Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FINASTERIDE PHARMACENTER 5MG FILMTABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pharmacenter Europe Kft.
Hatástani csoport:
G04CB Testosteron-5-alpha reductase gátlók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20586/01
Hatóanyagok:
FinasteridumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
3157 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános495,002662,00
Üzemi baleset3157,000,00
Teljes0,003157,00
Egyedi engedélyes0,003157,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A javasolt adag naponta egy 5 mg-os filmtabletta étkezéskor vagy attól függetlenül.

Annak ellenére, hogy javulás akár rövid időn belül is megmutatkozhat, a finaszterid-kezelés ettől függetlenül is legalább 6 hónapig szükséges annak megállapítása érdekében, hogy sikerült-e terápiás választ elérni. A beteg válaszreakcióját időszakosan értékelni kell annak érdekében, hogy megállapítsák, sikerült-e elérni a klinikai választ. Ezt követően a kezelés hosszútávon folytatható.

A Finasteride Pharmacenter filmtabletta monoterápiában, vagy az alfa-blokkoló doxazozinnal kombinációban is adható (lásd. 5.1 pontot)

Májkárosodás
Nem állnak rendelkezésre a finaszterid alkalmazására vonatkozó adatok a májkárosodásban szenvedő betegek esetében.

Vesekárosodás
Nem szükséges az adagolás módosítása különböző mértékű veseelégtelenségben szenvedő betegeknél (még alacsony, 9 ml/perc kreatinin-clearance esetén sem), mivel a farmakokinetikai vizsgálatok nem mutatnak változást a finaszterid hozzáférhetőségében.

Idősek
Nem szükséges az adagolás módosítása, noha a farmakokinetikai vizsgálatok azt mutatják, hogy a finaszterid eliminációja csökken a 70 éves vagy annál idősebb betegeknél.

Gyermekek és serdülők
A gyógyszer gyermekeknek nem adható, mert esetükben a finaszterid biztonságosságára és hatásosságára vonatkozóan nem állnak rendelkezésre információk.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Általános információk

Az obstrukció okozta komplikációk elkerülése érdekében fontos, a nagy reziduális vizeletvolumenű és/vagy súlyosan csökkent vizeletáramlású betegek gondos ellenőrzése. A sebészeti beavatkozás sem zárható ki.

A prosztata-specifikus antigénre (PSA) és a prosztatarák kimutatására gyakorolt hatások

Eddig még nem igazolták a prosztatarákos betegek finaszterid-kezelésének kedvező klinikai hatását. Benignus prosztata hiperplázia (BPH) és emelkedett prosztata-specifikus antigénnel (PSA) rendelkező betegek monitorozását végezték sorozatos PSA mérésekkel és prosztata biopsziákkal kontrollos klinikai vizsgálatokban. Ezekben a BPH-s vizsgálatokban a finaszterid nem mutatott olyan tulajdonságot, hogy megváltoztatná a prosztatarák kimutathatóságának arányát és a prosztatarák teljes előfordulási gyakorisága nem mutatott szignifikáns különbséget a finaszteriddel kezelt és a placebocsoport között.

A finaszterid kezelés megkezdése előtt, és rendszeres időközönként azt követően is rektális digitális vizsgálatok és más módszerek alkalmazása ajánlott a prosztatarák kizárására.
A szérum PSA-szintek mérése szintén használható a prosztatarák detektálására.
Általában, a kezelés előtt észlelt, 10 ng/ml értéket meghaladó (Hybritech módszerrel meghatározott) PSA-szint esetén további vizsgálatok szükségesek, és megfontolandó a prosztatabiopszia elvégzése; a 4-10 ng/ml közötti PSA-szint esetén további kivizsgálás ajánlott. A prosztatarákban szenvedő, illetve nem szenvedő férfiak PSA-szintjei jelentős mértékben átfedik egymást. Ezért, a finaszterid kezeléstől függetlenül, a BPH-ban szenvedő férfiak normál tartományba eső PSA-szintje a prosztatarák lehetőségét nem zárja ki. 4 ng/ml értéknél kisebb PSA érték nem zárja ki prosztatarák előfordulásának a lehetőségét.

A finaszterid a szérum PSA-koncentráció kb. 50%-os csökkenését okozza a BPH-ban szenvedő betegeknél, még prosztatarák megléte esetén is. A BPH miatt finaszteriddel kezelt betegeknél a PSA-szint értékelésekor ezt a csökkenést feltétlenül figyelembe kell venni, és önmagában a PSA-lelet alapján az egyidejűleg fennálló prosztatarák lehetősége nem zárható ki. Ez a csökkenés a teljes PSA-értéktartományban megjósolható, azonban betegenként változó lehet. A több mint 3000 beteg bevo-násával, 4 éven át végzett kettős vak, placebo-kontrollos vizsgálat "Long-term Efficacy and Safety Study" (Proscar Long-Term Efficacy and Safety Study - PLESS) PSA adatainak értékelése azt mutatta, hogy 6 hónapon át vagy annál tovább finaszterid filmtablettával kezelt betegeknél a kezeletlen férfiak normál tartományaival történő összehasonlításhoz a PSA-értékeket meg kell duplázni. Ez a korrekció megőrzi a PSA-mérés szenzitivitását és specifitását, továbbá fenntartja a prosztatarák felismerésének lehetőségét.

