablettát mégis szoptatás ideje alatt alkalmazzák, a dózist a lehető legalacsonyabbra kell csökkenteni.

Termékenység
Nincsenek rendelkezésre álló adatok.