Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

EXACYL INJEKCIÓ 5X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Cheplapharm Arzneimittel Gmbh
Hatástani csoport:
B02AA Aminósavak
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-05060/03
Hatóanyagok:
Acidum tranexamicumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Az Exacyl oldatos injekció generalizált vagy helyi fibrinolysis következtében kialakult vérzések megelőzésére és kezelésére ajánlott felnőttek és 1 éves kor feletti gyermekek számára, az alábbi javallatok szerint:
* Generalizált vagy helyi fibrinolysis következtében kialakult vérzés, úgymint:
* Menorrhagia és metrorrhagia
* Gastrointestinalis vérzés
* Vizeletkiválasztó rendszerben jelentkező haemorrhagia, így a prosztata műtéteket követően vagy a húgyutakat érintő sebészeti beavatkozás kapcsán fellépő vérzés
* Fül-orr-gégészeti műtétek (adenoidectomia, tonsillectomia, foghúzás)
* Nőgyógyászati műtétek vagy nőgyógyászati rendellenességek
* Mellkasi és hasi műtétek vagy egyéb sebészeti nagy beavatkozások, mint például a cardiovascularis műtétek
* Fibrinolitikus kezelés következtében fellépő vérzés kezelése.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás:

Felnőttek
Ha az orvos másképpen nem rendeli, az alábbi adagolás javasolt:
1. Általános kezelés helyi fibrinolysis kezelésére: napi 0,5 g (1 darab 5 ml-es ampulla) és 1 g (1 darab 10 ml-es ampulla, vagy 2 darab 5 ml-es ampulla) közötti tranexámsav lassú, intravénás injekció formájában (= 1 ml/perc), két vagy három részre elosztva.
2. Általános kezelés generalizált fibrinolysis esetén: 1 g (1 darab 10 ml-es ampulla vagy 2 darab 5 ml-es ampulla) tranexámsav lassú, intravénás injekció formájában (= 1 ml/perc) 6 vagy 8 óránként 15 mg/ttkg-nak megfelelően.

Vesekárosodás
Súlyos vesekárosodásban az akkumuláció veszélye miatt a tranexámsav alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont). Enyhe vagy közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek esetén a tranexámsav adagját a szérum kreatininszintnek megfelelően csökkenteni kell:

Szérum kreatinin
iv. adag
alkalmazás
mikromol/l
mg/10 ml


120-249
1,35-2,822
10 mg/ttkg
12 óránként
250-500
2,82-5,65
10 mg/ttkg
24 óránként
> 500
> 5,65
5 mg/ttkg
24 óránként

Májkárosodás
Nem szükséges az adagot módosítani májkárosodás esetén.

Gyermekek és serdülők
Egy évesnél idősebb gyermekek esetében, a 4.1 pontban feltüntetett, jelenleg elfogadott javallatokban, az adagolás 20 mg/kg/nap tartományban javasolt. Ezekben az indikációkban azonban korlátozott adatok állnak rendelkezésre a hatásosságot, adagolást és biztonságosságot illetően.
Gyermekeknél a tranexámsav hatásossága, adagolása és biztonságossága szívsebészeti beavatkozás esetén nem teljesen megalapozott. A jelenleg rendelkezésre álló korlátozott adatok az 5.1 pontban találhatók.

Idősek
Az adag csökkentése nem szükséges, kivéve bizonyított veseelégtelenség esetén.

Az alkalmazás módja
Kizárólag szigorúan lassú, intravénás injekció formájában alkalmazható.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A javallatokat és az alkalmazás módját a fent leírtaknak megfelelően szigorúan be kell tartani:
* Az intravénás injekciót nagyon lassan kell beadni.
* A tranexámsav intramuscularisan nem adható.

Convulsiók
Görcsrohamokról szóló eseteket jelentettek a tranexámsavval történő kezeléssel összefüggésben. Coronaria bypass graft (CABG) sebészeti beavatkozást követően fellépő görcsroham esetén, a legtöbb bejelentés nagy adagú tranexámsav intravénás (iv.) injekcióként történő alkalmazásáról számolt be. Amennyiben az ajánlott alacsonyabb adagokat alkalmazták, az operációt követő görcsrohamok előfordulási gyakorisága megegyezett a nem kezelt betegekével.

