Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CYPROMIX BEVONT TABLETTA 21X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Zentiva, K.S.
Hatástani csoport:
G03HB Antiandrogének és ösztrogének
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20128/01
Hatóanyagok:
Etinil oestradiolum
Cyproteronum aceticum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Az alkalmazás módja
Per os alkalmazás.

Adagolás
A Cypromix gátolja az ovulációt és ezáltal megakadályozza a fogamzást. Ezért a Cypromix-kezelésben részesülő betegek nem alkalmazhatnak egyéb hormonális fogamzásgátlókat, mivel ez túlzott hormon-expozíciónak teszi ki őket és ez nem szükséges a hatékony fogamzásgátláshoz.

Hogyan kell a Cypromix készítményt alkalmazni?
A tablettát naponta kb. azonos időben kell bevenni valamennyi folyadékkal, a buborékcsomagoláson feltüntetett sorrendnek megfelelően. 21 napon keresztül naponta egy tablettát kell bevenni, ezután 7 napos gyógyszermentes időszak következik. Az utolsó tabletta bevételét követően 2-3 napon belül jelentkezik a megvonásos vérzés, mely nem biztos, hogy befejeződik a következő buborékcsomag megkezdéséig.

Hogyan kell elkezdeni a Cypromix szedését?

A megelőző hónapban hormonális fogamzásgátló módszert nem alkalmazó nők esetében
Az első tablettát a menstruációs ciklus első napján (a havi vérzés első napján) kell bevenni. Elkezdhető a ciklus 2-5. napján is, ebben az esetben a gyógyszer alkalmazásának első 7 napján ajánlatos kiegészítő (barrierelvű) fogamzásgátló módszert is használni.

Átállás más kombinált orális fogamzásgátlóról (COC), hüvelygyűrűről vagy fogamzásgátló tapaszról
A Cypromix szedését lehetőleg a korábban használt COC készítmény utolsó aktív tablettájának bevételét követő napon, legkésőbb azonban az előzőleg alkalmazott készítmény adagolási útmutatójában előírt gyógyszerszünet befejeződését (vagy az utolsó placebo tabletta bevételét) követő napon kell elkezdeni. Hüvelygyűrű vagy fogamzásgátló tapasz alkalmazásakor a nőnek lehetőleg az eltávolítás napján kell elkezdeni a Cypromix szedését, de legkésőbb akkor, amikor a következő gyűrű vagy tapasz felhelyezése esedékes lenne.

Átállás progesztogén tartalmú módszerről (csak progesztogén-tartalmú orális fogamzásgátlóról, injekcióról, implantátumról) vagy egy progesztogént felszabadító méhen belüli eszközről (IUS)
Mini tablettáról bármikor tetszés szerint át lehet állni; implantátumról vagy a méhen belüli, progeszteront felszabadító eszközről (IUS) az eltávolítás napján; injekció esetében pedig, amikor a következő injekció esedékes lenne.
Az első 7 napon azonban kiegészítő (barrierelvű) fogamzásgátlást is alkalmazni kell.

Alkalmazása abortusz után (1. trimeszter):
Azonnal elkezdhető a készítmény szedése, ebben az esetben nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszereket alkalmazni.

Alkalmazása szülés vagy abortusz után (2. trimeszter)
A szoptató anyákra vonatkozóan: lásd a 4.6. pont.
Nem szoptató nőknél a szülést követő 21-28. napon tanácsos elkezdeni a gyógyszer szedését. Ha a 28. nap körül kezdik meg a kezelést, a tabletta szedésének első 7 napos időszakában kiegészítő (barrier) fogamzásgátló eszközt is alkalmazni kell. Ha ezt megelőzően már sor került nemi együttlétre, ki kell zárni a terhesség lehetőségét, vagy meg kell várni az első menstruációs vérzést, mielőtt az orális fogamzásgátlót szedni kezdik, mivel az első post-partum ovuláció megelőzheti az első vérzést.

Mi a teendő, ha kimaradt egy tabletta?
Abban az esetben, ha a tablettát kevesebb, mint 12 óra késéssel veszik be, a fogamzásgátló hatás fennmarad. A kimaradt tablettát mielőbb be kell venni, és a hátralévő tablettákat a szokásos időben kell tovább szedni.
Abban az esetben, ha a tablettát az esedékességtől számított több mint 12 óra után veszik be, csökkenhet a fogamzásgátlás hatékonysága. Ebben az esetben a következő alapszabályokat kell alkalmazni:
1. A gyógyszer szedését sohasem szabad 7 egymást követő napnál hosszabb időre félbeszakítani.
2. A hypophysis-ovarium-tengely működésének gátlásához 7 napon keresztül, folyamatosan szedni kell a tablettákat.

Mindezek alapján a következő gyakorlati tanács adható:
Első hét:
* A nőnek mielőbb be kell vennie az utolsó kimaradt tablettát, amint eszébe jut, még abban az esetben is, ha ez egyszerre 2 tabletta bevételét jelenti. Ezt követően a szokásos időpontokban szedi tovább a készítményt. Ezen felül 7 napon keresztül barrierelvű fogamzásgátló eszközt is használni kell. Ha tabletta kihagyását megelőző egyhetes időszakban nemi együttlétre került sor, gondolni kell a terhesség lehetőségére. Minél több a kihagyott tabletták száma és minél közelebb esik a kihagyás a tablettamentes időszakhoz, annál nagyobb a teherbeesés kockázata.

Második hét:
* A nőnek az utolsó elfelejtett tablettát azonnal be kell vennie, amint eszébe jut, még akkor is, ha ez két tabletta bevételét jelenti egyazon napon. Ezt követően folytassa a tabletták szedését a szokásos időben. Ha az első kihagyott tablettát megelőző 7 napon keresztül a nő az előírásnak megfelelően szedte a tablettákat, nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszerek alkalmazása. Amennyiben azonban egynél több tabletta maradt ki, a nő figyelmét fel kell hívni arra, hogy alkalmazzon barrierelvű fogamzásgátlást a következő 7 napon.

