Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RIFAMED 300MG FILMTABLETTA 100X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pannonpharma Gyógyszergyártó Kft.
Hatástani csoport:
J04AB Antibiotikumok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04623/02
Hatóanyagok:
RifampicinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
3 éves kor alatt nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Tuberculosis: Friss, előrehaladott és krónikus pulmonális és extrapulmonális tuberculosis minden formája, más antituberkulotikumokkal kombinálva, beleértve a gyógyszer-rezisztens eseteket is. A rifampicin hatékony a Mycobacteriumok atípusos törzseivel szemben is.

Lepra: Legalább egy másik lepraellenes szerrel kombinálva multibacilláris és paucibacilláris lepra kezelésére, a fertőző állapot nem-fertőzővé való alakítására.

Egyéb infekciók: Nem mycobacterialis fertőzések (pl. brucellosis, Legionella fertőzés, súlyos Staphylococcus fertőzés) kezelése, amennyiben
- az alkalmazott antibiotikumra a kórokozó-rezisztens,
- a kórokozó érzékenysége a rifampicinre megállapított,
- kombinálva más antibiotikumokkal/kemoterapeutikumokkal, melyekre a kórokozó érzékeny.

Meningococcus-meningitis profilaxisa: A N. meningitidis tünetmentes hordozóinak kezelésére, a Meningococcusok eliminálására a nasopharynxból.

Haemophilus influenzae: A H. influenzae tünetmentes hordozóinak kezelésére és a fertőzésnek kitett 4 éves vagy ennél fiatalabb gyermekek kemoprofilaxisára.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A Rifamed napi adagjának megállapításakor figyelembe kell venni a beteg testtömegét.

Tuberculosis:
Felnőttek:
Az ajánlott napi adag 8-12 mg/ttkg naponta egyszer.
Szokásos napi adag: 50 kg vagy annál kisebb testtömegű betegeknek 450 mg, 50 kg-nál nagyobb testtömegű betegeknek 600 mg naponta egy adagban más antituberkulotikumokkal kombinálva.

Gyermekek:
Az ajánlott adag 10-20 mg/ttkg naponta, de a teljes napi adag nem haladhatja meg a 600 mg-ot.

Lepra kezelése:
Havonta egyszer 600 mg rifampicin.
Alternatív kezelésként alkalmazható napi adagokban is. Az ajánlott napi adag 10 mg/ttkg.
Szokásos napi adag: 50 kg vagy annál kisebb testtömegű betegnek 450 mg, 50 kg-nál nagyobb testtömegű betegeknek 600 mg naponta egy adagban. Lepra kezelésére a rifampicint legalább egy másik lepraellenes szerrel (pl. dapszon, klofazimin) kombinálva kell alkalmazni.

Egyéb, nem mycobacterialis fertőzésben, pl. brucellosisban:
Felnőttek:
Az ajánlott napi adag felnőtteknek napi 600-1200 mg, 2-4 részre elosztva, más antibiotikumokkal kombinációban, a bakteriális rezisztencia kialakulásának megelőzése céljából.
Gyermekek:
3-4 éves kortól 10-20 mg/ttkg.

Meningococcus-meningitis megelőzése:
Felnőttek: 600 mg naponta kétszer 2 napon át.
Gyermekek (1-12 év között): 10 mg/ttkg naponta kétszer 2 napon át.
Gyermekek (3 hónaptól-1 éves korig): 5 mg/ttkg naponta kétszer 2 napon át.

Haemophilus influenzae profilaxisa:
Felnőttek és gyermekek:
Ha egy háztartás tagjai H. influenzae B fertőzésnek vannak kitéve, és a háztartásban 4 éves vagy ennél fiatalabb gyermek van, javasolt valamennyi családtagot (a gyermeket is beleértve) 4 napon át napi egyszeri 20 mg/ttkg rifampicin-kezelésben részesíteni. A maximális napi adag 600 mg rifampicin. Az index eseteket a kórházból való elbocsátás előtt kell kezelni.
Újszülöttek (1 hónapos):
10 mg/ttkg naponta 4 napon át.

