Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

LUCETAM 800MG FILMTABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
N06BX Egyéb pszichostimulánsok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-07153/06
Hatóanyagok:
PiracetamumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
8 éves kor alatt nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Gyógyszerforma

3. GYÓGYSZERFORMA

Filmtabletta.

Lucetam 400 mg filmtabletta
Fehér vagy csaknem fehér színű, szagtalan, ovális alakú, mindkét oldalán domború felületű, egyik oldalán E 241 jelzéssel ellátott filmbevonatú tabletta.
A filmtabletta mérete: 15 mm x 7,5 mm x 5,08-5,72 mm.

Lucetam 800 mg filmtabletta
Fehér vagy csaknem fehér színű, szagtalan, ovális alakú, mindkét oldalán domború felületű, egyik oldalán E 242 jelzéssel, mindkét oldalán bemetszéssel ellátott filmbevonatú tabletta.
A filmtabletta mérete: 19 mm x 8 mm x 5,92-6,68 mm.

Lucetam 1200 mg filmtabletta
Fehér vagy csaknem fehér színű, szagtalan, ovális alakú, mindkét oldalán domború felületű, egyik oldalán E 243 jelzéssel ellátott filmbevonatú tabletta.
A filmtabletta mérete: 21 mm x 10 mm x 7,5±6% mm.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A betegség súlyosságától és a terápiás választól függően a dózist egyénileg kell beállítani.
Szokásos adagja 30-160 mg/ttkg/nap (3-12 g/nap). Akut kórállapotokban, valamint ha a per os alkalmazás nehézségekbe ütközik Lucetam oldatos injekciót javasolt alkalmazni. A napi adag 2-4 részre elosztva adható.
A felnőttek átlagos kezdő adagja 2400 mg/nap, a fenntartó adag 1200-2400 mg/nap. A maximális napi adag általában 4800 mg.

A kezelés időtartamát az adott beteg klinikai állapotától függően célszerű meghatározni. Krónikus betegségek kezelése során általában 6-12 hét alatt érhető el az optimális hatás. 3 hónapos kezelést követően felül kell vizsgálni, hogy szükséges-e a terápia folytatása. Amennyiben hosszabb kezelés szükséges, általában 6 hónaponként javasolt megkísérelni a dózis csökkentését, illetve a kezelés abbahagyását.

Javasolt napi adagok az egyes indikációknak megfelelően:
Pszichoorganikus szindrómák tüneti kezelése:
Az ajánlott napi adag 2,4-4,8 g, kettő vagy három részre elosztva.

Myoclonus corticalis kezelése:
A kezdeti ajánlott adag 7,2 g/nap, ami szükség esetén 3-4 naponként 4,8 g-mal emelhető maximum napi 24 g-ig. A napi dózis 2-3 részre elosztva adandó.
A myoclonus corticalis kezelésére alkalmazott egyéb gyógyszereket a megszokott dózisban kell alkalmazni. A későbbiekben a klinikai állapotban elért javulástól függően lehetőség szerint csökkenteni kell az egyéb ilyen jellegű gyógyszerek adagjait.

A piracetám terápiát mindaddig célszerű folytatni, amíg az eredeti cerebrális megbetegedés fennáll.
Akut történések esetében a betegek egy részénél az idő előrehaladtával spontán javulás állhat be, ezért 6 hónapos időközönként meg kell kísérelni a piracetám dózisának csökkentését vagy a kezelés abbahagyását. Ez a piracetám dózisának 2 naponként (Lance-Adams-szindróma esetében 3 vagy 4 naponta) 1,2 grammal való csökkentésével végzendő, a hirtelen visszaesés lehetőségének, illetve az elvonási görcsrohamok fellépésének kivédése érdekében.

Vertigo kezelése:
Az ajánlott napi adag 2,4-4,8 g, két vagy három részre elosztva.

Gyermekek és serdülők
Dyslexia kezelése logopédiai módszerekkel kombinálva:
8 éven felüli gyermekek és serdülők esetében az ajánlott napi adag 3,2 g, két részre elosztva.

Idősek
A szokásos dózis módosítása ajánlott károsodott vesefunkciójú idős betegeknél (lásd "A dózis módosítása vesekárosodásban" című bekezdést).
Idős betegek hosszan tartó kezelése esetén a kreatinin-clearance értékét rendszeresen ellenőrizni kell, hogy az esetleg szükségessé váló dózisváltoztatás elvégezhető legyen.

