Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

AZALIA 75UG FILMTABLETTA 28X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
G03AC Progesztogének
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20553/01
Hatóanyagok:
DesogestrelumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Eredeti csomagolásban
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A fogamzásgátló hatás eléréséhez az Azaliát az utasítás szerint kell alkalmazni (lásd "Hogyan kell szedni az Azaliát" és "Hogyan kell elkezdeni az Azalia szedését").

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
Nem végeztek klinikai vizsgálatokat vesekárosodásban szenvedő betegeknél.

Májkárosodás
Nem végeztek klinikai vizsgálatokat májelégtelenségben szenvedő betegeknél. Mivel a szteroid hormonok metabolizmusa csökkent lehet a súlyos májbetegségben szenvedő nőknél, az Azalia alkalmazása ezeknél a nőknél nem javallt, amíg a májfunkciós értékek vissza nem térnek a normál értékre (lásd 4.3 pont).

Gyermekek és serdülők
Az Azalia biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb serdülőknél nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazás.

Hogyan kell szedni az Azaliát
A tablettákat minden nap megközelítőleg ugyanabban az időben kell bevenni úgy, hogy a két tabletta bevétele között mindig 24 óra teljen el. Az első tablettát a menstruáció első napján kell bevenni. Ezt követően folyamatosan egy tablettát kell szedni naponta, akkor is, ha esetleg vérzés jelentkezne. A csomag befejezése után közvetlenül másnap kell a következő csomagot elkezdeni.

Hogyan kell elkezdeni az Azalia szedését

A megelőző hónapban hormonális fogamzásgátló készítményt nem alkalmazó nők esetén:
A tabletta szedését a menstruációs ciklus első napján kell elkezdeni (a menstruációs vérzés jelentkezésének első napja). A tabletta szedésének elkezdése a 2-5. napon is lehetséges, azonban ekkor az első ciklusban barrierelvű fogamzásgátló eszköz használata ajánlott a tablettaszedés első hét napján.

Első trimeszterben elvégzett terhességmegszakítás után:
Az első trimeszterben történt terhességmegszakítás után azonnal ajánlott elkezdeni a gyógyszer szedését. Ebben az esetben nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló eszköz használata.

Szülés vagy a második trimeszterben történt terhességmegszakítás után:
A nőnek azt kell javasolni, hogy a tabletta szedését a szülést vagy a második trimeszterben történt abortuszt követő 21-28. nap között kezdje el. Ha később kezdi el szedni, fel kell hívni a figyelmét, hogy használjon kiegészítő mechanikus fogamzásgátló módszert a tabletta szedésének első 7 napján. Ha azonban a közösülés már megtörtént, akkor az Azalia szedésének tényleges megkezdése előtt a terhességet ki kell zárni, vagy a nőnek meg kell várnia az első menstruációs ciklusát.

A szoptató anyákra vonatkozó további útmutatásokat lásd a 4.6 pontban.

Az Azalia szedésének elkezdési módja a korábban egyéb fogamzásgátló módszert alkalmazó nők esetén
Egyéb kombinált hormonális fogamzásgátlóról (kombinált orális fogamzásgátló (COC), hüvelygyűrű, transzdermális tapasz) való áttérés:
Az Azalia szedését lehetőleg a korábban alkalmazott COC-készítmény utolsó aktív tablettájának (utolsó, hatóanyagot tartalmazó tablettájának) bevételét követő napon, illetve a hüvelygyűrű vagy a transzdermális tapasz eltávolításának napján kell elkezdeni. Ilyen esetekben kiegészítő fogamzásgátlásra nincs szükség.
Nem minden fogamzásgátló módszer érhető el az Európai Unió egyes tagországaiban.

Legkésőbben a szokásos tabletta-, tapasz- vagy gyűrűmentes napot követő napon, illetve a korábbi kombinált hormonális fogamzásgátló placebotablettás időszakában kezdhető el az Azalia szedése. Azonban ekkor kiegészítő, barrierelvű fogamzásgátló eszköz használata ajánlott a tablettaszedés első hét napján.

Csak progesztogént tartalmazó módszerről (minitabletta, injekció, implantátum), vagy progesztogént felszabadító intrauterin rendszerről (IUS) áttérő nők esetén:
A minitablettát szedő nők bármikor elkezdhetik a filmtabletta szedését (az implantátumot vagy IUS-t használók az implantátum eltávolításának napján, az injekciós készítménnyel kezelt nők a következő injekció esedékessé válásának napján).