A finaszteriddel kezelt betegeknél minden tartós PSA-szint emelkedést gondosan ki kell vizsgálni, és gondolni kell a beteg finaszterid-kezeléssel szemben tanúsított, nem megfelelő compliance-ére is.

A finaszterid a szabad PSA százalékot (a szabad és az össz-PSA hányadosa) nem csökkenti szignifikáns mértékben. A szabad és az össz-PSA hányadosa állandó marad még a finaszterid hatása alatt is. Ha a prosztatarák kimutatására a szabad PSA százalékot alkalmazzák, akkor az érték korrekciójára nincs szükség.

A gyógyszer és a laboratóriumi vizsgálat kölcsönhatásai

A PSA-szintre gyakorolt hatás
A szérum PSA-koncentrációja a beteg életkorával és a prosztata térfogatával, a prosztata térfogata pedig a beteg életkorával mutat összefüggést. A laboratóriumi PSA-szint értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a finaszterid kezelés hatására a betegek PSA-szintje lecsökken. A legtöbb beteg esetében a PSA-szint gyors csökkenése figyelhető meg a kezelés első hónapjaiban, majd ezután a PSA-szint ezen az új alapértéken stabilizálódik. A kezelés utáni alapérték kb. a fele a kezelés előtti értéknek. Ezért a hat hónapon át vagy annál hosszabb ideig, finaszteriddel kezelt átlagos beteg esetében meg kell duplázni a PSA-értéket, ha kezeletlen férfiak normál PSA tartományival kívánjuk összehasonlítani. A klinikai értelmezés tekintetében, lásd a 4.4 pontot, fentebb a Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések című fejezetben a A prosztata-specifikus antigénre (PSA) és a prosztatarák kimutatására gyakorolt hatások című részt.

Férfiak emlődaganata
Klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követően, az 5 mg finaszeteridet szedő férfiak köréből emlőrákot jelentettek. Az orvosnak utasítania kell a beteget, hogy azonnal jelentsen minden változást amit a mell szöveteiben tapasztal, mint pl. daganat/csomó megjelenése, fájdalom, gynaecomastia vagy a mellbimbó váladékozása.

Gyermekek és serdülők
Gyermekek és serdülők esetében a finaszterid alkalmazása nem javasolt. A biztonságos alkalmazás és a hatékonyság gyermekek esetében nem megállapított.

Májelégtelenség
A májelégtelenségnek a finaszterid farmakokinetikájára gyakorolt hatását nem tanulmányozták.

Hangulatváltozások és depresszió
5 mg finaszteriddel kezelt betegeknél hangulatváltozásokat jelentettek, például lehangoltságot, depressziót és ritkábbam az öngyilkossági gondolatokat A betegeket figyelemmel kell kísérni a pszichiátriai tünetek vonatkozásában, és ha ezek előfordulnak, a beteget szakorvoshoz kell irányítani.

Laktóz
Ritka´n elo?fordulo´, o¨ro¨kletes galakto´zintolerancia´ban, teljes lakta´zhia´nyban vagy glu¨ko´z-galakto´z malabszorpcio´ban a ke´szi´tme´ny nem szedheto?.

Nátrium
A ke´szi´tme´ny kevesebb mint 1 mmol (23 mg) na´triumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "na´triummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem áll rendelkezésre arra vonatkozó adat, hogy a Finasteride Pharmacenter befolyásolná a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Legfeljebb 400 mg-os egyszeri adagban és 3 hónapon át, naponta legfeljebb 80 mg ismételt adagban finaszteriddel kezelt betegeknél nemkívánatos hatást nem tapasztaltak.

A finaszterid túladagolással kapcsolatban nincs javasolt specifikus kezelés.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A leggyakoribb mellékhatások az impotencia és a libido csökkenése. Ezek a mellékhatások a kezelés korai szakaszában jelentkeznek és a betegek többségénél a terápia folytatásával a panaszok rendeződnek.

A klinikai vizsgálatok alkalmával és/vagy a forgalomba hozatal után az 5 mg-os finaszteriddel és/vagy alacsonyabb dózisú finaszteriddel kapcsolatban jelentett mellékhatások az alábbi táblázatban kerülnek felsorolásra.

A mellékhatások gyakoriságát a következőképpen definiáljuk:

nagyon gyakori (>1/10); gyakori (>1/100 és <1/10); nem gyakori (>1/1000 és <1/100); ritka (>1/10 000 és <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

A forgalomba hozatal után jelentett mellékhatások gyakoriságát nem lehet meghatározni, mivel azok spontán mellékhatás jelentésekből származnak.

Szervrendszer
Gyakoriság: mellékhatás
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: túlérzékenységi reakciók beleértve az ajkak és az arc duzzanatát
Pszichiátriai kórképek
Gyakori: csökkent libido
Nem ismert: depresszió, a libidó csökkenése, amely a kezelés felfüggesztését követően is fennáll, szorongás
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem ismert: palpitatio
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem ismert: emelkedett májenzim szintek
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: kiütés
Nem ismert: viszketés, csalánkiütés
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Gyakori: impotencia
Nem gyakori: ejakulációs zavarok, mellérzékenység, mellmegnagyobbodás
Nem ismert: herefájdalom, erektilis diszfunkció, amely a kezelés felfüggesztése után is fennáll, férfi meddőség és/vagy gyenge minőségű ondó.
A kezelés felfüggesztését követően az ondó minőség normalizálódását vagy javulását jelentették.
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyakori: az ejakuláció mennyiségének a csökkenése

Ezeken túlmenően a klinikai vizsgálatokból és a forgalomba hozatal után érkezett mellékhatás-jelentések férfiak emlőrákjáról számolnak be (lásd 4.4 pont - Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések).

