Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SIMVASTATIN 1A PHARMA 40MG FILMTABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
1 A Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
C10AA Hmg coa reduktáz gátlók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09842/03
Hatóanyagok:
SimvastatinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1685 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,001685,00
Közgyógy1685,000,00
Teljes0,001685,00
Egyedi engedélyes0,001685,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Hypercholesterinaemia: Primaer hypercholesterinaemia vagy kevert dyslipidaemia kezelésére, diéta mellett, amikor a diéta vagy az egyéb, nem farmakológiai módszerek (pl. testmozgás, súlycsökkenés) hatástalannak bizonyulnak.

Homozygota familiaris hypercholesterinaemia kezelésére diéta és egyéb lipidszint-csökkentő kezelések (pl. LDL-aferezis) mellett, illetve abban az esetben, amikor ezek az eljárások nem javallottak.

Cardiovascularis prevenció:
A cardiovascularis mortalitás és morbiditás csökkentésére, mind a normál, mind pedig az emelkedett koleszterinszinttel rendelkező, tüneteket mutató, atheroscleroticus cardiovascularis betegségben, vagy diabetes mellitusban szenvedő betegek részére, kiegészítő kezelésként egyéb rizikófaktorok csökkentésére, illetve más kardioprotektív terápiák mellett (lásd 5.1 pont).




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Simvastatin 1 A Pharma dózistartománya napi 10-80 mg, amit naponta egyszer, szájon át, este kell bevenni. Az adagolás módosításai, amennyiben szükségesek, legalább 4 hetes időintervallumokban történjenek, és az adag ne lépje túl a napi egyszer 80 mg-ot, este bevéve. A 80 mg-os dózis csak azoknál a súlyos hypercholesterinaemiában szenvedő, valamint a cardiovascularis szövődmények magas kockázatával rendelkező betegeknél ajánlott, akiknél alacsonyabb dózisokkal nem lehetett elérni a terápiás célértékeket, és akiknél az előnyök várhatóan felülmúlják a potenciális kockázatokat (lásd 4.4 és 5.1 pont).

Hypercholesterinaemia
A Simvastatin 1 A Pharma-kezelést megelőzően a beteget standard koleszterincsökkentő étrendre kell állítani, és a diétát a kezelés alatt is folytatni kell.
A szokásos kezdő adag naponta egyszer 10-20 mg este bevéve. Azon betegeknél, akiknél az LDL-koleszterin-szint nagymértékű (több mint 45%-os) csökkentése szükséges, a kezdő dózis 20-40 mg is lehet, naponta egyszer, este bevéve. Amennyiben szükséges az adagolás módosítása, az a fentiekben meghatározott módon történhet.

Homozygota familiaris hypercholesterinaemia
Egy kontrollos klinikai vizsgálat eredményei alapján homozygota familiaris hypercholesterinaemiában az ajánlott kezdő napi adag 40 mg, este bevéve. Ezeknél a betegeknél a Simvastatin 1 A Pharma alkalmazható adjuváns kezelésként egyéb lipidcsökkentő kezelések (pl. LDL-aferezis) mellett, vagy akkor, ha nincs lehetőség ilyen kezelésekre.

Olyan homozygota familiaris hypercholesterinaemiában (HoFH-ban) szenvedő betegeknél, akik lomitapidot és szimvasztatint egyidejűleg kapnak, a szimvasztatin adagja nem haladhatja meg a napi 40 mg-ot (lásd 4.3, 4.4 és 4.5 pont).

Cardiovascularis prevenció
A Simvastatin 1 A Pharma szokásos kezdő adagja szívkoszorúér-betegség (CHD, hyperlipidaemiával vagy anélkül) magas kockázata esetén 20-40 mg naponta egyszer, este bevéve. A gyógyszeres kezelést a diétával és a testmozgással egyidőben lehet elkezdeni. Amennyiben szükséges az adagolás módosítása, az a fentiekben meghatározott módon történhet.

Együttadás egyéb gyógyszerekkel
A Simvastatin 1 A Pharma monoterápiában vagy epesavkötő szerekkel együtt adva is hatásos. A Simvastatin 1 A Pharma az epesavkötő szerek adása előtt legalább 2 órával korábban, vagy azok adása után, legalább 4 órával később, adható.

A Simvastatin 1 A Pharma-val egyidejűleg - gemfibroziltól (lásd 4.3 pont) vagy fenofibráttól eltérő - fibrátokat szedő betegeknél, a Simvastatin 1 A Pharma napi adagja nem haladhatja meg a 10 mg-ot. A Simvastatin 1 A Pharma-val egyidejűleg amiodaront, amlodipint, verapamilt, diltiazemet, elbasvirt vagy grazoprevirt szedő betegeknél a Simvastatin 1 A Pharma napi adagja nem haladhatja meg a 20 mg-ot (lásd 4.4 és 4.5 pont).

Vesekárosodás
Közepesen súlyos vesekárosodás esetén nincs szükség az adagolás módosítására.
Amennyiben súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél (kreatinin-clearance < 30 ml/perc) szükségesnek ítélik meg a kezelést, a napi 10 mg feletti adagok alkalmazásakor körültekintően kell eljárni.

Idősek
Nincs szükség az adagolás módosítására.

Gyermekek és serdülők
Heterozygota familiaris hypercholesterinaemiában szenvedő gyermekek és serdülők (10 - és betöltött 18 év közötti, a Tanner-féle beosztás 2. stádiumában lévő fiúk és legalább egy évvel a menarche után lévő lányok) esetében az általában javallott kezdő adag naponta egyszer 10 mg este bevéve. Gyermekeknek és serdülőknek a szimvasztatin-kezelés megkezdése előtt standard koleszterincsökkentő étrendet kell előírni, melyet a szimvasztatin-kezelés ideje alatt is folytatniuk kell.

A javallott adagolási tartomány napi 10-40 mg, a maximális javallott adag napi 40 mg. Az adagolást a javallott egyéni terápiás cél függvényében kell meghatározni, a pediátriai kezelésre vonatkozó javaslatok ajánlásai alapján (lásd 4.4 és 5.1 pont). Az adagolás módosítása 4 hetente vagy ennél hosszabb időintervallum után történjen.

Prepubertás korú gyermekek esetében a szimvasztatinnal kapcsolatban kevés tapasztalat áll rendelkezésre.

Az alkalmazás módja
A Simvastatin 1 A Pharma-t szájon át kell szedni. A Simvastatin 1 A Pharma alkalmazható napi egyszer, este bevéve.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

- A szimvasztatinnal vagy a készítmény (6.1 pontban felsorolt) bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
- Aktív májbetegség vagy tisztázatlan eredetű, tartós transzaminázszint-emelkedés.
- Terhesség vagy szoptatás (lásd 4.6 pont).
- Erős CYP3A4-inhibitorok (az AUC-érték kb. 5-szörös, vagy nagyobb emelkedését okozó szerek) [pl.: itrakonazol, ketokonazol, pozakonazol, vorikonazol, HIV-proteáz-gátlók (pl. nelfinavir), boceprevir, telaprevir, eritromicin, klaritromicin, telitromicin, nefazodon és kobicisztáttartalmú gyógyszerek] együttes alkalmazása (lásd 4.4 és 4.5 pont).
- A gemfibrozil, a ciklosporin, illetve a danazol egyidejű alkalmazása (lásd 4.4 és 4.5 pont).
- Homozygota familiaris hypercholesterinaemiában (HoFH) szenvedő betegeknél lomitapiddal együtt alkalmazva a szimvasztatin 40 mg-nál nagyobb adagja (lásd 4.2, 4.4 és 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Myopathia/Rhabdomyolysis
A szimvasztatin - a többi HMG-CoA-reduktáz-gátlóhoz hasonlóan - esetenként myopathiát okoz, ami izomfájdalom, izomérzékenység vagy izomgyengeség formájában jelentkezik, és a kreatin-kináz (CK) a normál felső határérték tízszeresét meghaladó mértékű emelkedése kíséri.

A myopathia néha rhabdomyolysissé alakul, myoglobinuria okozta következményes akut veseelégtelenséggel vagy anélkül, igen ritka esetekben halálesetek is bekövetkeztek. A myopathia kockázatát fokozza a plazma magas HMG-CoA-reduktáz-gátló aktivitása (azaz, emelkedett szimvasztatin és szimvasztatinsav plazmaszintek), amely részben a szimvasztatin metabolizmusát és/vagy a transzporter-folyamatokat befolyásoló gyógyszerekkel való kölcsönhatás következménye (lásd 4.5 pont).

Az egyéb HMG-CoA-reduktáz-gátlókhoz hasonlóan a myopathia/rhabdomyolysis kialakulásának kockázata dózisfüggő. Egy klinikai vizsgálati adatbázis szerint, mely 41 413, szimvasztatinnal kezelt beteg adatait tartalmazza, akik közül 24 747-nél (kb. 60%) a vizsgálatra történő jelentkezés után a követés középértéke legalább 4 évig tartott, a myopathia incidenciája napi 20 mg esetén kb. 0,03%, napi 40 mg esetén kb. 0,08% és napi 80 mg esetén 0,61% volt. Ezekben a vizsgálatokban a betegeket alapos megfigyelés alatt tartották, és néhány kölcsönhatásba lépő gyógyszer kizárásra került.

