Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

NEBIVOLOL GOODWILL 5MG TABL / EZOCEM 30X BUB (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Goodwill Pharma Kft.
Hatástani csoport:
C07AB Egykomponensű szelektív béta-receptor blokkolók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20524/01
Hatóanyagok:
NebivololumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Dopping listán szereplő
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Alkalmazás
A tablettát vagy annak részeit elegendő mennyiségű folyadékkal (pl. egy pohár vízzel) kell bevenni.
A tabletta étkezéssel vagy anélkül is bevehető.

Hipertónia
Felnőttek:
A dózis naponta egy tabletta (5 mg), lehetőség szerint a nap ugyanazon szakában.
A vérnyomáscsökkentő hatás 1-2 hetes kezelés után lesz észlelhető. Esetenként az optimális hatás csak 4 hét után jelentkezik.

Egyéb vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel való kombináció
A béta-blokkolók alkalmazhatók önmagukban vagy más vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel egyidejűleg. Ezidáig kiegészítő vérnyomáscsökkentő hatást csak akkor figyeltek meg, ha a Nebivolol Goodwill 5 mg tablettát 12,5-25 mg hidroklorotiaziddal kombinálták.

Veseelégtelenségben szenvedő betegek
Veseelégtelenségben szenvedő betegek esetén az ajánlott kezdő dózis napi 2,5 mg. Ha szükséges, a napi dózis 5 mg-ig emelhető.

Májelégtelenségben szenvedő betegek
Májelégtelenségben szenvedő vagy csökkent májműködésű betegek esetén korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. Ezért a Nebivolol Goodwill alkalmazása ezeknél a betegeknél ellenjavallt.

Időskor
65 év feletti betegek esetében az ajánlott kezdő adag napi 2,5 mg. Ha szükséges, a napi dózis 5 mg-ig emelhető. Azonban a 75 év feletti betegek esetében rendelkezésre álló korlátozott tapasztalatra való tekintettel, óvatosan kell eljárni, és ezeket a betegeket gondosan ellenőrizni kell.

Gyermekek
A Nebivolol Goodwill nem javasolt 18 év alatti gyermekek és serdülők számára a biztonságosságra és a hatásosságra vonatkozó adatok hiánya miatt.

Krónikus szívelégtelenség
Stabil, krónikus szívelégtelenség kezelését az egyénre szabott, optimális fenntartó dózis eléréséig a dózis fokozatosan haladó emelésével szabad csak elkezdeni.

A betegek szívelégtelenségének a megelőző 6 hétben akut dekompenzáció nélkülinek és stabilnak kell lennie. Tanácsos, hogy a kezelőorvos a krónikus szívelégtelenség kezelésében kellő tapasztalattal rendelkezzen.

A cardiovascularis gyógyszereket, köztük diuretikumokat és/vagy digoxint és/vagy ACE-gátlókat és/vagy angiotenzin II antagonistákat kapó betegeknél ezeknek a gyógyszereknek az adagolását két héttel a Nebivolol Goodwill-kezelés megkezdése előtt stabilizálni kell.

A dózis kezdeti emelését a következő, 1-2 hetenkénti lépéssekkel kell végezni, a beteg tolerabilitásától függően: 1,25 mg nebivolol, ami napi 2,5 mg-ig, utána napi 5 mg-ig, majd napi 10 mg-ig emelhető. A maximális ajánlott dózis napi egyszeri 10 mg nebivolol.

A kezelés megkezdését és minden dózisemelést tapasztalt orvos, legalább 2 órán át tartó felügyelete alatt kell végezni, annak biztosítása érdekében, hogy a klinikai állapot stabil legyen (különös tekintettel a vérnyomás, pulzusszám, vezetési zavarok, szívelégtelenség rosszabbodásának tüneteire).

A nemkívánatos hatások megjelenése megakadályozhatja, hogy minden beteg kezelése a maximális javasolt dózissal történjen. Amennyiben szükséges az elért dózis is lépésről-lépésre csökkenthető, majd szükség esetén újra elkezdhető.

