Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DALACIN 20MG/G HÜVELYKRÉM 40G

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pfizer Kft.
Hatástani csoport:
G01AA Antibiotikumok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-00958/10
Hatóanyagok:
ClindamycinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fagymentes helyen
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A klindamicinnel végzett kezelés megkezdése előtt vagy után szükséges lehet a más fertőzések, köztük a Trichomonas vaginalis, a Candida albicans, a Chlamydia trachomatis és a Gonococcus által okozott fertőzések kivizsgálása a megfelelő laboratóriumi vizsgálatok segítségével.

A klindamicin alkalmazása a nem érzékeny mikroorganizmusok, főleg élesztőgombák elszaporodásához vezethet.

Pseudomembranosus colitisre utaló tünetek megjelenhetnek az antibiotikum-kezelés közben vagy után (lásd 4.8 pont). Majdnem mindegyik antibiotikummal kapcsolatban, köztük a klindamicinnel is jelentettek pseudomembranosus colitist, amelynek súlyossága az enyhétől az életveszélyesig terjedhet. Ezért fontos, hogy gondoljunk rá az antibiotikum alkalmazását követően hasmenéssel jelentkező betegek esetén. A kevésbé súlyos esetek javulhatnak a gyógyszer abbahagyásával.

Pseudomembranosus colitis által okozott hasmenés esetén a klindamicin-kezelést abba kell hagyni. Megfelelő antibiotikum-kezelést kell rendelni. Ilyenkor ellenjavallt perisztaltikát gátló gyógyszerek alkalmazása.

A klindamicin kellő körültekintéssel alkalmazandó gyulladásos bélbetegségben, például Crohn-betegségben vagy colitis ulcerosában szenvedő betegek esetén.

Mint minden hüvelyfertőzés esetén, a klindamicin hüvelykrém használata alatt sem javasolt a nemi közösülés. A gumióvszer vagy pesszárium anyaga meggyengülhet a krém összetevőivel érintkezve. Az ilyen termékek használata a klindamicin-tartalmú hüvelykrémmel végzett kezelés után 72 órán belül nem javasolt, ugyanis ilyenkor csökkenhet e termékek fogamzásgátló hatékonysága és a nemi úton terjedő betegségek elleni védő hatása.

Nem javasolt egyéb hüvelyi alkalmazású termékek (mint például tampon, irrigátor) használata a klindamicin-tartalmú hüvelykrémmel való kezelés alatt.

Gyermekek és serdülők
A biztonságosságot és a hatásosságot gyermekek és serdülők esetében nem igazolták.

A Dalacin 20 mg/g hüvelykrém propilén-glikolt, cetil-sztearil-alkoholt és benzil-alkoholt tartalmaz (lásd 2. pont). A cetil-sztearil-alkohol helyi bőrreakciókat okozhat (pl.: kontakt dermatitisz). A benzil-alkohol allergiás reakciót, valamint enyhe helyi irritációt okozhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A klindamicin nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Nem jelentettek klindamicinnel való túladagolást. A Dalacin hüvelykrém hüvelyi alkalmazása esetén a klindamicin-foszfát elegendő mennyiségben szívódhat fel ahhoz, hogy szisztémás hatást fejtsen ki.

Túladagolás esetén általános tüneti és támogató intézkedések javasoltak, ahogy szükséges.

A termék véletlen, szájon át való bevétele ahhoz hasonló hatásokat okozhat, mint a szájon át adott klindamicin által létrehozott terápiás koncentrációk.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi táblázat a klinikai vizsgálatok során és a forgalomba hozatalt követően azonosított mellékhatásokat sorolja fel szervrendszerek és gyakoriság szerint. A gyakoriságok a következő megállapodás szerint kerültek meghatározásra: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

A klindamicin hatóanyagot tartalmazó hüvelykrém biztonságosságát értékelték nem terhes betegek esetén és a terhesség második és harmadik trimeszterében lévő nők körében is.