Egy, a kórtörténetükben myocardialis infarctussal rendelkező, napi 80 mg szimvasztatinnal kezelt betegek bevonásával készült (követés középértéke 6,7 év), klinikai vizsgálat során a myopathia előfordulási gyakorisága kb. 1,0% volt, összehasonlítva a 20 mg napi dózist kapó betegek esetében mért 0,02%-kal. A myopathiás esetek körülbelül fele a kezelés első évében fordult elő. A kezelés egymást követő éveiben a myopathiás esetek előfordulási gyakorisága hozzávetőleg 0,1% volt (lásd 4.8 és 5.1 pont).

A myopathia kockázata nagyobb a szimvasztatin 80 mg-ot szedő betegeknél, mint más, hasonló hatékonyságú LDL-C-t csökkentő, sztatin-alapú terápia esetében. Ezért a szimvasztatin 80 mg-os dózisa csak azoknál a súlyos hypercholesterinaemiában szenvedő, valamint a cardiovascularis szövődmények magas kockázatával rendelkező betegeknél ajánlott, akik alacsonyabb dózisok mellett nem érték el a kezelési célértéket, és akiknél az előnyök várhatóan felülmúlják a potenciális kockázatokat. Szimvasztatin 80 mg-ot szedő azon betegeknél, akiknél a gyógyszerrel interakcióba lépő másik gyógyszerre van szükség, a szimvasztatin alacsonyabb dózisára vagy egy potenciálisan kevesebb gyógyszer-gyógyszer interakcióval rendelkező, alternatív sztatin-alapú kezelés alkalmazására van szükség (lásd alább az Intézkedések a gyógyszerkölcsönhatások által kiváltott myopathia kockázatának csökkentése érdekében, valamint a 4.2, 4.3 és 4.5 pontot).

Egy klinikai vizsgálatban, melyben cardiovascularis betegségek tekintetében nagy kockázatú betegeket kezeltek napi 40 mg szimvasztatinnal (követési idő középértéke 3,9 év), a myopathia incidenciája a nem kínai származású betegeknél hozzávetőlegesen 0,05% (n = 7367), a kínai származású betegeknél 0,24% (n = 5468) volt. Habár az ebben a vizsgálatban értékelt egyetlen ázsiai populáció a kínai volt, óvatossággal kell eljárni a szimvasztatin ázsiai betegeknek történő rendelésekor és a legkisebb szükséges adagot kell alkalmazni.

Csökkent funkciójú transzportfehérjék
A csökkent funkciójú OATP májtranszportfehérjék növelhetik a szimvasztatin szisztémás expozícióját és ezáltal a myopathia és a rhabdomyolysis kialakulásának kockázatát. A csökkent funkció bekövetkezhet valamely kölcsönhatásba lépő gyógyszer (pl. ciklosporin) gátló hatása miatt, vagy olyan betegeknél, akik az SLCO1B1 c.521T> C genotípus hordozói.

A kevésbé aktív OATP1B1 fehérjék kódolásáért felelős SLCO1B1 c.521T> C gén allélt hordozó betegek megnövekedett szisztémás szimvasztatin-expozíciónak és a myopathia fokozott veszélyének vannak kitéve. A nagy dózisú (80 mg) szimvasztatin-kezeléssel összefüggésbe hozott myopathia általános kockázata körülbelül 1%, genetikai vizsgálatok nélkül. A SEARCH vizsgálat eredményei alapján a 80 mg-mal kezelt homozygota C-allél hordozók (más néven CC-k) esetében 15% a myopathia kialakulásának veszélye egy éven belül, míg a heterozygota C-allél hordozóknál (CT) 1,5%. Ez a kockázat 0,3% azoknál a betegnél, akik a leggyakoribb genotípussal (TT) rendelkeznek (lásd 5.2 pont). Amennyiben van rá lehetőség, a 80 mg-os szimvasztatin-kezelés felírása előtt megfontolandó a C-allél kimutatására irányuló genotípus meghatározás a betegeknél az előny-kockázat becslés részeként, és kerülni kell a magas dózis adását a bizonyítottan CC genotípust hordozóknál. E gén kimutatásának hiánya a genotípus-meghatározás során azonban még nem zárja ki a myopathia előfordulásának lehetőségét.

Kreatin-kináz-szint mérése
A kreatin-kináz-szint (CK) mérését nem szabad kimerítő fizikai terhelést követően végezni, vagy akkor, ha egyéb valószínűsíthető oka lehet a CK-szint emelkedésének, mert az megnehezíti a kapott adatok kiértékelését. Ha a kiindulási CK-szint szignifikánsan magas (több mint ötszöröse a normál tartomány felső határának, továbbiakban NTFH), akkor 5-7 nappal később meg kell ismételni a mérést az eredmények megerősítése érdekében.

A kezelést megelőzően
A szimvasztatin-kezelés megkezdésekor, illetve a szimvasztatin dózisának növelésekor minden beteget fel kell világosítani a myopathia kockázatáról, valamint arról, hogy bármely tisztázatlan eredetű izomfájdalomról, izomérzékenységről, illetve izomgyengeségről azonnal számoljanak be.

Körültekintően kell eljárni azon betegeknél, akiknél rhabdomyolysisre hajlamosító tényezők állnak fenn. Egy kiindulási referenciaérték megállapítása érdekében a kezelés megkezdése előtt CK-szint-mérés szükséges a következő esetekben:
* Idős életkor (? 65 év)
* Női nem
* Vesekárosodás
* Kezeletlen hypothyreosis
* Az egyéni vagy a családi anamnézisben szereplő örökletes izombetegségek
* Korábban izomtoxicitás fellépte sztatin, illetve fibrát alkalmazásakor
* Túlzott alkoholfogyasztás

A fenti esetekben mérlegelni kell a kezelés kockázatát a lehetséges előnnyel szemben, és ajánlatos a klinikai monitorozás. Ha a betegnél korábban izomrendellenesség lépett fel fibrát vagy sztatin alkalmazása esetén, bármely sztatin-tartalmú készítménnyel történő kezelés csak alapos megfontolás után kezdhető el. Amennyiben a kiindulási CK-szint szignifikánsan magas (> 5×NTFH), a kezelést nem szabad elkezdeni.

A kezelés alatt
Ha egy sztatinnal történő kezelés alatt izomfájdalom, -gyengeség vagy -görcsök jelentkeznek, a CK-szintet meg kell mérni. Ha az eredmények szignifikánsan magas (> 5×NTFH) CK-szintet mutatnak, és a beteg a mérést megelőzően nem végzett kimerítő tornát, a kezelést meg kell szakítani. Amennyiben az izomtünetek súlyosak és állandó kényelmetlenséget okoznak, fontolóra vehető a kezelés felfüggesztése, még akkor is, ha a CK-szint emelkedése nem éri el a normál felső határérték ötszörösét. Ha bármely más okból kifolyólag felmerül a myopathia gyanúja, a kezelést meg kell szakítani.

Nagyon ritkán előfordult immunmediált nekrotizáló myopathia (IMNM) bizonyos sztatinokkal való kezelés alatt vagy után. Az IMNM-t tartós proximális izomgyengeség és emelkedett szérum kreatin-kináz értékek jellemzik, amelyek a sztatin-kezelés megszakítása ellenére fennmaradnak (lásd 4.8 pont).

A tünetek megszűnése és a CK-szint normál értékre való visszatérése esetén fontolóra vehető a sztatin-kezelés újbóli elkezdése, vagy egy másik sztatin-tartalmú készítmény alkalmazása, a legkisebb dózisban és alapos megfigyelés mellett.

A myopathia magasabb arányát figyelték meg azoknál a betegeknél, akiket a szimvasztatin 80 mg-os dózisára állítottak át (lásd 5.1 pont). A CK-szint időszakos ellenőrzése javasolt, mivel ez hasznos lehet a tünetmentes myopathiás esetek diagnosztizálása során. Nincs azonban biztosíték arra vonatkozóan, hogy ez a monitorozás megelőzi a myopathiát.

A szimvasztatin-kezelést jelentősebb elektív műtétek előtt néhány nappal, illetve bármilyen jelentősebb orvosi vagy sebészeti jellegű állapot felléptekor átmenetileg meg kell szakítani.

Intézkedések a gyógyszerkölcsönhatások által kiváltott myopathia kockázatának csökkentése érdekében (lásd még 4.5 pont)
A myopathia és a rhabdomyolysis kockázata jelentősen fokozódik a szimvasztatin és a CYP3A4 erős gátlószereinek [úgymint az itrakonazol, ketokonazol, pozakonazol, vorikonazol, eritromicin, klaritromicin, telitromicin, HIV-proteáz-gátlók (pl. nelfinavir), boceprevir, telaprevir, nefazodon, kobicisztáttartalmú gyógyszerek], valamint a gemfibrozilnak, ciklosporinnak és a danazolnak az egyidejű alkalmazása esetén. Ezen gyógyszerek egyidejű alkalmazása kontraindikált (lásd 4.3 pont). HoFH-ban szenvedő betegeknél ez a kockázat lomitapid és szimvasztatin együttadásakor fokozódhat.

