Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PANTOPRAZOL SANDOZ 20MG GYNEDV-ELLENÁLLÓ TABL 28XBUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kereskedelmi Kft.
Hatástani csoport:
A02BC Proton pumpa inhibítorok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20551/03
Hatóanyagok:
PantoprazolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
458 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy458,000,00
Üzemi baleset458,000,00
Általános222,00236,00
Teljes0,00458,00
Egyedi engedélyes0,00458,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek és 12 éves vagy annál idősebb serdülők:

Gastro-oesophagealis reflux betegség tünetei
A javasolt per os adag naponta egy Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta. A tünetek enyhülése általában 2-4 héten belül következik be. Ha ez nem elegendő, a gyógyulás általában további 4 héten belül bekövetkezik. Ha a tünetek enyhülése megtörtént, a tünetek visszatérése a szükség esetén, igény szerint alkalmazott napi egyszeri egy darab 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta adagolásával kontroll alatt tartható. A folyamatos kezelésre való áttérés megfontolható abban az esetben, ha az igény szerint folytatott kezeléssel a tünetek kielégítő kontrollja nem tartható fent.

Reflux oesophagitis hosszú távú kezelése és a relapszus megelőzése
Hosszú távú kezelésre naponta egy Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta fenntartó adag javasolt, ami napi 40 mg pantoprazolra emelhető, ha relapszus jelentkezik. Erre az esetre Pantoprazol Sandoz 40 mg gyomornedv-ellenálló tabletta áll rendelkezésre. A relapszus gyógyulása után az adag ismét 20 mg pantoprazolra csökkenthető.

Felnőttek

Nem-szelektív, nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) okozta gastroduodenalis fekélyek prevenciója a folyamatos NSAID-kezelést igénylő, veszélyeztetett betegeknél
A javasolt per os adag naponta egy Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta.

Különleges betegcsoportok

Májkárosodás
Súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetén a napi 20 mg pantoprazol adagot nem szabad túllépni (lásd 4.4 pont).

Vesekárosodás
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél az adag módosítása nem szükséges (lásd 5.2 pont).

Idősek
Idős betegeknél az adag módosítása nem szükséges (lásd 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
Mivel ebben a korcsoportban korlátozottak a biztonságosságra és hatásosságra vonatkozó adatok, a Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta 12 év alatti gyermekek kezelésére nem ajánlott (lásd 5.2 pont).

Az alkalmazás módja

A tablettát étkezés előtt egy órával, kevés vízzel, egészben kell bevenni, és nem szabad összerágni vagy összetörni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Májkárosodás
Súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél a pantoprazol-kezelés alatt a májenzimszinteket rendszeresen ellenőrizni kell, különösen hosszan tartó kezelés esetén. A májenzimszintek emelkedése esetén a kezelést fel kell függeszteni (lásd 4.2 pont).

NSAID-okkal történő együttes kezelés
A Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta nem-szelektív, nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) okozta gastroduodenalis fekélyek megelőzésére történő alkalmazását olyan betegekre kell korlátozni, akik folyamatos NSAID-kezelést igényelnek, és akiknél fokozottan fennáll a gastrointestinalis szövődmények kialakulásának veszélye. A fokozott kockázatot az egyéni rizikófaktorok alapján kell értékelni, pl. magas életkor (65 év felett), az anamnézisben szereplő gyomor- vagy nyombélfekély, ill. a tápcsatorna felső szakaszából eredő gastrointestinalis vérzés.

Gastricus malignitás
A pantoprazolra adott tüneti válasz elfedheti a gastricus malignitás tüneteit és késleltetheti a diagnózist. Bármely figyelmeztető tünet megjelenésekor (pl. jelentős akaratlan testtömeg-csökkenés, visszatérő hányás, dysphagia, haematemesis, anaemia vagy melaena) és ha gyomorfekély, vagy annak gyanúja áll fenn, a malignitás lehetőségét ki kell zárni.

Amennyiben a tünetek a megfelelő kezelés ellenére is fennállnak, megfontolandó további vizsgálatok elvégzése.

HIV-proteáz-gátlókkal való együttes alkalmazás
Pantoprazol együttes alkalmazása HIV-proteáz-gátlókkal, például atazanavirral, melyeknek felszívódása a savas gyomor pH-tól függ, nem ajánlott a biohasznosulásuk szignifikáns csökkenése miatt (lásd 4.5 pont).