Harmadik hét:
* A 7 napos tablettamentes periódus közelsége miatt ténylegesen fennáll a csökkent védelem kockázata. A csökkent fogamzásgátló védőhatás azonban megelőzhető a dózis módosításával. Az alábbi két opció valamelyikének betartása esetén nincs szükség kiegészítő fogamzásgátlásra, feltéve, hogy a tablettákat az első kihagyott tablettát megelőző 7 napon keresztül minden tablettát az előírásnak megfelelően beszedtek.
* Amennyiben nem ez a helyzet a nőnek a két lehetőség közül az elsőt kell választania és valamilyen kiegészítő fogamzásgátlást is kell használnia a következő 7 napon.
1. A nőnek az utolsó elfelejtett tablettát azonnal be kell vennie, amint eszébe jut, még akkor is, ha ez két tabletta bevételét jelenti egyazon napon. Ezután folytassa a tabletták szedését a szokásos időben. A következő csomagot az aktuális csomag befejezét követően azonnal el kell kezdenie, vagyis nincs tablettamentes szünet. Nem valószínű, hogy a második csomag végéig megvonásos vérzés jelentkezik, de pecsételő vagy áttöréses vérzés bekövetkezhet a tabletták szedésének időszaka alatt.
2 Másik lehetőségként abba lehet hagyni a tabletták szedését a jelenlegi csomagból. A nőnek ebben az esetben 7 napos tablettamentes időszakot kell tartania, amibe beleszámítanak azok a napok is, amikor kihagyta a tablettákat, majd ezután a következő csomaggal kell folytatnia a kezelést.

Számításba kell venni a terhesség lehetőségét, ha a készítményt szedő nő több tablettát hagy ki és az első normális tablettamentes időszakban nem jelentkezik megvonásos vérzés.

Mi a teendő hányást vagy hasmenést (gastrointestinalis problémák) követően?
Hányás vagy hasmenés esetén a felszívódás zavart szenvedhet, ezért kiegészítő fogamzásgátló eljárásokat kell alkalmazni.
A tabletta bevételét követő 3-4 órán belüli hányás esetén mielőbb be kell venni egy új (pótló) tablettát. Ha ez lehetséges az új tablettát, az esedékes tabletta bevételének időpontjától számított 12 órán belül be kell venni. Ha több mint 12 óra eltelt, a 4.2 pontban leírt "Mi a teendő, ha kimaradt egy tabletta?" fejezet alatti utasításokat kell követni.
Ha a nő nem kívánja felborítani a már megkezdett csomagban lévő gyógyszerek szedésének rendjét, egy másik csomagból kell pótlólag tablettát/tablettákat bevennie.

Hogyan lehet a menstruációt elhalasztani vagy a vérzés első napjának időpontját megváltoztatni?
A havi vérzés elhalasztásához a nőnek az előző csomag befejezése után gyógyszerszünet nélkül folytatni kell a tabletta szedését a következő csomagból. Ez több napon keresztül, esetleg a csomag teljes tartalmának bevételéig folytatható. A tabletta meghosszabbított szedésének ideje alatt áttöréses, ill. pecsételő vérzés jelentkezhet. A szokásos, 7 napos tablettamentes szünet után a megszokott rend szerint folytatható a Cypromix szedése.

Abban az esetben, ha a nő a menstruáció első napját kívánja állandó jelleggel megváltoztatni, a javaslat alapján tetszés szerinti számú nappal lerövidítheti a következő gyógyszerszünet hosszúságát. Minél rövidebb azonban a tablettamentes periódus, annál kisebb a megvonásos vérzés, és annál nagyobb a következő tabletta szedés ideje alatt jelentkező áttöréses/pecsételő vérzés valószínűsége (éppúgy, mint a menstruáció elhalasztása esetén, lásd fenn).

Az alkalmazás időtartama

A tünetek enyhüléséhez szükséges idő legalább három hónap. A kezelés folytatásának szükségességét a kezelőorvosnak rendszeres időközönként felül kell vizsgálnia.
A kezelés időtartama a klinikai státusz súlyosságától függ. A kezelés általában több hónapig tart. Ajánlott a kezelést 3-4 ciklussal az indikációban szereplő állapot(ok) teljes rendeződése után abbahagyni, továbbá a Cypromix tablettával végzett kezelést nem szabad csupán orális fogamzásgátlás céljából folytatni.

Különleges betegcsoportok

Gyermekek és serdülők
A Cypromix tabletta csak az első menstruáció után javallt.

Idősek
Nem értelmezhető. A Cypromix tabletta nem javallt a menopauza után.

Májkárosodás
A Cypromix tabletta ellenjavallt azoknál a nőknél, akiknek májkárosodásuk van, mindaddig amíg a májértékek nem normalizálódnak (lásd 4.3 pont).

Vesekárosodás
A Cypromixet specifikusan nem vizsgálták vesekárosodott betegeknél, az elérhető adatok alapján nem szükséges a kezelés megváltoztatása ezeknél a betegeknél.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A Cypromix más kombinált orális fogamzásgátlókhoz hasonlóan progesztogént és ösztrogént tartalmaz, ezért - csakúgy, mint a többi kombinált orális fogamzásgátló esetében - alkalmazása tilos az alábbi állapotokban szenvedőknél.
Amennyiben a Cypromix első alkalmazásakor az alábbi állapotok bármelyike bekövetkezik, a gyógyszer szedését azonnal abba kell hagyni.

