Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

INFANRIX HEXA POR ÉS SZUSZP. SZUSZP INJHOZ 1X+ET

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Glaxosmithkline Biologicals S.A.
Hatástani csoport:
J07CA Bakteriális és virális vakcinák kombinációi
Törzskönyvi szám:
EU/1/00/152/001
Hatóanyagok:
Kombinált bakt és virus vaccinaDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Adagolható kortól függően
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Feloldás után adagonként (0,5 ml):

Diphtheria toxoid1 legalább 30 nemzetközi egység (NE) Tetanus toxoid1 legalább 40 nemzetközi egység (NE)
Bordetella pertussis antigének:
Pertussis toxoid (PT)1 25 mikrogramm
Filamentózus haemagglutinin (FHA)1 25 mikrogramm
Pertaktin (PRN)1 8 mikrogramm
Hepatitis B felületi antigén (HBs)2,3 10 mikrogramm
Poliovírus (inaktívált) (IPV)
1-es típus (Mahoney törzs)4 40 D-antigén egység 2-es típus (MEF-1 törzs)4 8 D-antigén egység
3-as típus (Saukett törzs)4 32 D-antigén egység b-típusú Haemophilus influenzae poliszacharid 10 mikrogramm
(poliribozilribitol-foszfát, PRP)3 tetanus toxoid hordozó fehérjéhez kötött kb. 25 mikrogramm

1Hidratált alumínium-hidroxidhoz (Al(OH)3) kötött 0,5 milligramm Al3+
2élesztősejtekben (Saccharomyces cerevisiae) rekombináns DNS technológiával előállított
3Alumínium-foszfáthoz (AlPO4) kötött 0,32 milligramm Al3+
4 VERO sejteken előállított

A vakcina nyomokban a gyártási folyamat során használt formaldehidet, neomycint és polimixint tartalmazhat (lásd 4.3 pont).

Ismert hatású segédanyagok
A vakcina 0,057 nanogramm para-amino-benzoesavat és 0,0298 mikrogramm fenilalanint tartalmaz adagonként (lásd 4.4 pont).

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az alapimmunizálási séma kettő vagy három (0,5 ml-es) adagból áll, amelyeket a hivatalos ajánlásoknak megfelelően kell beadni (a klinikai vizsgálatok során meghatározott sémákat lásd az alábbi táblázatban és a 5.1 pontban).

Az emlékeztető oltásokat a hivatalos ajánlásoknak megfelelően kell beadni, de legalább egy adag Hib konjugált vakcinát be kell adni. Az Infanrix hexa alkalmazható emlékeztető oltásként, amennyiben antigén összetétele megfelel a hivatalos ajánlásoknak.

Alapimmunizálás
Emlékeztető oltás
Általános szempontok
Időre született csecsemők
3 adag
Emlékeztető oltás beadása szükséges.
• Legalább 1 hónapos szünet szükséges az alapimmunizálás oltásai között.
• Az emlékeztető oltást legalább 6 hónappal az alapimmunizálás utolsó oltása után, és lehetőleg 18 hónapos kor előtt kell beadni.
2 adag
Emlékeztető oltás beadása szükséges.
• Legalább 2 hónapos szünet szükséges az alapimmunizálás oltásai között.
• Az emlékeztető oltást legalább 6 hónappal az alapimmunizálás utolsó oltása után, és lehetőleg 11 és 13 hónapos kor között kell beadni.
Koraszülött csecsemők, legalább a 24. gesztációs hét után születettek
3 adag
Emlékeztető oltás beadása szükséges.
• Legalább 1 hónapos szünet szükséges az alapimmunizálás oltásai között.
• Az emlékeztető oltást legalább 6 hónappal az alapimmunizálás utolsó oltása után, és lehetőleg 18 hónapos kor előtt kell beadni.

A kiterjesztett immunizálási program szerinti séma (6, 10, 14 hetes életkorban) csak abban az esetben használható, ha a születéskor már adtak egy adag hepatitis B oltást.

Azokban az országokban, ahol az újszülöttek hepatitis B oltást kapnak, a hepatitis B oltás kiegészítő adagjainak helyettesítésére az Infanrix hexa 6 hetes (élet)kortól alkalmazható. Amennyiben második adag hepatitis B vakcina adására ezen kor előtt van szükség, monovalens hepatitis B oltóanyagot kell beadni.

Az adott ország hepatitis B immunizálásra vonatkozó előírásait figyelembe kell venni.

Gyermekek

Az Infanrix hexa biztonságosságát és hatásosságát 36 hónapnál idősebb gyermekek esetében nem igazolták.
Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

A beadás módja

Az Infanrix hexa mélyen az izomba adandó injekció, az egymást követő oltásokat lehetőleg különböző helyekre kell beadni.

A gyógyszer alkalmazás előtti feloldására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával, illetve formaldehiddel, neomicinnel vagy polimixinnel szembeni túlérzékenység.

Diphtheria, tetanus, pertussis, hepatitis B, polio vagy Hib vakcina korábbi beadása utáni túlérzékenység.

Az Infanrix hexa beadása ellenjavallt, ha a csecsemőnél vagy kisgyermeknél olyan - ismeretlen etiológiájú - encephalopathiát észleltek, amely pertussis tartalmú vakcina korábbi beadását követő 7 napon belül jelentkezett. Ilyen esetekben a pertussis oltást ki kell hagyni, és a vakcinációt diphtheria-tetanus, hepatitis B, polio és Hib vakcinákkal kell folytatni.