A prosztata eredetű tünetek gyógyszeres kezelése (Medical Therapy of Prostatic Symptoms) MTOPS-vizsgálat

Az MTOPS-vizsgálat a napi 5 mg finaszteridet (n=768), a napi 4 mg vagy 8 mg doxazozint (n=756), a kombinációban adott napi 5 mg finaszteridet és napi 4 mg vagy 8 mg doxazozint (n=786), és a placebo-kezelést (n=737) hasonlította össze. Ebben a vizsgálatban a kombinációs kezelés biztonságossági és tolerálhatósági profilja általában hasonló volt az egyes összetevők profiljával. Az ejakulációs zavarok előfordulási gyakorisága a kombinációs kezelésben részesülők körében összehasonlítható mértékű volt a két szer monoterápiában történő alkalmazásakor tapasztalt incidenciák összegével.

Egyéb hosszú távú adatok

Egy 7 éven át tartó placebo-kontrollos vizsgálat adatainak elemzése során 803 (18,4%) 5 mg finaszteridet, illetve 1147 (24,4%) placebot szedő férfinál mutattak ki prosztatarákot; a vizsgálatba 18 882 egészséges férfi került bevonásra és közülük 9060-nak volt prosztata tűbiopsziás eredménye.
Az 5 mg finaszteridet kapók csoportjában 280 (6,4%), míg a placebocsoportban 237 (5,1%) férfinak volt tűbiopsziával igazolt, Gleason 7-10 pontszámú prosztatarákja.
További analízis szerint az 5 mg finaszteridet kapók csoportjában megfigyelt, nagy pontszámértékkel jellemezhető ("high-grade") prosztatarák gyakoriságának fokozódása az egyoldalú detektálással magyarázható, amely az 5 mg finaszteridnek a prosztata térfogatára gyakorolt hatása miatt következik be.
Ebben a vizsgálatban felfedezett összes prosztatarákos eset kb. 98%-át intrakapszulárisként (T1 vagy T2 stádiumba) sorolták be. A Gleason 7-10 pontszámú daganatok klinikai jelentősége nem ismert.

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei

A PSA laboratóriumi eredményeinek értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a finaszteriddel kezelt betegek PSA-szintje általában csökken (lásd 4.4 pont - Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Benignus prosztata hipertrófia gyógyszerei; Alfa adrenoreceptor antagonisták; Tesztoszteron-5-alfa-reduktázgátlók
ATC kód: G04C B01

A finaszterid szintetikus 4-azaszteroid származék, az intracelluláris II-es típusú 5-?-reduktáz enzim kompetitív inhibitora, mely a tesztoszteront az erősebb androgén hatású dihidrotesztoszteronná (DHT) metabolizálja. Benignus prosztata hiperpláziában (BPH) a prosztata megnagyobbodása összefüggést mutat a prosztatában végbemenő tesztoszteron-DHT átalakulással. A finaszterid igen hatékonyan csökkenti a keringő és a prosztatában található DHT mennyiségét. A finaszteridnek nincs affinitása az androgén-receptorhoz.

BPH-ban szenvedő betegeknél a 4 éven át, 5 mg/nap adagban adott finaszterid a szérumban a DHT-koncentrációt kb. 70%-kal csökkentette, ami a prosztata térfogatának átlagosan kb. 20%-os csökkenésével társult. Az alapszinthez képest a PSA is kb. 50%-kal csökkent, ami feltételezi az epiteliális sejtek szaporodásának visszaesését a prosztatában A csökkent DHT-szintek, a hiperpláziás prosztata regressziója, a PSA-szintekkel összefüggő csökkenéssel együtt a 4 éves vizsgálat idején megmaradt. Ezekben a vizsgálatokban a tesztoszteron szérumszintjei kb. 10-20%-kal emelkedtek, de az élettani határokon belül maradtak.

KLINIKAI VIZSGÁLATOK

Az alábbiakban közölt vizsgálatok adatai alapján úgy tűnik, hogy a finaszterid gátolja a megnagyobbodott prosztatájú férfiaknál a BPH progresszióját, mivel csökkenti az akut vizeletretenció és a BPH-val összefüggő tünetek sebészi megoldásának kockázatát, fokozza a maximális vizeletáramlást és csökkenti a prosztata térfogatát.

A napi 5 mg finaszterid hatását kezdetben BPH-s tünetekkel rendelkező betegeknél értékelték, a prosztataduzzanatot ujjvizsgálattal igazolták két randomizált, placebo-kontrollos, kettős vak vizsgálatban, mely 1 évig tartott és amit 5 éves nyílt fázissal terjesztettek ki. 536 beteget randomizáltak a vizsgálatba, akik napi 5 mg finaszteridet kaptak, és közülük 234 értékelhető beteg fejezte be az 5 éves kiterjesztéses időszakot. A hatékonyság mérésére szolgáló paraméterek az alábbiak voltak: a tüneti pontszám, a maximális vizeletáramlás és a prosztata térfogat.