Teendők a tabletta bevételének kimaradása esetén
A fogamzásgátló hatékonyság csökkenhet, amennyiben a két tabletta bevétele között 36 óránál hosszabb idő telt el. Abban az esetben, ha kevesebb mint 12 óra telt el az esedékes tabletta bevételének időpontja óta, akkor az elfelejtett tablettát mielőbb pótolni kell, és a következő tablettát a szokásos időben kell bevenni. Abban az esetben, ha több mint 12 óra telt el az esedékes tabletta bevételének tervezett időpontja óta, kiegészítő fogamzásgátló módszert kell alkalmazni az elkövetkező 7 napon. Ha a tabletta bevételének elmulasztása a tabletta szedésének első hetében történt és nemi együttlétre került sor a kimaradt tablettabevétel hetében, akkor a terhesség lehetőségével számolni kell.

Javallatok gastrointestinalis rendellenességek esetére
Súlyos gastrointestinalis tünetek fennállásakor a hatóanyagok felszívódása csökkenhet. Ebben az esetben kiegészítő fogamzásgátló eszköz használata szükséges.
Amennyiben hányás jelentkezne a tabletta bevételét követő 3-4 órán belül, előfordulhat, hogy a felszívódás nem teljes. Ilyen esetben a "Teendők a tabletta bevételének kimaradása esetén" című részben található tanácsokat kell követni.

Orvosi vizsgálatok a kezelés ideje alatt
A gyógyszer felírása előtt részletes anamnézist kell felvenni, és a terhesség kizárása érdekében gondos nőgyógyászati vizsgálat javasolt. A gyógyszer felírása előtt a vérzési rendellenességeket, mint például az oligomenorrhoeát és az amenorrhoeát ki kell vizsgálni. Az ellenőrzések közötti időszak minden esetben az adott körülményektől függ. Ha elképzelhető, hogy a felírt készítmény hatással lehet egy látens vagy manifeszt megbetegedésre (lásd 4.4 pont), akkor a kontrollvizsgálatokat annak megfelelően kell időzíteni.

Az Azalia rendszeres szedése ellenére vérzészavarok léphetnek fel. Ha a vérzés túl gyakori és szabálytalan, másik fogamzásgátló módszer alkalmazását kell mérlegelni. Ha a tünetek továbbra is fennállnak, a szervi okot ki kell zárni.

A kezelés alatt jelentkező amenorrhoea kezelése attól függ, hogy a tablettát az utasításnak megfelelően szedték-e, és terhességi teszt elvégzését is magában foglalhatja.

Terhesség esetén a kezelést le kell állítani.

A nőket tájékoztatni kell arról, hogy az Azalia nem véd a HIV- (AIDS) fertőzéssel, illetve más, szexuális úton terjedő betegségekkel szemben.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Amennyiben az alábbiakban felsorolt állapotok/ kockázati tényezők közül bármelyik fennáll, a progesztogén alkalmazásának előnyeit minden egyes nő esetében mérlegelni kell a lehetséges kockázatokkal szemben, és meg kell beszélni a nővel, mielőtt úgy dönt, hogy elkezdi az Azalia szedését. Amennyiben a felsorolt állapotok közül bármelyik súlyosabbá válik, kiújul vagy megjelenik, orvoshoz kell fordulni. A kezelőorvos ezután eldönti, hogy fel kell-e függeszteni az Azalia szedését.

A mellrák kockázata az életkor előrehaladtával általában fokozódik. Kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) szedése alatt annak kockázata, hogy mellrákot diagnosztizálnak, kismértékben megemelkedik. A szedés időtartamától függetlenül a kockázatnövekedés fokozatosan megszűnik a kombinált orális fogamzásgátlók szedésének befejezését követő 10 éven belül, viszont ezt a kockázatnövekedést a COC-t szedők életkora befolyásolja. 10 000 kombinált orális fogamzásgátló készítményt szedő nő körében (a COC-szedés abbahagyásától eltelt 10 évig) diagnosztizált esetek várt számát - összehasonlítva a COC-t soha nem szedő, azonos korcsoportú nőkével - az alábbi táblázat mutatja be.