A myopathia és rhabdomyolysis kockázata ugyancsak fokozódik a szimvasztatin bizonyos dózisainak amiodaronnal, amlodipinnel, verapamillal vagy diltiazemmel való együttes alkalmazása esetén (lásd 4.2 és 4.5 pont). A myopathia - beleértve a rhabdomyolysist is - kockázata fuzidinsav és sztatinok együttes alkalmazásakor fokozódhat (lásd 4.5 pont).

Következésképpen, a CYP3A4-gátlókat illetően, a szimvasztatin és az itrakonazol, ketokonazol, pozakonazol, vorikonazol, HIV-proteáz-gátlók (pl.: nelfinavir), boceprevir, telaprevir, eritromicin, klaritromicin, telitromicin, nefazodon és a kobicisztáttartalmú gyógyszerek együttes alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 és 4.5 pont). Ha a CYP3A4 erős gátlószereinek (az AUC-érték kb. 5-szörös, vagy nagyobb emelkedését okozó szerek) alkalmazása feltétlenül szükséges, ezen kezelések ideje alatt a szimvasztatin adását fel kell függeszteni (és meg kell fontolni egyéb sztatin alkalmazását). Továbbá, óvatossággal kell eljárni a szimvasztatin és a CYP3A4 bizonyos gyengébb gátlószereinek (flukonazol, verapamil, diltiazem) kombinálásakor (lásd 4.2 és 4.5 pont).
A szimvasztatin grépfrútlével történő bevétele kerülendő.

A szimvasztatin egyidejű szedése gemfibrozillal kontraindikált (lásd 4.3 pont). A myopathia és a rhabdomyolysis megnövekedett kockázata miatt a szimvasztatin dózisa nem haladhatja meg a napi 10 mg-ot szimvasztatin egyéb fibrátokkal (kivéve fenofibrát) való együttes szedése esetén (lásd 4.2 és 4.5 pont).

Fokozott óvatossággal kell eljárni a fenofibrát és a szimvasztatin egyidejű felírásakor, mivel önmagában adva mindkét készítmény okozhat myopathiát.

A szimvasztatint tilos szisztémás fuzidinsavval egyidejűleg, vagy a fuzidinsav-kezelés abbahagyásától számított 7 napon belül alkalmazni. Azoknál a betegeknél, akiknél a szisztémás fuzidinsav-kezelés elengedhetetlen, a sztatinkezelést fel kell függeszteni a fuzidinsav-kezelés teljes időtartamára. Rhabdomyolysisről számoltak be (beleértve néhány halálos kimenetellel) a fuzidinsav és sztatinok kombinációját kapó betegeknél (lásd 4.5 pont). A beteget figyelmeztetni kell, hogy amennyiben bármilyen izomgyengeséget, izomfájdalmat vagy izomérzékenységet tapasztal, haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát.

A sztatin-kezelést a fuzidinsav utolsó adagjának beadása után 7 nappal lehet újrakezdeni.

Kivételes esetekben, amikor a szisztémás fuzidinsav-kezele´s hosszú távú alkalmazása szükséges, például súlyos fertőzések kezelése esetén, a szimvasztatin és a fuzidinsav egyidejű alkalmazásának szükségességét esetenként kell mérlegelni, és a beteget szoros orvosi megfigyelés alatt kell tartani.

A szimvasztatin napi 20 mg-nál magasabb dózisainak amiodaronnal, amlodipinnel, verapamillal vagy diltiazemmel való együttadása kerülendő.

HoFH-ban szenvedő betegeknél napi 40 mg-nál nagyobb adagban adott szimvasztatin és lomitapid együttes alkalmazását kerülni kell (lásd 4.2, 4.3 és 4.5 pont).

Megnövekedhet a myopathia kockázata azoknál a betegnél, akik a szimvasztatinnal egyidejűleg - különösen a szimvasztatin magasabb dózisai mellett - olyan gyógyszereket szednek, melyekről ismert, hogy a CYP3A4-et közepes mértékben gátolják. A szimvasztatin és a CYP3A4 közepes mértékű gátlószereinek (az AUC-érték kb. 2-5-szörös emelkedését okozó szerek) együttadásakor dózismódosításra lehet szükség. Bizonyos közepes mértékű CYP3A4-gátlók esetében, pl. diltiazem, az ajánlott legnagyobb adag 20 mg szimvasztatin (lásd 4.2 pont).

A szimvasztatin az efflux transzporter emlőkarcinóma-rezisztencia-fehérje (Breast Cancer Resistant Protein, BCRP) szubsztrátja. Olyan gyógyszerek együttadása, amelyek a BCRP gátlószerei (pl. elbasvir és grazoprevir) a szimvasztatin plazmakoncentrációinak emelkedéséhez és a myopathia kockázatának növekedéséhez vezethet. Ezért megfontolandó a szimvasztatin adagjának módosítása az előírt adagtól függően. Az elbasvir és grazoprevir együttadását szimvasztatinnal nem vizsgálták.
Azonban a szimvasztatin napi adagja nem haladhatja meg a 20 mg-ot egyidejűleg elbasvir- vagy grazoprevirtartalmú gyógyszereket kapó betegeknél (lásd 4.5 pont).

HMG-CoA-reduktáz-inhibitorok és niacin (nikotinsav) lipidmódosító adagjának (napi ? 1 g) együttes alkalmazása ritkán myopathia/rhabdomyolysis esetekkel volt összefüggésbe hozható. E két hatóanyag külön-külön történő alkalmazása is myopathiát okozhat.

Egy klinikai vizsgálatban (követési idő középértéke 3,9 év), melyben cardiovascularis betegségek tekintetében nagy kockázatú, jól beállított LDL-C szintű betegeket kezeltek napi 40 mg szimvasztatinnal és 10 mg ezetimibbel vagy anélkül, a cardiovascularis kimenetelt tekintve nem volt járulékos előnye a lipidmódosító adagban (? 1 g/nap) hozzáadott niacinnak (nikotinsav).
A szimvasztatin és niacin (nikotinsav) vagy niacin-tartalmú készítmények lipidmódosító adagjának (napi ? 1 g) együttes alkalmazását tervező orvosok körültekintően mérjék fel a potenciális előnyöket és kockázatokat, valamint körültekintően figyeljenek oda a betegnél fellépő izomfájdalom, izomérzékenység vagy izomgyengeség bármilyen jelére és tünetére, főként a kezelés első hónapjai során, illetve bármelyik készítmény dózisának megemelésekor.

Továbbá, ebben a vizsgálatban a myopathia incidenciája hozzávetőlegesen 0,24% volt a 40 mg szimvasztatint vagy 10 mg/40 mg ezetimib/szimvasztatint kapó kínai betegeknél, és 1,24% azoknál a kínai betegeknél, akik a 40 mg szimvasztatint vagy 10 mg/40 mg ezetimib/szimvasztatint 2000 mg/40 mg módosított hatóanyag-leadású nikotinsav/laropiprán kombinációjával együtt kapták. Habár az ebben a vizsgálatban értékelt egyetlen ázsiai populáció a kínai volt - mivel a myopathia incidenciája nagyobb a kínai, mint a nem kínai származású betegeknél - a szimvasztatin együttadása a niacin (nikotinsav) lipidmódosító adagjaival (? 1 g/nap) nem ajánlott ázsiai származású betegek esetében.

Az acipimox szerkezete rokon a niacinéval. Habár az acipimoxot nem vizsgálták, az izommal összefüggő toxikus hatások kockázata hasonló lehet a niacinéhoz.

Daptomicin
HMG-CoA-reduktáz-inhibitorok (pl. szimvasztatin) és daptomicin együttes alkalmazásakor myopathia és/vagy rhabdomyolysis eseteket jelentettek. Óvatosan kell eljárni HMG-CoA-reduktáz-gátlók daptomicinnel történő együttes felírásakor, mivel ezen hatóanyagok bármelyike, önmagában adva is, myopathiát és/vagy rhabdomyolysist okozhat. A daptomicin-kezelésben részesülő betegeknél fontolóra kell venni a szimvasztatin szedésének ideiglenes felfüggesztését, kivéve, ha az egyidejű alkalmazás előnye meghaladja a kockázatot. Olvassa el a daptomicin alkalmazási előírását, hogy további információhoz jusson a HMG-CoA-reduktáz-gátlókkal (pl. szimvasztatin) való lehetséges kölcsönhatásokról és további iránymutatást kapjon a monitorozással kapcsolatban (lásd 4.5 pont).

Májfunkcióra gyakorolt hatások
Klinikai vizsgálatokban egyes, szimvasztatinnal kezelt felnőtt betegekben a szérum transzaminázok szintjének tartós (a normál felső határérték háromszorosát meghaladó) emelkedését figyelték meg. Amikor megszakították vagy beszüntették a szimvasztatin adását, a transzamináz-értékek általában lassan visszasüllyedtek a kezelés előtti szintre.

