Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

LANSACID 30MG GYNEDV-ELLENÁLLÓ KEMÉNY KAPSZULA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Zentiva, K.S.
Hatástani csoport:
A02BC Proton pumpa inhibítorok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20133/04
Hatóanyagok:
LansoprazolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Duodenális fekély kezelése:
A javasolt dózis naponta 1-szer 30 mg (1 kapszula), 2 héten át. Amennyiben a beteg ezen időtartam alatt nem válik tünetmentessé, a kezelést újabb 2 hétig kell folytatni, ugyanilyen dózissal.

Gyomorfekély kezelése:
A javasolt dózis naponta 1-szer 30 mg (1 kapszula), 4 héten át. A fekély általában 4 hét alatt gyógyul, de ha a beteg ezen időtartam alatt nem válik tünetmentessé, a kezelés újabb 4 hétre meghosszabbítható, ugyanilyen dózissal.

Reflux oesophagitis kezelése:
A javasolt lanzoprazol adag 1-szer 30 mg naponta egyszer, 4 héten át. Azon betegek számára, akiknél a fekély nem rendeződik ezalatt az idő alatt, a kezelés újabb 4 hétre meghosszabbítható, ugyanilyen dózissal.

Helicobacter pylori eradikációja:
A megfelelő terápia kiválasztásánál figyelembe kell venni a baktérium rezisztenciára, a kezelés időtartamára (leggyakrabban 7, ritkábban 14 napos kezelés) és az antibiotikum kezelésekre vonatkozó hivatalos, helyi terápiás ajánlásokat.

A javasolt adag 30 mg lanzoprazol naponta kétszer, 7 napon keresztül, a következő kombinációk egyikével együtt:
klaritromicin naponta kétszer 250-500 mg + amoxicillin1000 mg naponta kétszer, vagy
klaritromicin 2-szer 250 mg + metronidazol naponta 2-szer 400-500 mg.

A legjobb (akár 90%-ot is elérő) H. pylori eradikációs arányt a klaritromicin-lanzoprazol és amoxicillin vagy metronidazol kombinációjával tapasztalták.

Hat hónappal a sikeres eradikáció után a reinfekció kockázata alacsony, így a relapszus is valószínűtlen.

A napi 2-szer 30 mg lanzoprazol, 2-szer 1 g amoxicillin és 2-szer 400-500 mg metronidazol kombinációt szintén vizsgálták. A fenti kombináció alkalmazásakor azonban alacsonyabb eradikációs arányt tapasztaltak a klaritromicin kombinációhoz viszonyítva. A fenti kombináció ezért csak azon betegeknél használható, akiknél klaritromicint tartalmazó kezelés nem alkalmazható és a metronidazol iránti helyi rezisztencia aránya kicsi.

Tartós NSAID-kezeléssel összefüggő benignus gyomorfekély és duodenális fekély kezelése olyan betegeknél, akik a NSAID-terápia folytatását igénylik:
Naponta 1-szer 30 mg, 4 héten át. Amennyiben a beteg ezen időtartam alatt nem válik tünetmentessé, a kezelés újabb 4 hétig folytatható. Azon betegeknél, akiknél egyéb kockázati tényező is fennáll vagy a már kialakult fekély gyógyulása nehézkes, hosszabb kezelési időre és/vagy nagyobb dózis alkalmazására lehet szükség.

Tüneteket okozó gastro-oesophagealis reflux betegség:
15-30 mg lanzoprazol ajánlott naponta. A tünetek általában rövid idő alatt enyhülnek. A dózist egyedileg kell megállapítani. Amennyiben napi 1-szer 30 mg (1 kapszula) hatására a tünetek 4 héten belül nem enyhülnek, további vizsgálatok javasoltak.

A 15 mg-os adagoláshoz más lanzoprazol tartalmú készítmények állnak rendelkezésre.

Zollinger-Ellison-szindróma: Ajánlott kezdő dózis 1-szer 60 mg (2 kapszula) naponta. Az adagolást és a kezelés időtartamát egyénileg kell megállapítani, és fenntartani, amíg indokolt. A napi maximális dózis 180 mg. Ha a szükséges napi adag meghaladja a 120 mg-ot, 2 részletben kell alkalmazni.

