Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VEROSPIRON 100MG KEMÉNY KAPSZULA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
C03DA Aldoszteron-antagonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03381/03
Hatóanyagok:
SpironolactonumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Adagolható kortól függően
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek

Primaer hyperaldosteronismus

A diagnózis felállítására
a) Hosszú teszt: A spironolaktont napi 400 mg-os adagban kell 3-4 hétig adni. A hypokalaemia és a hypertensio korrekciója valószínűsített bizonyítékként szolgál a primaer hyperaldosteronismus fennállására.
b) Rövid teszt: A spironolaktont napi 400 mg-os adagban kell 4 napig adni. A primaer hyperaldosteronismus fennállását valószínűsítő diagnózist is mérlegelni kell, ha a szérum káliumszintje az adagolás során megemelkedik, de a Verospiron megvonásakor ismét lecsökken.

Kezelésre
Napi 100-400 mg spironolakton adható műtéti előkészítésként. Ha a beteg nem műthető, a legkisebb hatásos adaggal tartós fenntartó kezelés végezhető. Ebben az esetben a kezdő dózis 14 naponként csökkenthető a legkisebb, még hatásos dózis eléréséig. Hosszú távú kezelés esetén célszerű a Verospiront egyéb diuretikumokkal kombinálni a mellékhatások csökkentése érdekében.

Pangásos szívelégtelenségben jelentkező vagy nephrosis szindrómához kapcsolódó ödémák esetén
A kezdő dózis 100 mg (25-200 mg/nap) egyszeri dózisban vagy két részre elosztva.
Nagyobb dózisok alkalmazása esetén minden esetben célszerű a Verospiron kombinálása egy proximálisabban ható diuretikummal. Ebben az esetben a Verospiron dózisát meg kell változtatni.

Súlyos szívelégtelenség kiegészítő kezelése (NYHA besorolás szerint III.-IV. osztály és EF ? 35%)
A Randomizált Aldakton Kiértékeléses Vizsgálat alapján (RALES, lásd 5.1 pont) a standard terápiával összefüggő kezelést a spironolakton napi egyszer 25 mg-os dózisával kell kezdeni, ha a szérum káliumszintje ? 5,0 mEq/l és a szérum kreatininszintje ? 2,5 mg/dl. Klinikailag indokolt esetekben a napi egyszeri dózis 50 mg-ra emelhető a napi 25 mg-ot toleráló betegeknél. A dózis csak minden másnap adott 25 mg-ra csökkenthető a napi egyszer 25 mg-ot nem toleráló betegeknél. (Lásd 4.4 pont.)

Artériás hypertensio kiegészítő kezelése, ha az egyéb vérnyomáscsökkentő szerek hatása nem volt kielégítő
A kezdő dózis napi 25 mg egyszeri dózisban, egyéb vérnyomáscsökkentőkkel kombinálva. A dózis megduplázható, amennyiben a vérnyomás 4 hét után sem csökken le a célértékre. Hyperkaleamiára hajlamosító gyógyszereket (pl. ACE-gátló vagy angiotenzin-receptor-gátló) szedő magas vérnyomásos betegeknél a spironolakton bevezetését megelőzően a vér kálium- és kreatininszintjét ellenőrizni kell. A kezelést nem szabad megkezdeni, ha a vér káliumszintje > 5,0 mmol/l, vagy a kreatininszintje > 2,5 mg/dl. A kezelés első 3 hónapja alatt a vér kálium- és kreatininszintjét gyakran kell ellenőrizni.

Májcirrózishoz kapcsolódó ascites és ödéma
Ha a vizelet Na+/K+aránya 1,0-nél nagyobb, a napi dózis 100 mg, ha viszont ez az érték 1,0-nél alacsonyabb, a dózis napi 200-400 mg.
A fenntartó dózist egyénre szabottan kell meghatározni.