Ajánlott májfunkciós vizsgálatokat végezni a kezelés megkezdése előtt, valamint a későbbiekben, amennyiben klinikailag indokolt. A 80 mg-ra titrált betegeknél a beállítást megelőzően, majd 3 hónappal a 80 mg elérése után, és azt követően időszakosan (pl. félévenként) újabb vizsgálatot kell végezni a kezelés első évében. Különös figyelmet kell fordítani azokra a betegekre, akiknél emelkednek a transzaminázok szérumszintjei. Ezeknél a betegeknél a méréseket azonnal meg kell ismételni, és azután gyakrabban kell elvégezni.
Ha a transzaminázszintek tovább emelkednek, különösen, ha elérik a felső határérték háromszorosát, és tartósan megmaradnak ezen a szinten, a szimvasztatin adását fel kell függeszteni. Megjegyzendő, hogy a GPT (ALAT) izomból is eredhet, ezért a CK-szinttel együtt növekvő GPT-szint myopathiát jelezhet (lásd fent Myopathia/Rhabdomyolysis).

A forgalomba hozatalt követően ritkán jelentettek halálos és nem halálos kimenetelű májelégtelenséget sztatint (beleértve a szimvasztatint) szedő betegek esetében. Ha a szimvasztatin-kezelés alatt klinikai tünetekkel járó súlyos májkárosodás és/vagy hyperbilirubinaemia vagy sárgaság fordul elő, a kezelést azonnal meg kell szakítani. Alternatív etiológia hiányában a szimvasztatin szedését nem szabad újrakezdeni.

A gyógyszert körültekintően kell alkalmazni a jelentős mennyiségű alkoholt fogyasztó betegek esetében.

A szimvasztatin-kezelés alatt, egyéb lipidcsökkentő szerekhez hasonlóan, enyhe (a normál felső határérték háromszorosa alatti) szérum transzamináz-emelkedésről számoltak be. Ezek a változások nem sokkal a szimvasztatin-kezelés megkezdése után jelentkeztek, gyakran átmenetiek voltak, nem kísérte őket egyéb tünet, és nem vált szükségessé a kezelés megszakítása.

Diabetes mellitus
A rendelkezésre álló információk alapján a sztatinok megnövelik a vércukorszintet, valamint azoknál a betegeknél, akik a későbbi diabetes kialakulása szempontjából nagy kockázatnak vannak kitéve, hyperglykaemiát okozhatnak, antidiabetikus kezelést téve szükségessé. A sztatinokkal való kezelés leállítása azonban nem indokolt, mivel a sztatinok vascularis betegségek kockázatainak csökkentéséből származó előnye meghaladja a hyperglykaemia kialakulásának kockázatát. A kockázatnak kitett beteget (éhomi glükóz 5,6-6,9 mmol/l, BMI > 30 kg/m2, megnövekedett trigliceridszint, hypertonia) a nemzeti irányelveknek megfelelően klinikai és biokémiai szempontból monitorozni kell.

Interstitialis tüdőbetegség
Interstitialis tüdőbetegség eseteit jelentették néhány sztatinnal - ideértve a szimvasztatint is - kapcsolatban különösen hosszú távú alkalmazáskor (lásd 4.8 pont). Kialakulását jelezheti a dyspnoe, improduktív köhögés és általános állapotromlás (kimerültség, fogyás, láz). Ha gyanítható, hogy a betegnél interstitialis tüdőbetegség alakult ki, a sztatinnal történő kezelést abba kell hagyni.

Myasthenia
Néhány esetben beszámoltak arról, hogy a sztatinok de novo myasthenia gravist vagy ocularis myastheniát okoztak, illetve súlyosbították ezeket, ha már korábban is fennálltak (lásd 4.8 pont). A Simvastatin 1 A Pharma alkalmazását le kell állítani, ha a tünetek súlyosbodnak. Beszámoltak a tünetek kiújulásáról, miután a beteg (ismét) alkalmazni kezdte ugyanazt vagy egy másik sztatint.

Gyermekek és serdülők
A szimvasztatin biztonságosságát és hatásosságát 10 - betöltött 18 év közötti, heterozygota familiaris hypercholesterinaemiában szenvedő, a Tanner-féle táblázat 2., illetve ennél magasabb stádiumában lévő serdülőkorú fiúkkal és legalább egy évvel a menarche után lévő lányokkal végzett kontrollos klinikai vizsgálatokban értékelték. A szimvasztatinnal kezelt betegek mellékhatásprofilja általánosságban hasonló volt a placebóval kezelt betegekéhez. A 40 mg-nál magasabb adagokat ebben a betegcsoportban nem vizsgálták. Ebben a korlátozott, kontrollos vizsgálatban nem volt kimutatható hatás a serdülő fiúk vagy lányok növekedésére vagy szexuális érésére, illetve a lányok menstruációs ciklusának hosszára (lásd 4.2, 4.8 és 5.1 pont.). A szimvasztatin-kezelés ideje alatt a serdülőkorú lányokat fel kell világosítani a megfelelő fogamzásgátló módszerekről (lásd 4.3 és 4.6 pont). A 18 évesnél fiatalabb betegek esetén a hatásosságot és biztonságosságot 48 hetesnél hosszabb kezelési periódus során nem vizsgálták, a fizikai, intellektuális és szexuális érésre gyakorolt hosszú távú hatások pedig ismeretlenek. A szimvasztatint sem 10 évesnél fiatalabb, sem praepubertas korú gyermekek vagy menarche előtt álló lányok esetében nem vizsgálták.

Segédanyagok
Ez a gyógyszer laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Simvastatin 1 A Pharma nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Gépjárművezetés vagy gépek kezelése közben azonban figyelembe kell venni, hogy a készítmény forgalomba hozatalt követő alkalmazása során ritkán beszámoltak szédülésről.


4.9 Túladagolás

Néhány esetben jelentettek túladagolást; a maximális bevett dózis 3,6 g volt. Az összes beteg felépült szövődmények nélkül. Nincs specifikus terápia túladagolás esetén, tüneti és támogató kezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Többféle mechanizmus járulhat hozzá a HMG-CoA-reduktáz gátlókkal való lehetséges interakciókhoz. Bizonyos enzim-(pl.: CYP3A4) és/vagy transzporter-folyamatokat (pl.: OATP1B) gátló gyógyszerek vagy gyógynövénykészítmények növelhetik a szimvasztatin és a szimvasztatinsav plazmakoncentrációit, ami a myopathia/rhabdomyolysis fokozott kockázatához vezethet.

További információkért kérjük, olvassa el az együtt alkalmazott gyógyszerek alkalmazási előírásában az ezen gyógyszerek és a szimvasztatin lehetséges gyógyszerkölcsönhatásairól, és/vagy az enzimek vagy transzporterek működését megváltoztató hatásairól, valamint az adagolásban és az adagolási sémában esetleg szükséges változtatásokról szóló részt!

A gyógyszer-interakciós vizsgálatokat kizárólag felnőtteken végezték.

Farmakodinámiás kölcsönhatások

Kölcsönhatások olyan lipidszintcsökkentő gyógyszerekkel, amelyek önmagukban alkalmazva myopathiát okozhatnak
Fibrátokkal való egyidejű alkalmazás esetén a myopathia (beleértve a rhabdomyolysist) kockázata fokozódik. Továbbá, a szimvasztatin farmakokinetikai kölcsönhatásba lép a gemfibrozillal, ami a szimvasztatin plazmaszintjének emelkedését eredményezi (lásd alább Farmakokinetikai kölcsönhatások valamint 4.3 és 4.4 pont). Szimvasztatin és fenofibrát együttes alkalmazása során nincs arra bizonyíték, hogy a myopathia kockázata meghaladja az egyes hatóanyagok külön történő szedésekor fennálló kockázatok összességét. Más fibrátok esetén nem áll rendelkezésre megfelelő farmakovigilanciai és farmakokinetikai adat. Szimvasztatin és niacin lipidmódosító adagjának (napi ? 1 g) együttes alkalmazása ritkán myopathia/rhabdomyolysis esetekkel volt összefüggésbe hozható (lásd 4.4 pont).

Farmakokinetikai kölcsönhatások

A kölcsönhatásba lépő szerek rendelési ajánlásának összefoglalását az alábbi táblázat tartalmazza (a további részletek a szövegben találhatók, lásd még 4.2, 4.3 és 4.4 pont).