A klindamicin hatóanyagot tartalmazó hüvelykrém mellékhatásainak táblázata
Szervrendszer
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)

Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)

Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert
(a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

gombás fertőzések,
candida fertőzés
bakteriális fertőzés


bőr-candidiasis
Immunrendszeri betegségek és tünetek


túlérzékenység



Endokrin betegségek és tünetek





hyperthyreosis
Idegrendszeri betegségek és tünetek

fejfájás,
szédülés,
dysgeusia




A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei


vertigo



Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

felső légúti fertőzés
epistaxis



Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

hasi fájdalom,
székrekedés,
hasmenés,
hányinger,
hányás,
abdominalis distensio,
flatulentia,
rossz szájszag


pseudo-membranosus colitis*,
emésztőrendszeri betegségek, dyspepsia
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

viszketés (nem az alkalmazás helyén),
bőrkiütés
urticaria,
erythema


maculopapulosus bőrkiütés
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

hátfájás




Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

húgyúti fertőzés, glucosuria,
proteinuria
dysuria




A terhesség, a gyermekágyi és a perinatális időszak alatt jelentkező betegségek és tünetek

rendellenes vajúdás




A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
vulvo-vaginalis candidiasis
vulvovaginitis, vulvovaginalis rendellenesség, menstruációs zavar, vulvovaginalis fájdalom, metrorrhagia, hüvelyfolyás
Trichomonas vulvovaginitis, vaginalis fertőzés, kismedencei fájdalom


endometriosis

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépői reakciók





gyulladás,
fájdalom
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei


kóros mikrobiológiai vizsgálati eredmények



* A forgalomba hozatalt követően azonosított mellékhatás. A pseudomembranosus colitis az antibiotikumok egész csoportjára jellemző hatás.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Linkozamidok; Fertőzésellenes szerek és antiszeptikumok, kivéve a kortikoszteroid-kombinációkat, ATC kód: G01A A10

A klindamicin egy linkozamid-antibiotikum, amely gátolja a bakteriális fehérjeszintézist a bakteriális riboszóma szintjén. Az antibiotikum elsődlegesen a riboszóma 50S-alegységéhez kötődik, és a transzláció folyamatát befolyásolja. Bár a klindamicin-foszfát in vitro inaktív, gyors in vivo hidrolízis során átalakul az antibakteriálisan aktív klindamicinné.

A klindamicin a legtöbb proteinszintézis-gátlóhoz hasonlóan elsősorban bakteriosztatikus hatású, és a hatásossága összefüggésben áll azzal az időtartammal, ameddig a hatóanyag koncentrációja meghaladja a fertőző kórokozót minimálisan gátló koncentrációt (MIC).

A klindamicinnel szembeni rezisztencia leggyakoribb oka a riboszomális kötőhely megváltozása, ami általában az RNS bázisainak kémiai módosulása vagy az RNS, illetve esetenként a fehérjéket kódoló DNS pontmutációi nyomán következik be. Egyes organizmusok esetében keresztrezisztenciát mutattak ki in vitro, linkozamidok, makrolidok, illetve sztreptogramin B között.
A klindamicin és a linkomicin között keresztrezisztenciát mutattak ki.

A klindamicin in vitro aktívnak bizonyult a legtöbb, bakteriális vaginosis kialakulásában szerepet játszó alábbi kórokozók ellen is:
Bacteroides spp;
Gardnerella vaginalis;
Mobiluncus spp;
Mycoplasma hominis;
Peptostreptococcus spp.