Szemészeti rendellenességek
Fokozott figyelmet kell fordítani a szemészeti rendellenességekre, beleértve a látáskárosodást, homályos látást, károsodott színlátást, és amennyiben szükséges a kezelést meg kell szakítani. Tranexámsavval történő folyamatos és hosszú távú injekciós kezelés esetén rendszeres szemészeti vizsgálat (a szemvizsgálatokba beleértendő a látóképesség, színlátás, szemfenék és látótérvizsgálat) javasolt. Patológiás szemészeti elváltozás esetén, különösen retinabetegség esetén a kezelőorvosnak egyedileg, szakorvossal történő konzultációt követően kell döntenie a hosszú távú tranexámsav-kezelés szükségességéről.

Haematuria
A húgyutak felső szakaszának vérzése esetén fennáll az urethra elzáródásának veszélye.

Thromboemboliás események
A tranexámsav alkalmazása előtt mérlegelni kell a thromboemboliás betegségekkel kapcsolatos kockázati tényezőket. Azon betegek esetén, akiknél korábban thromboemboliás esemény jelentkezett, vagy akiknél a családi anamnézisben fokozott a thromboemboliás események előfordulási valószínűsége (nagy kockázatú thrombophiliás betegek) a tranexámsav oldatos injekció alkalmazása csak alapos orvosi indokkal, hematológus szakemberrel történő konzultációt követően, szoros orvosi felügyelet mellett szabad alkalmazni (lásd 4.3 pont).
Orális fogamzásgátlót szedő betegek esetében, a fokozott trombózisveszély miatt, a tranexámsavat óvatosan kell alkalmazni (lásd 4.5 pont).

Disseminált intravascularis coagulatio
Disseminált intravascularis coagulatióban (DIC) szenvedő betegek esetén a legtöbb esetben a tranexámsav nem alkalmazható (lásd 4.3 pont). Amennyiben mégis tranexámsav alkalmazására kerül sor, az kizárólag azoknak adható, akiknél a fibrinolitikus rendszer predomináns aktiválása áll fenn akut, súlyos vérzés következtében. A hematológiai profil jellemzően a következőképpen alakul: csökkent euglobulin rögoldási idő; megnyúlt protrombinidő; csökkent fibrinogén, V. és VIII. faktor, plazminogén, fibrinolizin és alfa-2-makroglobulin plazmaszintek; normális P és P-komplex plazmaszintek (a II faktor [protrombin], VII. és X. faktor), a fibrinogén lebontási termékek emelkedett plazmaszintje, normális vérlemezkeszám. Az előbbiekben leírtak alapján feltételezhető, hogy maga az alapbetegség nem befolyásolja ezen profil különböző elemeit. Fenti akut esetekben a tranexámsav egyszeri 1 g-os adagja megfelelően kontrollálja a vérzést. DIC esetén a tranexámsav alkalmazása csak abban az esetben lehetséges, ha megfelelő hematológiai laboratóriumi körülmények és szakember áll rendelkezésre.

Akut veseelégtelenség kialakulása a post partum vérzés kezelésével összefüggésben
Akut vesekárosodás (beleértve a corticalis necrosist is) eseteit jelentették a szülés utáni vérzés kezelésére 2 g-nál (összdózis) nagyobb adagokban alkalmazott tranexámsavval kapcsolatban.
Így óvintézkedésként, és amiatt, hogy az ok-okozati összefüggést nem lehetett kizárni a tranexámsav alkalmazása és az akut vesekárosodás kialakulása között, a tranexámsav 2 g-nál (összdózis) nagyobb adagjait csak kellő óvatossággal szabad alkalmazni a szülést követő vérzés kezelésekor.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem vizsgálták a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatását.