A finaszteridet értékelték még továbbá egy hosszútávú, a hatékonyságot és a biztonságos alkalmazást tanulmányozó vizsgálatban (Long-term Efficacy and Safety Study - PLESS), ami 4 éven át tartó, kettős vak, randomizált, placebo-kontrollos, multicentrikus vizsgálat volt. Ebben a vizsgálatban a finaszterid kezelés BPH tünetekre kifejtett hatását, valamint a BPH-val összefüggő urológiai eseteket [műtéti beavatkozás (pl. transurethalis prosztata reszekció, prostatectomia), illetve hólyagkatéterezést igénylő, akut vizeletretenció] értékelték. 3040, 45 és 78 év közötti, középsúlyos vagy súlyos BPH-ban szenvedő, ujjvizsgálattal igazoltan megnagyobbodott prosztatájú beteget randomizáltak a vizsgálatba (1524-et a finaszterid- és 1516-ot a placebocsoportba), a hatékonyságot 3016 betegnél értékelték.

A 4 éves vizsgálatot 1883 beteg fejezte be (1000 beteg a finaszterid és 883 a placebocsoportban). A maximális vizeletáramlási arányt és a prosztata térfogatát is értékelték.

AZ AKUT VIZELETRETENCIÓRA KIFEJTETT HATÁS ÉS A SEBÉSZI BEAVATKOZÁS SZÜKSÉGESSÉGE

A 4 éven át tartó PLESS vizsgálatban sebészi beavatkozás és hólyagkatéterezést igénylő, akut vizeletretenció a finaszteridet szedő betegek 13,2%-ában fordult elő, ami mintegy 51%-os csökkenést mutatott a sebészi beavatkozás és az akut vizeletretenció kockázatában. A finaszterid 55%-kal csökkentette a sebészi beavatkozás kockázatát (10,1 % a placebocsoportban és 4,6% a finaszterid-csoportban) és 57%-kal az akut vizeletretenció kockázatát (6,6% a placebocsoportban és 2,8% a finaszterid-csoportban). A kezelési csoportok között mutatkozó kockázatcsökkenés már az első értékeléskor (4 hónap) nyilvánvaló volt és a vizsgálat 4 éve alatt mindvégig megmaradt.

TÜNETI PONTSZÁMRA GYAKOROLT HATÁS

Mindkét III-as fázisú, egy évig tartó klinikai vizsgálatban a második hét után a tünetek jelentős csökkenését figyelték meg. A vizsgálatokban a tünetek lényeges javulását a 7. és a 10. hónapban észlelték. Bár néhány betegnél az urológiai tünetek javulása már korán megfigyelhető volt, de általában legalább 6 hónapos kezelés volt szükséges ahhoz, hogy a tünetek enyhülése szempontjából kielégítő hatást lehessen elérni. A BPH tüneteinek javulása az 5 éves kiegészítő vizsgálatok során is tartósan megmaradt.

A 4 éves PLESS vizsgálatban résztvevő betegek tünetei kezdetben a mérsékelttől a súlyos fokozatúig terjedtek (átlagosan 15-ös tüneti pontszámmal a 34 pontos skálán). A 4 éves vizsgálat teljes időtartama alatt a finaszteriddel kezelt betegek tüneti pontszáma 3-3 ponttal javult, míg a placebo csoportban 1-3 ponttal (p < 0,001).
1 év elteltével a tünetek javulása a finaszteriddel kezelt betegeknél nyilvánvalóvá vált és ez a javulás a 4. évig folytatódott.

A placeboval kezelt betegek tünetei az első év folyamán javultak, majd attól kezdve rosszabbodtak.

A MAXIMÁLIS VIZELETÁRAMLÁSI SEBESSÉGRE GYAKOROLT HATÁS

Két, egy éven át tartó, III-as fázisú klinikai vizsgálatban a második héten a maximális vizeletáramlás sebessége jelentős mértékben fokozódott a kezdeti állapothoz képest. Ezekben a vizsgálatokban a maximális vizeletáramlás sebességének jelentős fokozódását a placebóhoz viszonyítva a 4. és 7. hónapban figyelték meg. Ez a hatás az első évben, majd az 5 éves kiterjesztés időszakában is fennmaradt.
A 4 éves PLESS vizsgálatban a 4. hónapban éles különválást figyeltek meg a maximális vizeletáramlási sebesség vonatkozásában a finaszteriddel kezelt csoport javára, mely a teljes vizsgálat ideje alatt fennmaradt. A maximális vizeletáramlási sebesség középértéke a vizsgálat megkezdése előtt kb. 11 ml/perc volt mindkét kezelt csoportban. Azoknál a betegeknél, akik a vizsgálat teljes ideje alatt finaszterid kezelésben részesültek és a vizeletáramlással kapcsolatban adatokat szolgáltattak a kiértékeléshez, azt találták, hogy a finaszterid 1,9 ml/perc értékkel fokozta a maximális vizeletátáramlás sebességét a placebo csoport 0,2 ml/perc értékéhez viszonyítva.

