Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VERRUMAL OLDAT 13ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Almirall Hermal Gmbh
Hatástani csoport:
D11AF Szemölcs és tyúkszem elleni készítmények
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04458/01
Hatóanyagok:
Acidum salicylicumDDD
Aethylium aceticum
Fluorouracilum
Dimethylsulfoxidatum
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fagymentes helyen
Gondosan elzárva
Gyúlékony
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Külsőleges, bőrfelszíni alkalmazásra.

A Verrumal-t általában minden egyes szemölcsre naponta kétszer-háromszor kell felvinni.

A Verrumal-t kizárólag a szemölcsre lehet felvinni, az oldat nem érintkezhet a szemölcsöt körülvevő egészséges bőrfelülettel; ha szükséges, a környező bőrfelületet krémmel vagy kenőccsel kell bekenni. Ugyancsak tanácsos alkalmazás előtt letörölni az üveg nyakán lévő ecsetet. Nagyon kis szemölcsök esetében a készítmény sokkal pontosabban felvihető egy fogpiszkáló vagy hasonló tárgy segítségével, mint az ecsettel.

A Verrumal minden egyes alkalmazásakor el kell távolítani az előző kezelés nyomán képződött filmréteget, amit egyszerűen le kell húzni.

A köröm körüli és - különösen - a köröm alatti szemölcsök esetében vigyázni kell arra, hogy a köröm-matrixon ne legyen sérülés és a Verrumal ne kerülhessen be a körömágyba.

A kezelt felület nem lehet 25 cm2-nél nagyobb.

Az alkalmazás átlagos időtartama 6 hét. Folyamatos, mindennapi alkalmazást kell biztosítani.

A sikeresnek bizonyuló terápia után a kezelést még körülbelül egy hétig tovább kell folytatni.

A tapasztalatok szerint sok esetben, pl. a bőr síkjából nagymértékben kiemelkedő közönséges szemölcsöknél és a talpon lévő szemölcsöknél előnyös lehet, ha a Verrumal-kezelés hatására elhalt szövetet orvos távolítja el.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Verrumal 5-fluorouracil nevű citosztatikumot tartalmaz.

A dihidropirimidin-dehidrogenáz (DPD) enzim fontos szerepet játszik a fluorouracil lebontásában.
Az enzim aktivitásának gátlása, hiánya vagy csökkenése a fluorouracil felhalmozódásához vezethet. Mivel azonban a fluorouracil percutan abszorpciója elhanyagolható, amikor a Verrumal külsőleges oldatot a jóváhagyott előírásoknak megfelelően alkalmazzák, nem várható eltérés a Verrumal külsőleges oldat biztonságossági profiljában, és a dózis módosítása sem szükséges a betegek ezen alcsoportja esetén.

Az olyan nukleozid-analógok, mint a brivudin és szorivudin a fluorouracil, illetve egyéb fluoropirimidinek plazmakoncentrációjának drasztikus emelkedését idézhetik elő, aminek következménye fokozott toxicitás lehet. Ezért legalább 4 hetes intervallumot kell tartani a fluorouracil és a brivudin, szorivudin, illetve analógjaik alkalmazása között.
Ahol ez szükséges, a fluorouracil vagy egyéb fluoropirimidinekkel végzett terápia előtt javasolt a DPD enzimaktivitás ellenőrzése. Amennyiben a fluorouracillal kezelt beteg véletlenül brivudint kap, hatékony intézkedések foganatosításával kell csökkenteni a fluorouracil-toxicitást. Kórházi felvétel is indokolt lehet. Minden, a szisztémás fertőzés és dehidráció megelőzését szolgáló intézkedést meg kell tenni.

A fenitoint fluorouracillal együtt alkalmazó betegeknél rendszeres vizsgálatokkal kell ellenőrizni a fenitoin plazmakoncentrációjának esetleges emelkedését.

Gyúlékony! Nyílt lángtól vagy tűztől távol tartandó!

Amennyiben a szemölcsök vékony epidermis-szel rendelkező bőrfelületen alakulnak ki, a Verrumalt kevesebb alkalommal kell alkalmazni és a kezelés menetét gyakrabban kell ellenőrizni, mivel a Verrumal-ban lévő szalicilsav igen erős felpuhító hatásának következtében hegképződés indulhat el a keratinrétegben.

Az erős keratinizációs tendenciát mutató szemölcsöket célszerű szalicilsavas ragtapasszal előkezelni.

Az érzőidegrendszer zavaraiban (pl. diabetes mellitusban) szenvedő betegek szoros monitorozása szükséges.

