Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

INTEGRILIN 2MG/ML OLD INFÚZIÓ 1X10ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Glaxosmithkline (ireland) Ltd.
Hatástani csoport:
B01AC Thrombocita aggregációt gátlók, a heparint kivéve
Törzskönyvi szám:
EU/1/99/109/002
Hatóanyagok:
EptifibatidumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
7463 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,007463,00
Teljes0,007463,00
Egyedi engedélyes0,007463,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
Az Integrilin kizárólag kórházi körülmények között, akut coronaria-szindrómák ellátásában jártas szakorvosok által alkalmazható gyógyszer.
Az Integrilin injekció infúzióhoz készítményt az Integrilin injekcióval együtt kell alkalmazni.
Felnőtt korú (ł18 éves), instabil angina pectoris vagy non-Q infarctus miatt ellátott betegek: A diagnózis felállítása után mielőbb 180 µg/ttkg eptifibatidot kell adni intravénás bolusban, ezt követően a javasolt dózis 2,0 mg/ttkg/perc folyamatos infúzióban. Az infúziós kezelést legfeljebb 72 óráig, a coronaria-bypass műtét (CABG) elkezdéséig, vagy a beteg hazabocsátásáig kell folytatni (bármelyik is következik be előbb). Ha az Integrilin alkalmazásának ideje alatt a koszorúereken végzett percutan beavatkozásra (PCI - percutaneous coronary intervention) kerül sor, az infúzió adását a PCI befejezése után még 20-24 óráig folytatni kell, az infúziós kezelés teljes időtartama azonban legfeljebb 96 óra lehet.
Abban az esetben, ha az infúzió ideje alatt sürgősséggel vagy halasztott sürgősséggel elvégzett szívműtét válik szükségessé, haladéktalanul le kell állítani az Integrilin infúziót. Többé-kevésbé elektív műtét előtt az Integrilin infúzió leállítását idejekorán meg kell tenni, hogy a beavatkozás időpontjáig normalizálódhasson a thrombocyta-funkció.



Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok
A következő esetekben nem adható Integrilin:
o tápcsatornavérzés, makroszkópos húgy-ivarszervi vérzés, vagy a kezelést megelőző 30 napban észlelt bármilyen aktív vérzés esetén;
o a kórelőzményben szereplő vérzéses stroke, ill. a kezelést megelőző 30 napban kialakult bármilyen stroke esetén;
o a kórelőzményben szereplő intracranialis kórfolyamat (daganat, arteriovenosus malformatio, aneurysma) esetén;
o a kezelést megelőző 6 hetes időszakban elvégzett jelentősebb műtéti beavatkozás, ill. ez idő alatt elszenvedett súlyos trauma után;
o a kórelőzményben szereplő vérzéses diathesis esetén;
o thrombocytopenia (<100.000/mm3) fennállásakor;
o a kontroll érték 1,2-szeresénél hosszabb vagy az INR (International Normalized Ratio) kétszeresének megfelelő, vagy annál hosszabb prothrombin idő esetén;
o súlyos hypertoniában (vérnyomáscsökkentők adása ellenére 200/110 Hgmm-nél magasabb vérnyomás esetén);
o 30 ml/perc-nél alacsonyabb kreatinin clearance esetén, ill. súlyos veseelégtelenségben;
o klinikai szempontból számottevő májkárosodás esetén;
o más parenterálisan adható GP IIb/IIIa inhibitor egyidejű alkalmazása esetén vagy ha ezt tervezik;
o a készítmény hatóanyagával vagy bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység esetén.



Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvatossági intézkedések.
Vérzés
Az Integrilin thrombocyta-aggregatiót gátló készítmény, ezért alkalmazásának ideje alatt fokozott gondossággal kell figyelni a vérzésre utaló tüneteket (lásd a 4.8 pontban). Nők, időskorúak és alacsony testtömegű betegek kezelésekor fokozott lehet a vérzés kockázata, ezért ezeknek a betegeknek az állapotát gondosan monitorozni kell az esetleges vérzés mielőbbi felismerése érdekében.
A vérzés percutan beavatkozásokat követően, pl. az arteria-punctio helyén a legvalószínűbb. Minden lehetséges vérzésforrás (pl. érkatéter, artériás, vénás kanülök bevezetésének helye, tűszúrások, vénapreparálás műtéti területe, valamint a tápcsatorna, a húgy-ivarszervek) gondos obszervációt igényel. Egyéb lehetséges vérzésforrásokat, mint a központi és környéki idegrendszert, valamint a retroperitoneumot is figyelembe kell venni.