Mint minden vakcina esetében, az Infanrix hexa beadását is el kell halasztani, ha az oltandó súlyos, akut lázas betegségben szenved. Kisebb fertőzés nem képez ellenjavallatot.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A vakcinációt megelőzően a korábbi kórtörténetet gondosan át kell tekinteni (különös tekintettel a korábbi védőoltásokra, az azokkal kapcsolatosan fellépett, nem kívánt eseményekre), valamint fizikális vizsgálatot kell végezni.

Más vakcinákhoz hasonlóan előfordulhat, hogy nem alakul ki minden oltottnál a védettséget biztosító immunválasz (lásd 5.1 pont).

Az Infanrix hexa csak a Corynebacterium diphtheriae, Clostridium tetani, Bordetella pertussis, hepatitis B vírus, poliovírus vagy b-típusú Haemophilus influenzae ellen nyújt védelmet, más patogének által okozott megbetegedésekkel szemben nem. Mivel a hepatitis D (amit a delta ágens okoz) hepatitis B fertőzés nélkül nem jelenik meg, várható, hogy a hepatitis D is megelőzhető az immunizálással.

Ha az alább felsorolt események bármelyike pertussis tartalmú vakcina beadásával időbeli összefüggésbe hozható, úgy gondosan mérlegelni kell pertussis tartalmú vakcina következő adagjának beadását:
* ?40 °C-os testhőmérséklet, a vakcina beadását követő 48 órán belül, amely más okkal nem indokolható;
* Ájulás, vagy shock-szerű állapot (hypotoniás-hyporeszponzív epizód) a vakcinációt követő 48 órán belül;
* Kitartó, vígasztalhatatlan sírás legalább 3 órán át, a vakcinációt követő 48 órán belül; ? Görcs lázzal, vagy láz nélkül, a vakcinációt követően, amely 3 napon belül lép fel. Bizonyos körülmények között - pl. a pertussis fertőzés fokozott veszélye - a védőoltás beadásával járó előny meghaladhatja az esetleges kockázatot, mely a vakcina beadásából ered.

Mint minden injekciós vakcina esetén, megfelelő orvosi ellátás és felügyelet mindig rendelkezésre kell, hogy álljon a vakcina beadását követően ritkán fellépő anaphylaxiás események kezelésére.

Mint minden vakcináció esetén, az Infanrix hexa-val történő immunizálást vagy a vakcináció elhalasztását gondosan kell mérlegelni olyan csecsemők vagy gyerekek esetében, akiknél egy súlyos neurológiai megbetegedés újonnan alakult ki, vagy az progrediált.

Az Infanrix hexa vakcinát különös gondossággal kell beadni thrombocytopenia vagy vérzési rendellenesség esetén, minthogy ezen személyekben az intramuscularis injekció beadása után vérzés jelentkezhet.

Ne adja be a vakcinát intravasculárisan vagy intradermálisan.

Az anamnézisben szereplő lázas convulsio vagy hirtelen csecsemőhalál (Sudden Infant Death Syndrome, SIDS) előfordulása nem jelent ellenjavallatot az Infanrix hexa alkalmazásakor. Azokat az oltottakat, akiknek a kórtörténetben lázas convulsio előfordult folyamatosan meg kell figyelni, mivel ilyen mellékhatás az oltást követően 2-3 nappal előfordulhat.

Amikor Infanrix hexa pneumococcus konjugált vakcinával (PCV7, PCV10, PCV13) vagy kanyaró-mumpsz-rubeola-varicella (MMRV) vakcinával egyidejűleg kerül beadásra, az orvosnak figyelembe kell vennie, hogy a lázas reakciók nagyobb gyakorisággal fordulnak elő, mint csak Infanrix hexa-val történt oltás után. Ezek a reakciók legtöbbször mérsékeltek (39 °C vagy annál alacsonyabb láz) és átmentiek voltak (lásd 4.5 és 4.8 pont).

A (lázzal vagy anélkül fellépő) convulsiok és a hypotoniás-hyporeszponzív epizód (HHE) megemelkedett bejelentési arányát figyelték meg az Infanrix hexa és a Prevenar 13 egyidejű alkalmazása esetén (lásd 4.8 pont).

Lázcsillapítóknak az oltást megelőzően vagy közvetlenül utána történő profilaktikus alkalmazása csökkentheti az oltás után jelentkező lázas reakciók incidenciáját és intenzitását. Paracetamollal és ibuprofénnel kapott klinikai adatok arra utalnak, hogy a paracetamol profilaktikus alkalmazása csökkentheti a láz előfordulásának arányát, míg az ibuprofén profilaktikus alkalmazása csak kis mértékben csökkentette a láz előfordulásának arányát.
A megelőzésre használt lázcsillapító gyógyszerek használata ajánlott azoknál a gyermekeknél akik görcsökkel járó rendellenességben szenvednek, vagy akik kórtörténetében lázgörcs szerepel.

A lázcsillapítást a helyi terápiás útmutatók szerint kell végezni.

Különleges betegcsoportok

A HIV fertőzés nem jelent ellenjavallatot. A vakcináció után várható immunválasz azonban immunszupprimált betegeknél esetleg nem alakul ki.

