Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ATRIANCE 5MG/ML OLDATOS INFÚZIÓ 6X50ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Pharmaceuticals D.D.
Hatástani csoport:
L01BB Purin analógok
Törzskönyvi szám:
EU/1/07/403/001
Hatóanyagok:
NelarabinumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
592573 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00592573,00
Teljes0,00592573,00
Egyedi engedélyes0,00592573,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
4 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A nelarabin kizárólag olyan orvos felügyelete mellett adható be, aki megfelelő tapasztalattal rendelkezik a citotoxikus szerek használata terén.

Adagolás

A teljes vérképet - beleértve a vérlemezkeszámot is - rendszeresen ellenőrizni kell (lásd 4.4 és 4.8 pont).

Felnőttek és (16 éves vagy idősebb) serdülők
Felnőtteknek és 16 éves vagy idősebb serdülőknek a nelarabin javasolt adagja 1500 mg/m2 intravénásan, két óra időtartam alatt beadva, az 1., 3. és 5. napon, amit 21 naponként kell megismételni.

Gyermekek és (21 éves vagy fiatalabb) serdülők
Gyermekeknek és serdülőknek (21 éves vagy fiatalabb) a nelarabin javasolt adagja naponta 650 mg/m2 intravénásan, egy óra időtartam alatt beadva, 5 egymást követő napon keresztül, amit 21 naponként kell megismételni.

A klinikai vizsgálatok során a 650 mg/m2 és 1500 mg/m2 adagot egyaránt alkalmazták 16 és 21 éves kor közötti betegeknél. A hatásosság és a biztonságosság hasonló volt mindkét adagolási rend esetén. A gyógyszert rendelő orvosnak mérlegelnie kell, melyik adagolási rend alkalmas az ilyen életkorú betegek kezelésére.

Korlátozott mennyiségű klinikai farmakológiai adat áll rendelkezésre 4 évesnél fiatalabb betegekre vonatkozóan (lásd 5.2 pont).

Dózismódosítás
A nelarabin adagolását a National Cancer Institute által meghatározott, a nemkívánatos események kritériumaira vonatkozó általános terminológia (Common Terminology Criteria Adverse Event - NCI CTCAE) szerint 2. fokozatú vagy annál súlyosabb neurológiai esemény első jelére fel kell függeszteni. Egyéb, pl. haematológiai toxicitások esetén lehetőség van a soron következő dózis beadásának elhalasztására.

Speciális betegcsoportok
Időskorúak
A nelarabinnal kezelt 65 éves vagy annál idősebb betegek száma nem elegendő annak eldöntésére, hogy vajon ezek a betegek a fiatalabbaktól eltérő módon reagálnak-e a készítményre (lásd 4.4 és 5.2 pont).

Vesekárosodás
A nelarabint nem vizsgálták vesekárosodásban szenvedő betegeken. A nelarabin és a
9-ß-D-arabinofuranozil-guanin (ara-G) részben a veséken keresztül választódik ki (lásd 5.2 pont). Nincs megfelelő mennyiségű adat a dózismódosítás alátámasztására azoknál a betegeknél, akiknél a kreatinin-clearance (Clcr) kevesebb mint 50 ml/perc. A nelarabin-kezelésben részesülő, beszűkült veseműködésű betegeket toxicitási szempontból szoros megfigyelés alatt kell tartani.

Májkárosodás
A nelarabint nem vizsgálták májkárosodásban szenvedő betegeken. Ezeknek a betegeknek a kezelése során óvatosság szükséges.

Az alkalmazás módja

A nelarabin kizárólag intravénásan alkalmazható, és az alkalmazás előtt tilos hígítani. A megfelelő nelarabin adagot polivinil-klorid (PVC) vagy etil-vinil-acetát (EVA) infúziós zsákba vagy üvegtartályba kell bejuttatni, és intravénásan, felnőtt betegeknek két órás infúzióban, gyermekeknek pedig egy órás infúzióban beadni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

NEUROLÓGIAI MELLÉKHATÁSOK
A nelarabin alkalmazásával kapcsolatban súlyos neurológiai reakciókat jelentettek. Ezek a reakciók a következők voltak: megváltozott mentális állapot, beleértve a súlyos somnolentiát; zavartság és kóma; központi idegrendszeri hatások, beleértve a convulsiót; ataxia és status epilepticus; valamint perifériás neuropathia, beleértve a hypoesthesiát, ami a zsibbadástól és paresthesiától a motoros gyengeségig és paralysisig terjedt. Ugyancsak előfordultak demyelinizációval és a Guillain-Barré szindrómához hasonló megjelenésű ascendáló perifériás neuropathiával együttjáró reakciók is (lásd 4.8 pont).
A nelarabin esetében a neurotoxicitás a dózislimitáló toxicitás. Ezekből a reakciókból a beteg nem mindig épült fel teljesen a nelarabin-kezelés felfüggesztése után. Ezért a neurológiai reakciók szigorú monitorozása mindenképpen ajánlott, és a nelarabin-kezelést az NCI CTCAE 2. vagy annál magasabb fokozatú neurológiai reakciók első jelére azonnal fel kell függeszteni.