Az Integrilin infúzió beadása előtt az esetleges véralvadási-zavarok felismerése és kiszűrése érdekében ajánlatos elvégezni a következő laboratóriumi vizsgálatokat: haematokrit- és haemoglobinszint, thrombocytaszám, szérum creatininszint, prothrombin idő (PT), aktivált thromboplastin idő (aPTT). PCI-ra kerülő betegek esetében az aktivált alvadási időt (ACT) is meg kell határozni.
Mivel az Integrilin gátolja a thrombocyta-aggregatiót, ezért más véralvadásra ható szerek - thrombolytikumok, orális anticoagulánsok, dextránoldatok (lásd a 6.2 pontban), adenozin, alacsony molekulatömegű heparin, szulfinpirazon, prosztaciklin, nem-szteroid gyulladásgátlók, dipiridamol, tiklopidin, vagy klopidogrel egyidejű alkalmazásakor fokozott elővigyázatosság szükséges.
Azokban az állapotokban, amelyekben általában javallt a thrombolytikus kezelés (pl. akut transmurális myocardialis infarctus újabb kóros Q-hullámok, ST-eleváció, vagy bal Tawara-szár blokk megjelenésével az EKG-n) kevés a tapasztalat az Integrilin alkalmazásával kapcsolatban. Ezért ezekben az esetekben nem javallt Integrilint adni.
Integrilin és alacsony molekulatömegű heparin egyidejű alkalmazásával nem szereztek tapasztalatokat, ezért ezt a kombinációt ajánlatos kerülni.
Thrombolytikus kezelés bevezetését indokoló, sürgős coronaria-bypass javallatát képező, vagy csak intraaortikus ballonpumpa alkalmazásával elhárítható állapot kialakulásakor haladéktalanul abba kell hagyni az Integrilin infúzió adását.
Mivel az előbb felsoroltak sürgősségi eljárások, ezért az infúzió leállítása után mielőbb el kell végezni őket.
Nyomókötéssel nem csillapítható intenzív vérzés jelentkezésekor azonnal abba kell hagyni az Integrilin infúziót, valamint (kombinált kezelés esetén) az egyidejűleg adott frakcionálatlan heparin beadását.
Artériás beavatkozások
Az eptifibatid-kezelés ideje alatt számottevően megnő a vérzések gyakorisága. Különösen a szívkatéter hüvelyének bevezetése helyén, az arteria femoralis szúrt sebéből indulhat meg vérzés - ezt szem előtt tartva ügyelni kell, hogy a katéter bevezetésekor csak az arteria femoralis mellső falát szúrják át. A szívkatéter bevezető hüvelye a véralvadás normalizálódása után távolítható el (vagyis, ha 180 mp alá csökkent az ACT értéke - ez a heparin-kezelés abbahagyása után 2-6 órával következik be). A hüvely eltávolítása után gondos vérzéscsillapítás és szoros megfigyelés szükséges.
Thrombocytopenia
Bár az Integrilin gátolja a thrombocyta-aggregatiót, feltehetőleg nem károsítja a vérlemezkéket. A klinikai vizsgálatok tapasztalatai szerint Integrilinnel kezelt betegekben ritkán - a placebo-kezelés során észlelthez hasonló gyakorisággal - alakul ki thrombocytopenia. Mindazonáltal, ha minden kétséget kizáróan 100.000/mm3 alá csökken a thrombocytaszám, abba kell hagyni az Integrilin, valamint a frakcionálatlan heparin adását, megfelelő kezelést kell alkalmazni, és monitorozni kell a beteg állapotát. Nem ismert, hogy az Integrilin milyen hatást fejt ki azon betegek esetében, akik kórelőzményében más GP IIb/IIIa inhibitorok korábbi alkalmazása során kialakult thrombocytopenia szerepel, ezért ebben az esetben a betegek gondos monitorozása szükséges.