A B12-vitamin felszívódására gyakorolt hatás
A pantoprazol, mint az összes savcsökkentő gyógyszer, a hypo- vagy achlorhydria következtében csökkentheti a B12-vitamin (cianokobalamin) felszívódását. Erre hosszan tartó kezelés és megfelelő klinikai tünetek esetén gondolni kell csökkent B12-vitamin-készlettel rendelkező vagy a B12-vitamin felszívódását csökkentő kockázati tényezőkkel bíró betegek esetén.

Hosszú távú kezelés
Hosszú távú kezeléskor, különösen akkor, ha a kezelés időtartama meghaladja az 1 évet, a betegeket rendszeres megfigyelés alatt kell tartani.

Gastrointestinalis bakteriális fertőzések
A Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tablettával történő kezelés baktériumok, például Salmonella és Campylobacter vagy C. difficile által okozott gastrointestinalis fertőzések enyhén emelkedett kockázatához vezethet.
A pantoprazol, mint minden protonpumpa-gátló, várhatóan megnöveli a felső gastrointestinalis rendszerben normál körülmények között jelenlévő baktériumok számát.

Hypomagnesaemia
A legalább 3 hónapon, és a legtöbb esetben egy éven keresztül protonpumpa-gátlókkal, mint például pantoprazollal kezelt betegekben ritkán súlyos hypomagnesaemiáról számoltak be. A hypomagnesaemia olyan súlyos tünetekkel jelentkezhet, mint például kimerültség, tetania, delirium, convulsio, szédülés, kamrai ritmuszavar, mely tünetek gyakran észrevétlenül kezdődnek és eleinte figyelmen kívül hagyják őket. A hypomagnesaemia hypocalcaemiához és/vagy hypokalaemiához vezethet (lásd 4.8 pont). A legtöbb érintett betegben a hypomagnesaemia (és a hypomagnesaemiához társuló hypocalcaemia és/vagy hypokalaemia) javult a magnéziumpótló terápia, és a protonpumpa-gátlókkal való kezelés abbahagyása hatására.

Az orvosnak fontolóra kell venni a magnéziumszint ellenőrzését a kezelés megkezdése előtt és rendszeres időközönként a kezelés során azoknál a betegeknél, akik várhatóan hosszú távú protonpumpa-gátló-terápiában részesülnek, vagy egyidejűleg digoxint, vagy olyan gyógyszereket szednek, melyek hypomagnesaemiát okozhatnak (pl. diuretikumok).

Csonttörések
A protonpumpa-gátlók főként nagy adagok és hosszú távú alkalmazás során (több mint 1 év), mérsékelten növelhetik a csípő-, csukló- és gerinctörések kockázatát, főként idősekben, vagy olyan betegeknél, akiknél egyéb ismert kockázati tényezők is fennállnak. Megfigyeléses vizsgálatok szerint a protonpumpa-gátlók 10-40%-kal növelik meg a törések kockázatát. A kockázatnövekedéshez részben egyéb kockázati tényezők is hozzájárulhatnak. Az osteoporosis kockázatának kitett betegeknek az érvényes klinikai irányelveknek megfelelő ellátásban, valamint megfelelő D-vitamin- és kalcium-bevitelben kell részesülniük.

Subacut cutan lupus erythematosus (SCLE)
A protonpumpa-gátlók használata nagyon ritkán kapcsolatba hozható SCLE esetekkel. Elváltozások esetén, különösen, ha ez a bőr napnak kitett területén van, valamint ha ízületi fájdalommal társul, sürgősen orvoshoz kell fordulni és meg kell fontolni a Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta adagolásának leállítását. Az SCLE előfordulása valamely protonpumpa-gátlóval történő korábbi kezelés esetén növelheti az SCLE esélyét más protonpumpa-gátlók használata esetén is.

Laboratóriumi vizsgálatokra gyakorolt zavaró hatás
A megnövekedett kromogranin-A- (CgA) szint zavarhatja a neuroendokrin tumorok vizsgálatait. Ezen kölcsönhatás elkerülése érdekében a Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tablettával történő kezelést legalább 5 nappal a CgA-mérés előtt fel kell függeszteni (lásd 5.1 pont). Amennyiben a CgA- és gasztrinszintek az eredeti mérés után nem térnek vissza a referenciatartományba, a protonpumpa-gátló-kezelés felfüggesztése után 14 nappal meg kell ismételni a mérést.

A Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta festéket és nátriumot tartalmaz
Ez a gyógyszer Ponceau 4R alumínium lakk azofestéket (E124) tartalmaz, ami allergiás reakciókat okozhat.

Ez a készítmény kevesebb, mint 1 mmol nátriumot (23 mg) tartalmaz gyomornedv-ellenálló tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
Előfordulhatnak olyan mellékhatások, mint szédülés és látászavarok (lásd 4.8 pont). Amennyiben ezek jelentkeznek, a beteg ne vezessen gépjárművet és ne kezeljen gépeket.


4.9 Túladagolás

Embernél a túladagolási tünetek nem ismertek.
Két perc alatt beadott, 240 mg-ig terjedő intravénás adagokat alkalmaztak, és ezek jól tolerálhatóak voltak. Mivel a pantoprazol erősen kötődik fehérjéhez, nehezen dializálható.

Az intoxikáció klinikai tüneteivel járó túladagolás esetén tüneti és szupportív kezelést kell alkalmazni, nincs specifikus kezelési ajánlás.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

pH-függő abszorpciójú gyógyszerek farmakokinetikája
A gyomorsav-elválasztás erőteljes és hosszan tartó gátló hatása miatt a pantoprazol akadályozhatja azoknak a gyógyszereknek a felszívódását, melyeknek orális biohasznosulása jelentős mértékben a gyomor pH-jától függ. Ilyenek pl. bizonyos azol-típusú gombaellenes szerek, mint a ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol és egyéb gyógyszerek, mint pl. az erlotinib.

HIV-proteáz-gátlók
Pantoprazol együttadása HIV-proteáz-gátlókkal, például atazanavirral, melyeknek felszívódása a savas gyomor pH-tól függ, nem ajánlott a biohasznosulásuk szignifikáns csökkenése miatt (lásd 4.4 pont).
Ha a proteáz-gátlók és a protonpumpa-gátlók együttadását elkerülhetetlennek ítélik meg, szoros klinikai monitorozás (pl. vírustiter) ajánlott. A napi 20 mg-os pantoprazol dózist nem szabad túllépni. A HIV-proteáz-gátlók adagolásának módosítására szükség lehet.

Kumarin-típusú véralvadásgátlók (fenprokumon vagy warfarin)
A pantoprazol együttadása warfarinnal vagy fenprokumonnal nem befolyásolta a warfarin és a fenprokumon farmakokinetikáját vagy az INR-t. Ugyanakkor megnövekedett INR-ről és protrombinidőről számoltak be a protonpumpa-gátlót és warfarint vagy fenprokumont egyidejűleg szedő betegek kapcsán. Az INR és a protrombinidő növekedése abnormális vérzéshez és akár halálhoz is vezethet. Pantoprazollal és warfarinnal vagy fenprokumonnal kezelt betegeknél az INR és a protrombinidő növekedésének monitorozása szükséges lehet.

Metotrexát
Protonpumpa-gátlók nagy dózisú metotrexáttal (pl. 300 mg) történő együttes adása esetén a metotrexátszint emelkedését jelentették egyes betegeknél. Azokban az esetekben, ahol nagydózisú metotrexáttal folytatják a kezelést, pl. daganatos megbetegedések vagy psoriasis, a pantoprazol átmeneti megvonása lehet megfontolandó.

Egyéb interakciós vizsgálatok
A pantoprazol a májban nagymértékben metabolizálódik a citokróm P450 enzimrendszeren keresztül. A fő metabolikus út a CYP2C19 enzimen keresztül történő demetiláció, és egyéb metabolikus utak, beleértve a CYP3A4 enzimen keresztül történő oxidációt.

Az olyan gyógyszerekkel végzett interakciós vizsgálatok, melyek szintén ezeken az utakon keresztül metabolizálódnak (karbamazepin, diazepám, glibenklamid, nifedipin és egy levonorgesztrelt és etinilösztradiolt tartalmazó orális fogamzásgátló), nem mutattak klinikailag jelentős kölcsönhatást.

A pantoprazol interakciója az ugyanezen enzimrendszeren metabolizálódó egyéb gyógyszerekkel vagy vegyületekkel nem zárható ki.

