Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RHOPHYLAC 300UG/2ML OLD INJ ET FECSKBEN 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Csl Behring Gmbh
Hatástani csoport:
J06BB Specifikus immunglobulinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20431/01
Hatóanyagok:
Human anti-dDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Minden előretöltött fecskendő 300 mikrogramm (1500 NE) humán anti-D immunglobulint tartalmaz*. A készítmény 1 ml-e 150 mikrogramm (750 NE) humán anti-D immunglobulint tartalmaz.

A készítmény legfeljebb 30 mg/ml humán plazmafehérjét tartalmaz, amiből 10 mg/ml a stabilizáló humán albumin. Az egyéb plazmaproteinek legalább 95%-a IgG.

Az IgG-alosztályok megoszlása (közelítő értékek):
IgG1 84,1%
IgG2 7,6%
IgG3 8,1%
IgG4 1,0%

A maximális immunglobulin A (IgA)-tartalom 5 mikrogramm/ml.

*A gyógyszert emberi plazmából állítják elő.

Ismert hatású segédanyag:
Ez a gyógyszer kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz fecskendőnként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

A Rhophylac nem tartalmaz tartósítószert.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Az Rh(D)-negatív nők Rh(D) izoimmunizálódásának megelőzése

* Antepartum prophylaxis
- Tervezett antepartum prophylaxis
- A terhesség alatti komplikációkat követő antepartum prophylaxis:
Abortusz, fenyegető abortusz, méhen kívüli terhesség vagy mola hydatidosa intrauterin magzati halál esetén, transzplacentáris vérzést eredményező antepartum vérzés, amniocentesis, chorion biopszia vagy szülészeti manipulációk, mint pl. a magzat külső műfogással történő megfordítása, invazív beavatkozás, cordocentesis, tompa hasi trauma vagy terápiás beavatkozás a magzatban.
* Postpartum prophylaxis
- Szülés után, ha az újszülött Rh(D)-pozitív (D, Dweak, Dpartial)

Rh(D) inkompatibilis a terhesség, ha a magzat/újszülött Rh(D)-pozitív vagy ismeretlen Rh(D) státuszú, vagy ha az apa Rh(D)-pozitív vagy ismeretlen Rh(D) státuszú.

Rh(D)-negatív felnőttek, gyermekek és serdülők (0-18 éves korig) Rh(D)-pozitív inkompatibilis vérrel vagy vörösvértestet tartalmazó egyéb készítménnyel (pl. thrombocyta koncentrátum) végzett transzfúzióját követően.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A szükséges anti-D immunglobulin mennyiségét az anya keringésébe jutott Rh(D)-pozitív vörösvértestek mennyisége alapján kell meghatározni. 0,5 ml Rh(D) pozitív vörösvértest vagy 1 ml Rh(D)-pozitív vér kb. 10 mikrogramm (50 NE) anti-D immunglobulinnal semlegesíthető.

Az alábbi adagolási utasítást a Rhophylac-kal végzett klinikai vizsgálatok eredményére alapozott ajánlásnak kell tekinteni. A klinikai vizsgálatok részleteit lásd az 5.1 pontban. A humán anti-D immunglobulin intramuscularisan vagy intravénásan beadandó adagjának meghatározásánál vagy az adagolás ütemezésénél figyelembe kell venni egyéb, hivatalos ajánlásokat is.

