Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DOXAZOSIN SANDOZ URO 4MG RETARD TABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kereskedelmi Kft.
Hatástani csoport:
C02CA Alfa-adrenerg receptor blokkolók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20423/01
Hatóanyagok:
DoxazosinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2268 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános1246,001022,00
Közgyógy2268,000,00
Üzemi baleset2268,000,00
Teljes0,002268,00
Egyedi engedélyes0,002268,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A tablettákat étkezéskor vagy étkezéstől függetlenül is be lehet venni. A tablettákat egészben, megfelelő mennyiségű folyadékkal kell bevenni. A tablettákat nem szabad szétrágni, kettétörni vagy összetörni.

A maximális javasolt adag naponta egyszer 8 mg doxazozin.

Essentialis hypertonia:
A kezdő adag naponta egyszer 4 mg doxazozin. Az optimális hatás eléréséhez akár négy hétig tartó kezelésre is szükség lehet. Ezután, amennyiben szükséges, az adagolás naponta egyszeri 8 mg-ra növelhető a válaszreakciótól függően.

A doxazozin alkalmazható önmagában vagy egyéb gyógyszerrel kombinálva, pl. tiazid diuretikummal, béta-adrenoceptor blokkolóval, kalciumantagonistával vagy egy ACE-gátlóval.

Prostata hyperplasia tüneti kezelése:
A kezdő adag naponta egyszer 4 mg doxazozin. Az optimális hatás eléréséhez akár négy hétig tartó kezelésre is szükség lehet. Ezután, amennyiben szükséges, az adag naponta egyszeri 8 mg-ra növelhető a válaszreakciótól függően.

A doxazozin akár magas, akár normál vérnyomású benignus prostata hyperplasiában (BPH) szenvedő betegek esetében alkalmazható, mivel a normál vérnyomású betegeknél a vérnyomásváltozások klinikailag nem jelentősek. Magas vérnyomású betegeknél mindkét betegséget egyidejűleg kell kezelni.

Idősek
A szokásos felnőtt adagok alkamazása javasolt.

Vesekárosodás
Mivel a károsodott vesefunkciójú betegek esetében nincs változás a doxazozin farmakokinetikájában, a szokásos adagok alkalmazása javasolt.

Májkárosodás
Mivel a doxazozin a májban metabolizálódik, ezért enyhe vagy közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknek csak körültekintéssel adható (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
A doxazozin biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem vizsgálták.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A doxazozin ellenjavallt az alábbi esetekben:

* a készítmény hatóanyagával, egyéb kinazolinokkal (pl. prazozin, terazozin), vagy a készítmény bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység (lásd 6.1. pont);
* az anamnézisben szereplő orthostaticus hypotonia esetén;
* benignus prostata hyperplasiával társuló felső húgyúti obstrukcióban, krónikus húgyúti fertőzésben szenvedő betegeknél vagy húgyhólyagkő esetén;
* oesophagealis vagy gastrointestinalis obstrukció, illetve a gastrointestinalis traktus lumenének beszűkülése az anamnézisben;
* szoptatás alatt (lásd 4.6 pont);
* hypotonia esetén (csak benignus prostata hyperplasia indikációban).

A doxazozin monoterápiában történő alkalmazása ellenjavallt túlfolyásos húgyhólyag esetén, vagy progresszív veseelégtelenséggel vagy anélkül járó anuriában szenvedő betegeknél.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A betegek tájékoztatása:
A betegeket tájékoztatni kell, hogy a doxazozin tablettát egészben kell lenyelni. A beteg ne rágja össze, ne ossza ketté, illetve ne törje össze a tablettát.

Néhány retard tabletta esetében a hatóanyag egy inert, fel nem szívódó burokban található, ez biztosítja a hatóanyag lassú kiáramlását. A gyomor-bél traktusokon történő áthaladás után az üres tabletta-héj kiürül a szervezetből. A betegek figyelmét hívjuk fel, hogy aggodalomra nincs ok, ha időnként a székletükben a tablettára emlékeztető burkot észreveszik.

