Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RHESONATIV 625NE/ML OLDATOS INJEKCIÓ 1X2ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Octapharma (ip) Sprl
Hatástani csoport:
J06BB Specifikus immunglobulinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20152/02
Hatóanyagok:
Human anti-dDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Felbontás után azonnal felhasználandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Humán anti-D immunglobulin

1 ml tartalma:
Humán anti-D immunglobulin 625 NE (125 mikrogramm)
Humán fehérjetartalom 165 mg, amelynek immunglobulin G tartalma legalább 95%

Az IgA tartalom nem haladja meg az összfehérje-tartalom 0,05%-át.
Egy 1 ml-es ampulla 625 NE (125 mikrogramm) humán anti-D immunglobulint tartalmaz.
Egy 2 ml-es ampulla 1250 NE (250 mikrogramm) humán anti-D immunglobulint tartalmaz.

A hatóerő meghatározása az Európai Gyógyszerkönyv szerinti teszttel történik. A nemzetközi referenciakészítmény nemzetközi egységében kifejezett egyenértékűséget az Egészségügyi Világszervezet állapítja meg.

Az IgG-alosztályok megoszlása (közelítő értékek):
IgG1 ............. 70,5%
IgG2 ............. 26,0%
IgG3 ............. 2,8%
IgG4 ............. 0,8%

A maximális IgA tartalom 82,5 mikrogramm/ml.
Előállítása humán donorok plazmájából történik.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Az Rh(D)-vel szembeni immunizálódás megelőzése Rh(D)-negatív vércsoportú, fogamzóképes korú nőknél

* Szülést megelőző profilaxis
* Tervezett szülést megelőző profilaxis.
* Szülést megelőző profilaxis a terhesség során fellépő alábbi szövődmények esetén: Vetélés/vetélés veszélye, ektópiás terhesség vagy mola hydatidosa esetén, méhen belüli magzatelhalás antepartum vérzés okozta transzplacentális vérzés, amniocentézis, chorion biopszia, kézzel végzett szülészeti eljárások, pl.: külső fordítás, invazív beavatkozások, cordocentesis, tompa hasi trauma vagy magzati terápiás beavatkozás.

* Szülést követő profilaxis
* Rh(D)-pozitív (D, Dgyenge, Drészleges) újszülött szülése ilyen magzattal.

Rh(D)-negatív fogamzóképes korú nők kezelése Rh(D)-pozitív vér- vagy egyéb vörösvértest-készítmény pl. thrombocyta koncentrátum inkompatibilis transzfúzióját követően.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Az anti-D immunglobulin adagját az Rh(D)-pozitív vörösvértest expozíció mértéke alapján kell meghatározni, valamint annak ismerete alapján, hogy 0,5 ml csomagolt Rh(D)-pozitív vörösvértest vagy 1 ml Rh(D)-pozitív vér körülbelül 10 mikrogramm (50 NE) anti-D immunglobulinnal semlegesíthető.

A Rhesonativ-val végzett klinikai vizsgálatok alapján az alábbi adagok alkalmazása javasolt.

Rh(D) immunizálódás megelőzése Rh(D)-negatív nőknél

* Szülést megelőző profilaxis. Az általános javaslatok alapján a jelenleg alkalmazott adag 50-330 mikrogramm, azaz 250-1650 NE.
* Tervezett szülést megelőző profilaxis:

Egy adag (pl. 250 mikrogramm vagy 1250 NE) a terhesség 28-30 hetében vagy két adag a 28. és a 34. héten.

* Szülést megelőző profilaxis a terhesség során fellépő komplikációk után:

Egy adagot (pl. 125 mikrogrammot vagy 625 NE-t a terhesség 12. hete előtt, illetve 250 mikrogrammot vagy 1250 NE-t a terhesség 12. hete után) a lehető leghamarabb, de legkésőbb 72 órán belül be kell adni, majd szükség esetén 6-12 hetente ismételni kell a terhesség alatt.

Amniocentézist és chorion-biopsziát követően egy adagot (pl. 250 mikrogrammot vagy 1250 NE-t) kell adni.