Az Rh(D)-negatív nők Rh(D) izoimmunizálódásának megelőzése
* Antepartum prophylaxis: Az ajánlott dózis egyszeri 300 mikrogrammos adag (1500 NE) intravénás vagy intramuscularis injekcióként beadva a terhesség 28-30. hetében.
- Tervezett antepartum prophylaxis
A terhesség 28-30. hetében egyszeri 300 mikrogrammos adag. Amennyiben az antepartum prophylaxis a terhesség 30. hete után válik szükségessé, a Rhophylac-ot ilyen esetben is, a lehető leghamarabb be kell adni.
- A terhesség alatti komplikációkat követő antepartum prophylaxis:
Az esemény után azonnal, de mindenképpen 72 órán belül egyszeri 300 mikrogrammos adagot kell beadni. Ha több, mint 72 óra eltelt, a készítményt ilyen esetben is, a lehető leghamarabb be kell adni. Ha szükséges, a dózis beadása 6-12 hetes intervallumokban ismételhető a terhesség alatt.
* Postpartum prophylaxis: Intravénásan vagy intramuscularisan alkalmazva egyszeri adagként 300 mikrogramm (1500 NE) az ajánlott mennyiség. Ha intravénásan alkalmazzák 200 mikrogramm, mint minimális dózis elégséges lehet, ha a foetomaternalis vérzés kizárható.
Szülés után, ha az újszülött Rh-pozitív (D, Dweak, Dpartial) a lehető leghamarabb, de legkésőbb 72 órán belül az anyának kell beadni az ajánlott mennyiséget. Ha több, mint 72 óra eltelt, a készítményt ilyen esetben is azonnal be kell adni.
Szülés után az ajánlott mennyiséget még akkor is be kell adni, ha antepartum prophylaxist alkalmaztak, és az antepartum prophylaxis maradék aktivitása kimutatható az anyai szérumból.

Amennyiben nagy foetomaternalis vérzés (több mint 4 ml Rh(D) pozitív foetalis vér) feltételezhető pl. magzati/neonatalis anaemia vagy intrauterin magzati elhalás esetén, a vérzés kiterjedtségét megfelelő módszerrel kell megállapítani (pl. Kleihauer-Betke savas elúciós vizsgálattal a foetalis haemoglobin (HbF) határozható meg vagy áramlási citometriával specifikusan meghatározhatók az Rh(D) pozitív vörösvértestek). Ennek megfelelően minden 0,5 milliliter magzati Rh(D) pozitív vörösvértestre vagy 1 ml Rh(D) pozitív magzati vérre vonatkozóan további 10 mikrogramm (50 NE) anti-D immunglobulin adagot kell beadni.

Inkompatibilis vörösvértest transzfúzió Rh(D)-negatív betegeknél
Az ajánlott adag 2 ml transzfundált Rh(D)-pozitív vér vagy 1 ml Rh(D) pozitív vörösvértest koncentrátum esetén 20 mikrogramm (100 NE) anti-D immunglobulin. A megfelelő dózis meghatározásához transzfuziológus szakember véleményét kell kérni. Az Rh(D)-pozitív vörösvértestek vizsgálatát 48 óránként el kell végezni, és az Rh(D)-pozitív vörösvértestek teljes kiürüléséig további anti-D immunglobulin beadására lehet szükség. 3000 mikrogrammos maximális adag (15 000 NE) elégséges, ha több mint 300 ml Rh(D)-pozitív vér vagy 150 ml Rh(D) pozitív erythrocyta koncentrátum került beadásra. Hemolízis veszélye miatt azonban a 3000 mikrogrammos adag (15 000 NE) túllépése nem javasolt.
Ajánlott az intravénás alkalmazás, mivel így azonnal a megfelelő anti-D immunglobulin szint érhető el a plazmában.
Intramuscularis beadás esetén a nagy dózist több nap alatt kell alkalmazni.
Az Rh (D) izoimmunizáció megelőzésére vonatkozó adagolási ajánlásokat az alábbi táblázat foglalja össze:
Javallatok
A beadás időzítése
Adagolás
Antepartum prophylaxis:

Tervezett antepartum prophylaxis


Terhesség alatti komplikációkat követő antepartum prophylaxis


A terhesség 28-30. hetében


A komplikáció után 72 órán belül


300 mikrogramm (1500 NE) egyszeri adag.

300 mikrogramm (1500 NE) egyszeri adag.†
Postpartum prophylaxis:
A szülés után 72 órán belül
300 mikrogramm (1500 NE) egyszeri adag.†
Erős foetomaternalis vérzés (> 4 ml)
A komplikáció után 72 órán belül
300 mikrogramm (1500 NE) egyszeri adag, plusz további:
* 10 mikrogramm (50 NE) 0,5 milliliter magzati Rh(D) pozitív vörösvértestre számítva
vagy

* 10 mikrogramm (50 NE) 1 milliliter Rh(D) pozitív magzati vérre számítva
Inkompatibilis transzfúzió
Az esemény után 72 órán belül
* 10 mikrogramm (50 NE) 0,5 milliliter transzfundált Rh(D) pozitív vörösvértest koncentrátumra számítva

vagy

* 10 mikrogramm (50 NE) 1 milliliter transzfundált Rh(D) pozitív vérre számítva
†A Rhophylac adag növelésére lehet szükség, ha a betegek keringésébe több mint 15 ml Rh(D)-pozitív magzati vörösvértest került. Ilyen esetben az erős foetomaternalis vérzésre vonatkozó ajánlást kell követni.

