Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CORVATON FORTE 4MG TABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Cheplapharm Arzneimittel Gmbh
Hatástani csoport:
C01DX Szívbetegségekben alkalmazott egyéb értágítók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04067/02
Hatóanyagok:
MolsidominumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
658 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy658,000,00
Üzemi baleset658,000,00
Általános526,00 (80%)132,00
Teljes0,00658,00
Egyedi engedélyes0,00658,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
Fénytől védve
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Gyógyszerforma

3. GYÓGYSZERFORMA

Corvaton 2 mg tabletta: fehér, ill. csaknem fehér színű, hosszúkás alakú, lapos, egyik oldalon "MFF" jelzéssel, másik oldalon a bemetszés alatt és felett a "HOECHST" cég jelzésével ellátott tabletta. Törési felülete fehér színű.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.

Corvaton forte 4 mg tabletta: fehér, ill. csaknem fehér színű, hosszúkás alakú, mindkét oldalán domború, egyik oldalon a bemetszés fölött "MFG" jelzéssel, alatta "HOECHST" cég jelzésével ellátott, a másik oldalon a bemetszés fölött "HOECHST" cég jelzésével alatta "MFG" jelzéssel ellátott tabletta.
Törési felülete fehér színű.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.

Corvaton 8 mg retard tabletta: fehér, illetve csaknem fehér színű, hosszúkás, mindkét oldalán domború felületű, egyik oldalán bemetszéssel, a bemetszés felett és alatt "HOECHST" logoval az egyik oldalon, a másik oldalon "MFB" jelzéssel ellátott tabletta.
Törési felülete fehér színű.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás



Adagolás

Az adagot a megbetegedés súlyossága és a betegnek a kezelésre való reagálása alapján kell meghatározni.

Az alábbi adagolás az irányadó:
Corvaton 2 mg tabletta/ Corvaton forte 4 mg tabletta:
A szokásos adag naponta 2×2 mg molszidomin (napi 4 mg molszidomin), azaz 2× 1 Corvaton 2 mg tabletta, vagy 2×1/2 Corvaton forte 4 mg tabletta.

Esetenként napi 2×1 mg molszidomin (2×1/2 Corvaton 2 mg tabletta) is elég.
Egyes súlyos esetekben, vagy különösen erős testi vagy lelki igénybevétel esetén naponta 3×2 mg molszidomin (napi 6 mg), azaz napi 3×1 Corvaton 2 mg tabletta vagy napi 3×1/2 Corvaton forte 4 mg tabletta bevétele válhat szükségessé.
A legsúlyosabb esetekben pedig napi 3×4 mg (12 mg) molszidomin, azaz 3×1 Corvaton forte ill. 3×2 Corvaton 2 mg tabletta, vagy 4×4 mg (napi 16 mg) molszidomin, azaz 4×1 Corvaton forte 4 mg tabletta vagy 4×2 Corvaton 2 mg tabletta adagolása is szükséges lehet.

Corvaton 8 mg retard tabletta:
Általában a betegség súlyosságától és a beteg reakciójától függően a szokásos adag naponta 1-2×1 retard tabletta (napi 8-16 mg molszidomin).
Különösen súlyos esetekben napi 3×1 retard tabletta (napi 24 mg molszidomin) adására lehet szükség, enyhébb esetekben naponta 2×1/2 retard tabletta (8 mg) elég lehet.

Az alkalmazás módja

A tablettákat egészben vagy félbetörve, szabályos időközökben, bőséges (legalább fél pohár) folyadékkal kell bevenni.
A retard tablettát nem szabad összerágni lenyelés előtt.
A tabletták bevétele történhet étkezés előtt, közben vagy után is.

A gyógyszerszedés időtartamát a betegség fajtája, súlyossága és lefolyása alapján kell meghatározni. Tolerancia nem alakul ki a gyógyszerrel szemben.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

* A myocardialis infarctus akut fázisában csak a keringés stabilizálódása után, szigorú orvosi ellenőrzés és a keringés folyamatos monitorozása mellett alkalmazható.
* A Corvaton az akut angina pectorisos roham megszüntetésére nem alkalmas.
* A hypotensio fokozott veszélyének kitett betegeket gondosan kell ellenőrizni és szükség esetén az adagolást módosítani.

