Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TAMSULOSIN SANDOZ 0,4MG RETARD KEMÉNY KAPSZULA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Gmbh
Hatástani csoport:
G04CA Alpha-adrenoreceptor antagonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20009/01
Hatóanyagok:
Tamsulosinium chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2060 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános502,001558,00
Közgyógy2060,000,00
Üzemi baleset2060,000,00
Teljes0,002060,00
Egyedi engedélyes0,002060,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A többi alfa-1-adrenoreceptor antagonistához hasonlóan tamszulozin adásakor vérnyomásesés fordulhat elő, amely ritkán ájulást okozhat. Orthostaticus hypotonia első jeleinek (szédülés, gyengeségérzés) jelentkezésekor a beteget le kell ültetni vagy, le kell fektetni, amíg a tünetek meg nem szűnnek.

A tamszulozin-kezelés megkezdése előtt a beteget ki kell vizsgálni, hogy kizárható legyen olyan egyéb állapot, amely a BPH tüneteihez hasonlókat okozhat. A kezelés előtt és a kezelés alatt rendszeres rektális prosztata vizsgálat és szükség esetén prosztata specifikus antigén (PSA) meghatározás végzendő.

Súlyos veseelégtelenségben szenvedő betegeknek (kretatinin-clearance <10 ml/perc) a tamszulozin óvatosan adható, mivel alkalmazásával kapcsolatban, esetükben nincs tapasztalat.

A tamszulozin adása után ritkán angiooedemát jelentettek. A kezelést azonnal meg kell szakítani, a beteget az oedema megszűnéséig monitorozni kell, és tamszulozint nem szabad újra adni.

Néhány tamszulozin kezelés alatt álló vagy előzőleg tamszulozinnal kezelt betegnél cataracta vagy glaucoma műtét során Intraoperativ Floppy Iris szindrómát (IFIS, a szűk pupilla-tünet egy variánsa) figyeltek meg. Az IFIS növelheti az intraoperatív és posztoperatív komplikációk kockázatát. A tamszulozin terápiát cataracta vagy glaucoma műtétre előjegyzett betegeknél nem ajánlott megkezdeni.

A tamszulozin-hidroklorid kezelés felfüggesztése cataracta vagy glaucoma műtét előtt 1-2 héttel általában véve hasznosnak bizonyulhat, de ennek előnyét még nem állapították meg. A tamszulozin-kezelést már a műtét előtt korábban felfüggesztő betegek esetében is beszámoltak az IFIS kialakulásáról.

Az operáció előtti értékelés során a sebészeknek és a szemész csapatoknak át kell gondolnia, hogy a cataracta vagy glaucoma műtétre előjegyzett betegek állnak-e vagy álltak-e tamszulozin kezelés alatt, annak érdekében, hogy biztosíthassák az IFIS műtét alatti megfelelő kezelését.

A tamszulozin-hidroklorid erős CYP3A4 inhibitorokkal (pl. ketokonazol) kombinációban nem alkalmazható gyengén metabolizáló CYP2D6-fenotípusú betegeknél.

A tamszulozin erős (pl. ketokonazol) és közepesen erős (pl. eritromicin) CYP3A4 inhibitorral kombinációban csak kellő óvatossággal alkalmazható (lásd 4.5 pont).

A Tamsulosin Sandoz 0,4 mg retard kemény kapszula nátriumot tartalmaz.
A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz retard kemény kapszulánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A tamszulozin hatását a gépjárművezetésre és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre nem tanulmányozták. A betegek figyelmeztetni kell, hogy a tamszulozin szédülést okozhat.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Akut túladagolást 5 mg tamszulozin-hidrokloridnál jelentettek. Akut hypotonia (70 Hgmm-es szisztolés vérnyomás), hányás és hasmenés volt megfigyelhető, melyet folyadékpótlással kezeltek és a beteg még aznap elbocsátható volt.

Kezelés
Túladagoláskor fellépő akut hypotonia esetén cardiovascularis támogatást kell alkalmazni. A vérnyomás és a szívfrekvencia a beteg lefektetésével normalizálható. Amennyiben ez nem elegendő, volumenpótlás és a beteg állapotától függően vazopresszor terápia adható. A vesefunkciót ellenőrizni kell, és általános támogató intézkedéseket kell alkalmazni. Mivel a tamszulozin nagyon erősen kötődik a plazmafehérjékhez, a dialízis-kezelés valószínűleg eredménytelen.

A felszívódás megakadályozására a beteget meg kell hánytatni. Nagy mennyiség bevételekor gyomormosást kell végezni, a betegnek aktív szenet és ozmotikus hashajtót (pl. nátrium-szulfátot) szükséges adni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek. Nem észleltek kölcsönhatást tamszulozin és atenolol, enalapril vagy teofillin egyidejűleg történt alkalmazása során.
Egyidejűleg adott cimetidin a tamszulozin plazmaszintjét növeli, egyidejűleg adott furoszemid pedig csökkenti, mivel azonban a tamszulozin plazmaszint a normális tartományban marad, nem szükséges az adagolás módosítása.