Gyermekek és serdülők
Mivel inkompatibilis transzfúzió esetén az adagolás a transzfundált Rh(D)-pozitív vér vagy vörösvértest koncentrátum mennyiségétől függ, ezért a felnőtteknél alkalmazott dózis ajánlott gyermekeknél és serdülőknél (0-18 éves korig) is. Azonban a megfelelő dózis meghatározásához transzfuziológus szakember véleményét kell kérni.

Alkalmazása idős korban
Mivel inkompatibilis transzfúzió esetén az adagolás a transzfundált Rh(D)-pozitív vér vagy vörösvértest koncentrátum mennyiségétől függ, ezért a felnőtteknél alkalmazott dózis ajánlott idős betegeknél (? 65 éves kor) is. Azonban a megfelelő dózis meghatározásához transzfuziológus szakember véleményét kell kérni.

Az alkalmazás módja

Mint minden vérkészítmény alkalmazásánál, a betegeket megfigyelés alatt kell tartani legalább 20 percig a Rhophylac beadását követően is.

Lassan, intravénás vagy intramuscularis injekcióként beadva alkalmazandó.
Amennyiben nagy adag (gyermekeknél >2 ml, felnőtteknél >5 ml) beadása szükséges, és intramuscularis injekciót választunk, tanácsos tört dózisokban különböző helyekre beadni.
Ha az intramuscularis alkalmazás ellenjavallt (vérzéses rendellenességek), a Rhophylac-ot intravénásan kell alkalmazni.

Elhízás
? 30 testtömeg indexű (Body mass index, BMI) betegknél az intravénás alkalmazást mérlegelni kell (lásd 4.4 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Postpartum alkalmazás esetén az anti-D immunglobulint az anyának kell beadni. Az újszülöttnek nem kell adni.

A készítmény nem alkalmas Rh(D)-pozitív személyek és a már Rh(D) antigénnel szemben immunizálódottak kezelésére.

Túlérzékenység
Az anti-D immunglobulinnal szembeni allergiás reakciók fordulhatnak elő még olyan betegeknél is, akik korábban jól tolerálták a készítmény alkalmazását. A betegeket tájékoztatni kell a túlérzékenységi reakciók korai tüneteiről, beleértve a csalánkiütést, generalizált urticariát, mellkasi szorító érzést, zihálást, alacsony vérnyomást és anaphylaxiát. A szükséges kezelés függ a mellékhatás jellegétől és súlyosságától. Shock esetén a shock kezelésére vonatkozó korszerű irányelveket kell alkalmazni. Ha allergiás vagy anaphylaxiás reakciók lépnek fel, azonnal meg kell szakítani a beadást.

Az IgA koncentrációja a Rhophylac-ban az 5 mikrogramm/ml kimutathatósági határ alatt van. Mindazonáltal a gyógyszer kis mennyiségű IgA-t tartalmazhat. Bár az anti-D immunglobulint sikeresen alkalmazták egyes IgA-hiányos betegek kezelésére, IgA-hiányos esetekben anti-IgA ellenanyag termelődhet, ezért IgA-t tartalmazó vérkomponensek alkalmazása esetén anaphylaxiás reakció jelentkezhet. Következésképp, a kezelőorvosnak a Rhophylac-kezelés potenciális előnye mellett a túlérzékenységi reakciók kockázatát is mérlegelnie kell.

Hemolitikus reakciók
Inkompatibilis transzfúzió esetén a nagyon nagy adag anti-D immunglobulinnal kezelt betegeknél a hemolitikus reakció kockázata miatt a klinikai tüneteket és biológiai paramétereket megfigyelés alatt kell tartani.

Elhízás
Intramuscularisan alkalmazott Rhophylac esetén ?30 testtömeg indexű (BMI) betegeknél a hatásosság hiányának megnövekedett kockázatáról számoltak be. Ezért ?30 testtömeg indexű betegeknél az intravénás alkalmazást meg kell fontolni.