Hypokalaemia
A napi dózis 25-100 mg, ha a káliumpótlás vagy az egyéb káliummegtartó módszerek nem megfelelőek.

Gyermekek és serdülők
A kezdő dózis napi 1-3 mg/ttkg egy vagy 2-4 adagra elosztva. A dózist 1-2 mg/ttkg-ra kell csökkenteni fenntartó kezelés esetén, vagy ha egyéb diuretikumokkal kombinálva adjuk a Verospiron-t.
Szükség esetén a 25 mg-os tabletta összetörésével szuszpenzió készíthető.

Idősek
Ajánlott a legkisebb dózissal kezdeni a kezelést, és utána növelni a dózist a legkedvezőbb hatás eléréséig. A kezelés során óvatosan kell eljárni az esetleg meglévő súlyos máj- vagy veseműködési zavar miatt, mely a spironolakton metabolizmusát és kiválasztását is megváltoztathatja. Ezen kívül, az idősek esetében fennálló hyperkalaemia veszélyét is figyelembe kell venni (lásd 4.4 pont).

Az alkalmazás módja

A spironolakton napi dózisa általában egyszeri dózisban vagy két részre elosztva, étkezések után adagolandó. A napi, illetve a napi első dózist célszerű reggel bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

* Minden olyan esetben csak fokozott óvatossággal adható, amikor az alapbetegség acidózis és/vagy hyperkalaemia kialakulására hajlamosít.
* A diabeteses nephropathiában szenvedő betegeknél fennáll a hyperkalaemia kialakulásának kockázata.
* Főként már fennálló vesekárosodás és hyperkalaemia esetén a spironolakton alkalmazása a szérum karbamid-nitrogén-szint (BUN) átmeneti emelkedését okozhatja. Reverzibilis hyperchloraemiás metabolikus acidózist is kiválthat. Mindezek miatt vese- és májbetegség esetén, továbbá időskorban a vesefunkció és a szérum elektrolitok rendszeres időközönkénti ellenőrzése szükséges.
* Az ismerten hyperkalaemiát okozó gyógyszereknek (pl.: más káliummegtakarító diuretikumoknak, ACE-gátlóknak, angiotenzin II-receptor-antagonistáknak, aldoszteron-antagonistáknak, heparinnak, kis molekulasúlyú heparinnak vagy egyéb, hyperkalaemiát okozó szereknek, káliumpótlóknak, káliumban gazdag étrendnek, vagy káliumtartalmú sópótlóknak) a spironolaktonnal való egyidejű alkalmazása súlyos hyperkalaemiát okozhat.
* A hyperkalaemia fatális kimenetelű is lehet. Létfontosságú a spironolaktonnal kezelt, súlyos szívelégtelenségben szenvedő betegek szérum-káliumértékeit monitorozni és a megfelelő tartományban tartani. Az egyéb káliummegtartó diuretikumok alkalmazása ellenjavallt. A 3,5 mEq/l értéknél magasabb szérumkáliumszinttel rendelkező betegeknél kerülendő a per os káliumpótlók használata. A kálium és a kreatinin szintjének ellenőrzését ajánlott 1 héttel a spironolakton bevezetését követően vagy a dózisemelés után, valamint az első 3 hónap során havonta, majd negyedévenként, és később félévente elvégezni. Amennyiben a szérum káliumszintje > 5 mEq/l, vagy a szérum kreatininszintje > 4 mg/dl, a kezelést abba kell hagyni vagy meg kell szakítani. (lásd 4.2 pont Súlyos szívelégtelenség kiegészítő kezelése).
* Porphyriás betegeknek a Verospiron csak nagyfokú óvatossággal adható, mivel sok készítmény akut porphyria előfordulását provokálja.
* Alkalmazása ideje alatt alkoholt fogyasztani tilos!