Vesekárosodásban szenvedő betegek
A napi dózist minden betegnél egyénileg kell megállapítani, a vesefunkció függvényében. Az alábbi táblázat segítséget nyújt a dózis megállapításához. A táblázat használatához szükség van a beteg kreatinin-clearance-ének (CLcr) becsült értékére (ml/percben kifejezve). A CLcr (ml/perc) értéke a szérum kreatinin (mg/dl) meghatározását követően az alábbi képlettel becsülhető:




Csoport
Kreatinin-clearance (ml/perc)
Adagolás
Normál
>80
a szokásos napi adag, 2-4 részre elosztva
Enyhe vesekárosodás
50-79
a szokásos napi adag 2/3-a, 2-3 részre elosztva
Közepes vesekárosodás
30-49
a szokásos napi adag 1/3-a, 2 részre elosztva
Súlyos vesekárosodás
<30
a szokásos napi adag 1/6-a, naponta egyszer
Vesebetegség végstádiuma
-
ellenjavallt

Májkárosodásban szenvedő betegek
Kizárólag májkárosodásban szenvedő betegek esetén nem szükséges az adag módosítása. Olyan betegeknél, akik májkárosodásban és vesekárosodásban is szenvednek, ajánlott az alkalmazott dózis módosítása (lásd a "Vesekárosodásban szenvedő betegek" című bekezdést).

Az alkalmazás módja

A Lucetam per os alkalmazandó, étkezéssel egyidejűleg vagy étkezéstől függetlenül. A filmtablettá(ka)t folyadékkal együtt kell lenyelni. A szokásos napi adagot 2-4 részre elosztva ajánlott bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A thrombocyta-aggregációra gyakorolt hatások
A piracetámnak a thrombocyta-aggregációra gyakorolt hatása miatt (lásd 5.1 pont "Farmakodinámiás tulajdonságok") ajánlatos az óvatosság olyan betegek esetében, akik súlyos vérzésben szenvednek vagy vérzés kockázatának vannak kitéve, pl. gyomor-bélrendszeri fekély miatt, akik valamilyen véralvadási zavarban szenvednek, valamint azoknál, akiknek kórtörténetében vérzéses stroke szerepel, akik nagyobb műtéten esnek át, beleértve a fogászati műtéteket, továbbá azoknál a betegeknél, akik antikoagulánsokat vagy thrombocyta-aggregáció gátló szereket szednek, beleértve az alacsony dózisú acetilszalicilsavat is.

Veseelégtelenség
A piracetám a veséken keresztül választódik ki, ezért vesekárosodás esetében ezt figyelembe kell venni (lásd 4.2 pont "Adagolás").

Idősek
Idős betegek hosszan tartó kezelésekor rendszeresen ellenőrizni kell a kreatinin clearance értékét, hogy szükség esetén lehetőség legyen a dózis módosítására (lásd 4.2 pont).

A kezelés megszakítása
Myoclonus corticalisban szenvedő betegeknél el kell kerülni a kezelés hirtelen megszakítását, mivel ez hirtelen visszaesést, illetve elvonási görcsrohamok fellépését válthatja ki.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Tekintettel a piracetám lehetséges mellékhatásaira, nem zárható ki a szernek a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt esetleges hatása, amit a kezelőorvosnak adott esetben mérlegelnie kell.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A legmagasabb jelentett oralis túladagolási dózis 75 g piracetám volt. Hasi fájdalommal kísért véres hasmenés jelentkezéséről számoltak be, amit a készítményben található szorbit nagy mennyiségével hoztak összefüggésbe.
Egyéb olyan eset nem fordult elő, ami egyéb, speciálisan a piracetám túladagolásával összefüggő mellékhatásokra utalna.

A túladagolás kezelése
Akut, jelentős mértékű túladagoláskor gyomormosás vagy hánytatás szükséges. A piracetámnak nincs specifikus antidotuma. Emiatt a túladagolás kezelése tüneti jellegű, és beletartozhat a haemodialízis is. Dialízis során az extrakciós hatékonyság piracetám esetében 50-60%-os.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Farmakokinetikai kölcsönhatások
A piracetám farmakokinetikájának esetleges változásait eredményező gyógyszerkölcsönhatások esélye igen kicsi, mivel a piracetám dózisának körülbelül 90%-a változatlan formában ürül a vizelettel.
In vitro körülmények között a piracetám 142, 426 és 1422 µg/ml koncentrációban nem gátolja a humán citokróm P450 máj-izoenzimeket (CYP 1A2, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 és 4A9/11).
Az 1422 µg/ml koncentráció enyhe gátló hatást fejtett ki a CYP 2A6 (21%) és 3A4/5 (11%) enzimekre. Azonban az ezen két CYP izoenzim gátlását okozó Ki értékek nagy valószínűséggel messze meghaladják az 1422 µg/ml értéket. Emiatt valószínűtlen, hogy a piracetám és egyéb gyógyszerek között metabolikus interakció lépne fel.

Pajzsmirigy-hormonok
Pajzsmirigy-hormonokkal (T3+T4) egyidejűleg alkalmazva zavartság, irritabilitás és alvászavar fordult elő.