Segédanyagok:
Ez a gyógyszer kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz fecskendőnként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Fertőző ágensek átvitelével kapcsolatos biztonsági információk
A humán vérből vagy plazmából előállított gyógyszerek alkalmazásánál bekövetkező infekciók kizárására szigorú szabályokat alkalmaznak a donorok kiválasztásánál, az egyedi plazmaadományok és plazmakeverékek fertőzést okozó specifikus markereinek ellenőrzésére, beleértve a gyártás folyamán alkalmazott hatékony vírusinaktiváló és víruseltávolító lépéseket is. Ennek ellenére a humán vérből vagy plazmából előállított gyógyszerek alkalmazása esetén nem zárható ki teljesen fertőző ágensek átvitele. Ez vonatkozik ismeretlen vagy módosult vírusokra és egyéb kórokozókra.

A módszerek hatékonyak a burokkal rendelkező vírusokkal szemben, mint például a humán immundeficiencia vírus (HIV), hepatitis B vírus (HBV) és a hepatitis C vírus (HCV).
A burokkal nem rendelkező vírusoknál, mint például a hepatitis A (HAV) és parvovírus B19, a módszerek hatékonysága korlátozott lehet.

A megnyugtató klinikai tapasztalatok alapján az immunglobulinok nem okoznak hepatitis A vagy parvovírus B19 fertőzést, és feltételezik, hogy az ellenanyag-tartalom jelentős mértékben hozzájárul a készítmények vírusbiztonságához.

A betegek érdekében ajánlott minden esetben az alkalmazott Rhophylac gyártási számát rögzíteni, hogy szükség esetén megállapítható legyen a beteg és a gyártási tételből származó készítmény közötti kapcsolat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Rhophylac nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Túladagolással kapcsolatos adatok nem állnak rendelkezésre. Túladagolásból eredő következmény nem ismeretes.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Élő gyengített vírusvakcinák
Az anti-D immunglobulin alkalmazása után legalább 3 hónapnak el kell telnie az élő vírusvakcinákkal (pl. kanyaró, mumpsz, rubeola vagy varicella) végzett aktív immunizálás előtt, ellenkező esetben az élő vírusvakcinák hatásossága csökkenhet.

Amennyiben az élő vírussal történő vakcinálás után 2-4 héten belül be kell adni az anti-D immunglobulint, ezen vakcinák hatásossága csökkenhet.

Kölcsönhatások a szerológiai vizsgálatokkal
Az immunglobulin alkalmazása során passzívan bevitt antitestek a beteg vérében a szerológiai vizsgálatok álpozitív eredményét idézhetik elő.

A vörösvértest-antigének, mint például az A vagy B vércsoport, Rh (C) és Rh (D) ellen passzívan bejuttatott antitestek megzavarhatnak egyes vörösvértest ellenanyagokkal kapcsolatos szerológiai vizsgálatokat, mint pl. az antiglobulin teszt (Coombs teszt). Mindez különösen azokra az Rh(D)-pozitív újszülöttekre vonatkozik, akiknél anyai antepartum prophylaxist alkalmaztak.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A kezelés során észlelt legsúlyosabb mellékhatások a túlérzékenységi vagy allergiás reakciók, amelyek ritkán hirtelen vérnyomásesést és anaphylaxiás shockot okozhatnak még akkor is, ha a betegnél a korábbi alkalmazáskor nem jelentkezett túlérzékenység. Az anti-D immunglobulin intramuscularis alkalmazásánál fájdalom és érzékenység előfordulhat a beadás helyén.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
A klinikai tanulmányokba bevont 592 beteg vizsgálata során, illetve a forgalomba hozatalt követő bejelentések szerint az alábbi mellékhatásokat figyelték meg. Az alábbi összefoglaló táblázat a MedDRA szervrendszer-csoportosítását (és preferált megnevezéseit) követi.
Az alábbi gyakorisági kategóriákat különböztetjük meg: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000).