Heparin-kezelés
Az Integrilint ajánlatos heparinnal együtt adni - ha ez nem ellenjavallt (pl. korábbi heparin kezelés során kialakult thrombocytopenia miatt). A heparin javasolt adagja 70 kg-os vagy nagyobb testtömegű betegek számára 5000 egység bolusban, majd 1000 egység/óra folyamatos intravénás infúzióban. 70 kilogrammnál kisebb testtömegű betegek kezelésekor 60 egység/ttkg heparint kell adni iv. bolusban, majd óránként 12 egység/ttkg-ot infúzióban. A kezelés ideje alatt a beteget monitorozni kell és a heparin fenntartó adagjának módosításával az 50-70 mp-es tartományban kell tartani az aktivált parciális thromboplastin időt (aPTT); 70 mp felett fokozódhat a vérzés kockázata.
Ha PCI válik szükségessé, az aktivált alvadási időt (ACT) is meg kell határozni; ennek értékét a 300-350 mp-es tartományban kell tartani. Ha az ACT hosszabb 300 mp-nél, átmenetileg le kell állítani és csak 300 mp alatti érték elérésekor szabad újrakezdeni a heparin adását.
Laboratóriumi paraméterek monitorozása
Az Integrilin infúzió beadása előtt célszerű a következő laboratóriumi vizsgálatok elvégzésével kizárni az esetleges véralvadási zavarok lehetőségét: prothrombin idő (PT) és aktivált parciális thromboplastin idő (aPTT), szérum kreatinin-koncentráció, thrombocytaszám, haemoglobinszint és haematokrit érték. Az infúzió elindítását követő 6 órán belül, ill. a kezelés ideje alatt naponta legalább egyszer (kifejezett csökkenés észleléskor gyakrabban) ismételten ellenőrizni kell a thrombocytaszámot, a haemoglobinszintet és a haematocrit értéket. Ha 100.000/mm3 alá csökken a thrombocytaszám, a pseudothrombocytopenia lehetőségének kizárása érdekében meg kell ismételni a vizsgálatot, és le kell állítani a frakcionálatlan heparin adását. PCI-re kerülő betegek esetében az ACT-t is meg kell határozni.
A kezelés ideje alatt gondosan figyelni kell az esetleges vérzés jeleit és szükség esetén megfelelő kezelést kell alkalmazni (lásd a 4.9 pontban).
Immunogenitás
Az Integrilin többszöri adagjaival kezelt betegek esetében nem észleltek eptifibatiddal szembeni immunválaszt vagy antitestképződést. Mindazonáltal az Integrilin ismételt alkalmazásával kevés a tapasztalat. Ennek ellenére, az Integrilin-kezelés megismétlésekor nem várható a terápiás hatás csökkenése.
Májkárosodás
Beszűkült májműködésű betegek körében nincs elegendő tapasztalat. Feltételezhetően véralvadászavarral járó májbetegségben körültekintően kell alkalmazni az Integrilint (lásd a 4.3 pont prothrombin időre vonatkozó szakaszát).
Vesekárosodás
Az Integrilin szokványos adagjai biztonságosan adhatók enyhe-középsúlyos vesekárosodásban (creatinin clearance ł 330ml/perc). A veseműködés ennél súlyosabb mértékű zavaraiban kevés tapasztalatot szereztek az Integrilin alkalmazásával.
Gyermekgyógyászati alkalmazás
Az Integrilin biztonságosságát gyermekekben és serdülőkorúakban nem bizonyították, ezért nem javallt 18 évesnél fiatalabb betegek kezelésére alkalmazni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre
Az Integrilin kórházi körülmények között adható, fekvőbetegek kezelésére szolgáló készítmény. Az Integrilin kórházon kívüli alkalmazására nincsenek tapasztalatok.

4.9 Túladagolás
Az Integrilin klinikai alkalmazása során rendkívül ritkán fordult elő túladagolás. Nagy adagok bolusban történt beadása, túlságosan gyors ütemű infundálás vagy nagy kumulatív dózis alkalmazása után sem észleltek súlyos mellékhatásokat. A PURSUIT résztvevői közül 9 kapott a vizsgálati protokollban előírt adag több mint kétszeresének megfelelő bolust és/vagy infúziós adagot, ill. ezeken a betegeken fordult elő a vizsgálók által túladagolásnak minősített dozírozási hiba. E kilenc beteg egyikén sem alakult ki túlzott mértékű vérzés, bár az egyik, coronaria-bypass műtéten átesett betegben közepesen erős vérzést észleltek. Az említett betegekben nem fordult elő intracranialis vérzés.