A gastrointestinalis passzázs idejének kifejezett csökkenése (pl. sebészi rezekciót követően) nem teljes mértékű felszívódást eredményezhet. A doxazozin hosszú felezési idejére való tekintettel ennek a klinikai jelentősége nem tisztázott.

A kezelés kezdete:
Mint valamennyi alfa-blokkoló gyógyszer esetében, a betegek posturalis hypotoniát észlelhetnek, szédülés és gyengeség tüneteivel, vagy ritkán eszméletvesztéssel (syncope), különösen a kezelés megkezdésekor. Egyéb vérnyomáscsökkentő szerek alkalmazásához hasonlóan, a lehetséges posturalis hatások kockázatának minimalizálása érdekében javasolt a kezelés (monoterápia vagy kombinált terápia) kezdetekor a vérnyomást rendszeresen ellenőrizni. Bármely hatékony alfa-blokkolóval való kezelés beállításakor tanácsot kell adni a betegnek, hogyan kerülheti el a posturalis hypotoniából eredő tüneteket, és mit tegyen, amennyiben azok kialakulnának. A betegeket figyelmeztetni kell, hogy kerülje az olyan helyzeteket, amikor a doxazozin-kezelés kezdetén jelentkező szédülés vagy gyengeség eredményeképpen megsérülhetnek.

Akut szívbetegségben szenvedő betegek:
A többi értágító hatású vérnyomáscsökkentő gyógyszerhez hasonlóan a doxazozint is csak különleges körültekintéssel szabad adni a következőkben felsorolt akut szívbetegségek esetén:
* aortastenosis vagy mitralis steonosis következtében kialakult tüdőödéma;
* megnövekedett perctérfogat mellett kialakuló szívelégtelenség;
* jobbszívfél-elégtelenség tüdőembólia vagy pericardialis folyadékgyülem következtében;
* balkamra elégtelenség csökkent telődési nyomással.

Enyhe vagy közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegek:
Mivel a doxazozin kizárólagosan a májban metabolizálódik, így csak körültekintéssel adagolható csökkent májfunkciójú betegeknek. Mivel súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetében nincs klinikai tapasztalat, ezen betegek esetében a készítmény adása nem javasolt.

Együttadása PDE-5-gátlókkal (foszfodiészteráz-5-gátlókkal):
A foszfodiészteráz-5-gátlók (pl. szildenafil, tadalafil és vardenafil) és a doxazozin megfelelő körültekintéssel alkalmazhatók egyidejűleg, mivel mindkét gyógyszernek van értágító hatása, ami egyes betegeknél szimptomatikus hypotoniához vezethet. Az orthostaticus hypotonia kockázatának csökkentése céljából a foszfodiészteráz-5-gátló-kezelés megkezdése csak akkor javasolt, ha az alfa-blokkoló-terápiában részesülő beteg hemodinamikailag egyensúlyba került. Továbbá a foszfodiészteráz-5-gátló-kezelést a lehető legkisebb adagban javasolt elkezdeni, és ajánlott a doxazozin bevételétől számított 6 órás időintervallumot figyelembe venni. Az elnyújtott hatóanyag-felszabadulású doxazozin-gyógyszerformákkal nem végeztek vizsgálatot.

Alkalmazása katarakta műtét során:
Intraoperatív renyhe iris szindrómát (IFIS - intraoperative floppy iris syndrome), a szűk pupilla szindróma egyik változatát figyelték meg néhány betegnél, akiket kataraktaműtét során, vagy azt megelőzően tamszulozinnal kezeltek. Más alfa-1-receptor-blokkolókkal kapcsolatban is jelentettek elszigetelt eseteket, és egy, a gyógyszercsoportra jellemző hatás lehetősége nem zárható ki. Mivel az IFIS a katarakta-műtét során - a beavatkozással járó - szövődmények megnövekedett kockázatához vezethet, a műtét előtt a jelenlegi vagy korábbi alfa-1-receptor-blokkolókkal, mint pl. doxazozinnal történő kezelésről tájékoztatni kell a műtétet végző szemészt.