A myopathia/rhabdomyolysis fokozott kockázatával összefüggő gyógyszerkölcsönhatások
Kölcsönhatásba lépő szer
Rendelési ajánlások
Erős CYP3A4-inhibitorok
Itrakonazol
Ketokonazol
Pozakonazol
Vorikonazol
Eritromicin
Klaritromicin
Telitromicin
HIV-proteáz-gátlók (pl.: nelfinavir)
Nefazodon
Kobicisztát
Boceprevir
Telaprevir
Ciklosporin
Danazol
Gemfibrozil

Szimvasztatinnal történő együttadásuk ellenjavallt.
Egyéb fibrátok (kivéve fenofibrát)
A szimvasztatin napi adagja ne haladja meg a 10 mg-ot.
Amiodaron
Amlodipin
Verapamil
Diltiazem
Elbasvir
Grazoprevir
A szimvasztatin napi adagja ne haladja meg a 20 mg-ot.
Fuzidinsav
Szimvasztatinnal történő együttadása nem javasolt.
Niacin (nikotinsav) (? 1 g/nap)
Ázsiai betegnél együttadása szimvasztatinnal nem ajánlott.
Lomitapid
HoFH-ban szenvedő betegeknél a legmagasabb napi adag 40 mg.
Daptomicin
A daptomicin-kezelésben részesülő betegek esetében fontolóra kell venni a szimvasztatin-szedés ideiglenes felfüggesztését, kivéve, ha az egyidejű alkalmazás előnye meghaladja a kockázatot (lásd 4.4 pont).
Ticagrelor
Napi 40 mg szimvasztatinnál nagyobb adag nem ajánlott.
Grépfrútlé
Szimvasztatin szedése alatt a grépfrútlé fogyasztását el kell kerülni.

Egyéb gyógyszerek hatásai a szimvasztatinra

CYP3A4 kölcsönhatások
A szimvasztatin a citokróm P450 3A4 enzim szubsztrátja. A citokróm P450 3A4 erős gátlószerei, a plazma magas HMG-CoA-reduktáz-gátló aktivitásának növelése miatt, fokozzák a myopathia és a rhabdomyolysis kockázatát a szimvasztatin-kezelés alatt. Ilyen gátlószerek többek között az itrakonazol, ketokonazol, pozakonazol, vorikonazol, eritromicin, klaritromicin, telitromicin, a HIV-proteáz-gátlók (pl. nelfinavir), a boceprevir, a telaprevir, a nefazodon és a kobicisztáttartalmú gyógyszerek. Az itrakonazol egyidejű alkalmazása a szimvasztatinsav (az aktív béta-hidroxisav-metabolit) expozíciójának több mint 10-szeres emelkedését eredményezte. A telitromicin a szimvasztatinsav-expozíció 11-szeres emelkedését okozta.

Az itrakonazol, ketokonazol, pozakonazol, vorikonazol, HIV-proteáz-gátlók (pl.: nelfinavir), boceprevir, telaprevir, eritromicin, klaritromicin, telitromicin, nefazodon és kobicisztáttartalmú gyógyszerek egyidejű alkalmazása ellenjavallt, csakúgy, mint a gemfibrozil, ciklosporin és danazol egyidejű alkalmazása (lásd 4.3 pont). Ha az erős CYP3A4-gátlók (az AUC-érték kb. 5-szörös, vagy nagyobb emelkedését okozó szerek) alkalmazása feltétlenül szükséges, ezen kezelések ideje alatt a szimvasztatin-kezelést fel kell függeszteni (és fontolóra kell venni egyéb sztatin alkalmazását). Óvatossággal kell eljárni a szimvasztatin és a CYP3A4 bizonyos gyengébb gátlószereinek (flukonazol, verapamil vagy diltiazem) kombinálásakor (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Flukonazol
Ritkán rhabdomyolysis eseteket jelentettek szimvasztatin és flukonazol együttes alkalmazásával összefüggésben (lásd 4.4 pont).

Ciklosporin
Ciklosporin szimvasztatinnal való együttes alkalmazása során fokozódik a myopathia/rhabdomyolysis kockázata, ezért ciklosporinnal történő együttes alkalmazása kontraindikált (lásd 4.3 és 4.4 pont). Bár a folyamat mechanizmusa nem teljesen ismert, kimutatták, hogy a ciklosporin növeli a HMG-CoA-reduktáz-gátlók AUC-értékét. A szimvasztatinsav AUC-értéke feltételezhetően, részben a CYP3A4 és/vagy az OATP1B1 gátlása következtében növekszik.

Danazol
A myopathia és a rhabdomyolysis kockázata fokozódik a danazol és a szimvasztatin együttes alkalmazása esetén, ezért danazollal történő együttes alkalmazása kontraindikált (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Gemfibrozil
A gemfibrozil 1,9-szeresére növeli a szimvasztatinsav AUC-értékét, feltehetően a glükuronidációs út és/vagy az OATP1B1 gátlása révén (lásd 4.3 és 4.4 pont). Gemfibrozillal történő együttes alkalmazása kontraindikált.

Fuzidinsav
A szisztémás fuzidinsav sztatinokkal történő egyidejű alkalmazása megnövelheti a myopathia, beleértve a rhabdomyolysis kialakulásának kockázatát. A kölcsönhatás mechanizmusa (farmakodinámiás, farmakokinetikai vagy mindkettő) még nem ismert. Rhabdomyolysisről számoltak be (néhány esetben halálos kimenetellel) az ilyen kombinációt kapó betegeknél. A kombináció alkalmazása mindkét szer plazmakoncentrációjának emelkedését okozhatja.

Ha a szisztémás fuzidinsav-kezelés nélkülözhetetlen, a Simvastatin 1 A Pharma alkalmazását a fuzidinsav-kezelés teljes időtartamára fel kell függeszteni. Lásd még 4.4 pont.

Amiodaron
A myopathia/rhabdomyolysis kockázata fokozódik az amiodaron és a szimvasztatin együttes alkalmazása esetén (lásd 4.4 pont). Egy klinikai vizsgálatban a szimvasztatint (80 mg) amiodaronnal szedő betegek 6%-ánál jelentettek myopathiát. Ennél fogva a szimvasztatin dózisa nem haladhatja meg a napi 20 mg-ot azoknál a betegeknél, akik egyidejűleg amiodaront tartalmazó kezelésben is részesülnek.

Kalciumcsatorna-blokkolók
* Verapamil: Verapamil 40 mg, illetve 80 mg szimvasztatinnal történő együttes alkalmazásakor a myopathia és a rhabdomyolysis kialakulásának kockázata növekedett (lásd 4.4 pont). Egy farmakokinetikai vizsgálatban a szimvasztatin és a verapamil együttes alkalmazása a szimvasztatinsav-expozíció 2,3-szeres emelkedését eredményezte, feltételezhetően, részben a CYP3A4 gátlásának következtében. Ezért a szimvasztatin dózisa nem haladhatja meg a napi 20 mg-ot azokban a betegekben, akiket egyidejűleg verapamillal kezelnek.
* Diltiazem: A myopathia illetve a rhabdomyolysis kialakulásának kockázata emelkedett a diltiazem 80 mg szimvasztatinnal történő együttes alkalmazásakor (lásd 4.4 pont). Egy farmakokinetikai vizsgálatban a diltiazem és a szimvasztatin egyidejű alkalmazása a szimvasztatinsav-expozíció 2,7-szeres emelkedését eredményezte, feltételezhetően a CYP3A4 gátlásának következtében. Ezért a szimvasztatin dózisa nem haladhatja meg a napi 20 mg-ot azokban a betegekben, akiket egyidejűleg diltiazemmel kezelnek.
* Amlodipin: Azoknál a betegeknél, akik az amlodipint szimvasztatinnal egyidejűleg szedik, emelkedett a myopathia kialakulásának kockázata. Egy farmakokinetikai vizsgálat során az amlodipinnel történő együttes alkalmazás a szimvasztatinsav-expozíció 1,6-szeres növekedését okozta. Ezért a szimvasztatin dózisa nem haladhatja meg a napi 20 mg-ot azokban a betegekben, akiket egyidejűleg amlodipinnel kezelnek.

Lomitapid
Lomitapid és szimvasztatin együttadásakor a myopathia és rhabdomyolysis kockázata emelkedhet (lásd 4.2, 4.3 és 4.4 pont). Ezért a HoFH-ban szenvedő, egyidejűleg lomitapidot kapó betegek esetében a szimvasztatin napi adagja nem haladhatja meg a 40 mg-ot.

A CYP3A4 közepes mértékű gátlószerei
Megnövekedhet a myopathia kockázata azoknál a betegeknél, akik a szimvasztatinnal egyidejűleg - különösen a szimvasztatin magasabb dózisai mellett - olyan gyógyszereket szednek, melyekről ismert, hogy a CYP3A4-et közepes mértékben gátolják (lásd 4.4 pont).

Az OATP1B1 transzportfehérje gátlószerei
A szimvasztatinsav az OATP1B1 transzportfehérje szubsztrátja. Az OATP1B1 transzportfehérjét gátló gyógyszerek együttadása a szimvasztatinsav emelkedett plazmakoncentrációjához és a myopathia kockázatának növekedéséhez vezethet (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Emlőkarcinóma-rezisztencia-fehérje (BCRP) gátlószerei
Olyan gyógyszerek együttadása, amelyek a BCRP gátlószerei, beleértve az elbasvir- és grazoprevirtartalmú készítményeket, a szimvasztatin plazmakoncentrációinak emelkedéséhez és a myopathia kockázatának növekedéséhez vezethet (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Niacin (nikotinsav)
Szimvasztatin és niacin lipidmódosító adagjának (napi ? 1 g) együttes alkalmazása ritkán myopathia/rhabdomyolysis esetekkel volt összefüggésbe hozható. Egy farmakokinetikai vizsgálatban 2 g egyszeri adag, nyújtott hatóanyagleadású nikotinsav és 20 mg szimvasztatin együttadása a szimvasztatin és szimvasztatinsav AUC-értékeinek, valamint a szimvasztatinsav plazmakoncentrációk Cmax-értékeinek közepes mértékű emelkedését eredményezte.