Az előzőleg vagy a jelen kezeléssel egyidőben intrathecalis kemoterápiában, illetve előzőleg craniospinalis irradiációban részesülő betegek neurológiai mellékhatások tekintetében potenciálisan fokozott kockázatnak vannak kitéve (lásd 4.2 pont - dózismódosítás), és ezért nem ajánlott intrathecalis terápia és/vagy craniospinalis irradiáció egyidejűleg történő alkalmazása.

Élő organizmusokat tartalmazó vakcinákkal végzett immunizáció potenciális fertőzésveszélyt jelent a legyengült immunrendszerű gazdaszervezet számára, ezért az élő organizmusokkal végzett vakcináció nem javasolt.

A nelarabin-terápiához kapcsolódóan leukopenia, thrombocytopenia, anaemia és neutropenia
(beleértve a lázas neutropeniát is) lépett fel. Rendszeresen ellenőrizni kell a teljes vérképet, beleértve a thrombocytaszámot (lásd 4.2 és 4.8 pont).

A tumor lízis szindróma kockázatát hordozó, nelarabin-kezelésben részesülő betegeknél, az előforduló hyperurikaemiát ajánlatos intravénás hidrálással kezelni, a standard orvosi gyakorlatnak megfelelően. Ha a betegnél fennáll a hyperurikaemia kockázata, mérlegelni kell az allopurinol alkalmazását.

Időskorúak

A nelarabin klinikai vizsgálataiba nem vontak be elegendő számú 65 éves és ennél idősebb beteget ahhoz, hogy megállapíthassák, vajon a fiataloktól eltérően reagálnak-e a kezelésre. Egy feltáró jellegű elemzés eredménye szerint úgy tűnik, hogy az életkor előrehaladtával - különösen 65 éves és ennél idősebb korban - a neurológiai mellékhatások előfordulásának gyakorisága fokozódik.

Karcinogenitás és mutagenitás

A nelarabinnal nem végeztek karcinogenitási teszteket. Ismert azonban, hogy a nelarabin emlősök sejtjein genotoxikus hatású (lásd 5.3 pont).

Nátriummal kapcsolatos figyelmeztetés

Ez a gyógyszerkészítmény 88,51 mg (3,85 mmol) nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként (50 ml), ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 4,4%-ának felnőtteknél.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Atriance nagymértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

A nelarabinnal kezelt betegeknél fennáll annak a lehetősége, hogy aluszékonyak lesznek a kezelés alatt, illetve azt követően több napon keresztül. A betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy az aluszékonyság befolyásolhatja az ügyességet igénylő feladatok végrehajtását, így a járművezetést.


4.9 Túladagolás

Túladagolásról nem számoltak be.

A klinikai vizsgálatokban a nelarabint legfeljebb napi 75 mg/kg (kb. 2250 mg/m2) dózisban alkalmazták 5 napon keresztül egy gyermekbetegnek, legfeljebb napi 60 mg/kg (kb. 2400 mg/m2) dózisban 5 napon keresztül 5 felnőtt betegnek, és további 2 felnőtt betegnek legfeljebb 2900 mg/m2 adagban az 1., 3. és 5. napon.

Tünetek és jelek

A nelarabin túladagolása valószínűleg súlyos neurotoxicitást (ezen belül esetleg paralysist és comát), myelosuppressiót, és potenciálisan a beteg halálát okozhatja. A 21 naponként ismételve az 1., 2. és 5. napon beadott 2200 mg/m2 dózist kapó betegek közül kettőnél jelentős, 3. fokozatú aszcendens szenzoros neuropathia fejlődött ki. A két beteg MRI vizsgálata a nyaki gerincszakaszban megjelenő, demyelinizációra utaló elváltozásokat mutatott ki.

Kezelés

A nelarabin túladagolásának nincs ismert antidotuma. A helyes klinikai gyakorlat szerinti szupportív terápiát kell alkalmazni.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Százhárom felnőtt és 84 gyermekgyógyászati beteg pivotális klinikai vizsgálatokból származó adatai alapján határozták meg a nelarabin biztonságossági profilját az ajánlott dózistartományban, ami felnőtteknél 1500 mg/m2, gyermekeknél pedig 650 mg/m2. A leggyakrabban előforduló nemkívánatos események a következők voltak: fáradtság; gastrointestinalis betegségek; haematológiai betegségek; légzőrendszeri betegségek; idegrendszeri betegségek (aluszékonyság, perifériás idegrendszeri rendellenességek [sensoros és motoros]), szédülés, hypoaesthesia, paraesthesia, fejfájás); és pyrexia. A nelarabin-terápiával kapcsolatban a neurotoxicitás a dózislimitáló toxicitás (lásd 4.4 pont).