Korcsoport
A COC-használók körében várható esetek száma
A COC-t nem használók körében várható esetek száma
16-19 év
4,5
4
20-24 év
17,5
16
25-29 év
48,7
44
30-34 év
110
100
35-39 év
180
160
40-44 év
260
230

A csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátlót (progestogen-only contraceptive - POC), így az Azaliát alkalmazók körében a kockázat feltehetően azonos mértékű, mint a kombinált orális fogamzásgátlók esetében. Azonban a POC-k esetén ez a tény kevésbé megalapozott. A mellrák COC szedésével összefüggő kockázatnövekedése alacsony a teljes élettartam alatti kockázathoz viszonyítva. A COC-szedők körében a diagnosztizált mellrákos esetek általában kevésbé előrehaladottak, mint a COC-t nem használóknál. A kombinált orális fogamzásgátlót szedő nőknél tapasztalható kockázatnövekedés oka lehet a korábbi diagnosztizálás, a készítmény biológiai hatása vagy e kettő kombinációja.

Mivel a progesztogének biológiai hatása a májrák esetén nem zárható ki, egyedi előny/kockázat értékelést kell készíteni a májrákra vonatkozóan.

Abban az esetben, ha akut vagy krónikus májműködési zavar alakul ki, a páciensnek szakorvoshoz kell fordulnia vizsgálatért, és tanácsot kell kérnie.

Epidemiológiai vizsgálatok a kombinált orális fogamzásgátlók alkalmazását a vénás thromboemboliás megbetegedések (VTE, mélyvénás thrombosis és tüdőembólia) fokozott gyakoriságával hozták összefüggésbe. Bár ezen vizsgálatok klinikai jelentősége a dezogesztrel-tartalmú fogamzásgátló készítmény használata esetén az ösztrogén-komponens hiánya mellett nem ismeretes, az Azalia szedése felfüggesztendő thrombosis kialakulása esetén. Betegség vagy műtét miatti tartós ágynyugalom esetén az Azalia szedésének felfüggesztése szintén mérlegelendő.
Azokat a nőket, akiknek a kórelőzményében thromboemboliás betegség szerepel, figyelmeztetni kell arra, hogy a betegség ismételten kialakulhat.

A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív, akár közvetlenül a kezelés megkezdését követően jelentkező tünetek esetén vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.

Bár a progesztogének hatással lehetnek a perifériás inzulin-rezisztenciára és a glükóztoleranciára, azonban nem állnak rendelkezésre bizonyítékok az antidiabetikumok alkalmazási módjának megváltoztatására a csak progesztogént tartalmazó tabletták esetén. Mindazonáltal a cukorbetegek gondos megfigyelése szükséges a tabletta szedésének első hónapjában.

Az Azalia szedésének megszakítását meg kell fontolni, ha az Azalia alkalmazásának ideje alatt tartósan magas vérnyomás alakul ki, vagy a jelentősen megnövekedett vérnyomás nem reagál megfelelően a vérnyomáscsökkentő kezelésre.

Az Azalia szedése az ösztradiol vérplazmaszintjének csökkenését okozza, amely megfelel a korai follikuláris fázisban mért szintnek. Jelenleg még nem tisztázott, hogy a csökkenésnek van-e klinikailag jelentős hatása a csont ásványianyag-összetételére.

A méhen kívüli terhesség megelőzése hagyományos, kizárólag progesztogént tartalmazó tablettákkal nem olyan eredményes, mint a kombinált orális fogamzásgátló készítményekkel, amelyet a kizárólag progesztogént tartalmazó tabletták alkalmazása során jelentkező ovulációk gyakori előfordulásával hoztak összefüggésbe. Amenorrhoea vagy hasi fájdalom fellépésénél a kivizsgálás során - differenciáldiagnosztikai módszerrel - figyelembe kell venni a méhen kívüli terhesség lehetőségét is, annak ellenére, hogy a készítmény tartósan gátolja az ovulációt.

Esetenként májfolt alakulhat ki, különösen azoknál a nőknél, akiknél korábban cholasma gravidarum fordult elő. A cholasma kialakulására hajlamos nők esetén a napfény és az ultraibolya sugárzás kerülendő az Azalia szedése alatt.

Bár nem bizonyítottak egyértelmű összefüggést a progesztogén-használat és a következő betegségek között, a terhesség ideje vagy nemi szteroidok használata alatt jelentkezhetnek a következő állapotok: cholestasissal összefüggő icterus és/vagy pruritus; epekőképződés; porphyria; szisztémás lupus erythematosus; haemolyticus uraemiás szindróma; Sydenham-chorea; terhességi herpesz; otosclerosis okozta halláscsökkenés; (örökletes) angioödéma.

