Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PULMICORT 0,25MG/ML SZUSZPENZIÓ PORLASZTÁSRA 20X2ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Astrazeneca Kft.
Hatástani csoport:
R03BA Glükokortikoidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04725/07
Hatóanyagok:
BudesonidumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Adagolható kortól függően
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Asztma

Adagolás

Individuális.
Ha a napi adag nem haladja meg az 1 mg-ot, akkor azt egy adagban (vagy reggel, vagy este) be lehet lélegezni.

Asztmás állapotromlás esetén az adag emelése és a napi adag több részre történő elosztása szükséges.
1 mg-nál magasabb napi adagok esetén annak napi két részletben (reggel és este) történő belégzése javasolt.

A javasolt kezdő adag:
Csecsemőknek és gyermekeknek (6 hónapos kortól): összesen 0,25-0,5 mg naponta. Ha szükséges (pl. orális szteroid fenntartó terápiában részesülő betegeknél), a napi adag 1 mg-ra emelhető.

Felnőtteknek: 1-2 mg naponta.

A fenntartó adag:
Mind csecsemőknek és gyermekeknek, mind felnőtteknek individuális.
A kívánt klinikai hatás elérése után a fenntartó adagot fokozatosan arra a lehetséges legkisebb adagra kell csökkenteni, amellyel a beteg asztmás állapota még egyensúlyban tartható.

Csecsemők, gyermekek és serdülők (6 hónapos kortól): összesen 0,25-2 mg naponta.

Felnőtteknek: 0,5-4 mg naponta. Nagyon súlyos esetben az adag tovább emelhető.

Adagolási táblázat

Budezonid
adag
(mg)
Pulmicort szuszpenzió porlasztásra
0,25 mg/ml térfogata
(ml)
Pulmicort szuszpenzió porlasztásra
0,50 mg/ml térfogata
(ml)
0,25 mg
1 ml*
-
0,50 mg
2 ml
1 ml*
0,75 mg
3 ml
-
1,00 mg
4 ml
2 ml
1,50 mg
-
3 ml
2,0 mg
-
4 ml

*2 ml térfogatig fel kell hígítani 0,9%-os NaCl-oldattal vagy más kompatibilis porlasztásra szánt oldattal.
Az így előállított oldatkeveréket 30 percen belül fel kell használni.

Az egyadagos tartályok tartalmát felhasználás előtt fel kell rázni!

Nagyobb dózisú szteroid-terápiára szoruló betegeknek a Pulmicort porlasztásra szánt szuszpenzió emelt adagban történő használata ajánlott a kombinált (per os és inhalációs) szteroid-terápiával szemben, mivel az előbbi alkalmazásával kisebb a szisztémás mellékhatások veszélye.

Orális szteroid fenntartó terápiában részesülő betegek esetén
A Pulmicort szuszpenzióval lehetőség van az orális szteroidok helyettesítésére vagy azok adagjának jelentős csökkentésére, az asztma-kontroll fenntartása mellett. Az orális szteroid kezelésről a Pulmicort inhalációs kezelésre történő átállításkor fontos, hogy a betegek asztmája viszonylag stabil állapotban legyen.
Az első 10 napban nagy adag budezonidot kell belélegeztetni a beteggel, a régebb óta alkalmazott orális szteroid mellett.
Ezután az orális szteroid adagot fokozatosan le kell csökkenteni (pl. havonta 2,5 mg prednizolon, vagy azzal ekvivalens hatóanyag mennyiséggel) a lehető legalacsonyabb szintre.
A szisztémás (orális) szteroidok használata gyakran teljes mértékben kiváltható az inhalációs budezonid készítmények alkalmazásával. A szisztémás szteroidok elvonásáról további információ a 4.4 pontban található.

Máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegek kezelésére vonatkozóan nincsenek adatok. Mivel a budezonid elsősorban a májban metabolizálódik, súlyos májcirrózisban szenvedő betegek esetében feltételezhetően a készítmény elhúzódóbb hatásával kell számolni.

Terápiás hatás általában a kezelés megkezdése után kb. 3 napon belül várható. Esetenként hatás már egy adag gyógyszer belégzése után néhány órán belül jelentkezik. A teljes terápiás hatás azonban csak néhány hét alatt alakul ki.

Pseudocroup

Adagolás

Pseudocroup-os csecsemők és gyermekek számára az általánosan alkalmazott adag 2 mg porlasztott budezonid. Ez adható egyszeri adagban, vagy 30 perc különbséggel két 1 mg-os adagban.
Az adagolás 12 óránként ismételhető, legfeljebb 36 óráig vagy a klinikai javulásig.