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A gyakoriság szerinti osztályozás a következő egyezményes módon történt: nagyon gyakori (> 1/10), gyakori (> 1/100 - < 1/10), nem gyakori (> 1/1000 - < 1/100), ritka (> 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000) és nem ismert ( a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg).

Mellékhatás(ok)
Felnőttek (1500 mg/m2)
N = 103
Gyermekek (650 mg/m2)
N = 84
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Fertőzés (beleértve a következőket, de nem csupán azokra korlátozódóan; sepsis, bacteraemia, pneumonia, gombás fertőzés)
Nagyon gyakori: 40 (39%)
Nagyon gyakori: 13 (15%)
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
Tumor lízis szindróma (lásd még a gyógyszeradományok felhasználási programjából és a nem pivotális vizsgálatokból nyert adatokat)
Gyakori: 1 (1%)
Nem értelmezhető
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Lázas neutropenia
Nagyon gyakori: 12 (12%)
Gyakori: 1 (1%)
Neutropenia
Nagyon gyakori: 83 (81%)
Nagyon gyakori: 79 (94%)
Leukopenia
Gyakori: 3 (3%)
Nagyon gyakori: 32 (38%)
Thrombocytopenia
Nagyon gyakori: 89 (86%)
Nagyon gyakori: 74 (88%)
Anaemia
Nagyon gyakori: 102 (99%)
Nagyon gyakori: 80 (95%)
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hypoglykaemia
Nem értelmezhető
Gyakori: 5 (6%)
Hypocalcaemia
Gyakori: 3 (3%)
Gyakori: 7 (8%)
Hypomagnesaemia
Gyakori: 4 (4%)
Gyakori: 5 (6%)
Hypokalaemia
Gyakori: 4 (4%)
Nagyon gyakori: 9 (11%)
Anorexia
Gyakori: 9 (9%)
Nem értelmezhető
Pszichiátriai kórképek
Zavart állapot
Gyakori: 8 (8%)
Gyakori: 2 (2%)
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Epilepsziás görcsrohamok (köztük convulsiók, grand mal convulsiók, status epilepticus)
Gyakori: 1 (1%)
Gyakori: 5 (6%)
Amnesia
Gyakori: 3 (3%)
Nem értelmezhető
Aluszékonyság
Nagyon gyakori: 24 (23%)
Gyakori: 6 (7%)
Perifériás idegrendszeri betegségek és tünetek (sensoros és motoros)
Nagyon gyakori: 22 (21%)
Nagyon gyakori: 10 (12%)
Hypaesthesia
Nagyon gyakori: 18 (17%)
Gyakori: 5 (6%)
Paraesthesia
Nagyon gyakori: 15 (15%)
Gyakori: 3 (4%)
Ataxia
Gyakori: 9 (9%)
Gyakori: 2 (2%)
Egyensúlyzavar
Gyakori: 2 (2%)
Nem értelmezhető
Tremor
Gyakori: 5 (5%)
Gyakori: 3 (4%)
Szédülés
Nagyon gyakori: 22 (21%)
Nem értelmezhető
Fejfájás
Nagyon gyakori: 15 (15%)
Nagyon gyakori: 14 (17%)
Dysgeusia
Gyakori: 3 (3%)
Nem értelmezhető
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Homályos látás
Gyakori: 4 (4%)
Nem értelmezhető
Érbetegségek és tünetek
Hypotonia
Gyakori: 8 (8%)
Nem értelmezhető
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Pleuralis folyadékgyülem
Gyakori: 10 (10%)
Nem értelmezhető
Zihálás
Gyakori: 5 (5%)
Nem értelmezhető
Dyspnoe
Nagyon gyakori: 21 (20%)
Nem értelmezhető
Köhögés
Nagyon gyakori: 26 (25%)
Nem értelmezhető
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Diarrhoea
Nagyon gyakori: 23 (22%)
Gyakori: 2 (2%)
Stomatitis
Gyakori: 8 (8%)
Gyakori: 1 (1%)
Hányás
Nagyon gyakori: 23 (22%)
Gyakori: 8 (10%)
Hasi fájdalom
Gyakori: 9 (9%)
Nem értelmezhető
Székrekedés
Nagyon gyakori: 22 (21%)
Gyakori: 1 (1%)
Nausea
Nagyon gyakori: 42 (41%)
Gyakori: 2 (2%)
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Hyperbilirubinaemia
Gyakori: 3 (3%)
Gyakori: 8 (10%)
Transzamináz-értékek emelkedése
Nem értelmezhető
Nagyon gyakori: 10 (12%)
Aszpartát-aminotranszferáz-érték emelkedése
Gyakori: 6 (6%)
Nem értelmezhető
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Izomgyengeség
Gyakori: 8 (8%)
Nem értelmezhető
Myalgia
Nagyon gyakori: 13 (13%)
Nem értelmezhető
Arthralgia
Gyakori: 9 (9%)
Gyakori: 1 (1%)
Hátfájdalom
Gyakori: 8 (8%)
Nem értelmezhető
Végtagfájdalom
Gyakori: 7 (7%)
Gyakori: 2 (2%)
Rhabdomyolysis, emelkedett vérkreatin-foszfokináz szint (l. Forgalomba hozatal utáni adatok)
Ritka: nem értelmezhető
Ritka: nem értelmezhető
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Vér kreatininszint emelkedés
Gyakori: 2 (2%)
Gyakori: 5 (6%)
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Oedema
Nagyon gyakori: 11 (11%)
Nem értelmezhető
Rendellenes járás
Gyakori: 6 (6%)
Nem értelmezhető
Perifériás oedema
Nagyon gyakori: 15 (15%)
Nem értelmezhető
Pyrexia
Nagyon gyakori: 24 (23%)
Gyakori: 2 (2%)
Fájdalom
Nagyon gyakori: 11 (11%)
Nem értelmezhető
Fáradtság
Nagyon gyakori: 51 (50%)
Gyakori: 1 (1%)
Asthenia
Nagyon gyakori: 18 (17%)
Gyakori: 5 (6%)