A dózisemelés ideje alatt a szívelégtelenség rosszabbodása vagy intolerancia esetén javasolt először a nebivolol adagját csökkenteni vagy szükség esetén azt azonnal abbahagyni (súlyos hipotónia, a szívelégtelenség akut tüdőödémával járó súlyosbodása, kardiogén sokk, tüneteket okozó bradycardia vagy AV-blokk).

A stabil, krónikus szívelégtelenség nebivolol-kezelése általában hosszútávú kezelés.

A nebivolol-kezelést nem javasolt hirtelen abbahagyni, mivel ez a szívelégtelenség átmeneti rosszabbodásához vezethet. Ha a félbeszakítás szükséges, akkor az adagot hetente felezve, fokozatosan kell csökkenteni.

Veseelégtelenségben szenvedő betegek
Enyhe és középsúlyos veseelégtelenségben az adagolás módosítása nem szükséges, mivel a dózisnak a maximálisan tolerálható dózisig történő emelését egyénileg kell beállítani. Súlyos veseelégtelenségben (szérumkreatinin-szint ? 250 mikromol/l) szenvedő betegek esetén nincs tapasztalat. Ezért a nebivolol alkalmazása ezeknél a betegeknél nem javasolt.

Májelégtelenségben szenvedő betegek
A májelégtelenségben szenvedő betegek esetén korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. Ezért a Nebivolol Goodwill 5 mg tabletta alkalmazása ezeknél a betegeknél ellenjavallt.

Időskor
Az adagolás módosítása nem szükséges, mivel az dózisnak a maximálisan tolerálható dózisig történő emelését egyénileg kell beállítani.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* Májelégtelenség vagy májfunkció-károsodás.
* Akut szívelégtelenség, kardiogén sokk, illetve intravénás inotrop kezelést igénylő dekompenzált szívelégtelenség epizódok.

Továbbá, más béta-blokkolókhoz hasonlóan a következőkben ellenjavallt:
* Sick sinus-szindróma, beleértve a sino-atrialis blokkot,
* másod- és harmadfokú ingervezetési zavar (pacemaker nélkül),
* súlyos asthma bronchiale, súlyos krónikus obstructiv tüdőbetegség vagy korábban előfordult bronchospasmus,
* kezeletlen pheochromocytoma,
* metabolikus acidózis,
* bradycardia (a kezelés előtt a pulzusszám < 60/perc),
* hipotónia (a szisztolés vérnyomás alacsonyabb, mint 90 Hgmm),
* súlyos perifériás keringészavar,
* floktafeninnel és szultopriddel való kombináció (lásd még 4.5 pont).





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Lásd még 4.8 pont.

Az alábbi figyelmeztetések és óvintézkedések általánosságban vonatkoznak a béta-adrenerg antagonistákra.

Anaesthesia
A béta-blokád fenntartása az anaesthesia bevezetése és az intubáció alatt csökkenti az arrhythmiák kockázatát. Ha a műtéti előkészítés során a béta-blokádot megszakítják, akkor a béta-adrenerg antagonisták adását a műtét előtt legalább 24 órával be kell fejezni.

Óvatosan kell eljárni bizonyos, myocardialis depressziót okozó anaesthetikumok esetén (pl. ciklopropán, triklóretilén). A beteg atropin intravénás adásával védhető a vagus-reakcióval szemben.

Cardiovascularis betegségek
Általánosságban, a béta-adrenerg antagonistákat nem szabad alkalmazni kezeletlen pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegeknél, hacsak a betegek állapotát nem stabilizálják.

Ischaemiás szívbetegségben szenvedő betegeknél a béta-adrenerg antagonistákkal történő kezelést csak fokozatosan, azaz 1-2 hét alatt szabad abbahagyni. Ha szükséges, az angina pectoris súlyosbodásának megakadályozása érdekében ugyanakkor kiegészítő kezelést kell kezdeni.