Különleges betegcsoportok:

Vesekárosodásban szenvedő betegek:
Vesekárosodásban nem szükséges a dózis módosítása.

Májkárosodásban szenvedő betegek:
Közepesen súlyos vagy súlyos májkárosodás esetén a lanzoprazol rendszeres orvosi ellenőrzés mellett alkalmazható, és a napi dózis 50%-os csökkentése javasolt (lásd 4.4 és 5.2 pont).

A 15 mg-os adagoláshoz más lanzoprazol tartalmú készítmények állnak rendelkezésre.

Idősek:
A lanzoprazol clearance csökkenéséből adódóan egyedileg mérlegelt dózismódosítás válhat szükségessé. Időseknél a napi 1-szer 30 mg dózis túllépése nem ajánlott, hacsak a klinikai tünetek ezt nem indokolják.

Gyermekek és serdülők
Gyermekek és serdülők esetében a lanzoprazol alkalmazása nem javasolt, mivel kevés klinikai tapasztalat áll rendelkezésre (lásd még az 5.2 pont) valamint a fiatal állatokon végzett vizsgálatok eredményeinek humán relevanciája jelenleg nem ismert (lásd 5.3 pont).
Az egy évnél fiatalabb kisgyermekek kezelése kerülendő, mivel a rendelkezésre álló adatok nem mutatnak kedvező hatást a gastro-oesophagealis reflux betegség kezelésében.

Az alkalmazás módja

Az optimális hatás eléréséhez a lanzoprazolt naponta egyszer kell alkalmazni reggel, kivétel, ha H. pylori eradikáció a cél, ilyenkor naponta kétszeri alkalmazás javasolt, reggel és este. A lanzoprazolt minimum 30 perccel étkezés előtt (lásd 5.2 pont) kell bevenni. A kapszulát egészben, folyadékkal kell lenyelni.

Olyan betegeknél, akiknél nyelési nehézség áll fenn, javasolt a klinikai vizsgálatok és tapasztalatok alapján a kapszula kinyitása és a benne lévő granulumoknak kevés vízben, alma/paradicsomlében vagy kevés joghurtban, almapürében való elkeverése. Nasogastricus szondán át való bejuttatás szintén a kapszulák kinyitásával és a benne lévő granulumoknak 40 ml almalében való elkeverésével valósítható meg (lásd 5.2 pont). Az ilyen módon elkészített keveréket vagy szuszpenziót azonnal fel kell használni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Gyomor rosszindulatú daganata
Hasonlóan a többi fekélyellenes kezeléshez, a lanzoprazol-kezelés előtt is ki kell zárni a rosszindulatú gyomordaganat lehetőségét, mivel a kezelés elfedheti a tüneteket és késleltetheti a diagnózis felállítását.

Májkárosodás
A lanzoprazolt óvatosan kell alkalmazni közepesen súlyos vagy súlyos májkárosodás esetén (lásd 4.2 és 5.2 pont).

Baktériumok okozta emésztőrendszeri fertőzések
A lanzoprazol által előidézett csökkent savtermelés miatt nőhet azon baktériumok száma a gyomorban, amelyek fiziológiásan is megtalálhatóak a gastrointestinalis traktusban. A lanzoprazol-kezelés kismértékben növelheti a gastrointestinalis fertőzések, mint például Salmonella és Campylobacter veszélyét.

Gastro-duodenális fekély esetén a H. pylori fertőzés veszélyét mint etiológiai tényezőt is figyelembe kell venni.

Amennyiben a lanzoprazolt antibiotikumokkal való kombinációban alkalmazzák H. pylori eradikációjára, ezen antibiotikumokra vonatkozó utasításokat is figyelembe kell venni.

Hosszú távú kezelés
Mivel korlátozott számú adat áll rendelkezésre a lanzoprazol biztonságosságáról 1 évnél hosszabb kezelés esetében, ezért ilyen betegeknél a kezelés szükségességének és a kockázat/haszon arányának rendszeres felülvizsgálata szükséges.