Számos interakciós vizsgálat eredménye szerint a pantoprazol nem befolyásolja a CYP1A2, CYP2C9, CYP2D6, CYP2E1 enzimeken metabolizálódó hatóanyagok [mint a koffein, teofillin (CYP1A2), piroxikám, diklofenák, naproxén (CYP2C9), metoprolol (CYP2D6), etanol (CYP2E1)] metabolizmusát, illetve nincs hatással a digoxin n-glükoproteinnel összefüggő felszívódására.

Antacidumok egyidejű alkalmazása során sem tapasztaltak kölcsönhatásokat.

Végeztek továbbá interakciós vizsgálatokat pantoprazol bizonyos antibiotikumokkal (klaritromicin, metronidazol, amoxicillin) történő együttadása tekintetében is, ahol nem találtak klinikailag jelentős kölcsönhatást.

A CYP2C19-et gátló vagy serkentő gyógyszerek
A CYP2C19 gátlói, mint a fluvoxamin, megnövelhetik a pantoprazol szisztémás expozícióját. Nagy dózisú pantoprazollal hosszú ideig kezelt vagy májkárosodott betegeknél a dózismódosítás megfontolható.
A CYP2C19-et és a CYP3A4 enziminduktorai, mint a rifampicin és a közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) csökkenthetik azon protonpumpa-gátlók plazmakoncentrációját, melyek ezen enzimrendszereken metabolizálódnak.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Mellékhatások (ADR-ek) kialakulásával a betegek kb. 5%-ánál kell számolni. A leggyakrabban jelentett mellékhatások, amik a betegek kb. 1%-ánál jelentkeztek, a hasmenés és a fejfájás voltak.

A lenti táblázat foglalja össze a pantoprazollal kapcsolatban jelentett mellékhatásokat, az alábbi gyakorisági kategóriáknak megfelelően csoportosítva:

Nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

A posztmarketing vizsgálatokból származó mellékhatások nem sorolhatók be egyik mellékhatás gyakorisági kategóriába sem, ezért ezek a mellékhatások "nem ismert" gyakoriságúként kerültek feltüntetésre.

Az egyes gyakorisági kategóriákban a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint lettek felsorolva.

1. táblázat: Klinikai vizsgálatokból és posztmarketing-vizsgálatokból származó, pantoprazollal kapcsolatos mellékhatások

Gyakoriság


Szervrendszer
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nagyon ritka
Nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


agranulocytosis
thrombocytopenia, leukopenia, pancytopenia

Immunrendszeri betegségek és tünetek


túlérzékenység
(köztük anaphylaxiás reakciók és anaphylaxiás shock)


Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


hyperlipidaemia
és a zsírértékek növekedése
(trigliceridek,
koleszterin),
testtömeg-változások

hyponatraemia, hypomagnesaemia (lásd 4.4 pont), hypocalcaemia, hypokalaemia
Pszichiátriai kórképek

alvászavarok
depresszió (és annak súlyosbodása)
dezorientáció (és annak súlyosbodása)
hallucináció, zavartság (különösen az arra hajlamos betegeknél, valamint a már meglévő tünetek súlyosbodása)
Idegrendszeri betegségek és tünetek

fejfájás, szédülés
ízérzészavarok

paraesthesia
Szembetegségek és szemészeti tünetek


látászavar / homályos látás


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
fundus mirigy polipok (benignus)

hasmenés, hányinger/ hányás, haspuffadás és felfúvódás, székrekedés, szájszárazság, hasi fájdalom és diszkomfortérzés


mikroszkópos colitis
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek

májenzim-értékek növekedése
(transzaminázok, gamma-GT)
bilirubinszint növekedése

hepatocellularis károsodás, sárgaság, hepatocellularis elégtelenség
A bőr- és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

bőrkiütés/
exanthema/
eruptio, viszketés
csalánkiütés,
angiooedema

Stevens-Johnson szindróma,
Lyell-szindróma,
erythema multiforme,
fényérzékenység,
subacut cutan lupus erythematosus (lásd 4.4 pont), gyógyszerreakció eosinophiliával és szisztémás tünetekkel (DRESS szindróma)
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

csípő-, csukló- vagy gerinctörések (lásd 4.4 pont)
arthralgia,
myalgia

Izomgörcs2
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek




interstitialis nephritis (akár veseelégtelenség kialakulásával)
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek


gynaecomastia


Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

asthenia, fáradtság
és rossz közérzet
testhőmérséklet-emelkedés, perifériás ödéma



1 Hypocalcaemia és/vagy hypokalaemia a hypomagnesaemia megjelenésével függhet össze (lásd 4.4 pont).
2 Izomgörcs az elektrolit-zavar következményeként.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Gyomorsavval kapcsolatos betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek. Protonpumpa-gátlók.
ATC kód: A02BC02

Hatásmechanizmus
A pantoprazol szubsztituált benzimidazol, ami a parietális sejtek protonpumpájára hatva specifikusan gátolja a gyomor sósavszekrécióját.