* Szülést követő profilaxis. Az általános javaslatok alapján a jelenleg alkalmazott adag 100-300 mikrogramm, azaz 500-1500 NE. A vizsgálatokat lásd az 5.1 pontban. Az alacsonyabb adag (100 mikrogramm vagy 500 NE) alkalmazása esetén vizsgálni kell a magzati-anyai vérzés mennyiségét.

Szokásos adagja: 1250 NE (250 mikrogramm).

Szülést követő alkalmazás esetén a készítményt az Rh-pozitív (D, Dgyenge, Drészleges) csecsemő megszülését követően a lehető leghamarabb, de legkésőbb 72 órán belül be kell adni az anyának. Ha több mint 72 óra telik el, a készítményt nem szabad visszatartani, hanem a lehető leghamarabb be kell adni.

A szülést követő adagot akkor is be kell adni, ha a szülést megelőző profilaxist is alkalmazták, illetve akkor is, ha a szülést megelőző profilaxis hatása még kimutatható az anyai szérumból.

Ha erős magzati-anyai vérzés (> 4 ml [a nők 0,7%-0,8%-a]) gyanúja áll fenn, pl. magzati/újszülött anaemia vagy méhen belüli magzatelhalás esetén, annak mértékét erre alkalmas módszerrel meg kell határozni. Ilyen módszer pl. a Kleihauer-Betke savhígításos teszt, amely a magzati HbF kimutatására alkalmas, vagy a flow cytometria, amely az Rh D-pozitív sejtek specifikus kimutatására szolgál. A továbbiakban az anti-D immunglobulint az eredményeknek megfelelően kell beadni (0,5 ml magzati vörösvértestenként 10 mikrogramm vagy 50 NE).

Vörösvértestek inkompatibilis transzfúziója
A javasolt adag 20 mikrogramm (100 NE) anti-D immunglobulin/2 ml átömlesztett Rh(D)-pozitív vér vagy per 1 ml vörösvértest koncentrátum. A keringésben található D-pozitív vörösvértestek mennyiségének csökkentése érdekében a vércsere kivitelezhetőségének értékelése és az immunizáció gátlásához szükséges anti-D immunglobulin adagjának meghatározása tekintetében transzfuziológus szakorvossal javasolt konzultálni. A D-pozitív vörösvértestek kontrollvizsgálatát 48 óránként kell elvégezni, és további anti-D immunglobulint kell adni, amíg D-pozitív vörösvértestek már nem mutathatók ki a keringésben. A haemolysis kockázata miatt azonban semmi esetre sem javasolt túllépni a 3000 mikrogrammos (15 000 NE) maximális dózist.

Alternatív intravénás készítmény alkalmazása javasolt, mert ezzel azonnal biztosítható a megfelelő plazmaszint. Ha nem áll rendelkezésre intravénás készítmény, a nagyon nagy térfogatot intramuszkulárisan, több napon át kell beadni (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
Biztonságosságát és hatásosságát gyermekek esetében még nem igazolták.

Túlsúlyos betegek
Túlsúlyos/elhízott betegek esetében intravénás anti-D készítmény alkalmazása megfontolandó (lásd 4.4 pont).

Az alkalmazás módja
Intramuszkuláris alkalmazás
Ha nagyobb adag (>2 ml gyermekek esetén, >5 ml felnőttek esetén) beadása válik szükségessé, célszerű ezt több részletben, különböző helyeken beinjekciózni.

Ha az intramuszkuláris beadás ellenjavallt (véralvadási zavarok), másik intravénás készítmény alkalmazása javasolt. Az injekció szubkután is alkalmazható, ha nem áll rendelkezésre intravénás készítmény. Beadás után az injekció helyét manuális nyomással óvatosan le kell szorítani.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, a beadott gyógyszer nevét és gyártási számát egyértelműen kell jegyezni.

A sokk veszélye miatt ügyelni kell arra, hogy a Rhesonativ injekciót ne érbe adják be. Az injekció beadása intramuszkulárisan történik. A készítmény beadása előtt a fecskendő dugattyújának visszahúzásával meg kell győződni arról, hogy a tű nem ért-e véreret.

Szülés utáni alkalmazás esetén a készítményt az anya kapja. A készítmény nem adható az újszülöttnek.