A Corvaton csak óvatosan adható az alábbi esetekben:
* hypertrophias obstruktív cardiomyopathia, constrictiv pericarditis, szívtamponád;
* csökkent kamrai töltőnyomás, pl. balkamra elégtelenség vagy akut myocardialis infarctus esetén;
* aorta és/vagy mitrális stenosis.

Laktózintolerancia esetén figyelembe kell venni, hogy a Corvaton 2 mg tabletta 130 mg, a Corvaton forte 4 mg tabletta 260 mg, a Corvaton 8 mg retard tabletta 106 mg laktóz-monohidrátot is tartalmaz tablettánként. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, laktóz intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Elsősorban a kezelés kezdetén a gyógyszer néhány mellékhatása (pl. szédülés) ronthatja a koncentráló képességet és a reakcióidőt, ezért egyedileg kell meghatározni, hogy a gyógyszer milyen adagolása mellett szabad járművet vezetni vagy baleseti veszéllyel járó munkát végezni.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A klinikai kép általában az alábbi tüneteket mutatja, a túladagolás vagy a mérgezés mértékétől függően: vérnyomásesés, bradycardia, gyengeség, szédülés, álmosság, collapsus és shock.

Kezelés
A szokásos intézkedéseken kívül (gyomormosás, a beteg vízszintes helyzetbe helyezése felemelt lábakkal) a vitális paramétereket ellenőrizni kell, és szükség esetén korrigálni, intenzív kórházi körülmények között. Ha a betegnél kifejezett vérnyomásesés és/vagy shock lép fel volumenpótlás szükséges, ezen kívül norepinefrin, dobutamin vagy dopamin adható infúzióban a szív-és érrendszer támogatására.
Epinefrin vagy hasonló hatású szerek adása ellenjavallt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttadása ellenjavallt:
Molszidomin és foszfodieszteráz-5 (PDE5) inhibitorok (pl. szildenafil, tadalafil, vardenafil) együttadása a hypotensiv hatások kifejezett fokozódásának veszélye miatt ellenjavallt.

Molszidomin együttes alkalmazása ellenjavallt szolubilis guanilát-cikláz (sGC) stimulátorokkal (pl. riociguat), amelyek a nitrogén-monoxid receptorai, mivel ez a kombináció a hypotonia kialakulásának fokozott kockázatához vezethet (lásd 4.3 pont).

Együttadása kerülendő:
Ergot alkaloidok: nitrogén-monoxid-donor vegyületek és az ergot alkaloidok között fennálló lehetséges farmakodinámiás kölcsönhatás antagonista hatást eredményezhet a készítmények között, ezért a nitrogén-monoxid-képző vegyületek és az ergot alkaloidok együttes alkalmazását kerülni kell.

Óvatossággal adható együtt:
A molszidomint óvatosággal kell alkalmazni egyéb, vérnyomáscsökkentő hatású szerekkel, mivel ezen gyógyszerek (pl.vérnyomáscsökkentők, triciklikus antidepresszánsok, neuroleptikumok), valamint az alkohol is fokozhatják a hypotensiv hatást.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A feltüntetett gyakoriságokat a következő megegyezés felhasználásával határoztuk meg:
Nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - ? 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - ? 1/100), ritka (? 1/10 000 - ? 1/1000), nagyon ritka (? 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: Thrombocytopenia

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: Túlérzékenységi reakciók (pl. bőrtünetek, bronchospasmus).
Nem ismert: Anafilaxiás shock.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: A kezelés elején fejfájás előfordulhat, ami a kezelés folytatásával enyhül, de az adagolás egyéni beállításával is csökkenthető, ill. teljesen megszüntethető.
Ritka: Szédülés.