Az üveget a készítmény minden egyes alkalmazása után tökéletesen le kell zárni, ellenkező esetben az oldat gyorsan beszárad és a továbbiakban nem alkalmazható rendeltetésszerűen. Az oldat nem alkalmazható, ha kristályok jelennek meg benne.

Vigyázni kell arra, hogy a Verrumal oldat az alkalmazás során ne kerüljön textil vagy akril anyagokra (pl. akril fürdőkád), mivel az oldat még a filmképződés előtt az ilyen anyagok permanens elszíneződését idézheti elő.

Gyúlékony: tűztől távol tartandó és nyílt láng, meggyújtott cigaretta és használati tárgyak (például hajszárító) közelében nem alkalmazható.

A készítmény 80 mg dimetil-szulfoxidot tartalmaz grammonként, amely bőrirritációt okozhat.
A készítmény 160 mg alkoholt (etanol) tartalmaz grammonként. Ez égő érzést okozhat a károsodott bőrön.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Verrumal nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A Verrumalt 25 cm2-es területen alkalmazva 0,2 g Verrumal és ennek megfelelően 1 mg fluorouracil (FU) kerül a bőrfelszínre. Egy 60 kg testtömegű betegnél 1 mg FU 0,017 mg/ttkg dózisnak felel meg. Szisztémás intoxikáció 15 mg/ttkg intravénás dózisnál következik be, ami azt jelenti, hogy a biztonsági határ a normál dózis ezerszerese, a mérgezés tehát gyakorlatilag kizárható. Ezen túlmenően a biztonsági határ tovább is kitolható, mivel a Verrumalból nem következik be az FU jelentős mértékű percutan abszorpciója (lásd az 5.2 pont).

Annak a ténynek köszönhetően, hogy percutan felszívódást követően a szalicilsav szérumszintje szinte soha nem érte el az 5 mg/dl értéket (lásd még az 5.2 pont), a szalicilát-intoxikáció lehetősége gyakorlatilag kizárható, ha a Verrumalt az előírásnak megfelelően alkalmazzák. A javasoltnál lényegesen több alkalmazása az alkalmazás helyén fellépő reakciók gyakoriságának és azok súlyosságának fokozodását eredményezi.

A szalicilát-intoxikáció korai tünetei csupán 30 mg/dl szérumszint felett jelentkeznek. Ezek a tünetek fülcsengésben, halláscsökkenéssel kísért tinnitusban, orrvérzésben, hányingerben, hányásban, ingerlékenységben és nyálkahártya szárazságban nyilvánulnak meg.

Fiatal gyermekeknél a testfelszín és a testtömeg aránya eltér a felnőttekétől. Ezért a maximális javasolt kezelési terület vagy az alkalmazási gyakoriság jelentős túllépése növeli a szalicilát-intoxikáció kockázatát, különösen a fiatal gyermekeknél.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A dihidropirimidin-dehidrogenáz (DPD) enzim fontos szerepet játszik a fluorouracil lebontásában.
Az olyan nukleozid-analógok, mint a brivudin és szorivudin a fluorouracil vagy egyéb fluoropirimidinek plazmakoncentrációjának drasztikus emelkedését idézhetik elő, aminek következményeként fokozódik a toxicitás.
Ezért legalább 4 hetes intervallumot kell tartani a fluorouracil és a brivudin, szorivudin, illetve analógjaik alkalmazása között.
Ahol ez szükséges, a fluoropirimidinekkel végzett terápia elkezdése előtt javasolt a DPD enzimaktivitás meghatározása.

Fenitoin-intoxikáció tüneteit előidéző emelkedett fenitoin-plazmaszintekről számoltak be azokban az esetekben, amikor a fenitoint fluorouracillal együtt alkalmazták (lásd a 4.4 pont).

Nincs bizonyíték a szalicilsav jelentős szisztémás felszívódására, ugyanakkor a felszívódott szalicilsav kölcsönhatásba léphet a metotrexáttal és szulfonilurea típusú gyógyszerekkel.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások az alábbiakban MedDRA szervrendszeri kategória és csökkenő gyakoriság szerint kerülnek felsorolásra. A gyakorisági kategóriák meghatározása a következő: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nem gyakori: száraz szem, szemviszketés, fokozott könnyezés.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nagyon gyakori: Az alkalmazás helyén: erythema, gyulladás, irritáció (beleértve az égő érzést is), fájdalom, viszketés.
Gyakori: Az alkalmazás helyén: vérzés, erosio, varasodás.
Nem gyakori: Az alkalmazás helyén: dermatitis, oedema, fekély.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Gyakori: exfoliatio cutis

Mivel a készítmény igen erős felpuhító hatást gyakorol a keratinrétegre, főként a szemölcsöt övező bőr területén előfordulhat a bőr fehéres elszíneződése és finom, pikkelyes hámlása.