Károsodott májműködésű betegek
A napi 8 mg/ttkg adagot nem szabad túllépni károsodott májműködésű betegek esetében.

Idősek
Idősebb betegeknél a rifampicin renális kiválasztódása a veseműködés fiziológiás csökkenésének arányában csökken; a hepatikus kiválasztódás kompenzatorikus emelkedése következtében a terminális szérum felezési idő hasonlóan alakul, mint fiatalabb betegek esetén. Azonban mivel egy idősebb betegeken végzett klinikai vizsgálatban magasabb szérumkoncentrációkat mértek, fokozott óvatossággal kell eljárni, ha a rifampicint ilyen betegek esetében alkalmazzák, különösen, ha májműködésük bizonyítottan károsodott.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A teljes felszívódás biztosítására a filmtablettát étkezés előtt legalább fél órával vagy étkezés után két órával kell bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

- A rifampicin tüdőgyógyász vagy más megfelelő szakorvos felügyelete mellett alkalmazható.
- Fokozott óvatossággal adható vesekárosodás esetén, ha a napi dózis meghaladja a 600 mg-ot.
- Károsodott májműködésű betegeknek a rifampicin csak indokolt esetben, fokozott óvatossággal és gondos orvosi ellenőrzés mellett adható. Ezeknek a betegeknek alacsonyabb rifampicin dózis javasolt, a májfunkció (különösen AST/SGPT és ALT/SGOT) kezelés előtti, majd kéthetenkénti monitorozása mellett legalább 6 héten át.
- Hepatocelluláris károsodás jelei esetén az adagolást meg kell szakítani. A rifampicin-kezelést félbe kell hagyni akkor is, ha májfunkció klinikailag jelentős változásokat mutat. Más antituberkulotikus terápiáról vagy más adagolási rendről gondoskodni kell. Ha a rifampicint a májfunkciós értékek normalizálódása után újra adjuk, a májfunkciós értékeket naponta kell ellenőrizni.
- Csökkent májműködésű, idős vagy alultáplált betegek, és 2 éven aluli gyermekek esetén fokozott óvatossággal kell megállapítani a dózist, különösen izoniaziddal kombinációban adva. Ha a beteg anamnézisében nem szerepelt csökkent májműködés, a májfunkció mérést csak láz, hányás, sárgaság vagy egyéb állapotromlás esetén kell elvégezni.
- A betegnek a kezelés alatt legalább havonta egyszer meg kell jelennie ellenőrzésen, és a beteget különös gonddal ki kell kérdezni a mellékhatásokkal kapcsolatos tünetek jelentkezéséről. Néhány betegnél a kezelés első napjaiban hyperbilirubinaemia előfordulhat, ami a hepatikus kiválasztás során a bilirubin és rifampicin közötti kompetíció eredménye.
- A mérsékelt bilirubinszint- vagy transzaminázszint-emelkedés önmagában még nem indokolja a kezelés megszakítását. Ilyenkor többszöri mérés szükséges, és emelkedő értékek esetén a beteg klinikai állapotának figyelembevételével kell dönteni a kezelés megszakításáról.