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Egyetlen esetben jelentettek biopsziával igazolt progresszív multifokális leukoencephalopathiát a felnőtt populációban.
A nelarabin-terápiában részesülő betegek között előfordult opportunista fertőzés, amely néha halálos kimenetelű volt.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Előfordultak demyelinizációval és a Guillain-Barré szindrómához hasonló megjelenésű ascendáló perifériás neuropathiával együttjáró események is.
Két gyermekgyógyászati betegnél fatális kimenetelű neurológiai események következtek be.

Az NCI vizsgálataiból/kiterjesztett gyógyszerhozzáférési (ún. "compassionate use") programból és I. fázisú vizsgálatokból származó adatok

A pivotális klinikai vizsgálatokban tapasztalt nemkívánatos reakciókon túl, további 875 betegről vannak adatok az NCI vizsgálataiból/kiterjesztett gyógyszerhozzáférési programból (694 beteg) és a nelarabin I. fázisú vizsgálataiból (181 beteg). A következő egyéb mellékhatásokat figyelték meg:

Jó- és rosszindulatú daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
Tumor lízis szindróma - 7 eset (lásd 4.2 és 4.4 pont)

Forgalomba hozatal utáni adatok

A nelarabin forgalomba hozatala utáni alkalmazása során rhabdomyolysist és a vérben negnövekedett kreatin-foszfokináz-szintet észleltek. Ezek magukba foglalják mind a spontán esetismertetéseket, mind a folyamatban lévő klinikai vizsgálatok során észlelt súlyos nemkívánatos eseményeket.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Daganatellenes szerek, antimetabolitok, purin-analógok, ATC kód: L01B B 07

A nelarabin a deoxiguanozin-analóg ara-G elővegyülete (pro-drug). A nelarabint az adenozin-deamináz (ADA) igen gyorsan ara-G-vé demetilezi, majd a deoxiguanozin-kináz és deoxicitidin-kináz intracellulárisan 5'-monofoszfáttá foszforilálja. A monofoszfát metabolit végül átalakul az aktív 5'-trifoszfát formává, ara-GTP-vé. Az ara-GTP felhalmozódása a leukaemiás blasztokban lehetővé teszi, hogy túlnyomórészt ara-GTP épüljön be a dezoxiribonukleinsavba (DNS), ami a DNS szintézis gátlásához vezet. Ennek a következménye sejtpusztulás. A nelarabin citotoxikus hatásához más mechanizmusok is hozzájárulhatnak. In vitro, a T-sejtek érzékenyebbek a nelarabin citotoxikus hatására, mint a B-sejtek.