A beteget figyelmeztetni kell arra, hogy az esetleges száj- és garatgombásodás elkerülése érdekében az előírt adag belégzése után, minden alkalommal, vízzel öblítse ki a száját. Arcmaszk használata esetén minden inhalációs kezelés után az arcot alaposan meg kell mosni az arcbőr irritációjának elkerülése érdekében.

Kompatibilitás egyéb gyógyszerekkel
Lásd 6.2 pont.

Porlasztókészülék, valamint a készítmény felhasználására/kezelésére vonatkozó útmutatások
Lásd 6.6 pont.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A budezonid nem az asztma akut epizódjainak kezelésére szolgál, ilyenkor rövidhatású inhalációs hörgőtágítóra van szükség.

Az inhalációs kortikoszteroid-terápia alatt orális candidiasis jelentkezhet. Ez a fertőzés megfelelő gombaellenes szerrel történő kezelést igényelhet és néhány betegnél a kezelés megszakítását teheti szükségessé (lásd 4.2 pont). A beteget figyelmeztetni kell arra, hogy az esetleges száj- és garatgombásodás elkerülése érdekében az előírt adag belégzése után, minden alkalommal, vízzel öblítse ki a száját. Arcmaszk használata esetén minden inhalációs kezelés után az arcot alaposan meg kell mosni az arcbőr irritációjának elkerülése érdekében.

Szisztémás mellékhatások minden inhalációs kortikoszteroid esetében előfordulhatnak, különösen, ha azokat nagy dózisban hosszú időn át alkalmazzák. E hatások előfordulásának valószínűsége sokkal kisebb inhalációs kezelés esetén, mint per os adott kortikoszteroidok esetében. A lehetséges szisztémás mellékhatások közé tartozik a Cushing-szindróma, cushingoid küllem, mellékvese-szuppresszió, gyermekek és serdülők növekedésbeli visszamaradása, a csontok ásványianyag-sűrűségének csökkenése, a cataracta, a glaucoma, és ritkábban, egy sor pszichológiai vagy magatartásbeli hatás, beleértve a pszichomotoros hiperaktivitást, alvászavart, szorongást, depressziót vagy agressziót (különösen gyermekeknél).
Fontos tehát, hogy az inhalációs kortikoszteroid dózisát titráljuk arra a legalacsonyabb hatásos dózisra, amely jól kontrollálja az asztma tüneteit.

A csökkent májfunkció hatással van a kortikoszteroidok eliminációjára, alacsonyabb eliminációs sebességet és magasabb szisztémás expozíciót okozva. Kellő figyelmet kell fordítani a lehetséges szisztémás mellékhatásokra.

Ketokonazollal, itrakonazollal vagy más erős CYP3A4-gátló tulajdonságú szerekkel történő együttes kezelést kerülni kell. Ha ez nem lehetséges, akkor az egymással feltehetőleg kölcsönhatásba lépő gyógyszerek alkalmazása közötti időtartamot a lehető leghosszabbra kell nyújtani (lásd 4.5 pont).

Különös gondossággal kell eljárni Pulmicort porlasztásra szánt szuszpenzióval történő kezelés során a szisztémás szteroid-terápiáról átállított betegek esetében, mivel az adrenális funkció zavarának kockázata jelentős ideig fennállhat. Nagydózisú sürgősségi kortikoszteroid-terápiát igénylő, vagy hosszú távon maximális dózisú inhalációs szteroid-terápiában részesülő betegek szintén a rizikócsoportba tartoznak. Ezeknél a betegeknél a stressz-helyzetek az adrenális elégtelenség jeleit, tüneteit idézhetik elő. Kiegészítő szisztémás kortikoszteroid-kezelés bevezetése megfontolandó stresszes helyzetekben vagy műtétek alkalmával.
Az orális szteroid-terápiáról inhalációs budezonid-terápiára való átálláskor a betegeknél egyes korábbi tünetek, mint pl. izom- és ízületi fájdalmak újból jelentkezhetnek. Ilyenkor szükségessé válhat az orális szteroid adagjának átmeneti emelése (visszaállítása). Ha (egyedülálló esetekben) fáradékonyság, fejfájás, hányinger és hányás, vagy hasonló tünetek jelentkeznek, általában feltételezhető, hogy elégtelen szteroid-hatásról van szó.