Emésztőrendszeri rendellenességek
Igen ritka esetekben colitis fordult elő lanzoprazolt szedő betegeknél. Ezért súlyos és/vagy folyamatos hasmenés esetén a lanzoprazol kezelés felfüggesztése megfontolandó.

Tartósan fennálló hasmenés esetén a lanzoprazol-kezelést fel kell függeszteni - kivéve a H. pylori fertőzés eradikációja céljából kezelt betegeknél - mikroszkópos colitis fennállásának lehetősége miatt, mely a kollagénköteg megvastagodásával, vagy a gyulladásos sejtek a vastagbél submucosájába történő beszűrődésével társulhat.

NSAID-okkal történő együttes alkalmazás
Folyamatos NSAID-kezelés alatti peptikus fekély kialakulásának megelőzésére lanzoprazol-kezelés csak a magas kockázatú betegcsoportokban ajánlott (például anamnézisben korábbi gastrointestinalis vérzés, perforáció vagy fekély, időskor, olyan gyógyszerek egyidejű alkalmazása, amelyek növelik a felső gastrointestinalis traktusban előforduló mellékhatások valószínűségét [például kortikoszteroidok, antikoagulánsok], súlyos társbetegség vagy a NSAID készítmény maximális napi dózisának hosszú távú alkalmazása).

Ha látászavar jelentkezik tartós kezelés (>1 év) mellett szemészhez kell fordulni.

Hypomagnesaemia
A legalább 3 hónapon, és a legtöbb esetben egy éven keresztül protonpumpa-gátlókkal, mint például lanzoprazollal kezelt betegekben súlyos hypomagnesaemiáról számoltak be. A hypomagnesaemia olyan súlyos tünetekkel jelentkezhet, mint például kimerültség, tetánia, delírium, konvulzió, szédülés, kamrai ritmuszavar, mely tünetek gyakran észrevétlenül kezdődnek és eleinte figyelmen kívül hagyják őket. A hypomagnesaemia hypocalcaemia és/vagy hypokalaemia kialakulásához vezethet (lásd 4.8 pont). A legtöbb érintett betegben a hypomagnesaemia (valamint a hypomagnesaemiaval összefüggő hypocalcaemia és/vagy hypokalaemia) javult a magnéziumpótló terápia, és a protonpumpa-gátlókkal való kezelés abbahagyása hatására.

Az orvosnak fontolóra kell venni a magnéziumszint ellenőrzését a kezelés megkezdése előtt és rendszeres időközönként a kezelés során azoknál a betegeknél, akik várhatóan hosszú távú protonpumpa-gátló terápiában részesülnek, vagy egyidejűleg digoxint, vagy olyan gyógyszereket szednek, melyek hypomagnesaemiát okozhatnak (például diuretikumok).

Csonttörés
A protonpumpa-gátlók főként nagy adagok és hosszú távú alkalmazás során (több mint 1 év), mérsékelten növelhetik a csípő-, csukló- és gerinctörések kockázatát, főként idősekben, vagy olyan betegeknél, akiknél egyéb ismert kockázati tényezők is fennállnak. Megfigyeléses vizsgálatok szerint a protonpumpa-gátlók 10-40%-kal növelik meg a törések kockázatát. A kockázatnövekedéshez részben egyéb kockázati tényezők is hozzájárulhatnak. Az osteoporosis kockázatának kitett betegeknek az érvényes klinikai irányelveknek megfelelő ellátásban, valamint megfelelő D-vitamin és kalcium bevitelben kell részesülniük.

Subacut cutan lupus erythematosus (SCLE)
A protonpumpa-gátlók használata nagyon ritkán kapcsolatba hozható SCLE esetekkel. Elváltozások esetén, különösen, ha ez a bőr napnak kitett területén van, valamint ha ízületi fájdalommal társul, sürgősen orvoshoz kell fordulni és meg kell fontolni a Lansacid adagolásának leállítását. Az SCLE előfordulása valamely protonpumpa-gátlóval történő korábbi kezelés esetén növelheti az SCLE esélyét más protonpumpa-gátlók használata esetén is.

