Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ADVANTAN 1MG/ML KÜLSŐLEGES OLDAT 20ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Leo Pharmaceutical Products Ltd, A/s
Hatástani csoport:
D07AC Erős hatású kortikoszteroidok (iii. csoport)
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20448/01
Hatóanyagok:
Methylprednisolonum acetatum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A glükokortikoszteroidokat különösen gyermekek esetében a lehető legkisebb adagban kell alkalmazni és csak annyi ideig, amíg a kívánt terápiás hatás elérése céljából feltétlenül szükséges.

A lokális kortikoszteroidok nagy bőrfelületen történő hosszútávú, kiterjedt használata különösen fedett alkalmazás esetén statisztikailag szignifikánsan növeli a mellékhatások kialakulásának kockázatát. A fedett kezelés alkalmazása kizárólag megfelelő indikáció esetén javasolt. Megjegyzést érdemel, hogy pelenka alatt, ill. az ujjak közötti területen a fedett kezeléshez hasonló viszonyok alakulhatnak ki.
Nagy bőrfelületen történő alkalmazás esetén a kezelés időtartamát a lehető legrövidebbre kell csökkenteni, mivel a felszívódást és a szisztémás hatások kialakulását nem lehet kizárni.

Bakteriális és/vagy gomba okozta bőrbetegségek esetén kiegészítő, specifikus kezelés alkalmazása is szükséges.
A glükokortikoid kezelés elősegítheti a lokális bőrfertőzések megjelenését vagy rosszabbodását.

Ahogy egyéb glükokortikoidok esetén is, a nem orvosi javallat szerinti használat elfedhet klinikailag fontos tüneteket.

Az Advantan oldat az arc területén fokozott elővigyázatossággal használható, alkalmazása során ügyelni kell rá, hogy az oldat ne kerüljön a szembe, mély nyílt sebbe és nyálkahártyára.

Mint az a kortikoidok szisztémás alkalmazásánál ismert, a kortikoidok helyi alkalmazása során is kialakulhat glaucoma pl. túladagolás, vagy hosszabb ideig nagy felületen történő alkalmazás esetén, okkluzív kötések alkalmazásakor, illetve a szem körüli bőrön történő alkalmazás esetén.

Látászavar
A kortikoszteroidok szisztémás és helyi alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a szürkehályog, a glaukóma vagy olyan ritka betegségek, mint a centrális serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket a szisztémás és helyi kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Advantan oldat nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A metilprednizolon-aceponáttal végzett akut toxicitási vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy az egyszeri dermális túladagolásnak (nagy területen történő alkalmazás, kedvező reszorpciós feltételek mellett), vagy a tévedésből eredő, szájon keresztül történő bevételnek nincs akut intoxikációs kockázata.

Ha az oldat tévedésből szájon át kerül bevételre, a 2-propanol összetevő hatásaival kell számolni, ami már néhány milliliter mennyiségben központi idegrendszeri depresszió tüneteiben nyilvánulhat meg.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A klinikai vizsgálatokból származó mellékhatások a megfelelő kategóriák szerint besorolva kerülnek feltüntetésre:
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem határozható meg)

Szervrendszer
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka
Nagyon ritka
(<1/10 000)
Nem ismert gyakoriságú*




(?1/10 000 - <1/1000)


Szembetegségek és szemészeti tünetek





homályos látás (lásd még 4.4 pont)
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei





acne






telangiectasia






bőr atrophia






bőr striák



seborrhea capitis






hajhullás









perioralis dermatitis






bőr elszíneződés






allergiás bőrreakció
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

égő érzés az alkalmazás helyén







viszketés az alkalmazás helyén






fájdalom az alkalmazás helyén









vesicula az alkalmazás helyén



bőrszárazság az alkalmazás helyén









erythema az alkalmazás helyén



folliculitis az alkalmazás helyén






irritáció az alkalmazás helyén






ekcéma az alkalmazás helyén






melegségérzés az alkalmazás helyén









hypertrichosis







*A klinikai vizsgálatok során nem észlelt potenciális mellékhatások.

A kortikoszteroidokat tartalmazó készítmények lokális alkalmazása során felszívódásuk miatt szisztémás hatások alakulhatnak ki.

Amennyiben az Advantan oldat alkalmazása alatt ezen tünetek bármelyike fellép, a kezelést meg kell szakítani.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Erős hatású kortikoszteroidok (III. csoport); ATC kód: D07AC 14

Az Advantan 1 mg/ml külsőleges oldat helyi alkalmazás esetén gátolja a gyulladásos, allergiás és hiperproliferációval járó bőrreakciókat, ezáltal az objektív tünetek (pír, ödéma, infiltráció, lichenifikáció) és a szubjektív panaszok (viszketési inger, égő érzés, fájdalom) visszafejlődéséhez vezet.

