Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VITION KAPSZULA 60X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Meditop Kft.
Hatástani csoport:
A12CC Magnézium
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20016/01
Hatóanyagok:
ZincumDDD
Magnesium
Kalium
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Nedvességtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Különös gondot kell fordítani azokra a betegekre, akik hyperkalaemiával járó betegségekben szenvednek. Rendszeres ionogram ellenőrzésük ajánlott.
Hypocalaemia esetében a foszfátsók alkalmazása kerülendő, mivel hatásukra az alacsony szérum kalciumszint tovább csökken.
Káliumtartalma miatt óvatosan adható olyan esetekben, mikor a gyomor-béltartalom továbbhaladása lelassult (pl. terhesség).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Vition gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Ilyen hatás azonban nem várható.


4.9 Túladagolás

Súlyos mértékű túladagolás esetén hyperkalaemia, hypermagnesaemia, ill. hyperphosphataemia alakulhat ki. A készítmény alacsony hatóanyagtartalma miatt - Zn: 0.992 mg, Mg: 25.86 mg, K: 51 mg kapszulánként - súlyos túladagolás nem valószínű.
Cinktartalma miatt súlyos túladagolás esetén a hánytatás vagy gyomormosás kerülendő.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Kálium:
A szérum kálium koncentrációját emelő gyógyszerekkel történő együttadás esetében óvatosság szükséges. A szérum K-szintet emelve hyperkalaemiát okozhatnak a káliummegtartó diuretikumok, a spironolakton, a nemszteroid gyulladásgátlók, az ACE-gátlók, a trimetoprim-szulfametoxazol, a ciklosporin A, a takrolimusz, a heparin és a heparinoidok, a pentamidin, a szomatosztatin és a béta-receptor-blokkolók.
Káliumsókat tartalmazó ételízesítők és a készítmény együttes alkalmazása kerülendő.
Muszkarinantagonisták késleltetik a gyomor ürülését, ezáltal a készítménnyel való együttes alkalmazásuk esetén a K-sókra jellemző gyomor-bélrendszeren jelentkező mellékhatások gyakrabban fordulnak elő.

Magnézium:
A készítmény együttes alkalmazása nem ajánlott:
* kalcium-, valamint vas(II)-ion tartalmú készítményekkel, mivel azok gátolják a magnézium intesztinális felszívódását.

Együttes alkalmazása körültekintést igényel:
Orális tetraciklinekkel, bifoszfonátokkal. Digitálisz glikozidokkal történő együttes alkalmazás során a Vition kemény kapszula bevétele legalább 3 órával később történjen, mint az adott gyógyszer bevétele, mivel a magnézium csökkenti e gyógyszerek felszívódását.

Magnézium-ürítést elősegítő gyógyszerek:
Diuretikumok, digoxin, aminoglikozidok, ciklosporin, ciszplatin, amfotericin B, katekolaminok, daganatellenes szerek, hashajtók, alkohol, ACE-gátlók.

Magnézium-ürítést gátló:
D-vitamin és a parathormon. Kálium-spóroló diuretikumok hosszan tartó alkalmazása során a magnézium tubuláris reabszorpciója fokozódat, és ez hypermagnaesiahoz vezethet, különösen veseelégtelenségben szenvedő betegeknél.

Hypercalcaemiás állapotokban a magnéziumürítés fokozódik.

Cink:
Az állati fehérjék, alacsony molekulatömegű szerves vegyületek, pl. kéntartalmú aminosavak, ill. hidroxisavak fokozzák a cink tápcsatornából történő felszívódását.
Az inozitol-hexafoszfátok és -pentafosztátok (magok, hüvelyesek) gátolják a cinkfelszívódást.
A vas,és a kalcium tartalmú készítmények csökkenthetik a cink felszívódását, így
ezeket a készítményeket és a Vition kapszulát 2-3 órás időkülönbséggel ajánlott bevenni.
A cink és a tetraciklin, valamint a cink és a penicillamin gátolják egymás felszívódását.
A cink gátolja a réz és a fluorokinolonok felszívódását.