Klinikai adatok alapján az Infanrix hexa adható koraszülötteknek, azonban, ahogy ennél a betegcsoportnál várható is, néhány antigénre alacsonyabb immunválaszt figyeltek meg (lásd 4.8 és 5.1 pont).

Az apnoe kialakulásának lehetséges kockázatát és a 48-72 órán keresztüli légzésfigyelés szükségességét mérlegelni kell, ha az alapimmunizációs sorozatot éretlen (? 28. gesztációs hétre született) koraszülött kapja, különösen, ha kórtörténetében a légzőrendszer éretlensége szerepel. Mivel a vakcináció sok előnnyel jár ezen csecsemőknél, a vakcina beadását nem szabad megakadályozni, ill. halogatni.

Interferencia a laboratóriumi vizsgálatokkal

Mivel a Hib poliszacharid tok-antigén a vizelettel ürül, ennek következtében az antigén kimutatására szolgáló tesztek pozitív eredményt adhatnak az oltást követő 1-2 hétben. Ezért ezen időszak alatt egyéb vizsgálatokkal kell igazolni a Hib fertőzöttséget.

Ismert hatású segédanyagok

Az Infanrix hexa para-amino-benzoesavat tartalmaz, ami allergiás reakciót (amely esetleg csak később jelentkezik) és kivételes esetekben hörgőgörcsöt okozhat.
A vakcina 0,0298 mikrogramm fenilalanint tartalmaz adagonként. Ártalmas lehet, ha Ön a fenilketonuriának nevezett ritka genetikai rendellenességben szenved, amely során a fenilalanin felhalmozódik, mert a szervezet nem tudja megfelelően eltávolítani.

A vakcina kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (39 mg) káliumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "káliummentes".

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.


4.9 Túladagolás

Túladagolásról nem számoltak be.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az Infanrix hexa adható együtt pneumococcus konjugált vakcinákkal (PCV7, PCV10 és PCV13),
C szerocsoportú konjugált meningococcus vakcinával (CRM197 és TT konjugált), A, C, W-135 és Y szerocsoportú konjugált meningococcus vakcinával (TT konjugált), B szerocsoportú meningococcus vakcinával (MenB), szájon át beadott rotavírus vakcinával és kanyaró-mumpsz-rubeola-varicella (MMRV) vakcinával.

Az adatok nem mutattak ki klinikailag lényeges interferenciát az egyedi antigénekre adott ellenanyagválaszban, habár a 2-es típusú poliovírusra inkonzisztens ellenanyagválaszt figyeltek meg a
Synflorix-szal való együttadás esetében (a szeroprotekció 78%-100% közötti) és az Infanrix hexa 2 és 4 hónapos korban adott 2 adagos oltása után a PRP (Hib) antigénre adott immunválasz aránya magasabb volt tetanus toxoid, konjugált pneumococcus vagy meningococcus vakcinával való együttadás esetén (lásd 5.1 pont). Ezeknek a megfigyeléseknek a klinikai relevanciája nem ismert.

Amikor az Infanrix hexa egyidejűleg került beadásra MenB és pneumococcus konjugált vakcinákkal, a vizsgálati eredmények inkonzisztensek voltak a 2-es típusú inaktivált poliovírusra, a 6B szerotípusú konjugált pneumococcus antigénre és a pertussis pertaktin antigénre adott válasz tekintetében, de ezek az adatok nem utalnak klinikailag jelentős interferenciára.

A klinikai vizsgálatokból származó adatok azt mutatják, hogy amikor Infanrix hexa pneumococcus konjugált vakcinákkal egyidejűleg kerül beadásra, a lázas reakciók aránya magasabb, mint csak Infanrix hexa-val való oltás után. Egy klinikai vizsgálatból származó adatok azt mutatják, hogy amikor Infanrix hexa MMRV vakcinával egyidejűleg kerül beadásra, a lázas reakciók nagyobb gyakorisággal fordulnak elő, mint csak Infanrix hexa-val történt oltás után, és hasonló gyakorisággal ahhoz képest, ami csak az MMRV vakcina beadásakor fordul elő (lásd 4.4 és 4.8 pont). Az immunválasz nem változott.

Az Infanrix hexa MenB vakcinával, valamint 7-valens pneumococcus konjugált vakcinával való egyidejű beadása esetén a láz, az injekció beadásának helyén fellépő fájdalom, az étvágytalanság és az ingerlékenység megemelkedett kockázata miatt, ha lehetséges, a vakcinákat külön javasolt beadni.

Mint más vakcinák esetében, itt is várható, hogy immunszuppresszív kezelésben részesülő betegekben nem alakul ki a megfelelő immunválasz.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A DTPa és DTPa tartalmú kombinált vakcinák alkalmazásakor észleltekhez hasonlóan az Infanrix hexa-val történt emlékeztető oltások után is megfigyelték az alapimmunizáláskor észlelhető helyi reaktogenitás emelkedését és a lázat.

A mellékhatások táblázatos összefoglalása

Minden előfordulási gyakoriság csoportban az előfordult mellékhatások súlyossága csökkent.