A szisztémás szteroid-terápiáról inhalációs Pulmicort-terápiára átállított betegeknél néha megjelennek a korábban a szisztémás kezelés által korábban kontrollált allergiák, mint pl. a rhinitis és az ekcéma. Az allergiás tüneteket antihisztaminnal és/vagy lokális készítményekkel kezelni kell.

Aktív vagy lappangó tüdőtuberkulózisban, gombás vagy vírus által okozott légúti fertőzések fennállása esetén fokozott óvatosság mellett adható.

Mint más inhalációs kezelés esetén is, paradox bronchospasmus léphet fel az alkalmazás után azonnal fellépő zihálással és nehézlégzéssel. Ha ez bekövetkezik, az inhalációs budezonid-kezelést azonnal fel kell függeszteni, a beteg állapotát meg kell vizsgálni és szükség esetén alternatív terápiát kell kezdeni.

A betegeket figyelmeztetni kell, hogy keressék fel kezelőorvosukat, ha a kezelés hatása általánosságban csökken, mert súlyos asztmás roham esetén az ismételt inhalációk nem késleltethetik más fontos terápia bevezetését. Hirtelen állapotromláskor rövid idejű orális szteroid-kúrával kell kiegészíteni a kezelést.

Látászavar: A kortikoszteroidok szisztémás és helyi alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a szürkehályog, a glaukóma vagy olyan ritka betegségek, mint a centrális serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket a szisztémás és helyi kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.

Gyermekek és serdülők
A növekedésre gyakorolt hatás
A hosszantartó inhalációs kortikoszteroid-kezelésben részesülő gyermekek testmagasságát ajánlott rendszeresen ellenőrizni. Ha a növekedés lelassulna, a terápiát újra kell értékelni az inhalációs kortikoszteroid adagjának csökkentése érdekében. Gondosan mérlegelni kell a kortikoszteroid-kezelés várható előnyét és a növekedés lassulásának lehetséges kockázatát. Megfontolandó továbbá a beteg beutalása gyermek-tüdőgyógyász szakorvoshoz.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítmény nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A budezonid akut túladagolása várhatóan nem vet fel klinikai problémát, még kifejezetten nagy dózisok esetében sem. Nagy adagban való tartós használata esetén szisztémás glükokortikoid-hatások - mint mellékvesekéreg-túlműködés és a mellékvese működés gátlása - jelentkezhetnek.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Más, az asztma kezelésében használt gyógyszerek egyidejű alkalmazásakor releváns kölcsönhatást nem figyeltek meg.

A budezonid metabolizmusa elsődlegesen a CYP 3A4 közreműködésével történik. Ezért ennek az enzimnek az inhibitorai, pl. a ketokonazol és az itrakonazol, többszörösére emelhetik a budezonid szisztémás expozícióját, lásd 4.4 pont. Mivel az adagolási javaslat összeállításához nincsenek adatok, a fenti gyógyszerek együttadását kerülni kell. Ha ez nem lehetséges, akkor a ketokonazol és a budezonid alkalmazása közötti időt a lehető leghosszabbra kell nyújtani, továbbá a budezonid adagjának csökkentése is megfontolandó.
Ezen interakcióval kapcsolatos korlátozott mennyiségű adat a nagydózisú inhalált budezonid vonatkozásában azt mutatja, hogy jelentős plazmaszint-emelkedés fordulhat elő (átlagosan négyszeres), ha napi egyszeri 200 mg itrakonazolt inhalált budezoniddal (1000 mikrogramm egyszeri adag) együttesen alkalmaznak.

Nőknél ösztrogénnel és szteroid fogamzásgátlókkal való együttadásakor a kortikoszteroidok megemelkedett plazmaszintjéről, illetve fokozott hatásáról számoltak be, azonban ilyen hatást nem figyeltek meg a budezonid és az alacsony dózisú kombinált orális fogamzásgátlók egyidejű bevétele során.

Mivel a mellékvese-funkció csökkenhet, a hipofízis-elégtelenség kimutatására szolgáló ACTH-stimulációs teszt hamis eredményt adhat (alacsony értékek).