Foszfát:
A foszfáttal oldhatatlan sókat képező fémionok (pl. kalcium, vas, magnézium, alumínium) és a foszfát egymás felszívódását csökkentik, de vizsgálati adatok szerint - kis mennyiségű foszfátbevitel nem gátolja más ionok felszívódását.
Az antacid abúzus csökkenti a foszfátfelszívódást.
D-vitamin hatására a foszfát felszívódása megnő, ez hyperphosphataemia kialakulását segítheti elő.
A hyperphosphataemia kialakulásának valószínűsége nagyobb diuretikumokkal, vagy egyéb, az elektrolitegyensúlyt befolyásoló gyógyszerekkel kezelt betegek esetében.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: egyéb ásványi anyagok, magnézium, ATC kód: A12CC

A Vition káliumot, magnéziumot, cinket valamint dihidrofoszfát/monohidrofoszfát puffert tartalmaz, mely ionok az intracelluláris tér, a citoplazma anorganikus alkotóelemei. Az ionok fontos szerepet töltenek be az enzimműködésben és a sejt energetikai folyamataiban, az ATP-képződésben. Katabolizmus során a nitrogénnel együtt ezen ionokat is párhuzamosan veszti a szervezet. A krónikus szervi károsodásokban szenvedő, illetve az alultáplált betegek feltáplálásakor a fehérjével együtt az "intracelluláris elektrolitokat" is megfelelő (arányos) mennyiségben szükséges bevinni a szervezetbe. A kálium és a magnézium normalizálja a szív ingerlékenységét, ionegyensúlyát, javítja a szívizom oxigénfelvevő képességét és az ATP raktározását.
Az intracelluláris ionok hiánya gyakran fordul elő az alábbi állapotokban/betegségek esetében: malnutríció krónikus betegségekben, malnutrícióhoz társuló immunhiányos állapot, fehérje- és kalóriahiányos alultápláltság, feltáplálási szindróma, osteoporosis, keringési, ill. légzési funkciózavarok, nem káliummegtartó kacs-diuretikumok és tiazid típusú diuretikumok okozta elektrolithiány; krónikus alkoholbetegség, fogyókúra.

A kálium hozzájárul az izomműködés, az idegműködés és a vérnyomás normális állapotának fenntartásához.
A magnézium hozzájárul az elektrolit-egyensúly, az energiatermelő anyagcserefolyamatok, az idegingerület-vezetés, az izom (benne a szívizom)-összehúzódás, a csontozat, a fogazat és a fehérjeszintézis normális állapotának fenntartásához.
A cink hozzájárul az immunrendszer normális működéséhez, a DNS-szintézis és a sejtosztódás normális menetéhez, a DNS, a fehérjék és a lipidek oxidatív károsodástól való védelméhez, a csontozat, a kognitív funkciók, a fertilitás és reproduktív funkciók, a zsírsav-anyagcsere, a sav-bázis metabolizmus, az A-vitamin-metabolizmus és a látóképesség normális állapotának fenntartásához.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Kálium
A kálium az intracelluláris tér legnagyobb koncentrációban jelenlévő ionja. A szervezet teljes K mennyiségének mindössze 2%-a helyezkedik el a sejteken kívül. Egy 70 kg-os felnőtt szervezete átlagosan kb. 3500 mmol K-ot tartalmaz. A táplálékokkal elfogyasztott K mennyisége normális körülmények között 40-150 mmol/nap között alakul. Egyensúlyi állapotban a széklettel történő vesztés viszonylag állandó és kevés (nagyjából a bevitel 10%-a). A renalis excretio a bevitel arányában szabályozott. Ha azonban a K-bevitel hirtelen megnő, a következő órákban a terhelésnek csak kb. 50%-a jelenik meg a vizeletben. A szérum K emelkedését az csökkenti a minimálisra, hogy a K egy része az intracelluláris térbe kerül. Amennyiben a fokozott K-bevitel folytatódik, fokozódik a renális K-ürítés. A székletből történő K visszaszívódás tartósan fokozott K bevitel esetén 50%-al csökkenhet. Amikor a K fogyasztás kevesebb, az intracelluláris K szolgál tartalékként, kivédendő a szérum K-szint széles ingadozását.
A kálium RDA értéke 3500 mg.