Az Azalia hatásossága csökkenhet kihagyott tabletták (lásd 4.2 pont), gyomor-bélrendszeri zavarok (lásd 4.2 pont) esetén, vagy olyan gyógyszerek egyidejű alkalmazásakor, melyek csökkentik a dezogesztrel aktív metabolitjának, az etonogesztrelnek a plazmakoncentrációját (lásd 4.5 pont).

Laboratóriumi vizsgálatok
A kombinált orális fogamzásgátlókkal (COC) nyert adatok azt mutatják, hogy a fogamzásgátló szteroidok befolyásolhatják bizonyos laboratóriumi vizsgálatok eredményeit, köztük a máj-, pajzsmirigy-, mellékvese- és vesefunkciós biokémiai paramétereket, a (szállító) fehérjék szérumszintjét, pl. a kortikoszteroid-kötő globulinét és a lipid/lipoprotein frakciókét, a szénhidrát-anyagcsere paramétereit és az alvadási és fibrinolitikus paramétereket. Az eltérések általában a normálértékeken belül maradnak. Az, hogy ez milyen mértékben vonatkozik a csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátlókra, nem ismert.

Segédanyagok
Az Azalia filmtabletta 52,34 mg laktózt (laktóz-monohidrát formájában) is tartalmaz tablettánként. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban, vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Azalia nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Nem számoltak be súlyos, a készítmény túladagolásából származó egészségkárosodásról. A túladagolás tüneteiként émelygés, hányás, illetve fiatal leányok esetében csekély hüvelyi vérzés jelentkezhet. A készítménynek nincs antidotuma; szükség esetén tüneti kezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Gyógyszerkölcsönhatások

Figyelmeztetés: A potenciális gyógyszerkölcsönhatások felismerése érdekében az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek alkalmazási előírását el kell olvasni.

Egyéb gyógyszerek hatása az Azaliára
Interakciók léphetnek fel olyan gyógyszerekkel, amelyek mikroszomális enzimeket indukálnak, ami a nemi hormonok emelkedett clearance-ét eredményezheti, valamint áttöréses vérzéshez és/vagy a fogamzásgátló hatás csökkenéséhez vezethet.

Kezelés
Az enzimindukció már néhány nappal a kezelés után megfigyelhető. Maximális enzimindukció általában néhány héten belül jön létre. A gyógyszeres kezelés abbahagyása után az enzimindukció körülbelül 4 hétig tarthat.

Rövid távú kezelés
A májenzim-indukáló gyógyszerekkel vagy gyógynövénykészítményekkel kezelt nőket tájékoztatni kell, hogy az Azalia hatásossága csökkenhet. Az Azalia mellett mechanikus fogamzásgátló módszert kell alkalmazniuk. A mechanikus fogamzásgátló módszert az egyidejű gyógyszeres kezelés teljes ideje alatt és a májenzim-indukáló gyógyszerrel történő kezelés befejezése után 28 napig kell alkalmazni.

Hosszú távú kezelés
Az enzimindukáló gyógyszerrel hosszú távon kezelt nőknek egyéb, az enzimindukáló gyógyszerek által nem befolyásolt fogamzásgátló módszer ajánlott.

A fogamzásgátló hormonok clearance-ét növelő hatóanyagok (enzimindukció miatt csökkent fogamzásgátló hatás) pl.:
Barbiturátok, bozentán, karbamazepin, fenitoin, pirimidon, rifampicin, efavirenz és esetleg felbamát, grizeofulvin, oxkarbazepin, topiramát, rifabutin, és a közönsges orbáncfüvet (Hypericum perforatum-ot) tartalmazó gyógynövénykészítmények.

A fogamzásgátló hormonok clearance-ét különbözőképpen befolyásoló hatóanyagok
A hormonális fogamzásgátlókkal való együttes alkalmazáskor a HIV-proteáz-gátlók (pl. ritonavir, nelfinavir) és a nem nukleozid reverztranszkriptáz-gátlók (pl. nevirapin) számos kombinációja, és/vagy a Hepatitisz C-vírus (HCV) elleni gyógyszerekkel alkalmazott kombinációk (pl. boceprevir, telaprevir) növelhetik vagy csökkenhetik a progesztogének plazmakoncentrációit. E változások nettó hatása néhány esetben klinikailag releváns lehet.

