Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TETIG 500NE OLD INJEKCIÓ 1X5ML AMP

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Humán Bioplazma Kft.
Hatástani csoport:
J06BB Specifikus immunglobulinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09471/02
Hatóanyagok:
Tetanus immunglobulinDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
7216 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,007216,00
Közgyógy7216,000,00
Eü kiemelt6916,00300,00
Üzemi baleset7216,000,00
Közgyógy eü.kiemelt7216,000,00
Teljes0,007216,00
Egyedi engedélyes0,007216,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Fagymentes helyen
+2 és +8 °c között
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
11 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Tetanuszfertőzésre gyanús sérülések profilaxisa:

- 250 NE, kivéve, ha a kockázatot rendkívül nagynak ítélik
- az adag 500 NE-ig emelhető az alábbi esetekben:
* fertőzött sebek, amelyeknél a megfelelő sebészeti ellátás 24 órán belül nem lehetséges,
* mély, vagy kontaminált, szövetkárosodással és csökkent oxigénellátással járó sebek, továbbá idegen test által okozott sérülések (pl. harapások, csípések, lőtt sebek).

Az alábbi magyarországi alkalmazási javaslat az Egészségügyi Minisztérium tetanusz - merevgörcs - fertőzés profilaxisára vonatkozó szakmai irányelve és az Országos Epidemiológiai Központ Módszertani levele a 2011. évi védőoltásokról című kiadványok alapján került összeállításra:

Sérülés esetén alkalmazandó tetanusz profilaxis alapvetően a sérülés körülményeitől, valamint az oltási anamnézistől függ. A fertőzés kockázatát a sérülést ellátó orvos mérlegeli az alábbiak szerint:

1. táblázat: A tetanusz fertőzés kockázata a sérülés jellegétől függően
A seb jellemzői
A sérülés

tetanusz-fertőzésre nem gyanús
tetanusz-fertőzésre gyanús
A sérülés és a seb ellátás között eltelt idő
6 óránál kevesebb
6 óránál több
A seb formája
Vonalas
Szakított, roncsolt
Mélysége
? 1 cm
> 1 cm
Keletkezése
Éles eszközzel szerzett sérülés (kés, üveg)
Égés, szúrás, lövés, fagyás
Szövetelhalás, szennyezettség (föld, országúti por, nyál)
nincs
van

Az ún. "tetanusz-fertőzésre nem gyanús", tiszta, kis sérülések a sebellátáson túl semmilyen specifikus tetanusz-prevenciót nem igényelnek.

A tetanuszfertőzésre gyanús sérülések alkalmával a sebészi ellátáson kívül a sérülteket az alábbiak szerint kell védőoltásban részesíteni (lásd 2. sz. táblázat):

2. táblázat: Sérülések esetén tetanusz prevenció céljából alkalmazott specifikus profilaxis
Oltási státusz
Tetanusz-fertőzésre gyanús sérülés (szennyezett, egyéb sérülés)

Adszorbeált tetanusz toxoid (0,5 ml)
(TT)
Humán tetanusz elleni immunglobulin
(TETIG)
Alapimmunizálásban1 és emlékeztető oltásban részesült felnőtt és 16 éven aluli gyermek, alapimmunizálásban részesült csecsemő, ha az utolsó oltástól eltelt idő 5 évnél kevesebb
Nem
Nem
Alapimmunizálásban és emlékeztető oltásban részesült felnőtt/gyermek, ha az utolsó oltástól eltelt idő 5 év, vagy 5-10 év között van
Igen
Nem
Alapimmunizálásban és emlékeztető oltásban részesült felnőtt, ha az utolsó oltástól eltelt idő 10 év, vagy annál több
Igen
Nem/Igen2
Oltatlan, vagy kevesebb, mint három oltásban részesült, vagy ismeretlen státuszú felnőtt
Igen
Igen
Életkora miatt még védőoltásban nem részesült két hónaposnál fiatalabb csecsemő, továbbá egy vagy két tetanusz toxoid tartalmú védőoltásban részesült csecsemő/kisgyermek az utolsó oltást követő két héten belül
Nem
Igen
Ismeretlen státuszú/ két hónapos vagy annál idősebb oltatlan/ vagy egy-két tetanusz toxoid védőoltásban részesült csecsemő/kisgyermek, az utolsó oltást követő két héten túl
Igen
Igen
1 Alapimmunizálás: csecsemőkorban három, négyhetes időközzel adott, tetanusz-toxoidot tartalmazó részoltásból áll. A felnőttkorban kezdett alapimmunizáláshoz két, 4-6 hetes időközzel adott tetanusz-toxoidot tartalmazó vakcina beadása szükséges.
2 Igen, ha a seb súlyosan roncsolt, vagy földdel szennyezett, idegen test maradt bent, fejsérülés fordult elő, sokk, kivérzés, súlyos égési sérülés, radioaktív sugárzás esete áll fenn, akkor a toxoid mellett 250 NE, vagy 500 NE humán tetanusz elleni immunglobulin adandó.

