Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

MEDAZEPAM-TEVA 10MG TABLETTA 50X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
N05BA Benzodiazepin-származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04454/01
Hatóanyagok:
MedazepamumDDD
Hatáserősség:
#M (egy üres keresztes), altatószer (#M)
Fogy. ár:
880 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00880,00
Közgyógy880,000,00
Teljes0,00880,00
Egyedi engedélyes0,00880,00
Tárolás:
Száraz helyen
Fénytől védve
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Csecsemőknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2. Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A kezelés időtartama a lehető legrövidebb legyen. A beteg állapotát rendszeresen fel kell mérni és értékelni kell, hogy szükség van-e a kezelés folytatására, különösen akkor, ha a beteg tünetmentes. A kezelés teljes időtartama, beleértve az adag fokozatos megvonását, ne haladja meg a 8 - 12 hetet. Bizonyos esetekben hosszabb kezelésre lehet szükség, erre azonban nem kerülhet sor addig, amíg a beteg állapotát ismételten nem értékelik.
A kezelés a legkisebb hatásos dózissal, a tünetek megszűnésének kezdetéig történjen.

Felnőttek
Szokásos adagja felnőtteknek: naponta 2 db tabletta (20 mg) a következő elosztásban: reggel 1/2 db, délben 1/2 db, este 1 db tabletta.

Idősek és legyengült betegek
Időskorú és legyengült páciensek esetén az adagolást körültekintéssel kell meghatározni, mivel ők sokkal érzékenyebben reagálnak a benzodiazepinekkel és származékaikkal szemben.

Májbetegek
Krónikus májbetegségben szenvedőknek a szokásos adag kétharmada, cirrhosisos betegeknek a szokásos adag fele adható.

Vesebetegek
Beszűkült vesefunkció esetén az adagolás csökkentését mérlegelni kell.

Gyermekek és serdülők
A Medazepam-TEVA 10 mg tabletta nem javasolt csecsemők, gyermekek és serdülőkorúak kezelésére a megfelelő klinikai tapasztalatok hiányában.

Az alkalmazás módja
A tablettákat napközben, étkezés előtt, szétrágás nélkül, kevés folyadékkal kell bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Tolerancia
A hipnotikus hatás több héten át tartó, ismételt alkalmazás során csökkenhet.

Függőség
A benzodiazepinek krónikus alkalmazása fizikai és mentális függőség kialakulásához vezethet. A függőség kockázata nő a dózis, illetve a kezelési időtartam emelésével. Nagyobb a kockázat azoknál a betegeknél, akiknek kórtörténetében alkoholizmus és droghasználat szerepel. Fizikai függőség esetén a kezelés abbahagyását megvonási tünetek kísérhetik. Ilyen tünet a fejfájás és izomfájdalom, súlyos szorongás és feszültség, alvászavar, nyugtalanság, zavartság és ingerlékenység. Súlyos esetekben az alábbi tünetek fordulnak elő: deperszonalizáció, derealizáció, hyperacusis, végtagokban érzészavar és bizsergésérzések, fény-, hang- és érintési ingerekkel szembeni túlérzékenység, hallucinációk és epilepsziás görcsrohamok. A megvonási tünetek a kezelés befejezése után több nappal is megjelenhetnek.

Opioidok egyidejű alkalmazásának kockázata
A Medazepam-TEVA és opioidok egyidejű alkalmazása szedációt, légzésdepressziót, kómát és halált okozhat. Ezen kockázatok miatt szedatív gyógyszerek, például benzodiazepinek vagy benzodiazepinekkel rokon gyógyszerek, mint a Medazepam-TEVA együttes felírása opioidokkal olyan betegek számára korlátozódik, akiknél alternatív kezelési lehetőségek nem lehetségesek. Amennyiben a Medazepam-TEVA és opioidok együttes felírásáról születik döntés, akkor a legkisebb hatásos dózist kell a lehető legrövidebb ideig alkalmazni (lásd még az általános adagolási javaslatokat a 4.2 pontban).
A betegek szoros megfigyelése szükséges a légzésdepresszió, valamint a szedáció jeleinek és tüneteinek kialakulása szempontjából. Erről feltétlenül tájékoztatni kell a betegeket és (adott esetben) gondozóikat, hogy tisztában legyenek ezekkel a tünetekkel (lásd 4.5 pont).