Tikagrelor
A tikagrelor szimvasztatinnal történő együttes alkalmazása a szimvasztatin Cmax-értékét 81%-kal és AUC-értékét 56%-kal növelte, továbbá a szimvasztatinsav Cmax-értékét 64%-kal, illetve AUC-értékét 52%-kal növelte - néhány egyedi esetben az emelkedés 2-3-szorosnak felelt meg. A tikagrelor napi 40 mg-ot meghaladó szimvasztatin dózissal történő egyidejű alkalmazása a szimvasztatin mellékhatásainak megjelenését okozhatja, és ezt mérlegelni kell a lehetséges előnyökkel szemben. A szimvasztatin nem befolyásolta a tikagrelor plazmaszintjét. A tikagrelor 40 mg-nál nagyobb szimvasztatin dózissal történő együttes alkalmazása nem ajánlott.

Grépfrútlé
A grépfrútlé gátolja a citokróm P450 3A4-et. A szimvasztatin nagy mennyiségű (a napi 1 l-t meghaladó) grépfrútlével történő egyidejű bevétele a szimvasztatinsav-expozíció 7-szeres emelkedését okozta. Már az is 1,9-szeres emelkedést eredményezett, ha a grépfrútlé (240 ml) elfogyasztása reggel, a szimvasztatin alkalmazása pedig este történt. Emiatt szimvasztatin-kezelés alatt a grépfrútlé fogyasztása kerülendő.

Kolchicin
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél ritkán myopathiát és rhabdomyolysist jelentettek kolchicin és szimvasztatin együttes alkalmazása során. A két gyógyszert együttesen szedő betegeket szigorú orvosi megfigyelés alatt kell tartani.

Daptomicin
HMG-CoA-reduktáz-inhibitorok (pl. szimvasztatin) és daptomicin együttes alkalmazásakor megnövekedhet a myopathia és/vagy rhabdomyolysis kockázata (lásd 4.4 pont).

Rifampicin
Mivel a rifampicin a P450 3A4 erős induktora, a hosszú távú (pl.: tuberkulózis kezelése miatt) rifampicin-terápiában részesülő betegek a szimvasztatin hatásosságának csökkenését tapasztalhatják. Egy egészséges önkéntesekkel végzett farmakokinetikai vizsgálatban a szimvasztatinsav plazmakoncentrációjának görbe alatti területe (AUC) 93%-kal csökkent rifampicinnel történő együttes alkalmazás során.

A szimvasztatin hatásai egyéb gyógyszerek farmakokinetikájára
A szimvasztatin nincs gátló hatással a citokróm P450 3A4 enzimre. Ezért a szimvasztatin várhatóan nem befolyásolja a citokróm P450 3A4 enzimen keresztül metabolizálódó anyagok plazmakoncentrációját.

Orális antikoagulánsok
Két klinikai vizsgálatban - az egyikbe normál önkénteseket, a másikba hypercholesterinaemiás betegeket vontak be - a napi 20-40 mg dózisban adott szimvasztatin mérsékelten erősítette a kumarin antikoagulánsok hatását: a nemzetközi normalizált arányban (INR) kifejezett protrombinidő az önkéntesek esetében 1,7-ről 1,8-re, a betegek esetében pedig 2,6-ről 3,4-re emelkedett a kiindulási értékekhez viszonyítva. Nagyon kevés esetben tettek jelentést emelkedett INR-ről.
Kumarin antikoagulánsokat szedő betegekben a protrombinidőt meg kell határozni a szimvasztatin-kezelés megkezdése előtt, majd a kezelés kezdeti időszakában kellő gyakorisággal azért, hogy elkerülhető legyen a protrombinidő szignifikáns változása. Ha a protrombinidő dokumentáltan stabilizálódott, akkor elegendő a kumarin antikoagulánsok szedése esetén általában ajánlott időközönként monitorozni a protrombinidőt. A szimvasztatin-kezelés befejezése vagy az adagolás módosítása esetén ugyanez az eljárás követendő. Antikoaguláns-kezelésben nem részesülő betegekben a szimvasztatin-kezelés nem járt vérzéssel vagy a protrombinidő változásával.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi - klinikai vizsgálatok során és/vagy a forgalomba hozatalt követően jelentett - nemkívánatos események gyakoriságát előfordulási arányaik alapján értékelték, amelyeket széles körű, hosszú távú, placebokontrollos klinikai vizsgálatok során figyeltek meg. Ezek közé a klinikai vizsgálatok közé tartozott a Heart Protection Study (HPS) vizsgálat, amelyben 20 536 személy vett részt, valamint a 4S-vizsgálat, amelyben 4444 személy vett részt (lásd 5.1 pont). A HPS-vizsgálatban csak a súlyos eseteket jelentették, valamint a myalgiát, a szérum transzamináz-értékek és a szérum CK-szint emelkedését. A 4S-vizsgálatban az alább felsorolt összes nemkívánatos eseményt jelentették. Ha a nemkívánatos esemény előfordulása a szimvasztatinnal kezelt személyek körében kisebb vagy hasonló volt a placebóval kezelt személyek körében tapasztaltnál, és a spontán jelentések körében hasonló volt az oksági összefüggés, a nemkívánatos eseményt "ritkának" minősítették.

A 20 536 beteg bevonásával végzett Heart Protection Study (HPS) vizsgálat (lásd 5.1 pont) során a betegek napi 40 mg szimvasztatint (n = 10 269) vagy placebót (n = 10 267) kaptak; a biztonságossági profil mindkét csoportban hasonló volt a vizsgálat átlag 5 éves időtartama alatt. A vizsgálatot mellékhatások miatt abbahagyók aránya hasonló volt a két csoportban (4,8% a szimvasztatinnal, ill. 5,1% a placebóval kezelt betegekben). A myopathia előfordulási gyakorisága a szimvasztatint szedőknél kevesebb volt 0,1%-nál.

A transzaminázszint (a normál felső határérték háromszorosát meghaladó mértékű, ismételt méréssel megerősített) emelkedése a 40 mg szimvasztatint szedők 0,21%-ánál (n = 21), míg a placebót szedők 0,09%-ánál (n = 9) fordult elő.

A mellékhatások gyakoriságának osztályozása a következők alapján történt:
Nagyon gyakori (? 1/10),
Gyakori (? 1/100 - < 1/10),
Nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100),
Ritka (? 1/10 000 - < 1/1000),
Nagyon ritka (< 1/10 000),
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: anaemia

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: anaphylaxia

Pszichiátriai kórképek:
Nagyon ritka: álmatlanság
Nem ismert: depresszió

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: fejfájás, paraesthesia, szédülés, perifériás neuropathia
Nagyon ritka: memóriazavarok
Nem ismert: Myasthenia gravis

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Ritka: homályos látás, látáskárosodás
Nem ismert: Ocularis myasthenia

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nem ismert: interstitialis tüdőbetegség (lásd 4.4 pont)

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: székrekedés, hasi fájdalom, puffadás, dyspepsia, hasmenés, hányinger, hányás, pancreatitis

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek:
Ritka: hepatitis, sárgaság
Nagyon ritka: halálos és nem halálos kimenetelű májelégtelenség

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Ritka: kiütések, pruritus, alopecia
Nagyon ritka: gyógyszer okozta lichenoid bőrkiütések

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
Ritka: myopathia* (ideértve a myositist), rhabdomyolysis akut veseelégtelenséggel vagy a nélkül (lásd 4.4 pont), myalgia, izomgörcsök
* Egy klinikai vizsgálatban a napi 80 mg szimvasztatinnal kezelt betegeknél gyakrabban lépett fel myopathia, mint a napi 20 mg-mal kezelt betegeknél (egyenként 1,0% és 0,02%) (lásd 4.4 és 4.5 pont).
Nagyon ritka: izomszakadás
Nem ismert: immunmediált nekrotizáló myopathia (IMNM)** (lásd 4.4 pont), tendinopathia, időnként ínszakadással súlyosbítva
** Nagyon ritkán előfordult immunmediált nekrotizáló myopathia (IMNM) bizonyos sztatinokkal való kezelés alatt vagy után. Az IMNM-t tartós proximális izomgyengeség és emelkedett szérum kreatin-kináz-értékek jellemzik, amelyek a sztatin-kezelés megszakítása ellenére fennmaradnak; az izombiopszia különösebb gyulladás nélküli nekrotizáló myopathiát mutat; az állapot immunszuppresszánsok hatására javul (lásd 4.4 pont).

