Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

HUMULIN R 100NE/ML OLDATOS INJEKCIÓ PATRONBAN 5X3ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Eli Lilly Nederland B. V.
Hatástani csoport:
A10AB Gyors hatású inzulinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-05933/02
Hatóanyagok:
InsulinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
7869 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Csecsemő- és gyermekbetegségek
Csecsemő-gyermekgyógyászat
Endokrinológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy7869,000,00
Eü kiemelt7569,00300,00
Üzemi baleset7869,000,00
Általános4328,00 (55%)3541,00
Közgyógy eü.kiemelt7869,000,00
Teljes0,007869,00
Egyedi engedélyes0,007869,00
Tárolás:
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Hőtől védve
+2 és +8 °c között
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A gyógyszeradagot az orvos határozza meg a beteg inzulinszükséglete alapján.

Gyermekek és serdülők

Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja
A patronos Humulin R kizárólag subcutan injekció formájában, többször használatos injekciós toll segítségével történő beadásra alkalmas. Amennyiben fecskendőben vagy intravénás injekcióban kell alkalmazni, injekciós üveg használata szükséges.

A subcutan adagolás a felkar, a comb, a far vagy a has területén történjen. A lipodystrophia és a cutan amyloidosis (lásd 4.4 és 4.8 pont) kockázatának csökkentése érdekében az injekció beadási helyeket úgy kell váltogatni, hogy ugyanaz a hely kb. havonta egy alkalomnál gyakrabban ne kerüljön sorra.

Bármely Humulin inzulinkészítmény beadásánál gondosan el kell kerülni az érpályába való juttatást. Bármelyik inzulin injekció beadása után annak helyét nem szabad masszírozni. A betegeknek meg kell tanítani a helyes injekciózási technikát.

Minden dobozban betegtájékoztató található az inzulin beadási módjáról szóló útmutatóval.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A beteg átállítására egy másik típusú inzulinra, vagy más gyártó inzulinkészítményére csak szigorú orvosi felügyelet mellett kerülhet sor. A hatóanyag mennyiségében, a gyártmányában, típusában (oldható, NPH, kevert), fajtájában (állati, humán, humán inzulinanalóg) és/vagy előállítási módjában (rekombináns DNS, illetve állati eredetű inzulin) történő változás a dózis megváltoztatását teheti szükségessé.

Néhány humán inzulinra átállított betegnél előfordulhat, hogy változtatni kell azon az adagon, amit az állati eredetű inzulin esetében alkalmazott. Ha szükséges az adagolás módosítása, ez történhet az első adag során vagy az első néhány hét, ill. hónap alatt.

Állati eredetű inzulinról humán inzulinra átállított betegek között előfordulhat, hogy a hypoglykaemia korai figyelmeztető jelei kevésbé határozottak, illetve eltérnek attól, amit az előzetesen használt inzulinfajta esetén észleltek. Fel kell hívni azon betegek figyelmét, akiknek szénhidrát anyagcseréje jelentős mértékben javult (pl. intenzív inzulinterápia következtében), hogy a fenyegető hypoglykaemia jelei részben vagy egészen megszűnhetnek. A hypoglykaemia korai figyelmeztető jeleit megváltoztathatja, vagy kevésbé kifejezetté teheti a régóta fennálló diabetes, a diabeteses neuropathia, illetve egyes gyógyszerek, mint a béta-blokkolók alkalmazása. A kezeletlen hypoglykaemiás vagy hyperglykaemiás reakció eszméletvesztést, kómát vagy halált okozhat.

Nem megfelelő adagolás alkalmazása vagy a kezelés kihagyása, különösen inzulin-dependens cukorbetegeknél, hyperglykaemiához és diabeteses ketoacidosishoz vezethet; ezek az állapotok potenciálisan halálhoz vezethetnek.

A humán inzulinkezelés antitestek képződéséhez vezethet, azonban az antitestek titere alacsonyabb, mint a tisztított állati eredetű inzulin esetében.

Az inzulinigény jelentősen változhat mellékvese-, hypophysis- vagy pajzsmirigy betegség esetén, ill. vese- vagy májkárosodás esetén.

Az inzulinszükséglet megnövekedhet betegség vagy emocionális zavarok esetén.