Az Integrilin túladagolása elméletileg vérzést idézhet elő. Tekintve azonban, hogy rövid a felezési ideje és gyors ütemű a clearance-e, valószínűleg már az infúzió leállítása is elegendő az eptifibatid hatásának felfüggesztéséhez. Ilymódon, bár az eptifibatid dialysissel eltávolítható a keringésből, ez aligha válik szükségessé.



Kölcsönhatás

4.5. Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
A tapasztalatok szerint egyidejűleg warfarinnal és dipiridamollal kezelt betegekben az Integrilin valószínűleg nem fokozza az enyhébb-súlyosabb vérzéses szövődmények kockázatát. Az Integrilinnel kezelt, 14,5 másodpercnél hosszabb prothrombin idejű betegeken warfarin egyidejű alkalmazásakor sem észlelték a vérzésveszély fokozódását.
Thrombolytikus kezelésben részesülő betegek esetében kevés a tapasztalat az Integrilin alkalmazásával kapcsolatban. Egy PCI-val kezelt, ill. egy másik, akut myocardialis infarctust elszenvedett betegeken elvégzett vizsgálat eredményei alapján a plasminogén aktivátorral egyidejűleg adott Integrilin nem fokozta az enyhe vagy a súlyos vérzés kockázatát. Mindazonáltal, egy infarctusos betegben végzett vizsgálat tapasztalatai szerint sztreptokinázzal együttadva az Integrilin fokozhatja a vérzés veszélyét.
Az egyik klinikai vizsgálat során 181 akut myocardialis infarctust szenvedett beteget kezeltek Integrilinnel (legfeljebb 180 µg/ttkg bolusban, majd max. 2 µg/ttkg/perc legfeljebb 72 órán keresztül) és sztreptokinázzal (1,5 millió E 60 perc alatt). A leggyorsabb ütemben infundált (1,3 és 2,0 µg/ttkg/perc) Integrilinnel kezelt csoportokban nagyobb volt a vérzés gyakorisága és a transzfúziós szükséglet, mint a monoterápiaként adott sztreptokinázzal kezelt csoportban.

6.2 Inkompatibilitások
Az Integrilin inkompatibilis a furosemiddel.
Nem ismert, hogy az Integrilin elegyíthető-e dextrán-oldatokkal.
Szabályszerű inkompatibilitási vizsgálatok híján az Integrilint - a 6.6. pontban felsoroltak kivételével - nem szabad más gyógyszerekkel elegyíteni.



Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások
Az Integrilinnel kezelt betegekben észlelt mellékhatások zöme vérzés, ill. az ebben a betegcsoportban egyébként is sűrűn előforduló cardiovascularis szövődmény volt.
A PURSUIT vizsgálat során a javasolt dózisban adagolt Integrilinnel kezelt csaknem 11.000 betegen a vérzés volt a leggyakrabban előforduló mellékhatás. Az Integrilin-kezelés ideje alatt megnő az enyhébb-súlyosabb vérzések gyakorisága.
Vérzés
Az Integrilin-kezelés leggyakoribb (a betegek 13,1%-án regisztrált) mellékhatása az enyhe fokú vérzés (spontán jelentkező makroszkópos haematuria vagy haematemesis; kimutatható a plazma haemoglobinszint 3 g/dl-t meghaladó csökkenését eredményező vérzés; vagy nem azonosítható vérzésforrás és a haemoglobinszint 4 g/dl-nél nagyobb mértékű csökkenése). Az eptifibatidon kívül a PCI ideje alatt heparinnal is kezelt, 350 másodpercnél hosszabb aktivált alvadási idejű betegekben gyakrabban jelentkeztek vérzéses szövődmények (lásd a heparin alkalmazásáról szóló szakaszt a 4.4 pontban).
Súlyos vérzést gyakrabban tapasztaltak Integrilinnel kezelt betegek esetében (10,8 %), mint a placebóval kezeltekben (9,3 %). Súlyos vérzésnek tekintették az intracranialis vérzést, illetve a haemoglobin-koncentráció 5 g/l-nél nagyobb arányú csökkenését (ld. 1. táblázat.)
Az Integrilinnel kezelt betegek 1,9%-án, a placebo-készítménnyel kezeltek 1,1%-án alakult ki súlyos-életveszélyes vérzés. Az Integrilinnel kezelt csoportban a betegek valamivel nagyobb hányada szorult transzfúzióra (11,8% vs. 9,3%).