Előfordulási gyakoriságok adagonként:

Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)
Ritka
(?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka
(<1/10 000)

A következő gyógyszerrel összefüggő mellékhatásokat jelentették a klinikai vizsgálatok (több mint 16 000 alany adatai alapján) és a forgalomba hozatalt követő mellékhatás-megfigyelés során:


Szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatások
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nem gyakori
Felső légúti fertőzés
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Ritka
Lymphadenopathia2, thrombocytopenia2
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka
Anaphylaxiás reakciók2, anaphylactoid reakciók (köztük urticaria)2
Allergiás reakciók (köztük pruritus)2
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Étvágytalanság
Pszichiátriai kórképek
Nagyon gyakori
Szokatlan sírás, ingerlékenység, nyugtalanság

Gyakori
Idegesség
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Aluszékonyság

Ritka
Ájulás vagy sokkszerű állapot
(hypotoniás-hyporeszponzív epizód)2

Nagyon ritka
Convulsiok (lázzal vagy láz nélkül)
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem gyakori
Köhögés

Ritka
Bronchitis, apnoe2 [lásd 4.4 pont, az apnoe kialakulása nagyon
koraszülötteknél (? 28. gesztációs hét)]
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Hasmenés, hányás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka
Kiütés, angioedema2

Nagyon ritka
Dermatitis
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
?38 °C-os láz, fájdalom, bőrpír, helyi duzzanat a beadás helyén (?50 mm)

Gyakori
>39,5 °C-os láz, helyi reakciók a beadás helyén, beleértve az indurációt, helyi duzzanat a beadás helyén (>50 mm)1

Nem gyakori
Az oltott végtag diffúz duzzanata, amely néha érinti a csatlakozó ízületeket1, fáradtság

Ritka
Az egész oltott végtag megduzzadása1,2, kiterjedt duzzanatok formájában jelentkező reakciók2, csomó a beadás helyén2, hólyagok a beadás helyén2
1 Azon gyermekeknél, akiket acelluláris pertussisszal alapimmunizáltak, inkább előfordult viszketési reakció, mint a teljes sejtes pertussisszal oltottaknál. Ezek a reakciók átlagosan 4 napon belül megszűntek.
2 Spontán jelentésekből származó mellékhatások.

• Tapasztalatok más vakcinákkal történő együttes alkalmazásról:

A forgalomba hozatal utáni jelentési arányok elemzése a (lázzal vagy anélkül fellépő) convulsiok és a
HHE kockázatának lehetséges emelkedésére utal, összehasonlítva azokat a csoportokat, amelyben az Infanrix hexa Prevenar 13-mal történő egyidejű alkalmazását jelentették, azokkal akik csak az Infanrix hexa alkalmazását jelentették.

Azon klinikai vizsgálatok során, amelyekben az oltottak egy része Infanrix hexa-t együtt kapott Prevenar-ral (PCV7), mind a két vakcinából emlékeztető (4-dik) oltásként, ?38,0 °C-os lázat jelentettek azon csecsemők 43,4%-ában, akik a Prevenar-t és az Infanrix hexa-t egyidőben kapták meg, összehasonlítva a csak hexavalens vakcinát kapó csecsemők 30,5%-ával. ?39,5 °C-os lázat figyeltek meg az Infanrix hexa-t Prevenar-ral egyidőben kapó csecsemők 2,6%-a, míg a csak Infanrix hexa-t kapó csecsemők 1,5%-a esetében (lásd 4.4 és 4.5 pont). A két vakcina együttadása esetén a láz incidenciája és súlyossága alacsonyabb volt az alapoltási sorozatban, mint az emlékeztető oltás esetében.

Klinikai vizsgálatokból származó adatok a láz hasonló incidenciáját mutatták akkor, amikor az Infanrix hexa-t más is pneumococcus szacharid konjugált vakcinával együtt adják.

Abban a klinikai vizsgálatban, ahol az oltottak közül néhányan az Infanrix hexa emlékeztető oltást együtt kapták a kanyaró-mumpsz-rubeola-varicella (MMRV) vakcinával, az MMRV vakcinát és az Infanrix hexa-t egyidejűleg kapó gyermekek 76,6%-ánál ? 38,0 °C lázat jelentettek, szemben a csak Infanrix hexa-t kapó gyermekek 48%-ával és a csak MMRV-t kapó gyermekek 74,7%-ával. Az Infanrix hexa-t MMRV vakcinával kapott gyermekek 18%-ánál 39,5 °C-nál magasabb lázat jelentettek, szemben a csak Infanrix hexa-t kapó gyermekek 3,3%-ával és csak MMRV-t kapó gyermekek 19,3%-ával (lásd 4.4 és 4.5 pont).

• Biztonságosság koraszülötteknél:

Alapimmunizálási vizsgálatokban több mint 1000 koraszülöttnek (24. és 36. terhességi hét között születettek) adtak Infanrix hexa-t, a második életévben pedig több mint 200 koraszülött kapta emlékeztető oltásként. Összehasonlító klinikai vizsgálatokban, a tünetek hasonló arányban fordultak elő a koraszülött és az időre született csecsemők esetében (az apnoéra vonatkozó információt lásd a 4.4 pontban).

• A terhesség alatt dTpa-val oltott anyák csecsemőire és kisgyermekeire vonatkozó biztonságossági információk

Két klinikai vizsgálatban az Infanrix hexa-t több mint 500 olyan alanynak adták be, akiknek az édesanyját a terhesség harmadik trimeszterében dTpa-val (n = 341) vagy placebóval (n = 346) oltották be (lásd 5.1 pont). Az Infanrix hexa biztonságossági profilja mindkét esetben hasonló volt, függetlenül attól, hogy az anyák kaptak-e dTpa oltást a terhesség alatt vagy sem.