Laboratóriumi vizsgálatokra gyakorolt zavaró hatás
A megnövekedett kromogranin-A- (CgA) szint zavarhatja a neuroendokrin tumorok vizsgálatait. Ezen kölcsönhatás elkerülése érdekében a lanzoprazol-kezelést legalább 5 nappal a CgA mérés előtt fel kell függeszteni (lásd 5.1 pont). Amennyiben a CgA- és gasztrinszintek az eredeti mérés után nem térnek vissza a referencia tartományba, a protonpumpa-gátló kezelés felfüggesztése után 14 nappal meg kell ismételni a mérést.

A B12-vitamin felszívódására gyakorolt hatás
Savkötő gyógyszerekkel történő hosszú távú (több éves), napi rendszerességű kezelés csökkentheti a cianokobalamin (B12-vitamin)- felszívódását, a hypo- vagy achlorhydria következtében. Ezt figyelembe kell venni azoknál a betegeknél, akik Zollinger-Ellison-szindrómában vagy egyéb, hosszú távú kezelést igénylő kóros hiperszekréciós állapotokban szenvednek, akiknek szervezete csökkent tartalékkal rendelkezik, vagy akiknél a tartós terápia alatt fennállnak a B12-vitamin csökkent felszívódásának kockázati tényezői (például idősek), illetve ha erre jellemző tünetek jelentkeznek.

Humán immundeficiencia vírus (HIV) -proteázgátlók
A lanzoprazol együttadása nem ajánlott HIV-proteázgátlókkal melyek felszívódása savas gyomor pH dependens, ilyenek például az atazanavir és a nelfinavir, mivel jelentősen csökken a biohasznosulásuk (lásd 4.5 pont). Szoros klinikai monitorozás ajánlott amennyiben a lanzoprazol és HIV-proteázgátlók együttadása feltétlenül szükséges.

Vesekárosodás
A lanzoprazollal kezelt betegeknél acut tubulointerstitialis nephritist (TIN) figyeltek meg, amely a lanzoprazol-terápia során bármikor jelentkezhet (lásd 4.8 pont). Az acut tubulointerstitialis nephritis veseelégtelenséggé progrediálhat. TIN gyanúja esetén a lanzoprazol-kezelést le kell állítani, és azonnal meg kell kezdeni a megfelelő kezelést.

Segédanyag
A Lansacid 30 mg gyomornedv-ellenálló kapszula szacharózt tartalmaz.
Ritkán előforduló, örökletes fruktóz-intoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Mellékhatásként szédülés, vertigo, látászavar vagy aluszékonyság előfordulhat (lásd 4.8 pont), ami ronthatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A lanzoprazollal történő túladagolás következményeiről nem állnak rendelkezésre humán adatok (habár az akut toxicitása valószínűleg gyenge), következésképpen kezelésre vonatkozó útmutatások sem adhatók. Klinikai vizsgálatokban azonban a napi 180 mg lanzoprazol orálisan és 90 mg intravénásan való adása sem okozott jelentős mellékhatásokat.

A lanzoprazol túladagolás lehetséges tüneteiről lásd a 4.8 pontot.

Túladagolás gyanúja esetén a beteg monitorozása szükséges. A lanzoprazol hemodialízissel érdemi módon nem eliminálható. Ha szükséges, a gyomor kiürítése, orvosi szén és tüneti terápia ajánlott.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A lanzoprazol hatása más gyógyszerekre

Gyógyszerek, amelyek felszívódása pH függő
A lanzoprazol befolyásolhatja azoknak a gyógyszereknek felszívódását, amelyek biohasznosulása jelentősen függ a gyomor pH-jától.

HIV-proteázgátlók:
A lanzoprazol együttadása nem ajánlott HIV-proteázgátlókkal melyek felszívódása savas gyomor pH dependens, ilyenek például az atazanavir és a nelfinavir, mivel jelentősen csökken a biohasznosulásuk (lásd 4.5 pont).

Klinikai vizsgálattal kimutatták, hogy a lanzoprazol (60 mg naponta egyszer) és 400 mg atazanavir együttadása egészséges önkénteseknél az atazanavirszint nagymértékű csökkenését eredményezte (körülbelül 90%-os csökkenés az AUC és Cmax értékekben).