A gyógyszer nem alkalmazható sem Rh(D)-pozitív egyéneknél, sem olyanoknál, akik már immunizálódtak az Rh(D)-antigénnel szemben.

A betegeket a beadást követően legalább 20 percen át - véletlen intravénás beinjektálás esetén legalább 1 órán át - megfigyelés alatt kell tartani.

Túlérzékenység
Az igazi túlérzékenységi reakció ritka, azonban anti-D immunglobulinnal szembeni allergiás-típusú válaszok előfordulhatnak. A betegeket tájékoztatni kell a túlérzékenységi reakciók korai tüneteiről. Ezek az alábbiak lehetnek: csalánkiütés, generalizált urticaria, mellkasi szorító érzés, asztmás légzés, hypotonia és anaphylaxia. A szükséges kezelés a mellékhatások természetétől és súlyosságától függ.

A Rhesonativ kis mennyiségű IgA-t tartalmaz. Bár az anti-D immunglobulint sikerrel alkalmazták egyes IgA-hiányos betegeknél; IgA-hiányos egyéneknél IgA-t tartalmazó, plazmából készült gyógyszerek beadását követően IgA elleni antitestek képződhetnek, és anaphylaxiás reakciók léphetnek fel. Ezért a kezelőorvosnak mérlegelnie kell a Rhesonativ előnyeit és a túlérzékenységi reakciók lehetséges kockázatát.

A humán anti-D immunglobulin ritkán vérnyomásesést és anaphylaxiás reakciót válthat ki olyan betegeknél is, akik a korábbi humán immunglobulin-kezelést jól tolerálták.
Allergiás vagy anaphylaxiás típusú reakciók gyanúja esetén az injekció adagolását azonnal meg kell szakítani. Sokk esetén a sokk kezelésére vonatkozó érvényes orvosi előírások követendők.

Hemolitikus reakciók
Azokat az inkompatibilis transzfúzióval kezelt betegeket, akik nagyon nagy mennyiségű anti-D immunglobulint kapnak, a hemolitikus reakció kockázata miatt klinikai megfigyelés alatt kell tartani a biológiai paraméterek ellenőrzése mellett.

Thromboembolia
Az immunglobulinok alkalmazását artériás és vénás thromboemboliás eseményekkel, köztük szívizominfarktussal, stroke-kal, mélyvénás trombózissal és tüdőembóliával hozták összefüggésbe. Bár a Rhesonativ alkalmazásakor nem figyeltek meg thromboemboliás eseményeket, immunglobulinok alkalmazása előtt a betegeknek megfelelően hidrált állapotban kell lenniük. Körültekintően kell eljárni olyan betegek esetében, akiknél trombotikus eseményekre hajlamosító kockázati tényezők állnak fenn (például hypertonia, diabetes mellitus és az anamnézisben szereplő érbetegség vagy trombotikus epizódok, szerzett vagy öröklött trombofíliás rendellenesség, elhúzódó immobilizáció, súlyos hipovolémia, a vér viszkozitását növelő betegség), különösen a Rhesonativ nagyobb adagban történő felírásakor.

A betegeket tájékoztatni kell a thromboemboliás események első tüneteiről - amelyek közé többek között a légszomj, a végtagi fájdalom és duzzanat, a neurológiai góctünetek és a mellkasi fájdalom tartoznak -, valamint fel kell hívni a figyelmüket, hogy a tünetek jelentkezésekor azonnal forduljanak kezelőorvosukhoz.

A szerológiai vizsgálatokat zavaró hatás
Az immunglobulin készítmény beadását követően a beteg vérébe passzív módon bejuttatott antitestek miatt a szerológiai vizsgálatok álpozitív eredményt mutathatnak.

A vörösvértest antigénekkel, pl. A, B, D antigénekkel szembeni antitestek passzív bejutása zavarhatja egyes vörösvértest antitestek szerológiai vizsgálatát, például az antiglobulin tesztet (Coombs teszt), különösen olyan Rh(D)-pozitív újszülöttek esetén, akiknek édesanyja a szülést megelőzően profilaxisban részesült.
Túlsúlyos/elhízott betegek
Túlsúlyos/elhízott betegeknél intravénás anti-D készítmény alkalmazása ajánlott, mivel intramuscularis beadás esetén a készítmény nem feltétlenül lesz hatásos.