Acenokumarol
Egy szimpla vak vizsgálatban - melyben súlyos, visszatérő vénás thrombosisban szenvedő betegek vettek részt ?, azt találták, hogy a piracetám 9,6 g/nap dózisban nem befolyásolta az acenokumarol azon dózisait, amelyek a 2,5-3,5-es INR-érték (nemzetközi normalizált arány) eléréséhez szükségesek, de az önmagában adott acenokumarollal összehasonlítva a 9,6 g/nap dózisú piracetám hozzáadása szignifikánsan csökkentette a thrombocyta-aggregációt, a -thromboglobulin felszabadulást, a fibrinogén és a von Willebrand-faktorok (VIII : C; VIII : vW : Ag; VIII : vW : RCo) szintjét, valamint a teljes vér és a plazma viszkozitását.

Antiepilepsziás gyógyszerek
Négy héten keresztül napi 20 g-os dózisban adott piracetám nem változtatta meg az alkalmazott antiepilepsziás gyógyszerek (karbamazepin, fenitoin, fenobarbitál és nátrium-valproát) "peak and trough" szérumszintjeit olyan epilepsziás betegeknél, akik a fenti szereket folyamatosan kapták.

Alkohol
Egyidejű alkoholfogyasztás nem befolyásolta a piracetám szérumszintjét, és az 1,6 g-os per os dózisban alkalmazott piracetám sem módosította az alkohol szérumszintjét.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

a) A gyógyszer-biztonságossági profil összefoglalása
A feldolgozott gyógyszer biztonságossági adatok olyan kettős-vak, placebo-kontrollált klinikai és klinikai-farmakológiai vizsgálatokból származnak, amelyekben több, mint 3000 piracetámmal kezelt személy vett részt, tekintet nélkül a javallatra, dózisformára, napi adagra vagy a populációs jellegzetességekre.

b) A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az alábbi táblázat szervrendszerenként és gyakorisági kategóriánként sorolja fel a mellékhatásokat, a klinikai vizsgálati adatok és a gyógyszer forgalomba hozatalát követő tapasztalatok alapján. Az előfordulási gyakoriságok meghatározása a következő: nagyon gyakori: (?1/10); gyakori (?1/100 - </10), nem gyakori (?1/1000 - < 1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000) vagy nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
A forgalomba hozatalt követő tapasztalatokból származó adatok mennyisége nem elegendő ahhoz, hogy becsülni lehetne előfordulási gyakoriságukat a kezelendő populációban.

Szervrendszerek
(MedDRA szerint)
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


Vérzési rendellenesség
Immunrendszeri betegségek és tünetek


Anaphylactoid reakció, túlérzékenység
Pszichiátriai kórképek
Idegesség

Depresszió

Izgatottság, szorongás, zavartság, hallucináció
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Hyperkinesis

Somnolencia
Ataxia, egyensúlyzavar, epilepszia súlyosbodása, fejfájás, álmatlanság
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei


Vertigo
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek


Hasi fájdalom, felső hasi fájdalom, hasmenés, émelygés,
hányás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei


Angioneurotikus oedema, dermatitis, pruritus,
urticaria
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Gyengeség


Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Testsúlynövekedés



Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Pszichostimulánsok, a figyelemzavar és hyperaktivitás szindróma kezelésében alkalmazott szerek, nootropikumok, ATC kód: N06B X03

Hatásmechanizmus
Hatóanyaga, a piracetám a nootropikumok közé tartozó gyógyszer. Hatásmechanizmusa sokrétű. Fokozza az idegsejtekben a nukleotid-anyagcserét, az agyi glükóz- és oxigén utilizációt, növeli a kolinerg és dopaminerg neurotranszmissziót. Dózisfüggő módon kötődik a sejtmembránok foszfolipid kettősrétegéhez, helyreállítja azok struktúráját, s ezáltal valószínűleg javítja a membrán-fluiditást, a membránok funkcióját.

Farmakodinámiás hatások
Előnyösen befolyásolja a cerebrális mikrocirkulációt és metabolizmust cerebrális ischaemiában szenvedő betegeknél azáltal, hogy javítja a regionális cerebrális véráramlást az ischaemiás részen anélkül, hogy az ép területek perfúzióját befolyásolná.
Pozitív haemorheológiai hatású: fokozza a vörösvértestek deformabilitását, csökkenti a thrombocyta-aggregatiót, a vörösvértestek adhézióját az érfalakhoz, valamint a kapillárisok spasmusát.
Állatkísérletes vizsgálatok szerint hypoxia, cerebrális trauma, toxikus hatások, electrokonvulzió ellen védi a központi idegrendszert, ill. mérsékli káros hatásukat.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Humán vizsgálatokban javultak a kognitív funkciók (tanulás, memória, figyelem, tudatosság) egészségesekben és funkcionális deficitben szenvedőkben egyaránt. Eközben szedatív vagy pszichostimuláns hatást nem fejt ki. Cerebrális károsodások (hypoxia, mérgezés, electrokonvulzív terápia) esetén védi és helyreállítja a kognitív képességeket. Hypoxia hatására bekövetkező agyi funkció és teljesítmény károsodások mértékét csökkenti.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Per os alkalmazása során változatlan formában, gyorsan felszívódik. Biohasznosulása csaknem 100%. Az étkezés nem befolyásolja a piracetám felszívódásának mértékét, de csökkenti a Cmax és növeli a tmax értékét.

