Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TAMSUDIL 0,4MG MÓD HAT KEM KAPSZULA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Nederland B.V.
Hatástani csoport:
G04CA Alpha-adrenoreceptor antagonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20047/01
Hatóanyagok:
TamsulosinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2007 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános502,001505,00
Közgyógy2007,000,00
Üzemi baleset2007,000,00
Teljes0,002007,00
Egyedi engedélyes0,002007,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Egyéb ?1-adrenoreceptor antagonistákhoz hasonlóan a tamszulozin-kezelés során egyedi esetekben vérnyomáscsökkenés jöhet létre, aminek eredményeként ritkán ájulás következhet be. A beteget az orthostaticus hypotonia első jeleire (szédülés, gyengeség) le kell ültetni vagy fektetni, amíg a tünetek meg nem szűnnek.

A tamszulozinnal történő kezelés megkezdése előtt a beteget ki kell vizsgálni annak érdekében, hogy kizárható legyen egyéb olyan állapotok fennállása, melyek a benignus prostata hyperplasiahoz hasonló tüneteket mutathatnak. A prosztata rektális vizsgálatát el kell végezni és - amennyiben szükséges - meg kell határozni a prostata specifikus antigén (PSA) szintet a kezelés megkezdése előtt, majd később rendszeres időközönként.

A tamszulozint súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek esetén (kreatinin-clearance < 10 ml/perc) körültekintően kell alkalmazni, mivel a gyógyszert ezeknél a betegeknél nem vizsgálták.

Angiooedemát ritkán jelentettek tamszulozin-kezeléssel összefüggésben. A kezelést azonnal abba kell hagyni, és a beteget az oedema megszűnéséig ellenőrizni kell. A tamszulozin ilyen esetben nem adható újra.

Cataracta műtét során."Intraoperatív Floppy Iris Szindrómát˝ (IFIS, a szűk pupilla szindróma variánsa) észleltek néhány tamszulozin-hidrokloriddal kezelés alatt álló, illetve előzőleg tamszulozinnal kezelt betegnél. Az IFIS növelheti a szemészeti komplikációk kockázatát a műtét alatt és után.

Egyes közlések szerint a tamszulozin-hidrokloriddal végzett kezelés felfüggesztése a cataracta műtét előtt 1-2 héttel segíthet, azonban eddig nem állapították meg a kezelés felfüggesztésének előnyeit. IFIS eseteiről azoknál a betegeknél is beszámoltak, akik cataracta műtét előtt hosszabb ideig nem szedték a tamszulozint.

A tamszulozin-hidrokloriddal végzett kezelést nem ajánlott azon betegeknél elindítani, akiknél cataracta műtétet terveznek. A preoperatív vizsgálatok során a cataracta műtétet végző orvosnak és a szemészeknek meg kell győződniük arról, hogy a cataracta-műtétre előjegyzett beteget kezelik-e vagy kezelték-e tamszulozinnal, annak érdekében, hogy az IFIS műtét alatti kezeléséhez a megfelelő feltételeket biztosítsák.

Gyengén metabolizáló CYP2D6 fenotípusú betegeknél a tamszulozin-hidroklorid nem alkalmazható együtt erős CYP3A4-inhibitorokkal.

A tamszulozin-hidroklorid csak kellő elővigyázatosság mellett adható együtt erős, illetve közepesen erős CYP3A4-inhibitorokkal (lásd 4.5 pont).

Segédanyagok
Nátrium
A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag
"nátriummentes".



4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. A betegek figyelmét mindamellett fel kell hívni arra, hogy a tamszulozin szédülést okozhat.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A tamszulozin-hidroklorid túladagolás potenciálisan súlyos hypotoniás hatásokhoz vezethet. Súlyos hypotoniás hatásokat különböző mértékű túladagolásokban is megfigyeltek.

Kezelés
Akut hypotonia előfordulásakor a beteget cardiovascularis támogató kezelésben kell részesíteni. A vérnyomást és a pulzust a beteg fektetésével lehet helyreállítani. Amennyiben ez nem elégséges, volumennövelőket, és - ha szükséges - érszűkítőket kell alkalmazni. A veseműködést ellenőrizni kell és általános tüneti kezelést kell alkalmazni. Tekintettel arra, hogy a tamszulozin nagymértékben kötődik a plazmafehérjékhez, a dialízis valószínűleg nem hatásos.

A felszívódás megakadályozására alkalmazhatók olyan beavatkozások, mint pl. a hánytatás. Amennyiben nagy mennyiségről van szó, gyomormosást lehet végezni, valamint aktív szenet és ozmotikus hashajtót, például nátrium-szulfátot lehet adni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Gyógyszerkölcsönhatás vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek.

Nem figyeltek meg kölcsönhatást, amikor a tamszulozin-hidrokloridot atenolollal, enalaprillal, vagy teofillinnel adták együtt. Az egyidejűleg alkalmazott cimetidin emeli, a furoszemid pedig csökkenti a tamszulozin plazmakoncentrációját, minthogy azonban a koncentráció a normál tartományon belül marad, az adagolást nem szükséges megváltoztatni.

