Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TAMSOL 0,4MG RETARD KEM KAPSZULA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
G04CA Alpha-adrenoreceptor antagonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09979/01
Hatóanyagok:
Tamsulosinium chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2804 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános426,002378,00
Üzemi baleset2804,000,00
Teljes0,002804,00
Egyedi engedélyes0,002804,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A többi ?1-adrenoreceptor antagonistához hasonlóan a tamszulozinnal való kezelés kapcsán, egyes esetekben, vérnyomásesés fordulhat elő, amely eredményeként nagyon ritkán syncope is kialakulhat. Az orthostaticus hypotonia első jeleire (szédülés, gyengeség) a beteget le kell ültetni vagy fektetni, amíg a tünetek meg nem szűnnek.

A tamszulozinnal való kezelés megkezdése előtt a beteget meg kell vizsgálni, hogy kizárhatóak legyenek olyan egyéb betegségek, amelyek a benignus prostata hyperplasia tüneteivel megegyező panaszokat okozhatnak.
A kezelés előtt és a kezelés ideje alatt rendszeresen rektális digitális vizsgálatot és szükség esetén prostata specifikus antigén (PSA) meghatározást kell végezni.

A súlyosan károsodott vesefunkciójú betegek esetében (kreatinin-clearance <10 ml/perc) a kezelést nagy körültekintéssel kell végezni, mert velük kapcsolatosan kevés a klinikai tapasztalat.

Néhány, tamszulozin-kezelés alatt álló vagy előzőleg tamszulozinnal kezelt betegnél cataracta vagy glaucoma műtét során Intraoperativ Floppy Iris szindrómát (IFIS, a szűk pupillatünet egy variánsa) figyeltek meg. Az IFIS a műtét közbeni és a műtét utáni szemkomplikációk számának növekedéséhez vezethet.

A tamszulozin-kezelés felfüggesztését cataracta vagy glaucoma műtét előtt 1-2 héttel hasznosnak tartják a köztudatban, de ennek előnyét még nem igazolták. A terápiát a cataracta-műtét előtt jóval abbahagyó betegeknél is előfordult IFIS.

Tamszulozin-kezelést nem ajánlott kezdeni azon betegeknél, akik cataracta vagy glaucoma műtétre vannak előjegyezve. A műtét előkészítése során a cataracta-műtétet végző sebésznek és a szemészcsoportnak meg kell győződnie arról, hogy a cataracta vagy glaucoma műtétre előjegyzett beteget kezelik-e vagy kezelték-e tamszulozinnal annak érdekében, hogy az IFIS műtét alatti kezeléséhez a megfelelő feltételeket biztosíthassák.

Nem ajánlott a tamszulozint a CYP3A4 erős inhibitoraival együtt adni olyan betegeknek, akikre a gyengén metabolizáló CYP2D6 fenotípus jellemző.

A tamszulozin-hidrokloridot óvatosan kell alkalmazni a CYP3A4 erős és mérsékelt inhibitoraival kombinációban (lásd 4.5 pont).

A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz retard kemény kapszulánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. A betegnek tudnia kell azonban, hogy az alkalmazást követően szédülés léphet fel.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A tamszulozin-hidroklorid túladagolása potenciálisan súlyos hypotoniás hatást válthat ki. Súlyos hypotoniát írtak le különböző mennyiségek túladagolása után.
12 mg tamszulozin-hidroklorid volt az a legmagasabb adag, amit egy beteg véletlenül kapott, ez fejfájást eredményezett, további kórházi ápolás nem volt szükséges.

Kezelés
Túladagolást követő akut hypotonia esetén cardiovascularis szupportív kezelést kell alkalmazni. A beteget lefektetve a vérnyomás helyreállítható és a pulzus normalizálható. Ha ez nem segít, térfogatnövelőket, és ahol szükséges vazopresszorokat kell alkalmazni. Ellenőrizni kell a vesefunkciót és általános szupportív kezelést kell alkalmazni.

Mivel a tamszulozin nagyon erősen kötődik a plazmafehérjékhez, a dialízis kezelés valószínűleg eredménytelen.
A felszívódás megakadályozása érdekében célszerű hánytatót adni. Nagy mennyiség bevétele esetén gyomormosást lehet végezni, és aktív szenet, és ozmotikus hashajtót, például nátrium-szulfátot lehet alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek.

Nem észleltek kölcsönhatást tamszulozin-hidroklorid és atenolol, enalapril vagy teofillin egyidejűleg történő alkalmazása során.

Az egyidejűleg adott cimetidin a tamszulozin plazmaszintjének emelkedését okozhatja, a furoszemid pedig annak csökkenését, de mivel a gyógyszerszintek a normális tartományban maradnak, nem szükséges megváltoztatni az adagolást.