Javasolt adagban a cimetidin enyhe és klinikailag jelentéktelen hatást gyakorol a per os bejuttatott budezonid farmakokinetikájára.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitás egyéb gyógyszerekkel
A Pulmicort porlasztásra szánt szuszpenzió keverhető 0,9%-os NaCl-oldattal, valamint terbutalin, szalbutamol, fenoterol, acetilcisztein, nátrium-kromoglikát vagy ipratropium-bromid inhalációs oldatával.
Az így előállított oldatkeveréket 30 percen belül fel kell használni.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Klinikai vizsgálati, irodalmi és poszt-marketing adatok alapján az alábbi táblázatban összefoglalt mellékhatások fordulhatnak elő a készítmény alkalmazása során. A mellékhatások szervrendszerek és gyakoriság szerint kerültek csoportosításra. A gyakorisági kategóriák a következők: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000).

1. táblázat Mellékhatások szervrendszerek és gyakoriság szerint

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Gyakori
Candida-fertőzés a száj- és garatüregben
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka
Azonnali és késői túlérzékenységi reakciók, beleértve a bőrkiütést, contact dermatitist, urticariát, angiooedemát és anaphylaxiás reakciót is
Endokrin betegségek és tünetek
Ritka
A szisztémás kortikoszteroid hatások jelei és tünetei, beleértve a mellékvese-szuppressziót és a növekedésbeli elmaradást is
Pszichiátriai kórképek
Nem gyakori
Depresszió
Szorongás
Ritka
Nyugtalanság
Idegesség
Magatartás-változások (túlnyomóan gyermekkorban)
Nem ismert
Alvászavar
Pszichomotoros hiperaktivitás
Agresszió
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
Tremor
Szembetegségek és szemészeti tünetek


Nem gyakori
Cataracta
Homályos látás (lásd még 4.4 pont)
Nem ismert
Glaucoma
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori
Köhögés
Torokirritáció
Rekedtség
Ritka
Bronchospasmus
Rekedtség
Dysphonia
Rekedtség*
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka
Hámsérülések/bevérzések ("bruising")
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem gyakori
Izomgörcs
*Gyermekeknél a rekedtség a "ritka"gyakorisági kategóriába tartozik.

Az inhalációs szteroidok alkalmazásakor a betegeknek minden belégzés után ki kell öblíteni a szájukat vízzel, a szájüreg és a torok Candida-fertőzésének kockázata miatt.

Izolált esetekben szisztémás kortikoszteroid-hatásra utaló jelek és tünetek megjelenhetnek, beleértve az adrenális funkció csökkenését vagy növekedésbeli elmaradást is.

Esetenként a szisztémás glükokortikoid mellékhatások jelei és tünetei jelentkezhetnek inhalált glükokortikoidok alkalmazásakor, mely valószínűleg függ az alkalmazott dózistól, az expozíció idejétől, a kezeléssel egyidejű vagy kezelést megelőző kortikoszteriod használattól, és az egyéni érzékenységtől.

Arcmaszk használatakor néhány esetben az arcbőr irritációja lépett fel. Ennek megelőzésére az arcmaszk használata után arcot kell mosni.

Az inhalációs készítmények ritkán paradox bronchospasmust okozhatnak, amelynek mechanizmusa nem ismert.

13119 inhalációs budesonid kezelésben részesülő beteg és 7278 placebo-t alkalmazó beteg klinikai vizsgálati adatait összesítették. A szorongás gyakorisága 0,52% volt az inhalációs budesonid és 0,63% a placebo csoportban, míg a depresszió 0,67%-nak adódott az inhalációs budesonid csoportban és 1,15%-nak a placebo csoportban.

Gyermekek és serdülők
A gyermekek növekedésbeli elmaradásának kockázata miatt a növekedést monitorozni kell a 4.4 pontban leírtak szerint.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Obstruktív légúti betegségekre ható egyéb szerek, inhaláló szerek; Glükokortikoidok. ATC kód: R03B A02

A budezonid erős helyi gyulladásgátló hatással rendelkező glükokortikoszteroid.
A glükokortikoszteroidok asztmában kifejtett hatásának pontos mechanizmusa nem teljesen ismert. Valószínűleg fontos szerepet játszanak benne a gyulladásellenes hatások, mint például a gyulladás kialakulásában szerepet játszó mediátor-anyagok felszabadulásának, valamint a citokinek közvetítette immunválasznak a gátlása. A budezonid glükokortikoid-receptor iránti affinitása alapján mért belső potenciálja mintegy tizenötszöröse a prednizolonnak.