Klinikai hatásosság és adatok

Felnőttek klinikai vizsgálata recidivált vagy refrakter T-ALL és T-LBL esetén
Egy, a "Cancer and Leukaemia Group B" és a "Southwest Oncology Group" által elvégzett nyílt vizsgálatban a nelarabin biztonságosságát és hatásosságát 39 felnőtt betegen értékelték, akik T-sejtes akut lymphoblastos leukaemiában (T-ALL) vagy lymphoblastos lymphomában (T-LBL) szenvedtek. A 39 felnőtt közül 28-nál relapszus következett be, vagy nem reagált legalább két, előzetes indukciós kezelés-sorozatra, életkoruk pedig 16 és 65 év között volt (átlagosan 34 év). A nelarabint napi 1500 mg/m2 adagban alkalmazták intravénásan, egy 21 napos kezelési ciklus 1. 3. és 5. napján két óra időtartam alatt beadva. A nelarabinnal kezelt 28 beteg közül ötnél (18%) [95%-os CI 6%, 37%] értek el teljes terápiás választ (csontvelő blaszt szám ? 5%, a betegségnek semmilyen egyéb jele nem tapasztalható, a perifériás vérkép teljesen normalizálódott). Összesen 6 betegnél (21%) [95%-os CI 8%-41%] volt megfigyelhető a teljes terápiás válasz haematológiai felépüléssel vagy anélkül. A teljes terápiás válasz megjelenéséig eltelt idő mindkét terápiás válasz csoportban 2,9 és 11,7 hét között volt. A kezelésre adott válasz időtartama (a terápiás válasz mindkét osztályában (n = 5) 15 és 195+ hét között mozgott. A teljes túlélés középértéke 20,6 hét [95%-os CI 10,4, 36,4] volt. Az egyéves túlélés 29% volt [95%-os CI: 12%-45%].

Gyermekek és serdülők klinikai vizsgálata recidivált vagy refrakter T-ALL és T-LBL esetén
A "Children's Oncology Group (COG)" által elvégzett nyílt, multicentrikus vizsgálatban a nelarabint intravénásan, egy óra időtartam alatt adták öt napon keresztül 151 olyan 21 éves vagy fiatalabb betegnek, akik közül 149-nél a T-sejtes akut lymphoblastos leukaemia (T-ALL), illetve T-sejtes lymphoblastos lymphoma (T-LBL) visszaesése vagy a betegség refrakter állapota következett be. Nyolcvannégy (84) beteget - akik közül 39 előzőleg már két vagy több indukciós kezeléssorozatot kapott, 31 pedig egyet - kezeltek 650 mg/m2/nap nelarabinnal, amelyet intravénásan, egy óra időtartam alatt adtak be öt egymást követő napon keresztül, 21 naponként megismételve.

A 39, két vagy több előző indukciós kezeléssorozatban részesülő beteg közül 5-nél (13%) [95%-os CI: 4%-27%] értek el teljes terápiás választ (csontvelő blaszt szám ? 5%, a betegségnek semmilyen egyéb jele nem tapasztalható, a perifériás vérkép teljesen normalizálódott), és 9-nél (23%) [95%-os CI: 11%- 39%] volt megfigyelhető a teljes terápiás válasz teljes haematológiai felépüléssel vagy anélkül. A válaszidő mindkét terápiás válasz csoportban 4,7 és 36,4 hét között mozgott, a teljes túlélés medián értéke 13,1 hét volt [95%-os CI: 8,7-17,4], míg az egyéves túlélés 14% [95%-os CI: 3%-26%].

Az előzetesen egy indukciós kezelésben részesülő 31 beteg közül 13-nál (42%) értek el teljes terápiás választ. A 31 beteg közül kilenc nem reagált az előzetes indukciós kezelésre (refrakter betegek). A kilenc refrakter beteg közül 4-nél (44%) észleltek teljes terápiás választ a nelarabinra.

Ezt a gyógyszert "kivételes körülmények" között engedélyezték, ami azt jelenti, hogy a gyógyszer alkalmazására vonatkozóan - a betegség ritka előfordulása miatt - nem lehetett teljes körű információt gyűjteni.

Az Európai Gyógyszerügynökség minden rendelkezésére bocsátott új információt évente felülvizsgál, és szükség esetén módosítja az alkalmazási előírást.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A nelarabin a deoxiguanozin-analóg ara-G elővegyülete (pro-drug). A nelarabint az adenozin-deamináz (ADA) igen gyorsan ara-G-vé demetilezi, majd a deoxiguanozin-kináz és deoxicitidin-kináz intracellulárisan 5'-monofoszfáttá foszforilálja. A monofoszfát metabolit végül átalakul az aktív 5'-trifoszfát ara-GTP-vé. Az ara-GTP felhalmozódása a leukaemiás blasztokban lehetővé teszi, hogy túlnyomórészt ara-GTP épüljön be a dezoxiribonukleinsavba (DNS), ami a DNS szintézis gátlásához vezet. Ennek a következménye sejtpusztulás. A nelarabin citotoxikus hatásához más mechanizmusok is hozzájárulhatnak. In vitro, a T-sejtek érzékenyebbek a nelarabin citotoxikus hatására, mint a B-sejtek.