* más hormonális fogamzásgátló egyidejű alkalmazása (lásd 4.1 pont);
* fennálló vagy kórelőzményben előforduló vénás thrombosis (mélyvénás thrombosis, tüdőembólia);
* fennálló vagy a kórelőzményben szereplő artériás thrombosis (például myocardiális infarctus), illetve ennek előfutárai (például angina pectoris és tranziens ischaemiás attack);
* fennálló vagy a kórelőzményben szereplő cerebrovascularis történés;
* artériás vagy vénás thrombosis jelentős kockázati tényezőjének vagy több kockázati tényezőjének fennállása (lásd 4.4 pont) például:
* értünetekkel járó diabetes mellitus,
* súlyos hipertónia,
* súlyos dyslipoproteinaemia;
* A vénás vagy artériás thromboemboliára való örökletes vagy szerzett hajlamot tükröző biokémiai elváltozások: aktivált C-protein (APC) rezisztencia, antithrombin-III-hiány, C-protein-hiány, S-protein-hiány, hyperhomocysteinaemia, foszfolipid elleni antitestek (anticardiolipin antitestek, lupus anticoagulans);
* aktív vagy a kórelőzményben szereplő pancreatitis, mely súlyos hypertrigliceridaemiával szövődött;
* aktív vagy a kórelőzményben szereplő súlyos májtumor (jóindulatú vagy rosszindulatú)
* terhesség vagy szoptatás;
* aktív vagy a kórelőzményben szereplő súlyos májbetegség mindaddig, amíg a májfunkciós értékek nem normalizálódnak;
* a genitáliák, emlő vagy máj meglévő vagy feltételezett gesztációshormon-függő rosszindulatú elváltozásai;
* ismeretlen eredetű vaginalis vérzés;
* fokális neurológiai tünetekkel járó migrén a kórelőzményben;
* a készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység;
* a Cypromix egyidejű alkalmazása ellenjavallt ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirt, dazabuvirt, glekaprevir/pibrentaszvirt vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirt tartalmazó gyógyszerekkel (lásd 4.5 pont);
* jelenleg fennálló vagy a kórelőzményben szereplő meningioma.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Cypromix nem alkalmazható férfiak kezelésére.

Figyelmeztetések
Abban az esetben, ha bármelyik fennáll a következő állapotok/rizikófaktorok közül, minden egyedi esetben gondosan mérlegelni kell a kombinált orális fogamzásgátló (COC) alkalmazásának várható előnyeit és lehetséges veszélyeit, és ezeket az érintett felhasználóval is meg kell beszélni, mielőtt arról dönt, hogy használni kívánja a készítményt. A nőnek haladéktalanul orvosához kell fordulnia a fenti állapotok bármelyikének súlyosbodásakor vagy első megjelenésekor. Az orvosnak ezt követően döntenie kell, hogy szükséges-e abbahagyni a tabletta szedését.

A Cypromix a progesztogén ciproteron-acetátból, valamint az ösztrogén etinilösztradiolból áll, és a havi ciklus 21 napján át kell alkalmazni. Összetétele a kombinált oralis fogamzásgátlókhoz hasonló.

Az alkalmazás időtartama
A tünetek enyhüléséhez szükséges idő legalább három hónap. A kezelés folytatásának szükségességét a kezelőorvosnak rendszeres időközönként felül kell vizsgálnia (lásd 4.2. pont)

A kombinált orális fogamzásgátlók és a Cypromix szedése is fokozott veszélyt jelentenek a vénás thromboembolia (VTE) kialakulásának szempontjából, beleértve a mélyvénás thrombosist és tüdőemboliát is, a fogamzásgátlókat nem szedőkhöz viszonyítva. Ez a fokozott veszély a kezelés első évében a legmagasabb mindazon nőknél, akik valaha is szedtek kombinált orális fogamzásgátlót. A fokozott veszély azonban kisebb, mint a VTE veszélye terhesség alatt, melynek előfordulási aránya 60 per 100 000 terhesség.

Amennyiben az alábbiakban felsorolt állapotok/kockázati tényezők bármelyike fennáll, gondosan mérlegelni kell az adott nőbetegnél a Cypromix alkalmazásának várható előnyeit a lehetséges kockázataival szemben, és ezeket meg kell beszélni az érintett beteggel, mielőtt a Cypromix alkalmazása mellett döntene. A nőbeteget figyelmeztetni kell, hogy haladéktalanul forduljon orvoshoz, ha a gyógyszer szedésének ideje alatt ezen állapotok vagy kockázai tényezők súlyosbodását, rosszabbodását vagy kialakulását észleli. Az orvosnak ezt követően döntenie kell, hogy abba kell-e hagyni a Cypromix szedését.

