Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

MINIRIN MELT 120UG BELSŐLEGES LIOFILIZÁTUM 30X LIOF (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ferring Magyarország Kft.
Hatástani csoport:
H01BA Vasopressin és analógjai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-05644/06
Hatóanyagok:
Desmopressin aceticum
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Eredeti csomagolásban
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
5 éves kor alatt nem adható
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Általában:
Az alkalmazás módja: a Minirin Meltet a nyelv alá kell helyezni, ahol víz alkalmazása nélkül feloldódik.

Az étkezés befolyása: Az étkezés csökkentheti az alacsony dózisban alkalmazott dezmopresszin antidiuretikus hatásának erősségét és időtartamát (lásd 4.5 pont).

Vízretenció vagy hyponatraemia tüneteinek (fejfájás, hányinger/hányás, testtömeg-növekedés és súlyos esetben görcsök) megjelenése esetén a kezelést a beteg állapotának teljes rendeződéséig abba kell hagyni. A kezelés újrakezdése esetén a folyadék bevitel korlátozására fokozott figyelmet kell fordítani (lásd 4.4 pont).
Amennyiben 4 hét alatt, a megfelelő dózistitrálást követően nem érnek el megfelelő klinikai hatást, a kezelést abba kell hagyni.

Indikációk
Centralis diabetes insipidus
Az adagolást egyedileg kell beállítani, de a teljes napi szublingvális adag általában 120 mikrogramm és 720 mikrogramm között van.
A megfelelő kezdő dózis felnőtteknek és gyermekeknek 60 mikrogramm, naponta háromszor a nyelv alá helyezve. Ezután az adagolást a beteg válaszreakciójának megfelelően kell beállítani. Általában a megfelelő fenntartó dózis naponta 3-szor 60 mikrogramm - 120 mikrogramm a nyelv alá helyezve.

Primer enuresis nocturna
A javasolt kezdő dózis120 mikrogramm lefekvés előtt a nyelv alá helyezve. Ha ez a dózis nem hatásos a napi dózis 240 mikrogrammig emelhető. A folyadékbevitelt korlátozni kell.
A Minirin Melt belsőleges liofilizátummal való kezelés 3 hónapig javasolt.
A kezelés folytatásának szükségességét legalább egy hetes kezelés nélküli időszak után kell újraértékelni.

Nocturia
Túlzott éjszakai vizeletürítés diagnózisát legalább két nappal a kezelés megkezdése előtt egy gyakoriság/térfogat diagram segítségével kell felállítani.
Ha az éjszakai vizelet-termelődés meghaladja a funkcionális hólyagkapacitást vagy meghaladja a 24 órás vizelet-termelődés 1/3-át, éjszakai túlzott mennyiségű vizeletürítéssel állunk szemben.

A javasolt kezdő dózis felnőtteknek 60 mikrogramm lefekvés előtt a nyelv alá helyezve. Ha egy hét után ez a dózis nem hatásos, a dózis 120 mikrogrammra emelhető, majd hetente történő emeléssel 240 mikrogrammra. A folyadékbevitelt korlátozni kell.

Különleges betegcsoportok
65 évnél idősebb korban a kezelés elkezdése nem javasolt. Amennyiben az orvos mégis idős betegek kezelése mellett dönt, akkor a kezelés megkezdése előtt és 3 nappal a kezelés megkezdése vagy a dózis emelése után, illetve a kezelés során mindig, amikor a kezelőorvos azt szükségesnek ítéli, a szérumnátriumszintet meg kell mérni.

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Közepes vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknek ((kreatinin-clearance <50 ml/perc) nem adható (lásd 4.3 pont).

Májkárosodásban szenvedő betegek
Májkárosodásban szenvedő betegeknél nem végeztek vizsgálatot. Mivel in vitro humán mikroszómával végzett vizsgálatok alapján a dezmopresszin nem metabolizálódik jelentős mértékben a májban, így nem valószínű, hogy a dezmopresszin a máj metabolizmusára ható gyógyszerekkel interakcióba lépne. Hivatalos in vivo vizsgálatokat nem végeztek (lásd 4.5 pont).