Szalicilsav-tartalma miatt a gyógyszer alkalmazása az erre hajlamos betegeknél az enyhe irritáció olyan jeleit okozhatja, mint a dermatitis és kontakt allergiás reakciók. Ez az irritáció viszketésben, a bőr vörösödésében és az akár az alkalmazás területén kívülre is terjedő, apró hólyagos kiütések formájában jelentkezhet (úgynevezett szóródási reakció).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szemölcs és tyúkszem elleni készítmények, ATC kód: D11AF

A hatóanyag a fluorouracil (FU) egy antimetabolit hatással rendelkező citosztatikum.

A nukleinsavakban megtalálható timinnel (5-metiluracil) való szerkezetbeli hasonlóság miatt az FU megakadályozza a timinképződést és felhasználást, így a DNS-, illetve RNS-szintézist is. Ennek következtében gátlás alá kerül a szemölcsöt előidéző vírusok szaporodása. Az eredmény főként azon sejtek szaporodásának gátlása, amelyek - amint az a szemölcsök esetében igaz - növekedése felgyorsult és ezért nagyobb mennyiségben veszik fel az FU-t.




timin fluorouracil

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Egy sertéseken végzett abszorpciós vizsgálatban a Verrumal - akár nagy mennyiségű - bőrfelszíni alkalmazását követően sem volt detektálható a fluorouracil, vagyis a hatóanyag nem szívódott fel olyan mennyiségben, ami a szokásos analitikai módszerekkel (HPLC) észlelhető lett volna.

Frissebb analízisek szerint Verrumal alkalmazását követően a fluorouracil abszorpciós rátája embereknél jelentősen 0,1% alatt van.

A bőrfelszínre felvitt Verrumal tömör, fehér színű filmréteget képez az oldószer elpárolgása után. Ez olyan okkluzív hatást biztosít, amely elősegíti a hatóanyag behatolását a szemölcs mélyebb rétegeibe.

A szalicilsav komponens keratolitikus tulajdonsága miatt része a készítmény összetevőinek, annak érdekében, hogy elősegítse a hatóanyag behatolását, ami a szemölcsök esetében különösen nehéz.
Ugyanez a hatás érhető el dimetil-szulfoxiddal, amely vegyület az FU hatóanyag bejutását elősegítő oldószerként szolgál.

A szalicilsav keratolitikus hatása a keratinizációt elősegítő intracelluláris kötőelemekre, a dezmoszómákra gyakorolt közvetlen hatáson alapszik.

Állatkísérletek, valamint humán farmakokinetikai vizsgálatok kimutatták, hogy a szubsztráton kívül egyéb tényezők, pl. a bőr állapota is befolyásolja a penetráció mértékét.

A szalicilsav metabolizmusa során glicinnel konjugálva szaliciluronsavvá; glükuronsavval a fenolos OH-csoportján konjugálva éter-glükuroniddá, a COOH csoporton konjugálva pedig észter-glükuroniddá alakul, míg a másik út a hidroxiláció gentizinsavvá és dihidroxibenzoesavvá. Normál dózistartományban a szalicilsav felezési ideje 2-3 óra között van, de magasabb adagoknál akár 15-30 órára is nőhet a máj korlátozott szalicilsav-konjugáló kapacitása miatt.

A szalicilsav topikális alkalmazásakor általában nem várhatók toxikus mellékhatások, mivel szinte soha nem érhető el az 5 mg/dl feletti szérumkoncentráció (ennek ellenére olvassa el az "Ellenjavallatok" c. részt!). A szalicilát-intoxikáció korai tünetei csupán 30 mg/dl szérumszint felett jelentkezhetnek.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A szalicilsavról nem ismert, hogy bármilyen mutagén, karcinogén vagy teratogén hatásai lennének.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

13 ml oldat csavaros PP kupakkal lezárt, HDPE/LDPE feltéttel és ecsettel ellátott, színtelen üvegbe töltve. Egy üveg dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

TŰZVESZÉLYES!

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
Hűtőszekrényben nem tárolható, illetve nem fagyasztható!
Az üveget tartsa jól lezárva!
Gyúlékony!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.

Felbontást követően 6 hónap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Almirall Hermal GmbH
Scholtzstrasse 3
21465 Reinbek
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-4458/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1995. április 17.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. január 1.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. szeptember 29.



2


OGYÉI/48151/2020