Négy I. fázisú vizsgálat adatait összesítő analízisben a nelarabin és az ara-G farmakokinetikáját elemezték refrakter leukaemiában vagy lymphomában szenvedő, 18 évesnél fiatalabb, valamint felnőtt betegekben.

Felszívódás

Felnőttek
A plazma ara-G Cmax-értékek rendszerint a nelarabin infúzió végén voltak mérhetők, és általában magasabbak voltak, mint a nelarabin Cmax-értékek, ami arra utal, hogy a nelarabin gyorsan és nagymértékben alakul át ara-G-vé. Felnőtteknél az 1500 mg/m2 nelarabin két óra időtartam alatt beadott infúzióját követően az átlagos (%CV) plazma nelarabin Cmax 13,9 mikromol (81%), az AUCinf-érték pedig 13,5 mikromol/óra (56%) volt. A plazma ara-G Cmax és AUCinf átlagos értéke 115 mikromol (16%) és 571 mikromol/óra (30%) volt.

Az ara-GTP-re vonatkoztatott intracelluláris Cmax az első napon 3-25 órán belül jelent meg. Ennél a dózisnál az átlagos (%CV) intracelluláris ara-GTP Cmax 95,6 mikromol (139%), az AUC pedig 2214 mikromol/óra (263%) volt.

Gyermekek és serdülők
Hat gyermekgyógyászati betegnek adtak infúzióban egy óra időtartam alatt 400 vagy 650 mg/m2 nelarabint, ami után a 650 mg/m2 dózisra vonatkoztatott átlagos (%CV) plazma nelarabin Cmax- és AUCinf-érték 45,0 mikromol (40%) illetve 38,0 mikromol/óra (39%) volt. A plazma ara-G Cmax és AUCinf átlagos értéke 60,1 mikromol (17%) és 212 mikromol/óra (18%) volt.

Eloszlás

A nelarabin és az ara-G a 104 és 2900 mg/m2 közötti dózisokkal végzett, kombinált I. fázisú farmakokinetikai vizsgálati adatok alapján nagymértékben eloszlik a szervezetben. Konkrétan a nelarabinra vonatkozóan az átlagos (%CV) VSS-érték 115 l/m2 (159%) és 89,4 l/m2 (278%) volt felnőtt, illetve gyermek betegekben. Az ara-G-re vonatkozóan az átlagos VSS/F-érték 44,8 l/m2 (32%) és 32,1 l/m2 (25%) volt felnőtt, illetve gyermek betegekben.

A nelarabin és az ara-G in vitro nem kötődik jelentős mértékben a humán plazmafehérjékhez (kevesebb mint 25%), és a kötődés 600 mikromol érték alatt független a nelarabin vagy ara-G koncentrációtól.

Sem a naponta, sem az 1., 3., illetve 5. napon adagolt nelarabin esetében nem volt megfigyelhető a nelarabin, vagy az ara-G felhalmozódása a plazmában.

A leukaemiás blasztok intracelluláris ara-GTP koncentrációja a nelarabin beadását követő hosszabb periódus után is mennyiségileg meghatározható szinten maradt. Az intracelluláris ara-GTP a nelarabin ismételt beadását követően felhalmozódott. Az első, harmadik, és ötödik napi adagolási sémát követve, a Cmax- és AUC(0-t)-érték a harmadik napon megközelítőleg 50%,illetve 30% volt, nagyobb, mint az első napon mért Cmax- és AUC(0t)-érték.

Biotranszformáció

A nelarabin metabolizmusának elsődleges útvonala az adenozin-deamináz általi O-demetiláció, aminek során ara-G képződik, amely hidrolízissel guaninná alakul. Ezen kívül a nelarabin egy részéből hidrolízis útján metilguanin képződik, amelyből O-demetiláció révén lesz guanin. A guanin N-deaminációval xantinná, ami oxidáció után végül húgysavvá alakul.

Elimináció

A nelarabin és az ara-G gyorsan eliminálódik a plazmából, felezési idejük sorrendben, körülbelül 30 perc, illetve 3 óra. Ezeket az adatokat refrakter leukaemiában vagy lymphomában szenvedő felnőtt betegeken mérték, 1500 mg/m2 nelarabin (felnőttek) vagy 650 mg/m2 (gyermekek) adagot alkalmazva.