Ketokonazol és itrakonazol:
A ketokonazol és itrakonazol gastrointestinalis traktusból való felszívódását a gyomorsav jelenléte elősegíti. Lanzoprazol alkalmazása terápiás szint alatti ketokonazol és itrakonazol koncentrációt eredményezhet, ezért együttes alkalmazásuk kerülendő. Ez a hatás akkor is jelen lehet, ha a lanzoprazolt olyan más hatóanyaggal kombinálják, amelynek felszívódása pH függő.

Digoxin:
Lanzoprazol és digoxin együttes alkalmazása megemelheti a digoxin plazmaszintjét. Ezért a digoxin plazmaszintjét monitorozni kell, illetve módosítani kell a digoxin dózisát a lanzoprazol kezelés kezdetekor és befejezésekor.

Citokróm P450 enzimrendszeren át metabolizálódó gyógyszerek
A lanzoprazol növelheti a CYP3A4 enzimen metabolizálódó gyógyszerek plazmaszintjét. Ezért óvatosság szükséges, ha a lanzoprazolt olyan gyógyszerekkel kombináljuk, amelyek ezen az enzimen metabolizálódnak és szűk terápiás ablakkal rendelkeznek.

Warfarin:
A nemzetközi normalizált ráta (International Normalized Ratio - INR) és a protrombin idő növekedéséről számoltak be azoknál a betegeknél, akik egyidejűleg kaptak PPI-ket és warfarint. Az INR és protrombin idő megnyúlása rendellenes vérzéshez, és akár halálhoz is vezethet. A lanzoprazollal és warfarinnal egyidejűleg kezelt betegeknél monitorozni kell az INR és protrombin idő megnyúlását, főként az egyidejű kezelés elindításakor és leállításakor.

Teofillin:
A lanzoprazol csökkenti a teofillin plazmaszintjét, miáltal csökkenhet az adott dózistól remélt klinikai hatás. Óvatosság szükséges a két gyógyszer kombinációjakor.

Takrolimusz:
A lanzoprazol megemeli a takrolimusz plazmaszintjét (CYP3A és P-glikoprotein szubsztrát). Lanzoprazol adására 81%-kal megnő a takrolimusz átlagos szintje. Ezért tanácsos a takrolimusz plazma- koncentrációjának monitorozása a lanzoprazol kezelés kezdetekor és befejezésekor.

P-glikoproteinnel transzportálódó gyógyszerek
In vitro a lanzoprazol gátolta a P-glikoprotein transzport fehérjét. Ennek a klinikai jelentősége nem ismert.

Más gyógyszereknek a lanzoprazolra kifejtett hatása

A CYP2C19 enzim gátló gyógyszerek

Fluvoxamin:
Lanzoprazol és a CYP2C19 enzimgátló fluvoxamin együttes alkalmazásakor a lanzoprazol plazmakoncentrációja négyszeresére növekszik, ezért megfontolandó a dózis csökkentése.

CYP2C19 és CYP3A4 enzimindukáló gyógyszerek
CYP2C19 és CYP3A4 enziminduktorok, mint a rifampicin és a Közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) jelentős mértékben csökkenthetik a lanzoprazol plazmakoncentrációját.

Egyéb gyógyszerek

Metotrexát:
Magas dózisú metotrexáttal történő egyidejű alkalmazás megemelheti és meghosszabbíthatja a metotrexát és/vagy metabolitja szérumszintjét, ami esetleges metotrexát toxicitásokhoz vezethet.

Szukralfát/ antacidumok
Szukralfát/ antacidumok csökkenthetik a lanzoprazol biohasznosulását, ezért a lanzoprazolt ezen gyógyszerek alkalmazása után legalább 1 órával kell bevenni.