Az adagolás módosítása válhat szükségessé akkor is, ha a beteg fokozott mértékben végez testmozgást, illetve változtat megszokott étrendjén.

A betegeket fel kell szólítani, hogy folyamatosan váltogassák az injekció beadási helyét a lipodystrophia és a cutan amyloidosis kockázatának csökkentése érdekében. Ha ilyen reakciókat mutató helyekre adják be az inzulin-injekciókat, fennáll az inzulin késleltetett felszívódásának kockázata, ami ronthatja a glykaemiás kontrollt. Beszámoltak arról, hogy hypoglykaemiához vezetett, amikor a beteg hirtelen olyan injekciózási helyre váltott, amely nem volt érintett ilyen elváltozás által. Az injekciózási hely váltása után a vércukorszint monitorozása javasolt, és mérlegelhető az antidiabetikus gyógyszerek dózisának módosítása is.

Humán inzulin együttes alkalmazása pioglitazonnal
Pioglitazon és inzulin kombinált alkalmazása esetén egyes esetekben szívelégtelenség kialakulását jelezték, különösen olyan betegeknél, akiknél fennálltak a szívelégtelenség kialakulásának kockázati tényezői. Ezt a pioglitazonnal és humán inzulinnal végzett kombinált kezelés mérlegelésekor figyelembe kell venni. Amennyiben ezt a kombinációt alkalmazzák, a betegeknél figyelni kell a szívelégtelenség okozta panaszokat és tüneteket, a testtömeg-növekedést és az oedemát. A cardialis tünetek bármilyen romlása esetén a pioglitazon-kezelést fel kell függeszteni.

Használati és kezelési útmutató
Egy esetleges betegség-transzmisszió megelőzése érdekében minden patront kizárólag egy beteg használhat, még akkor is, ha kicserélték a tűt az adagolóeszközön.

Injekciós tollak használata Humulin R patronokkal
A patronok kizárólag többször használatos Lilly inzulin injekciós tollal használhatóak, és nem szabad azokat semmilyen más, többször használatos injekciós tollal használni, mivel más injekciós tollaknál nem állapították meg az adagolás pontosságát.

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

Segédanyagok
A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A hypoglykaemia eredményeként romolhat a beteg koncentráló- és reakcióképessége. Ez kockázatot jelenthet olyan helyzetekben, amikor ezek a képességek különösen fontosak (pl. gépjárművezetés vagy gépkezelés).

A betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy legyenek fokozottan elővigyázatosak a gépjárművezetés közben fellépő hypoglykaemia elkerülése érdekében. Ez különösen fontos azoknál, akiknél a hypoglykaemia figyelmeztető jeleinek felismerése csökkent vagy hiányzik, illetve akiknél gyakran fordulnak elő hypoglykaemiás epizódok. Ilyen körülmények között mérlegelni kell, hogy tanácsos-e a gépjárművezetés.


4.9 Túladagolás

Az inzulinok esetében a túladagolás fogalma specifikusan nem határozható meg, mivel a szérum glükózkoncentrációja az inzulinszint, az elérhető glükóz mennyisége és az egyéb anyagcsere folyamatok összetett egymásra hatásának az eredménye. Hypoglykaemia a tápanyagbevitelhez és az energiafelhasználáshoz viszonyítottan feleslegben levő inzulin hatására alakulhat ki.

A hypoglykaemia kialakulását apathia, zavartság, palpitáció, fejfájás, verejtékezés és hányás kísérheti.

Az enyhe hypoglykaemiás rosszullétek orális glükóz vagy más cukortartalmú termék adagolásával kezelhetők.

A közepesen súlyos hypoglykaemia intramuscularisan vagy subcutan adott glukagonnal kezelhető. Amikor a beteg állapota már kellő mértékben javult, a kezelést per os adott szénhidráttal kell folytatni. A glukagonra nem reagáló betegeknek intravénásan glükóz oldatot kell adni.

Amennyiben a beteg kómás állapotban van, a glukagont intramuscularisan vagy subcutan kell alkalmazni. Amennyiben nem áll rendelkezésre glukagon, vagy ha a beteg glukagonra nem reagál, akkor intravénás glükóz oldattal kell kezelni. Ahogy a beteg visszanyeri eszméletét, szájon át kell szénhidrátot fogyasztania.