A PROSZTATA MÉRETÉRE GYAKOROLT HATÁS

Két, egy éven át tartó, III-as fázisú klinikai vizsgálatban az átlagos prosztataméret 40-50 cm3 között változott a vizsgálat megkezdése előtt. Az első értékelés alkalmával (a vizsgálat 3. hónapjában) a prosztata mérete mindkét vizsgálatban szignifikánsan csökkent úgy a kiindulási értékhez, mint a placebóhoz viszonyítva. Ez a hatás az első évben és a vizsgálat 5 éves kiterjesztésének idején is fennmaradt.

A PLESS vizsgálat 4 éve alatt a prosztata méretét évente értékelték a betegek egyik alcsoportjában (n=284) mágneses tomográf segítségével. A finaszteriddel kezelt betegeknél a prosztata mérete csökkent mind a kiindulási értékekhez, mind a placebo csoporthoz viszonyítva a vizsgálat teljes, 4 éves időtartama alatt. A mágneses tomográffal vizsgált betegek körében, akik a vizsgálat teljes időtartama alatt kezelésben részesültek, a finaszterid 17,9%-kal csökkentette a prosztata méretét (a kiindulási 55,9 cm3-ről a 4. év végére 45,8 cm3-re), míg a placebocsoportban 14,1%-os méretnövekedés (51,3 cm3-ről 58,5 cm3-re) következett be (p<0,001).

A PROSZTATA MÉRETE, MINT A TERÁPIÁS VÁLASZ ELŐJELZŐ FAKTORA

Hét, kettős vak, placebo kontrollos, hasonló tervezésű klinikai vizsgálat egy éves adatainak meta-analízise során, melyben összesen 4 491, a kezelés megkezdése előtt megnagyobbodott prosztatájú (kb. 40 cm3 vagy annál nagyobb), szimptomatikus BPH-s beteg adatait gyűjtötték össze, azt találták, hogy a finaszteriddel kezelt betegeknél a tünetek javulásának mértéke és a maximális vizeletáramlási sebesség nagyobb fokú volt.

A PROSZTATA TÜNETEINEK GYÓGYSZERES KEZELÉSE

A prosztata tüneteinek gyógyszeres kezelésére vonatkozó (Medicinal Therapy of Prostatic Symptoms - MTOPS), 4-6 éven át tartó, 3047, tünetekkel rendelkező BPH-s beteg bevonásával végzett vizsgálat, melybe napi 5 mg finaszteridet, napi 4 vagy 8 mg doxazozint, napi 5 mg finaszteridet és napi 4 vagy 8 mg doxazozint kombinációban, valamint placebót szedő betegeket randomizáltak. Az elsődleges végpont a BPH klinikai progressziójának ideje volt, melyet a tüneti pontszám, az akut vizeletretenció, a BPH-val összefüggő veseelégtelenség, a visszatérő húgyúti fertőzések vagy urosepsis vagy inkontinencia alapértéktől való 4 pontos emelkedésében határoztak meg. A placeboval összehasonlítva a finaszterid csoportban 34%-os, a doxazozin csoportban 39%-os, a kombinációs csoportban pedig 67%-os kockázatcsökkenést tapasztaltak a BPH klinikai progressziója vonatkozásában. Az esetek többsége (351 esetből 274-ben), mely a BPH progressziót alkotta, a tüneti pontszám 4 pontos emelkedésével járt. A tüneti pontszám progressziójának kockázata a placebocsoporthoz viszonyítva 30%-kal csökkent a finaszterid, 46%-kal a doxazozin és 64%-kal a kombinált kezelésben részesülő csoportban a placebóhoz viszonyítva. Akut vizeletretenció a 351 BPH progressziós esetből 41-ben fordult elő, az akut vizeletretenció kifejlődésének kockázata sorrendben 67, 31 és 79%-kal csökkent a finaszterid, doxazozin és kombinált kezelésben részesülő csoportban, a placebóval összehasonlítva. Csak a finaszterid és a kombinált kezelésben részesülő csoport különbözött szignifikánsan a placebótól.

TOVÁBBI KLINIKAI VIZSGÁLATOK

A finaszterid BHP következtében kialakult hólyagelzáródásra kifejtett urodinámiás hatásait vizsgálták invazív technikák segítségével egy 24 hetes, kettős vak, placebo-kontrollos klinikai vizsgálatban, melybe 36, közepes vagy súlyos vizeletelzáródási tünetekkel és 15 ml/perc értéknél kisebb maximális vizeletáramlási sebességgel rendelkező beteget vontak be.
Az elzáródás jelentős javulását (ami a detruzor nyomás számottevő javulásában és a vizeletáramlás átlagos sebességének fokozódásában jelentkezett) figyelték meg a placebóval szemben azoknál a betegeknél, akik 5 mg finaszterid-kezelésben részesültek.

A finaszteridnek a prosztata perifériás és periuretrális zóna-méretére kifejtett hatását értékelték mágneses tomográf segítségével 20 BPH-s férfi esetében egy kettős vak, placebo-kontrollos, egy éven át tartó vizsgálatban. A finaszteriddel kezelt betegeknél a placebocsoporttal ellentétben, jelentős javulás következett be a szerv teljes méretében [11,5 ±3,2 cm3]. Ez főként a periuretrális zóna méretcsökkenésének tudható be [6,2 ±3 cm3]. Mivel a periuretrális zóna felelős a vizeletáramlás elzáródásáért, így feltehetően ez a méretcsökkenés eredményezhette a betegeken megfigyelt kedvező klinikai választ.