Nem-szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) gyógyszerek
A lanzoprazol és NSAID-ok között klinikailag jelentős interakciót nem mutattak ki, habár valódi interakciós vizsgálatok nem történtek.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A lanzoprazol mellékhatásai általában enyhék és a szer elhagyása után rövid idővel megszűnnek. Leggyakrabban gyomor-bélrendszeri mellékhatások fordulnak elő.
A klinikai vizsgálatok alapján és a forgalmazás során közölt mellékhatások szervrendszerenként és gyakoriságuk szerint az alábbiakban foglalható össze.
A gyakorisági kategóriák meghatározása a következő: gyakori (? 1/100 - <1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszer osztály
Gyakori

Nem gyakori

Ritka

Nagyon ritka

Nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek

Thrombocytopenia,
Eosinophilia,
Leukopenia
Anaemia
Agranulocytosis
Pancytopenia

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek




Hypomagnesaemia*, hypocalcaemia* ?, hypokalaemia* ? (lásd 4.4 pont)
Pszichiátriai kórképek

Depresszió
Álmatlanság,
Hallucináció,
Zavartság

Vizuális hallucinációk
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás,
Szédülés

Nyugtalanság,
Vertigo, Paraesthesia,
Aluszékonyság
Tremor


Szembetegségek és szemészeti tünetek


Látászavarok


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger,
Hasmenés,
Hasfájás,
Székrekedés
Hányás, Puffadás,
Száj- és torok-szárazság
fundus mirigy polipok (benignus)

Glossitis,
Nyelőcső candidiasisa,
Pancreatitis,
Ízérzés zavara
Colitis,
Stomatitis

Máj- és epebetegségek és tünetek
Májenzim szintek emelkedése

Hepatitis, Sárgaság


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Urticaria, Viszketés,
Bőrkiütés

Petechia,
Purpura,
Hajhullás,
Erythema multiforme, Fotoszenzitivitás
Steven-Johnson-szindróma,
Toxicus epidermalis necrolysis
Subacut cutan lupus erythematosus (lásd 4.4 pont), Gyógyszerreakció eosinophiliával és szisztémás panaszokkal (DRESS)
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Arthralgia,
Myalgia
Csípő-, csukló-, vagy gerinctörések (lásd 4.4 pont)



Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


Tubulointerstitialis nephritis (amely veseelégtelenségbe progrediálhat)


A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek


Gynecomastia


Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Fáradtság

Oedema
Láz, Hyperhidrosis,
Angioedema,
Anorexia,
Impotencia
Anaphylaxiás shock

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei



Koleszterinszint és trigliceridszint emelkedése,
Hyponatraemia

* A forgalomba hozatalt követő események
? A hypocalcaemia és / vagy hypokalaemia összefüggésben állhat a hypomagnesaemia előfordulásával (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: protonpumpa gátlók,
ATC kód: A02BC03

A lanzoprazol a protonpumpa-gátlók csoportjába tartozik.
A lanzoprazol gátolja a gyomor parietális sejtjeiben a H+/K+-ATP-áz enzim (protonpumpa) működését, ezáltal a gyomorsav termelődését.
A gátlás dózisfüggő, reverzíbilis és kiterjed mind a bazális, mind a stimulált savszekréció csökkentésére.
A lanzoprazol a parietális sejtekben koncentrálódik és ebben a savas környezetben aktiválódik, majd a H+/K+- ATP-áz enzim szulfhidril csoportjával reakcióba lépve gátolja az enzim aktivitását.

Gyomorsav szekrécióra kifejtett hatás:
A lanzoprazol specifikusan gátolja a parietális sejtekben a protonpumpa működését.
Egyszeri 30 mg per os lanzoprazol dózis mintegy 80%-kal csökkenti a pentagasztrin stimulálta gyomorsav-elválasztást. Hét napon át tartó ismételt adagolás hatására mintegy 90%-os gyomorsav szekréció gátlás érhető el. Hasonló hatása van a bazális gyomorsav elválasztásra is. Az egyszeri orálisan alkalmazott 30 mg lanzoprazol mintegy 70%-kal csökkenti a bazális savszekréciót, és a betegek tünetei már az első adag bevétele után mérséklődnek. Nyolc napos ismételt adagolás után, a csökkenés 85% körüli. A tünetek gyors enyhülése érhető el napi 30 mg (1 kapszula) bevételével, és duodenális fekély esetén 2 hét, gyomorfekély és reflux oesophagitis esetén pedig 4 hét alatt teljes gyógyulás érhető el a legtöbb betegnél. A gyomor aciditásának csökkentésével a lanzoprazol olyan környezetet biztosít, hogy a megfelelő antibiotikumok hatékonyak lehetnek a H. pylori-val szemben.