Visszacsapási szorongás és feszültség
A medazepam-kezelés abbahagyása esetén egy átmeneti szindróma fordulhat elő, amelyben a benzodiazepin (vagy benzodiazepin-szerű vegyületek) alkalmazását korábban szükségessé tevő legfőbb tünetek a kezelést megelőzőhöz képest nagyobb intenzitással újonnan megjelennek. A szindrómát hangulati ingadozások, álmatlanság és nyugtalanság kísérheti. Mivel a megvonási / visszacsapási tünetek kockázata nagyobb a dózis gyors csökkentése vagy a kezelés hirtelen megszakítása esetén, javasolt az adag fokozatos csökkentése (a kezelés leépítése).

A kezelés időtartama
A kezelés a javasolttól függően a lehető legrövidebb ideig tartson (lásd 4.2 pont), azonban szorongás és feszültség kezelése esetén nem haladhatja meg a 8 - 12 hetet. Ebbe az időszakba beletartozik az az idő is, amely alatt a dózis fokozatos csökkentésével leépítik a kezelést. A kezelés időtartamának növelésére csak a beteg állapotának újraértékelését követően van lehetőség.

Fontos lehet a beteget a kezelés megkezdésekor tájékoztatni arról, hogy a kezelés időtartama korlátozott, és egyértelműen elmagyarázni neki, hogy az adagokat hogyan fogják majd fokozatosan csökkenteni.

Fontos a betegeket előre felkészíteni a visszacsapási tünetekre, annak érdekében, hogy, amennyire csak lehet, elkerülhetőek legyenek a terápia abbahagyásakor fellépő tünetek okozta esetleges kellemetlenségek. Rövid felezési idejű benzodiazepinek alkalmazása esetén vannak arra mutató jelek, hogy az egyes dózisok bevétele közötti időszakban is előfordulhatnak megvonási tünetek, különösen akkor, ha nagy adagot alkalmaznak. Fontos kiemelni, hogy amennyiben hosszú felezési idejű benzodiazepineket alkalmaznak, nem, vagy csak nagyon körültekintően javasolt a rövid felezési idejű benzodiazepinekre áttérni, mivel előfordulhatnak az említett megvonási tünetek.

Amnézia
Hasonlóan más benzodiazepinekhez, a medazepam is okozhat anterograd amnéziát. Ez az állapot leggyakrabban a gyógyszer bevétele után néhány óra múlva következik be (lásd 4.8 pont).

Pszichátriai és paradox reakciók
Nyugtalanság, agitáció, ingerlékenység, dührohamok, rémálmok, súlyos álmatlanság, hallucinációk, pszichózis, inadekvát magatartás, súlyos delírium és egyéb magatartászavarok előfordulása esetén a gyógyszerkészítmény alkalmazását abba kell hagyni. Paradox reakciók gyermekeknél és időskorú betegeknél gyakrabban fordulnak elő.

Specifikus betegcsoportok
A medazepamot nem javasolt adni 18 éves kor alatti betegeknek, mivel a készítmény hatásosságát és biztonságosságát kellőképpen nem igazolták.

Az időskorú betegeket lehetőleg a szokásos adagnál kisebb dózissal kell kezelni (lásd 4.2 pont). A medazepamot körültekintően kell alkalmazni időskorú betegeknél, mivel a benzodiazepinek izomlazító hatása miatt fennáll az elesés kockázata.

Krónikus légzési elégtelenségben szenvedő betegeknél alacsonyabb adagot kell alkalmazni a légzési depresszió lehetősége miatt.

Súlyos májműködési zavarban szenvedő betegek kezelésére a benzodiazepinek alkalmazása ellenjavallt, mivel a benzodiazepinek elősegíthetik az encephalopathia kialakulását.

A benzodiazepinek nem hatásosak a pszichózisok elsődleges kezelésére.

Látens depresszióban szenvedő betegeknél néhány esetben mániás epizódokat jelentettek.