In vitro vizsgálatokban a diazepám, propranolol, triklórmetiazid, klórmadinon, amitriptilin, diklofenák, glibenklamid, szimvasztatin, warfarin nem változtatta meg a tamszulozin szabad frakciókat humán plazmában és a tamszulozin sem változtatta meg a diazepam, propranolol, triklórmetiazid és klórmadinon szabad frakcióit.

A diklofenak és a warfarin fokozhatja a tamszulozin eliminációjának sebességét.

Tamszulozin-hidroklorid és erős CYP3A4-inhibitorok egyidejű alkalmazása fokozott tamszulozin-hidroklorid expozíciót eredményezhet. Ketokonazollal (erős CYP3A4-inhibitor) együtt alkalmazva a tamszulozin-hidroklorid AUC és Cmax értékei sorrendben 2,8-szeresre, illetve 2,2-szeresre emelkedtek.

Gyengén metabolizáló CYP2D6 fenotípusú betegeknél a tamszulozin-hidroklorid nem alkalmazható együtt erős CYP3A4-inhibitorokkal.
A tamszulozin-hidroklorid csak kellő elővigyázatosság mellett adható együtt erős, illetve közepesen erős CYP3A4-inhibitorokkal.

Tamszulozin-hidroklorid és az erős CYP3A4-inhibitor paroxetin egyidejű alkalmazása a tamszulozin-hidroklorid Cmax és AUC értékeinek sorrendben 1,3-szeres, illetve 1,6-szeres emelkedését eredményezte, de ezeket az emelkedéseket nem tartják klinikailag jelentősnek.

Más ?1-adrenoreceptor antagonistával történő egyidejű alkalmazásakor csökkenhet a vérnyomás.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Szervrendszer osztály
Gyakori
(>1/100- <1/10)
Nem gyakori
(>1/1000- <1/100)
Ritka
(>1/10 000-
<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)

Nem ismert gyakoriságú

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Szédülés
(1,3%)
Fejfájás
Ájulás


Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Palpitatio



Érbetegségek és tünetek

Orthostaticus hypotonia



Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Rhinitis


Epistaxis
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Székrekedés, hasmenés, hányinger, hányás


szájszárazság
A bőr és bőralatti szövet betegségei és tünetei

Kiütés,
pruritus,
urticaria
Angiooedema
Stevens-
Johnson szindróma

Erythema multiforme, exfoliativ dermatitis
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Ejakulációs zavarok Retrográd ejakuláció, ejakulációs képtelenség


Priapismus

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Asthenia



Szembetegségek és szemészeti tünetek




Homályos látás,
látászavar

Cataracta műtét során a tamszulozin-terápiával összefüggő Intraoperativ Floppy Iris Szindróma (IFIS) néven ismert szűk pupilla állapotot észleltek a forgalomba hozatal utáni mellékhatás figyelés során (lásd még a 4.4 pont).

Forgalomba hozatalt követő tapasztalatok: A fent feltüntetett mellékhatások mellett pitvarfibrillációt, arrhytmiát, tachycardiát és dyspnoét jelentettek a tamszulozin alkalmazásával kapcsolatban. Mivel ezek a spontán jelentett események a világ minden részéről beérkező, a forgalomba hozatalt követő tapasztalatokból származnak, ezért sem az események gyakoriságát, sem a tamszulozinnal való ok-okozati összefüggésüket nem lehet megbízhatóan meghatározni.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Benignus prostata hypertrophia gyógyszerei; ?1A adrenoreceptor antagonisták.
ATC kód: G04CA02

A tamszulozin ?1A adrenoreceptor antagonista. A készítmény kizárólag a prosztata betegségeinek kezelésére alkalmazható.

Hatásmechanizmus

A tamszulozin szelektíven és kompetitív módon kötődik a simaizmok összehúzódásában szerepet játszó posztszinaptikus ?1A adrenoreceptorokhoz és ezáltal ellazítja a prosztata és a húgycső simaizmait.

Farmakodinámiás hatások

A tamszulozin fokozza a maximális vizeletáramlási sebességet a prosztata és húgycső simaizmainak ellazítása és az így biztosított obstrukció csökkentés révén.

A gyógyszer javítja mind az irritatív, mind az obstruktív tüneteket, melyekben az alsó húgyutak simaizmainak összehúzódása fontos szerepet játszik.

Az alfa-blokkolók a perifériás ellenállás csökkentésén keresztül csökkenthetik a vérnyomást. Normális vérnyomású betegeknél a tamszulozinnal végzett vizsgálatok során nem figyeltek meg semmilyen klinikailag jelentős vérnyomáscsökkenést.

A gyógyszer vizelettartási és vizeletürítési tünetekre gyakorolt hatása a tartósan megmarad a hosszú távú terápia alatt, melynek eredményeként a műtéti beavatkozás szükségessége jelentősen késleltethető.