Érbetegségek és tünetek
Nagyon gyakori: A Corvaton kezelés általában csökkenti a vérnyomást, a betegek 1-10 %-ában nemkívánatos vérnyomásesést okoz (pl. szédüléssel), ami az adag csökkentését, ill. a kezelés megszakítását teheti szükségessé.
Ritka: Súlyos tünetekkel (pl. a keringés összeomlásával, shock-kal) járó, nagymértékű vérnyomásesés.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: Hányinger.

Figyelmeztetés:
A molszidomin tartósan nagy adagban alkalmazva állatkísérletben (csak patkányokon közel teljes élettartamon át folytatott toxikus dózis alkalmazását követően) tumort okozott az orr ethmoidalis részén. Amíg ezen adatok emberre való extrapolálásának lehetőségét nem tisztázzák, a rákkeltő hatás gyanúja fennáll (lásd 5.3 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szívbetegségekben alkalmazott egyéb értágítók, ATC kód: C01D X12

A molszidomin májban képződő aktív metabolitjából (SIN-1) felszabaduló nitrogén-monoxid (NO) a fiziológiás EDRF-hez (endothelium-derived relaxing factor) hasonló hatást fejt ki, így csökkenti az erek simaizom-tónusát, valamint gátolja a thrombocyta funkciót.
A molszidomin NO-donorként ellensúlyozza a kóros NO-hiányt a sclerosisos coronaria erekben, tágítja az epicardialis coronariákat, és ezáltal növeli a myocardium oxigénellátását.
Ezenkívül a vénás kapacitáserek NO közvetített tágulata jelentősen csökkenti a szív előterhelését (preload), a szív munkáját és a myocardium oxigénszükségletét.
Szívelégtelenségben csökkenti a kamra tágulatát és javítja a szívmunka hatásfokát.
A thrombocytákban a SIN-1-ből felszabaduló NO reverzibilisen gátolja az adhéziót, szekréciót és aggregációt.
A spontán, nem enzimatikus úton történő NO képződés miatt nem alakul ki tolerancia a molszidominnal szemben.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok


Felszívódás
A molszidominból, mint anyavegyületből szabadul fel a hatásért felelős anyag, a nitrogén-monoxid (NO). A farmakokinetikát gyors felszívódás és hidrolízis jellemzi, aminek eredményeként gyorsan kialakul az anyavegyület és a SIN-1 aktív metabolit maximális szisztémás koncentrációja.

Eloszlás
A maximális plazmakoncentráció kialakulásához szükséges idő (tmax) 1-2 óra a tabletta, és 1-3 óra a retard tabletta esetén. A molszidomin csaknem teljes mértékben felszívódik (> 90%).

Biotranszformáció
A fist-pass-effektus miatt, amelynek következtében kialakul a SIN-1 aktív metabolit, majd végül a NO végtermék, csak a molszidomin per os adagjának 44-59%-a kerül a véráramba. A SIN-1 felezési ideje (t1/2) 1-2 óra a tabletta, és 2-3 óra a retard tabletta esetén. A beadott adag metabolizálódott részének több, mint 90%-a a vesén keresztül ürül ki, bár a molszidomin nem ürül ki változatlan formában. Az anyavegyület fehérjekötődése nagyon alacsony (3-11%), a megoszlási térfogat (Vd) pedig statisztikailag a testtömegnek felel meg.