A benzodiazepinek nem alkalmasak a súlyos depresszió elsődleges kezelésére, továbbá önmagában való alkalmazásuk nem javasolt a súlyos depresszióhoz társuló szorongás kezelésére, ugyanis az ilyen betegeknél öngyilkosság fordulhat elő. Ennek elkerülésére a súlyos depresszióban szenvedő és a szuicid késztetésű betegek kezelése során meg kell tenni a szükséges óvintézkedéseket és csak a megfelelő mennyiséget szabad rendelni.

A potenciális antikolinerg mellékhatások miatt a benzodiazepineket fokozott óvatossággal kell adni akut szűkzugú glaukómában szenvedő, vagy erre esetleg hajlamos betegeknek.

A benzodiazepineket a legnagyobb körültekintéssel kell adni azoknak a betegeknek, akiknek a kórtörténetében alkohol- vagy gyógyszerabúzus szerepel.

A Medazepam-TEVA tabletta a fentieken túl fokozott elővigyázatosság mellett alkalmazható:
- akut alkohol, illetve altató és fájdalomcsillapító szerek, pszichotrop gyógyszerek (neuroleptikumok, antidepresszánsok, lítium) által okozott mérgezés esetében,
- cerebrális és spinális ataxiákban,
- agyi organikus megbetegedésekben és keringési elégtelenségben.

Hosszan tartó kezelés esetén ajánlatos a vérképet és a májfunkciót ellenőrizni.
Alkalmazásának, ill. hatásának tartama alatt szeszesitalt fogyasztani tilos, mert egymás hatásait kiszámíthatatlan módon fokozhatják.

Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Medazepam-TEVA 10 mg tabletta nagymértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
Azokat a személyeket, akiknek a rendszeres tevékenysége során pontos és folyamatos odafigyelésre, éberségre, valamint jó döntések meghozatalára, illetve teljes mértékű mozgáskontrollra van szükség, figyelmeztetni kell arra, hogy képességeiket a szedáció, amnézia, csökkent koncentrálóképesség és izomgyengeség ronthatja. Ha a beteg nem alszik eleget, a csökkent éberség kockázata fokozódik.
A betegeket erre a veszélyre figyelmeztetni kell és a kezelés alatt el kell őket tanácsolni a gépjárművezetéstől és gépkezeléstől. Ezeket a hatásokat az alkoholfogyasztás fokozhatja (lásd 4.5 pont).


4.9 Túladagolás

Hasonlóan egyéb benzodiazepinekhez a túladagolás nem jelent feltétlen életveszélyt, kivéve, ha egyéb központi idegrendszeri depresszánsokkal (így alkohollal) együtt alkalmazzák.

Minden túladagolási esetben, történjék az bármilyen készítménnyel, gondolni kell arra, hogy egyszerre többféle gyógyszert is bevehetett a beteg. A kezelést ennek megfelelően kell alkalmazni.

Tünetek
A túladagolás általában a központi idegrendszer aktivitásának depresszióját okozza, amelynek mértéke az aluszékonyságtól a kómáig terjedhet. Enyhe fokú túladagolás tünete az aluszékonyság, zavartság vagy levertség. Súlyosabb esetekben ataxia, hypotonia, hypotensio, légzésdepresszió, ritkán kóma és nagyon ritkán halál következik be. A mérgezés lecsengő szakaszában súlyos izgalmi állapotok jöhetnek létre.

Kezelés
Röviddel a bevételt követően javasolt az öntudatánál lévő beteg hánytatása, vagy, ha a beteg zavart tudatállapotú, gyomormosás végzése a légutak intubációval történő védelme mellett. Amennyiben a gyomor kiürítése nem vezet a beteg állapotának javulásához, aktiv szenet kell adni és ha szükséges, a gyomorban hagyni, emellett hashajtót is alkalmazni kell. Ismerten nagy mennyiség bevétele esetén ez még hosszú idő elteltével is hatásos lehet. A forszírozott diurézis vagy a hemodialízis nem hatásos.

Antidotumként a flumazenil lehet hatásos. A flumazenil a potenciális komplikációk, mint pl. görcsök, illetve benzodiazepin megvonási-szindróma miatt rutinszerűen nem, csak a súlyos légzésdeprimációval és keringési rendellenességekkel járó esetekben alkalmazható.

Kóma esetén a kezelés nagymértékben tüneti. Intézkedéseket kell tenni a potenciális szövődmények, például a nyelv hátracsúszása vagy a gyomortartalom félrenyelése miatt bekövetkező asphyxia megelőzése érdekében. A dehidráció megelőzése érdekében intravénás folyadékpótlás javasolt.