Segédanyagok
Laktóz
Laktóz-intolerancia fennállása esetén figyelembe kell venni, hogy a tabletta 146,0 mg laktóz-monohidrátot, az 50 mg-os kapszula 127,5 mg laktóz-monohidrátot, illetve a 100 mg-os kapszula 255,0 mg laktóz-monohidrátot tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Nátrium
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, illetve kapszulánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Sunset yellow
A Verospiron 100 mg-os hatáserősségű kemény kapszula sunset yellow (E110) színezéket tartalmaz a kapszulahéj segédanyagaként, mely allergiás reakciókat okozhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Alkalmazásának első időszakában - egyénenként meghatározandó ideig - gépjárművet vezetni vagy baleseti veszéllyel járó munkát végezni tilos. A továbbiakban egyénileg határozandó meg a tilalom mértéke.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A spironolakton túladagolásánál a kezelés során mellékhatásként is megfigyelt jelek és tünetek előfordulásával lehet számolni, mint pl. álmosság, zavartság, macopapulosus vagy erythemás kiütések, hányinger, hányás, szédülés vagy hasmenés. Ritkán hyponatremia vagy hyperkalaemia is előfordulhat, különösen a csökkent vesefunkciójú betegeknél. Hepaticus coma súlyos májbetegeknél alakulhat ki.