• Tapasztalat hepatitis B oltással:

Nagyon ritkán előfordult szérumbetegséget utánzó allergiás reakció, paralysis, neuropathia, neuritis, hypotensio, vasculitis, lichen planus, erythema multiforme, arthritis, izomgyengeség, Guillain-Barrészindróma, encephalopathia, encephalitis és meningitis. Az oltással való összefüggésüket azonban nem igazolták.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: kombinált bakteriális és vírus vakcina ATC: J07CA09

Immunogenitás

Az Infanrix hexa immunogenitását 6 hetes kortól végzett klinikai vizsgálatokban értékelték. A vakcinát 2 adagos és 3 adagos alapimmunizálási séma szerint, beleértve a kiterjesztett immunizálási program sémáját is, valamint emlékeztető oltásként adták. A klinikai vizsgálatokból származó eredmények az alábbi táblázatokban vannak összefoglalva.

A 3 adagos alapimmunizálási sorozat után a csecsemők legalább 95,7%-ánál a vakcina minden antigénjére szeroprotektív vagy szeropozitív ellenanyagszint alakult ki. Az emlékeztető oltás után (a 4. adag után), a gyermekek legalább 98,4%-ában a vakcina minden antigénjére szeroprotektív vagy szeropozitív ellenanyagszint alakult ki.

Egy hónappal az Infanrix hexa-val történt 3 adagos alapimmunizálás és emlékeztető oltás után szeroprotekciót/szeropozitivitást jelző ellenanyag-titerrel rendelkező egyének százalékaránya:

Antitest
(minimum határérték "cut-off")

3 adag után

4 adag után
(3 adagos alapimmunizálás
után a második életév során emlékeztető oltás)

2-3-4 hónap N= 196
(2 vizsgálat)
2-4-6 hónap N= 1693
(6 vizsgálat)
3-4-5 hónap N= 1055
(6 vizsgálat)
6-10-14 hét N= 265
(1 vizsgálat)
N=2009
(12 vizsgálat)

%
%
%
%
%
Anti-diphtheria (0,1 NE/ml) †
100,0
99,8
99,7
99,2
99,9
Anti-tetanus
(0,1 NE/ml) †
100,0
100,0
100,0
99,6
99,9
Anti-PT
(5 EL.E/ml)
100,0
100,0
99,8
99,6
99,9
Anti-FHA (5 EL.E/ml)
100,0
100,0
100,0
100,0
99,9
Anti-PRN
(5 EL.E/ml)
100,0
100,0
99,7
98,9
99,5
Anti-HBs
(10 mNE/ml) †
99,5
98,9
98,0
98,5*
98,4
1-es típusú
Anti-Polio
(1/8-os hígítás) †
100,0
99,9
99,7
99,6
99,9
2-es típusú
Anti-Polio
(1/8-os hígítás) †
97,8
99,3
98,9
95,7
99,9
3-as tpusú
Anti-Polio
(1/8-os hígítás) †
100,0
99,7
99,7
99,6
99,9
Anti-PRP
(0,15 µg/ml) †
96,4
96,6
96,8
97,4
99,7**
N = oltottak száma
* A csecsemők azon alcsoportjábana, akik születéskor nem kaptak hepatitis B oltást, az oltottak 77,7%-ánál ?10 mNE/ml volt az anti-HBs titer
** Az emlékeztető oltás után az oltottak 98,4%-ának ?1 µg/ml volt az anti-PRP koncentrációja, amely a hosszútávú védelmet igazolja
† A védettséget jelző elfogadott (minimum) határérték

A 2 adagos alapimmunizálási sorozat után a csecsemők legalább 84,3%-ánál a vakcina minden antigénjére szeroprotektív vagy szeropozitív ellenanyagszint alakult ki. Az Infanrix hexa-val való 2 adagos alapimmunizálás és emlékeztető oltás teljes oltási sorozata után az oltottak legalább
97,9%-ánál a vakcina minden antigénjére szeroprotektív vagy szeropozitív ellenanyagszint alakult ki.

Különböző vizsgálatok alapján, a 2 és 4 hónapos korban adott 2 adagos oltás után az Infanrix hexa PRP antigénjére adott immunválasz változik a tetanus toxoid konjugált vakcinával való együttadás esetében. Az Infanrix hexa a csecsemők legalább 84%-ánál anti-PRP immunválaszt nyújt (minimum határérték ?0,15 µg/ml). Ez a tetanus toxoidot hordozóként tartalmazó pneumococcus vakcina együttadásakor 88%-ra, és az Infanrix hexa-t TT konjugált meningococcus vakcinával való együttadásakor 98%-ra nő (lásd 4.5 pont).