A metilprednizolon-aceponát (MPA) lokális alkalmazása során a szisztémás hatás mind az embereknél, mind pedig az állatoknál elhanyagolható. A bőrbetegségben szenvedő páciensek esetében nagy felületen történő alkalmazásnál a plazmakortizol értékek a normál tartományon belül maradnak, a cirkadián kortizol-ritmus fennmarad, és a 24 órás vizeletben nem állapítható meg a kortizolmennyiség csökkenése.

Biztosan állítható, hogy maga az MPA és különösen a bőrben a hasadás után keletkező metilprednizolon-17-propionát főmetabolit kötődnek az intracelluláris glükokortikoid receptorhoz.

A szteroid-receptor komplex a DNS bizonyos területeihez kapcsolódik és ezáltal biológiai hatások egész sorát váltja ki.
A szteroid-receptor komplex kapcsolódása a makrokortin-szintézis indukciójához vezet. A makrokortin gátolja az arachidonsav felszabadulását és ezáltal az olyan gyulladásos mediátorok képződését, mint a prosztaglandinok és a leukotriének.

A glükokortikoidok immunszupresszív hatása a citokin-szintézis megakadályozásával és egy eddig nem teljesen ismert, mitózist akadályozó effektussal magyarázható.

A vazodilatatív prosztaglandin szintézisének akadályozása, illetve az epinephrin vazokonstriktív effektusának növelésén keresztül a glükokortikoidok végeredményben vazokonstriktív hatást fejtenek ki.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A metilprednizolon-aceponát (MPA) az oldatból ivódik be. A hatóanyag koncentrációja a szarurétegben és az élő bőrben kívülről befelé csökken.

Az MPA az epidermiszben és a dermiszben fő metabolitjává, metilprednizolon-17-propionáttá hidrolizálódik. Ez erősebben kapcsolódik a kortikoid receptorhoz, ami a bőrben kifejtett "bioaktivitásra" utal.

A perkután reszorpció mértéke függ többek között a bőr állapotától (a bőrbetegség fajtája és súlyossága, anatómiai elhelyezkedése, stb.), a gyógyszerformától, az alkalmazás körülményeitől (nyílt/fedett), az expozíció mértékétől és időtartamától.

A metilprednizolon-aceponát ?5 ml Advantan 1 mg/ml külsőleges oldatból történő perkután reszorpcióját vizsgálták egyszeri alkalmazás esetén önkéntesek részvételével, és psoriasis capitisben szenvedő betegeknél 4 héten keresztüli, napi egyszeri alkalmazás mellett.

Szisztémás gyógyszerterhelés egyik vizsgálatban sem volt kimutatható. A kimutathatóság mennyiségi korlátaira alapozva a metilprednizolon-aceponát az Advantan 1 mg/ml külsőleges oldatból hajas fejbőrbe történő perkután felszívódását 10% alattinak becsülték, ami kevesebb, mint 4-7 µg/ttkg/nap kortikoid terhelésnek felel meg.

Amennyiben az egészséges vizsgálati személyeknél a szaruréteget az alkalmazás előtt eltávolítják, a kortikoidértékek a bőrben kb. háromszor magasabbak, mint az intakt bőrön történő alkalmazás esetén.

A szisztémás keringés elérése után az MPA elsődleges hidrolízisterméke, a metilprednizolon-17-propionát gyorsan konjugálódik glükuronsavval és ezáltal inaktiválódik.

Az MPA metabolitjai (fő metabolit: metilprednizolon-17-propionát-21-glukuronid) főként a vizelettel, kb. 16 órás felezési idővel választódnak ki. Az intravénás alkalmazás után a 14C jelzésű anyagok exkréciója a vizelettel és széklettel 7 napon belül vált teljessé. A hatóanyag, illetve a metabolitok a szervezetben nem halmozódnak fel.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A szisztémás tolerabilitási vizsgálatok a metilprednizolon-aceponát (MPA) ismételt szubkután és dermális alkalmazása után egy tipikus glükokortikoid hatásprofilját mutatták. Ezekből az eredményekből arra lehet következtetni, hogy az Advantan oldat terápiás alkalmazása után - még az olyan extrém feltételek esetén sem, mint a nagy felületen történő alkalmazás vagy az okklúzió, - nem lépnek fel egyéb mellékhatások, csak azok, amelyek a glükokortikoidokra jellemzőek.