Gyermekek és serdülők
A Minirin Melt centralis diabetes insipidus és primer enuresis nocturna kezelésére alkalmazható (lásd 5.1 pont és 4.2 pont). A javasolt adagolás megegyezik a felnőtt adagolással.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Különleges figyelmeztetések:
Primer enuresis nocturna és nocturia kezelése esetén a folyadékbevitelt korlátozni kell minimum a gyógyszer bevétele előtti 1 órától kezdve a bevételt követő nap reggeléig (legalább 8 óra).
Ha a kezelés nem jár együtt a folyadékbevitel megfelelő korlátozásával, tünetekkel járó (fejfájás, hányinger, hányás, Na-szint csökkenés, testtömeg-növekedés és súlyosabb esetben görcsök) vízretenció/hyponatraemia alakulhat ki.
Minden beteget, és ha van a beteg gondozóját megfelelően tájékoztatni kell arról, hogy tartsa be a folyadékbevitel korlátozását.

Óvintézkedések:
Súlyos hólyag-rendellenességet és a húgycső elzáródását a kezelés megkezdése előtt figyelembe kell venni.
Idős betegek esetén és azoknál a betegeknél, akiknél a szérumnátriumszint a normál tartomány alacsonyabb tartományában van, a hyponatraemia kialakulásának veszélye nagyobb lehet
A dezmopresszinnel való kezelést meg kell szakítani olyan betegség kialakulása esetén, amely a folyadék és/vagy elektrolitegyensúly zavarát okozza (mint pl. szisztémás fertőzés, láz, gastroenteritis).
Különös óvatossággal kell eljárni olyan betegek esetén, akiknél az agyűri nyomásfokozódás veszélye fennáll. Körültekintéssel alkalmazható a dezmopresszin folyadék és/vagy elektrolit egyensúlyi zavarban szenvedő betegek esetén.
Figyelmet kell fordítani a hyponatraemia elkerülésére, gondosan kell ügyelni a folyadék fogyasztás korlátozására, gyakrabban kell ellenőrizni a szérumnátriumszintet olyan egyidejűleg szedett gyógyszerek esetén, mint pl. triciklusos antidepresszánsok, szelektív szerotonin -újrafelvétel gátlók, klórpromazin, karbamazepin, nem-szteroid (NSAID) gyulladáscsökkentők, amelyek rendellenes ADH szekréciót indukálhatnak.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Minirin Meltnek nincs, vagy elhanyagolható hatása van a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre.


4.9 Túladagolás

A Minirin Melt belsőleges liofilizátum túladagolása a hatás elhúzódásához vezet növelve a vízretenció és hyponatraemia kialakulásának veszélyét.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Olyan gyógyszerek, amelyek ismerten SIADH indukáló készítmények, mint pl. a triciklusos antidepresszánsok, klórpromazin, karbamazepin, szelektív szerotonin-újrafelvétel-gátlók fokozhatják a dezmopresszin antidiuretikus hatását és a vízretenció, illetve hyponatraemia veszélyét (lásd 4.4 pont).
A nem-szteroid (NSAID) gyulladáscsökkentők vízretenciót, illetve hyponatraemiát okozhatnak. (lásd 4.4 pont).
Loperamid egyidejű adása a dezmopresszin plazmakoncentrációját a háromszorosára is emelheti, amely fokozhatja a vízretenció, illetve a hyponatraemia veszélyét.
Bár vizsgálatok nem történtek, de az intestinalis transzportot lassító készítményeknek is lehet hasonló hatása.

In vitro humán mikroszómával végzett vizsgálatok alapján a dezmopresszin nem metabolizálódik jelentős mértékben a májban, így nem valószínű, hogy a dezmopresszin a máj metabolizmusára ható gyógyszerekkel interakcióba lépne. Hivatalos in vivo vizsgálatokat nem végeztek.