Különösen egyéb altatókkal való kombinált mérgezés esetén a vitális funkciók, elsősorban a légzés támogatása fontos. Hipotónia esetén szimpatomimetikumok adása is szóba jöhet.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttadásuk nem ajánlott:
- alkohollal
Óvatosan adható:
- központi idegrendszerre ható gyógyszerekkel: neuroleptikumok, anxiolitikumok, antidepresszívumok, hipnotikumok, narkotikumok, analgetikumok, antihistaminok (hatásukat fokozza),
- izomrelaxánsokkal (a relaxációs hatás fokozódik),
- cimetidinnel, diszulfirámmal és omeprazollal (erősíti és elnyújtja a medazepam hatását),
- dohányosoknak, mert a szer kiürülése fokozódhat,
- teofillinnel, mert kis dózisban a Medazepam-TEVA nyugtató hatását megszüntetheti,
- levodopával, mert a medazepam a levodopa hatását csökkentheti,
- fenitoinnal, mert ritkán a medazepam a fenitoin metabolizmusát gátolja és ezért a hatását fokozza,
- fenobarbitallal és fenitoinnal, mert ezek a medazepam metabolizmusát gyorsíthatják,
- centrálisan ható antihipertenzívummal, ß-blokkolóval, antikoagulánsokkal, antidiabetikumokkal, szív glikozidokkal, antikoncipiensekkel (különböző kölcsönhatásokat okozhat, főleg tartós medazepam-kezelés során. A kölcsönhatások jellege és súlyossága előre nem számítható).
- A CYP2E1 enzimen metabolizálódó hatóanyagokkal, mint pl. acetaminofen, különböző kinon-származékok, mert ezek lebomlását gátolja. Az etanol is a CYP2E1 enzimen metabolizálódik.

Opioidok:
A szedatív gyógyszerek, például benzodiazepinek vagy benzodiazepinnel rokon gyógyszerek, úgymint a Medazepam-TEVA, opioidokkal történő egyidejű alkalmazása növeli a szedáció, légzésdepresszió, kóma és halál kockázatát az additív központi idegrendszeri depresszív hatás miatt.Korlátozni kell az egyidejű alkalmazás dózisát és a kezelés időtartamát is (lásd 4.4 pont).

A medazepam lassú kiürülése miatt a kezelés abbahagyását követően is számolni kell kölcsönhatásokkal.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

MedDRA szerinti gyakorisági kategóriák:
­ Nagyon gyakori (?1/10)
­ Gyakori (?1/100 - <1/10)
­ Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
­ Ritka (?1/10000 - <1/1000)
­ Nagyon ritka (<1/10000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: szédülés, fejfájás, ataxia,

Nem ismert: dysarthria, beszédzavarok,, mozgás és járási bizonytalanság, izomgyengeség.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: hányinger, hányás, felső hasi fájdalom, székrekedés, hasmenés,, szájszárazság

Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
Ritka: sárgaság

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Ritka: vizeletelakadás

A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei:
Ritka: glottis görcs, izomspazmusok

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Ritka: mellkasi fájdalom

Érbetegségek és tünetek:
Ritka: vérnyomáscsökkenés

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Ritka: bradycardia

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Ritka: az étvágy növekedése

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Ritka: allergiás bőrelváltozások, pl. viszketés, bőrpír, bőrkiütés

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek:
Ritka: nőknél vérzészavarok

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Ritka: légzésdepresszió.

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nem ismert: kettőslátás, nystagmus.


Pszichiátriai kórképek:
Gyakori: nappali szedáció, amely fáradékonyság (aluszékonyság, meghosszabbodott reakcióidő, bágyadtság, kábultság), anterográd amnézia, zavartság formájában nyilvánul meg. Az esti gyógyszerelést követő reggelen maradványhatások (koncentrációs zavarok, fáradtság).

Ritka: a nemi vágy csökkenése, depresszió. Előzetesen fennálló depressziós megbetegedésben szenvedő egyéneknél a tünetek súlyosbodhatnak. A mellékhatások általában dózisredukciót követően visszafejlődnek és a legtöbb esetben elkerülhetők a gondos, egyénre szabott napi dózisbeállítással.