I. fázisú farmakokinetikai vizsgálatok összesített adatai szerint 104 és 2900 mg/m2 közötti nelarabin adagok mellett a nelarabinra vonatkozó átlagos (%CV) clearance (Cl) érték a felnőtt betegeknél 138 l/óra/m2 (104%), míg a gyermekeknél 125 l/óra/m2 (214%) volt az első napon (n = 65 felnőttek, n = 21 gyermek betegek). Az ara-G látszólagos clearance (Cl/F) értéke összehasonlítható volt a két csoportban [9,5 l/óra/m2 (35%) a felnőtt betegeknél, és 10,8 l/óra/m2 (36%) a gyermek betegek esetében] az első napon.

A nelarabint és az ara-G-t részben a vesék eliminálják. 28 felnőtt betegben, az első napon beadott infúzió után 24 órával, a nelarabin és ara-G átlagos vizelettel történő kiválasztódása a beadott dózis
5,3%-a és 23,2%-a volt. A renális clearance középértéke 9,0 l/óra/m2 (151%) volt a nelarabinra és 2,6 l/óra/m2 (83%) az ara-G-re a 21 felnőtt betegnél.

Mivel az intracelluláris ara-GTP időgörbéje megnyúlt, így az eliminációs felezési időt nem lehetett pontosan megbecsülni.

Gyermekek és serdülők

Korlátozott mennyiségű klinikai farmakológiai adat áll rendelkezésre 4 évesnél fiatalabb betegekre vonatkozóan.

I. fázisú farmakokinetikai vizsgálatok összesített adatai szerint 104 és 2900 mg/m2 közötti nelarabin adagok mellett a nelarabinra és ara-G-re vonatkozó clearance (Cl) és Vss-értékek összehasonlíthatók voltak a két csoportban. A gyermekgyógyászati betegek köréből származó további nelarabin és ara-G farmakokinetikai adatok más alfejezetekben találhatók.

Nemek

A nemnek nincs hatása a nelarabin vagy az ara-G plazma farmakokinetikájára. Az intracelluláris ara-GTP Cmax- és AUC(0-t)-értékek azonos dózisszint mellett átlagosan 2-3-szor nagyobbak voltak a felnőtt nőbetegekben, mint a felnőtt férfibetegekben.

Rassz

A rassz hatását a nelarabin és az ara-G farmakokinetikájára célzottan nem tanulmányozták. Egy farmakokinetikai/farmakodinámiás vizsgálati adatokat összesítő analízisben a rassznak nem volt látható hatása a nelarabin, az ara-G, vagy az intracelluláris ara-GTP farmakokinetikájára.

Vesekárosodás

A nelarabin és ara-G farmakokinetikáját célzottan nem vizsgálták vesekárosodásban szenvedő vagy haemodializált betegekben. A nelarabint a vesék csupán kismértékben választják ki (a beadott dózis 5-10%-át). Az Ara-G-t a vesék nagyobb mértékben választják ki (a beadott nelarabin dózis 20-30%-át). Klinikai vizsgálatokban felnőtteket és gyermekeket osztottak három csoportba a vesekárosodásnak megfelelően: a normál csoportban a Clcr-érték 80 ml/perc vagy ennél nagyobb volt (n = 56), az enyhe vesekárosodásos csoportban a Clcr 50-80 ml/perc (n = 12), míg a mérsékelten károsodott csoportban a Clcr kevesebb mint 50 ml/perc volt (n = 2). Az átlagos látszólagos ara-G clearance (Cl/F) kb. 7%-kal volt alacsonyabb az enyhe vesekárosodásban szenvedő betegeknél, mint a normál vesefunkciójú csoportban (lásd 4.2 pont). Nincsenek megfelelő adatok ahhoz, hogy az 50 ml/perc-nél alacsonyabb Clcr-értékkel bíró betegek számára dózisajánlást lehessen adni.

Időskorúak

Az életkor nem befolyásolja a nelarabin vagy ara-G farmakokinetikáját. Az idősek körében gyakrabban előforduló beszűkült vesefunkció csökkentheti az ara-G clearance-ét (lásd 4.2 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Mellékhatásokat klinikai vizsgálatok során nem figyeltek meg, de állatokban a klinikai expozícióhoz hasonló szinteknél, a klinikai alkalmazáshoz lehetőség szerint hasonló körülmények között a következőket észlelték: a nelarabin a központi idegrendszerben histopathologiai elváltozásokat idézett elő (fehérállomány vacuolatiót és degeneratív elváltozásokat a cerebrumban, cerebellumban és a gerincvelőben) azoknál a majmoknál, amelyek 23 napig naponta kaptak nelarabint, az emberi terápiás expozíciónál kisebb expozícióval. A nelarabin in vitro citotoxikusnak bizonyult monocitákon és makrofágokon.

Karcinogenitás

A nelarabinnal nem végeztek karcinogenitási teszteket.