A tenyésztési és érzékenységi vizsgálatok nem kerülnek rutinszerűen elvégzésre a bakteriális vaginosis diagnózisához és a kezelés levezetéséhez. A bakteriális vaginosis lehetséges kórokozóinak (Gardenella vaginalis, Mobiluncus fajok) érzékenységét vizsgáló szabványeljárások nincsenek meghatározva. A Bacteroides fajok és Gram-pozitív anaerob coccusok, valamint Mycoplasma fajok érzékenységét meghatározó módszereket a Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI, Klinikai és Laboratóriumi Standardok Intézete) írta le, és a Gram-negatív, illetve Gram-pozitív anaerob organizmusok klindamicin-érzékenységi határértékeit mind a European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST, Antimikrobiális Érzékenységi Vizsgálatok Európai Bizottsága), mind pedig a CLSI kiadta.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Hat egészséges, önkéntes nőnél 100 mg 2%-os klindamicin-foszfát-tartalmú hüvelykrém napi egyszeri, 7 napon át való alkalmazását követően a beadott dózis körülbelül 4%-a (0,6%-11%) szívódott fel a szisztémás keringésbe. Az első napon a klindamicin szérum-csúcskoncentrációjának átlagértéke 18 ng/ml (4-47 ng/ml), a hetedik napon a csúcskoncentráció átlagértéke 25 ng/ml (6-61 ng/ml) volt. A csúcskoncentrációt körülbelül 10 órával (4-24 órás tartományban) a beadást követően érte el.

Öt bakteriális vaginosisban szenvedő nőnél 100 mg 2%-os klindamicin-foszfát-tartalmú hüvelykrém napi egyszeri, 7 egymást követő napon át való alkalmazását követően a felszívódás lassabb és kevésbé változékony volt, mint az egészséges nőknél megfigyelt mérték. A beadott dózis körülbelül 4%-a (2-8%) szívódott fel a szisztémás keringésbe. Az első napon a klindamicin szérum-csúcskoncentrációjának átlagértéke 13 ng/ml (6-34 ng/ml), a hetedik napon a csúcskoncentráció átlagértéke 17 ng/ml (7-26 ng/ml) volt. A csúcskoncentrációt körülbelül 14 órával (4-24 órás tartományban) a beadást követően érte el.
A 2%-os Dalacin hüvelykrém felhalmozódása ismételt hüvelyi alkalmazásakor nem, vagy kis mértékben fordult elő. A klindamicin-foszfát felezési ideje 1,5 és 2,6 óra között volt.

Alkalmazás időseknél:
Mivel klinikai vizsgálatokat nem végeztek elegendő létszámú 65 évesnél idősebb beteggel, nem meghatározható a különbség a fiatalabb és az idősebb szervezetek válaszreakciója között.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A különböző állatfajokban végzett akut dózis toxicitási vizsgálatok eredményei a következők voltak:

Állatfaj

Alkalmazási mód
LD50 (mg/kg)
Egér

Egér

Újszülött patkány

Felnőtt patkány

Patkány

i.v.

i.p.

s.c.

s.c.

per os
855

1145

179

>2000

1832

A 120 mg/kg/nap dózisban, patkányoknál parenteralisan alkalmazott klindamicin-foszfát-kezelést jól tolerálták az állatok.

A kutyáknak intravénásan beadott gyógyszer (maximum 120 mg/kg/nap dózisig, 6-27 napon keresztül) nem okozott szignifikáns változást.

A kutyáknak intramuscularisan beadott gyógyszer (maximum 90 mg/kg/nap dózisig, 6-30 napon keresztül) a beadás helyén fájdalmat okozott és a transzaminázszintet növelte.

A helyi és általános tolerabilitást nyulaknál jónak találták.

Egereknél, patkányoknál és disznóknál, klindamicin-foszfáttal végzett genotoxicitási vizsgálatok semmilyen teratogén hatást nem mutattak ki.

Nőstény patkányoknak és vemhes egereknek adott 100-180 mg/kg klindamicin-foszfát semmilyen változást nem okozott a produktív paraméterekben, illetve a gyógyszernek nem volt teratogén hatása.

Karcinogenezis:
A klindamicin karcinogén hatásának kiértékelése céljából hosszú távú kísérleteket állatokon nem végeztek.