4.9 Túladagolás

Túladagolással kapcsolatos esetet nem jelentettek.
A túladagolás jelei és tünetei lehetnek: szédülés, fejfájás, alacsony vérnyomás, görcsrohamok. Kimutatták, hogy a görcsrohamok nagyobb gyakorisággal alakulnak ki az adag emelésével.
Túladagolás esetén támogató kezelés javasolt.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A klinikai vizsgálatokból és a forgalomba hozatalt követően szerzett tapasztalatokat szervrendszerek szerinti csoportosításban az alábbiakban soroljuk fel.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
A jelentett nemkívánatos hatásokat az alábbi táblázatban tüntettük fel. A nemkívánatos hatásokat a MedDRA szerinti szervrendszeri csoportosításban soroljuk fel. Minden egyes szervrendszeren belül a nemkívánatos hatásokat előfordulási gyakoriságuk szerint tüntettük fel. Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.
Az előfordulási gyakoriságok értelmezése: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000, - < /100), ritka(? 1/10 000, - < 1/1000), nagyon ritka (? 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

MedDRA szerinti Szervrendszer
Gyakoriság
Nemkívánatos hatás
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori
* Allergiás dermatitis

Nem ismert
* Fix gyógyszerkiütés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
* Hasmenés
* Hányás
* Hányinger
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
* Convulsiók, főleg helytelen alkalmazás következtében (lásd még 4.3 és 4.4 pontokat)
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem ismert
* Szemészeti rendellenességek, beleértve a színlátás romlását
Érbetegségek és tünetek
Nem ismert
* Gyengeség, hypotensio eszméletvesztéssel (különösen, ha az intravénás injekciót túl gyorsan adják; per os alkalmazás után csak kivételesen) vagy anélkül előfordulhat.
* Artériás vagy vénás thrombosis bárhol
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
* Túlérzékenységi reakciók, akár anaphylaxia is
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem ismert
* Akut veseelégtelenség renalis corticalis necrosis következtében

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Vérzéscsillapítók, antifibrinolitikumok, ATC kód: B02A A02

Hatóanyaga a tranexámsav, a plazmin fibrinolitikus aktivitásának gátlásán keresztül fejti ki vérzésellenes hatását. A tranexámsav és a plazminogén komplexet képez; ez a kötés fennmarad a plazminogén-plazmin átalakulást követően is.
A tranexámsavhoz kötött plazmin fibrinre kifejtett hatása jelentősen csökkent a szabad plazminéhoz képest.
In vitro vizsgálatokban kimutatták, hogy a nagy dózisú tranexámsav gátolja a komplementrendszer aktivitását.

Gyermekek és serdülők
1 éves kor feletti gyermekek:
Áttekintve az irodalmat, 12 hatásossági vizsgálatot végeztek el gyermekszívsebészetben, melyekbe összesen 1073 gyermeket választottak be, közülük 631 kapott tranexámsav-kezelést. A legtöbb vizsgálat placebokontrollos volt. A vizsgált populáció heterogén volt a kort, a sebészeti beavatkozás típusát és az adagolási sémákat illetően. A tranexámsavval kapcsolatos vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a vérveszteség mértéke és az igényelt vérkészítmények mennyisége csökkent a gyermekszívsebészetben cardiopulmonaris bypass (CPB) esetén, ahol nagyon magas a vérzésveszély, különösen a cyanoticus, vagy ismételt beavatkozáson átesett betegek esetében. A leggyakrabban alkalmazott adagolási séma az alábbi volt:
* az első 10 mg/kg bólus az altatás megkezdése után, a bőrmetszés előtt
* folyamatos 10 mg/kg/óra infúzió vagy a CPB-pumpába adott injekcióként az első adagot a CPB eljáráshoz igazítva akár a beteg testsúlya szerinti 10 mg/kg adagban, akár a CPB-pumpa kezdő térfogatának megfelelő adagban, az utolsó 10 mg/kg injekciót a CPB végén beadva.
Ugyan vizsgálatokat csak nagyon kevés betegnél végeztek, a korlátozottan rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy kedvezőbb a folyamatos infúzió, mivel így a terápiás plazmaszint a műtét teljes ideje alatt fenntartható.
Gyermekeknél nem végeztek specifikus dózis-hatás vagy farmakokinetikai vizsgálatot.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A rövid intravénás infúzió beadását követően a plazma csúcskoncentráció gyorsan kialakul, ezt követően a plazmakoncentráció multi-exponenciálisan csökken.