A béta-adrenerg antagonisták bradycardiát idézhetnek elő: ha a beteg nyugalmi pulzusszáma 50-55/perc alá esik, és/vagy a beteg bradycardiára gyanús tüneteket észlel, akkor az adagot csökkenteni kell.

A béta-adrenerg antagonistákat óvatosan kell alkalmazni:

* Perifériás keringési betegségben szenvedő betegek esetén (Raynaud-kór vagy -szindróma, claudicatio intermittens), mivel ezeknek a betegségeknek a súlyosbodása következhet be.
* I. fokú AV-blokk esetén, mivel a béta-blokkolók negatív hatással vannak a vezetési időre.
* Prinzmetal anginás betegeknél, az alfa-receptor-mediálta coronaria vasoconstrictio ellensúlyozásának elmaradása miatt: a béta-adrenerg antagonisták növelhetik az anginás rohamok számát és időtartamát.

A nebivolol verapamil, illetve diltiazem típusú, I. csoportba tartozó antiarrhythmiás kalciumcsatorna-blokkoló és centrális hatású vérnyomáscsökkentő szerekkel történő kombinációja általában nem javasolt, további részletekért kérjük, olvassa el a 4.5 pontot.

Anyagcsere- /Endokrin betegségek
A nebivolol nem befolyásolja a vércukorszintet diabeteses betegeknél. Azonban cukorbetegeknél óvatosság szükséges, mivel a nebivolol elfedheti a hypoglykaemia bizonyos tüneteit (tachycardia, palpitáció).

Hyperthyreosisban a béta-adrenerg blokkolók elfedhetik a tachycardiás tüneteket. A kezelés hirtelen abbahagyása felerősítheti a tüneteket.

Légzőszervi betegségek
Krónikus obstructiv tüdőbetegségben szenvedő betegeknél a béta-adrenerg antagonistákat óvatosan kell alkalmazni, mivel a légutak constrictioja súlyosbodhat.

Egyéb betegségek
Azok a betegek, akiknek az anamnézisében psoriasis szerepel, a béta-adrenerg antagonistákat csak gondos mérlegelés után szedhetik.

A béta-adrenerg antagonisták fokozhatják az allergénekkel szembeni érzékenységet és az anafilaxiás reakciók súlyosságát.
A béta-blokkolók csökkenthetik a könnytermelést.

A gyógyszer laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, laktóz-intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

A krónikus szívelégtelenség nebivolollal történő kezelésnek kezdeti időszaka rendszeres ellenőrzést tesz szükségessé. Az adagolást és az alkalmazás módját illetően, kérjük, olvassa el a 4.2 pontot.
A kezelést nem szabad hirtelen abbahagyni, hacsak nem feltétlenül szükséges. További információkért kérjük, olvassa el a 4.2 pontot.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. A farmakodinámiás vizsgálatok azt mutatták, hogy a nebivolol nem befolyásolja a pszichomotoros funkciókat. A betegek egy része - főként a vérnyomás csökkenése következtében - mellékhatásokat észlelhet, például szédülést vagy gyengeséget (lásd 4.8 pont). Akinél ez előfordul, annak tartózkodnia kell a gépjárművezetéstől és az éberséget igénylő tevékenységektől. Ezek a hatások nagyobb valószínűséggel jelentkeznek a kezelés megkezdését vagy az adag emelését követően.


4.9 Túladagolás

A nebivolol túladagolásával kapcsolatosan nem állnak rendelkezésre adatok.

Tünetek
A béta-blokkolók túladagolásának tünetei: bradycardia, hypotensio, bronchospasmus és akut szívelégtelenség.