MedDRA-szervrendszer-csoportosítás
Mellékhatás
(MedDRA preferált megnevezés)
Mellékhatás gyakoriság
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenység,
anaphylaxiás shock
Ritka
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
Nem gyakori
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Tachycardia
Ritka
Érbetegségek és tünetek
Hypotensio
Ritka
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nehézlégzés
Ritka
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger,
hányás
Ritka
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Bőrreakciók,
erythema,
viszketés
Nem gyakori
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Ízületi fájdalom
Ritka
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Pyrexia,
gyengeség érzet,
hidegrázás
Nem gyakori

Az injekció beadás helyén: duzzanat,
fájdalom,
erythema,
induratio,
melegérzet,
viszketés,
bőrkiütés
Ritka

Néhány esetben előfordult súlyos intravascularis hemolízis, amikor az anti-D immunglobulint intravénásan alkalmazták primer immun thrombocytopeniában (ITP) szenvedő Rh(D)-pozitív betegeknél. A hemolízis halált okozott. Az említett mellékhatás tényleges gyakorisága nem ismert.

A fertőző ágensek átvitelével kapcsolatos biztonsági információk a 4.4 pontban találhatók.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Immunszérumok és immunglobulinok, Anti-D (Rh) immunglobulin
ATC kód: J06BB01

Hatásmechanizmus
A Rhophylac specifikus antitesteket (IgG) tartalmaz, a humán vörösvértest Rh(D) antigénje ellen.
A Rhophylac tartalmazhat ellenanyagokat egyéb Rh antigénekre, pl. anti-Rh(C) ellenanyagok.

Terhesség alatt, de különösen szüléskor a magzati vörösvértestek bekerülhetnek az anya vérkeringésébe. Amikor az anya Rh(D)-negatív, a magzat pedig Rh(D)-pozitív, az anya immunizálódhat az Rh(D) antigén hatására, és anti-RH(D) ellenanyagot termel, ami a placentán átjutva az újszülött hemolitikus megbetegedését okozhatja. Az anti-D immunglobulinnal végzett passzív immunizálás megakadályozza az Rh(D)-immunizálódást az esetek több mint 99%-ában megfelelő adagú anti-D immunglobulinnal végzett korai kezelés esetén, megfelelő védelmet nyújtva az Rh(D)-pozitív magzati vörösvértest ellen.

Az Rh(D)-pozitív vörösvértestekkel szembeni immunizálódás anti-D immunglobulinnal történő megakadályozásának mechanizmusa jelenleg nem ismert. A gátlás oka lehet, hogy a vörösvértestek kiürülnek a keringésből, mielőtt elérnék az immunkötő helyeket, vagy komplexebb mechanizmusoknak tulajdonítható, melybe beletartozik az idegen antigén felismerése, és az antigén prezentációja a megfelelő helyeken a megfelelő sejtek által antitest jelenlétében vagy hiányában.

Farmakodinámiás hatások
Rh (D) izoimmunizáció megelőzése
5 ml Rh(D)-pozitív vörösvértest beadását követően 48 órával, önkéntes Rh(D)-negatív egészséges férfiakat kezeltek intravénásan és intramuscularisan beadott 200 mikrogramm (1000 NE) Rhophylac-kal, ami 24 órán belül az Rh(D)-pozitív vörösvértest teljes kiürüléséhez vezetett. Míg az intravénásan adott Rhophylac azonnal megindította az Rh(D)-pozitív vörösvértest kiürülését, az intramuscularis alkalmazásnál a kiürülés kezdetét késleltette az anti-D IgG feszívódása a beadás helyén. A Rhophylac intravénás alkalmazásnál átlagosan a beadott Rh(D)-pozitív vörösvértest 70%-a 2 óra alatt kiürült. Intramuscularis alkalmazással 12 óra alatt lehetett elérni hasonló mértékű Rh(D)-pozitív vörösvértest kiürülést.