Átvihető ágensek
Az emberi vérből, illetve plazmából előállított gyógyszerek alkalmazásából eredő fertőzések megelőzésére az alábbi, előírásszerű óvintézkedéseket foganatosítják: a megfelelő donorok kiválasztása, az egyes leadott vérminták és plazma poolok vizsgálata a fertőzés jellemző markereinek kiszűrése érdekében, valamint a vírusok deaktiválására/eltávolítására szolgáló hatékony gyártási folyamatok alkalmazása. Mindezek ellenére az emberi vérből vagy plazmából készült gyógyszerek alkalmazása során nem zárható ki teljesen a fertőző betegségeket okozó ágensek átvitelének lehetősége. Ugyanez vonatkozik az ismeretlen eredetű vagy újonnan felbukkanó vírusokra, illetve egyéb kórokozókra is.

A fenti óvintézkedések a lipidburokkal rendelkező vírusok, így a humán immundeficiencia vírus (HIV), a hepatitis B vírus (HBV) és hepatitis C vírus (HCV), valamint a lipidburokkal nem rendelkező hepatitis A vírusok (HAV) esetén tekinthetőek hatékonynak.

A lipidburokkal nem rendelkező vírusok, például a parvovírus B19 esetében ezen eljárások hatása korlátozott lehet.

A klinikai tapasztalatok megnyugtatóan igazolják, hogy a hepatitis A, illetve a parvovírus B19 fertőzések immunglobulin révén nem vihetők át, sőt feltételezhető, hogy a készítmény antitesttartalma jelentős mértékben hozzájárul a vírusokkal szembeni védettséghez.

A Rhesonativ minden egyes alkalmazásakor kifejezetten ajánlott a betegnek beadott készítmény nevének és gyártási számának dokumentálása annak érdekében, hogy mindig pontosan megállapítható legyen, hogy a beteg melyik gyártási tételből származó készítményt kapta.

Fontos információk a Rhesonativ egyes összetevőiről
A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz 1 ml-enként (625 NE), azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 Hatások a gépjárművezetésre

A Rhesonativ nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A túladagolás következményei nem ismertek. Azokat az inkompatibilis transzfúzióval kezelt betegeket, akik nagyon nagy adag anti-D immunglobulint kaptak, a hemolitikus reakciók veszélye miatt a biológiai paraméterek ellenőrzése mellett klinikai megfigyelés alatt kell tartani.

Egyéb Rh(D)-negatív egyének esetében a túladagolás nem feltétlenül vezet a normál adagnál tapasztalt mellékhatásokhoz képest gyakoribb vagy súlyosabb tünetek kialakulásához.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
Esetenként felléphetnek mellékhatások, például hidegrázás, fejfájás, szédülés, láz, hányás, allergiás reakciók, hányinger, ízületi fájdalom, alacsony vérnyomás és közepesen erős derékfájás.

A humán immunglobulinok ritka esetekben hirtelen vérnyomásesést, elszigetelt esetekben pedig anaphylaxiás sokkot okozhatnak, még abban az esetben is, ha a korábbi alkalmazások során a betegnél nem jelentkezett túlérzékenység.

Az injekció beadásának helyén előforduló lokális reakciók: duzzanat, érzékenység, bőrpír, induratio, helyi melegség, viszketés, véraláfutás, lokális fájdalom és nyomásérzékenység, valamint bőrkiütés, melyek közül néhány megelőzhető azzal, ha a nagyobb adagokat több különböző injekciózási helyre elosztva adják be.

Az átvihető ágensekkel kapcsolatos biztonságosságra vonatkozóan lásd a 4.4 pontot.

A mellékhatások gyakoriságával kapcsolatban nem állnak rendelkezésre megalapozott adatok a klinikai vizsgálatokból. A következő mellékhatásokról számoltak be:

Az alábbiakban bemutatott táblázat a MedDRA szervrendszeri osztályok, valamint a szintekbe rendezett preferált kifejezések alkalmazásával készült.