In vitro a diazepám, propranolol, triklórmetiazid, klórmadinon, amitriptilin, diklofenák, glibenklamid, szimvasztatin és warfarin adásakor a humán plazmában mért tamszulozin szabad frakciójának mennyisége nem változik meg. A tamszulozin sem változtatja meg a diazepám, a propranolol, a triklórmetiazid és a klórmadinon szabad frakcióit.

A diklofenák és a warfarin azonban fokozhatja a tamszulozin eliminációját.

A tamszulozin-hidroklorid erős CYP3A4 inhibitorokkal való együttes alkalmazása fokozott tamszulozin-hidroklorid expozícióhoz vezethet. A ketokonazollal (egy közismerten erős CYP3A4 inhibitorral) való együttes alkalmazása a tamszulozin-hidroklorid AUC és a cmax értékeinek 2,8-szoros, illetve 2,2-szeres emelkedését eredményezte.

A tamszulozin-hidrokloridot nem ajánlott együtt adni erős CYP3A4 inhibitorokkal azon betegek esetében, akik gyengén metabolizáló CYP2D6 fenotípusba tartoznak.
A tamszulozin-hidrokloridot óvatosan kell alkalmazni a CYP3A4 erős és mérsékelt inhibitoraival kombinációban.

A tamszulozin-hidroklorid paroxetinnel való együttes alkalmazása, mely egy erős CYP2D inhibitor, a tamszulozin cmax és AUC-értékeinek 1,3-szoros, illetve 1,6-szoros emelkedését eredményezte, de ezek az emelkedések nem tekinthetők klinikailag relevánsnak.

Más ?1-adreno-receptor antagonistával történő együttes alkalmazása hypotoniát okozhat.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Szervrendszerek
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)
Ritka
(?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka
(<1/10 000)
Nem ismert
(a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg)
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Szédülés (1,3%)
Fejfájás
Syncope


Szembetegségek és szemészeti tünetek




Homályos látás*,
Látászavar*
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Palpitatio



Érbetegségek és tünetek

Orthostaticus hypotonia



Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Rhinitis


Epistaxis*
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Obstipatio,
Hasmenés,
Hányinger,
Hányás


Szájszárazság*
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Kiütés,
Pruritus,
Urticaria
Angioödéma
Stevens-Johnson-szindróma
Erythema multiforme*,
Exfoliativ dermatitis*
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Ejakulációs zavarok,
Retrográd ejakuláció,
Ejakulációs képtelenség


Priapismus

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Gyengeség



*Poszt-marketing megfigyelések

A tamszulozin-kezeléssel összefüggő Intraoperativ Floppy Iris szindrómaként (IFIS) ismert, szűk pupilla-tünetről számoltak be cataracta vagy glaucoma műtét közben a forgalmazást követően (lásd még 4.4 pont).

A forgalomba hozatalt követő tapasztalatok
A fent említett mellékhatásokon kívül a tamszulozin-kezeléssel összefüggésben a következő mellékhatásokat jelentették: pitvarfibrilláció, arrhythmia, tachycardia és dyspnoea. Mivel ezek a spontán bejelentett esetek a világot átfogó forgalomba hozatalt követő tapasztalatokból származnak, az esetek gyakorisága és a tamszulozin szerepe az ok-okozati összefüggés tekintetében megbízhatóan nem határozható meg.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Urológiai készítmények, ? -adrenoreceptor antagonisták, ATC kód: G04CA02
Jóindulatú prosztata-betegségek kezelésére.

Hatásmechanizmus
A tamszulozin szelektív és kompetitív módon kötődik a posztszinaptikus ?1-receptorokhoz, különösen az ?1A és az ?1D altípushoz. A húgycső és a prosztata simaizmainak ellazulását idézi elő.

Farmakodinámiás hatások
A tamszulozin fokozza a maximális vizeletáramlást. A húgycső és a prosztata simaizmainak feszülését oldja, ezáltal megszünteti az obstrukciót, elősegítve a vizeletürítést és csökkentve az ürítési (obstruktív) tüneteket.

Szintén csökkenti a hólyag instabilitása következtében kialakult vizelettartási tüneteket.

Tartós kezelés során is érvényesül a vizelettartásra és ürítésre gyakorolt hatása. Jelentősen késlelteti a sebészi beavatkozások és a katéterezés szükségességének idejét.

Az ?1-adrenoreceptor antagonisták csökkenthetik a vérnyomást a perifériás ellenállás lecsökkentése révén. A tamszulozinnal végzett vizsgálatok során klinikailag számottevő vérnyomásesést nem észleltek.