Egy 7 éven át tartó, placebo-kontrollos, 18 882 egészséges, ?55 éves, rektális digitális vizsgálattal megfelelőnek talált, PSA ? 3,0 ng/ml értékkel rendelkező férfiak bevonásával végzett vizsgálatból származó információk relevánsak lehetnek a BPH miatt finaszterid kezelésben részesülő férfiak számára. A vizsgálat végén 9060 férfinál prosztata tűbiopsziát végeztek vizsgálat céljából. Prosztata-karcinómát 803 (18,4%) finaszterid-kezelésben részesülő férfinál és 1147 (24,4%) placeboval kezelt esetben találtak (lásd a 4.8 pontot - Nemkívánatos hatások, mellékhatások, egyéb hosszútávú adatok). A finaszterid a prosztatarák kockázatának csökkentésére nem javallott.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás:
A finaszterid orális biohasznosulása az intravénásan beadott referenciaértékhez viszonyítva kb. 80%, amit a táplálék nem befolyásol. A plazma csúcskoncentrációt a bevétel után kb. 2 óra elteltével éri el, a teljes felszívódás pedig 6-8 órán belül fejeződik be.

Eloszlás:
A plazmafehérjékhez kb. 93%-ban kötődik. A plazma clearance kb. 165 ml/perc, a megoszlási térfogata pedig kb. 76 l.

Biotranszformáció:
Két metabolitot azonosítottak, melyek a finaszterid II-es típusú 5-?-reduktáz-gátló hatásának csak kis töredékével rendelkeztek.

Elimináció:
A finaszterid felezési ideje 6 óra. Férfiaknak egyszeri alkalommal adott orális 14C-finaszterid esetében a dózis 39%-a metabolitok formájában a vizelettel (gyakorlatilag változatlan formában a gyógyszer a vizelettel nem ürült), míg a teljes adag 57%-a a széklettel választódott ki. Két metabolitot azonosítottak, melyek a finaszterid II-es típusú 5-?-reduktáz-gátló hatásának csak kis töredékével rendelkeztek.

Klinikai vizsgálatban többszöri adagban adva azt tapasztalták, hogy a finaszterid kis mennyiségei az idő múlásával lassan akkumulálódnak. Napi 5 mg bevétele után a finaszterid plazmakoncentrációkat a görbe meghatározott részén 8-10 ng/ml-nek számították és ez az idő múlásával sem változott.

Időseknél a finaszterid eliminációja kissé lelassul. A 18-60 éves férfiaknál az átlagos felezési idő kb. 6 óra, ami 70 év felett meghosszabbodik, átlagosan kb. 8 órára. Ennek azonban klinikai jelentősége nincs, nem indokolja az adag csökkentését.

Az egyszeri adagban alkalmazott 14C-finaszterid kiürülésében nem volt különbség az egészséges, és a krónikus vesebetegségben szenvedők között (akiknél a kreatinin-clearance értéke 9-55 ml/perc volt). A fehérjekötődésben sem mutatkozott eltérés a vesebetegeknél. Normál körülmények között a vese által kiválasztott metabolitok egy része a székletben jelent meg. Úgy tűnik tehát, hogy a metabolitok csökkent renális kiválasztásához a széklettel történő ürítés arányos növekedése társul. Dialízisre nem szoruló vesebetegek esetében az adag módosítására nincs szükség.

A finaszterid a betegek liquorában 7-10 nap elteltével is kimutatható, de nem tűnik úgy, hogy a gyógyszer szelektíven koncentrálódna a liquorban. A finaszterid kimutatható az 5 mg/nap adaggal kezelt betegek ondóváladékában is. Az ondóváladékban a finaszterid adagjának (5 mg) 1/50-ed-1/100-ad részét mutatták ki, ami nem befolyásolta a felnőtt férfiak DHT értékeit.

Májelégtelenségben szenvedő betegekkel kapcsolatban nem áll rendelkezésre adat.



5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási vizsgálatokból származó, nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy nem jelent különleges veszélyt az emberre. A hím patkányokon elvégzett reprodukciós toxicitási vizsgálatok során a prosztata és az ondóhólyag tömegének csökkenését, a járulékos nemi mirigyek szekréciójának csökkenését és a fertilitási index csökkenését észlelték (ezek mind a finaszterid elsődleges farmakológiai hatásai). E megfigyelések klinikai jelentősége nem ismert.