Klinikai hatásosság - asztma
A Pulmicort szuszpenzió hatásosságát nagyszámú vizsgálatban értékelték, és kimutatták, hogy a perzisztáló asztma profilaktikus kezelésében napi egyszeri vagy kétszeri alkalmazás mellett hatásos mind felnőttek, mind gyermekek számára. Néhány példa erre az alábbiakban látható.

Placebo-kontrollos klinikai vizsgálatban történő összehasonlítás során az inhalációs budezonid statisztikailag szignifikánsan hatásosabbnak bizonyult asztmában, mint a per os adott budezonid (azonos plazmakoncentráció mellett). A szokásos dózisban adagolt inhalációs budezonid terápiás hatása nagyrészt tehát a budezonid légutakra kifejtett direkt hatásával magyarázható.

A budezonid gyulladáscsökkentő hatású, amely mind az azonnali, mind a késői típusú allergiás reakció esetén a bronchialis görcskészség csökkentésében nyilvánul meg. Csökkenti a légutak hisztaminnal és metakolinnal kiváltható fokozott reaktivitását bronchialis hyperreaktivitásban.

A vizsgálatok tanúsága szerint minél korábban kezdik el a budezonid-terápiát alkalmazni az asztmás állapot kialakulását követően, annál nagyobb javulásra lehet számítani a tüdőfunkció tekintetében.

Az inhalációs budezonid napi egyszeri vagy kétszeri alkalmazásban, mind felnőtteknél, mind gyermekeknél hatásosnak bizonyult az asztmás exacerbatiók megelőzésében.

Az inhalációs budezonid hatékonyan alkalmazható fizikai terheléssel kiváltott asztma megelőzésére is.


Klinikai hatásosság - pseudocroup
Számos vizsgálatban hasonlították össze pseudocroup-os gyermekeknél a Pulmicort szuszpenziót placebóval.
A Pulmicort szuszpenzió pseudocroup-os gyermekek kezelésében történő alkalmazását értékelő reprezentatív vizsgálatokból néhány az alábbiakban olvasható.

Hatásosság enyhe és közepesen súlyos pseudocroupos gyermekeknél
Egy randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálatot végeztek 87 (7 hónapos-9 éves korú), pseudocroup diagnózissal kórházba felvett gyermek bevonásával annak meghatározására, hogy a Pulmicort szuszpenzió javítja-e a croup tüneti pontszámot és lerövidíti-e a kórházi kezelés időtartamát. A kezdőadag (2 mg) Pulmicort szuszpenzió vagy placebo alkalmazását 1 mg Pulmicort szuszpenzió vagy placebo követte 12 óránként. A Pulmicort szuszpenzió statisztikailag szignifikáns mértékben javította a croup tüneti pontszámot 12 és 24 óra múlva, valamit 2 óra múlva azoknál a betegeknél, akiknek a kezdeti tüneti pontszáma 3 fölött volt. A kórházi tartózkodás ideje is 33%-kal csökkent.

Hatásosság közepesen súlyos és súlyos pseudocroupos gyermekeknél
Egy randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálatban hasonlították össze a Pulmicort szuszpenzió hatásosságát a placebóval, 83 (6 hónapos-8 éves korú), pseudocroup diagnózissal kórházba felvett gyermek kezelésében. A betegek vagy 2 mg Pulmicort szuszpenziót vagy placebót kaptak 12 óránként, legfeljebb 36 órán keresztül, vagy amíg el nem bocsátották őket a kórházból. Az össz tüneti pontszámot értékelték 0, 2, 6, 12, 24, 36 és 48 órával a kezdőadag után. 2 óra elteltével mind a Pulmicort szuszpenzió-, mind a placebo-csoportban hasonló javulás mutatkozott a tüneti pontszámban, a két csoport között nem volt statisztikailag szignifikáns különbség. 6 óra múlva a Pulmicort szuszpenzió-csoportban statisztikailag szignifikáns mértékben javult a croup tüneti pontszám a placebo-csoporthoz képest, és ez a javulás hasonlóan nyilvánvaló volt 12 és 24 óra múlva is.

A plazma kortizol szintjére gyakorolt hatás
A készítmény dózisfüggő módon befolyásolta a plazma- és a vizelet kortizol szintjét egészséges önkénteseken végzett vizsgálatban. A javasolt adagban alkalmazott budezonid klinikailag kevésbé jelentős változást okoz az adrenalis funkciókban, mint 10 mg prednizolon, ACTH-teszttel vizsgálva.