Csökkent védekezőképességű személyek
Csökkent védekezőképességű személyek (immunrendszer rendellenessége vagy immunszupresszív terápia esetén) tetanusz elleni védőoltása nem ellenjavallt. Ezen betegcsoport oltása is biztonságos, de hatékonysága bizonytalan, ezért a rendszeres intravénás immunglobulin pótlásra szorulók sérülése esetén 250-500 NE, illetve a kezelőorvos által meghatározott mennyiségű humán tetanusz elleni immunglobulin adagolandó.

Klinikailag nyilvánvaló tetanuszfertőzés terápiája
Ha a sérülést követő 6-14. napon tetanusz-gyanús tünetek észlelhetők, azonnal 3000 - 6000 NE humán tetanusz elleni immunglobulint kell a betegnek adni a test különböző területeire beadva. Szükség esetén ez az adag módosítható a beteg kezelésre mutatott válaszának megfelelően.

Az alkalmazás módja:
A humán tetanusz elleni immunglobulint intramuszkulárisan kell alkalmazni.

Amennyiben nagy adagok (gyermekek esetében > 2 ml, felnőttek esetében > 5 ml) alkalmazása szükséges, ajánlott ezt kisebb adagokra osztva a test különböző területein beadni.

Amennyiben egyidejűleg védőoltás alkalmazása is szükséges, ajánlott az immunglobulint és a védőoltást a test két különböző területén beadni. Minden beadott oltóanyag és immunglobulin adagot az alkalmazó orvosnak gyártási számmal és a készítmény nevével (védjegyzett név) be kell jegyeznie az Oltási Könyvbe.

Profilaxis esetén, amennyiben az intramuszkuláris alkalmazás ellenjavallt (vérzési zavarok), az injekciót szubkután is be lehet adni. Figyelembe kell venni azonban, hogy a szubkután alkalmazás alátámasztására nincsenek klinikai hatékonysági adatok.

Akut terápia esetén, ha az intramuszkuláris alkalmazás klinikailag nem megfelelő, alkalmazható alternatív intravénás készítmény is, amennyiben ilyen készítmény hozzáférhető.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Különösen ügyelni kell, hogy a humán tetanusz elleni immunglobulint ne adják véredényekbe, mert ez sokk kockázatával jár.

Valódi túlérzékenységi reakciók ritkán fordulnak elő.

A TETIG oldatos injekció kis mennyiségben tartalmaz IgA-t.
IgA-t tartalmazó vérkészítmény beadását követően anafilaxiás reakció előfordulhat azoknál az IgA hiányos betegeknél, akik IgA antitest hordozók. Az orvosnak ezért mérlegelnie kell a TETIG kezelés előnyeit a lehetséges túlérzékenységi reakciókkal szemben.

A humán tetanusz elleni immunglobulin ritka esetekben vérnyomáseséshez és anafilaxiás reakciókhoz vezethet, még olyan betegeknél is, akik egy korábbi humán immunglobulin kezelést jól toleráltak.

Allergiás, vagy anafilaxia típusú reakciók gyanúja esetén az injekció adását azonnal meg kell szakítani. Sokk esetén, az aktuális orvosi sokk kezelési standardokat kell figyelembe venni.

Az emberi vérből vagy plazmából nyert készítmények alkalmazásából eredő fertőzések elkerülésének standard eljárásai magukban foglalják a donorok kiválasztását, az egyedi donor-vér és plazma-keverékek specifikus markerekre történő vizsgálatát és hatékony gyártási eljárásokat a vírusok inaktiválására/eltávolítására. Mindezek ellenére emberi vérből vagy plazmából történő készítmények alkalmazása esetén nem lehet teljes mértékben kizárni a fertőző ágensek átvitelének lehetőségét. Ez igaz az ismeretlen vagy váratlanul felbukkanó vírusokra és egyéb kórokozókra vonatkozóan is. A megtett intézkedések hatékonynak tekinthetők a burokkal rendelkező vírusok, mint pl. HIV, HBV és HCV ellen. A burokkal nem rendelkező vírusok esetében, mint a HAV és a Parvovírus B 19 ezen eljárások hatása korlátozott lehet. Meggyőző klinikai tapasztalatok támasztják alá, hogy a hepatitisz A és parvovírus B19 immunglobulinokkal nem átvihető és feltételezhető, hogy a készítmény antitest tartalma jelentősen hozzájárul a vírusbiztonsághoz.