Kezelés
Túladagolás vagy túlérzékenység esetén a beteget szoros megfigyelés alatt kell tartani, és intenzív osztályon kell kezelni. A vércukorszintet ellenőrizni kell. A tápcsatornában lévő bármilyen gyógyszermaradvány felszívódása gyomormosással, aktív szén és hashajtó adásával előzhető meg. Mesterséges lélegeztetésre lehet szükség. A bradycardiát vagy a fokozott vagus-reakciókat atropin vagy metilatropin adásával kell kezelni. A hypotensiót és a sokkot plazma, illetve plazmapótszerek, és ha szükséges, katekolaminok adásával kell kezelni. A béta-blokkoló hatás kb. 5 mikrogramm/perc kezdő adagban adott izoprenalin-hidroklorid vagy 2,5 mikrogramm/perc kezdő adagban adott dobutamin lassú, intravénás, a kívánt hatás eléréséig tartó adásával közömbösíthető. Refrakter esetekben az izoprenalin dopaminnal kombinálható. Ha a kívánt hatás ezzel sem érhető el, 50-100 mikrogramm/ttkg glukagon intravénás alkalmazása mérlegelhető. Szükség esetén az injekciót egy órán belül meg kell ismételni, amit, ha szükséges - 70 mikrogramm/ttkg/óra adagban adott glükagon intravénás infúziója követ. Terápia-rezisztens bradycardia extrém eseteiben pacemakert lehet behelyezni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Farmakodinámiás interakciók:

A következő interakciók vonatkoznak általában a béta-adrenerg antagonistákra :

Ellenjavallt kombinációk:
Floktafenin (NSAID): a béta-blokkolók gátolhatják azokat a hipotenzióval vagy a sokkal összefüggő kompenzáló cardiovascularis reakciókat, amelyeket a floktafenin okozhat.

Szultoprid (antipszichotikum): a nebivololt nem szabad szultopriddal egyidejűleg alkalmazni, mivel fokozott a kamrai arrhythmia kockázata.

Nem javasolt kombinációk:
I. csoportba tartozó antiarrhythmiás szerek (kinidin, hidrokinidin, cibenzolin, flekainid, dizopiramid, lidokain, mexiletin, propafenon): az atrio-ventricularis vezetési időre gyakorolt hatás és a negatív inotróp hatás fokozódhat (lásd 4.4 pont).

Verapamil/diltiazem típusú kalciumcsatorna-blokkolók: a kontraktilitásra és az atrio-ventricularis vezetésre gyakorolt negatív hatás. Béta-blokkoló kezelést kapó betegeknél a verapamil intravénás alkalmazása súlyos hipotenzióhoz és atrio-ventricularis blokkhoz vezethet (lásd 4.4 pont).

Centrálisan ható vérnyomáscsökkentők (klonidin, guanfacin, moxonidin, metildopa, rilmenidin): a centrálisan ható vérnyomáscsökkentők egyidejű alkalmazása a központi szimpatikus tónus csökkentésével (a pulzusszám és a perctérfogat csökkenése, vasodilatatio) ronthatják a szívelégtelenséget (lásd 4.4 pont). A kezelés hirtelen abbahagyása, különösen a béta-blokkolók elhagyása előtt, fokozhatja a "rebound hipertónia" kockázatát.

Óvatosságot igénylő kombinációk:
III. csoportba tartozó antiarrhythmiás szerek (amiodaron): az atrio-ventricularis átvezetési időre gyakorolt hatás fokozódhat.

Illékony, halogenizált anaestheticumok: A béta-adrenerg antagonisták és az anaestheticumok együttes alkalmazása csökkentheti a reflex-tachycardiát, és növelheti a hipotónia kockázatát (lásd 4.4 pont). Általános szabályként a béta-blokkoló kezelés hirtelen abbahagyása kerülendő. Az anesthesiológussal közölni kell, ha a beteg Nebivolol Goodwill-kezelést kap.

Inzulin és orális antidiabetikumok: Bár a nebivolol nem befolyásolja a glükózszintet, egyidejű alkalmazása a hypoglykaemia bizonyos tüneteit (palpitáció, tachycardia) elfedheti.

Baklofén (spaszticitás elleni szer), amifosztin (daganatellenes adjuváns): vérnyomáscsökkentőkkel történő egyidejű alkalmazása valószínűleg fokozza a vérnyomásesést, ezért a vérnyomáscsökkentő gyógyszer adagolását ennek megfelelően kell módosítani.