Keringési betegségek

* A Cypromix alkalmazása a vénás thromboembolia (VTE) fokozottabb kockázatával jár a tablettát nem szedőkhöz képest. A VTE kockázatának fokozódása a Cypromix szedésének megkezdését, illetve legalább egyhónapos tablettaszedési szünet utáni újrakezdését vagy más gyógyszerről való áttérést követő első évben a legnagyobb. A vénás thromboembólia az esetek 1-2%-ában halálos lehet.
* Epidemiológiai vizsgálatok igazolták, hogy a VTE incidenciája a Cypromix-t szedők között 1,5-2-szer magasabb, mint a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált orális fogamzásgátlókat szedőknél, illetve hasonló lehet a dezogesztrel/gesztodén/drospirenon tartalmú kombinált oralis fogamzásgátlók mellett fennálló kockázathoz.
* A Cypromix-t szedő csoportban nagyobb valószínűséggel tartoznak olyan betegek, akiknél a cardiovascularis kockázat eleve fokozott, például polycystás ovarium szindrómával járó fokozott kockázat áll fenn.
* Epidemiológiai vizsgálatok a hormonális fogamzásgátlók alkalmazását az artériás thromboembólia (myocardialis infarctus, tranziens ischaemiás attack) fokozottabb kockázatával is összefüggésbe hozták.
* Hormonális fogamzásgátlót alkalmazók körében rendkívül ritkán beszámoltak egyéb vérerekben, például máj-, mesenterialis, vese-, cerebralis vagy retinavénákban és artériákban előforduló thrombosisról is.
* A vénás vagy artériás thrombosis vagy cerebrovascularis történés tünetei közé az alábbiak tartozhatnak: szokatlan, egyoldali lábfájás és/vagy duzzanat; hirtelen kialakuló, súlyos mellkasi fájdalom a bal karba történő kisugárzással vagy anélkül; hirtelen kialakuló légszomj; hirtelen kezdődő köhögés; bármilyen szokatlan, súlyos, elhúzódó fejfájás; hirtelen kialakuló részleges vagy teljes látásvesztés; diplopia; elkent beszéd vagy aphasia; vertigo; fokalis görcsrohammal járó vagy anélkül fellépő ájulás; gyengeség vagy rendkívül kifejezett zsibbadás, amely a test egyik oldalát vagy egy részét érinti; mozgászavarok; "akut has".
* A vénás thromboemboliás események kockázata az alábbi esetekben fokozódik:
- az életkor előrehaladtával;
- dohányzás (tovább fokozódik a kockázat a dohányzás intenzitásával és az életkor előrehaladtával - különösen 35 évesnél idősebb nőknél. Harmincöt évesnél idősebb nőknek hangsúlyozottan javasolt a dohányzás abbahagyása, amennyiben alkalmazni kívánják a Cypromix-t.)
- pozitív családi kórtörténet (vagyis, ha testvérnél vagy szülőnél viszonylag fiatal életkorban már előfordult vénás thromboembolia). Örökletes hajlam gyanúja esetén a szakorvos véleményét kell kérni hormonális fogamzásgátlók rendelése előtt;
- tartós immobilizáció, megterhelő műtéti beavatkozás, az alsó végtagokon végzett műtétek vagy súlyos trauma. Ezekben az állapotokban (elektív műtétek előtt legalább négy héttel) ajánlatos felfüggeszteni, és csak az ágyhoz kötöttség teljes megszűnését követő 2 hét elteltével újrakezdeni a hormonális fogamzásgátlók szedését. Fontolóra kell venni az antithromboticus kezelés lehetőségét, amennyiben a Cypromix szedését a műtét előtt nem függesztették fel.
- elhízás (30 kg/m2 feletti testtömeg-index).
* Az artériás thromboemboliás szövődmények vagy cerebrovascularis történések kockázata az alábbi esetekben fokozódik:
- az életkor előrehaladtával;
- dohányzás (tovább fokozódik a kockázat a dohányzás intenzitásával és az életkor előrehaladtával - különösen 35 évesnél idősebb nőknél. Harmincöt évesnél idősebb nőknek hangsúlyozottan javasolt a dohányzás abbahagyása, amennyiben alkalmazni kívánják a Cypromix-t)
- dyslipoproteinemia
- elhízás (30 kg/m2 feletti testtömeg-index)
- hypertonia
- migrénes fejfájás
- szívbillentyű betegség
- pitvarfibrillatio
- pozitív családi kórtörténet (vagyis, ha testvérnél vagy szülőnél viszonylag fiatal életkorban már előfordult vénás thromboembólia). Örökletes hajlam gyanúja esetén a szakorvos véleményét kell kérni hormonális fogamzásgátlók rendelése előtt.
* Egyéb kórállapotok, amelyek keringési problémákkal járnak, köztük diabetes mellitus, szisztémás lupus erythematosus, haemolyticus uraemiás szindróma, krónikus gyulladásos bélbetegségek (például Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa) valamint sarlósejtes anaemia.
* A gyermekágyi időszakban figyelembe kell venni a thromboembólia fokozott kockázatát (a "Terhességre és szoptatásra" vonatkozó tájékoztatást lásd a 4.6 pontban).
* Amennyiben a Cypromix alkalmazása során a migrénes rohamok gyakoribbá válnak, illetve súlyosbodnak (ami cerebrovascularis történés előjele lehet), szükségessé válhat a Cypromix szedésének azonnali abbahagyása.
A Cypromix-t szedő nőknek kifejezetten hangsúlyozni kell, hogy keressék fel kezelőorvosukat, amennyiben thrombosisra utaló tüneteket észlelnek. Feltételezett vagy igazolt thrombosis esetén a Cypromix alkalmazását abba kell hagyni. Az anticoagulans kezelés (kumarin) teratogén hatása miatt gondoskodni kell a megfelelő fogamzásgátlásról.

DAGANATOK
* Néhány vizsgálatban a kombinált orális fogamzásgátlókat hosszú ideig szedő nők körében megnövekedett cervix carcinoma kialakulásának veszélyéről számoltak be, azonban még nincs megegyezés arra vonatkozóan, hogy ebben milyen szerepe van a szexuális viselkedésnek és a humán papilloma vírus (HPV) jelenlétének.
* 54 epidemiológiai vizsgálat meta-analízise szerint kismértékben nő a diagnosztizált emlőrák relatív veszélye (RR = 1,24) azon nők esetében, akik aktuálisan kombinált orális fogamzásgátlót szednek. A megnövekedett veszély fokozatosan eltűnik a kombinált orális fogamzásgátló szedésének abbahagyása után 10 évvel. Mivel az emlőrák 40 évnél fiatalabb nőknél ritkán fordul elő, a magasabb előfordulási arány a közelmúltban vagy jelenleg is orális fogamzásgátlót szedő nők között kisszámú beteget jelent az emlőrák általános előfordulásához képest. A fokozott veszély észlelése lehet, hogy a fogamzásgátlókat szedők korai diagnosztizálásának, a fogamzásgátlók biológiai hatásának vagy mindkettőnek tulajdonítható. A valaha is fogamzásgátlókat szedőknél diagnosztizált emlőrák általában kevésbé előrehaladott, mint a fogamzásgátlókat soha sem szedők esetében. Ez az orális fogamzásgátlókat szedők korai diagnosztizálásával, a fogamzásgátlók biológiai hatásával vagy mindkettővel magyarázható.
* Ritkán benignus és még ritkábban malignus, izolált esetekben életveszélyes intraabdominális haemorrhaghiát okozó malignus májtumorokat észleltek hormonális készítmények, mint pl. a kombinált orális fogamzásgátlók használata után. Amennyiben súlyos felső hasi panaszok, májnagyobbodás vagy az intraabdominális haemorrhagiára utaló tünetek jelentkeznek, a májtumorra is kiterjedő differenciál diagnózist kell felállítani.

Meningioma
Meningioma (egyszeres és többszörös) előfordulását jelentették a ciproteron-acetát alkalmazásával összefüggésben - különösen 25 mg-os vagy annál nagyobb dózisok, illetve hosszú ideig tartó kezelés esetén (lásd 5.1 pont). Ha a betegnél meningiomát diagnosztizálnak, akkor óvintézkedésként le kell állítani minden ciproteron-tartalmú gyógyszerrel végzett kezelést, beleértve a Cypromix-szel végzett kezelést is.