A szekréciót gátló gyógyszerekkel végzett kezelés alatt a savszekréció csökkenésére adott válaszként a szérum gasztrinszint emelkedik. A gyomor csökkent aciditása miatt a CgA is emelkedik. A megnövekedett CgA-szint zavarhatja a neuroendokrin tumorok vizsgálatait.

A rendelkezésre álló, publikált bizonyítékok arra utalnak, hogy a protonpumpa-gátlókat a CgA mérések előtt 5-14 nappal fel kell függeszteni. Ez lehetővé teszi, hogy a PPI-kezelést követően esetleg hamisan emelkedett CgA-szint visszatérjen a referencia tartományba.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A lanzoprazol két aktív enantiomer racém elegye, amely biotranszformáció útján alakul át aktív formává a parietalis sejtek által biztosított savas környezetben. Mivel a lanzoprazol gyorsan inaktiválódik a gyomorsav hatására, ezért orálisan bélben oldódó (enteric-coated) formában kell bejuttatni ahhoz, hogy szisztémásan felszívódhasson.

Felszívódás és eloszlás
Egyszeri dózis esetén a lanzoprazol biohasznosulása magas (80-90%). A maximális plazma- koncentrációt 1,5-2 órán belül éri el. Egyidejű táplálékfelvétel lassítja a lanzoprazol felszívódását és csökkenti a biohasznosulását mintegy 50%-kal. Plazmafehérjékhez való kötődés mértéke: 97%.

Klinikai vizsgálatokkal igazolták, hogy az intakt kapszulákéval azonos AUC értéket adnak a felnyitott kapszulákból származó granulumok, amennyiben azokat kismennyiségű narancslében, almalében, paradicsomlében; vagy egy evőkanálnyi alma-, körtepürében; vagy egy evőkanálnyi joghurtban, pudingban, túróban keverik el. Az azonos AUC érték igazolódott akkor is, ha nasogastricus szondán át adták a granulumokat almalében elkeverve.

Biotranszformáció és elimináció
A lanzoprazol nagymértékben metabolizálódik a májban és metabolitjai a vesén és az epén keresztül is kiválasztódnak. A lanzoprazolt elsősorban a CYP2C19 enzim metabolizálja, de a metabolizációhoz hozzájárul a CYP3A4 enzim is. Plazmafelezési ideje 1-2 óra közötti, egyszeri és ismételt dózisok alkalmazásakor egészséges önkéntesekben. Ismételt adagoláskor akkumuláció nem volt kimutatható egészséges önkéntesekben. A plazmában szulfon, szulfid és 5-hidroxil metabolitok voltak azonosíthatóak. Ezen metabolitok nem, vagy csak igen csekély szekréció-gátló aktivitással rendelkeznek.

A 14C izotóppal jelzett lanzoprazollal végzett vizsgálatok szerint a lanzoprazol 1/3 része választódik ki vizelettel és 2/3 része a széklettel.

Farmakokinetika időseknél
Időseknél a lanzoprazol clearance csökkent, az eliminációs felezési idő pedig mintegy 50-100%-kal nőtt. A plazma csúcskoncentráció nem növekedett idősekben.

Farmakokinetika gyermekeknél és serdülőknél
A farmakokinetikai vizsgálati eredmények 1-17 éves korú gyermekeknél és serdülőknél a felnőttekéhez hasonló expozíciót mutattak, ha 30 kg alatti gyermekeknek 15 mg, illetve 30 kg felettieknek 30 mg lanzoprazolt adtak. A 2-3 hónap-1 éves korú gyermekek esetén a 17 mg/m2 testfelületre vagy 1 mg/kg testtömegre számított lanzoprazol dózis adott hasonló expozíciót, mint a felnőtteké.

A felnőttekéhez mérten magasabb lanzoprazol expozíció volt látható 2-3 hónaposnál fiatalabb csecsemők esetén, mind 1 mg/kg, mind 0,5 mg/kg egyszeri dózisok alkalmazása után.

Farmakokinetika májkárosodás esetén
Enyhe májkárosodás esetén a lanzoprazol expozíció megduplázódik, és közepesen súlyos vagy súlyos zavarban ez tovább nő.