Ezért az együttesen adott HIV/HCV-gyógyszerek előírását és a vonatkozó javaslatokat el kell olvasni a lehetséges interakciók miatt. Bármilyen kétely esetén a proteázgátlóval vagy a nem nukleozid reverztranszkriptázgátlóval kezelt nőknek kiegészítő, mechanikus fogamzásgátló módszert kell alkalmazniuk.

A fogamzásgátló hormonok clearance-ét csökkentő hatóanyagok (enzimgátlók)
Az erős (pl. ketokonazol, itrakonazol, klaritromicin), vagy közepesen erős (pl. flukonazol, diltiazém, eritromicin) CYP3A4-inhibitorok együttes alkalmazása növelheti a progesztogének, beleértve a dezogesztrel aktív metabolitja, az etonogesztrel szérumkoncentrációját is.

Az Azalia hatása egyéb gyógyszerekre
A hormonális fogamzásgátlók befolyásolhatják egyéb gyógyszerek metabolizmusát. Ennek megfelelően az egyéb hatóanyagok plazma- és szöveti koncentrációja növekedhet (pl. ciklosporin) vagy csökkenhet (pl. lamotrigin).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A klinikai vizsgálatokban leggyakrabban előforduló nemkívánatos mellékhatás a vérzési rendellenesség. Bizonyos típusú vérzési rendellenesség a 75 mikrogrammos dezogesztrel-tablettát szedő nők 50%-ánál jelentkezett. Mivel a dezogesztrel az ovulációt közel 100%-ban gátolja, ezért ellentétben más, csak progesztogént tartalmazó tablettákkal, a rendszertelen vérzés gyakrabban fordul elő. A nők 20-30%-ánál a vérzés gyakoribbá, míg másik 20%-ánál ritkábbá válik, vagy teljesen kimaradhat. A hüvelyi vérzés hosszabb ideig is eltarthat.
Néhány hónapos gyógyszerszedés után a vérzések gyakorisága rendszerint csökken. A tájékoztatás, a tanácsadás és menstruációs naptár vezetése javíthatja a menstruáció ilyen irányú megváltozásának elfogadását.

A 75 mikrogrammos dezogesztrel-tablettával végzett klinikai vizsgálatokban leggyakrabban (>2,5%) jelentett további nemkívánatos hatások voltak: az acne, a hangulatváltozások, az emlőfájdalom, az émelygés és a testtömeg-gyarapodás.
A nemkívánatos hatások az alábbi táblázatban kerülnek említésre.

Az összes, gyógyszer okozta mellékhatás szervrendszeri kategóriánként és gyakoriság szerint kerül felsorolásra; gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 -<1/1000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszer (MedDRA)
Nemkívánatos hatások gyakorisága

Gyakori

Nem gyakori

Ritka

Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

Hüvelyi fertőzések


Immunrendszeri betegségek és tünetek



Túlérzékenységi reakciók, beleértve az angiooedemát és az anaphylaxiát
Pszichiátriai kórképek
Hangulatváltozás,
Csökkent libidó,
Depresszió



Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás



Szembetegségek és szemészeti tünetek

Kontaktlencse-intolerancia


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger
Hányás


A bőr és a bőr alatti szövetek betegségei és tünetei
Acne
Alopecia
Bőrkiütés, Urticaria, Erythema nodosum

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Emlőfájdalom,
Rendszertelen vérzés
Amenorrhoea
Dysmenorrhoea,
Petefészek-cysta


Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Fáradtság


Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Testtömeg-növekedés




Az Azalia alkalmazása alatt előfordulhat emlőváladékozás. Ritka esetekben méhen kívüli terhességeket jelentettek (lásd 4.4 pont). Ezen kívül az örökletes angiooedema súlyosbodása fordulhat elő (lásd 4.4 pont).

A (kombinált) orális fogamzásgátlókat szedő nőknél számos (súlyos) nemkívánatos hatásról számoltak be. Ilyenek a vénás thromboemboliás kórképek, az artériás thromboemboliás kórképek, a hormonfüggő daganatok (pl. májdaganatok, emlőrák) és a májfolt, amelyek közül néhány részletes tárgyalásra került a 4.4 pontban.