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: gynecomastia
Nem ismert: erectilis dysfunctio

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Ritka: asthenia

Egy olyan, kétségtelenül túlérzékenységi tünetegyüttesről tettek jelentést ritka esetekben, amely a következő jellemzők némelyikével járt együtt: angiooedema, lupus-szerű szindróma, polymyalgia rheumatica, dermatomyositis, vasculitis, thrombocytopenia, eosinophilia, emelkedett vörösvérsejt-süllyedési érték, arthritis és arthralgia, urticaria, fényérzékenységi reakció, pyrexia, kipirulás, dyspnoe és rossz közérzet.

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
Ritka: szérum transzamináz-emelkedés (alanin-aminotranszferáz, aszpartát-aminotranszferáz, gamma-glutamil-transzpeptidáz) (lásd 4.4 pont Májfunkcióra gyakorolt hatások), emelkedett alkalikus foszfatáz-szint, emelkedett szérum CK-szint (lásd 4.4 pont).

HbA1c-szint és éhomi szérumglükózszint-emelkedést jelentettek sztatinokkal (beleértve a szimvasztatint) kapcsolatban.

A forgalomba hozatalt követően ritkán jelentettek kognitív károsodást (pl. emlékezetkiesést, feledékenységet, amnesiát, emlékezetromlást, zavartságot) sztatin (beleértve a szimvasztatint) alkalmazásával összefüggésben. A jelentések általánosságban nem súlyos, és a sztatin szedésének felfüggesztésekor reverzibilis eseményeket tartalmaznak; a tünetek megjelenésének időpontja (1 naptól évekig) és a tünetek megszűnésének időpontja (átlagosan 3 hét) változó.

A következő mellékhatások kialakulásáról számoltak be néhány sztatinnal kapcsolatban
* alvászavarok (ideértve a rémálmokat)
* szexuális dysfunctio
* diabetes mellitus: a gyakoriság a kockázati tényezők meglététől, ill. hiányától függ (éhomi glükóz ? 5,6 mmol/l, BMI > 30 kg/m2, megnövekedett trigliceridszint, hypertonia a kórtörténetben)

Gyermekek és serdülők
Egy 48 hetes vizsgálat során, melyet 10 - betöltött 18 év közötti, heterozygota familiaris hypercholesterinaemiában (n = 175) szenvedő gyermekekkel és serdülőkkel (a Tanner-féle táblázat 2., illetve ennél magasabb stádiumában lévő serdülő fiúk és legalább egy évvel a menarche után lévő lányok) a szimvasztatinnal kezelt csoportban megfigyelt biztonságossági és tolerálhatósági profil általánosságban hasonló volt a placebóval kezelt csoportéhoz. A fizikai, intellektuális és szexuális érésre gyakorolt hosszú távú hatások ismeretlenek. Jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő adat egy évet meghaladó kezelésre vonatkozóan. (Lásd 4.2, 4.4 és 5.1 pont.)

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: HMG-CoA-reduktáz-inhibitorok. ATC kód: C10A A01

A szimvasztatin inaktív lakton, ami per os alkalmazást követően a megfelelő, aktív béta-hidroxisavvá hidrolizálódik a májban. Ez utóbbi a fő metabolit, hatékonyan gátolja a 3-hidroxi-3-metil-glutaril-koenzim-A (HMG-CoA)-reduktáz enzimet. Ez az enzim katalizálja a HMG-CoA mevolanáttá való átalakulását, ami a koleszterin-bioszintézis egy korai, sebességmeghatározó lépése.

A szimvasztatin bizonyítottan csökkenti, mind a normális, mind az emelkedett értékű LDL-C-szintet. Az LDL nagyon alacsony denzitású proteinekből (VLDL) képződik, és főként a magas affinitású LDL-receptor által katabolizálódik. A szimvasztatin LDL-szint-csökkentő hatásának mechanizmusa magába foglalhatja, mind a VLDL-koleszterin (VLDL-C)-koncentrációjának csökkentését, mind az LDL-receptor indukcióját, ami az LDL-C csökkent termelődéséhez és katabolizmusának gyorsulásához vezet. Az apolipoprotein B-szint szintén jelentősen csökken szimvasztatin-kezelés alatt. Továbbá, a szimvasztatin mérsékelten növeli a HDL-C-szintet, és csökkenti a plazma TG szintjét. Ezen változások következtében az össz-C/HDL-C és az LDL-C/HDL-C arányok csökkennek.

Klinikai hatásosság

Koszorúér-betegség fokozott kockázata (Coronary Heart Disease, CHD), vagy már fennálló koszorúér-betegség
A Heart Protection Study (HPS) elnevezésű vizsgálatban a szimvasztatin-kezelés hatását vizsgálták 20 536 (40-80 év) olyan hyperlipidaemiás és nem hyperlipidaemiás betegek körében, akiknél koszorúér-betegség, egyéb okkluzív artériabetegség, illetve diabetes mellitus szerepelt az anamnézisben. Ebben a vizsgálatban 10 269 beteget 40 mg napi dózisú szimvasztatinnal kezeltek, és 10 267 beteg kapott placebót, átlagosan öt éven keresztül. Kiinduláskor a betegek közül 6793-nak (33%) volt 116 mg/dl alatti, 5063 betegnek volt (25%) 116-135 mg/dl közötti, és 8680 betegnek volt (42%) 135 mg/dl feletti LDL-koleszterin-szintje.

A napi 40 mg szimvasztatin-kezelés, a placebóval összevetve, szignifikánsan csökkentette az összmortalitást [1328 (12,9%) a szimvasztatint kapó betegeknél, szemben 1507 (14,7%) a placebót kapó betegeknél; p = 0,0003], a koszorúér-betegséggel összefüggő halálesetek 18%-os csökkentése által [587 (5,7%) szemben 707 (6,9%); p = 0,0005; a teljes kockázatcsökkenés 1,2%]. A nem vascularis eredetű halálesetek csökkenésének aránya statisztikailag nem volt jelentős. A szimvasztatin emellett 27%-kal (p < 0,0001) csökkentette a jelentősebb coronaria-események (nem halálos kimenetelű myocardialis infarctus vagy koszorúér-betegség eredetű halálozás összetett végpontja) kockázatát. A szimvasztatin 30%-kal (p < 0,0001) csökkentette a myocardialis revaszkularizációs beavatkozások (coronaria arteria bypass graft-beültetés vagy percutan transluminalis coronaria angioplastica) szükségességének mértékét és 16%-kal (p = 0,006) a perifériás és egyéb nem myocardialis revaszkularizációs beavatkozások szükségességének mértékét. A szimvasztatin a stroke kockázatát 25%-kal (p < 0,0001) mérsékelte, ami az ischaemiás stroke 30%-os (p < 0,0001) csökkentésének tulajdonítható. Ezen kívül, a diabeteses betegek alcsoportjában a szimvasztatin 21%-kal (p = 0,0293%) csökkentette a macrovascularis szövődmények, beleértve a perifériás revaszkularizációs eljárások (sebészet vagy angioplastica), az alsó végtagi amputációk, valamint a lábszárfekély kialakulásának kockázatát. Az események gyakoriságában bekövetkezett csökkenés aránya hasonló volt mindegyik vizsgált alcsoportban, beleértve azokat a betegeket is, akik nem szenvedtek coronaria-betegségben, de cerebrovascularis, vagy perifériás artériás betegségük volt, függetlenül attól, hogy férfiról vagy nőről volt szó, illetve, hogy 70 év alatti vagy feletti volt a beteg a vizsgálatra való jelentkezés időpontjában, szenvedett-e hypertoniában, vagy sem, illetve kifejezetten azon betegek esetében, akik 3,0 mmol/l LDL-koleszterin-szinttel rendelkeztek a vizsgálatba történő felvételkor.

A 4S-vizsgálat ("Scandinavian Simvastatin Survival Study": Skandináv Szimvasztatin Túlélési Vizsgálat) során a szimvasztatin-terápia összmortalitásra kifejtett hatását 4444, coronaria-betegségben szenvedő betegnél értékelték, akiknek a kezdeti összkoleszterin-szintje 212-309 mg/dl (5,5-8,0 mmol/l) között volt. Ebben a multicentrikus, randomizált, kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban, anginás vagy korábban myocardialis infarctuson (MI) átesett betegeket diétáztatták, standard kezeléssel, illetve napi 20-40 mg szimvasztatinnal (n = 2221) kezelték, vagy placebót (n = 2223) kaptak középértékben 5,4 év követési idővel. A szimvasztatin 30%-kal csökkentette (abszolút kockázatcsökkenés 3,3%) a halálozás kockázatát. A coronaria-eredetű elhalálozások 42%-kal (teljes kockázatcsökkenés 3,5%) csökkentek. A szimvasztatin ezen kívül 34%-kal csökkentette a jelentős coronaria események (coronaria eredetű halálozás plusz a kórházban diagnosztizált és "néma" nem halálos szívinfarktus) kockázatát. Továbbá, a szimvasztatin szignifikánsan, 28%-kal csökkentette a halálos és a nem halálos kimenetelű cerebrovascularis történések (stroke és tranziens ischaemiás attack) kialakulásának kockázatát. A nem cardiovascularis eredetű halálozások tekintetében nem volt jelentős különbség a csoportok között.