Gyermekek

Kettős vak, randomizált, placebo-kontrollos, dózismegállapító vizsgálatot végeztek neuropathiás húgyhólyagban szenvedő gyermekeken. Összesen 161 (2 és 16 éves kor közötti) gyermeket randomizáltak és kezeltek a tamszulozin 3 dózisának (alacsony [0,001-0,002 mg/ttkg], közepes [0,002-0,004 mg/ttkg] és magas [0,004-0,008 mg/ttkg]) egyikével vagy placebóval. Az elsődleges végpontot a detrusor vizeletvesztési nyomás (LPP/detrusor leak point pressure) 40 H2Ocm érték alá csökkenése jelentette, amit azonos napon végzett két mérés alapján határoztak meg. A másodlagos végpontok az alábbiak voltak: a detrusor LPP tényleges és százalékos változása a kiindulási értékhez képest, a hydronephrosis és a hydroureter mértékének csökkenése vagy stabilizációja, a katéterezésnél nyert vizelet mennyiségének változása, valamint a vizeletürítések száma a katéterezéseknél, amelyeket a katéterezési naplóban rögzítettek alapján állapítottak meg. A placebo csoport és a 3 tamszulozin csoport egyike között sem találtak statisztikailag szignifikáns különbséget, sem az elsődleges, sem bármelyik másodlagos végpont esetében. Egyik dózisszint esetében sem figyeltek meg dózis-hatás összefüggést.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

A tamszulozin gyorsan felszívódik a belekből, biohasznosulása csaknem teljes. Az abszorpció lelassul, ha a gyógyszert étkezés után veszik be. A felszívódás egyenletessé tehető, ha a tamszulozint mindig reggeli után veszik be.
A tamszulozin kinetikája lineáris.

A tamszulozint egyszeri adagban, kiadós étkezés után bevéve, a plazmában a csúcskoncentráció körülbelül hat óra elteltével alakul ki. A dinamikus egyensúlyi (steady-state) állapotot a többszöri dózis ötödik napjára éri el, amikor a Cmax a betegeknél körülbelül kétharmaddal magasabb, mint egyszeri dózis után. Bár ezt csupán időseknél mutatták ki, ugyanilyen eredményre lehetne számítani fiatalabb betegeknél is.
A tamszulozin plazmaszintje betegenként igen változó, mind egyszeri, mind többszöri adagolás után.

Eloszlás

Embereknél a tamszulozin több mint 99%-a plazmafehérjékhez kötődik, eloszlási térfogata kicsi (körülbelül 0,2 l/ttkg).

Biotranszformáció

A tamszulozin first-pass metabolikus hatása nem számottevő. A tamszulozin legnagyobb része változatlan formában található a plazmában. A hatóanyag a májban metabolizálódik.
Patkányokon végzett kísérletek azt mutatták, hogy a tamszulozin a mikroszómális májenzimeket csupán kismértékben indukálja.

A metabolitok nem olyan hatékonyak és nem annyira toxikusak, mint maga a hatóanyag.

Elimináció

A tamszulozin és metabolitjai legnagyobbrészt a vizelettel kerülnek kiválasztásra, a dózis körülbelül 9%-a változatlan formában ürül.

A tamszulozin betegeknél mért eliminációs felezési ideje körülbelül 10 óra (ha étkezés után veszik be) és 13 óra dinamikus egyensúlyi állapotban.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az egyszeri és ismételt dózisú toxicitási vizsgálatokat egereken, patkányokon és kutyákon végezték. A reproduktív toxicitást patkányoknál, a karcinogenitást egereknél és patkányoknál, valamint a genotoxicitást in vivo és in vitro vizsgálták.

A nagydózisú tamszulozin esetén talált általános toxicitási profil megegyezik az alfa-adrenerg antagonistákhoz kapcsolódó farmakológiai hatással.
Igen nagy dózisok mellett kutyáknál az EKG eredményekben változásokat tapasztaltak, ennek azonban feltételezhetően nincs semmilyen klinikai jelentősége. A vizsgálatokban a tamszulozin nem mutatott semmilyen jelentős genotoxikus tulajdonságot.

Tamszulozin hatására nőstény patkányoknál és egereknél az emlőmirigyekben nagyobb proliferativ változásokat figyeltek meg. Ezeket az eredményeket, melyek feltételezhetően közvetetten a hyperprolactinaemiához kapcsolódnak és csak nagyon nagy dózisok beadása után jelentkeznek, nem tekintik klinikailag szignifikánsnak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

PVC/PE/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban, vagy gyermekbiztonsági PP kupakkal lezárt HDPE tartályban és dobozban: 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 90, 100 vagy 200 darab kapszula.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Buborékcsomagolás: Az eredeti csomagolásban tárolandó.
Tablettatartály: A tartályt tartsa jól lezárva.



6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva B.V.
Swensweg 5
2031 GA Haarlem
Hollandia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-20047/01 (30 × buborékcsomagolásban)
OGYI-T-20047/02 (90 × buborékcsomagolásban)
OGYI-T-20047/03 (14 × buborékcsomagolásban)

9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2006. 02. 14.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. 09. 09.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. augusztus 8.



7


OGYÉI/38016/2020