Magnézium
A magnézium tömegét tekintve a negyedik legjelentősebb kation a szervezetben. Egy 70 kg-os felnőtt ember szervezete kb. 2000 mEq Mg-ot tartalmaz. Ennek mintegy fele a csontokban helyezkedik el, és más szövetek felé nem kicserélhető állományt képez. Az extracelluláris térben az össz-Mg mennyiségnek csak kb. 1%-a található. A magnézium plazma-koncentrációja 1,4-2,1 mEq/l (0,7-1,05 mmol/l). A magnézium plazma-koncentrációjának fenntartásában elsősorban a per os bevitel és a rendkívül hatékony intestinalis és renalis felszívó képesség játszik szerepet. A szérum Mg 70%-a ultrafiltrálódik a vesében; a többi 30% fehérjéhez kötött frakció. A fehérjéhez kötődés aránya a kalciumhoz hasonlóan pH-függő. A plazma Mg koncentrációból nem feltétlenül következik sem a szervezet össz-Mg, sem az intracelluláris tér Mg-tartalma, de a szérumban mért súlyos hypomagnesaemia a Mg-raktárak lecsökkenését jelezheti.
A magnézium RDA értéke 300 mg.

Cink
A szervezet 2-3 gramm cinket tartalmaz, főleg a csontokban, a fogakban, a hajszálakban, a bőrben, a májban, az izmokban, a leukocytákban és a herékben. A plazmában található 100 mikrogramm/dl (15,3 mikromol/l) cink egyharmada lazán albuminhoz, míg kb. 2/3-a szorosan globulinokhoz kötődik. Egészséges felnőttek étrendi cinkbevitele 6-15 mg/nap között változik és ennek kb. a 20%-a szívódik fel.
A cink RDA értéke 15 mg.

Foszfát
A foszfor az egyik legnagyobb mennyiségben jelenlévő elem az emberi szervezetben. A szervezet foszfortartalmának java része oxigénnel foszfátiont képez. A mintegy 500-700 g foszfát kb. 85%-át a csontok tartalmazzák, ahol a vegyület a hidroxiapatit fontos összetevője. A lágyrészekben a foszfát főleg intracellularisan található. A plazma szervetlen foszfát-koncentrációja felnőttekben 2,5-4,5 mg/dl (0,81 - 1,45 mmol/l) között mozog. Csecsemőkben akár 50%-al, gyermekekben 30%-al is magasabb lehet ez az érték. A táplálékkal naponta kb. 800-1500 mg foszfát kerül a szervezetbe, amely változó mértékben jelenik meg a székletben (pl. attól függően, hogy a táplálék mennyi foszfát-kötőanyagot tartalmaz). A D-vitamin fokozza a foszfát gastrointestinalis felszívódását. A nettó foszfát-egyensúly fenntartása érdekében a vese kb. annyi foszfátot választ ki, amennyi a gastrointestinalis tractusban felszívódik. A csontok foszfáttartalma raktárként szolgál, amely képes kiegyenlíteni az intracelluláris tér foszfát-tartalmának változásait.
A foszfor RDA értéke 800 mg.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A készítménnyel preklinikai biztonságossági vizsgálatokat nem végeztek.








Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

60 db, 150 db kemény kapszula LDPE biztonsági csavaros kupakkal lezárt fehér színű HDPE tartályban, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások. A gyógyszerek megsemmisítésére vonatkozó általános szabályokat kell alkalmazni.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 oC-on tárolandó.
A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Meditop Gyógyszeripari Kft.
2097 Pilisborosjenő
Ady Endre utca 1.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20016/01 (60 db)
OGYI-T-20016/02 (150 db)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2005. december 30.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. november 11.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2011. november 11.



OGYI/15624/2010