Gyermekek és serdülők
Az asztma, csakúgy, mint az inhalációs kortikoid-kezelés késleltetheti a növekedést.
A kortikoszteroid-kezelés első évében átmenetileg csökkenhet a növekedés sebessége (kb. 1 cm-es elmaradást okozva).
A gyermekek és tinédzserek körében végzett hosszan tartó vizsgálatok eredményei azonban azt mutatták, hogy a betegek a budezonid-kezelés mellett is elérték végül a várható felnőtt testmagasságot.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Felnőtteknél a kompresszoros (jet) típusú porlasztókészülékkel porlasztott budezonid szisztémás biohasznosulása kb. 15%-a a kimért adagnak és 40-70%-a a beteg által belélegzett adagnak. Ennek csekély része a lenyelt gyógyszermennyiségből származik.
A budezonid a belégzés után gyorsan felszívódik és kb. 30 perc múlva éri el a plazma-csúcskoncentrációját, mely kb 4 nmol/l, egyszeri 2 mg-os dózis után.

Eloszlás
Az eloszlási térfogat kb. 3 liter/kg.
A plazmafehérjékhez való kötődés mértéke kb. 90%.

Biotranszformáció
A budezonid - májban történő - extenzív, kb. 90%-os biotranszformációja (ún. first-pass effektus) során alacsony glükokortikoid aktivitású metabolitok képződnek. A főbb metabolitok (6-?-hidroxibudezonid, ill. 16-?-hidroxiprednizolon) glükokortikoid aktivitása nem éri el a budezonid aktivitásának 1%-át sem.
A budezonid metabolizációja főleg (a citokróm P450 alcsaládját alkotó) CYP 3A4 enzim által katalizált folyamatok révén történik.

Elimináció
A metabolitok változatlanul vagy konjugált formában választódnak ki a vizelettel. Változatlan formában a budezonid a vizeletben elhanyagolható mennyiségben volt kimutatható. A budezonid szisztémás clearance értéke magas (1,2 liter/perc), a plazmából való eliminációs felezési ideje intravénás adás után pedig átlagosan 2-3 óra.

Linearitás
A terápia szempontjából releváns dózisok esetében a budezonid kinetikája arányos a dózissal.

Vesekárosodásban szenvedő betegeknél a budezonid farmakokinetikája nem ismert.

Májbetegségben szenvedő betegek megnövekedett budezonid hatásnak lehetnek kitéve.

Gyermekek és serdülők
A budezonid szisztémás clearance-értéke 4-6 éves korú asztmás gyermekeknél kb. 0,5 liter/perc volt. Testtömeg-kilógrammra kivetítve ez azt jelenti, hogy a gyermekeknél mintegy 50%-kal nagyobb a clearance értéke, mint a felnőtteknél. A belélegzett budezonid plazma felezési ideje asztmás gyermekeknél átlagosan 2,3 óra. Ez nagyjából megegyezik az egészséges felnőtteknél megfigyelt értékkel.

4-6 éves korú asztmás gyermekek kezelése során, a kompresszoros (jet) típusú porlasztókészülékkel (Pari LC Jet Plus Pari Master kompresszorral) porlasztott budezonid szisztémás biohasznosulása kb. 6%-a volt a kimért adagnak és kb. 26%-a a beteg által belélegzett adagnak. A szisztémás biohasznosulás gyermekeknél kb. fele az egészséges felnőtteknél tapasztaltnak. A maximális plazmakoncentráció a belégzést követően kb. 20 perccel alakul ki, kb. 2,4 nmol/l, 1 mg dózis alkalmazása után, 4-6 éves korú asztmás gyermekeknél.
A szisztémás hatással kapcsolatos értékek (Cmax és AUC) a felnőttekéhez hasonlóan alakultak a 4-6 éves gyermekekben, egyszeri 1 mg budezonid dózist azonos belégzőeszközből/porlasztóból adagolva.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az akut, szubakut és krónikus toxicitási vizsgálatok eredményei szerint - mely vizsgálatokat állatokon végeztek, a humán dózist jelentősen meghaladó adagok alkalmazása mellett - a budezonid szisztémás hatásai, mint pl. a testsúlygyarapodás, valamint a limfoid szövetek és a mellékvesekéreg sorvadása kevésbé súlyosak vagy hasonlóak, mint ahogyan azt más glükokortikoszteroidok alkalmazását követően megfigyelték.
A célzott vizsgálatokban (6 különböző tesztben) a budezonid nem mutatott mutagén vagy clastogen hatást.
A karcinogén hatás értékelését célzó egyik vizsgálat során, hím patkányokon agyi gliomák fokozott előfordulási gyakoriságát észlelték. Ezt a megfigyelést nem sikerült igazolni a megismételt vizsgálatban, ahol a gliomák előfordulási gyakorisága nem különbözött az aktív kezelést kapó (budezonid, prednizolon, triamcinolon-acetonid) és a kontroll csoportokban.
A karcinogén hatás értékelését célzó eredeti vizsgálatban hím patkányokon észlelt májelváltozások (primer májsejt-daganatok) a megismételt vizsgálat során ismét mutatkoztak mind a budezoniddal, mind pedig az összehasonlításként használt glükokortikoszteroiddal kezelt csoportokban. E hatások legvalószínűbben receptor-hatással függnek össze, ennél fogva a hatóanyag-csoportra jellemző hatást képviselnek.
A rendelkezésre álló klinikai tapasztalatok szerint semmilyen jel nem mutat arra, hogy a budezonid, illetve a glükokortikoszteroidok emberben agyi gliomákat vagy primer májsejt-daganatokat okoznának.