Egy hónappal az Infanrix hexa-val történt 2 adagos alapimmunizálás és emlékeztető oltás után szeroprotekciót/szeropozitivitást jelző ellenanyag-titerrel rendelkező egyének százalékaránya:

Antitest
(minimum határérték "cut-off")
2 adag után
3 adag után

2-4-12 hónapos korban N=223
(1 vizsgálat)
3-5-11 hónapos korban N=530
(4 vizsgálat)
2-4-12 hónapos korban N=196
(1 vizsgálat)
3-5-11 hónapos korban N=532
(3 vizsgálat)

%
%
%
%
Anti-diphtheria (0,1 NE/ml) †
99,6
98,0
100,0
100,0
Anti-tetanus
(0,1 NE/ml) †
100
100,0
100,0
100,0
Anti-PT
(5 EL.E/ml)
100
99,5
99,5
100,0
Anti-FHA
(5 EL.E/ml)
100
99,7
100,0
100,0
Anti-PRN
(5 EL.E/ml)
99,6
99,0
100,0
99,2
Anti-HBs
(10 mNE/ml) †
99,5
96,8
99,8
98,9
1-es típusú
Anti-Polio
(1/8-os hígítás) †
89,6
99,4
98,4
99,8
2-es típusú
Anti-Polio
(1/8-os hígítás) †
85,6
96,3
98,4
99,4
3-as típusú
Anti-Polio
(1/8-os hígítás) †
92,8
98,8
97,9
99,2
Anti-PRP
(0,15 µg/ml) †
84,3
91,7
100,0*
99,6*
N = oltottak száma
† A védettséget jelző elfogadott (minimum) határérték
* Az emlékeztető oltás után az 2-4-12 hónapos oltási séma esetében az oltottak 94,4%-ánál; a
3-5-11 hónapos oltási séma esetében pedig az oltottak 97,0%-ánál ?1 µg/ml volt az anti-PRP koncentrációja, amely a hosszútávú védelmet igazolja.

Diphtheria, tetanus, polio, Hepatitis B és Hib esetében megállapítottak a védettséggel korreláló szerológiai értékeket. A pertussis esetében nincs a védettséggel korreláló szerológiai érték.Azonban, mivel a pertussis antigénre adott immunválasz az Infanrix hexa adását követően az Infanrix-éval (DTPa) azonos, a védőhatás a két vakcina esetén várhatóan azonos.

A pertussis elleni védelem hatékonysága

Az Infanrix (DTPa) pertussis összetevője által a WHO kritériumok (?21 nap paroxysmalis köhögés)
szerinti pertussisra kiváltott klinikai védelmet az alábbi táblázatban felsorolt, a 3 adagos alapimmunizálási sorozat után elvégzett vizsgálatokban bizonyították:

Vizsgálat
Ország
Oltási séma
Az oltás hatékonysága
Fontos megjegyzés
Egy háztartásban élők közötti (prospektív, vak) vizsgálat
Németország
3, 4, 5 hónap
88,7%
Az egy háztartásban élőknél, ahol az index beteg típusos pertussisban szenvedett, a másodlagos kontakt személyektől származó adatok alapján
Hatékonysági vizsgálat (NIH által támogatott)
Olaszország
2, 4, 6 hónap
84%
Ugyanezen csoportnál a követő vizsgálatban az alapimmunizálást követően a hatékonyság 60 hónapig igazolható volt pertussis emlékeztető oltás nélkül.

Az immunválasz perzisztenciája

4-8 éves gyermekeknél az Infanrix hexa-val való 3 adagos oltási alapimmunizálási sorozatot (2-3-4; 3-4-5 vagy 2-4-6 hónapos korban) és emlékeztető oltást (a második életévben) követően az immunválasz perzisztenciáját vizsgálták. A három poliovírus típusra és a PRP-re való protektív immunitást figyeltek meg a gyermekek legalább 91,0%-ánál, a diphtheria és a tetanus ellen pedig a gyermekek legalább 64,7%-ánál. A gyermekek legalább 25,4%-a (anti-PT), 97,5%-a (anti-FHA) és 87%-a (anti-PRN) szeropozitív volt a pertussisszal szemben.

Az Infanrix hexa-val való alapimmunizálás és emlékeztető oltás után szeroprotekciót/szeropozitivitást jelző ellenanyag-titerrel rendelkező egyének százalékaránya:

Antitest (minimum
határérték "cut-off")
4-5 éves gyermekek
7-8 éves gyermekek

N
%
N
%
Anti-diphtheria (0,1 NE/ml)
198
68,7*
51
66,7
Anti-tetanus (0,1 NE/ml)
198
74,7
51
64,7
Anti-PT
(5 EL.NE/ml)
197
25,4
161
32,3
Anti-FHA
(5 EL.NE/ml)
197
97,5
161
98,1
Anti-PRN
(5 EL.NE/ml)
198
90,9
162
87,0
Anti-HBs
(10 mNE/ml)
250§
171§
85,3
86,4
207§
149§
72,1
77,2
1-es típusú
Anti-Polio
(1/8-os hígítás)
185
95,7
145
91,0
2-es típusú
Anti-Polio
(1/8-os hígítás)
187
95,7
148
91,2
3-es típusú
Anti-Polio
(1/8-os hígítás)
174
97,7
144
97,2
Anti-PRP
(0,15 µg/ml)
198
98,0
193
99,5
N =oltottak száma
* ELISA-val vizsgált minták, a <0,1 NE/ml anti-diphtheria antitest koncentrációjú mintákat újravizsgálták Vero-sejt neutralizációs vizsgálattal (szeroprotekciós minimum érték ? 0,016 NE/ml):
az oltottak 96,5%-a szeroprotekciót mutatott
§ 2 klinikai vizsgálatból származó alanyok száma

Az Infanrix hexa-val való 3 adagos alapimmunizálást és emlékeztető oltást követően a szeroprotektív antitest koncentráció (?10 mNE/ml) hepatitis B-re a 4-5 éves oltottak ? 85%-ánál, a 7-8 éves oltottak ?72%-ánál, a 12-13 éves oltottak ? 60%-ánál, és a 14-15 éves oltottak 53,7%-ánál megmarad. Továbbá a 2 adagos alapimmunizálást és az emlékeztető oltást követően a szeroprotektív antitest koncentráció hepatitis B-re a 11-12 éves oltottak ? 48%-ánál megmaradt.