Integrilinnel kezelt PCI-s betegek egy kis csoportjánál 9,7 %-ban figyeltek meg súlyos vérzést, szemben a placebot kapott betegek 4,6 %-ával.
Egyéb mellékhatások
Az imént idézett vizsgálat Integrilinnel, ill. placebo-készítménnyel kezelt résztvevőin nagyjából azonos gyakorisággal regisztráltak súlyos, nem-vérzéses mellékhatásokat.
A gyakori (a teljes vizsgálati populáció legalább 2%-ában észlelt) mellékhatások az alapbetegséggel álltak összefüggésben (pitvarfibrillatio, hypotonia, pangásos szívelégtelenség, szívmegállás és keringés-összeomlás).
Az Integrilin-kezelés elkezdését követő 30 napos időszakban bejelentett mellékhatásokat az 1. táblázatban foglaltuk össze. A PURSUIT vizsgálat instabil angina pectorisos/non-Q infarctusos (NQMI) résztvevői 180 µg/ttkg eptifibatidot kaptak iv. bolusban, majd 2,0 µg/ttkg/perc sebességű folyamatos infúzióval folytatták a kezelést legfeljebb 72 óráig (PCI esetén 96 óráig).

1. Táblázat - A PURSUIT vizsgálat résztvevőin a kezelés 30. napjáig észlelt mellékhatások*
Mellékhatás Placebo-csoport(n=4696) Eptifibatid-csoport(n=4679)
Súlyos vérzés 9,3% 10,8%
típusa/lokalizációjaArteria femoralis kanül bevezetésének helyeCoronaria-bypass műtét vérzéses szövődményeHúgy-ivarszervi vérzésTápcsatorna-vérzésRetroperitonealis vérzésSzájüregi/oropharyngealis vérzésHaemoglobinszint /haematokrit érték csökkenéseIntracranialis vérzés 1,36,70,30,40,040,21,50,06 2,76,50,81,50,21,61,40,1
Enyhe vérzés 7,6% 13,1
típusa/lokalizációjaArteria femoralis kanül bevezetésének helyeCoronaria-bypass műtét vérzéses szövődményeHúgy-ivarszervi vérzésTápcsatorna-vérzésSzájüregi/oropharyngealis vérzésHaemoglobin szint /haematokrit érték csökkenése 1,32,71,60,80,31,4 3,32,83,92,83,01,4
(folytatás a következő oldalon)


(folytatás az előző oldalról)
Egyéb nem-vérzéses mellékhatás 18,7% 19,0%
Cardiovascularis rendszerHypotoniaPitvarfibrillatioPangásos szívelégtelenségShockSzívmegállásAV-blokkPhlebitisKamrafibrillatioKamrai tachycardia 6,26,45,52,52,71,31,51,41,1 6,96,35,12,62,31,51,41,31,1
Vérképző-/nyirokszervekThrombocytopenia <0,1 0,2
IdegrendszerAgyi ischaemia 0,5 0,4
*Nem minden regisztrált mellékhatás okát derítették ki.
A 2. táblázatban a TIMI kritériumok (TIMI = Thrombolysis in myocardial infarction) alapján definiált vérzések gyakoriságát tüntettük fel a PURSUIT vizsgálat során elvégzett invazív beavatkozások szerinti bontásban.

2. Táblázat - A TIMI kritériumoknak megfelelő vérzések gyakorisága a PURSUIT vizsgálat során elvégzett beavatkozások szerinti bontásban.
Súlyos Enyhe
Placebo n (%) Eptifibatidn (%) Placebo n (%) Eptifibatidn (%)
Betegek száma 4577 4604 4577 4064
Vérzés összegezett gyakorisága 425 (9,3%) 498 10,8%) 347 (7,6%) 604(13,1%)
Beavatkozások szerinti bontásbanCoronaria-bypassAngioplastica coronaria-bypass nélkülAngiographia angioplastica vagy CABG nélkülGyógyszeres kezelés 375 (8,2%)27 (0,6%)11 (0,2%)12 (0,3%) 377 (8,2%)64 (1,4%)29 (0,6%)28 (0,6%) 157 (3,4%)102 (2,2%)36 (0,8%)52 (1,1%) 156 (3,4%)197 (4,3%)102 (2,2%)149 (3,2%)
Az adatok a TIMI-besoroláshoz tartozó betegek létszámán alapulnak.