Az Advantannal végzett embriotoxicitási tanulmányok olyan eredményekhez vezettek, amelyek a glükokortikoidokra jellemzőek, azaz a megfelelő vizsgálati módszerekkel embrioletális és/vagy teratogén hatás volt kimutatható. Ezeknek a tényeknek a figyelembe vételével az Advantan oldat alkalmazása terhesség alatt ellenjavallt.

A glükokokrtikoidok állatkísérletekben teratogénnek bizonyultak (farkastorok, csontfejlődési rendellenességek). Patkányoknál a gesztáció meghosszabbodását, valamint a szülés megnehezedését figyelték meg. Ezen kívül az utódok túlélési rátája, születési súlya, valamint súlygyarapodása csökkent. A fertilitás változatlan maradt.

Sem a baktériumokban és emlősállatok sejtjeiben történő génmutációkra vonatkozó, in vitro vizsgálatok, sem a kromoszóma- és génmutációkra vonatkozó, in vivo vizsgálatok nem utaltak az MPA genotoxikus potenciáljára.

Specifikus karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek az MPA-val. A struktúrára, a farmakológiai hatásmechanizmusra és a hosszabb ideig tartó alkalmazás utáni, szisztémás tolerabilitási vizsgálatok eredményére vonatkozó ismeretek nem mutatnak emelkedett tumorkockázatot. Mivel az Advantan oldat dermális alkalmazásakor - a javasolt alkalmazási feltételek mellet - szisztémás immunszupresszió nem lép fel, így nem várható a tumorok kialakulására gyakorolt befolyás sem.

A bőr és nyálkahártya MPA-val szembeni, helyi tolerabilitási vizsgálatai során nem születtek olyan megállapítások, amelyek a glükokortikoidok ismert lokális mellékhatásain túlmutattak volna.
A vizsgálatokban az Advantan oldat nem fejtett ki a bőrön irritációt. A 2-propanol alapanyag ismert irritáló hatása miatt azonban kerülni kell az oldat szemmel történő érintkezését.

Tengerimalac bőrén az MPA nem mutatott szenzibilizáló potenciált.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Polietilén tartály, amely polietilén csepegtetővel van ellátva és polietilén csavaros kupakkal van lezárva.
Kiszerelések: 20 ml és 50 ml
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások. A gyógyszerek megsemmisítésére vonatkozó általános szabályokat kell alkalmazni.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

LEO Pharma A/S
Industriparken 55
2750 Ballerup
Dánia

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-20448/01 1×20 ml
OGYI-T-20448/02 1×50 ml


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2007. október 18.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2013. április 29.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2019. október 15.




8


OGYÉI/62513/2019




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Termékenység
Nem áll rendelkezésre adat a metilprednizolon-aceponát termékenységre gyakorolt hatásáról.

Terhesség
Terhes nőkön történő alkalmazásra nincs megfelelő adat a metilprednizolon-aceponát tekintetében.
Az állatokon végzett kísérletek embriotoxicitást és/vagy teratogén hatásokat mutattak a terápiás dózis feletti adagok alkalmazása esetén (lásd 5.3 pontot).

Epidemiológiai tanulmányok adatai azt sejtetik, hogy azoknál az újszülötteknél, akiknek édesanyját terhességük első trimeszterében szisztémás glükokortikoidokkal kezelték, emelkedhet a farkastorok kialakulásának kockázata.

Általánosságban a kortikoszteroidokat tartalmazó lokális készítmények alkalmazása a terhesség első trimeszterében nem javasolt.

Terhesség és szoptatás alatt különösen kerülni kell a nagy bőrfelületen történő alkalmazást és okkluzív fedőkötések használatát.

Szoptatás
Patkányokon végzett vizsgálatok során a metilprednizolon-aceponát gyakorlatilag nem jutott be a tejjel az újszülöttbe. Mindazonáltal nem ismert, hogy humán alkalmazás esetén kiválasztódik-e az anyatejbe és ismert, hogy szisztémásan adott kortikoszteroidok megjelennek az anyatejben. Nem ismert, hogy a metilprednizolon-aceponát lokális alkalmazása során létrejöhet-e olyan mértékű felszívódás, ami mérhető mennyiség kiválasztódását okozhatja az anyatejbe. Mindezek alapján az Advantan oldat fokozott óvatossággal alkalmazható szoptató nőknél.

Szoptató anyák az Advantan oldatot ne alkalmazzák a mell területén. Szoptatás során kerülni kell a nagy bőrfelületen történő, hosszú időtartamú, vagy fedőkötés alatt alkalmazott kezelést.