Az állapot látszólagos rendeződése után ismét jelentkezhet a hypoglykaemia, ezért szükséges lehet hosszan tartó szénhidrátbevitel és a beteg megfigyelése.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Néhány gyógyszerről ismert, hogy befolyásolja a szénhidrát anyagcserét, ezért az orvosnak humán inzulin mellett egyéb gyógyszerek alkalmazása esetén ezt egyeztetnie kell (lásd 4.4 pont). Az orvosnak figyelembe kell vennie a lehetséges interakciókat, és meg kell kérdeznie a beteget a humán inzulin mellett szedett egyéb gyógyszereiről.

Az inzulinszükségletet a vércukorszintet emelő gyógyszerek, mint pl. a glükokortikoidok, a pajzsmirigy hormonok, a növekedési hormon, a danazol, a béta2-szimpatomimetikumok (pl. ritodrin, szalbutamol, terbutalin), a tiazidok fokozhatják.

Az inzulinszükségletet a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek, mint pl. orális antidiabetikumok, szalicilátok (pl. acetilszalicilsav), bizonyos antidepresszánsok (monoamin-oxidáz-gátlók), bizonyos angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) gátlók (kaptopril, enalapril), angiotenzin-II-receptor blokkolók, nem-szelektív béta-receptor blokkolók és az alkohol csökkentheti.

Szomatosztatin analógok (oktreotid, lanreotid) csökkenthetik vagy növelhetik az inzulinszükségletet.


6.2 Inkompatibilitások

A Humulin készítményeket nem szabad más gyártók inzulinkészítményeivel vagy állati eredetű inzulinkészítményekkel keverni.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Diabeteses betegnél az inzulinkezelés leggyakoribb nemkívánatos hatása a hypoglykaemia. A súlyos hypoglykaemia eszméletvesztést, szélsőséges esetekben halált okozhat. A hypoglykaemia specifikus gyakoriságáról nem áll rendelkezésre adat, mivel a hypoglykaemia kialakulásában együttes szerepet játszik mind az inzulin dózisa, mind az egyéb tényezők, pl. a beteg étrendje és testmozgásának intenzitása.

A lokális allergia előfordulása gyakori (?1/100 - <1/10). Bőrpír, duzzanat és viszketés léphet fel az inzulin beadásának helyén. Ezen állapot rendszerint néhány nap vagy hét alatt megszűnik. Kialakulása egyes esetekben nem az inzulinnal áll összefüggésben, hanem egyéb tényezőkkel, pl. a bőr megtisztítására használt szerben levő ingerlő hatású anyagokkal vagy a hibás injekciózási technikával.

A szisztémás allergiás reakció nagyon ritka (<1/10 000), de potenciálisan súlyosabb. Tünete lehet a testszerte fellépő bőrkiütés, a légszomj, a sípoló légzés, a vérnyomáscsökkenés, a szapora szívverés vagy verejtékezés. A generalizált allergia súlyos esetei életveszélyes állapothoz vezethetnek.
Abban a ritka esetben, ha súlyos Humulin-allergia lép fel, azt azonnal kezelni kell. Az inzulinfajta megváltoztatására és deszenzibilizációra is szükség lehet.

Az injekció beadásának helyén keletkező lipodystrophia előfordulása nem gyakori (?1/1000 - <1/100).

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei: "Nem ismert" gyakoriság: Cutan amyloidosis

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Lipodystrophia és cutan amyloidosis alakulhat ki az injekció beadási helyén, késleltetve az inzulin helyi felszívódását. Az injekció beadási helyének folyamatos változtatása a megadott területen belül csökkentheti vagy megelőzheti ezeket a reakciókat (lásd 4.4 pont).

Az inzulinkezelés kapcsán oedema eseteit jelentették, különösen olyankor, amikor a korábbi rossz anyagcsere-helyzet javult az intenzifikált inzulinkezelés hatására.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Inzulinok és analógjaik injekcióhoz, gyors hatású
ATC kód: A10AB01
A Humulin R gyors hatású inzulinkészítmény.

Az inzulin elsődleges hatása a glükóz-anyagcsere szabályozása.