Kezelése
Tüneti, specifikus antidotum nem ismert. Biztosítani kell a folyadék- és elektrolit- valamint a sav-bázis-háztartás egyensúlyát: a kálium kiválasztását fokozó diuretikum, parenteralis glükóz + inzulin adása, súlyos esetben hemodialízis végzése szükséges.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Verospiron egyidejű alkalmazása:
* egyéb káliummegtakarító diuretikumokkal, ACE-gátlókkal, angiotenzin II-receptor-antagonistákkal, aldoszteron-antagonistákkal, káliumpótlókkal, káliumban gazdag étrenddel, vagy káliumtartalmú sópótlókkal súlyos hyperkalaemiához vezethet;
* az ismerten hyperkalaemiát okozó gyógyszerek mellett a trimetoprim/szulfametoxazol (ko-trimoxazol nevű antibiotikum) gyógyszerkombinációnak a spironolaktonnal való egyidejű alkalmazása klinikailag releváns hyperkalaemiát okozhat;
* egyéb diuretikumokkal fokozott diuresis kialakulásához vezethet;
* immunszuppresszánsokkal, ciklosporinnal és takrolimusszal fokozhatja a spironolakton okozta hyperkalaemia kockázatát;
* kolesztiraminnal, ammónium-kloriddal - szintén fokozódhat a hyperkalaemia és a hyperchloraemiás metabolikus acidózis kialakulásának kockázata;
* triciklusos antidepresszánsokkal és antipszichotikumokkal - felerősödhet a spironolakton vérnyomáscsökkentő hatása;
* vérnyomáscsökkentőkkel - a vérnyomáscsökkenők hatása fokozódhat, és emiatt a vérnyomáscsökkentők dózisát lehet, hogy csökkenteni kell a spironolakton bevezetésekor, majd az igénynek megfelelően kell beállítani. Minthogy az ACE-gátlók csökkentik az aldoszteron termelődését, a spironolaktonnal való egyidejű alkalmazásuk nem lehet rutinszerű, különösen a vesekárosodással diagnosztizált betegek esetében.
* gliceril-trinitráttal és egyéb nitrátokkal, vagy más értágítókkal tovább fokozhatja a spironolakton által kiváltott vérnyomáscsökkenést;
* alkohollal, barbiturátokkal, narkotikumokkal - növelhetik a spironolakton orthostaticus hypotensiot kiváltó hatását;
* presszoraminokkal (noradrenalin) - a spironolakton csökkenti a noradrenalinnal szembeni vaszkuláris érzékenységet. Ezért körültekintéssel kell kezelni a spironolaktont szedő betegeket, az ebbe a csoportba tartozó vegyületekkel történő általános és helyi érzéstelenítések kapcsán.
* nem-szteroid gyulladásgátlókkal - néhány betegnél a nem-szteroid gyulladásgátlók csökkenthetik a kacs-, a káliummegtartó- és a tiazid-típusú diuretikumok diuretikus, nátriuretikus és vérnyomáscsökkentő hatását. A nem-szteroid gyulladásgátlók (pl. acetilszalicilsav, indometacin és mefenaminsav) együttadása káliummegtakarító diuretikumokkal összefüggésbe hozható súlyos hyperkalaemia kialakulásával. Ezért a spironolakton és a nem-szteroid gyulladásgátlók egyidejű adásakor a beteget szoros megfigyelés alatt kell tartani annak eldöntéséhez, hogy a kívánt diuretikus hatást elérték-e nála.
* glükokortikoiddal, ACTH-val - fokozott elektrolithiány, különösen hypokalaemia fordulhat elő;
* digoxinnal - a spironolakton megnövelheti a digoxin felezési idejét, ezért a digoxin szérumszintje emelkedhet és toxikussá válhat. Spironolakton szedése mellett szükségessé válhat a digoxin dózisának csökkentése, és a beteget gondosan ellenőrizni kell a digitálisz túl-, illetve aluldozírozásának elkerülése érdekében.
* drogtesztek/laboratóriumi vizsgálatok kölcsönhatásai: a szakirodalomban több beszámoló is megjelent a spironolakton vagy metabolitjainak lehetséges zavaró hatásaival kapcsolatban, amely hatás a digoxin kimutatását célzó radioimmunoassay-knél lépett fel. A jelenség klinikai jelentősége még nem ismert.
* a fluoreszcencia vizsgálatoknál a spironolakton megzavarhatja a hasonló fluoreszcens tulajdonságú anyagok meghatározását (pl. kortizol, adrenalin);
* a spironolakton kötődik az androgénreceptorhoz és növelheti a prosztataspecifikus antigén (PSA) szintjét abirateronnal kezelt prosztatadaganatos betegeknél. Együttadása abirateronnal nem javasolt.
* fenazonnal - a spironolakton felgyorsítja a fenazon metabolizmusát;
* lítiummal - az együttadása kerülendő, mivel a diuretikumok csökkentik a lítium kiürülését a vesén keresztül, és ezáltal fokozódik a lítium toxicitásának kockázata;
* karbenoxolonnal - a karbenoxolon nátriumretenciót eredményezhet, csökkentve ezáltal a spironolakton hatását. A két hatóanyag egyidejű alkalmazása kerülendő.
* karbamazepinnel - diuretikumokkal együtt adagolva klinikailag jelentős hyponatraemiát okozhat;
* heparinnal, kis molekulasúlyú heparinnal - súlyos hyperkalaemiát okozhat az együttadás;
* kumarin-származékokkal - hatásukat csökkenti.
* A spironolakton fokozhatja a gonadotropin-felszabadító-hormonanalógok hatását (triptorelin, buzerelin, gonadorelin).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások az aldoszteron káliumkiválasztást fokozó hatásának kompetitív gátlásából és a spironolakton antiandrogén hatásából adódnak.

A nemkívánatos hatások a MedDRA szervrendszerek szerint, a MedDRA által meghatározott előfordulási gyakoriságoknak megfelelően lettek feltüntetve: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

MedDRA Szervrendszerek
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nagyon ritka
Nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek




Thrombocyto-penia, agranulocytosis, eosinophilia

Immunrendszeri betegségek és tünetek



Hiper-szenzitivitás


Endokrin betegségek és tünetek




Hirsutismus

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hyper-kalaemia1
Hyper-kalaemia2

Hypo-natraemia, dehidráció, porphyria

Hyper-
chloraemiás acidózis
Pszichiátriai kórképek


Zavartság



Idegrendszeri betegségek és tünetek


Aluszé-konyság3, fejfájás

Paralysis, paraplegia

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Arrhythmia4





Érbetegségek és tünetek




Vasculitis
Nemkívána-tos vérnyomás-csökkenés
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek




Hangszín-változás

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Hányinger, hányás

Gastritis, ulcus, gyomorvérzés, gyomorfájás, hasmenés


Máj- és epebetegségek, illetve tünetek




Hepatitis

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei



Kiütés, urticaria
Alopecia, eczema, erythema anulare,
lupus-szerű bőrelváltozás
Bullosus pemphigoid6
Stevens-Johnson-szindróma,
eosinophiliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (DRESS),
toxikus epidermális necrolysis
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei




Osteomalatia

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek




Akut veseelégtelen-ség

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Libidó-csökkenés, erectilis diszfunkció, gynaeco-mastia (férfiaknál), az emlők feszülése, emlő-fájdalom (férfiaknál),
a mellek növekedése, menstruációs zavarok (nőknél)
Infertilitás5




Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók


Asthenia, fáradé-konyság



Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei




emelkedett karbamid vérszint, emelkedett kreatinin vérszint
emelkedett HbA1c-érték

1 Veseelégtelenségben szenvedő betegek, illetve a spironolaktonnal egyidejűleg káliumtartalmú készítményeket is szedő betegek esetén.
2 Idősek, cukorbetegek, és ACE-inhibitorokat szedő betegek esetén.
3 Májcirrózisban szenvedő betegek esetében.
4 Veseelégtelenségben szenvedő betegek, illetve a spironolaktonnal egyidejűleg káliumtartalmú készítményeket is szedő betegek esetén.
5 Nagy dózis esetén (450 mg/nap).
6 Főleg hosszú távú kezeléseknél.

A mellékhatások a gyógyszer alkalmazásának abbahagyása után általában megszűnnek.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Káliummegtakarító diuretikumok, Aldoszteron-antagonisták, ATC-kód: C03DA01

A spironolakton kompetitív módon gátolja az aldoszteront. A vese distalis tubulusaiban fejti ki hatását, azaz gátolja az aldoszteron víz- és Na+-visszatartó, valamint K+-kiválasztó hatását. A hatása nem csupán a Na+- és Cl--excretio növelésében és a K+-kiválasztás csökkentésében mutatkozik meg, hanem a vizeletbe történő H+-kiválasztás gátlásában is. Diuretikus hatásából következően a spironolakton vérnyomáscsökkentő hatással is rendelkezik.