Továbbá a Rhophylac hatásosságát, biztonságosságát és farmakokinetikáját három, terhes nők bevonásával végzett klinikai vizsgálat eredménye támasztja alá. Az egyik klinikai vizsgálatban postpartum 200 mikrogramm (1000 NE) Rhophylac-ot alkalmaztak 139 per-protokoll vizsgálati alanynál. A másik két klinikai vizsgálatban 300 mikrogramm (1500 NE) Rhophylac-ot alkalmaztak antepartum, 408 per-protokoll alanynál, illetve ezen kívül postpartum 256 alanynál, akiknek Rh(D)-pozitív gyermeke született. A klinikai vizsgálatban részt vett terhes nők között nem volt olyan, akinél ellenanyag alakult volna ki az Rh(D) antigén ellen.
A Rhophylac 300 klinikai vizsgálatai során a Rhophylac 300 adagját antepartum 207 per-protokoll alany kapta intravénásan, míg 201 per-protokoll vizsgálati alany intramuscularisan. Az esetek több, mint 99%-ában a beadás módja azonos volt post- és antepartum.

Nem végeztek klinikai vizsgálatokat 200 mikrogrammnál (1000 NE) kisebb dózisú Rhophylac-kal.

Gyermekek és serdülők
Gyermekeknél - klinikai vizsgálatok során - még nem vizsgálták a Rhophylac biztonságosságát és hatásosságát, Rh(D)-pozitív vér vagy vörösvértestet tartalmazó egyéb készítmények inkompatibilis transzfúzióját követően.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás és eloszlás
Az intravénásan beadott humán anti-D immunglobulin biohasznosulása teljes és azonnali. Az IgG gyorsan eloszlik a plazma és az extravascularis folyadék között.
Az intramuscularisan beadott humán anti-D immunglobulin lassan szívódik fel a recipiens keringésébe, és 2-3 nap múlva éri el a maximális koncentrációt.

Kiürülés
A humán anti-D immunglobulin felezési ideje kb. 3-4 hét. A felezési idő betegenként eltérő lehet.

Az IgG és az IgG-komplexek a reticuloendothelialis rendszer sejtjeiben bomlanak le.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az ellenanyagok interferenciája és indukciója következtében az anti-D immunglobulinra vonatkozó preklinikai adatok nem elégségesek.
Ismételt adagolású és embryofoetalis toxicitási vizsgálatokat nem végeztek, és nem is valósíthatóak meg.
Az immunglobulinok lehetséges mutagén hatását nem vizsgálták.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

2ml oldat előretöltött fecskendőbe töltve (I-es típusú üveg).
1 db előretöltött fecskendő és 1 db injekciós tű buborékcsomagolásban és dobozban, vagy 5 dobozt tartalmazó gyűjtőcsomagolásban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A Rhophylac-ot felhasználás előtt melegítsük szobahőmérsékletűre (25 °C).
Alkalmazás előtt a Rhophylac-ot vizálisan ellenőrizni kell, hogy nem tartalmaz-e szemcséket, és nem színeződött-e el.
Zavaros vagy részecskéket tartalmazó oldatot nem szabad felhasználni.
A Rhophylac kizárólag egyszeri alkalmazásra való (egy fecskendő - egy beteg).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.
Nem fagyasztható!
A dobozon feltüntetett lejárati idő (EXP) után ne alkalmazza ezt a gyógyszert.
A fénytől való védelem érdekében a fecskendőt (eredeti buborékcsomagolásban) tartsa a dobozában.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

CSL Behring GmbH
Emil-von-Behring-str. 76., 35041 Marburg
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20431/01 (1db)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2010. december 19.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. november 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2019. augusztus 6.



9


OGYÉI/17704/2019




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Termékenység
A Rhophylac állatok termékenységére gyakorolt hatását nem vizsgálták. Mindazonáltal a humán anti-D immunglobulin alkalmazásával nyert klinikai tapasztalatok nem mutatnak kártékony hatást a termékenységre.

Terhesség
A gyógyszert terhesség alatt alkalmazzák.
Egy vizsgálatban 432 nő terhességénél antepartum alkalmazott 300 mikrogramm Rhophylac adása után a megszületett csecsemőknél nem fordult elő a készítményhez köthető mellékhatás.

Szoptatás
A gyógyszer szoptatás alatt is alkalmazható.
Az immunglobulinok kiválasztódnak a humán anyatejbe.
Azonban egy vizsgálatban 256 nő terhességénél postpartum alkalmazott 300 mikrogramm Rhophylac adása után és 139 nő terhességénél postpartum alkalmazott 200 mikrogramm Rhophylac adása után a megszületett csecsemőknél nem fordult elő a készítményhez köthető mellékhatás.