Mutagenitás

A nelarabin metabolikus aktivációval, és anélkül is mutagénnek bizonyult az L5178Y/TK egér lymphoma sejtekben.

Reprodukciós toxicitás

A kontrollokhoz képest a nelarabin gyakrabban okozott foetalis malformatiókat, anomaliákat és egyéb elváltozásokat nyulakban, amelyek a mg/m2-ben mért felnőtt emberi adag kb. 24%-át kapták a szervfejlődés időszaka alatt. Szájpadhasadék fordult elő a felnőtt emberi adag mintegy kétszeresével kezelt nyulaknál, az első ujjak hiányát figyelték meg a felnőtt emberi adag kb. 79%-át kapó nyulaknál, míg az epehólyag hiánya, normális szám feletti tüdőlebeny, fúzionált vagy extra szegycsont-borda és késleltetett ossificatio minden dózis mellett előfordult. Az anya testsúlygyarapodása és a magzat testsúlya is csökkent a felnőtt emberi adag kétszeresével kezelt nyulaknál.

Fertilitás

A nelarabin termékenységre gyakorolt hatásának értékelésére nem végeztek állatkísérleteket. Azonban sem a herékben, sem a petefészekben nem találtak nemkívánatos hatásokat azoknál a majmoknál, akik a felnőtt emberi nelarabin adag mg/m2-ben mért dózisának kb. 32%-át kapták intravénásan 30 egymást követő napon keresztül.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Átlátszó injekciós üveg (I. típus) bromobutil gumidugóval és piros lepattintható tetejű alumínium kupakkal.

50 ml oldat injekciós üvegenként. Az Atriance 1 injekciós üveget vagy 6 injekciós üveget tartalmazó csomagolásban kerül forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A citotoxikus daganatellenes gyógyszerek megfelelő kezelésére és megsemmisítésére szolgáló általános eljárásokat kell alkalmazni, nevezetesen:

- A személyzetet meg kell tanítani a gyógyszer kezelésére és szállítására.
- Terhes nők nem dolgozhatnak ezzel a gyógyszerrel.
- Annak a személynek, aki ezzel a gyógyszerrel érintkezik, a gyógyszer kezelése/szállítása alatt védőöltözetet kell viselnie, beleértve a maszkot, a védőszemüveget és kesztyűt.
- Minden, a beadásra vagy tisztításra szolgáló tárgyat, köztük a kesztyűket, veszélyes hulladékhoz alkalmazott zsákokba kell csomagolni, magas hőmérsékleten történő elégetéshez. A nelarabin oldatos infúzió elkészítéséből származó bármely folyékony hulladék bő vízzel leöblíthető.
- A bőr vagy a szem véletlen szennyeződése esetén azonnal bő vizes lemosást kell alkalmazni.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

A gyógyszer első felbontás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év

Az Atriance az injekciós üveg felbontása után legfeljebb 8 óráig marad stabil, 30°C-ot meg nem haladó hőmérsékleten tárolva.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Pharmaceuticals d.d.
Verovškova ulica 57
1000 Ljubljana
Szlovénia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/07/403/001-002


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2007. augusztus 22.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2017. június 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA


A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.



























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzásgátlás férfiak és nők esetében

A szexuálisan aktív férfiaknak és a fogamzóképes korban lévő nőknek egyaránt hatékony fogamzásgátlást kell alkalmazniuk a nelarabinnal való kezelés alatt. Azok a férfiak, akiknek a partnere terhes vagy fogamzóképes, használjanak óvszert a nelarabinnal való kezelés alatt és legalább három hónapig azt követően.

Terhesség

A nelarabin terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem vagy csak korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre megfelelő információ.

Állatkísérletek során reproduktív toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont). Emberben a potenciális veszély nem ismert, mindazonáltal a terhesség alatti expozíció következtében magzati anomáliák és malformatiók alakulhatnak ki.

A nelarabin nem alkalmazható terhesség alatt, kivéve ha erre egyértelműen szükség van. Amennyiben a beteg a nelarabin-kezelés alatt esik teherbe, tájékoztatni kell a magzatot érintő esetleges kockázatról.

Szoptatás

Nem ismert, hogy a nelarabin vagy a metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe. Újszülöttre/csecsemőre vonatkozó kockázat nem zárható ki. A szoptatást abba kell hagyni az Atriance-kezelés alatt.

Termékenység

A nelarabin humán termékenységre gyakorolt hatása nem ismert. A vegyület farmakológiai tulajdonságai alapján feltételezhetők a fertilitásra gyakorolt nemkívánatos hatások. Adott esetben a beteggel meg kell beszélni a családtervezéssel kapcsolatos terveit.