A gyakoriságok értékelése a következő rendszer szerint történt: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 -<1/100); ritka (?1/10 000 -<1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

MedDRA Szervrendszerenkénti csoportosítás
Mellékhatás
Gyakoriság
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Hemolitikus reakciók
nem ismert
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Anaphylaxiás sokk,
anaphylaxiás/anaphylactoid reakció,
túlérzékenység
nem ismert
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
nem ismert
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Tachycardia
nem ismert
Érbetegségek és tünetek
Hypotonia
nem ismert
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Asztmatikus légzés
nem ismert
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányás,
hányinger
nem ismert
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Bőrreakció,
erythema,
viszketés,
pruritus,
urticaria
nem ismert
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Arthralgia

nem ismert
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Láz,
mellkasi diszkomfort érzés,
rossz közérzet,
hidegrázás,
Az injekció beadásának helyén: duzzanat, fájdalom, erythema, induratio, melegség, pruritus, bőrkiütés, viszketés
nem ismert

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: immunszérumok és immunglobulinok, immunglobulinok, specifikus immunglobulinok: anti-D (Rh) immunglobulin, ATC kód: J06BB01

Az anti-D (Rh) immunglobulin az emberi erythrocyták D (Rh) antigénje elleni specifikus antitesteket (IgG) tartalmaz.

A terhesség alatt, és a szülés alatt a magzati vörösvértestek bekerülhetnek az anyai keringésbe. Ha az anya Rh(D)-negatív, a magzat pedig Rh(D)-pozitív, az anya immunizálódhat az Rh(D)-antigénnel szemben, és szervezetében anti-Rh(D) antitesteket termelhet, amelyek átjutnak a placentán, és hemolitikus betegséget okozhatnak az újszülöttnél. Az anti-D immunglobulinnal történő passzív immunizálás az esetek 99%-ában megelőzi az Rh(D)-immunizálódást, feltéve, hogy elegendő mennyiségű anti-D immunglobulint alkalmaznak, az Rh(D)-pozitív magzati vörösvértest-expozíció után a lehető leghamarabb.

Az, hogy az anti-D immunglobulin milyen mechanizmussal nyomja el az Rh(D)-pozitív vörösvértestekkel szembeni immunizálódást, nem ismert. Hatása összefüggésben lehet azzal, hogy a vörösvértestek még az előtt kikerülnek a keringésből, mielőtt eljutnának az immunkompetens területekre, vagy, az is elképzelhető, hogy egy olyan összetett mechanizmus útján fejti ki hatását, amely magába foglalja az idegen antigének felismerését, és a megfelelő helyeken a megfelelő sejtek antigén-prezentációját antitestek jelenlétében vagy hiányában.

Szülést követő profilaxisban (1-6. vizsgálat) és szülést megelőző profilaxisban (7. vizsgálat) részesülő betegeken végzett vizsgálatok

A Rhesonativ-val végzett klinikai vizsgálatok célja az volt, hogy értékeljék a készítmény hatásosságát és biztonságosságát. Az alábbi táblázatok áttekintést adnak a legfontosabb eredményekről a hatásosság tekintetében:

Vizsgálati azonosító
Indikáció, alanyok száma
RH státusz anya/gyermek
Anti-D antitestek incidenciája
Utánkövetés időtartama
1
PPP, n=1 937
negatív/pozitív
0,4%
6 hónap
2
PPP, n=2 117
PPP, n=723
negatív/pozitív
következő pozitív gyermek
0,1%
0,7%
4-6 hónap;
a következő terhességnél v. szülésnél
3
PPP, n=917
negatív/pozitív
0,3%
6 hónap
4
PPP, n=665
negatív/pozitív
0,2%
6 hónap
5
PPP, n=608
ANP*, n=103
negatív/pozitív
0,3%
0%
6-8 hónap
8 hónap
6
PPP, n=475
negatív/pozitív
0%
nincs adat
7
ANP* és PPP, n=529
negatív/pozitív
0,4%
8 hónap
PPP: (post partum prophylaxis) szülést követő profilaxis; ANP: (antenatal prophylaxis) szülést megelőző profilaxis;
*6-8 héttel a szülés várható időpontja előtt.

E vizsgálatok alapján megállapítható, hogy a Rhesonativ hatékony anti-D profilaxist biztosít.