Áttöréses vérzést és/vagy nem megfelelő fogamzásgátló hatást eredményezhet az egyéb gyógyszerek (enziminduktorok) és a hormonális fogamzásgátlók kölcsönhatása (lásd 4.5 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Hormonális szisztémás fogamzásgátlók; Progesztogének, ATC kód: G03AC09

Hatásmechanizmus
Az Azalia egy kizárólag progesztogént tartalmazó tabletta, amely a dezogesztrel nevű progesztogént tartalmazza. A kizárólag progesztogént tartalmazó többi gyógyszerhez hasonlóan az Azalia megfelelő az olyan nők számára, akik nem alkalmazhatnak ösztrogéneket, vagy nem kívánnak ösztrogéneket alkalmazni. A hagyományos, csak progesztogént tartalmazó tablettákkal szemben az Azalia fogamzásgátló hatása elsődlegesen az ovuláció gátlása révén valósul meg. A további hatások közé tartozik a méhnyaknyák viszkozitásának megnövekedése.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Két cikluson át tartó megfigyelés során - az ovuláció meghatározását véve alapul (azaz 5 egymást követő napon a progeszteron szintje ?16 nanomol/l) - az ovuláció előfordulási gyakorisága 1% (1/103) volt 95%-os konfidenciaintervallum esetén (0,02% - 5,29%) a kezelt csoportban (használatból vagy a vizsgálati módszer alkalmazásából adódó hibák figyelembevételével).
Az ovuláció gátlása az alkalmazás első ciklusában bekövetkezett. Ugyanebben a tanulmányban, amelyben a 75 mikrogrammos dezogesztrel-tabletta alkalmazását felfüggesztették 2 ciklus után (56 egymást követő nap után), a tüszőrepedés átlagosan 17 nap (7-30 nap között) elteltével történt meg újra.
Egy összehasonlító hatásossági vizsgálatban (ahol legfeljebb 3 óra telt el az elmaradt tabletta bevétele óta) a Pearl-index értéke a 75 mikrogrammos dezogesztrel-tablettával kezelt csoportban 0,4 volt (95%-os konfidenciaintervallum (0,09 - 1,20) esetén), a 30 mikrogramm levonorgesztrellel kezelt csoport 1,6-es értékéhez képest (95%-os konfidenciaintervallum (0,42 - 3,96).

A 75 mikrogrammos dezogesztrel-tablettára kapott Pearl-index összevethető azzal az értékkel, amit a COC-k esetében korábban tapasztaltak a COC-t alkalmazó átlagnépességben. A 75 mikrogrammos dezogesztrel-tabletta alkalmazása az ösztradiol-szint csökkenését okozza, amely szint megfelel a korai follikuláris fázisra jellemző szintnek. A szénhidrát-anyagcserére, a lipid-anyagcserére és a véralvadásra gyakorolt klinikailag jelentős hatás nem volt megfigyelhető.

Gyermekek és serdülők
Nincsenek rendelkezésre álló klinikai adatok a biztonságosság és hatásosság tekintetében 18 évesnél fiatalabb serdülők esetében.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az Azalia szájon át történő adagolást követően a dezogesztrel gyorsan felszívódik és etonogesztrellé alakul át. A szérum-csúcskoncentrációját a tabletta bevételét követő 1,8 órával éri el steady-state körülmények között mérve. Az etonogesztrel abszolút biológiai hozzáférhetősége megközelítőleg 70%.

Eloszlás
Az etonogesztrel 95,5-99%-ban kötődik a szérumfehérjékhez, elsősorban albuminhoz és kisebb mértékben nemi hormonokat kötő globulinhoz (SHBG-hez).

Biotranszformáció
A dezogesztrel hidroxilizáció és dehidrogenizáció útján aktív metabolittá, etonogesztrellé metabolizálódik. Az etonogesztrel elsődlegesen a citokróm P450 3A (CYP3A) izoenzim útján, és azután szulfát- és glükuronid-konjugáció útján metabolizálódik.

Elimináció
Az etonogesztrel körülbelül 30 órás átlagos felezési idővel ürül ki a szervezetből; az egyszeres és többszörös adagolás között nincs különbség. A plazmában a steady-state-szintek 4-5 nap alatt alakulnak ki. Az etonogesztrel iv. adagolását követően a szérum-clearance körülbelül 10 liter óránként. Az etonogesztrel és metabolitjainak kiválasztása szabad szteroidok vagy konjugátumok formájában a vizelettel és a széklettel történik (arányuk 1,5:1). Szoptató anyáknál az etonogesztrel az anyatejben 0,37-0,55 anyatej/szérum arányban választódik ki. Ezen adatokon alapulva és 150 ml/kg/nap becsült anyatejfogyasztást alapul véve mintegy 0,01 - 0,05 mikrogramm etonogesztrel kerülhet az újszülött szervezetébe.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
A vesebetegségnek a dezogesztrel farmakokinetikájára gyakorolt hatását értékelő vizsgálatokat nem végeztek.