EGYÉB BETEGSÉGEK
* Hypertriglyceridaemiában szenvedő vagy ilyen pozitív családi anamnézisű nőknél a kombinált orális fogamzásgátlók szedése a pancreatitis fokozott veszélyével jár.
* Bár a vérnyomás kismértékű emelkedéséről beszámoltak a kombinált orális fogamzásgátlókat vagy Cypromix tablettát szedő nők közül számos esetben, a klinikailag releváns emelkedés igen ritka. Ha a kombinált orális fogamzásgátló szedése alatt állandóan emelkedett vérnyomásértékek tapasztalhatók vagy szignifikáns vérnyomás emelkedés jelentkezik, mely nem befolyásolható megfelelően vérnyomáscsökkentő kezeléssel, a kombinált orális fogamzásgátló szedését abba kell hagyni.
* A következő betegségek fordultak elő vagy súlyosbodtak terhesség és kombinált orális fogamzásgátlók szedése során, azonban az összefüggés a kombinált orális fogamzásgátlókkal nem bizonyított:
epekő, porphyria, generalizált lupus erythematodes, hemolyticus uraemiás szindróma, Sydenham chorea, herpes gestationis, otoscclerosissal összefüggő halláscsökkenés.
* Az exogén ösztrogének örökletes és nem örökletes (szerzett) angioedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.
* Akut vagy krónikus májfunkció zavarok esetén a kombinált orális fogamzásgátlók szedését fel kell függeszteni mindaddig, amíg a májfunkciós értékek a normálisra nem térnek vissza. Ha cholestaticus sárgaság és/vagy cholestaticus pruritus fordul elő, mely már előzőleg terhesség vagy nemi hormonok szedése alatt megjelent, a kombinált orális fogamzásgátlók szedését fel kell függeszteni.
* Bár a kombinált orális fogamzásgátlók befolyásolhatják a perifériás inzulin rezisztenciát és glükóz toleranciát, nincs arra bizonyíték, hogy ha a diabeteses betegek kombinált orális fogamzásgátlót szednek, a kezelést módosítani kellene. Mindazonáltal a diabeteses nőket gondosan figyelni kell, főként a kombinált orális fogamzásgátló szedésének kezdeti szakaszában.
* A kombinált orális fogamzásgátló kezelés során a Crohn-betegség, colitis ulcerosa súlyosbodását és a Dubin-Johnson-szindróma és Rotor-szindróma manifesztációját észlelték.
* Esetenként chloasma is előfordult, elsősorban azok között a prediszponált nők között, akiknél az anamnézisben chloasma gravidarum szerepel, e nőknek a napfényt vagy UV sugárzást kerülniük kell a kombinált orális fogamzásgátló szedése alatt.
* A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív, akár közvetlenül a kezelés megkezdését követően jelentkező tünetek esetén vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.

Ez a készítmény laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem nem szedhető.

Ez a készítmény szacharózt is tartalmaz. Ritkán előforduló örökletes fruktózintoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.

Orvosi vizsgálat és ellenőrzés
A kezelés megkezdése vagy újrakezdése előtt fel kell venni a teljes körű orvosi anamnézist (beleértve a családi anamnézist is), mérni kell a vérnyomást és fizikális vizsgálatot kell végezni az ellenjavallatoknak (lásd 4.3 pont) és figyelmeztetéseknek (lásd 4.4 pont) megfelelően. Ezen felül a nőbeteget fel kell szólítani, hogy gondosan olvassa el a betegtájékoztatót és fogadja meg az abban lévő tanácsokat. 3 hónapos kombinált orális fogamzásgátló használat után a betegnek vissza kell térnie ellenőrző vizsgálatra, melynek során mérni kell a vérnyomást, az esetleges mellékhatásokra és panaszokra vonatkozóan ki kell kérdezni a beteget. Az ezután következő időszakos ellenőrző vizsgálatok gyakoriságát és természetét a klinikai értékelés alapján egyénileg kell megállapítani.

A beteget fel kell világosítani, hogy a kombinált orális fogamzásgátlók nem védenek a HIV fertőzéssel (AIDS) és egyéb szexuális úton terjedő nemi betegségekkel szemben.

Csökkent fogamzásgátló hatás
Az orális fogamzásgátlók hatása csökkenhet, ha elfelejtik bevenni a tablettát (lásd 4.2: Mi a teendő, ha kimaradt egy tabletta?) és hányás vagy hasmenés esetén (lásd 4.2 pont: Mi a teendő hányást vagy hasmenést [gastrointestinalis problémák] követően?) vagy bizonyos gyógyszerek egyidejű szedése esetén (lásd
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Cypromix nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Nem észleltek súlyos, a készítmény túladagolásából származó egészségkárosodást.
A túladagolás émelygést, hányást, illetve fiatal leányok esetében csekély mértékű megvonásos hüvelyvérzést okozhat. Nincs specifikus antidotum, a továbbiakban tüneti kezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 pont, Gyógyszerkölcsönhatások).

Közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) tartalmú gyógynövénykészítmények nem szedhetők a Cypromix-kezelés alatt, mivel csökkenthetik a plazmakoncentrációt és az Cypromix klinikai hatását (lásd 4.5 pont, Gyógyszerkölcsönhatások).

Csökkent ciklusszabályozás
Valamennyi kombinált orális fogamzásgátló okozhat rendszertelen (pecsételő vagy áttöréses) vérzést, különösen az első ciklusok során. Ennek megfelelően további vizsgálatok általában csak az első 3 ciklus után indokoltak.

Hosszabb ideig perzisztáló, vagy szabályos ciklusok után jelentkező rendszertelen vérzés esetén egyéb nem-hormonális okokra kell gondolni és diagnosztikus eszközökkel kell kizárni a nőgyógyászati elváltozásokat vagy a terhességet. Ez küret végrehajtását is jelentheti.