Priapizmus:
Tartós erekcióról és priapizmusról számoltak be az alfa-1-blokkolók, mint pl.a doxazozin kapcsán a forgalomba hozatalt követően. Amennyiben a priapizmust nem kezelik azonnal, az a pénisz szöveteinek károsodásához és az erekciós funkció tartós elvesztéséhez vezethet, ezért a beteg kérjen azonnal orvosi segítséget.

Prosztatakarcinóma-szűrés
A prosztatakarcinóma sok, a benignus prostata hyperplasiához (BPH) társuló tünetet okoz, és a két betegség egyszerre is fennállhat. Ezért a BPH tüneteinek kezelésére alkalmazott doxazozin-terápia megkezdése előtt a prosztatakarcinomát ki kell zárni.

Nátrium
Ez a készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz retard tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességek romolhatnak, főként a kezelés kezdeti szakaszában.


4.9 Túladagolás

Mivel a túladagolás hypotoniához vezethet, a beteget azonnal hanyatt kell fektetni úgy, hogy feje alacsonyabbra kerüljön. Ha ez az intézkedés nem megfelelő, a sokkot először plazmaexpanderekkel kell kezelni. Szükség esetén vazopresszorokat kell alkalmazni. A veseműködést szükség szerint ellenőrizni és támogatni kell. Szükség esetén a megfelelőnek ítélt támogató kezelést kell alkalmazni. Mivel a doxazozin nagymértékben kötődik plazmafehérjékhez, dialízis nem javallt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttadása PDE-5-gátlókkal (pl. szildenafil, tadalafil, vardenafil)
A doxazozin és a foszfodiészteráz-5-gátlók egyidejű alkalmazása egyes betegeknél szimptomatikus hypotoniához vezethet (lásd 4.4 pont). A doxazozin retard formulájával nem végeztek vizsgálatokat.

Egyéb
A doxazozin nagy része (98%-a) a szérumban plazmafehérjékhez kötött. In vitro emberi plazmán végzett vizsgálatokban a doxazozin nem befolyásolta a digoxin, warfarin, fenitoin vagy indometacin fehérjekötődését.

In vitro vizsgálatok arra utalnak, hogy a doxazozin a citokróm P450 3A4 (CYP 3A4) szubsztrátja. A doxazozin erős CYP 3A4-gátlókkal (például klaritromicinnel, indinavirrel, itrakonazollal, ketokonazollal, nefazodonnal, nelfinavirral, ritonavirral, szakinavirral, telitromicinnel vagy vorikonazollal) történő egyidejű alkalmazása esetén fokozott óvatossággal kell eljárni (lásd 5.2 pont).

A klinikai vizsgálatokban a doxazozin tiazid-diuretikumokkal, furoszemiddel, béta-blokkolókkal, nem-szteroid gyulladásgátlókkal, antibiotikumokkal, orális antidiabetikumokkal, uricosurias gyógyszerekkel vagy véralvadásgátlókkal történő együttes alkalmazása során káros gyógyszerinterakciót nem észleltek. Formális gyógyszer/gyógyszer interakciós vizsgálatokból származó adatok azonban nincsenek.

A doxazozin potencírozza egyéb alfa-blokkoló és egyéb vérnyomáscsökkentő gyógyszerek vérnyomáscsökkentő hatását.

Egy nyílt elrendezésű, randomizált, placebokontrollos vizsgálatban 22 egészséges önkéntesnél 1 mg doxazozin egyszeri adása a 4 napos per os cimetidin-kezelés (400 mg naponta kétszer) első napján a doxazozin átlagos AUC-értékében 10%-os növekedést eredményezett, és nem okozott statisztikailag szignifikáns változást a doxazozin átlagos cmax-értékében és átlagos felezési idejében. A cimetidinnel együtt adott doxazozin esetében mért átlagos AUC-értékben bekövetkezett 10%-os növekedés beleesik a placebóval együtt adott doxazozin esetében mért átlagos AUC-értékek egyének közötti variációjába (27%).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A pre- és posztmarketing mellékhatásokat egy táblázatba rendezve, a biztonságossági jelentésekben található előfordulási arány szerint rangsorolták, az alábbi gyakorisági kategóriákba:

Nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100; <1/10); nem gyakori (?1/1000; <1/100); ritka (?1/10 000; <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg).