Állatokkal végzett reprodukciós vizsgálatokban a kortikoszteroidok, mint például a budezonid malformációkat indukáltak (szájpadhasadék, csontrendszert érintő malformációk). Humán vonatkozásban a terápiás dózisok alkalmazása esetén kialakulásuk nem valószínű.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Pulmicort 0,25 mg/ml szuszpenzió porlasztásra
Pulmicort 0,5 mg/ml szuszpenzió porlasztásra
2 ml szuszpenzió egyadagos LDPE tartályban. 5 db egyadagos műanyag tartály laminált alumínium fóliában, 1 dobozban 4 alumíniumfólia tasak. (Minden dobozban 20×2 ml szuszpenzió).

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A még fel nem használt tartályokat a fénytől való védelem érdekében mindig az alumíniumfólia tasakban kell tárolni.

A felbontatlan készítményt a csomagoláson feltüntetett lejárati időn belül szabad felhasználni.
A felbontott fóliatasakban lévő egyadagos tartályok tartalmát 3 hónapon belül szabad felhasználni, ezért mindig jegyezze fel a fólián kijelölt helyre annak felbontásának időpontját!

A felbontott egyadagos tartályt (2 ml szuszpenzió) 12 órán belül szabad felhasználni.

A műanyag tartályok tartalmát felhasználás előtt fel kell rázni!

A készítmény műanyag tartályán egy vonal jelzi az 1 ml-nyi folyadékot, így egy tartály folyadéktartalmát 12 órán belül két részletre osztva (1 ml-1 ml) fel lehet használni.

A Pulmicort porlasztásra szánt szuszpenziót szájrésszel vagy arcmaszkkal ellátott kompresszoros porlasztókészülékkel kell inhalálni.

Figyelem! Ultrahangos porlasztókészülékek nem használhatók a Pulmicort szuszpenzió porlasztásához!

Maximális budezonid-kibocsátás biztosításához 5-8 liter/perc kompresszor-áramlási sebesség és 2-4 ml betöltött térfogat szükséges.
A porlasztókészüléket úgy kell beállítani, hogy a porlasztott folyadékcseppek nagysága 3-5 mikrométer közé essen.

A porlasztókészülékkel bejuttatott budezonid szuszpenzió mennyisége a kimért adag 11-22%-a és számos faktortól függ, úgy, mint:
* a porlasztás ideje
* a betöltött térfogat
* a porlasztókészülék technikai jellemzői
* a beteg nyugalmi légzésvolumene
* arcmaszk vagy szájrész használata.

Csecsemőknél és kisgyermekeknél szorosan záró arcmaszk használatával lehet maximálni a budezonid bevitt adagját.

A porlasztókészüléket minden használat után ki kell tisztítani a készülék saját használati utasítása alapján. Az arcmaszkot meleg vízzel ki kell mosni, alaposan ki kell öblíteni, és hagyni kell a levegőn megszáradni.
Lásd még Melléklet/Használati utasítás

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V)



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

AstraZeneca Kft.
1117 Budapest, Alíz utca 4.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-4725/07 Pulmicort 0,25 mg/ml szuszpenzió porlasztásra
OGYI-T-4725/08 Pulmicort 0,5 mg/ml szuszpenzió porlasztásra


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1999. augusztus 31.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. június 21.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. január 5.