Leggyakrabban cardiologiai invazív beavatkozásokhoz (coronaria-bypass, arteria femoralis katéterezése) társultak vérzéses szövődmények. A PURSUIT vizsgálat beválogatást követő első 30 napban coronaria-bypassra nem szoruló résztvevőinek túlnyomó többségén csupán ritkán léptek fel vérzéses szövődmények.
Forgalomba hozatalt követő tapasztalatok
Vérzés
Nagyon ritka esetben halálos kimenetelű vérzésről számoltak be (főként a központi és a perifériás idegrendszerben: mint cerebralis vagy intracranialis hemorrhagia).
Egyéb nemkívánatos hatások
Magyon ritka esetben anaphylaxiáról, bőrkiütésről és a beadás helyén jelentkező elváltozásról, pl. urticariáról számoltak be.
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
Az Integrilin ismert farmakológiai hatásából, vagyis a thrombocyta-aggregatio gátlásából adódóan megváltozhatnak bizonyos laboratóriumi paraméterek. Ennek megfelelően gyakoriak és várhatóak a vérzésre utaló eltérések (pl. a vérzési idő megnyúlása). Az Integrilinnel, ill. placebo-készítménnyel kezelt betegek májfunkciós paraméterei (SGOT/AST, SGPT/ALT, és alkalikus foszfatáz-aktivitás, bilirubinszint) vagy a veseműködés mutatói (szérum creatinin- és karbamid-nitrogénszint) nem különböztek szignifikánsan.



Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI JELLEMZŐK
5.1 Farmakodinamikai jellemzők
Farmakoterápiás besorolás: antithrombotikum (thrombocyta-aggregatiogátlók a heparin kivételével);
ATC-kód: B01A C16
INN: eptifibatid
Az eptifibatid szintetikus, ciklusos heptapeptid; 6 aminosavból áll többek között egy ciszteinamid és egy merkaptopropionil (dezamino-ciszteinil) gyököt is tartalmaz. Az RGD (arginin-glicin-aszpartat) mimetikumok csoportjába tartozik. Az eptifibatid megakadályozza a fibrinogén, a von Willebrand-faktor és más adheziós ligandok glikoprotein (GP) IIb/IIIa receptorokhoz kötődését és ezáltal reverzíbilisen gátolja a thrombocyták aggregatióját.
Az adenozin difoszfáttal (ADP) és más aggregatiót kiváltó agonistákkal végzett ex vivo kísérletek eredményei alapján az eptifibatid dózis- és koncentrációfüggően gátolja a thrombocyták aggregatióját. Az iv. bolusban adott 180 µg/ttkg-os dózis hatása azonnal érvényesül. Az ezt követően 2,0 µg/ttkg/perc dózisú, folyamatos infúzióban adott eptifibatid fiziológiás kalciumszint ellenére a betegek több mint 80%-ában 80%-ot meghaladó mértékben gátolja az ex vivo thrombocyta-aggregatiót.
Az eptifibatid hatása egyszerűen felfüggeszthető; a 2,0 µg/ttkg/perc folyamatos infúzió leállítása után 4 órával már észlelhető a thrombocyta-funkció normalizálódása (>50%-os a fiziológiás kalciumszint esetén ADP-vel indukált ex vivo thrombocyta aggregatio mérésével (D-fenilalanil-L-prolil-L-arginin-klórmetil-keton [PPACK] anticoaguláns alkalmazásával) megállapították, hogy az aggregatio gátlása koncentrációfüggő, az IC50 (50%-os gátlást eredményező koncentráció) kb. 550 ng/ml, az IC80 kb. 1,110 ng/ml.
A PURSUIT vizsgálat eredményei
Az eptifibatid instabil anginában (IA), ill. non-Q myocardialis infarctusban (NQMI) kifejtett hatásainak értékelése a PURSUIT vizsgálat során történt. A kettősvak, randomizált, placebo-kontrollos PURSUIT vizsgálatban 27 ország 726 klinikai központjának 10948 IA-s vagy NQMI-s betege vett részt. Részvételi feltételül szabták, hogy a beválogatást megelőző 24 órás időszakban nyugalomban is jelentkezett (ł10 perces) szívizom-ischaemia, ill. ezen kívül:
o ST-szakasz eltérés (reperfúziós beavatkozást vagy thrombolytikus kezelést nem igénylő, 30 percnél rövidebb ideig fennálló >0,5 mm-es ST-depresszió vagy állandó 0,5 mm-es ST-eleváció, vagy T-hullám inverziója (>1 mm) észlelhető; vagy
o fokozott a CK-MB aktivitása.