Ha egy spontán bejelentett mellékhatás nem szerepel a biztonságossági jelentésekben, akkor azt feltételezzük, hogy nagyon ritka, a készítmény világszerte történő alkalmazásának bejelentett aránya alapján.

Szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatás
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Gyakori
Légúti fertőzések, húgyúti fertőzések
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka
Leukopenia, thrombocytopenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
Allergiás gyógyszerreakció
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem gyakori
Anorexia, köszvény, megnövekedett étvágy
Pszichiátriai kórképek
Nem gyakori
Szorongás, depresszió, alvászavar

Nagyon ritka
Izgatottság, idegesség
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Szédülés, fejfájás, aluszékonyság

Nem gyakori
Cerebrovascularis történés, hypoaesthesia, syncope, tremor

Nagyon ritka
Posturalis szédülés, paraesthesia
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nagyon ritka
Homályos látás

Nem ismert
Intraoperatív renyhe írisz szindróma (lásd 4.4 pont)
A fül és egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Gyakori
Vertigo

Nem gyakori
Fülcsengés
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Gyakori
Palpitatio, tachycardia

Nem gyakori
Angina pectoris, myocardialis infarctus

Nagyon ritka
Bradycardia, szívritmuszavarok
Érbetegségek és tünetek
Gyakori
Hypotonia, posturalis hypotonia

Nagyon ritka
Kipirulás
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori
Bronchitis, köhögés, dyspnoe, rhinitis

Nem gyakori
Epistaxis

Nagyon ritka
Bronchospasmus
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Hasi fájdalom, dyspepsia, szájszárazság, hányinger

Nem gyakori
Székrekedés, diarrhoea, flatulencia, hányás, gastroenteritis

Ritka
Bélelzáródás
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem gyakori
Kóros májfunkciós eredmények

Nagyon ritka
Cholestasis, hepatitis, icterus
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori
Pruritus

Nem gyakori
Bőrkiütés

Nagyon ritka
Alopecia, purpura, urticaria
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori
Hátfájás, myalgia

Nem gyakori
Arthralgia

Nagyon ritka
Izomgörcsök, izomgyengeség
Vese és húgyúti betegségek és tünetek
Gyakori
Cystitis, vizelet-inkontinencia

Nem gyakori
Dysuria, hematuria, gyakori vizelés

Nagyon ritka
Vizeletürítési zavar, nycturia, polyuria, megnövekedett diuresis
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nem gyakori
Impotencia

Nagyon ritka
Gynecomastia, priapismus

Nem ismert
Retrográd ejakuláció
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori
Asthenia, mellkasi fájdalom, influenzaszerű tünetek, perifériás ödéma

Nem gyakori
Fájdalom, arcödéma

Nagyon ritka
Fáradtság, rossz közérzet
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nem gyakori
Testtömeg-növekedés

Benignus prostata hyperplasiában szenvedő betegeknél végzett klinikai vizsgálatokban a nemkívánatos hatások előfordulása a késleltetett hatóanyag leadású doxazozinnal történő kezelés (41%) és placebokezelés során (39%) nagyon hasonló volt, és alacsonyabb mint az azonnali felszabadulású doxazozin-készítménnyel történő kezelés (54%) esetében.

Idősek
Az idősek (>65 év) mellékhatás profilja nem tért el a fiatalabb betegekétől.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Alfa-adrenoceptor antagonisták
ATC kód: C02 CA04

A doxazozin az értágító hatását a posztszinaptikus alfa-1-adrenerg receptorok szelektív és kompetitív gátlása révén fejti ki.