- Minden tuberculosisos betegnél el kell végezni a kezelés megkezdése előtt a májfunkciós értékek mérését.
- Intermittáló terápia (kevesebb mint heti 2-3 alkalom) esetén az immunológiai reakciók, beleértve az anaphylaxiát is (lásd 4.8 pont) kialakulásának lehetséges veszélye miatt a betegeket szigorúan monitorozni kell. A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy ha az ezekre utaló tüneteket észlelik, a kezelést azonnal hagyják abba.
- A rifampicin enzimindukáló tulajdonságú, ez érinti bizonyos endogén szubsztrátok metabolizmusát, így pl. a mellékvese hormonokét, a thyroid hormonokét és D-vitaminét is. Elvétve beszámoltak porphyria rosszabbodásról rifampicin adását követően.
- A rifampicin a vizelet, a verejték, a köpet és a könnyek vöröses elszíneződését okozhatja, amire a beteget előre figyelmeztetni kell.
- A lágy kontaktlencsék tartósan elszíneződhetnek (lásd 4.8 pont).
- Minden betegnek, akinél rendellenességet észleltek, utómegfigyelésben kell részesülnie, beleértve a laboratóriumi vizsgálatokat is.
- A készítmény 16 mg laktóz-monohidrátot tartalmaz filmtablettánként. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, laktóz-intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem végeztek vizsgálatok arra nézve, hogy a rifampicin befolyásolja-e a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Hányinger, hányás, hasi fájdalom, pruritus, fejfájás és fokozódó letargia jelentkezik röviddel a túladagolás után; súlyos májkárosodás esetén eszméletvesztés. A májenzimek és/vagy a bilirubinszint átmeneti emelkedése fordulhat elő. A bőr, a vizelet, a verejték, a nyál, a könny és a széklet vörösesbarnára vagy narancssárgára színeződik, a bevett mennyiség függvényében. Pediátriai betegeken faciális vagy periorbitális ödémáról is beszámoltak. Hypotensio, sinus tachycardia, ventricularis arrhythmiák, görcsrohamok és szívmegállás fellépéséről számoltak be fatális kimenetelű esetekben.
A minimális akut letális vagy toxikus dózist nem sikerült megállapítani. Azonban nem fatális kimenetelű túladagolásról számoltak be felnőttek esetében 9-12 g adag rifampicin bevitelét követően. Fatális kimenetelű túladagolást jelentettek felnőttek esetében 14-60 g adag rifampicin bevitelét követően. Alkoholfogyasztás vagy korábbi alkohol-abúzus is szerepet játszott néhány fatális és nem fatális eset során.
Nem fatális kimenetelű túladagolásról számoltak be 1-4 éves gyermekeknél egyszeri vagy kétszeri 100 mg/ttkg bevitelét követően.