A pantoprazol a parietális sejtek savas környezetében aktív formájává átalakulva gátolja a H+-K+-ATP-áz enzimet, azaz a gyomorban történő sósavtermelés utolsó lépését. A gátlás dózisfüggő, és mind a bazális, mind a stimulált savszekrécióra hat. A legtöbb betegnél a tünetmentesség 2 héten belül elérhető. Más protonpumpa-gátlókhoz és H2-receptor-blokkolókhoz hasonlóan a pantoprazol-kezelés csökkenti a gyomor savasságát, ennek következtében a savasság csökkenésével arányosan fokozódik a gasztrin mennyisége. A gasztrinszint emelkedése reverzibilis. Mivel a pantoprazol a sejtek receptorszintjétől távol kötődik az enzimhez, a hatóanyag más stimuláló anyagoktól (acetilkolin, hisztamin, gasztrin) függetlenül képes a savszekréciót gátolni. A hatás ugyanaz, akár per os, akár intravénásan adják a készítményt.

Farmakodinámiás hatások
Pantoprazol hatására az éhgyomri gasztrinszintek emelkednek. Rövid távú alkalmazáskor ezek a legtöbb esetben nem haladják meg a normálérték felső határát. Hosszan tartó kezeléskor a gasztrinszintek a legtöbb esetben megkétszereződnek. Túlzott növekedés azonban csak egyedülálló esetekben fordul elő. Ennek eredményeként az esetek csekély számában a gyomor specifikus endokrin sejtjei (enterokromaffin-szerű - enterochromaffin like - ECL) számának enyhe-, közepes fokú emelkedését figyelték meg a hosszan tartó kezelés során (egyszerű hyperplasiától az adenomatosus hyperplasiáig). Azonban az eddig végzett vizsgálatok szerint az állatkísérletekben előforduló karcinogén prekurzorok (atípusos hyperplasia) vagy gastricus carcinoidok képződését emberben eddig nem figyelték meg (lásd 5.3 pont).

A szekréciót gátló gyógyszerekkel végzett kezelés alatt a savszekréció csökkenésére adott válaszként a szérum gasztrinszint emelkedik. A gyomor csökkent aciditása miatt a CgA is emelkedik. A megnövekedett CgA-szint zavarhatja a neuroendokrin tumorok vizsgálatait.
A rendelkezésre álló, publikált bizonyítékok arra utalnak, hogy a protonpumpa-gátlókat a CgA-mérések előtt 5-14 nappal fel kell függeszteni. Ez lehetővé teszi, hogy a PPI-kezelést követően esetleg hamisan emelkedett CgA-szint visszatérjen a referenciatartományba.

Az állatkísérletek eredményei szerint egy évnél hosszabb ideig tartó pantoprazol-kezelés esetén nem zárható ki a pajzsmirigy endokrin paramétereire gyakorolt hatás.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A pantoprazol gyorsan felszívódik, és a maximális plazmakoncentráció már egyetlen 20 mg-os adag egyszeri per os adása után elérhető. A kb. 1-1,5 mikrogramm/ml-es maximális szérumkoncentrációk a beadás után átlagosan kb. 2-2,5 óra múlva kialakulnak, és ezek az értékek ismételt adagolás után is állandóak maradnak.
A farmakokinetikai jellemzők az egyszeri és ismételt adagolás után nem változnak. A pantoprazol plazmakinetikája 10-80 mg dózistartományban mind orális, mind intravénás adás esetén lineáris.
Az abszolút biohasznosulás tabletta esetében 77% körüli. Az étkezés során történt bevétel nem volt hatással az AUC, a maximális szérumkoncentráció és a teljes biohasznosulás értékére, mindössze a latenciaidő változékonysága nő meg.

Eloszlás
A pantoprazol szérumfehérje-kötődése kb. 98%-os. A megoszlási térfogat kb. 0,15 l/ttkg.