Eloszlás
A csúcskoncentráció a plazmában a bevétel utáni 30-60 perc, a liquorban 2-8 óra között alakul ki.

Biotranszformáció
Felezési ideje a plazmában 4-5 óra, a liquorban 6-8 óra. 15%-ban kötődik plazmafehérjékhez. Az agykéregben, a kisagykéregben, a nucleus caudatusban, a hippocampusban, a corpus geniculatum laterale-ban és a plexus chorioideusban feldúsul.

Elimináció
Változatlan formában ürül a vizelettel. Egyszeri adagjának 90-100%-a 24-30 óra alatt ürül ki. Átjut a vér-agy gáton és a placentán (az újszülöttben mért plazmakoncentráció az anyai érték 70-90%-ának felel meg), kiválasztódik az anyatejben. Dializálható (az extrakciós hatékonyság 50-60%).

Linearitás
A piracetám farmakokinetikája a 0,8 g és 12 g közötti dózistartományban lineáris.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A piracetám reprodukciós, genetikai és karcinogenitási vizsgálatokban nem mutatott károsító hatást.
Állatokban végzett reprodukciós vizsgálatok nem mutattak fokozott magzati kockázatot.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Lucetam 400 mg és 800mg filmtabletta: Filmtabletták barna színű üvegben, garanciazáras, mozgáscsillapítóval ellátott műanyag kupakkal lezárva, dobozban.

Lucetam 1200 mg filmtabletta: Filmtabletták barna színű üvegben, garanciazáras műanyag kupakkal lezárva, dobozban.

Lucetam 400 mg filmtabletta: 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100 vagy 120 db filmtabletta.
Lucetam 800 mg filmtabletta: 30, 40, 50, 70, 80, 90, 100 vagy 120 db filmtabletta.
Lucetam 1200 mg filmtabletta: 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100 vagy 120 db filmtabletta.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
H-1106 Budapest
Keresztúri út 30-38.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Lucetam 400 mg filmtabletta

OGYI-T- 7153/10 30 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/11 40 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/12 50 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/04 60 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/13 70 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/14 80 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/05 90 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/15 100 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/16 120 db filmtabletta

Lucetam 800 mg filmtabletta

OGYI-T- 7153/06 30 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/17 40 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/18 50 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/19 70 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/20 80 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/07 90 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/21 100 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/22 120 db filmtabletta

Lucetam 1200 mg filmtabletta

OGYI-T- 7153/08 20 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/23 30 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/24 40 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/25 50 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/09 60 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/26 70 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/27 80 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/28 90 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/29 100 db filmtabletta
OGYI-T- 7153/30 120 db filmtabletta


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

Lucetam 400, 800 mg filmtabletta:
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma:1997. január 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. május 27.

Lucetam 1200 mg filmtabletta:
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1999. október 6.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. május 27.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2018. március 7.
2




OGYÉI/63639/2017




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhes nők piracetám kezelésével kapcsolatban nem állnak rendelkezésre megfelelő vizsgálati adatok. Az elvégzett állatkísérletek nem utalnak direkt vagy indirekt károsító hatásra sem a terhesség, sem az embrionális/foetalis fejlődés, sem pedig a szülés, illetve a postnatalis fejlődés tekintetében (lásd 5.3 pont).
A piracetám átjut a placentán. Az újszülöttben mérhető dózisszintek az anyai értékek körülbelül 70-90%-ának felelnek meg. A piracetám terhes nőknek nem adható, különösen indokolt esetektől eltekintve, amikor a kezelés előnye nagyobb, mint a kockázata, és a terhes nő klinikai állapota szükségessé teszi a piracetám-kezelést.

Szoptatás
A piracetám kiválasztódik az anyatejbe. Emiatt a piracetám a szoptatás időszakában nem adható, illetve piracetám kezelés időtartama alatt a szoptatást abba kell hagyni. Döntést kell hozni a szoptatás vagy a piracetám-kezelés megszakításáról, figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermekre és a kezelés előnyét az anyára nézve.