Kezelés
Intenzív szupportív terápia és az egyedileg fellépő tünetek kezelése javasolt. Mivel hányinger és hányás valószínűleg jelentkezik, mielőbbi gyomormosást kell végezni hánytatás céljából. A gyomortartalom kiürítése után carbo activatus-tartalmú szuszpenziót kell instillálni gyomorszondán át, ami segíthet a gyomor-bélrendszerben maradt gyógyszer abszorbeálásában. Súlyos hányinger és hányás esetén antiemetikus kezelés válhat szükségessé. Aktív diurézis (kontrollált folyadékbevitel és kiválasztás mellett) segítheti a gyógyszer kiválasztódását. Néhány betegnél a hemodialízis hasznos lehet.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszer kölcsönhatások és egyéb interakciók

Citokróm P-450 enzim-interakciók
A rifampicin hatékony induktora bizonyos citokróm P-450 enzimeknek. A rifampicin együttadása más gyógyszerekkel, amelyek szintén ezen citokróm P-450 enzimek útján metabolizálódnak, meggyorsíthatja ezeknek a gyógyszereknek a metabolizmusát, és csökkentheti aktivitásukat. Ezért óvatosan kell eljárni rifampicin és olyan gyógyszerek egyidejű rendelésekor, amelyek a citokróm P-450 enzimek révén metabolizálódnak. Az optimális terápiás vérszint fenntartása céljából a citokróm P-450 enzimek útján metabolizálódó gyógyszerek adagolásának változtatására lehet szükség, amikor egyidejűleg rifampicin-kezelést kezdenek, vagy leállítják azt.
Példák a citokróm P-450 enzimek útján metabolizálódó gyógyszerekre:
- antiarrhythmiás szerek (pl. dizopiramid, mexiletin, kinidin, propafenon, tokainid);
- antiepileptikumok (pl. fenitoin);
- hormon antagonisták (antiösztrogének pl. tamoxifén, toremifén, gesztinon);
- antipszichotikumok (pl. haloperidol, aripiprazol);
- antikoagulánsok (pl. kumarinok);
- antifungális szerek (pl. flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, vorikonazol);
- antivirális szerek (pl. szakvinavir, indinavir, efavirenz, amprenavir, nelfinavir, atazanavir, lopinavir, nevirapin);
- barbiturátok;
- béta-blokkolók (pl. bizoprolol, propanolol);
- anxiolitikumok és hipnotikumok (pl. diazepám, benzodiazepinek, zopiklon, zolpidem);
- kalciumcsatorna-blokkolók (pl. diltiazem, nifedipin, verapamil, nimodipin, izradipin, nikardipin, nizoldipin);
- antibakteriális szerek (pl. klóramfenikol, klaritromicin, dapszon, doxiciklin, fluorokinolonok, telitromicin);
- kortikoszteroidok;
- szívglikozidok (digitoxin, digoxin);
- klofibrát;
- szisztémás hormonális fogamzásgátlók;
- ösztrogének;
- antidiabetikumok (pl. klórpropamid, tolbutamid, szulfonilureák, roziglitazon);
- immunszuppresszív szerek (pl. ciklosporin, szirolimusz, takrolimusz);
- irinotekán;
- thyroid hormonok (pl. levotiroxin);
- lozartán;
- analgetikumok (pl. metadon, kábító fájdalomcsillapítók);
- prazikvantel;
- progesztogének;
- kinin;
- riluzol;
- szelektív 5-HT3-receptor antagonisták (pl. ondanszetron);
- CYP 3A4 által metabolizálódó sztatinok (pl. szimvasztatin);
- teofillin;
- triciklusos antidepresszánsok (pl. amitriptilin, nortriptilin);
- citotoxikus szerek (pl. imatinib);
- diuretikumok (pl. eplerenon).

Orális fogamzásgátló szert használó betegeknek más, nem hormonális védekezést kell javasolni a Rifamed-terápia idejére. A diabetes mellitus szintén nehezebben kontrollálhatóvá válhat.

Ha a rifampicint egyidejűleg szakvinavirrel vagy ritonavirrel együtt adják, megnövekedik a hepatotoxicitás kockázata. Ezért a Rifamed egyidejű alkalmazása szakvinavirrel vagy ritonavirrel ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Egyéb interakciók
Az atovakon-koncentráció csökkenése, míg a rifampicin-koncentráció emelkedése volt megfigyelhető, ha a két gyógyszert együtt adták.

A ketokonazol és a rifampicin egyidejű adása mindkét gyógyszer koncentrációjának csökkenését eredményezte.

Az enalapril és a rifampicin egyidejű adása az enalaprilát, az enalapril aktív metabolitjának koncentráció csökkenését eredményezte. Az adagolás módosítása szükséges, ha a beteg klinikai állapota ezt szükségessé teszi.

Egyidejű antacidum-adagolás csökkentheti a rifampicin felszívódását. A rifampicin napi adagját legalább 1 órával az antacidum bevétele előtt kell alkalmazni.

Ha a rifampicint halotánnal vagy izoniaziddal egyidejűleg adják, megnövekedik a hepatotoxicitás kockázata. Kerülni kell rifampicin és halotánok együttadását. Azokat a betegeket, akik mind rifampicin-, mind izoniazid-kezelésben részesülnek, fokozottan kell monitorozni hepatotoxicitás szempontjából.

Ha a kezelés para-aminoszalicilsavat (PAS) és rifampicint egyaránt tartalmaz, a két gyógyszer bevétele között legalább 8 órának kell eltelnie a megfelelő szérumszintek biztosítása céljából.