Nem ismert: Hallucinációk, paradox reakciók (ld. lent)

Amnézia
Még terápiás adagok mellett is felléphet anterográd amnézia, ennek kockázata nagyobb adagok esetén nő. Az amnéziához nem megfelelő magatartás társulhat (lásd még 4.4 "Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések" pont).

Depresszió
Arra hajlamos egyéneknél a korábban nem diagnosztizált depresszió manifesztté válhat a benzodiazepin-kezelés során.

Pszichiátriai és "paradox" reakciók
Ide tartoznak az olyan reakciók, mint a nyugtalanság, izgatottság, ingerlékenység, agresszió, téveszmék, dührohamok, rémálmok, hallucinációk, pszichózisok, nem megfelelő viselkedés és egyéb magatartászavarok. Ilyen paradox reakciók nagyobb valószínűséggel fordulnak elő gyermekeknél és időskorú betegeknél. Paradox reakciók esetén a kezelést érdemes leállítani.

Függőség
A készítmény alkalmazása (még terápiás adagban is) fizikai függőség kialakulását eredményezheti. A kezelés abbahagyása ennélfogva megvonási és visszacsapási tünetekhez vezethet (lásd még 4.4 pont). Pszichés függőséggel járó esetek is előfordulhatnak. Abúzus eseteiről is beszámoltak.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.





Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: anxiolyticumok

ATC-kód: N05 BA03

Hatásmechanizmus
A medazepam az 1,4-benzodiazepinek csoportjába tartozó pszichotrop anyag, melynek támadáspontja a gamma-aminovajsav (GABA) transzmissziós rendszer. A specifikus benzodiazepin-receptorokhoz (BZD-receptorok) alacsony-közepes aktivitással kötődik. A központi idegrendszer benzodiazepin receptorai szoros funkcionális kapcsolatban állnak a GABAerg transzmitter rendszer receptoraival. A benzodiazepin receptorokhoz való kötődést követően a medazepam erősíti a GABAerg átvitelgátló hatását. Fokozza a GABA gátló hatását a limbikus rendszerben és a subcorticalis területeken. Anxiolitikus hatása révén csökkenti a szorongást, oldja az emocionális feszültséget, nyugtalanságot, megszünteti a kóros pszichés állapot következtében kialakult vegetatív zavarokat. Szedativ és izomrelaxáló hatása gyenge, ezért nappali anxiolitikumként alkalmazható. Emellett gyenge hipnotikus hatása is van. Magasabb dózisokban az izomtónust csökkentő és antikonvulzív hatással is rendelkezik.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Per os alkalmazást követően gyorsan felszívódik a gastrointestinalis traktusból. A maximális plazmakoncentrációt kb. 30-90 perc múlva éri el. A szabad medazepam plazmabeli mennyisége kb. 0,2%.

Eloszlás
Plazmakoncentrációi egyenesen arányosak a dózissal és fordítottan arányosak az életkorral. Átjut a vér-agy-gáton és erősen lipidoldékony. Átlagos biológiai felezési ideje a plazmában átlagosan 54 óra (20-360 óra). Felezési ideje bifázisos: a kezdeti gyors megoszlási fázist egy elnyújtott, egy-két napig tartó terminális eliminációs fázis követi. A plazma eliminációs féléletideje az első fázisban rövid, kb. 2 óra, mert gyorsan átalakul metabolitjaivá. Nagy mértékben kötődik a plazmafehérjékhez. Fehérjekötődése jelentősen csökken az életkorral.

Biotranszformáció
A medazepam hatása tulajdonképpen az aktív metabolitokon keresztül (dezmetil-medazepam, diazepam, dezmetil-diazepam, oxazepam) jön létre, azaz a medazepam gyógyszer előanyagként (prodrug) viselkedik.
Hosszabb időn keresztül történő adagolás esetén kumuláció révén a leghosszabb féléletidejű metabolit, a dezmetil-diazepam válik a fő metabolittá.