Standardizált 27 %-os zsírtartalmú tápanyag fogyasztása esetén az orálisan adott dezmopresszin felszívódása (sebessége és mértéke) jelentősen csökkent. A farmakodinámiás jellemzők (vizelet-kiválasztás, ozmolalitás) jelentősen nem változtak.
Az étkezés csökkentheti az alacsony orális dózisban alkalmazott dezmopresszin antidiuretikus hatásának erősségét és időtartamát.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A dezmopresszin legsúlyosabb mellékhatása a hyponatraemia, amely fejfájást, hasi fájdalmat, hányingert, hányást, testtömeg-gyarapodást, szédülést, zavartságot, rossz közérzetet, memória zavart, vertigót, összeesést, súlyos esetekben görcsöket és kómát okozhat. Azon nocturiával kezelt felnőttek többségénél, akiknél hyponatraemia jelentkezett, az alacsony nátriumszint a kezelés megkezdése után három nappal alakult ki. Felnőtteknél a hyponatraemia veszélye a dezmopresszin dózisának emelkedésével nő és nők esetében szembetűnőbb.

Felnőtteknél a kezelés alatt jelentkező leggyakrabban jelentett mellékhatás a fejfájás volt (12 %). Egyéb gyakran előforduló mellékhatások a hyponatraemia (6 %), szédülés (3 %), magas vérnyomás (2 %) és gyomor- és bélrendszeri rendellenességek (hányinger 4 %), hányás (1 %), hasi fájdalom (3 %), hasmenés (2%) és székrekedés (1%) voltak. Kevésbé gyakori az alvásra/tudati szintre gyakorolt hatás, amely álmatlanságban (0,96 %), aluszékonyságban (0,4 %) vagy gyengeségben (0,06 %) nyilvánul meg.
Anafilaxiás reakciókat a klinikai vizsgálatokban nem figyeltek meg, de spontán megjelenő mellékhatásként jelentettek.

Gyermekeknél a kezelés alatt leggyakrabban jelentkező mellékhatás a fejfájás (1%) volt. Kevésbé gyakoriak voltak a pszichiátria rendellenességek [(kiegyensúlyozatlanság (0,1%), agresszió (0,1%), szorongás (0,05%), hangulatváltozások (0,05%), rémálmok (0,05%)], amelyek a kezelés abbahagyása után általában mérséklődtek, a gyomor- és bélrendszeri rendellenességek [(hasi fájdalom (0,65%), hányinger (0,35%), hányás (0,2%), és hasmenés (0,15%)]. Anafilaxiás reakciókat a klinikai vizsgálatokban nem figyeltek meg, de spontán megjelenő mellékhatásként jelentettek.

A nemkívánatos hatásokat az alábbi táblázatban foglaljuk össze:

Felnőttek:
Az adatok nocturia indikációban, klinikai vizsgálatban (n=1557), valamint a forgalomba kerülést követő megfigyelések során minden felnőtt indikációban (beleértve centralis diabetes insipidus is) orális dezmopresszin kezelésben részesülő felnőtteknél jelentett mellékhatások gyakoriságán alapulnak. A kizárólag a forgalomba kerülést követő megfigyelésekből származó mellékhatások gyakoriságát a "Nem ismert" oszlopban tüntettük fel.

Szervrendszer
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 -<1/100)
Ritka (?1/10 000 -<1/1000)
Nem ismert (gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Immunrendszeri betegségek és tünetek




anafilaxiás reakció
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

hyponatraemia*


kiszáradás, hypernatraemia
Pszichiátriai kórképek


álmatlanság
zavart állapot*

Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás
szédülés
aluszékonyság, fonákérzés

görcsök, *
gyengeség, **
kóma*
Szembetegségek és szemészeti tünetek


látási zavarok


A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei


vertigo*


Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


palpitatio


Érbetegségek és tünetek

magas vérnyomás
orthostaticus hypotensio


Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek


nehézlégzés


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

hányinger*, hasi fájdalom*, hasmenés, székrekedés, hányás*.
emésztési zavar, (HLT), flatulencia, felfúvódás, felpuffadás.