Melléklet / HASZNÁLATI UTASÍTÁS / Pulmicort szuszpenzió porlasztásra

Porlasztókészülék
A készítmény porlasztásához csak a szakorvos által előírt, orvostechnikai szempontból minősített és engedélyezett, megfelelő részecskeméretet biztosító kompresszoros (jet) típusú porlasztóeszközt szabad alkalmazni.
Az eszköz használatára vonatkozó orvosi útmutatást (oktatást) és az eszköz gyártójának használati utasítását pontosan be kell tartani.

Ultrahangos porlasztókészülékek nem használhatók a budezonid inhalálásához!


Olvassa el figyelmesen a gyógyszerre vonatkozó leírást, majd alkalmazása során kövesse az alábbi sorrendet:

1. Rázza fel az egyadagos tartályt körkörös mozdulattal!
2. Tartsa függőlegesen - az ábra szerint - a tartályt és nyissa fel a szárny elforgatásával!
3. Helyezze a gyógyszeres tartály nyitott végét a porlasztókészülék tartályához, és lassan nyomja bele annak tartalmát!


A tartályon vonal jelzi a benne lévő folyadék felét, azaz az 1 ml-nek megfelelő mennyiséget.
Ha csak 1 ml-t használ fel, a tartály tartalmát addig ürítse ki, amíg a folyadék felszíne eléri a jelzővonalat.

A nyitott tartályt fénytől védve kell tárolni, és a benne lévő gyógyszertartalmat 12 órán belül fel kell használni.
Mielőtt a maradék folyadékot felhasználná, körkörös mozdulattal rázza fel ismét a tartály tartalmát!

Megjegyzés:
1. Minden adag alkalmazása után öblítse ki a száját.
2. Arcmaszk használatakor győződjön meg arról, hogy a maszk szorosan illeszkedjen a gyógyszer belélegzése során. A kezelés után mossa meg az arcát!
3. Az inhalálás befejezése után mosson kezet.

Tisztítás:
A porlasztókészüléket minden egyes használat után meg kell tisztítani.
Mindig kövesse a porlasztókészülék gyártója által megadott utasításokat!
Amennyiben a kezelőorvos arcmaszkot is rendelt a gyógyszer inhalálásához, úgy azt is tisztán kell tartani. Minden használat után mossa ki meleg vízben, és alapos öblítés után hagyja a levegőn megszáradni!





2


OGYÉI/59883/2023
OGYÉI/59884/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A budesonid terhesség alatt történő inhalációs alkalmazásából kifolyólag nem volt kimutatható a mellékhatások emelkedett kockázata a magzatra és az újszülöttre nézve sem a prospektív epidemiológiai vizsgálatok eredményeiből, sem a világszerte történő forgalmazása révén nyert adatokból. Mind a magzat, mind pedig az édesanya számára fontos a terhesség alatt a megfelelő asztma-kezelés fenntartása. Mint minden más terhesség alatt alkalmazott gyógyszer esetében, a budesonid alkalmazásakor is mérlegelni kell az anya számára várható előnyöket a magzatot érintő kockázatokkal szemben.

Szoptatás
A budezonid kiválasztódik az anyatejbe. Terápiás adagban alkalmazva azonban nem feltételezhető, hogy bármilyen hatást gyakorolna a szoptatott csecsemőre. A budezonid alkalmazható szoptatás ideje alatt.

Asztmás szoptató anyák (napi kétszer 200 vagy 400 mikrogramm) inhalációs budezoniddal történő fenntartó kezelése elhanyagolható szisztémás hatást eredményez a szoptatott csecsemőnél.

Egy farmakokinetikai vizsgálatban a becsült napi csecsemő adag 0,3%-a volt a napi anyai adagnak mindkét dózisszinten, és a csecsemőben az átlagos plazmakoncentrációt az anyánál megfigyelt plazmakoncentráció-érték 1/600 részének becsülték, teljes orális biohasznosulást feltételezve a csecsemőnél. A csecsemők plazmamintáinak budezonid koncentrációi minden esetben alacsonyabbak voltak, mint a meghatározási határ.

Az inhalációs budezonid adatokra és arra a tényre alapozva, hogy a budezonid a terápiás dózistartományokban lineáris farmakokinetikai tulajdonságokat mutat nasalis, inhalációs, orális és rectalis alkalmazás után, a budezonid terápiás dózisai mellett a szoptatott csecsemőnél várhatóan alacsony lesz az expozíció.