Biotranszformáció
A hatóanyag szinte kizárólag a májban metabolizálódik. A metabolizáció fő útvonala a CYP2C19 enzimen keresztül történő demetiláció, szulfát konjugációval és egyéb metabolikus utak, beleértve a CYP3A4 enzimen keresztül történő oxidációt.

Elimináció
A terminális felezési idő kb. 1 óra és a clearance 0,1 l/óra/ttkg. Néhány esetben előfordult az elimináció megnyúlása. A pantoprazol parietális sejtek protonpumpájához történő specifikus kötődése következtében az eliminációs felezési idő nem korrelál a hatás (savszekréció gátlása) jóval hosszabb időtartamával. A pantoprazol-metabolitok kiválasztódásának fő útvonalát (kb. 80%) a renalis excretio képezi, a többi a széklettel választódik ki. A szérumban és a vizeletben lévő fő metabolit a dezmetil-pantoprazol, ami szulfáttal konjugálódik. A fő metabolit felezési ideje (kb. 1,5 óra) nem hosszabb, mint a pantoprazolé.

Különleges betegcsoportok

Gyengén metabolizálók
Az európai populáció megközelítően 3%-a nem rendelkezik működőképes CYP2C19 enzimmel, és akiket ezért gyengén metabolizálóknak nevezünk. Ezen betegeknél a pantoprazol metabolizmusát valószínűleg a CYP3A4 enzim végzi. Egyszeri 40 mg pantoprazol adása után a plazmakoncentráció-idő görbe alatti átlagos terület (AUC) megközelítőleg hatszor nagyobb volt a gyengén metabolizálóknál, mint a működő CYP2C19 enzimmel rendelkező (kiterjedten metabolizálók) betegeknél. Az átlagos plazma csúcskoncentráció kb. 60%-kal nőtt. Ennek azonban a pantoprazol adagolására nézve nincs jelentősége.

Vesekárosodás
A pantoprazol vesekárosodásban szenvedő betegeknél történő alkalmazásakor (beleértve a dializált betegeket is) nem szükséges a dózis csökkentése. Akárcsak az egészséges egyéneknél, a pantoprazol felezési ideje rövid. A pantoprazolnak csak nagyon kis mennyisége dializálható. Bár a fő metabolit felezési ideje közepes mértékben meghosszabbodik (2-3 óra), a kiválasztódás gyors marad, és így akkumuláció nem jön létre.

Májkárosodás
Bár májcirrózisban (a Child-féle stádiumbeosztás szerinti A és B stádium) a felezési idő 3-6 óra közötti értékre nő és az AUC-értékek 3-5-szörösre nőnek, a maximális szérumkoncentráció csak kis mértékben, az egészséges alanyokhoz viszonyítva 1,3-szeresére nő.

Idősek
Az idős önkénteseknél a fiatalokhoz képest az AUC és Cmax kismértékben emelkedik, azonban klinikailag ez sem jelentős.

Gyermekek és serdülők
5-16 éves gyermekeknél egyszeri per os 20 mg vagy 40 mg pantoprazol adását követően az AUC és Cmax értékek a felnőttekének megfelelően alakultak.
2-16 éves gyermekeknél egyszeri 0,8 vagy 1,6 mg/ttkg pantoprazol intravénás adását követően nem volt jelentős kapcsolat a pantoprazol clearance-e és az életkor vagy testtömeg között. Az AUC-érték és a megoszlási térfogat megfelelt a felnőtteknél mért adatokkal.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási és genotoxicitási - vizsgálatokból származó nem-klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

Patkányokon végzett kétéves karcinogenitási vizsgálatokban neuroendokrin daganatokat észleltek. Ezen kívül, az egyik vizsgálatban a patkányok előgyomrában squamosus-sejtes papillomát találtak. A szubsztituált benzimidazolok által a gastricus carcinoidok kialakulásához vezető mechanizmust alaposan megvizsgálták, és azt a következtetést vonták le, hogy ez egy, a patkányokban a krónikus, nagydózisú kezelés alatt kialakuló, masszívan emelkedett szérum gasztrinszintre adott szekunder reakció. A rágcsálókon folytatott kétéves vizsgálatokban patkányoknál és nőstény egereknél a májdaganatok számának növekedését találták, amit a pantoprazol nagymértékű hepatikus metabolizációjával magyaráztak.