Esetenként nem jelentkezik megvonásos vérzés a tablettamentes periódus ideje alatt. Abban az esetben, ha a kombinált fogamzásgátló tablettát megfelelően (a 4.2 pont) útmutatásai szerint szedték, valószínűtlen a terhesség. Ha viszont az első megvonásos vérzés esedékes időpontját megelőzően nem tartotta be a nő ezeket az útmutatásokat, vagy két alkalommal maradt ki a megvonásos vérzés, a terhességet ki kell zárni és csak ezután folytatható a kombinált orális fogamzásgátló szedése.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Megjegyzés: A potenciális interakciók azonosítása érdekében el kell olvasni az egyidejűleg adott gyógyszerek alkalmazási előírását.

* Egyéb gyógyszerek hatása a Cypromix-re

Bizonyos gyógyszerek a mikroszomális enzimek indukciója révén fokozhatják a nemi hormonok clearance-értékét, amelynek következtében áttöréses vérzés jelentkezhet és/vagy csökkenhet a fogamzásgátlás hatékonysága.

Kezelés

Enzimindukció már a kezelés első néhány napja után is megfigyelhető. Maximális enzimindukció általában néhány héten belül észlelhető. A gyógyszeres kezelés leállítása után az enzimindukció körülbelül még 4 hétig fennmaradhat.

Rövid távú kezelés

Az enzimindukciót előidéző gyógyszerekkel kezelt nőknek átmenetileg barrierelvű vagy más fogamzásgátló módszert is kell alkalmazniuk a Cypromix mellett. A barrierelvű fogamzásgátlást az egyidejű gyógyszeres kezelés alatt, illetve annak elhagyása után még 28 napig alkalmazni kell.

Ha az egyidejű gyógyszeres kezelés nem fejeződik be, mire egy csomag tartalma elfogy, a következő csomagot tablettamentes periódus beiktatása nélkül meg kell kezdeni.

Hosszú távú kezelés

A májenzim-induktor hatóanyagokkal tartósan kezelt nők számára másik megbízható, nem hormonális fogamzásgátló módszer javasolt.

A szakirodalomban az alábbi interakciókról számoltak be:

Készítmények, amelyek növelik a Cypromix clearance-értékét (csökkent Cypromix-hatásosság enzimindukció révén), pl.:

Barbiturátok, bozentán, karbamazepin, fenitoin, primidon, rifampicin, és a következő HIV-gyógyszerek: ritonavir, nevirapin és efavirenz, továbbá lehetségesen a felbamát, griseofulvin, oxkarbazepin, topiramát, valamint az orbáncfüvet (Hypericum perforatumot) tartalmazó gyógynövénykészítmények.

Készítmények, amelyek változó hatással vannak a Cypromix clearance-értékére, pl.

Cypromix és számos HIV-proteáz-inhibitor, valamint nem nukleozid reverz transzkriptáz inhibitor, ide értve a HCV-gátlók kombinált alkalmazását is, növelheti vagy csökkentheti a plazma ösztrogén- vagy progesztogén-koncentrációját. Ezek a változások néhány esetben klinikailag relevánsak lehetnek.

Ezért az egyidejűleg alkalmazott HIV/HCV-gyógyszerek alkalmazási előírását el kell olvasni a potenciális interakciók azonosítása, és a további kapcsolódó ajánlások megismerése érdekében. Bármilyen kétség esetén a proteázgátló-kezelésben, valamint nem nukleozid reverz transzkriptáz gátlóval történő kezelésben részesülő nőknek kiegészítő, barrierelvű fogamzásgátló módszert kell alkalmazniuk.

A Cypromix clearance-ét csökkentő gyógyszerek (enzimgátlók):

Az enzimgátlókkal létrejövő lehetséges interakciók klinikai jelentősége továbbra sem ismert.

Erős CYP3A4-inhibitorokkal történő egyidejű alkalmazás megnövelheti az ösztrogén, a progesztogén vagy mindkét hatóanyag plazmakoncentrációját.

A 60-120 mg/nap etorikoxib adag az etinilösztradiol plazmakoncentrációjának 1,4-1,6-szeres emelkedését okozta, amikor a gyógyszert 0,035 mg etinilösztradiolt tartalmazó, ösztrogén/progesztogén-kombinációval együtt alkalmazták.

* A Cypromix hatása más gyógyszerekre

A COC-k befolyásolhatják bizonyos egyéb hatóanyagok metabolizmusát. Ennek megfelelően a plazma- és szöveti koncentrációk növekedhetnek (pl. ciklosporin) vagy csökkenhetnek (pl. lamotrigin).

A klinikai adatok arra utalnak, hogy az etinilösztradiol gátolja a CYP1A2-szubsztrátok clearance-ét, ami ezek plazmakoncentrációjának kismértékű (pl. teofillin) vagy közepes mértékű (pl. tizanidin) emelkedéséhez vezet.

Farmakodinámiás kölcsönhatások
A klinikai vizsgálatok során, az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirrel és dazabuvirrel (ribavirinnel együtt vagy a nélkül) kezelt hepatitis C-fertőzötteknél a normálérték ötszörösét meghaladó GPT- (ALAT) szint-emelkedés szignifikánsan gyakrabban fordult elő azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek. Ezenkívül a glekaprevir/pibrentaszvirrel vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirrel kezelt betegeknél is a GPT-szint emelkedését figyelték meg azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek (lásd 4.3 pont).
Ezért a Cypromix-et szedőknek egy másik, alternatív fogamzásgátló módszerre kell átállniuk (pl. csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátlóra vagy nem hormonális módszerre) az ilyen gyógyszerkombinációt alkalmazó kezelés elindítása előtt. A Cypromix alkalmazása 2 héttel a kombinációs kezelés befejezése után újrakezdhető.

Interakciók egyéb formái

Laboratóriumi vizsgálatok
A fogamzásgátló szteroidok alkalmazása befolyásolhatja egyes laboratóriumi tesztek eredményeit, mint a májfunkciós-, pajzsmirigy, mellékvese- és veseműködés paramétereket, a szérumfehérje értékeket, mint kortikoszteroid-kötő globulin, lipidek és lipoprotein frakciók, valamint a szénhidrát metabolizmust, a véralvadást és fibrinolízist. A változások mértéke rendszerint a normál tartományon belül marad.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Minden olyan nő esetében, aki a Cypromixet szedi, fokozottabb a thromboembolia kockázata (lásd 4.4 pont).