Laboratóriumi és diagnosztikai tesztekkel való kölcsönhatás
A rifampicin terápiás szérumszintje gátolja a szérum folát és a B12-vitamin standard mikrobiológiai mérését, ezért más módszert kell választani.
Átmeneti BSP és szérum bilirubinszint-emelkedés előfordulhat. A rifampicin kompetíció révén gátolhatja a kontrasztanyag kiválasztását az epehólyag képalkotó diagnosztikai eljárása esetén. Ezért ezeket a vizsgálatokat a rifampicin reggeli adagjának bevétele előtt kell végezni.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások mind a napi, mind az intermittáló adagoláskor kialakulhatnak:

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Thrombocytopenia fordulhat elő, purpurával vagy anélkül, általában az intermittáló kezeléssel kapcsolatban, amely reverzibilis, ha a purpura megjelenése után megvonják a kezelést. Purpura kialakulása ellenére folytatott rifampicin-terápia vagy a purpura megjelenését követően újraadott rifampicin cerebralis haemorrhagiához vagy halálhoz vezethet.
Ritkán disszeminált intravasculáris coagulatio megjelenését jelentették.
A betegek kis %-ánál lépett fel eosinophilia, leukopenia.
Agranulocytosist nagyon ritkán jelentettek.

Endokrin betegségek és tünetek
Ritkán mellékvesekéreg-elégtelenség előfordulását figyelték meg beszűkült mellékvese működésű betegeknél.

Pszichiátriai kórképek
Ritkán pszichózisról számoltak be.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gastrointestinalis reakciók, mint étvágytalanság, hányinger, hányás, hasi diszkomfort, hasmenés. Pseudomembranosus colitisről is beszámoltak rifampicin-kezelés kapcsán.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Hepatitis kialakulhat, a májfunkciós teszteket ellenőrizni kell (lásd 4.4 pont).

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
A bőrreakciók enyhék, önkorlátozó folyamatok, olyan mértékben, hogy nem is tűnnek a túlérzékenység jeleinek. Tipikusan megjelenő tünetek a kivörösödés, viszketés, kiütéssel vagy anélkül. Urticaria és súlyosabb túlérzékenységi bőrreakciók nem gyakran előfordulhatnak. Ritkán exfoliatív dermatitis, pemphigoid reakciók, erythema multiforme (beleértve a Stevens-Johnson szindrómát is), Lyell szindróma és vasculitis előfordulását jelentették.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Izomgyengeség és myopathia előfordul.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Alkalmanként a menstruációs ciklus zavarairól is beszámoltak hosszú időn át rifampicint tartalmazó kombinációval kezelt nőknél.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Ritkán ödéma alakulhat ki.
A rifampicin narancsvörösen elszínezheti a vizeletet, a verejtéket, a köpetet és a könnyet. Erre a beteget előre figyelmeztetni kell. A lágy kontaktlencse tartósan elszíneződhet.

Előfordulnak még, főleg intermittáló kezelésnél az alábbi, valószínűleg immunológiai eredetű reakciók:
- infuenzaszerű tünetegyüttes: láz, hidegrázás, fejfájás, szédülés, csontfájdalom, leggyakrabban a terápia 3-6. hónapja között. Ennek a szindrómának a gyakorisága változó, de a hetenként egyszeri adagolásban részesülő betegek 50 %-ánál is előfordulhat, ha a rifampicin dózisa eléri, vagy meghaladja a 25 mg/ttkg-ot.
- nehézlégzés, zihálás.
- vérnyomás-csökkenés, sokk.
- anaphylaxia.
- akut haemolyticus anaemia, thrombocytopenia.
- akut veseelégtelenség, általában akut tubuláris nekrózis vagy akut interstitialis nephritis következtében.