Linearitás/nem linearitás
Az egyszeri adaggal (1, 2 és 4 mg-mal) végzett vizsgálatok lineáris farmakokinetikát mutattak, az egészséges önkénteseknek 7 napig adott napi 3-szori 2 mg, ill. a koronáriás szívbetegségben szenvedőknek 4 hétig adott napi 4-szeri 4 mg ismételt adagok alkalmazása pedig nem mutatott akkumulációt.
Egy fiatalok és idősek bevonásával végzett vizsgálat azt mutatta ki, hogy májban végbemenő first-pass-effektus csökken az életkor növekedésével, a felezési idő pedig meghosszabbodik, aminek a következtében nagyobb lesz a molszidominra és a SIN-1-re vonatkoztatott koncentráció-idő görbe alatti terület (AUC). Májbetegségben és kezeletlen szívelégtelenségben szenvedő betegekben hasonló változásokat figyeltek meg, míg ez a hatás sokkal kevésbé jelentkezett koronáriás szívbetegség esetén. Májműködési zavarban szenvedő betegeknél a clearance is csökkent. Károsodott vesefunkció esetén azonban nem változott jelentősen a farmakokinetika. Általánosságban, a széles terápiás range és az eddig nyert klinikai tapasztalatok alapján, nem szükséges az adagolás módosítása. Bizonyos betegek esetében, pl. máj- vagy vesebetegek esetében, kezeletlen szívelégtelenségben szenvedők esetében, vagy egyéb, az érrendszerre ható szerek egyidejű alkalmazása esetén, alacsonyabb kezdő adag alkalmazása ajánlatos.
A molszidomin farmakokinetikája megerősíti az angina pectoris kezelésére vonatkozó adagolási ajánlásokat.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás
A klinikai kép általában az alábbi tüneteket mutatja, a túladagolás vagy a mérgezés mértékétől függően: vérnyomásesés, bradycardia, gyengeség, szédülés, álmosság, collapsus és shock.

Krónikus toxicitás
A patkányokban, a krónikus toxicitás meghatározására végzett vizsgálatokban nem figyeltek meg toxikus hatásokat 40 mg/ttkg-ig terjedő adagok, 6 hónapig történő adagolását követően. 120 mg/ttkg-ot meghaladó adagok esetén homályos látás alakult ki. A 12 hónapig kutyáknak adott 10 mg/ttkg ill. 12 hónapig majmoknak adott 16 mg/ttkg molszidomin adagok nem okoztak specifikus szervkárosodásokat.

Mutagén és karcinogén hatás
A molszidomint számos in vitro és in vivo mutagenitási tesztben vizsgálták. Ezek a nagyon részletes vizsgálatok nem mutattak ki mutagén hatást.

A molszidomint egerekben és patkányokban vizsgálták hosszú időtartamú karcinogenitási vizsgálatokban és a kontrollcsoporthoz képest nem volt magasabb a tumorok előfordulása a molszidomin csoportban. A molszidomin csak a patkányokban okozott tumort az orr ethmoidalis részén, közel teljes élettartamon át, toxikus (napi 16-22 mg/kg) dózisban alkalmazott adagok mellett. A molszidomin hosszú klinikai alkalmazási tapasztalata azt mutatja, hogy a tumorkeltő hatás valószínűleg fajspecifikus a patkányra, és nem jelent kockázatot az emberre.

Reprodukciós toxicitás
A patkányokban végzett vizsgálatok nem mutatták ki a termékenység károsodását, 12 mg/ttkg-ig terjedő adagok esetén. A legmagasabb vizsgált adagok, azaz sorrendben 150 mg/ttkg ill. 200 mg/ttkg esetén sem találtak embriotoxicitásra utaló jelet egerekben és patkányokban. Nyulakban izolált esetekben megfigyelték a mellső láb csontjainak deformitását, az anyára nézve toxikus (15 mg/ttkg) adagok esetén.
Humán terhesség alatti alkalmazásra vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Corvaton 2 mg tabletta és Corvaton 4 mg forte tabletta: 30 db tabletta átlátszó, zöld PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Corvaton 8 mg retard tabletta: 30 db tabletta PA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: keresztjelzés nélküli szer
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).





6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
A fénytől és nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Corvaton 2 mg tabletta: 3 év
Corvaton forte 4 mg tabletta: 2 év
Corvaton 8 mg retard tabletta: 18 hónap


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

CHEPLAPHARM Arzneimittel GmbH
Ziegelhof 24, 17489 Greifswald
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T- 4067/01 (Corvaton 2 mg tabletta) 30 db
OGYI-T- 4067/02 (Corvaton forte 4 mg tabletta) 30 db
OGYI-T- 4067/03 (Corvaton 8 mg retard tabletta) 30 db


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1994. április 06.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. augusztus 10.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. április 12.
2

OGYÉI/23390/2021
OGYÉI/23392/2021
OGYÉI/23394/2021