Súlyos mellékhatások
Lásd 4.4 pont.

Egyéb mellékhatások
A kombinált orális fogamzásgátlókat, ideértve a Cypromix tablettát, alkalmazóknál a következő mellékhatásokat tapasztalták. (Megjegyzendő: a Cypromix kezelést nem szabad kizárólag orális fogamzásgátlás céljából folytatni. Lásd 4.1 pont)

Szervrendszer
Mellékhatások előfordulási gyakorisága

Gyakori

?1/100 - <1/10
Nem gyakori

?1/1000 - <1/100
Ritka

?1/10 000 - <1/1000
Nem ismert
A gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
testtömeg-gyarapodás

testtömegcsökkenés

Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás
migrén


Szembetegségek és szemészeti tünetek


kontaktlencse-intolerancia

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányinger,
hasi fájdalom

hányás, hasmenés



A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

bőrkiütés, csalánkiütés
erithema nodosum
erithema multiforme

Anyagcsere és táplálkozási betegségek és tünetek

folyadékretenció


Immunrendszeri betegségek és tünetek


túlérzékenység
örökletes és nem örökletes (szerzett) angioödéma tüneteinek súlyosbodása
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
emlőfájdalom, emlőérzékenység

emlő megnagyobbodás
hüvelyi folyás, emlőváladékozás

Pszichiátriai kórképek
depressziós hangulat, hangulati változások
csökkent libidó
fokozott libidó

Érbetegségek és tünetek


thromboembolia
vérnyomás-emelkedés

A Cypromixet szedő nők esetében az alábbi súlyos mellékhatásokról számoltak be, amelyek a 4.4 pontban, a "Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések" cím alatt kerülnek tárgyalásra:
* Vénás thromboemboliás betegségek
* Artériás thromboemboliás betegségek

A kombinált orális fogamzásgátlókat szedő nők esetében az alábbi súlyos mellékhatásokról is beszámoltak, amelyek a 4.4 pontban, a "Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések" bekezdés alatt kerültek ismertetésre:
* Hypertonia
* Májdaganat
* Chloasma
* Crohn-betegség, colitis ulcerosa, porphyria, szisztémás lupus erythematosus, herpes gestationis, (pemphigoid), Sydenham-chorea, haemolyticus uraemiás szindróma, cholestaticus icterus
* Örökletes angiooedemában szenvedő nőknél az exogén ösztrogének kiválthatják vagy súlyosbíthatják az angiooedema tüneteit.

A diagnosztizált emlőrák gyakorisága kissé magasabb a kombinált orális fogamzásgátlókat és a Cypromixet alkalmazóknál. Mivel az emlőrák ritkán jelentkezik 40 év alatti nőknél, a többletesetek száma kevés, az emlőrák egész életre kivetített kockázatához képest. Nem állapítottak meg a kombinált orális fogamzásgátlókkal vagy a Cypromix-szel fennálló ok-okozati összefüggést. További információkért olvassa el a 4.3 és 4.4 pontot.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: anti-androgének és ösztrogének, ATC kód: G03HB01

Teljes pearl index (módszerhiba + beteghiba): 0,12 (a kétoldalas, 95%-os konfidenciaintevallum felső határa: 0,44).

A ciproteron-acetát gátolja az androgénreceptorokat és ezáltal csökkenti az androgének hatását az androgéndependens szervekben. Az anti-androgén hatáson felül jelentős gesztagén és antigonadotrop hatással is rendelkezik.

A ciproteron-acetát alkalmazásával csökkenthető vagy megszüntethető a virilizáció hatása nőkben, amennyiben ez emelkedett androgénszint vagy az androgénekkel szembeni fokozott érzékenység következménye a perifériás szervekben.

A Cypromix tabletta használata során jelentős mértékben csökken a fokozott sebum szekréció, mely az acne és seborrhoe kialakulásáért felelős. Ennek következtében megszűnik az acnés folyamat és a kezelés befejezése után még 3-4 hónapig gátolt a kiújulás. A seborrhea általában hamarabb rendeződik. Csökken a hajhullás mértéke is, mely seborrhea esetén gyakran észlelhető. A hirsutismus kezelése általában csak több hónapos terápia után eredményes.

A ciproteron-acetát etinilösztradiol kombinációja, a Cypromix orális fogamzásgátló hatással is rendelkezik, mely rendszeres szedés esetén jól szabályozza a ciklust. A fogamzásgátló hatás centrális és perifériás mechanizmus következménye, a legfontosabb az ovuláció gátlás és a cervicalis mucosa változása. Ezen felül az endometrium morfológiai és enzimatikus változásai is hozzájárulnak a gesztáció megakadályozásához.

Meningioma
Egy franciaországi, epidemiológiai kohorsz-vizsgálat eredményei alapján, a kumulatív dózissal összefüggő kapcsolatot figyeltek meg a ciproteron-acetát alkalmazása és a meningioma kialakulása között. Ez a vizsgálat a francia egészségbiztosító (CNAM)-tól származó olyan populációs adatok elemzésén alapult, amely 253 777 olyan nőbeteg adatát tartalmazta, akik 50-100 mg ciproteront tartalmazó tablettákat szedtek. A műtéttel vagy sugárterápiával kezelt meningioma előfordulási gyakoriságát hasonlították össze a nagy dózisú ciproteron-acetáttal (? 3 g kumulatív dózis) kezelt, valamint az enyhe fokú ciproteron-acetát-expozíciónak kitett (<3 g kumulatív dózis) nőknél. A kumulatív dózissal összefüggő hatást mutattak ki.

Ciproteron-acetát -
kumulatív dózis
Előfordulási gyakoriság (beteg-években)
HRadj (95%-os konfidencia-intervallum [CI]) a
Alacsony expozíció (<3 g)
4,5/100 000
Referenciaérték
3 g vagy a feletti expozíció
23,8/100 000
6,6 [4,0-11,1]
12-36 g között
26/100 000
6,4 [3,6-11,5]
36-60 g között
54,4/100 000
11,3 [5,8-22,2]
60 g felett
129,1/100 000
21,7 [10,8-43,5]
a A relatív hazárd igazított értéke az életkor, mint időfüggő változó és a bevonáskor mért ösztrogénszint alapján.