Rh-inkompatibilis vérkomponensek transzfúziója esetén elvégzett vizsgálatok

A 8. vizsgálat a Rhesonativ hatásosságát értékelte 21 Rh-negatív önkéntesnél, akik Rh-pozitív, AB0-kompatibilis magzati vörösvértestet kaptak 10 ml (1 eset), 25 ml (10 eset) és 50 ml (10 eset) köldökvérnek megfelelő mennyiségben. Kettő-három nappal később 260 mikrogramm Rhesonativ-ot kaptak intramuszkulárisan. Hat hónappal (1 esetben 9 hónappal) a kísérlet megkezdése után nem volt szerológiai jele az Rh-immunizálódásnak egyik személynél sem. 6 hónap-2,5 év időtartammal később a 25 ml-es csoportból 8 személy, illetve az 50 ml-es csoportból mind a 10 személy kapott 5 ml Rh-pozitív, AB-kompatibilis köldökvért. Kettő-három nap után 260, ill. 333 mikrogramm Rhesonativ injekciót kaptak. Hat hónap (1 esetben 8 hónap) elteltével egyik alanynál sem volt kimutatható Rh-antitest.

Ezen kísérleti eredmények alapján azt a következtetést vonták le, hogy az Rh-profilaxis 10 mikrogramm anti-D immunglobulin/ml magzati vér adaggal érhető el. A vizsgálat azt mutatta, hogy a terhesség végén magzati-anyai vérzés miatt alkalmazott Rh-immunizálás esetében 260 mikrogramm Rhesonativ megelőzi a szerológiailag kimutatható Rh-immunizálódást 1000 Rh-negatív anya közül legalább 998-nál.

A Rhesonativ farmakokinetikai vizsgálata

A Rhesonativ alapvető farmakokinetikáját és turnoverét vizsgálták 15 olyan Rh-negatív terhes nőnél, akiknek intramuszkulárisan adtak Rhesonativ-ot a terhesség 28. hetében. Az adag 8 nőnél 125 mikrogramm és 7 nőnél 250 mikrogramm volt. Emellett 3 nem terhes Rh-negatív nő kapta meg a kisebb adagot.
Ezeknél a nőknél az anti-D IgG biológiai felezési ideje a 125 mikrogrammos intramuszkuláris injekció beadását követően megfelelt annak, ami a szakirodalom alapján elvárható volt (lásd az 5.2 pontot).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az intramuscularis alkalmazásra szánt humán anti-D immunglobulin lassan szívódik fel a beteg keringésébe, és 2-3 nap késéssel éri el maximumát.

A humán anti-D immunglobulin felezési ideje kb. 3-4 hét. Ez a felezési idő betegenként változó lehet.

Az IgG és az IgG-komplexek a reticuloendothelialis rendszer sejtjeiben bomlanak le.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A humán anti-D immunglobulinnal kapcsolatban nem állnak rendelkezésre nem klinikai jellegű biztonságossági adatok.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 ml vagy 2 ml oldatos injekció I-es típusú üvegampullában.

Kiszerelések: 1 × 1 ml vagy 1 × 2 ml vagy 10 × 2 ml dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A készítményt használat előtt szoba- vagy testhőmérsékletre kell melegíteni.

Az oldat színe színtelentől halványsárgán át világosbarnáig változhat.
Ne használjon olyan oldatot, amely zavaros, vagy amelyben szennyeződés látható.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2°C-8oC) tárolandó.
Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az ampullát tartsa a dobozában.
Az eltarthatósági időtartamon belül legfeljebb 1 hónapig 25 °C-on tárolható, és amennyiben ezalatt nem kerül felhasználásra, úgy ezután hűtőszekrénybe nem tehető vissza, hanem a készítményt meg kell semmisíteni.
A gyógyszer felbontás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

30 hónap.
A felbontott ampulla tartalmát azonnal fel kell használni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Octapharma (IP) SPRL
Allée de la Recherche 65
1070 Anderlecht
Belgium


8. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I) MAGYARORSZÁGON

OGYI-T-20152/01 1 × 1 ml
OGYI-T-20152/02 1 × 2 ml
OGYI-T-20152/03 10 × 2 ml


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2006. június 29.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. április 19.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. július 19.



10


OGYÉI/61552/2020