A betegeket random válogatással sorolták a placebo-készítménnyel, valamint a 180 µg/ttkg bolusban, majd 2,0 µg/ttkg/perc (180/2,0) vagy 1,3 µg/ttkg/perc infúzióban (180/1,3) adott Integrilinnel kezelt csoportokba.
Az infúziót a hazabocsátásig, a coronaria bypass elvégzéséig, vagy 72 óráig adták (bármelyik is következett be előbb). Ha PCI-ra került sor, a beavatkozás után még 24 óráig folytatták az integrilin infúziót, vagyis ebben az esetben összesen 96 óra volt az infúziós kezelés időtartama.
A PURSUIT "180/1,3" csoportját a vizsgálati protokollban előírt időközi elemzés után megszüntették, ugyanis kiderült, hogy a két aktív szerrel kezelt betegcsoportban nagyjából azonos a vérzés gyakorisága.
A betegeket a vizsgálati központban szokványos klinikai előírásoknak megfelelően kezelték. Ennek megfelelően központonként és országonként különbözött az angiographia, a PCI és a CABG gyakorisága. A PURSUIT résztvevőinek 13%-át kezelték PCI-vel az Integrilin infúzió ideje alatt; e betegek mintegy felének koszorúereibe stenteket helyeztek be, 87%-uk gyógyszeres kezelésben részesült (nem végeztek PCI-t az Integrilin infúzió ideje alatt.
A betegek túlnyomó többsége (naponta egyszer 75-325 mg) acetil-szalicilsavat is kapott.
A kezelőorvos belátása szerint frakcionálatlan heparint is alkalmaztak, rendszerint 5000 E iv. bolusban, majd 1000 E/óra folyamatos infúzióban. A heparin kezeléssel 50-70 másodperc közé igyekeztek beállítani az aktivált parciális thromboplastin időt. A randomizálást követő 72 órán belül 1250 betegen végeztek PCI-t, amelyhez frakcionálatlan heparin intravénás adásával 300-350 másodpercre növelték az aktivált alvadási időt.
A vizsgálat elsődleges végpontja a randomizálást követő 30 napos időszakban bármely okból bekövetkező halálozás vagy újabb myocardialis infarctus gyakorisága volt (ezt a terápiás besorolást nem ismerő Clinical Events Committee értékelte). Szubjektív panaszok híján is újabb infarctust állapítottak meg, ha fokozódott a CK-MB aktivitása vagy új Q-hullám jelent meg az EKG-n.
A 180/2,0 adagolási séma szerint alkalmazott Integrilin a placebo-készítményhez képest szignifikáns mértékben csökkentette a primer végpontként kijelölt események gyakoriságát (3. táblázat); ily módon 1000 beteg kezelésével 15 halálozást vagy ismétlődő infarctust sikerült elkerülni:
3. Táblázat - A halálozás és a CEC által jóváhagyott MI gyakorisága a random besorolással kialakított terápiás csoportokban.
Idő Placebo Integrilin p-érték
30 nap 743/4697 (15,8%) 667/4680 (14,3%) 0,034a
aA placebo-készítménnyel és az Integrilinnel kezelt csoportok közötti különbséget Pearson-féle chi-négyzet próbával értékelték.

A primer vizsgálati végpontokban kimutatott különbség elsősorban a myocardialis infarctus gyakoriságának csökkenéséből származott
Az Integrilin-csoportban már a kezelés kezdeti szakában (az első 72-96 órában) kimutatható volt a primer vizsgálati végpontokként kijelölt események gyakoriságának csökkenése; ez a különbség 6 hónapon keresztül fennmaradt és nem befolyásolta számottevően a mortalitást.
Az Integrilin-kezelés azon betegek számára a legelőnyösebb, akik esetében a heveny anginás panaszok jelentkezését követő 3-4 napos időszakban jelentős a myocardiális infarctus kialakulásának veszélye.