Meflokin (malária-ellenes gyógyszer): Elméletileg a béta-adrenerg blokkolók egyidejű alkalmazása elősegítheti a QTc-távolság megnyúlását.

Mérlegelendő kombinációk:
Digitálisz glikozidok: együttes alkalmazásuk növelheti az atrio-ventricularis átvezetési időt.
A nebivolollal végzett klinikai vizsgálatok nem mutattak semmilyen kölcsönhatásra utaló klinikai bizonyítékot. A nebivolol nem befolyásolja a digoxin kinetikáját.

Dihidropiridin típusú kalcium-antagonisták (amlodipin, felodipin, lacidipin, nifedipin, nikardipin, nimodipin, nitrendipin): együttes alkalmazásuk növelheti a hipotenzió kockázatát, és szívelégtelenségben szenvedő betegeknél nem zárható ki a szív pumpafunkciójának további romlása.

Antipszichotikumok, antidepresszánsok (triciklusos antidepresszánsok, barbiturátok és fenotiazinok), szerves nitrátok, valamint más vérnyomáscsökkentő szerek: együttes alkalmazásuk növelheti a béta-blokkolók vérnyomáscsökkentő hatását (additív hatás).

Nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID): nem hatnak a nebivolol vérnyomáscsökkentő hatására. Kérjük, ne feledje: az acetilszalicilsav mindennapos, kis mennyiségű, antithromboticus adagjai (pl. 50 vagy 100 mg) biztonságosan alkalmazhatók a Nebivolol Goodwill 5 mg tablettával.

Szimpatomimetikus szerek: együttes alkalmazásuk közömbösítheti a béta-adrenerg antagonisták hatását. A béta-adrenerg szerek az alfa- és béta-adrenerg hatással egyaránt rendelkező szimpatomimetikus szerek alfa-adrenerg aktivitása ellensúlyozásának elmaradásához vezethetnek (hipertónia, súlyos bradycardia és szívblokk kockázata).

Farmakokinetikai interakciók:
Mivel a nebivolol metabolizmusában a CYP2D6 izoenzim is részt vesz, ezért az ezt az enzimet gátló anyagokkal, különösképpen a paroxetinnel, fluoxetinnel, tioridazinnel, kinidinnel, terbinafinnal, bupropionnal, klorokinnal és levomepromazinnal történő együttes alkalmazás a nebivolol plazmaszintjének emelkedéséhez vezethet, ami a súlyos bradycardia és a mellékhatások fokozott kockázatával jár.

A cimetidin egyidejű alkalmazása növeli a nebivolol plazmaszintjét, anélkül, hogy a klinikai hatás megváltozna. A ranitidin egyidejű alkalmazása nem befolyásolja a nebivolol farmakokinetikáját.
Biztosítva, hogy a Nebivolol Goodwill 5 mg tablettát étkezéssel és az antacidát étkezések között vegyék be, a két kezelés egyidejűleg is rendelhető.

A nebivololt nikardipinnel kombinálva, mindkét gyógyszer plazmaszintje enyhén megemelkedett, a klinikai hatás megváltozása nélkül. Alkohollal, furoszemiddel vagy hidroklorotiaziddal együttesen alkalmazva a nebivolol farmakokinetikája nem változott. A nebivolol nem befolyásolja a warfarin farmakokinetikáját és farmakodinámiáját.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A hipertónia, illetve krónikus szívelégtelenség esetén előforduló mellékhatások az alapbetegségek különbözőségei miatt külön-külön kerültek felsorolásra.