A többi 5-?-reduktázgátlóhoz hasonlóan a gesztációs periódusban alkalmazott finaszterid a hím magzat feminizációját okozta. A finaszterid intravénás >800 ng napi dózisát a teljes embrionális és foetális fejlődés ideje alatt vemhes rhesusmajmoknak adva a hím foetusban nem eredményezett fejlődési rendellenességet. Ez az adag kb. 60-120-szor magasabb, mint az a mennyiség ami az 5 mg finaszteridet szedő férfi ondójában becsülhető, és amely expozíciónak egy nő ki lehet téve.
A rhesusmodell humán magzati fejlődésre vonatkozó fontosságát igazolandó, orálisan 2 mg/kg/nap adagban finaszteridet adtak [amikor a majmok szisztémás expozíciója (AUC) enyhén (kb. 3-szor) volt magasabb, mint az 5 mg finaszteridet szedő férfiakban, illetve kb. 1-2 milliószorosa az ondóban becsült finaszterid mennyiségnek] vemhes majmoknak, ami a hím magzatok külső nemi szervének fejlődési rendellenességét okozta. Más rendellenességet a hím magzatokban nem tapasztaltak. A nőnemű magzatokban semmilyen adagnál nem észleltek rendellenességet a finaszteriddel kapcsolatban.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10, 14, 28, 30, 60, 90, 100, 500 db filmtabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Az összetört vagy eltört Finasteride Pharmacenter filmtablettával történő érintkezést a terhes nők vagy azok, akiknél fennáll a teherbe esés lehetősége kerüljék (lásd 4.3 pont - Ellenjavallatok és 4.6 pont - Termékenység, terhesség és szoptatás / Finaszterid expozíció - a fiú magzat veszélyeztetettsége).
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ?? (kétkeresztes) erőshatású.
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pharmacenter Europe Kft.
2089 Telki, Zápor utca 1.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20586/01 (30 db filmtabletta)
OGYI-T-20586/02 (90 db filmtabletta)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2008. június 16.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. december 7.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. július 16.


11







OGYÉI/19574/2021




Várandósság,szopt.

4.6 pontot - Termékenység, terhesség és szoptatás: fiú magzatok kockázata).

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Általános információk

Az obstrukció okozta komplikációk elkerülése érdekében fontos, a nagy reziduális vizeletvolumenű és/vagy súlyosan csökkent vizeletáramlású betegek gondos ellenőrzése. A sebészeti beavatkozás sem zárható ki.

A prosztata-specifikus antigénre (PSA) és a prosztatarák kimutatására gyakorolt hatások

Eddig még nem igazolták a prosztatarákos betegek finaszterid-kezelésének kedvező klinikai hatását. Benignus prosztata hiperplázia (BPH) és emelkedett prosztata-specifikus antigénnel (PSA) rendelkező betegek monitorozását végezték sorozatos PSA mérésekkel és prosztata biopsziákkal kontrollos klinikai vizsgálatokban. Ezekben a BPH-s vizsgálatokban a finaszterid nem mutatott olyan tulajdonságot, hogy megváltoztatná a prosztatarák kimutathatóságának arányát és a prosztatarák teljes előfordulási gyakorisága nem mutatott szignifikáns különbséget a finaszteriddel kezelt és a placebocsoport között.

A finaszterid kezelés megkezdése előtt, és rendszeres időközönként azt követően is rektális digitális vizsgálatok és más módszerek alkalmazása ajánlott a prosztatarák kizárására.
A szérum PSA-szintek mérése szintén használható a prosztatarák detektálására.
Általában, a kezelés előtt észlelt, 10 ng/ml értéket meghaladó (Hybritech módszerrel meghatározott) PSA-szint esetén további vizsgálatok szükségesek, és megfontolandó a prosztatabiopszia elvégzése; a 4-10 ng/ml közötti PSA-szint esetén további kivizsgálás ajánlott. A prosztatarákban szenvedő, illetve nem szenvedő férfiak PSA-szintjei jelentős mértékben átfedik egymást. Ezért, a finaszterid kezeléstől függetlenül, a BPH-ban szenvedő férfiak normál tartományba eső PSA-szintje a prosztatarák lehetőségét nem zárja ki. 4 ng/ml értéknél kisebb PSA érték nem zárja ki prosztatarák előfordulásának a lehetőségét.

A finaszterid a szérum PSA-koncentráció kb. 50%-os csökkenését okozza a BPH-ban szenvedő betegeknél, még prosztatarák megléte esetén is. A BPH miatt finaszteriddel kezelt betegeknél a PSA-szint értékelésekor ezt a csökkenést feltétlenül figyelembe kell venni, és önmagában a PSA-lelet alapján az egyidejűleg fennálló prosztatarák lehetősége nem zárható ki. Ez a csökkenés a teljes PSA-értéktartományban megjósolható, azonban betegenként változó lehet. A több mint 3000 beteg bevo-násával, 4 éven át végzett kettős vak, placebo-kontrollos vizsgálat "Long-term Efficacy and Safety Study" (Proscar Long-Term Efficacy and Safety Study - PLESS) PSA adatainak értékelése azt mutatta, hogy 6 hónapon át vagy annál tovább finaszterid filmtablettával kezelt betegeknél a kezeletlen férfiak normál tartományaival történő összehasonlításhoz a PSA-értékeket meg kell duplázni. Ez a korrekció megőrzi a PSA-mérés szenzitivitását és specifitását, továbbá fenntartja a prosztatarák felismerésének lehetőségét.

A finaszteriddel kezelt betegeknél minden tartós PSA-szint emelkedést gondosan ki kell vizsgálni, és gondolni kell a beteg finaszterid-kezeléssel szemben tanúsított, nem megfelelő compliance-ére is.

A finaszterid a szabad PSA százalékot (a szabad és az össz-PSA hányadosa) nem csökkenti szignifikáns mértékben. A szabad és az össz-PSA hányadosa állandó marad még a finaszterid hatása alatt is. Ha a prosztatarák kimutatására a szabad PSA százalékot alkalmazzák, akkor az érték korrekciójára nincs szükség.