4-15 éves gyermekeknél a hepatitis B-re adott immunmemória kialakulását igazolták. Ezek a gyermekek Infanrix hexa-t kaptak alapimmunizálásként és emlékeztető oltásként csecsemőkorban, és ezen felül monovalens HBV vakcina beadása után a protektív immunitás az oltottak legalább 93%-ánál megfigyelhető volt.

Immunogenitás a terhesség alatt dTpa-val oltott anyák csecsemőinél és kisgyermekeinél

Két klinikai vizsgálatban az Infanrix hexa immunogenitását értékelték a terhesség 27-36. hetében dTpa-val oltott egészséges anyáktól született csecsemőknél és kisgyermekeknél.
Az Infanrix hexa-t 13-valens pneumococcus konjugált vakcinával egyidejűleg adták be csecsemőknek,
2, 4 és 6 hónapos, illetve 2, 3 és 4 hónapos korukban, a háromadagos alapimmunizálási séma alapján (n = 241), vagy 3 és 5 hónapos, illetve 2 és 4 hónapos korukban, a kétadagos alapimmunizálási séma alapján (n = 27); valamint ugyanezek a csecsemők/kisgyermekek a 11. és 18. hónap között, emlékeztető oltás formájában is megkapták a vakcinát (n = 229).

Az alapimmunizálást, valamint az emlékeztető oltást követően, az immunológiai adatok azt mutatták, hogy az anya dTpa-val történő oltásának nincs klinikailag releváns hatása a csecsemő vagy a kisgyermek diphtheria, tetanus, hepatitis B, inaktivált poliovírus, b típusú Haemophilus influenzae vagy pneumococcus antigénekre adott válaszreakcióira.

Megfigyelések szerint az alapimmunizálást (PT, FHA és PRN), valamint az emlékeztető oltást követően (PT, FHA) a pertussis antigének ellen kisebb koncentrációban termelődtek antitestek azoknál a csecsemőknél és kisgyermekeknél, akik a terhesség alatt dTpa-val oltott anyáktól születtek. A pertussis elleni antitestkoncentrációk növekedési mértéke - az emlékeztető oltás előtti szintről az 1 hónappal az emlékeztető oltást követően elért szintig - ugyanabban a tartományban volt a dTpa-val és a placebóval oltott anyáktól született csecsemők és kisgyermekek esetében, ami az immunválasz hatékony kiváltását bizonyítja. A pertussis esetében a védelem korrelációinak hiányában, ezeknek a megfigyeléseknek a klinikai jelentősége továbbra sem teljesen tisztázott. Mindazonáltal, az anyai dTpa-immunizáció bevezetését követően, a pertussis betegségre vonatkozó jelenlegi epidemiológiai adatok arra utalnak, hogy ennek az immuninterferenciának semmiféle klinikai jelentősége nincs.

Immunogenitás koraszülött csecsemőknél

Az Infanrix hexa immunogenitását három vizsgálattal értékelték, amelyben körülbelül 300 koraszülött csecsemő vett részt (a 24. és a 36. terhességi hét között született), a 2, 4 és 6 hónapos korban adott 3 adagos alapimmunizálási sorozat után. A 18-24 hónapos korban adott emlékeztető oltás immunogenitását körülbelül 200 koraszülött csecsemőn vizsgálták.

Egy hónappal az alapimmunizálást követően az oltottak legalább 98,7%-a védett volt a diphtheria, tetanus és 1-es és 2-es típusú poliovirussal szemben; legalább 90,9%-uknál szeroprotektív ellenanyagszint alakult ki a hepatitis B, PRP és 3-as típusú poliovírus antigénekkel szemben; és az összes oltott szeropozitív volt a FHA és PRN antitestekkel szemben, míg a 94,9%-uk szeropozitív volt az anti-PT antitestekkel szemben.

Egy hónappal az emlékeztető oltás után az oltottak legalább 98,4%-a szeroprotektív vagy szeropozitív ellenanyagszinttel rendelkezett az összes antigénre nézve, a PT (legalább 96,8%-uk) és a hepatitis B (legalább 88,7%-uk) kivételével. Az emlékeztető oltásnak az antitest koncentrációjának növelésére gyakorolt hatása (15-235-szeresére) azt mutatja, hogy a koraszülött csecsemőknek megfelelő alapimmunizációjuk volt az Infanrix hexa összes antigénjére.

Egy 74 gyermekkel végzett követéses vizsgálatban az emlékeztető oltás után körülbelül 2,5-3 évvel a gyermekek 85,3%-a még szerológiailag védett volt a hepatitis B-vel szemben, és legalább 95,7%-uk szerológiailag védett volt a három poliovirus típussal és a PRP-vel szemben.