Hipertónia
A mellékhatások, melyek a legtöbb esetben enyhe-közepes intenzitással jelentkeznek, az alábbi táblázatban, szervrendszerenkénti és gyakorisági kategóriák szerint kerültek felsorolásra:

SZERVRENDSZER
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)
Nagyon ritka
(<1/10 000)
Nem ismert
Immunrendszeri betegségek és tünetek



angioneuroticus oedema, túlérzékenység
Pszichiátriai kórképek

rémálmok, depresszió


Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás, szédülés, paraesthesia

gyengeség/ájulás

Szembetegségek és szemészeti tünetek

látásromlás


Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

bradycardia, szívelégtelenség, lassult AV átvezetés/AV-blokk


Érbetegségek és tünetek

hypotensio, claudicatio intermittens (fokozódása)


Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
dyspnoe
bronchospasmus


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
székrekedés, hányinger, hasmenés
dyspepsia, flatulencia, hányás


A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei

pruritus, erythematosus bőrkiütés
súlyosbodó psoriasis

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek

impotencia


Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
fáradtság, oedema




Néhány a béta-adrenerg antagonista esetén az alábbi mellékhatásokról szintén beszámoltak: hallucinációk, pszichózisok, zavartság, hideg/cyanoticus végtagok, Raynaud-jelenség, száraz szem, valamint a praktolol-típusúaknál az oculo-mucocutan toxicitás.

A béta-blokkolók csökkenthetik a könnytermelést.

Krónikus szívelégtelenség
A krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegeknél észlelt mellékhatásokkal kapcsolatos adatok egy placebo-kontrollos klinikai vizsgálatból származnak, amelybe 1067, nebivololt szedő és 1061 placebót szedő beteget vontak be. Ebben a vizsgálatban a nebivololt szedő betegek közül összesen 449 (42,1%) számolt be lehetséges oki összefüggést mutató mellékhatásokról, a placebóval kezelt 334 (31,5%) beteggel szemben. A nebivolollal kezelt betegeknél a leggyakoribb mellékhatás a bradycardia és a szédülés volt, mindkettő körülbelül a betegek 11%-ánál jelentkezett. Ugyanezeknek a gyakorisága a placebóval kezelt betegeknél kb. 2%, illetve 7% volt.

Az alábbi, a krónikus szívelégtelenség kezelése szempontjából különösen jelentősnek gondolt, és (a gyógyszerrel legalább lehetségesen összefüggő) mellékhatás-gyakoriságokról számoltak be:

* a szívelégtelenség súlyosbodása a nebivolollal kezelt betegek 5,8%-ánál jelentkezett, a placebóval kezelt betegek 5,2%-ával szemben.
* posturalis hipotenziót a nebivolollal kezelt betegek 2,1%-ánál jelentettek, a placebóval kezelt betegek 1,0%-ával szemben.
* gyógyszer-intolerancia a nebivolollal kezelt betegek 1,6%-ánál jelentkezett, a placebóval kezelt betegek 0,8%-ával szemben.
* első fokú atrio-ventricularis blokk a nebivolollal kezelt betegek 1,4%-ánál jelentkezett, a placebóval kezelt betegek 0,9%-ával szemben.
* alsó végtagi oedemát a nebivolollal kezelt betegek 1,0%-ánál jelentettek, a placebóval kezelt betegek 0,2%-ával szemben.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szelektív béta-receptor blokkolók önmagukban.
ATC kód: C07AB12

A nebivolol két enantiomer racém keveréke, az SRRR-nebivololé (vagy d-nebivolol) és az RSSS-nebivololé (vagy l-nebivolol). Két farmakológiai hatást ötvöz:

* Ez egy kompetitív és szelektív béta-receptor antagonista: ez a hatása az SRRR-enantiomernek (d-enantiomer) tulajdonítható.

* Az L-arginin/nitrogén-oxid anyagcsere útvonalra gyakorolt hatása következtében enyhe vasodilatator tulajdonsággal bír.

A nebivolol egyszeri és ismételt adagjai mind nyugalomban, mind terhelés alatt csökkentik a pulzusszámot és a vérnyomást, normotenziós egyéneknél és hipertóniás betegeknél egyaránt. Az antihipertenzív hatás a krónikus kezelés alatt is megmarad.

A nebivololnak terápiás dózisokban nincs alfa-adrenerg antagonista hatása.