Az inzulinnak a különböző szövetekben ezen kívül számos anabolikus és antikatabolikus hatása van. Az izomszövetben fokozza a glikogén-, a zsírsav-, a glicerin- és a fehérjeszintézist, valamint az aminosav felvételét, ugyanakkor gátolja a glikogenolízist, a glükoneogenezist, a ketogenezist, a lipolízist, a fehérje katabolizmust és az aminosav-felszabadulást.

A subcutan injekciót követő jellemző hatásgörbét (glükóz utilizációs görbét) mutatja a lenti vastag vonal. A besatírozott terület jelzi a változékonyságot, amit a beteg tapasztalhat az időbeli lefolyásban és/vagy az inzulin aktivitás intenzitásában. Az egyéni változékonyság függ az adagtól, az injekció beadásának helyétől, a hőmérséklettől és a fizikai aktivitástól.

Humulin R

idő (óra)


5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az inzulin farmakokinetikája nem tükrözi a hormon metabolikus tevékenységét. Ezért helyénvalóbb a glükóz utilizációs görbék vizsgálata (a fentiek szerint) az inzulin aktivitásának meghatározásakor.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A Humulin rekombináns technológiával előállított humán inzulin. A szubkrónikus toxikológiai vizsgálatok során nem jeleztek súlyos mellékhatásokat. Az in vitro és in vivo genetikai toxicitási vizsgálatokban a humán inzulin nem bizonyult mutagénnek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

3 ml oldat (I-es típusú ) üveg patronba töltve, mely egyik végén gumidugattyúval, másik végén alumínium kupakkal rögzített gumilappal van lezárva.
Kiszerelés: 5 vagy 10 db patron egy csomagolásban. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Ne használja újra a tűket. Dobja ki a tűt felelősségteljes módon. A tűket és az injekciós tollat nem szabad mással megosztani. A patront kiürülésig lehet használni, majd megfelelő módon ki kell dobni. Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Használati és kezelési útmutató
Egy esetleges betegség transzmisszió megelőzése érdekében minden patront kizárólag egy beteg használhat, még akkor is, ha kicserélték a tűt az adagolóeszközön.

A patronok kizárólag többször használatos Lilly inzulin injekciós tollal használhatóak, és nem szabad azokat semmilyen más, többször használatos injekciós tollal használni, mivel más injekciós tollaknál nem állapították meg az adagolás pontosságát.

a) Az adag elkészítése

A patronban levő Humulin R-t nem szükséges újra feloldani, és csak abban az esetben szabad alkalmazni, ha tiszta, színtelen, nem láthatók benne szilárd részecskék és külleme a vízhez hasonló.

A patronba nem lehet semmilyen más inzulint keverni. A patronokat nem lehet újra tölteni.

Kövesse a használati útmutató utasításait a patron behelyezésekor, a tű felhelyezésekor és az inzulin injekció beadásakor.

b) Az adag beadása

Adja be a helyes inzulin adagot orvosa vagy a szakápoló utasítása szerint. Az injekció beadási helyeket úgy kell váltogatni, hogy ugyanaz a hely kb. havonta egy alkalomnál gyakrabban ne kerüljön sorra.

Minden dobozban betegtájékoztató található az inzulin beadási módjáról szóló útmutatóval.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Nem használt patron
Hűtőszekrényben (2°C - 8°C) tárolandó. Nem fagyasztható!
Nem szabad kitenni direkt hőhatásnak vagy közvetlen napsugárzásnak.

A patron behelyezése után
Legfeljebb 30?C-on tárolandó. Hűtőszekrényben nem tárolható! A patron behelyezése után az injekciós tollat nem szabad felhelyezett tűvel együtt tárolni.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Nem használt patron
3 év

A patron behelyezése után
28 nap


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Eli Lilly Nederland B. V., Papendorpseweg 83, 3528 BJ Utrecht, Hollandia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-5933/02 (Humulin R 100 NE/ml oldatos injekció patronban, 5x 3 ml)
OGYI-T-5933/05 (Humulin R 100 NE/ml oldatos injekció patronban, 10x 3 ml)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma:1996. július 26.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2003. december 30.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. november 17.
7



OGYÉI/41806/2023