A forgalomba hozatalt követő tapasztalatok

A Svédországban végzett hosszútávú követéses vizsgálatok eredményei azt igazolják, hogy az acelluláris pertussis vakcinák hatékonyak csecsemőknél a 3 és 5 hónapos alapimmunizálási séma szerint alkalmazva, az emlékeztető oltást kb. 12 hónapos korban adva. Azonban az adatok azt mutatják, hogy a pertussis elleni védelem 7-8 éves korban csökkenhet ezt a 3-5-12 hónapos sémát alkalmazva. Ez alapján, azon 5-7 éves gyermekeknek, akik korábban e szerint a séma szerint kapták az oltást, indokolt második emlékeztető pertussis oltás adása.

Az Infanrix hexa Hib összetevőjének hatékonyságát Németországban tanulmányozták a forgalmazást követő kiterjedt vizsgálatokban. Hét éves utánkövetési időtartam alatt a két hexavalens vakcinát összehasonlítva az Infanrix hexa Hib összetevőjének hatékonysága 89,6%-os volt a teljes alapimmunizálás, és 100%-os a teljes alapimmunizálást és az emlékeztető oltást követően (függetlenül az alapimmunizáláshoz használt Hib vakcia fajtájától).

Az Olaszországban folyamatban lévő általános nemzeti vizsgálat azt mutatja, hogy az Infanrix hexa hatékonyan kontrollálja a csecsemők Hib betegségét, ha a vakcinát a 3 és 5 hónapos alapimmunizálási séma szerint alkalmazzák, körülbelül 11 hónapos korban beadott emlékeztető oltással. A 2006-ban kezdődő 6 éves időszakban, ahol az Infanrix hexa volt az elsődlegesen alkalmazott Hib-tartalmú oltás, több, mint 95%-os oltási lefedettséggel, a Hib invazív betegség jól kontrollált maradt, a passzív ellenőrzés során 4 megerősített Hib esetet jelentettek az 5 éven aluli olasz gyerekek körében.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A farmakokinetikai tulajdonságok értékelése vakcinák esetében nem előírt.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos -biztonságossági, specifikus toxicitási, ismételt dózistoxicitási és az összetevők kompatibilitására vonatkozó - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 adag por butilgumi dugóval lezárt, I. típusú üvegből készült injekciós üvegben és 0,5 ml szuszpenzió előretöltött fecskendőben (I-es típusú üveg), butilgumiból készült dugattyúval és gumi védőkupakkal.

Az előretöltött fecskendő védőkupakja és gumidugattyúja, valamint az injekciós üveg gumidugója szintetikus gumiból készült.

Csomagolási egységek: 1× és 10×, tűvel vagy tű nélkül, és 5 csomagolást tartalmazó gyűjtőcsomagolás, amelyek egyenként 10 injekciós üveget és 10 előretöltött fecskendőt tartalmaznak, tű nélkül.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A tárolás során tiszta folyadék és fehér üledék figyelhető meg a DTPa-HBV-IPV szuszpenziót tartalmazó előretöltött fecskendőben. Ez természetes jelenség.

Beadás előtt az előretöltött fecskendőt alaposan fel kell rázni, amíg homogén, opálos, fehér szuszpenziót nem kapunk.

A vakcinát úgy kell elkészíteni, hogy az előretöltött fecskendő teljes tartalmát a port tartalmazó injekciós üveghez kell adni. A keveréket a beadást megelőzően alaposan össze kell rázni, a por teljes feloldódásáig.

A feloldott vakcina kissé opálosabb szuszpenzió, mint a folyadék komponens önmagában. Ez természetes jelenség.

A vakcina szuszpenziót elkészítés előtt és után szabad szemmel meg kell vizsgálni, hogy nem látható-e a készítményben idegen részecske és/vagy rendellenes fizikai elváltozás. Ha bármelyik előfordul, ne adja be az oltást.

Az előretöltött fecskendő használata

A fecskendőt a hengerénél és ne a dugattyújánál fogva vegye kézbe.
Csavarja le a fecskendő védőkupakját az óramutató járásával ellentétes irányban.
A tű felhelyezése: csatlakoztassa a tű talpát a Luer-záras adapterhez, és forgassa el negyedfordulattal az óramutató járásával egyező irányba, amíg azt nem érzi, hogy rögzült.
Oldja fel a vakcinát a fent leírtak szerint.
Ne húzza ki a dugattyút a fecskendő hengeréből. Ha ez véletlenül mégis megtörténne, ne adja be a vakcinát.


Megsemmisítés

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.
Nem fagyasztható.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

A stabilitási adatok alapján a vakcina összetevői legfeljebb 25 °C-on 72 óráig stabilak. Ezen időtartam végén az Infanrix hexa-t fel kell használni, vagy meg kell semmisíteni. Ezek az adatok kizárólag azokra az esetekre vonatkozóan adnak tájékoztatást az egészségügyi szakemberek számára, amikor a hűtőlánc átmenetileg megszakad.

A gyógyszer feloldás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év

Feloldás után az elkészített vakcinát célszerű azonnal felhasználni, annak ellenére, hogy a stabilitás vizsgálatok szerint 21 oC-on 8 órán át stabil marad a készítmény.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

GlaxoSmithKline Biologicals s.a.
Rue de l'Institut 89
B-1330 Rixensart, Belgium


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/00/152/001
EU/1/00/152/002
EU/1/00/152/005
EU/1/00/152/006
EU/1/00/152/021


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2000. október 23.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. augusztus 31.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA


A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu/) található.