In vitro a diazepám, propranolol, triklórmetiazid, klórmadinon, amitriptilin, diklofenák, glibenklamid, szimvasztatin és warfarin adásakor a humán plazmában mért tamszulozin szabad frakciójának mennyisége nem változik meg. A tamszulozin sem változtatja meg a diazepám, propranolol, triklórmetiazid és klórmadinon szabad frakcióit.

A máj mikroszómális frakcióval végzett in vitro vizsgálatok során (citokróm P450-hez kötött gyógyszermetabolizáló enzimrendszert reprezentáló) a máj metabolizmus szintjén nem találtak kölcsönhatást az amitriptilinnel, szalbutamollal, glibenklamiddal vagy finaszteriddel.
A diklofenák és a warfarin azonban fokozhatja a tamszulozin eliminációs sebességét.

A tamszulozin erős CYP3A4 inhibítorok egyidejű alkalmazása megnövekedett tamszulozin expozíciót okozhat. Ketakonazollal (ismert erős CYP3A4 inhibítor) történő egyidejű alkalmazás a tamszulozin AUC és Cmax értékének 2,8 illetve 2,2 szeres emelkedését eredményezi.

A tamszulozin erős CYP3A4 inhibítorokkal (pl. ketokonazol) és kombinációban nem alkalmazható gyengén metabolizáló CYP2D6-fenotípusú betegeknél.

A tamszulozin erős CYP3A4 inhibítorokkal (pl. ketokonazol) és közepesen erős CYP3A4 inhibítorral (pl. eritromicinnel) kombinációban csak kellő óvatossággal alkalmazható.

A tamszulozin és paroxetin (amely erős CYP2D6 inhibitor) egyidejű alkalmazása a tamszulozin Cmax és AUC értékeinek 1,3 szoros illetve 1,6 szoros emelkedését eredményezi, de ez a növekedés klinikailag nem jelentős.

Más ?1-adrenoreceptor antagonistával történő együttes adása vérnyomásesést okozhat.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Gyakori
(>1/100, <1/10)
Nem gyakori
(>1/1000, <1/100)
Ritka
(>1/10 000, <1/1000)
Nagyon ritka
(<1/10 000)
Nem ismert
Idegrendszeri betegségek és tünetek
szédülés
(1,3%)
fejfájás
syncope


Szembetegségek és szemészeti tünetek




homályos látás*, látászavar*
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

palpitatio



Érbetegségek és tünetek

orthostaticus hypotonia



Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

rhinitis


epistaxis*
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

obstipatio, diarrhoea, hányinger, hányás


szájszárazság*
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

bőrkiütés, pruritus, urticaria
angio-oedema
Stevens-Johnson szindróma
erythema multiforme*, exfoliatív dermatitis*
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
ejakulációs rendellenességek, mint retrográd ejakuláció és ejakulációs képtelenség


priapismus

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

asthenia



* A forgalomba hozatalt követően volt megfigyelhető.

A tamszulozin-kezeléssel összefüggő Intraoperativ Floppy Iris szindrómaként (IFIS) ismert, szűk pupilla-tünetről számoltak be cataracta-és glaucoma-műtét közben a forgalmazást követően (lásd 4.4 pont).

A forgalomba hozatalt követő tapasztalatok: A fent felsorolt mellékhatásokon kívül pitvarfibrillációról, arrhythmiáról, tachycardiáról és dyspnoeről is beszámoltak a tamszulozin alkalmazásával kapcsolatban. Mivel a spontán nemkívánatos eseményeket a forgalomba hozatalt követő nemzetközi terápiás tapasztalat során jelentették, az események gyakorisága és a tamszulozin használat közti ok-okozati összefüggés megbízhatóan nem határozható meg.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: A tamszulozin egy ?1A-adrenoreceptor antagonista. A készítményt csak prosztatabetegségek kezelésére használják.
ATC kód: G04CA02

Hatásmechanizmus
A tamszulozin szelektív és kompetitív módon kötődik a simaizomzat kontrakciót közvetítő postszinaptikus ? lA-adrenoreceptorokhoz, a prosztata és a húgycső simaizomzatának elernyedését okozva.

Farmakodinámiás hatások
A tamszulozin fokozza a maximális vizeletáramlási rátát a prosztata és a húgycső simaizomzat elernyesztésével, ezáltal megszünteti az obstrukciót.

A készítmény javítja az irritatív és az obstruktív tüneteket is, amelyeknél fontos szerepet játszik a húgyvezeték alsóbb részének simaizom kontrakciója.

Az alfa-blokkolók a perifériás ellenállás csökkentése révén csökkenthetik a vérnyomást. Normál vérnyomású betegeknél, tamszulozinnal végzett vizsgálatok során klinikailag számottevő vérnyomásesést nem észleltek.