12 g-os kumulatív dózis megfelel például olyan 1 évig tartó kezelésnek, amelynél minden hónapban, 20 napon keresztül, napi 50 mg dózissal kezelték a beteget.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Ciproteron-acetát:
Orálisan alkalmazva a ciproteron-acetát széles dózistartományban, teljes mértékben felszívódik. A Cypromix tabletta bevétele után 1,6 órán belül eléri a maximális, 15 ng ciproteron-acetát/ml szérumszintet. Ezután a szérumszint két diszpozíciós fázisban csökken, a felezési idő 0,8 óra és 2,3 nap. A ciproteron-acetát teljes clearance-e a szérumból 3,6 ml/perc/kg. A ciproteron-acetát különböző módokon, így hidroxiláció és konjugáció útján metabolizálódik. Az emberi plazmában a fő metabolit a 15-béta-hidroxi származék.

A dózis egy része változatlan formában ürül az epével. A dózis nagy része metabolitok formájában ürül a vizelettel és epével 3:7 arányban. A vese és biliaris kiválasztás felezési ideje 1,9 nap. A metabolitok a plazmából hasonló mértékben ürülnek (felezési idő 1,7 nap).

A ciproteron-acetát csaknem teljes mértékben kötődik a plazmafehérjékhez. A teljes gyógyszermennyiség kb. 3,5-4 %-a nem kötött formában van jelen. Miután a fehérjekötés nem specifikus, a szexhormon-kötő globulin (SHBG) szintje nem befolyásolja a ciproteron-acetát farmakokinetikáját.

A hosszú eliminációs plazma felezési idő és a naponta történő bevétel miatt a ciproteron-acetát akkumulálódik a kezelési ciklus során. Az átlagos maximális szérumszint 15 ng/ml-ről (1. nap) 21 ng/ml-re nő az első és 24 ng/ml-re nő a harmadik kezelési ciklus végére. Az AUC vs. idő profil 2,2-szeresre (1. ciklus vége) és 2,4-szeresre (3. ciklus vége) nő. A dinamikus egyensúlyi állapot kb. a 10. napra alakul ki. Tartós kezelés során a ciproteron-acetát a kezelési ciklusokban kétszeres szorzóval akkumulálódik.

A ciproteron-acetát abszolút biohasznosulása csaknem teljes (a dózis 88%-a). A ciproteron-acetát relatív biohasznosulása a Cypromix készítményből 109% volt a vizes mikrokristályos szuszpenzióhoz viszonyítva.

Etinilösztradiol:
Az orálisan alkalmazott etinilösztradiol gyorsan és teljes mértékben felszívódik. A Cypromix bevételét követően a kb. 80 pg/ml-es maximális szérumkoncentráció 1,7 óra alatt alakul ki. Ezután a szérumszint két fázisban csökken, a felezési idő 1-2 és kb. 20 óra. Analitikai szempontok miatt ezeket az adatokat nagyobb dózisok alapján számították.

Az etinilösztradiol látszólagos megoszlási térfogata kb. 5 l/ttkg és a metabolikus clearance mértéke a plazmából kb. 5 ml/perc/ttkg. Az etinilösztradiol erősen, de nem specifikusan kötődik a szérum albuminhoz. A gyógyszer mennyiségének 2%-a nem kötött formában van jelen. Az abszorpció, illetve a májban a first pass metabolizmus során az etinilösztradiol metabolizálódik teljes és változó orális biohasznosulást eredményezve. Változatlan formában nem választódik ki. Az etinilösztradiol metabolitok a vizelettel és epével 4:6 arányban ürülnek, a felezési idő kb. 1 nap.

A terminális felezési időnek és a napi bevételnek megfelelően az egyensúlyi plazmaszint 3-4 nap alatt alakul ki és 30-40%-kal magasabb, mint egyszeri adag mellett. A relatív biohasznosulás (vizes mikrokristályos szuszpenzióhoz képest) a Cypromix tablettából 85%.

Az etinilösztradiol indukálja a szexhormon-kötő globulin (SHBG) és a kortikoszteroid-kötő globulin (CBG) hepatikus szintézisét folyamatos szedés során. Az SHBG indukció mértéke az együttesen alkalmazott gesztagén kémiai szerkezetétől és dózisától is függ. A Cypromix kezelés során a szérum SHBG koncentráció kb. 100 nmol/l-ről 300 nmol/l-re, a CBG koncentráció megközelítőleg 50 mikrogramm/ml-ről 95 mikrogramm/ml-re nő.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Etinilösztradiol
Az etinilösztradiol toxicitás profilja jól ismert. Az alkalmazási előírás más fejezeteiben említett adatokon kívül nincsenek releváns, biztonsági információkat szolgáltató preklinikai adatok, a felíró orvos számára.

Ciproteron-acetát
A ciproteron-acetáttal végzett elsővonalbeli genotoxicitási tesztek általában negatív eredményt adtak. Más tesztek azonban azt mutatták, hogy a ciproteron-acetát képes DNS-addukciókat létrehozni (és növelni a DNS-recovery aktivitást) patkány és majom májsejtekben, valamint frissen izolált emberi hepatocitákban. Ez a DNS-addukció-képződés a ciproteron-acetát ajánlott adagolása mellett történt. A ciproteron-acetát-kezelés in vivo következményeként patkányokban a fokális, valószínűleg preneoplasticus májkárosodást észleltek, amely nőstényekben a sejtenzimek változásával járt. Ezen megfigyelések klinikai jelentősége jelenleg nem ismert. Nincs arra vonatkozó adat, hogy emberben a májtumorok incidenciája növekedne.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1×21 db vagy 3×21 db bevont tabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6. A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: X (egy kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Zentiva, k.s.,
U kabelovny 130,
Dolní Měcholupy,
102 37, Prága 10,
Csehország