A gyógyszer és a laboratóriumi vizsgálat kölcsönhatásai

A PSA-szintre gyakorolt hatás
A szérum PSA-koncentrációja a beteg életkorával és a prosztata térfogatával, a prosztata térfogata pedig a beteg életkorával mutat összefüggést. A laboratóriumi PSA-szint értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a finaszterid kezelés hatására a betegek PSA-szintje lecsökken. A legtöbb beteg esetében a PSA-szint gyors csökkenése figyelhető meg a kezelés első hónapjaiban, majd ezután a PSA-szint ezen az új alapértéken stabilizálódik. A kezelés utáni alapérték kb. a fele a kezelés előtti értéknek. Ezért a hat hónapon át vagy annál hosszabb ideig, finaszteriddel kezelt átlagos beteg esetében meg kell duplázni a PSA-értéket, ha kezeletlen férfiak normál PSA tartományival kívánjuk összehasonlítani. A klinikai értelmezés tekintetében, lásd a 4.4 pontot, fentebb a Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések című fejezetben a A prosztata-specifikus antigénre (PSA) és a prosztatarák kimutatására gyakorolt hatások című részt.

Férfiak emlődaganata
Klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követően, az 5 mg finaszeteridet szedő férfiak köréből emlőrákot jelentettek. Az orvosnak utasítania kell a beteget, hogy azonnal jelentsen minden változást amit a mell szöveteiben tapasztal, mint pl. daganat/csomó megjelenése, fájdalom, gynaecomastia vagy a mellbimbó váladékozása.

Gyermekek és serdülők
Gyermekek és serdülők esetében a finaszterid alkalmazása nem javasolt. A biztonságos alkalmazás és a hatékonyság gyermekek esetében nem megállapított.

Májelégtelenség
A májelégtelenségnek a finaszterid farmakokinetikájára gyakorolt hatását nem tanulmányozták.

Hangulatváltozások és depresszió
5 mg finaszteriddel kezelt betegeknél hangulatváltozásokat jelentettek, például lehangoltságot, depressziót és ritkábbam az öngyilkossági gondolatokat A betegeket figyelemmel kell kísérni a pszichiátriai tünetek vonatkozásában, és ha ezek előfordulnak, a beteget szakorvoshoz kell irányítani.

Laktóz
Ritka´n elo?fordulo´, o¨ro¨kletes galakto´zintolerancia´ban, teljes lakta´zhia´nyban vagy glu¨ko´z-galakto´z malabszorpcio´ban a ke´szi´tme´ny nem szedheto?.

Nátrium
A ke´szi´tme´ny kevesebb mint 1 mmol (23 mg) na´triumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "na´triummentes".

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Klinikai jelentőségű gyógyszerkölcsönhatást nem észleltek. A finaszterid elsősorban a citokróm-P450 3A4 enzimrendszeren metabolizálódik, de úgy tűnik, hogy azt jelentős mértékben nem befolyásolja. Habár annak kicsi a kockázata, hogy a finaszterid más gyógyszerek farmakokinetikáját befolyásolja, de az lehetséges, hogy a citokróm-P450 3A4 enzim inhibitorai és induktorai befolyásolják majd a plazma finaszterid koncentrációját. A megállapított biztonsági határok alapján az ilyen inhibitor hatású gyógyszerek egyidejű alkalmazása esetén sem valószínűsíthető klinikai jelentőségű következmény.

Klinikailag jelentős kölcsönhatást nem találtak a következő vegyületek férfiakon történő vizsgálatánál: propranolol, digoxin, glibenklamid, warfarin, teofillin és fenazon.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A finaszterid ellenjavallt azoknál a nőknél, akik terhesek vagy akiknél fennáll a teherbe esés lehetősége (lásd 4.3 pont: Ellenjavallatok).

Mivel a II-es típusú 5-?-reduktázgátlók a tesztoszteron, dihidrotesztoszteronná történő átalakulását gátolják, ezért ezek a gyógyszerek, beleértve a finaszteridet is, a hímnemű magzat külső nemi szerveinek fejlődésében rendellenességet okozhatnak, ha terhes nőknél kerülnek alkalmazásra (lásd 6.6 pont).

Finaszterid expozíció - a fiú magzat veszélyeztetettsége
Az összetört vagy eltört finaszterid-tartalmú tablettával történő érintkezést a terhes nők vagy azok, akiknél fennáll a teherbe esés lehetősége kerüljék, mert a finaszterid felszívódhat és ez potenciális kockázatot jelent a hímnemű magzatra nézve (lásd 4.6 pont - Termékenység, terhesség és szoptatás).
A finaszterid filmtabletták bevonattal vannak ellátva, amely normál körülmények között meggátolja a hatóanyaggal történő közvetlen érintkezést, ha a tabletták nincsenek eltörve vagy összetörve.

A napi 5 mg finaszteridet szedő férfiak spermájában kis mennyiségű finaszteridet mutattak ki. Nem ismert, hogy a fiú magzat károsodik-e, az édesanya finaszteriddel kezelt férfi spermájával történő expozíciója esetén. Ezért, amennyiben a finaszteriddel kezelt férfi szexuális partnere terhes vagy a teherbeesés lehetősége fennáll, a nemi aktus során ajánlott a lehető legkisebbre csökkenteni a nő spermával történő érintkezését.

Szoptatás
A Finasteride Pharmacenternek nőknél nincs javallata.
Az nem ismert, hogy a finaszterid kiválasztódik-e az emberi anyatejbe.