Epidemiológiai vizsgálatok eredményei alapján a következő rizikófaktorok fennállása esetén nagyobb a cardiovascularis szövődmények gyakorisága:
o életkor
o tachycardia vagy hypertonia
o perzisztáló vagy ismétlődő angina pectoris
o kifejezett EKG-elváltozások (különösen az ST-szakasz rendellenességei)
o a myocardialis enzimek és markerek (pl. CK-MB, troponinok, stb.) aktivitásának fokozódása, valamint
o szívelégtelenség.
A vérzési idő megnyúlása
Az intravénás bolusban majd folyamatos infúzióban adott Integrilin hatására legfeljebb ötszörösére nyúlik a vérzési idő. Ez egyszerűen megszüntethető, az infúzió felfüggesztése után hozzávetőleg 6 (2-8) óra alatt normalizálódik a vérzési idő. A monoterápiaként alkalmazott Integrilin nem módosítja kimutatható mértékben a prothrombin időt, vagy az aktivált parciális thromboplastin időt.
5.2 Farmakokinetikai jellemzők
Az eptifibatid farmakokinetikai jellemzői lineárisak és a bolus-dózisok esetében a 90-250 µg/ttkg tartományban, infúziós kezelés esetében a 0,5-3,0 µg/ttkg/perc tartományban dózisfüggőek. Koszorúérbetegekben például a 2,0 µg/ttkg/perc dózisú infúziós kezelés során 1,5-2,2 µg/ml-es steady-state koncentráció alakul ki. Az infúzió előtt 180 µg/ttkg-os bolust adva lerövidíthető a steady-state plazmaszint kialakulásához szükséges idő. A szisztémás keringésben az eptifibatid kb. 25%-a kötődik plazmafehérjékhez. Eliminációs felezési ideje kb. 2,5 óra, plazmaclearance-e 55-80 ml/ttkg/óra, eloszlási térfogata kb. 185-260 ml/ttkg. Egészséges önkéntesekben az egésztest-clearance hozzávetőleg 50%-áért a renális kiválasztás felelős; az ily módon távozó mennyiség 50%-a változatlan formában ürül ki a szervezetből.
Az eptifibatiddal nem végeztek szabályszerű gyógyszerkölcsönhatási vizsgálatokat. Mindazonáltal, egy populációs farmakokinetikai vizsgálat során nem észleltek kölcsönhatásokat az Integrilin és a következő gyógyszerek között: amlodipin, atenolol, atropin, kaptopril, cefazolin, diazepam, digoxin, diltiazem, difenhidramin, enalapril, fentanil, furoszemid, heparin, lidokain, lizinopril, metoprolol, midazolam, morfin, nitrátok, nifedipin, és warfarin.
5.3 Preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei
Az eptifibatiddal elvégzett toxikológiai vizsgálatok során patkányon, nyúlon, és majmon vizsgálták egyszeri és ismételt dózisok hatásait. A reprodukciós vizsgálatokat patkányon és nyúlon végezték. Az eptifibatid esetleges genotoxicitását, szövetirritáló aktivitását, túlérzékenységet kiváltó hatását és antigenitását in vitro és in vivo kísérletekkel értékelték. Nem észleltek a farmakológiai jellemzők alapján várhatóktól eltérő toxikus hatásokat és már a preklinikai vizsgálatok eredményei is jelezték, hogy a klinikai alkalmazás során elsősorban vérzés jelentkezhet mellékhatásként. Az eptifibatid nem bizonyult genotoxikus hatásúnak.
A teratológiai vizsgálatok során az eptifibatidot folyamatos intravénás infúzióban adták vemhes patkányoknak legfeljebb 72 mg/ttkg/nap dózisban, vemhes nyulaknak 36 mg/ttkg/nap dózisban (a napi adag mindkét esetben a klinikai alkalmazás esetén a testfelszínre számított napi dózis mintegy négyszeresének felelt meg). A vizsgálatok során nem észlelték a fogamzóképesség csökkenését, vagy a magzatok károsodását. Mindazonáltal, a reprodukciós működésekre kifejtett hatásait nem tanulmányozták olyan állatfajon, melyben az eptifibatid emberi szervezeten érvényesülőkhöz hasonló farmakológiai hatásokat fejtene ki. Ennek megfelelően az említett vizsgálatok eredményei alapján nem mérhető fel az eptifibatid humán reprodukciós funkciókra kifejtett toxikus hatásainak erőssége (lásd a 4.6 pontban).
Az eptifibatid esetleges rákkeltő hatását nem értékelték hosszútávú vizsgálatokkal.