Elimináció
Döntően a májban metabolizálódik: dezmetil-medazepamra és dezmetil-diazepamra. A diazepam eliminációs féléletideje 20-100 óra, a dezmetil-diazepamé 50-80 óra. Felezési idejük a plazmában csecsemőkben, időskorúakben és vese- vagy májbetegekben megnyúlik. A kiválasztódás túlnyomórészt renálisan, kisebb részben biliárisan történik.
Az oxazepam a májban glükuronizálódik, majd túlnyomórészt a veséken keresztül választódik ki. Terminális féléletideje 6-25 óra.
A medazepam placentális transzferét illetően vizsgálatok nem állnak rendelkezésre, de aktív metabolitjai a placentán gyorsan és maradéktalanul átjutnak. Köldökzsinórvérben mért koncentrációi az anyai vérben mérteknek kétszerese. A medazepam és aktív metabolitjai kiválasztódnak az anyatejben. Metabolizmusa és kiválasztása az újszülöttekben egyénileg igen változó.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás: Az akut toxicitási vizsgálatok különösebb érzékenységet nem igazoltak.
Krónikus toxicitás: Különböző állatfajokban végzett kísérletek nem bizonyítottak gyógyszerfüggő elváltozást.
Mutagenitás, karcinogenitás: Több vizsgálat utalt a medazepam mutagén potenciáljára, de csak az emberi terápiás dózistartományt jelentősen meghaladó adagoknál.
A hosszú ideig tartó kezelést igénylő karcinogenitási vizsgálatok nem állnak rendelkezésre.
Teratogenitás: Fejlődési rendellenességek tekintetében a terápiás dózisban végzett benzodiazepin kezelés a korai terhességben kis rizikójúnak mutatkozik, azonban egyes epidemiológiai tanulmányok a farkastorok irányában fokozott rizikót mutattak ki.
Esetismertetésekben beszámoltak az anyai túladagolás, mérgezés esetében a prenatalisan exponált gyerekeknél fejlődési rendellenességekről és mentális retardációról.
Embriotoxicitás: Állatkísérletes vizsgálatok a hosszú időn át kezelt anyaállatok utódainál viselkedési zavarokat mutattak ki.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

50 db tabletta átlátszó, borostyán sárga PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.


Megjegyzések (egy üres kereszt) a gyógyszerkészítmény pszichotrop készítménynek minősül. Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on, az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen,
Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-4454/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma:1995. január 11.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. október 15.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2019. január 25.



9

OGYÉI/4789/2019




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség:
Terhesség alatt csak pontos indikáció alapján, fokozott ellenőrzés mellett, csak az előny/kockázat gondos mérlegelésével rendelhető (főleg annak első és utolsó trimeszterében). A medazepam placentán való átjutásának mértéke függ az anya, illetve a magzat plazmafehérjéinek gyógyszerkötő képességétől, illetve befolyásolja azt a terhesség ideje, a keringő szabad zsírsavak mennyisége az anya, illetve a magzat plazmájában.
Fejlődési rendellenességek szempontjából a terápiás dózisban végzett benzodiazepin kezelés a korai terhességben alacsony rizikójúnak mutatkozik annak ellenére, hogy egyes epidemiológiai tanulmányok a farkastorok irányában fokozott rizikót mutattak ki. Esetismertetésekben beszámoltak az anyai túladagolás, mérgezés esetében a prenatalisan exponált gyerekeknél fejlődési rendellenességekről és mentális retardációról.
Amennyiben az anyának az orvos a terhesség utolsó heteiben is előírja a gyógyszer szedését, szülés után a csecsemőnél a szer hatásának megfelelő tünetek mutatkozhatnak, mint pl. hipotónia, hiporeflexia, hypothermia, respiratorikus depresszió, később pedig a szernek a csecsemő szervezetéből történő kiürülése kapcsán elvonási tünetek (hiperaktivitás, izgatottság, hipotónia, gyenge szopási reflex stb.) jelentkezhetnek. A szüléskor alkalmazott medazepam az ún. "floppy-infant syndroma" fellépéséhez vezethet.

Szoptatás:
A gyógyszer, illetve aktív metabolitjai jelentős hányadban választódnak ki az anyatejbe, ezért szoptatáskor nem adható. Újszülöttben a fehérjekötődésre vonatkozó lehetséges kompetíció hyperbilirubinaemiát okozhat, emellett a medazepam az újszülöttekben lényegesen lassabban metabolizálódik, mint gyermekekben és felnőttekben.