Hipertóniás betegek akut és krónikus nebivolol-kezelése alatt a szisztémás vascularis rezisztencia csökken. A pulzusszám csökkenése ellenére, a nyugalmi és terhelés alatti perctérfogat-csökkenés a lökettérfogat emelkedése következtében csak korlátozott mértékű lehet. Ezeknek, az egyéb béta-1 receptor antagonistáktól eltérő hemodinamikai különbségeknek a klinikai jelentőségét még nem állapították meg teljesen.

Hipertóniás betegeknél a nebivolol fokozza az acetilkolinra adott, NO-mediált vascularis választ, ami az endothel-diszfunkciós betegeknél csökkent.

Egy morbiditási-mortalitási, placebo-kontrollos vizsgálatban, amit 2128, ? 70 éves (medián életkor: 75,2 év), stabil, krónikus szívelégtelenségben szenvedő, csökkent vagy normális bal kamra ejekciós frakciójú (átlag LVEF: 36 ±12,3%, a következő megoszlásban: a betegek 56%-ánál az LVEF kevesebb mint 35%, a betegek 25%-ánál az LVEF 35% és 45% közötti, a betegek 19%-ánál az LVEF nagyobb mint 45%) betegnél végeztek, és akiket átlagosan 20 hónapig követtek, a standard terápia mellett alkalmazott nebivolol jelentősen meghosszabbította a halálig, illetve a cardiovascularis okok miatti hospitalizációig eltelt időszakot (elsődleges hatékonysági végpont), a relatív kockázat 14%-os csökkenésével (abszolút csökkenés: 4,2%). A kockázat csökkenése 6 hónapos kezelés után alakult ki, és a kezelés teljes ideje alatt fennmaradt (medián időtartam: 18 hónap). A nebivolol hatása független volt a vizsgálatban résztvevő populáció életkorától, nemétől vagy bal kamrai ejekciós frakciójától. A placebóhoz viszonyítva a bármely okból kialakuló halálozásra gyakorolt kedvező hatás nem érte el a statisztikailag szignifikáns szintet (abszolút csökkenés: 2,3%).

A nebivolollal kezelt betegeknél a hirtelen halál csökkenését figyelték meg (4,1% vs. 6,6%, 38%-os relatív csökkenés).

In vitro és in vivo állatkísérletekben a nebivolol nem mutatott intrinsic szimpatomimetikus aktivitást.

In vitro és in vivo állatkísérletekben a nebivolol farmakológiai dózisokban nem mutatott membránstabilizáló hatást.

Egészséges önkénteseknél a nebivololnak nem volt jelentős hatása a maximális terhelhetőségi kapacitásra vagy az állóképességre.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A nebivolol egy lipofil, kardioszelektív béta-blokkoló, ISA vagy membránstabilizáló tulajdonságok nélkül (l-enantiomer). Nitrogén-oxid mediálta vasodilatator hatással is rendelkezik (d-enantiomer).

Felszívódás
Per os alkalmazást követően a nebivolol mindkét enantiomerje gyorsan felszívódik. A nebivolol felszívódását nem befolyásolja az étkezés. A nebivolol étkezéssel együtt vagy attól függetlenül is bevehető.

Biotranszformáció
A nebivolol nagymértékben, részben aktív hidroxi-metabolitokká metabolizálódik. A nebivolol aliciklikus és aromás hidroxiláció, N-dezalkiláció és glükoronidáció útján metabolizálódik. Ezen felül a hidroxi-metabolitok glükuronidjai is képződnek. A nebivolol aromás hidroxiláció útján történő metabolizmusa CYP2D6 dependens, genetikai oxidatív polimorfizmustól függő. A nebivolol orális biohasznosulása átlagosan 12%-os a gyorsan metabolizálóknál, és majdnem teljes a lassan metabolizálóknál. Egyensúlyi állapotban és azonos dózisszinten a változatlan nebivolol plazma csúcskoncentrációja kb. 23-szor magasabb a gyengén, mint az extenzíven metabolizálóknál. A változatlan gyógyszer és az aktív metabolitok együttes figyelembevételekor a plazma csúcskoncentrációk különbsége 1,3-1,4-szeres. A metabolizmus sebességében mutatkozó különbségek miatt a Nebivolol Goodwill 5 mg tabletta dózisát mindig a beteg egyéni igényei szerint kell módosítani: ezért a gyengén metabolizálók alacsonyabb adagokat igényelhetnek.