Javasolt a készítmény nevének és gyártási számának nyilvántartása a TETIG 250 NE, illetve TETIG 500 NE oldatos injekció alkalmazása során, hogy követhető legyen a kapcsolat a beteg és a termék adott gyártási száma között.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem ismert, hogy befolyásolná a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A túladagolás következményei nem ismertek.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Élő gyengített vírustartalmú vakcinák:
Az immunglobulin alkalmazása az élő gyengített vírustartalmú vakcinák (mint kanyaró, rubeola, mumpsz, bárányhimlő) hatékonyságát 3 hónapig gátolhatja. Ezért a készítmény beadását követő 3 hónap elteltével szabad csak élő, gyengített vírustartalmú vakcinákat alkalmazni. Kanyaró esetében ez a gátló hatás 5 hónapig is fennállhat.

Kölcsönhatás szerológiai vizsgálatokkal:
Immunglobulin injekciót követően, a beteg vérében a passzívan átvitt antitestek mennyiségének átmeneti megnövekedése megtévesztő pozitív eredményekhez vezethet szerológiai vizsgálatok során.
A vörösvértest antigének (pl. A, B, D) elleni antitestek passzív bevitele befolyásolhatja egyes vörösvértest allo-antitestekre irányuló szerológiai vizsgálatok eredményét, mint pl. az antiglobulin teszt (Coombs teszt pozitivitás).


6.2 Inkompatibilitások

A TETIG injekció más gyógyszerekkel nem elegyíthető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A gyártóhoz beérkezett mellékhatás bejelentések alapján a nemkívánatos hatások gyakoriságára vonatkozóan értékelhető mennyiségű adat nem áll rendelkezésre.

A következő nemkívánatos hatások kerültek bejelentésre:

MedDRA szervrendszer
Nemkívánatos hatás
Immunrendszeri betegségek és tünetek
túlérzékenység
anafilaxiás sokk
Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
tachycardia
Érbetegségek és tünetek
hypotensio
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányinger
hányás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
bőrreakciók, erythema
viszketés, csalánkiütés
A csont-és izomrendszer, valamint a kötőszövet
betegségei és tünetei
ízületi fájdalom
Általános tünetek,
az alkalmazás helyén fellépő reakciók
láz, gyengeségérzet, hidegrázás
az alkalmazás helyén fellépő:
duzzanat, fájdalom, erythema
keményedés, melegérzet, bőrkiütés, viszketés
Az átvihető ágensekkel kapcsolatos biztonság tekintetében lásd. 4.4 pont.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Immunszérumok és immunglobulinok, ATC: J06B B02

A humán tetanusz elleni immunglobulin főként immunglobulin G (IgG) antitesteket tartalmaz, különösen nagy mennyiségben a Clostridium tetani baktérium által termelt toxin ellen.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A humán tetanusz elleni immunglobulin az intramuszkuláris alkalmazást követően 2-3 nappal hasznosul biológiailag a beteg keringésében.
A humán tetanusz elleni immunglobulin felezési ideje körülbelül 3-4 hét.
A felezési idő betegenként változhat.
Az IgG és IgG-komplexeket a reticuloendotheliális rendszer bontja le.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A human tetanusz elleni immunglobulin injekció humán eredetű fehérjéket tartalmaz, ezért az állatokon végzett biztonságossági vizsgálatok nem különösebben relevánsak a biztonságos emberi alkalmazás szempontjából. A patkányokon és egereken végzett toxicitás vizsgálatok species specifikus reakciókat mutattak, amelyeknek az emberi alkalmazás során nincs jelentőségük. Az ismételt dózisú toxicitás vizsgálatok és embrió-magzati toxicitás vizsgálatok nem mérvadóak, mert indukálják és befolyásolják az emberi fehérjék elleni antitesteket. A klinikai tapasztalat nem utal onkogén és mutagén hatásra.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

250 NE hatóanyagot tartalmazó oldatos injekció 1 x 2 ml-es I. típusú átlátszó üveg ampullában.
500 NE hatóanyagot tartalmazó oldatos injekció 5 ml-es I. típusú átlátszó üveg ampullában

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A készítményt felhasználás előtt szoba- vagy testhőmérsékletre kell melegíteni.
Az oldatnak tisztának, vagy enyhén opálosnak kell lennie. Ködös, vagy kiválást tartalmazó oldatokat nem szabad felhasználni.
Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladék anyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ??(egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2°C - 8°C), a fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

HUMAN BioPlazma Kft.
2100 Gödöllő
Táncsics Mihály út 80.
Tel.: +36-28-532-200
Fax: +36-28-532-201


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

TETIG 250 NE oldatos injekció OGYI-T-9471/01
TETIG 500 NE oldatos injekció OGYI-T-9471/02


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

2004. április 23. / 2011.08.02



10 A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2013. 07. 09.



4


OGYI/21706/2013
OGYI/21707/2013