Hypertonia:
A doxazozin hypertoniás betegeknél történő alkalmazása a vérnyomás klinikailag szignifikáns csökkenését okozza a szisztémás vascularis ellenállás csökkenésének eredményeként. Ezt a hatását feltehetőleg az érfalak alfa-1-adrenoceptorainak szelektív blokádja révén éri el. Napi egyszeri adagolás mellett klinikailag jelentős vérnyomáscsökkenés érhető el a nap folyamán, és az utolsó adagot követően 24 órán keresztül. A betegek többségének elegendő a kezdő 4 mg doxazozin. Hypertoniás betegeknél a vérnyomás csökkenése ülő és álló testhelyzetben is hasonló mértékű volt doxazozin-kezelés alatt. Az ajánlott adagolási tartományban a doxazozinnak nem, vagy csak kismértékű hatása volt a vérnyomásra normál vérnyomású betegeknél.

Azok a betegek, akiket hypertonia miatt gyors hatóanyagleadású doxazozin tablettával kezelnek, átállíthatók késleltetett hatóanyagleadású doxazozin tablettára, és az adag ilyen esetekben szükség szerint feljebb titrálható, úgy, hogy közben mind a hatékonyság, mind a tolerálhatóság megmaradjon.

Prostata hyperplasia:
Prostata hyperplasiában szenvedő betegeknél a doxazozin alkalmazása a prosztata izomszövetében, a prosztata tokjában és a hólyag nyakrészében lévő alfa-adrenoceptorok szelektív blokádja révén az urodinamika és a tünetek jelentős javulását eredményezi. A prostata hyperplasiában szenvedő betegek többségénél elegendő a kezdőadag. A doxazozin az alfa-adrenoceptorok 1A altípusának hatásos blokkolója, mely a prosztatában található adrenerg altípusok több mint 70%-át adja. Benignus prostata hyperplasiában (BPH) szenvedő betegeknél hatása ennek tulajdonítható.

A doxazozin a BPH hosszú távú kezelésében tartós hatásosságot és biztonságosságot mutatott.

A kontrollos klinikai vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a doxazozin egyaránt alkalmazható hypertoniás vagy normotenziós BPH-ban szenvedő betegeknél. Normotenziós betegek esetén a vérnyomás változása klinikailag jelentéktelen.

Hosszútávú kezelés során kialakuló toleranciát a doxazozinnal kapcsolatban nem észleltek. A tartós doxazozin-kezelés során ritkán plazma renin-aktivitás fokozódását és tachycardiát tapasztaltak.
A doxazozin jótékony hatással van a vér lipidszintjeire, mert közepes mértékben növeli a HDL/össz-koleszterin arányt (az alapértékek kb. 4-13%-ával), és közepes mértékben csökkenti az össz-triglicerid-, össz-koleszterin- és LDL-koleszterinszintet.

Kimutatták, hogy a doxazozin-kezelés balkamra hypertrophia regressziót eredményez, valamint fokozza a szöveti plazminogén-aktivátor (tPA) aktivitását.

Továbbá, a doxazozin javítja a csökkent inzulin-érzékenységű betegek inzulin-érzékenységét.

Kimutatták, hogy a doxazozinnak nincsen a zsír- és glükózanyagcserét befolyásoló káros hatásai, és alkalmas olyan betegek kezelésére is, akiknél egyidejűleg cukorbetegség áll fenn.

Két elsődleges hatásossági vizsgálatból származó adatok, amelyek összesen 1317, azonnali felszabadulású doxazozin-készítménnyel kezelt betegtől származnak, azt sugallják, hogy a betegek a 4 mg-os késleltetett hatóanyag leadású doxazozin-készítmény kezdeti dózisával is ugyanolyan mértékben kontrollálhatóak. Szükség esetén a dózis napi egyszeri 8 mg-ra emelhető.

Egy in vitro vizsgálat kimutatta a doxazozin 6'- és 7'-hidroxi metabolitjainak antioxidáns tulajdonságait 5 mikromolos koncentrációban.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás:
A késleltetett hatóanyag leadású doxazozin-készítmény terápiás dózisának per os alkalmazását követően a doxazozin a csúcskoncentrációját a vérben fokozatosan, az alkalmazást követő kb. 8-9 óra múlva éri el. A csúcs plazmaszint körülbelül egyharmada az ugyanilyen dózisú, gyors hatóanyagfelszabadulású doxazozin tabletta által elért plazmaszintnek. A minimum szint 24 óra után ennek ellenére hasonló.