Gyermekek
Egy kettős vak, randomizált, placebokontrollos dózistartomány vizsgálatot végeztek neuropathiás hólyagbetegségben szenvedő gyerekeken. Összesen 161 (2-16 év közötti) gyermeket randomizáltak és kezeltek a 3 tamszulozin dózisszint egyikével (alacsony [0,001-0,002 mg/kg], közepes [0,002-0,004 mg/kg] és magas [0.004-0,008 mg/kg]) vagy placebóval. Az elsődleges végpont azoknak a betegeknek a száma volt, akiknek az M. pubovesicalis szivárgási nyomáspontja <40 cm H2O-ra csökkent egy nap alatt végzett két értékelés alapján. A másodlagos végpontok a következők voltak: A kiindulási értékhez viszonyítva bekövetkezett tényleges és százalékos változás az M. pubovesicalis szivárgási nyomáspontban, a hydronephrosis és a hydroureter javulásában vagy stabilizálódásában és a katéterezéssel kapott vizeletmennyiségben és a katéterezés időszakában a bevizelések számában bekövetkezett változásokban a katéterezési naplóban történt bejegyzések alapján. Nem volt statisztikailag szignifikáns különbség a placebocsoport és a 3 tamszulozin dózisszint bármelyikével kezelt csoport között sem az elsődleges, sem a másodlagos végpont tekintetében. Nem tapasztaltak terápiás választ egyik dózisszint esetében sem.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A tamszulozin a bélből szívódik fel, biohasznosulása csaknem teljes. A tamszulozin felszívódása csökken, ha étkezés közben veszik be.

Egyforma felszívódási körülmények biztosíthatóak, ha a beteg mindig ugyanabban az időben, étkezés után veszi be a gyógyszert.
Kinetikája lineáris.

Egyszeri adag tamszulozin étkezés utáni orális bevitelét követően plazma csúcskoncentráció kb. 6 óra múlva alakul ki; ismételt adagolással az 5. napra jön létre a 'steady state' állapot, ilyenkor a cmax kb. kétharmaddal nagyobb, mint az egyszeri adagolás után. Bár ezek a mérések idősebb betegekben történtek, ugyanez várható fiatal betegek esetében is.

A plazmaszintek egyéntől függő variabilitása előfordulhat mind egyszeri, mind többszöri adagolás után is.

Eloszlás
Férfiakban a tamszulozinnak kb. 99%-a kötődik plazmafehérjéhez. Eloszlási térfogata kicsi (kb. 0,2 l/kg).

Biotranszformáció
A tamszulozin metabolizációja lassú, a 'first pass' hatás nem számottevő. A tamszulozin legnagyobb része a plazmában változatlan formában található. A májban metabolizálódik. Patkányokban a tamszulozin alig okoz mikroszomális enzimindukciót. In vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a metabolizációért a CYP3A4 és a CYP2D6 enzimek felelősek, a tamszulozin-hidroklorid metabolizmusában más CYP izoenzimek kevésbé játszanak szerepet. A CYP3A4 és a CYP2D6 metabolizáló enzimek gátlása a tamszulozin-hidroklorid megnövekedett expozíciójával járhat. (lásd 4.4 és 4.5 pont).
Egyik metabolitja sem aktívabb az anyavegyületnél.

Elimináció
A tamszulozin és metabolitjai főleg a vizelettel ürülnek ki, a beadott dózis kb. 9%-a változatlan formában.
Étkezés után alkalmazott egyszeri tamszulozin adag után, és 'steady state' állapotban mérve, a betegekben a hatóanyag plazma felezési ideje 10-13 óra.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Egyszeri és ismételt adagokkal toxicitási vizsgálatokat egereken, patkányokon és kutyákon végeztek. Ezen kívül reprodukciós toxicitást patkányokon, carcinogenitást egereken és patkányokon, genotoxicitást pedig in vitro és in vivo is vizsgáltak.

Az általános toxicitási profil, mely a nagy dózisú tamszulozin adása esetén figyelhető meg, azonos az ?1-adreno-receptor antagonisták farmakológiai hatásaival. Nagyon nagy adagokban a kutyák EKG-ja megváltozott. Ez a hatás nem tekinthető klinikailag számottevőnek. A tamszulozin nem mutatott releváns genotoxikus tulajdonságokat.

Nőstény egerekben és patkányokban az emlőmirigyek proliferatív elváltozásainak megnövekedett gyakoriságát észlelték. Ezek az eredmények valószínűleg hyperprolactinaemia következményei, és csak nagyon nagy adagok hatásaként fordultak elő, nem relevánsak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30, 90 vagy 100 darab kapszula található színtelen, átlátszó PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés:?? (egy kereszt)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, a szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
Gyömrői út 19-21.
1103 Budapest
Magyarország


8. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-9979/01 30 db
OGYI-T-9979/02 90 db
OGYI-T-9979/03 100 db


9. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2004. december 28.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. július 01.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. április 5.
7








OGYÉI/13336/2021