A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei


izzadás, viszketés, bőrkiütés, csalánkiütés.
allergiás bőrgyulladás

A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei


izomgörcsök, izomfájdalom


Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

(HLT) húgyhólyag és húgycső tünetek



Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

(HLT) oedema, fáradtság
rossz közérzet*, mellkasi fájdalom, influenza-szerű megbetegedés


Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei


testtömeg- növekedés*, emelkedett májenzimek, hypokalaemia


* A hyponatraemia fejfájást, hasi fájdalmat, hányingert, hányást, testtömeg-növekedést, szédülést, zavart állapotot, rossz közérzetet, memória zavarokat, vertigót, összeesést, súlyos esetben görcsöket és kómát okozhat.
** Csak CDI-ben figyelték meg.


Gyermekek és serdülők
Az adatok primer enuresis nocturna indikációban, klinikai vizsgálatban orális dezmopresszin kezelésben részesülő gyermekeknél és serdülőkorúaknál (n=1923) jelentett mellékhatások gyakoriságán alapulnak. A kizárólag a forgalomba kerülést követő megfigyelésekből származó mellékhatások gyakoriságát a "Nem ismert" oszlopban tüntettük fel.

Szervrendszer
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 -<1/100)
Ritka (?1/10 000 -<1/1000)
Nem ismert
(gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Immunrendszeri betegségek és tünetek




anafilaxiás reakció
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek




hyponatraemia*
Pszichiátriai kórképek


kiegyensúlyozatlanság**,
agresszió***
(HLT) szorongás, rémálmok*, hangulat változások****
rendellenes viselkedés, emocionális zavarok, depresszió, hallucinációk, álmatlanság
Idegrendszeri betegségek és tünetek

fejfájás

aluszékonyság
figyelemzavar, pszichomotoros hiperaktivitás, görcsök*,
Érbetegségek és tünetek



magas vérnyomás

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek




orrvérzés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek


hasi fájdalom*, hányinger*, hányás*, hasmenés


A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei




allergiás bőrgyulladás, kiütés, izzadás, csalánkiütés
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


(HLT) húgyhólyag és húgycső tünetek


Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók


(HLT) környéki oedema, fáradtság
ingerlékenység

* A hyponatraemia fejfájást, hasi fájdalmat, hányingert, hányást, testtömeg-növekedést, szédülést, zavart állapotot, rossz közérzetet, memória zavarokat, vertigót, összeesést, súlyos esetben görcsöket és kómát okozhat.
** A forgalomba kerülést követő adatok alapján, gyermekeknél és serdülőkorúaknál egyaránt jelentett (<18 éves).
*** A forgalomba kerülést követő adatok alapján szinte kizárólag gyermekeknél és serdülőkorúaknál jelentett (<18 éves).
**** A forgalomba kerülést követő adatok alapján elsősorban gyermekeknél jelentett (<12 éves).

A dezmopresszin legsúlyosabb mellékhatása a hyponatraemia, amely fejfájást, hasi fájdalmat, hányingert, hányást, testtömeg-gyarapodást, szédülést, zavartságot, rossz közérzetet, memória zavart, vertigót, összeesést, súlyos esetekben görcsöket és kómát okozhat. A lehetséges hyponatraemia oka az elvárt antidiuretikus hatás. A hyponatraemia gyermekeknél reverzibilis és gyakran az olyan napi szokások megváltozásával hozható összefüggésbe, amelyek befolyással vannak a folyadékfogyasztásra és/vagy verejtékezésre. Azon nocturiával kezelt felnőtt klinikai vizsgálati alanyok többségénél, akiknél kialakult az alacsony szérumnátriumszint, az a kezelés első napjaiban vagy a dózis emelésekor jelentkezett. Mind a felnőttek, mind pedig a gyermekek esetén különös figyelmet kell fordítani a 4.4 pontban található figyelmeztetésekre.