Tartós kezelés során a vizelettartásra és ürítésre gyakorolt hatása is érvényesül, ami a sebészi beavatkozás szükségességének jelentős mértékű késleltetését eredményezi.

Gyermekek és serdülők
Egy kettős vak, randomizált, placebo-kontrollos dózis-összehasonlító vizsgálatot végeztek neuropathiás húgyhólyagú gyermekeken. Összesen 161 (2 és 16 éves kor közötti) gyermeket randomizáltak, és kezeltek tamszulozinnal alacsony (0,001-0,002 mg/ttkg), közepes (0,002-0,004 mg/ttkg) és magas (0,004-0,008 mg/ttkg) dózistartomány egyikével, vagy placebóval. Az elsődleges végpontot az LPP (detrusor leak point pressure) 40 H2Ocm érték alá csökkenése jelentette, amit azonos napon történő két mérés alapján határoztak meg. A másodlagos végpontok az alábbiak voltak: A detrusor LPP tényleges és százalékos változása a kiindulási értékhez képest, a hydronephrosis és a hydroureter mértékének csökkenése vagy stabilizációja, a katéterezésnél nyert vizelet mennyiségének változása, valamint a vizeletürítések száma a katéterezéseknél, amelyeket a katéterezési naplóban rögzítettek alapján állapítottak meg. A placebo csoport és a 3 tamszulozin csoport egyike között sem találtak statisztikailag szignifikáns különbséget, sem az elsődleges, sem bármelyik másodlagos végpont esetében. Egyik dózisszint esetében sem figyeltek meg dózis-hatás összefüggést.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A tamszulozin gyorsan felszívódik a belekből és biohasznosulása csaknem teljes.
A tamszulozin felszívódása lassul, ha étkezés után veszik be. Egyforma felszívódási körülmények biztosíthatók, ha a beteg mindig a reggeli után veszi be a tamszulozint.
A tamszulozin kinetikája lineáris.

Egyszeri adag tamszulozin kiadós étkezés utáni per os bevitelét követően a plazma csúcskoncentráció kb. 6 óra múlva alakul ki. A steady state (egyensúlyi) állapot ismételt adagolással az 5. napra alakul ki, amikor a Cmax kb. kétharmaddal nagyobb, mint az egyszeri adagolás után. Bár ezt csak idősebb betegekben mutatták ki, ugyanez az eredmény várható fiatal betegek esetében is.
A tamszulozin plazmaszintek interindividuális variabilitása kifejezett mind egyszeri, mind többszöri adagolás után is.

Eloszlás
Emberben a tamszulozinnak több mint 99%-a kötődik plazmafehérjéhez és az eloszlási térfogata kicsi (kb. 0,2 l/kg).

Biotranszformáció
A tamszulozin first pass metabolizmusa alacsony. A legtöbb tamszulozin a plazmában található változatlan formában. A vegyület a májban metabolizálódik.

Patkányon végzett tanulmányokban a tamszulozin alig okozott mikroszomális májenzim-indukciót.

Metabolitjai nem olyan aktívak és nem olyan toxikusak, mint az anyavegyület.

Elimináció
A tamszulozin és metabolitjai főképp a vizelettel ürülnek, kb. 9%-uk változatlan formában.

A tamszulozin eliminációs felezési ideje kb. 10 óra (étkezés után bevéve) és 13 óra steady state állapotban.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Egyszeri és ismételt adagokkal egereken, patkányokon és kutyákon végeztek toxicitási vizsgálatokat. Ezenkívül reprodukciós toxicitást patkányokon, carcinogenitást egereken és patkányokon, genotoxicitást pedig in vivo és in vitro is vizsgáltak.

A tamszulozin nagy adagjaival az általános toxicitási profil megegyezett az alfa-adrenerg antagonistákra jellemző farmakológiai hatással.
Rendkívül nagy dózisokkal kezelt kutyákon EKG-változásokat észleltek. Ez a hatás nem tekinthető klinikailag számottevőnek. A tamszulozin nem mutatott szignifikáns genotoxikus tulajdonságokat.

Nőstény patkányokban és egerekben tamszulozin expozíció során az emlőmirigyek proliferációjának megnövekedését észlelték. Ezek az eredmények, amelyek valószínűleg indirekt módon a hyperprolactinaemiaval függnek össze és csak nagyon nagy adagok eredményeként jelentkeztek, nem tekinthetőek klinikailag szignifikánsnak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10×, 14×, 20×, 28×, 30×, 50×, 56×, 60×, 90×, 100× vagy 200× retard kemény kapszula PVC/PE/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban vagy biztonsági záras PP kupakkal ellátott HDPE tartályban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/ kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Buborékcsomagolás: Az eredeti csomagolásban tárolandó.
Tartály: A tartályt tartsa jól lezárva.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

SANDOZ GmbH,
Biochemiestrasse 10,
6250 Kundl,
Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-20009/01 30× buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2005. december 27.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2015. május 7.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. január 9.
2

OGYÉI/67789/2019