A késleltetett hatóanyag leadású doxazozin-készítmény farmakokinetikai tulajdonságai egyenletesebb plazmaprofilt alakítanak ki, mint az azonnali felszabadítású készítmény esetén.

A késleltetett hatóanyagleadású doxazozin-készítmény esetében a maximum/minimum arány kevesebb mint a fele a gyors hatóanyagleadású doxazozin-készítményének.

Steady-state állapotban a késleltetett hatóanyag leadású doxazozin-készítményből a doxazozin relatív biohasznosulása a gyors hatóanyag leadású doxazozin-készítménnyel összehasonlítva 4 mg-os dózis mellett 54%, 8 mg-os dózis mellett 59% volt.

Eloszlás:
A doxazozin kb. 98%-ban kötődik plazmafehérjékhez.

Biotranszformáció:
A doxazozin nagymértékben metabolizálódik és kevesebb mint 5%-a távozik változatlan formában.
A doxazozin elsősorban O-demetilációval és hidroxilációval metabolizálódik. A doxazozin nagyrészt a májon keresztül metabolizálódik. In vitro vizsgálatok arra utalnak, hogy az elimináció elsődleges útvonala a CYP 3A4-en keresztül történik, azonban a CYP 2D6 és a CYP 2C9 metabolikus útvonalak - ugyan kisebb mértékben - szintén részt vesznek az eliminációban.

Elimináció:
A plazma elimináció bifázisos, terminális felezési ideje 22 óra, ami lehetővé teszi a napi egyszeri adagolást.

Egyéb különleges betegcsoportok

Idősek:
Az időseknél, késleltetett hatóanyag leadású doxazozin-készítménnyel végzett farmakokinetikai vizsgálatok nem mutattak szignifikáns eltérést a fiatalabb betegekkel végzett vizsgálatokhoz képest.

Vesekárosodás:
A vesekárosodásban szenvedő betegeknél doxazozinnal végzett farmakokinetikai vizsgálatok szintén nem mutattak szignifikáns eltérést az egészséges vesefunkciójú betegekhez képest.

Májkárosodás:
Csak korlátozott számú adat áll rendelkezésre májkárosodásban szenvedő betegekkel kapcsolatban, ill. a májmetabolizmust ismerten befolyásoló gyógyszerek hatásaira (pl. cimetidin) vonatkozólag. Egy 12, közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő egyénnel végzett klinikai vizsgálatban a doxazozin egyszeri orális adagja a plazmakoncentráció-idő görbe alatti terület (AUC) 43%-os növekedését, és az orális clearance kb. 40%-os csökkenését eredményezte. Májkárosodásban szenvedő betegek doxazozin-kezelését csak körültekintően lehet végezni (lásd 4.4 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási és gastrointestinalis tolerálhatósági - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A tabletták PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásba és kartondobozba vannak csomagolva.

Kiszerelések:
14 db, 28 db, 30 db, 56 db és 98 db, vagy 500 db tabletta (csak kórházi felhasználásra).

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Hungária Kft.
1114 Budapest,
Bartók Béla út 43-47.
Magyarország





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Mivel terhes nőknél megfelelő és jól kontrollált vizsgálatokat nem végeztek, a doxazozin biztonságosságát a terhesség alatt nem igazolták. Ennek megfelelően terhesség alatt a doxazozin kizárólag akkor adható, ha a lehetséges előny meghaladja a kockázatot. Bár az állatkísérletek során nem észleltek teratogén hatásokat, extrém nagy dózisok (a maximális ajánlott dózis 300-szorosa) adásakor csökkent magzati túlélést figyeltek meg.

Szoptatás
A doxazozin anyatejbe való kiválasztódása nagyon alacsony mértékűnek bizonyult (a relatív csecsemődózis kevesebb mint 1%), azonban humán adatok csak igen korlátozottan állnak rendelkezésre. Az újszülöttekre vagy csecsemőkre vonatkozó kockázat nem zárható ki, ezért a doxazozint csak akkor szabad alkalmazni, ha az orvos véleménye szerint a lehetséges előnyök felülmúlják a lehetséges kockázatokat.