Egyéb különleges betegcsoportok
Idős betegek esetén és azoknál a betegeknél, akiknél a szérumnátriumszint a normál tartomány alacsonyabb tartományában van, a hyponatraemia kialakulásának veszélye nagyobb lehet (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: vazopresszin és analógjai ATC kód: H01BA02

A Minirin Melt belsőleges liofilizátum dezmopresszint tartalmaz, amely a természetes arginin-vazopresszin szerkezeti analógja. A különbség a cisztein dezaminációjában és az L-arginin D-argininnel való szubsztitúciójában van. Ez eredményezi az jelentősen hosszabb antidiuretikus hatást és terápiás dózisban alkalmazva a vazopresszor hatás teljes hiányát.

Nocturiában Minirin tablettával végzett klinikai vizsgálatokban a következőket tapasztalták:
- az éjszakai vizeletürítés legalább 50 %-os csökkenését érték el a dezmopresszinnel kezelt betegek 39 %-ánál szemben a placebóval kezelt betegek 5 %-ával (p <0,0001);
- az átlagos éjszakai vizeletürítések száma a dezmopresszinnel 44 %-al csökkent, szemben a placebóval, ahol a csökkenés 15 % volt (p <0.0001);
- az első zavartalan alvási periódus középideje 64 %-kal nőtt a dezmopresszinnel kezelt csoportban a placebóhoz képest, ahol ez a növekedés 20 % volt (p <0.0001);
- az első zavartalan alvási idő átlagos hossza a dezmopresszinnel 2 órával növekedett, szemben a placebóval, ahol a növekedés 31 perc volt (p <0.0001).

A Minirin tabletta 0,1 mg és 0,4 mg egyedi orális dózisával történő három hetes kezelés hatásosságának összehasonlítása placebóval (összegyűjtött adatok)


Dezmopresszin
Placebo
Statisztikai szignifikancia vs. placebo
A vizsgált paraméter
Átlagos alapérték
Átlagérték a 3 hetes kezelés alatt
Átlagos alapérték
Átlagérték a 3 hetes kezelés alatt

Éjszakai vizeletürítések száma
2,97 (0,84)
1,68 (0,86)
3,03 (1,10)
2,54 (1,05)
(p <0.0001).
Éjszakai vizeletürítési ráta (ml/perc)
1,51 (0,55)
0,87 (0,34)
1,55 (0,57)
1,44 (0,57)
(p <0.0001).
Az első zavartalan alvási periódus hossza (perc)
152 (51)
270 (95)
147 (54)
178 (70)
(p <0.0001).

A dezmopresszin dózis-beállítási szakaszában betegek 8 %-a, az azt követő dupla vak fázisban a betegek 2 %-a mellékhatások miatt a kezelést félbeszakította (0,63 % a dezmopresszin, 1,45 % a placebócsoportban).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A 200; 400 és 800 mikrogramm nyelv alatt alkalmazott dezmopresszin (Minirin Melt) átlagos szisztémás biohasznosulása 0,25 %, 95 %-os megbízhatósági szinten 0,21-0,31 % határok között. Cmax 14; 30 és 65 pg/ml volt 200; 400 és 800 µg alkalmazása után. A maximális plazmakoncentrációt 0,5-2 órán belül érte el.

A Minirin tabletta és a Minirin Melt összehasonlítása:

Minirin tabletta
Minirin tabletta
Minirin Melt
Minirin Melt
Dezmopresszin-acetát
Dezmopresszin szabad bázis
Dezmopresszin szabad bázis
Dezmopresszin-acetát
0,1 mg
89 µg
60 µg
kb. 67 µg*
0,2 mg
178 µg
120 µg
kb.135 µg*
0,4 mg
356 µg
240 µg
kb.270 µg*
* összehasonlításhoz számolt

Eloszlás
A dezmopresszin eloszlását legjobban egy két-kompartmentes modellel lehet leírni, amelyben az eloszlási térfogat az eliminációs fázisban 0,30,5 l/kg.