Mutagenezis:
Patkány-mikronukleusztesztet és Ames-tesztet végeztek a genotoxicitás vizsgálata során, mindkét teszt negatív eredménnyel járt.

A fertilitás károsodása:
Patkányokon végzett per os. 300 mg/kg/nap dózisú (a humán dózis 31-szerese mg/m2-re számítva) kezelés nem befolyásolta a fertilitási vagy a párosodási képességeket.

Patkányokkal végzett per os embryofoetalis és patkányokkal és nyulakkal végzett subcutan embryofoetalis fejlődési vizsgálatok során fejlődési toxicitást nem figyeltek meg - kivéve olyan dózisokat, amelyek anyai toxicitást okoztak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

40 g krém, fehér, csavaros PP-kupakkal lezárt, PE-réteggel (LMDPE) laminált, fehér alumíniumtubusba töltve. Egy tubus és hét fehér PE-applikátor dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.


Megjegyzés: ?? (két kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25oC-on tárolandó. Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pfizer Kft.
1123 Budapest
Alkotás u. 53.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-958/10 (1 × 40 g)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1994. január 01.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. november 05.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. július 30.



8




OGYÉI/56997/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az első trimeszterben nem javasolt a klindamicin alkalmazása, mert terhes nőknél nem végeztek megfelelő és jól kontrollált vizsgálatokat ebben az időszakban.
Klinikai vizsgálatok során terhes nőknél a vaginalis klindamicin-készítmények intravaginalis alkalmazása a második trimeszterben, illetve a klindamicin-foszfát szisztémás alkalmazása a második és harmadik trimeszterben nem függött össze a veleszületett rendellenességek emelkedett gyakoriságával.

A terhesség második és harmadik trimeszterében a klindamicin csak akkor alkalmazható, ha az egyértelműen szükséges.

A patkányoknál és egereknél per os vagy parenteralis 100-600 mg/kg/nap dózisú klindamicinnel végzett reprodukciós vizsgálatok nem tártak fel magzati ártalomra utaló jeleket. Egy egértörzsben a kezelés nyomán szájpadhasadék előfordulását írták le a kezelt magzatokban. Mivel ilyen károsodás más törzsekben és más fajokban nem jelentkezett, a károsodást az adott egértörzsre specifikus hatásnak minősítették. Klindamicin hatóanyagot tartalmazó vaginalis tabletta alkalmazása esetén a klinikai dózis 22,5-szer alacsonyabb - mg/m2 alapján számítva -, mint az az adag, amely állatkísérletekben még nem okozott mellékhatást. Az állatokon végzett reprodukciós vizsgálatok nem mindig képesek a humán reakciókat előre jelezni.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a vaginalisan alkalmazott klindamicin-tartalmú hüvelykrém alkalmazását követően a klindamicin kiválasztódik-e a humán anyatejbe. Mindazonáltal a szisztémásan alkalmazott klindamicin a beszámolók szerint a <0,5 és 3,8 mikrogramm/ml közötti koncentrációban megjelenik a humán anyatejben.
A klindamicin nemkívánatos hatással lehet a szoptatott csecsemő bélflórájára, és például hasmenést, véres székletet vagy bőrkiütést okozhat. Ha a szoptató anyánál szájon át vagy intravénásan klindamicint kell alkalmazni, az nem jelenti azt, hogy a szoptatást abba kell hagyni, de lehetőség szerint másik gyógyszert kell alkalmazni. Mérlegelni kell a szoptatásnak a csecsemő fejlődésére és egészégére gyakorolt pozitív hatását, az anya klinikai klindamicin-igényét, valamint a klindamicin, illetve az anya betegsége által a szoptatott csecsemőre kifejtett lehetséges nemkívánatos hatásokat.

Termékenység
Patkányokkal végzett termékenységi vizsgálatok, melyek során az állatok per os klindamicint kaptak, nem tártak fel a termékenységre vagy a nemzőképességre kifejtett hatást.