A koleszterin és homocisztein pótlólagos csökkentésének hatásosságát vizsgáló SEARCH megnevezésű vizsgálat a 80 mg szimvasztatin-kezelés főbb vascularis eseményekre gyakorolt hatását értékelte a 20 mg szimvasztatin-kezeléssel összehasonlítva (követés középértéke 6,7 év) 12 064 betegnél, akik kórtörténetében myocardialis infarctus szerepelt. A főbb vascularis események meghatározása a következő: halálos kimenetelű CHD, nem halálos kimenetelű MI, coronaria revaszkularizációs eljárás, nem halálos vagy halálos kimenetelű stroke, illetve perifériás revaszkularizációs eljárás. A főbb vascularis események előfordulási arányát illetően a két csoportban nem volt jelentős különbség: 20 mg szimvasztatin (n = 1553; 25,7%) szemben a 80 mg szimvasztatinnal (n = 1477; 24,5%); RR: 0,94, 95% -os CI: 0,88-1,01. Az LDL-C-szintek közötti abszolút különbség a két csoport között a vizsgálat során 0,35 ± 0,01 mmol/l volt. A biztonságossági profilok hasonlóak voltak a két kezelési csoportban, kivéve, hogy a 80 mg szimvasztatint szedő betegek között a myopathia előfordulási aránya hozzávetőleg 1,0% volt, míg a 20 mg szimvasztatint szedőknél 0,02%. A myopathiás esetek körülbelül fele a kezelés első évében fordult elő. A kezelés egymást követő éveiben a myopathiás esetek előfordulási gyakorisága hozzávetőleg 0,1% volt.

Primaer hypercholesterinaemia és kombinált hyperlipidaemia
Hypercholesterinaemiában szenvedő betegeken végzett, a 10, 20, 40 és 80 mg szimvasztatin hatásosságát és biztonságosságát értékelő összehasonlító vizsgálatok során az LDL-C-szint csökkenése átlagosan 30, 38, 41 és 47% volt. Azokban a vizsgálatokban, amelyekben a résztvevő betegek kombinált (kevert) hyperlipidaemiában szenvedtek, és 40 illetve 80 mg szimvasztatin-terápiában részesültek, a trigliceridszint átlagos csökkenése 28 és 33% (placebo esetében 2%) volt, míg az átlagos HDL-szint-növekedés 13 és 16%-os (placebo esetében 3%) volt.

Gyermekek és serdülők
Egy kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban 175 (a Tanner-féle táblázat 2., illetve ennél magasabb stádiumában lévő 99 serdülőkorú fiú és 76, legalább egy évvel a menarche után lévő lány), 10 - betöltött 18 év közötti (átlagos életkor 14,1 év), heterozygota familiaris hypercholesterinaemiában szenvedő beteg szedett a randomizációt követően 24 hétig szimvasztatint vagy placebót (alapvizsgálat). A vizsgálatba történő bevonás feltétele a 160 és 400 mg/dl (4,1-10,3 mmol/l) kiindulási LDL-C-érték, valamint legalább egy szülőnél a > 189 mg/dl (> 4,8 mmol/l) LDL-C-érték volt. A szimvasztatin adagja (naponta egyszer, este bevéve) az első 8 héten 10 mg, a második 8 héten 20 mg, majd ezt követően 40 mg volt. Egy 24 hetes kiterjesztés során 144 beteget választottak ki a kezelés folytatására, akik 40 mg szimvasztatint vagy placebót kaptak.

A szimvasztatin szignifikánsan csökkentette az LDL-C, TG és Apo B plazmaszintjeit. A kiterjesztett vizsgálat 48. hetének eredményei az alapvizsgálat során megfigyeltekhez voltak hasonlóak.

24 hetes kezelést követően a 40 mg szimvasztatint szedő csoportban az átlagos elért LDL-C-érték 124,9 mg/dl (3,2 mmol/l) (tartomány: 64,0-289,0 mg/dl azaz 1,65-7,47 mmol/l) volt, szemben a placebocsoportban megfigyelt 207,8 mg/dl (5,37 mmol/l) (tartomány: 128,0-334,0 mg/dl azaz 3,3-8,6 mmol/l) értékkel.

24 hetes (naponta 10, 20 és legfeljebb 40 mg, 8 hetente emelkedő adagban szedett) szimvasztatin-kezelést követően a szimvasztatin az átlagos LDL-C-szintet 36,8%-kal (placebo: 1,1% emelkedés a kiindulási értékhez képest), az Apo B értékét 32,4%-kal (placebo: 0,5%) és a TG-értékek középértékét 7,9%-kal (placebo: 3,2%) csökkentette, valamint az átlagos HDL-C-értékeket 8,3%-kal növelte (placebo: 3,6%). A szimvasztatin cardiovascularis eseményekre vonatkozó hosszú távú előnyei heterozygota familiaris hypercholesterinaemiában szenvedő gyermekek esetén nem ismertek.

Heterozygota familiaris hypercholesterinaemiában szenvedő gyermekekben a napi 40 mg-ot meghaladó adagok biztonságosságát és hatásosságát nem vizsgálták. A gyermek- és serdülőkorban alkalmazott szimvasztatin-terápia hosszú távú hatásosságát a felnőttkori morbiditás és mortalitás csökkentése terén nem vizsgálták.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A szimvasztatin olyan inaktív lakton, ami in vivo gyorsan a megfelelő béta-hidroxisavvá hidrolizálódik, ami egy hatékony HMG-CoA-reduktáz-gátló. A hidrolízis többnyire a májban zajlik, a humán plazmában a hidrolízis nagyon lassan megy végbe.

A farmakokinetikai tulajdonságokat csak felnőttekben értékelték. Gyermekekre és serdülőkre vonatkozóan nem áll rendelkezésre farmakokinetikai adat.

Felszívódás
A szimvasztatin az emberi szervezetben jól felszívódik, és kifejezett "first-pass" effektus megy végbe a májban. Az effektus mértéke függ a máj vérellátásától. Az aktív forma elsődlegesen a májban fejti ki a hatását. A szisztémás keringésben fellelhető béta-hidroxisav mennyisége a szimvasztatin per os történő bevételét követően kevesebb, mint 5% volt. Az aktív inhibitorok a maximális plazmakoncentrációt 1-2 órával a szimvasztatin bevétele után érik el. A bevétellel egyidőben történő ételfogyasztás nem befolyásolja a felszívódást.
A szimvasztatin egyszeri és többszörös dózisának farmakokinetikai profilja azt mutatta, hogy a többszörös dózis bevétele után a gyógyszer nem akkumulálódott a szervezetben.

Eloszlás
A szimvasztatin és aktív metabolitjának plazmafehérje-kötődése > 95%.

Elimináció
A szimvasztatin a CYP3A4 szubsztrátja (lásd 4.3 és 4.5 pont). A szimvasztatin emberi plazmában fellelhető fő metabolitja a béta-hidroxisav és négy másik aktív metabolit. Radioaktív szimvasztatin per os adagját követően, az emberi szervezetben kiválasztódott radioaktív anyag 13%-a a vizelettel, 60%-a pedig a széklettel választódott ki 96 órán belül. A székletben fellelhető gyógyszermennyiség kifejezi a felszívódott és az epével kiválasztott gyógyszermennyiség-ekvivalenst, illetve a fel nem szívódott gyógyszermennyiséget is. A béta-hidroxisav metabolitjának intravénás injekcióval történő beadását követően az átlagos felezési idő 1,9 óra volt. Az intravénásan beadott adagnak átlagosan csak 0,3%-a választódott ki a vizelettel inhibitorok formájában.

A szimvasztatin aktív felvétele a májsejtekbe az OATP1B1 transzporter segítségével történik.

A szimvasztatin az efflux transzporter BCRP szubsztrátja.

Különleges betegcsoportok
SLCO1B1 polimorfizmus
Az SLCO1B1 c.521T> C gén allél hordozóknál alacsonyabb az OATP1B1-aktivitás. A fő aktív metabolit, a szimvasztatinsav átlagos expozíciója (AUC) a C-allél heterozygota hordozóinál (CT) 120%, a homozygota hordozók (CC) esetében 221% a leggyakoribb genotípussal (TT) rendelkező betegek ezen értékéhez viszonyítva. A C-allél 18%-os gyakorisággal fordul elő az európai népesség körében. SLCO1B1 polimorfizmusban szenvedő betegeknél fennáll a megnövekedett szimvasztatin-expozíció kockázata, ami a rhabdomyolysis fokozott kockázatához vezethet (lásd 4.4 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Konvencionális állatkísérletek alapján, a farmakodinámiás paraméterek, az ismételt dózisból eredő toxicitás, a genotoxicitás és a karcinogenitás tekintetében a betegek számára nincs nagyobb kockázat, mint amennyi a farmakológiai mechanizmus alapján várható. A maximálisan tolerálható dózis alkalmazása mellett, mind patkányok, mind pedig nyulak esetében, a szimvasztatin nem okozott foetalis malformációkat, és nem volt hatással a fertilitásra, a reproduktív funkciókra vagy a neonatalis fejlődésre.