Májkárosodás
A májbetegségnek a dezogesztrel farmakokinetikájára gyakorolt hatását értékelő vizsgálatokat nem végeztek. Lehet azonban, hogy a szteroid hormonok a károsodott májműködésű nőknél rosszul metabolizálódnak.

Etnikai csoportok
Nem végeztek vizsgálatokat a farmakokinetika értékelésére etnikai csoportokban.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A toxikológiai vizsgálatok nem igazoltak a dezogesztrel hormonális hatásával nem magyarázható egyéb hatást.

Környezeti kockázatbecslés
Az etonogesztrel hatóanyag környezetvédelmi kockázatot jelent a halak számára.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Azália 75 mikrogramm filmtabletták színtelen, átlátszó PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban, laminált alumíniumtasakban és dobozban, amely betegtájékoztatót és tárolásra szolgáló tokot (etui) is tartalmaz. Kiszerelés: 1×28 vagy 3×28 db filmtabletta.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer. (V)

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó helyi előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolási hőmérsékletet. A fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.



6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
Gyömrői út 19-21.
1103 Budapest
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20553/01 (1×28 db)
OGYI-T-20553/02 (3×28 db)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2008. május 5.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. október 29.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. február 28.
2



OGYÉI/74961/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az Azalia terhesség alatt nem javallt. Ha az Azalia-kezelés alatt terhesség következik be, a további szedést abba kell hagyni.

Állatkísérletek azt mutatták, hogy a progesztogének igen nagy adagjai a nőstény magzatok maszkulinizációját okozhatják.

Kiterjedt epidemiológiai tanulmányok adatai szerint a terhesség előtt COC-t szedő nők gyermekeinél sem születési defektusok fokozott kockázatát, sem teratogén hatásokat nem mutattak olyan esetekben, amikor az orális fogamzásgátló készítményeket véletlenül szedték a terhesség korai szakaszában. A különböző, dezogesztrelt tartalmazó COC-kkel kapcsolatban gyűjtött gyógyszerbiztonsági adatok sem mutatnak fokozott kockázatot.

Szoptatás
Klinikai vizsgálatok adatai alapján úgy tűnik, hogy az Azalia nem befolyásolja az anyatej termelődését vagy minőségét (fehérje-, laktóz- vagy zsírkoncentrációját). Ugyanakkor a forgalomba hozatal után ritkán az anyatej termelődésének csökkenését jelentették az Azalia alkalmazása idején. Az etonogesztrel kis mennyiségben kiválasztódik az anyatejbe. Ennek eredményeként a gyermek testtömeg-kilogrammonként naponta 0,01-0,05 mikrogramm etonogesztrelt fogyaszthat el (150 ml/kg/nap becsült anyatejfogyasztást alapul véve). A kizárólag progesztogént tartalmazó többi gyógyszerhez hasonlóan az Azalia alkalmazható a szoptatás során.

Korlátozott számú hosszútávú követéses vizsgálati adat áll rendelkezésre olyan gyermekekkel kapcsolatosan, akiknek az édesanyja a szülés utáni 4-8. héten kezdte el a 75 mikrogrammos dezogesztrel-tabletta szedését: héthónapos korukig anyatejjel táplálták, és 1,5 éves (n = 32) vagy 2,5 éves korukig (n = 14) követték őket. Növekedésük, valamint fizikai és pszichomotoros fejlődésük vizsgálata semmilyen eltérést nem mutatott azokhoz az anyatejjel táplált csecsemőkhöz képest, akiknek az édesanyja réztartalmú IUD-vel védekezett.

A rendelkezésre álló adatok alapján az Azalia szedhető a szoptatás ideje alatt. Azonban azoknak a szoptatott csecsemőknek a fejlődését és növekedését gondos figyelemmel kell kísérni, akiknek az édesanyja Azaliát szed.

Termékenység
Az Azalia a terhesség megelőzésére javallt. A termékenység (ovulatio) visszatérésére vonatkozó információt lásd az 5.1 pontban.