CYP2C19 lassú metabolizálók (poor metabolisers)
A CYP2C19 enzim genetikai polimorfizmust mutat, és a populáció 2-6%-a a lassú metabolizálók (poor metabolisers) csoportjába tartozik. Ez azt jelenti, hogy ezek az emberek a CYP2C19 mutáns alléljára nézve homozigóták és ezért náluk hiányzik a működőképes CYP2C19 enzim. A lassan metabolizáló egyénekben a lanzoprazol expozíciója többszöröse a gyors metabolizáló (extensive metabolisers) egyénekéhez képest.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási, reprodukciós toxicitási és genotoxicitási - vizsgálatokból származó, nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény emberen való alkalmazásakor különös veszély nem várható.

Két, patkányokkal végzett karcinogenitási vizsgálatban a lanzoprazol dózisarányos módon, a savszekréció gátlásnak köszönhető hypergastrinaemiával összefüggő, ECL (enterochromaffin-like) sejt hyperplasiát és ECL-sejt karcinoid kifejlődését okozta. Továbbá észleltek intestinális metaplasiát, Leydig-sejt hyperplasiát és jóindulatú Leydig-sejt tumorokat. Tizennyolc hónapos kezelés után pedig retinalis atrophia volt tapasztalható, amely azonban majmoknál, kutyáknál vagy egereknél nem jelentkezett.

Az egérrel végzett karcinogenitási vizsgálatokban, dózisarányos módon gyomor ECL hyperplasia, májtumorok és a herecsatorna adenomája fejlődtek ki.

Ezen eredmények klinikai jelentősége nem ismert.

Fiatal állatokon végzett vizsgálatok:
Fiatal patkányoknak adtak lanzoprazolt 7 napos kortól (ez a kor egyenlő az újszülött gyermekekével) egészen 62 napos korukig (ez az életkor körülbelül 14 évnek felel meg embereknél).

A fiatal patkányokon végzett vizsgálatok (8 hetes vizsgálat, 6 hetes toxikokinetikai dózis titrációs vizsgálat, fejlődési érzékenységi vizsgálat) a szívbillentyűk megvastagodásának magasabb előfordulását mutatták. Ezek az előfordulási adatok megszűntek vagy a reverzibilitás felé haladtak egy 4 hetes gyógyszermentes felépülési időszak után. 21 napos fiatal patkányok (ez az életkor körülbelül 2 évnek felel meg embereknél) érzékenyebbek voltak a szívbillentyű megvastagodás kialakulására. A hatás nem értelmezhető szinten (NOEL) (8 hetes vizsgálat, 6 hetes toxikokinetikai dózis titrációs vizsgálat) vagy a legalacsonyabb megfigyelt hatás (LOEL) (fejlődési érzékenységi vizsgálat) szintjén mért AUC alapján a várt humán expozíciós szint biztonságossági határa körülbelül 3 - 6 szorosa a fiatal állatokon végzett vizsgálatok expozíciójánál.

Ezek a vizsgálatok elváltozásokat is mutattak a hím reproduktív szövetekben (herék és mellékherék).

Továbbá növekedési rendellenességeket figyeltek meg hím vagy nőstény patkányokon azonban ez csak a hímeknél vezetett a combcsont késleltetett vastagságbeli növekedéséhez.

Ezen megfigyelések gyermekgyógyászati betegekre vonatkozó relevanciája nem tisztázott.





Csomagolás

6.5 A csomagolás típusa és kiszerelése

10, 14, 28, 30, 56 vagy 60 db gyomornedv-ellenálló kemény kapszula tartályban (HDPE tartály PP kupakkal és nedvességmegkötő betéttel), dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések, és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Zentiva, k.s.
U kabelovny 130,
Dolní Měcholupy, 102 37,
Prága 10,
Csehország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-20133/01 10 ×
OGYI-T-20133/02 14 ×
OGYI-T-20133/03 28 ×
OGYI-T-20133/04 30 ×
OGYI-T-20133/05 60 ×
OGYI-T-20133/06 56 ×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2006. június 06.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. július 25.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. április 13.



7






OGYÉI/12811/2023