RALES vizsgálat
A Randomizált Aldakton Kiértékeléses Vizsgálat (RALES) multinacionális, kettős vak vizsgálat volt, amibe 1663 olyan beteget vontak be, akiknek az ejekciós frakciója legfeljebb 35%-os volt, a megelőző 6 hónap során a NYHA besorolás (New York Heart Association) szerint a IV. osztályba lettek besorolva, és a randomizálás idején is a szívelégtelenségük a III.-IV. osztályba tartozott. Mindegyikőjük kacsdiuretikumot szedett, és 97%-uk egy ACE-gátlót, 78%-uk pedig digoxint is szedett (a vizsgálat kivitelezésének idején a béta-blokkolókat még nem alkalmazták széleskörűen a szívelégtelenség kezelésére, így a betegeknek csak 15%-a kapott a béta-blokkolót). A 2,5 mg/dl-nél magasabb kiindulási szérum kreatininszintű, illetve a közelmúltban 25%-kal megemelkedett kreatininszintű betegek ki lettek zárva a vizsgálatból, mint ahogy azok is, akiknek a kiindulási szérum káliumszintje 5,0 mEq/l-nél magasabb volt. A betegeket 1:1 arányban randomizálták a napi egyszer per os 25 mg spironolaktont kapó csoportba, illetve az ennek megfelelően adott placebocsoportba. A napi egyszer 25 mg-ot jól toleráló betegek adagját a klinikailag indikált napi egyszer 50 mg-ra emelték, míg a napi egyszer 25 mg-ot nem tolerálóakét minden másnap adott 25 mg-ra csökkentették. A RALES vizsgálat elsődleges végpontja a bármely okból bekövetkező halálozás ideje volt. A vizsgálatot hamar lezárták, átlagosan 24 hónapos utánkövetéssel, mert jelentős halálozási előnyt mutattak ki már a tervezett időközi analízissel. A spironolakton 30%-kal csökkentette a halálozás kockázatát a placebóval való összehasonlításban (p< 0,001; 95%-os konfidenciaintervallum: 18%-40%). A spironolakton szintén jelentősen csökkentette a szív eredetű halálozást, elsősorban a hirtelen szívhalált és a progresszív szívelégtelenség miatti halálozást. Ezen kívül a szívbetegségek miatti hospitalizáció kockázata is kisebb lett. A NYHA besorolás változása úgyszintén kedvezőbbnek mutatkozott a spironolakton mellett. A spironolaktonnal kezelt férfiak 10%-ánál fordult elő gynaecomastia vagy emlőfájdalom, míg a placebót kapók körében ez csak a férfiak 1%-át érintette (p < 0,001). A súlyos hyperkalaemia előfordulása mindkét csoportban alacsony volt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A spironolakton a bélcsatornából gyorsan és jól felszívódik. Nagymértékben (kb. 90%) kötődik plazmafehérjékhez. A spironolakton gyorsan metabolizálódik, aminek során 7-alfa-tiometil-spironolakton és kanrenon keletkezik, melyek farmakológiailag aktív metabolitok.
A spironolakton plazmafelezési ideje rövid (1,3 óra), metabolitjaié viszont jóval hosszabb (2,8-11,2 óra). A metabolitok elsősorban a vizelettel, kisebb mennyiségben az epével ürülnek. A spironolakton és a metabolitjai átjutnak a placentán és az anyatejbe is bekerülnek.
Egészséges önkénteseknek napi 100 mg spironolaktont 15 napon keresztül adagolva a maximális plazmakoncentráció eléréséhez szükséges idő (tmax) 2,6 óra, a maximális plazmakoncentráció értéke (cmax) 80 ng/ml, az eliminációs felezési idő (t1/2) 1,4 óra volt. A 7-alfa-tiometil-spironolakton és kanrenon metabolitok esetében pedig a tmax 3,2 óra illetve 4,3 óra, a cmax 391 ng/ml illetve 181 ng/ml, a t1/2 pedig 13,8 óra illetve 16,5 óra volt. Egyszeri dózis alkalmazása esetén a maximális hatás 7 óra után jelentkezett, és a hatás minimum 24 óráig tartott.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Egyes irodalmi adatok szerint állatkísérletekben az embernél alkalmazott dózis többszörösének tartós adagolása során carcinoma és myeloid leukaemia kifejlődés előfordult. Ezért a szükségtelen, hosszan tartó adagolás kerülendő.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Verospiron 25 mg tabletta:20 db tabletta átlátszó PVC//Al buborékcsomagolásban, dobozban.
Verospiron 50 mg és 100 mg kemény kapszula: 30 db kemény kapszula színtelen, átlátszó PVC//Al buborékcsomagolásban, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Verospiron 25 mg tabletta:
Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.

Verospiron 50 mg és 100 mg kemény kapszula:
Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
H-1103 Budapest
Gyömrői út 19-21.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-3381/01 (Verospiron 25 mg tabletta)
OGYI-T-3381/04 (Verospiron 50 mg kemény kapszula)
OGYI-T-3381/03 (Verospiron 100 mg kemény kapszula)


9 A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1970. (25 mg tabletta), illetve 1996. (50 mg és 100 mg kemény kapszula)

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. április 2.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. február 24.
2






OGYÉI/13428/2022
OGYÉI/13430/2022
OGYÉI/13434/2022