A súlyos mellékhatások jelentkezésekor a rifampicin adását azonnal abba kell hagyni, és többet nem szabad alkalmazni.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül*.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Antimycobacteriális szerek, antituberkulotikumok, antibiotikumok
ATC kód: J04AB02

A rifampicin hatékony baktericid hatású antituberkulotikum, amely különösen aktív a gyorsan növekvő extracelluláris mikroorganizmusok ellen, de intracellulárisan baktericid hatással is rendelkezik. Hatékony mind a lassan, mind az intermittáló módon növő Mycobacterium tuberculosis ellen. Gátolja a baktériumokban DNS függő RNS polimeráz aktivitását az érzékeny sejtekben. Specifikusan kölcsönhatásba lép a bakteriális RNS polimerázzal, ugyanakkor az emlős sejtekben nem gátolja az enzim működését. A rifampicinnel szembeni keresztrezisztenciát csak más rifamicinekkel kapcsolatban mutattak ki.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A rifampicin gyorsan felszívódik a gyomor-béltraktusból. A vérben a 10 µg/ml körüli csúcskoncentráció 10 mg/ttkg adag éhgyomorra történő bevétele után 2-4 óra múlva alakul ki. A felszívódás étel jelenlétében csökken.

Mind orális, mind intravénás kinetikája hasonló felnőttekben és gyermekekben.
Egészséges egyénekben felezési ideje szérumszint-függő, 600 mg dózist követően 3 óra, 900 mg adása után 5,1 óra. Ismételt adagolással a felezési idő csökken, és átlagosan kb. 2-3 órára tehető.
600 mg dózisig nem különbözik vesekárosodott betegekben sem, ezért nincs szükség az adagolás módosítására.

A rifampicin felszívódás után az epén keresztül gyorsan eliminálódik, és belép az enterohepatikus keringésbe. Ebben a folyamatban deacetilálódik, és közel az egész mennyiség ebben a formában marad az epében kb. 6 órán át. Ez a metabolit tartja fenn a teljes baktériumellenes hatást. A bélből való reabszorpciót a deacetilálódás csökkenti, és az elimináció fokozódik. Az alkalmazott dózis legfeljebb 30%-a a vizelettel ürül, kb. fele mennyiségben változatlan formában.

A rifampicin a szervezetben nagymértékben megoszlik. Számos szervben és testfolyadékban hatékony koncentrációt ér el, beleértve a cerebrospinális folyadékot is. 80%-ban kötődik a fehérjékhez. A nem kötődött frakció nem ionizált formában a szövetekben szabadon diffundál.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincs újabb adat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

100 db filmtabletta és egy mozgáscsillapító szivacs garanciazárást biztosító gyűrűvel és átlátszatlan, fehér LDPE/HDPE kupakkal lezárt átlátszatlan, fehér PP tartályban.
Egy tartály dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? ? (két kereszt)
Osztályozás: II/2. csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30°C-on tárolandó.
A fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pannonpharma Kft.
7720 Pécsvárad, Pannonpharma út 1.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-4623/02


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1995. augusztus 22.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2016. február 9.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2016. február 9.



2


OGYI/53138/2012 2.verzió




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A rifampicin nagyon nagy dózisokban állatokon teratogén hatást mutatott.
Kontrollált vizsgálatok terhes nőkön nem történtek. Bár a rifampicin átjut a placentán, és megjelenik a köldökzsinór vérében, az önmagában vagy kombinációban adott rifampicin hatása az emberi magzatra nem ismert. Ezért terhes vagy fogamzóképes nőknek csak akkor adható, ha a várható terápiás haszon meghaladja a magzatot fenyegető potenciális kockázatot.
A rifampicint a terhesség utolsó néhány hetében adva mind az anyánál, mind a csecsemőnél posztnatális haemorrhagiát okozhat, ami K1-vitaminnal kezelhető.

Szoptatás
A rifampicin kiválasztódik az anyatejbe, ezért szoptató anyáknál alkalmazása kerülendő. Ha a gyógyszer adása elengedhetetlenül szükséges, a szoptatást abba kell hagyni.