Eloszlás
A tranexámsav plazmafehérjékhez való kötődése 3% terápiás plazmaszintek esetén, és úgy tűnik ez teljesen a plazminogénhez való kötődésének köszönhető. A tranexámsav nem kötődik a szérum albuminhoz. Megoszlási térfogata 9-12 liter.
A tranexámsav átjut a placentán. 12 terhes nőnek adott 10 mg/kg intravénás injekció után a tranexámsav szérumkoncentrációja a szérumban 10-53 mikrogramm/ml, míg a köldökzsinórvérben 4-31 mikrogramm/ml volt. A tranexámsav gyorsan diffundál az ízületi folyadékba és a synovialis membránba. 17 térdműtéten átesett betegnél, 10 mg/ml intravénás injekcióként történő alkalmazás után a koncentrációk az ízületi folyadékban hasonlóak voltak, mint a megfelelő szérummintákban. A tranexámsav koncentrációja számos egyéb szövetben a vérben mérhető mennyiség tört része volt (anyatejben egy százada, a cerebrospinalis folyadékban egy tizede, a csarnokvízben egy tizede). A tranexámsav kimutatható volt az ondóban, ahol gátolta a fibrinolitikus aktivitást, de nem befolyásolta a spermák mozgását.

Elimináció
Változatlan formában választódik ki a vizelettel. A vizelettel történő kiválasztás, mely a kiválasztás fő formája, főleg glomerulus filtrációval történik. A vese-clearance megegyezik a plazma-clearance-szel (110-116 mikromol/perc). 10 mg/ttkg intravénás alkalmazást követően a beadott dózis 90%-a az első 24 órában kiválasztódik. Eliminációs felezési ideje kb. 3 óra.

Speciális betegcsoportok:
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél emelkedett a plazmakoncentráció.
Nem végeztek speciális farmakokinetikai vizsgálatot gyermekekben.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem-klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény emberen való alkalmazásakor különös veszély nem várható.
Intrathecalis alkalmazás esetén állatokban epileptogén hatást figyeltek meg a tranexámsav alkalmazásával összefüggésben.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml oldat, kék törőponttal valamint kék kódgyűrűvel ellátott színtelen forrasztott OPC üvegampullába töltve.
5 ampulla műanyag tálcában és dobozban.


6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

CHEPLAPHARM Arzneimittel GmbH
Ziegelhof 24, 17489 Greifswald
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-5060/03


9. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1996. május 24.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. február 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. november 23.
7



OGYÉI/67985/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzóképes nőknek megfelelően hatékony fogamzásgátló módszert kell alkalmazniuk a kezelés ideje alatt.

Terhesség:
A tranexámsav terhes nőknél történő alkalmazására vonatkozóan korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. Ennek megfelelően, bár állatkísérletek alapján teratogén hatása nincs, elővigyázatosságból az első trimeszterben a tranexámsav alkalmazása nem javasolt. Különböző haemorrhagiás állapotokban, a második és harmadik trimeszterben alkalmazott tranexámsavról rendelkezésre álló korlátozott klinikai tapasztalatok a magzat kilökődésére utaló hatást nem igazoltak. A tranexámsav alkalmazása az egész terhesség során csak abban az esetben javasolt, ha a várható előny felülmúlja a lehetséges kockázatot.

Szoptatás
A tranexámsav megjelenik az anyatejben; ezért szoptatás alatt adása nem ajánlott.

Termékenység
Nem állnak rendelkezésre klinikai adatok a tranexámsav termékenységre gyakorolt hatásairól.