A legmagasabb dózissal (200 mg/ttkg) kezelt patkányok csoportjában a pajzsmirigy daganatos elváltozásainak enyhe emelkedését észlelték. Ezeknek a neoplasiáknak a kialakulása a tiroxin patkánymájban zajló metabolizmusának pantoprazol okozta megváltozásával függ össze. Mivel a terápiás dózis emberben alacsonyabb, pajzsmirigyre gyakorolt mellékhatások kialakulása nem várható.

A csontfejlődés értékelésére tervezett peri-posztnatális patkány reprodukciós vizsgálatban az utódok toxicitásának jeleit (mortalitást, alacsonyabb átlagos testtömeg-értéket, alacsonyabb átlagos testtömeg-növekedést és csökkent csontfejlődést) figyelték meg a humán klinikai expozíció megközelítőleg kétszeresénél (Cmax). A helyreállási időszak végén a csontparaméterek hasonlóak voltak a csoportok között, és a testtömegek is a reverzibilitás irányába mutattak a gyógyszermentes helyreállási fázist követően. A megnövekedett mortalitást csak az elválasztás előtti patkányoknál (21 napos korig) jelentették, Megnövekedett mortalitásról kizárólag az elválasztás előtt álló (legfeljebb 21 napos életkorú) patkánykölyköknél számoltak be, ami becslések szerint legfeljebb 2 éves korú gyermekeknek felel meg. E megállapítás relevanciája a gyermek korcsoportra nem tisztázott. Egy korábbi, peri-posztnatális vizsgálatban patkányoknál kissé alacsonyabb dózisokban 3 mg/ttkg-nál nem észleltek kedvezőtlen hatásokat ellentétben az 5 mg/ttkg-os dózissal.

A vizsgálatok nem találtak a fertilitás romlására vagy teratogén hatásra utaló bizonyítékot.

A placentán való átjutását patkányokon vizsgálták, és azt találták, hogy az a vemhesség előrehaladtával fokozódott. Ennek következtében a pantoprazol koncentrációja a magzatban röviddel az ellés előtt magasabb.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Al/OPA/Al/PVC buborékcsomagolás: 7, 10, 14, 15, 20, 28, 30, 50, 56, 56×1, 60, 84, 90, 98, 100, 100×1, 140 db tabletta.
Nedvességmegkötő betéttel ellátott, polipropilén csavaros kupakkal lezárt HDPE tartály: 7, 14, 28, 98, 100, 250, 500 db tabletta

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Al/OPA/Al/PVC buborékcsomagolás:
3 év

HDPE tartály:
3 év
A tartály első felbontása után 6 hónap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Hungária Kft.
1114 Budapest, Bartók Béla út 43-47.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20551/01 (14× buborékcsomagolásban)
OGYI-T-20551/02 (15× buborékcsomagolásban)
OGYI-T-20551/03 (28× buborékcsomagolásban)
OGYI-T-20551/04 (30× buborékcsomagolásban)
OGYI-T-20551/05 (14× tartályban)
OGYI-T-20551/06 (28× tartályban)
OGYI-T-20551/13 (7× tartályban)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2008. május 5.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. június 29.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. január 6.
11





OGYÉI/53783/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhes nők tekintetében rendelkezésre álló közepes mennyiségű adat (300-1000 terhességi kimenetel) nem jelez malformatív vagy foeto/neonatalis toxikus hatást a Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tablettánál.

Az állatkísérletek reproduktív toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont).

Elővigyázatosságként a Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta alkalmazása terhesség során lehetőség szerint kerülendő.

Szoptatás
Az állatkísérletek azt mutatták, hogy a pantoprazol kiválasztódik az anyatejbe. A pantoprazol humán anyatejbe történő kiválasztódásával kapcsolatban nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű információ, de beszámoltak arról, hogy kiválasztódik az emberi anyatejbe. Az újszülötteket/csecsemőket érintő kockázat nem zárható ki. Ennek megfelelően a szoptatás, illetve a Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tablettával történő kezelés megszakításáról/felfüggesztéséről a döntésnél mérlegelni kell a szoptatás előnyét a csecsemő számára, illetve a Pantoprazol Sandoz 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta-kezelés előnyét az anya számára.

Termékenység
Állatkísérletekben a pantoprazol adását követően nem volt a termékenység károsodására utaló bizonyíték (lásd 5.3 pont).