Biotranszformáció
A dezmopresszin in vivo metabolizmusát nem tanulmányozták. Humán máj mikroszómán végzett in vitro vizsgálatok azt mutatták, hogy a májban a citokróm P450 rendszeren keresztül nem jelentős a dezmopresszin metabolizációja, így valószínűsíthető, hogy a májban történő metabolizmus in vivo körülmények között nem fordul elő. A dezmopresszin más gyógyszerek farmakokinetikájára gyakorolt hatása valószínűleg minimális a citokróm P450 gyógyszer-metabolizáló rendszerre gyakorolt hatásának hiánya miatt.

Elimináció
A dezmopresszin számított totál clearance 7,6 l/óra. A dezmopresszin becsült terminális felezési ideje 2,8 óra. Egészséges alanyoknál a változatlanul kiválasztott hányad 52% volt (44 %-60 %).

Linearitás/nem-linearitás
Nincs nem-linearitásra utalás a dezmopresszin egyik farmakokinetikai tulajdonságának esetében sem.

Jellemzők különleges betegcsoportok esetén

Vesekárosodásban szenvedő betegek
A vesekárosodástól függően az AUC és a felezési idő a vesekárosodás mértékének megfelelően növekedett. Mérsékelt vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek (kreatinin-clearance 50 ml/perc alatti) esetén a dezmopresszin ellenjavallt.

Májkárosodásban szenvedő betegek
Nem végeztek vizsgálatokat.

Gyermekek és serdülők
PNE-ben szenvedő gyermekeknél a Minirin tablettával végeztek farmakokinetikai vizsgálatok a felnőtteknél végzett vizsgálatokhoz viszonyítva nem tártak fel jelentős különbségeket.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A dezmopresszinnel karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek, mert a dezmopresszin nagyon közeli rokonságban van a természetesen előforduló peptid-hormonnal.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 db belsőleges liofilizátum Al//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Kiszerelés: 30× vagy 100×.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: (keresztjelzés nélküli)
Osztályozás: II. csoport
Orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolási hőmérsékletet. A nedvességtől és a fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Ferring Magyarország Gyógyszerkereskedelmi Kft,
1138 Budapest,
Tomori u. 34.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-5644/03 (Minirin Melt 60 mikrogramm belsőleges liofilizátum 30×)
OGYI-T-5644/04 (Minirin Melt 60 mikrogramm belsőleges liofilizátum 100×)

OGYI-T-5644/06 (Minirin Melt 120 mikrogramm belsőleges liofilizátum 30×)
OGYI-T-5644/07 (Minirin Melt 120 mikrogramm belsőleges liofilizátum 100×)

OGYI-T-5644/09 (Minirin Melt 240 mikrogramm belsőleges liofilizátum 30×)
OGYI-T-5644/10 (Minirin Melt 240 mikrogramm belsőleges liofilizátum 100×)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2006. június 29.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. október 30.
2

OGYÉI/55996/2020
OGYÉI/56001/2020
OGYÉI/56005/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség:
Korlátozott számú (n=53) diabetes insipidusban szenvedő, illetve szintén korlátozott számú (n=54) von Willebrand betegségben szenvedő terhes nő dezmopresszinnel történő kezelése során sem a terhes anyánál, sem a magzatnál/újszülöttnél nem jelentkeztek mellékhatások. Napjainkig erre vonatkozóan egyéb epidemiológiai adatok nem állnak rendelkezésre. Az állatkísérletek sem direkt sem indirekt károsító hatást nem mutattak sem a terhességre, sem az embrionális/magzati fejlődésre, sem pedig a szülésre vagy a postnatalis fejlődésre.
Terhes nők kezelését körültekintően kell végezni.
Fertilitási vizsgálatokat nem végeztek. Humán cotyledon modellen végzett in vitro vizsgálatok azt mutatták, hogy a dezmopresszin a javasolt dózisnak megfelelő koncentrációban adagolva nem jut át a placentán.

Szoptatás:
Nagy dózisú dezmopresszinnel (300 µg nazálisan) kezelt szoptató anyák anyatejének vizsgálata során megállapították, hogy az a mennyiség, amely a gyermekbe átjuthat sokkal kevesebb, mint amennyi a diurézis befolyásoláshoz szükséges.