Ezen felül a 65 évnél idősebb betegeknél, a veseelégtelenségben szenvedő betegeknél, valamint a májelégtelenségben szenvedő betegeknél a dózist módosítani kell (lásd 4.2.).

A gyorsan metabolizálóknál a nebivolol enantiomerek eliminációs felezési ideje átlagosan 10 óra. Lassú metabolizálóknál ez 3-5-ször hosszabb. Gyorsan metabolizálóknál az RSSS-enantiomer plazmaszintje kissé magasabb, mint az SRRR-enantiomeré. Lassan metabolizálóknál ez a különbség nagyobb. Gyorsan metabolizálóknál mindkét enantiomer hidroxi-metabolitjainak eliminációs felezési ideje körülbelül 24 óra, lassan metabolizálóknál körülbelül kétszer olyan hosszú.

Az egyensúlyi állapotú plazmaszintek a legtöbb betegnél (gyorsan metabolizálók) a nebivolol esetén 24 órán belül, míg a hidroxi-metabolitok esetén néhány napon belül kialakulnak.
A plazma-koncentrációk 1 mg és 30 mg között arányosak a dózissal. A nebivolol farmakokinetikáját az életkor nem befolyásolja.

Eloszlás
A plazmában mindkét enantiomer leginkább az albuminhoz kötődik.

Az SRRR-nebivolol plazmafehérje-kötődése 98,1%-os, az RSSS-nebivololé 97,9%-os.

A megoszlási térfogat 10,1 l/ttkg és 39,4 l/ttkg közé esik.

Elimináció
Az alkalmazást követően egy héttel az adag 38%-a ürül ki a vizelettel, és 48%-a a széklettel.
A változatlan nebivolol vizelettel történő kiválasztódása kevesebb mint az alkalmazott adag 0,5%-a.


5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - genotoxicitási, karcinogenitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre.





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Alkalmazása terhességben
A nebivololnak vannak olyan farmakológiai hatásai, amelyek károsak lehetnek a terhesség alatt és/vagy a magzatra/újszülöttre nézve. A béta-adrenerg blokkolók csökkentik a placentáris perfúziót, ami retardált növekedéssel, intrauterin elhalással, vetéléssel és koraszüléssel jár. A magzatnál és az újszülöttnél mellékhatások jelentkezhetnek (pl. hypoglykaemia, bradycardia). Amennyiben a béta-adrenerg blokkolókkal történő kezelés szükséges, akkor a béta-1 szelektív adrenerg blokkolók előnyben részesítendők.
A nebivololt a terhesség ideje alatt nem szabad alkalmazni, csak akkor, ha erre egyértelműen szükség van. Ha a nebivolol-kezelést szükségesnek tartják, akkor az uteroplacentaris véráramlást és a magzat növekedését ellenőrizni kell. A terhességre vagy a magzatra gyakorolt káros hatás esetén alternatív kezelés alkalmazását kell mérlegelni. Az újszülöttet gondosan ellenőrizni kell. A hypoglykaemia és a bradycardia tünetei rendszerint az első 3 napon belül várhatók.

Alkalmazása szoptatás alatt
Állatkísérletekben kimutatták, hogy a nebivolol kiválasztódik az anyatejbe. Nem ismert, hogy ez a gyógyszer kiválasztódik-e az emberi anyatejbe. A legtöbb béta-blokkoló, különösen a lipofil vegyületek, mint például a nebivolol és annak aktív metabolitjai, változó mértékben bejutnak az anyatejbe. Ezért a nebivolol alkalmazása alatt a szoptatás nem javasolt.